Zaterdag 16 October 1909. No. 7727. 59e Jaargang, Stadsnieuws. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiëu per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 elke regel meer 0.25. Oroote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT9 Postbus 9. Telephoon 19 KENNISGEVING. GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie OT RECHT, Brengen ter kennis van belanghebbenden,dat de Rekening der Provinciale inkomst-n en uiig ven over het dienstjaar 1907, goedgekeurd by Koninklijk besluit van 3 September 1909, no. 39, en de Be grooting der Provinciale inkomsten en uitgaven voor bet dienstjaar 1910, goedgekeurd b\j Koninklijk besluit van 29 September 1909, no. 36, ingevolge art. 100 der Provinciale wet verkrggbavr zijn gesteld ter Provinciale griffie van Utrecht, ieder tegen be taling vau f0.40 per exemplaar. Utrecht, 12 October 1909. De Gedeputeerde Staten voornoemd, F. D. 8CHIMMELPENNINCK, Voorzitter. L. J. RIETBERG, Griffier. De Hoogere Burgerscholen en hun buitenleerlingen. In de Staatsbegrooting (hoofdstuk V) van dit jaar is eeu quaestie aan de orde gesteld, die dc verst strekkende gevolgen kan hebben voor honderden, die de Hoo gere Burgerschool bezoeken ot weuschen te bezoeken. Wij bedoelen de quaestie van de zoogenaamde „buiteuleerlingen". Al onze Hoogere Burgerscholen, de een meer dan de andere, worden voor een deel bevolkt door leerlingen uitplaatsen in den omtrek, die te klein ~,ijn om zelf een Hoogere Burgerschool te bekostigen. Zoolang dit aantal niet groot was, be stond daartegen geen bezwaar immers de kosten werden voor de Gemeenten, die wel zoon inrichting van onderwijs hadden, niet vergroot, al zaten er ook eenige leerlingen uit andere plaatsen in; die kosten werden er zelfs iets door ver minderd. Maar gaandeweg èn dooi de zucht van velen om hunne kinderen het Middelbaar onderwijs te laten ge nieten, èn door verbeterde en vermeer derde communicatie middelen is dat aantal zóo belangrijk geworden, dat het zelfs op verschillende scholen tot de helft ot nog meer van het geheelc aantal leer lingen is gestegen en de inrichting van paralel-klassen heeft noodig gemaakt. Reeds lang is ingezien, dat daarin een groote onrechtvaardigheid schuilt. Immers de Gemeente, die de school bekostigt, ziet zich gedrongen, door haar inwoners voort durend hoogere bedragen voor de Hoogere Burgerschool te laten betalen ten gerieve van bewoners uit andere Gemeenten, die tot deze kosten geen cent bijdragen. Wel geeft het Rijk subsidie, maar deze beteekent betrekkelijk weinig in verge lijking met hetgeen de Gemeente aan haar Hoogere Burgerschool ten koste moet leggen. Dat deze daartegen geen bezwaar heeft ter wille van haar eigen inwoners, het spreekt vanzelfmaar het spreekt eveneens vanzelf, dat zij te grooter be zwaar heeft dit te doen voor de inwoners van andere Gemeenten. Het schoolgeld is betrekkelijk bijzaak immers dit vertegenwoordigt ia de verste verte niet hetgeen de leerling aan de Ge meente kost. En hooger schoolgeld mocht van buitenleerlingen tot nu toe niet wor den gehevenevenmin mochten dezen worden geweerd, daar het Rijk dan zijn subsidie introk. De natuurlijkste weg zou zijn, dat het Rijk, dpt al verscheidene Iloc gere Bur gerscholen heeft, ook de andere overnam maar daartoe heeft de Regeeriug blijkbaar geen lust. Enkele zijn in den laatsteu tijd overgenomenGoes, Zieriksee, Hoorn, Veeudam, maar van andere is de over neming geweigerd, hoewel het aantal buitenleerlingen zeer belangrijk is. De Regeering heeft er nu dit op gevon den, dat de omliggende Gemeenten, wier ingezetenen ten behoeve van hun kinderen gebruik maken van de Hoogere Burger school in de kosten dier inrichting zullen bijdragen, hetzij door een vooraf vastte stellen jaarlijksch bedrag, hetzij door een vergoeding per leerling. Voor het geval het Bestuur van een der belanghebbende omliggende Gemeenten mocht weigeren met de Gemeente, waar de Hoogere Bur gerschool gevestigd is, een overeenkomst, als bovenbedoeld aan te gaan, zou er van de leerlingen uit die Gemeente mo gen worden geheven een hooger school geld, ongeveer overeenkomende met het kostend bedrag per leerling, na aftrek van het Rijkssub aie. Er is oogenschijnlijk tegen dit voorstel niets in te brengenhet is billijk men zou kunnen zeggen, dat het een goede vondst der Regeering is, om, zooals het iu de toelichting luidt, een einde te ma ken „aan de onbillijkheid, daf deze Ge meenten al de lasten, aan het verschaf fen van algemeen ontwikkelend Middel baar onderwijs verbonden, op de schou ders vau anderen afwentelen". Maar er is theorie en practijk. Eu nu vreezen wij, dat dit goed bedoelde voorstel in de practijk zal blijken niet veel meer dan waardeloos te zijn en het voor éeu deel een sociale onrechtvaar digheid in het leven zal roepen, die ernstige gevolgen zal na zich sleepen, terwijl het voor een ander deel het Rijk zelf zal dwingen, uit de schatkist het geld bij te passen Ter verduidelijking willen wij een be staande school, die wij zeer goed kennen, als voorbeeld nemen. Wij kunnen dit te eerder doen, daar deze school geen uit zondering op den gewonen regel maakt. Het is een Hoogere Burgerschool met 5 jarigen cursus iu een provinciestad van middelbare grootte, maar met een belangrijke omgeving. De school heeft op dit oogenblik 193 leerlingen; vau dezen zijn er echter slechts 87 uit de Gemeente zelf, 18 die vau elders komen wonen in de Gemeente, terwijl 8S dage lijks uit 15 verschillende Gemeente in den omtrek heen en weer reizen. Kon zij voor haar eigen inwoners gemakkelijk volstaan met vijf klassen, sedert ver scheidene jaren heeft zij er tien en kouit er niet zeer spoedig verandering, dan zal het aantal nog belangrijk toenemen. Resultaat natuurlijk een bijna dubbel leeraren-personeel. Maar daarbij blijft het niethet gebouw, in zijn tijd fiink en royaal gebouwd, is nu reeds te klein er zal stellig het volgende jaar moeten bijgebouwd worden. En dat voor wie '1 voor buiteuleerlingen, die tot heden geen cent iu de kosten betaalden. Dat is onrecht zegt het ltijkiu het vervolg moeten de andere Gemeenten óolc mee betalen. Maar zullen die andere Gemeenten dit doen'! Een paar, die nogal veel leerlin gen hebben, zullen er misschien toe overgaanmaar de overigeZullen die dorps-gemeeuteradeu jaarlijks zooveel maal honderd gulden subsidie geven als er kinderen uit hun Gemeente de Hoogere Burgerschool bezoekenZal eeu Gemeenteraad bijv. voor deu zoon van het lloofd der school, die alleen uit die Gemeente de subooi bezoekt, jaarlijks, vijf jaren achter elkander, honderd gulden afstaan 'I Zullen er geen perso- 5 J. H. IV. nuf dein lirinke, 48 Langstraat. Heden omvangen ZWARTE CHASSEURS en eene groote collectie CAPOTES. ij? *4- - i},-f(j b; w tjj tf» tl» ueu-quaesties, misschien ook religeuseof politieke bij in het spel komen 1 Men zou ouze dorpsgemeenteraden niet moeten kennen om deze vragen bevestigend te beautwoorden. Het zal al heel mooi zijn, als van de 88 leerlingen, die op de door ons als voorbeeld genomen school van buiten komen, voor 28 door hun Gemeente zal worden betaald. En de 60 anderen dan} Van dezen zal ongeveer de kos tende prijs als schoolgeld worden geheven. Voor een tiental van dezen beteekent dit uiet veelhun ouders bezitten mid delen genoeg om dit bedrag te betalen. Maar de 50 anderen, kinderen uit de kleine burgerklasse, kinderen van amb tenaren met klein inkomen, kinderen uit den werkmansstand, zij zullen de school moeten verlaten, omdat het den ouders absoluut onmogelijk is, naast de toch al zoo drukkende uitgaven voor schoolgeld, reisabonnemeut en boeken, er voor ieder kind nog honderd gulden per jaar bij te doen. In de meeste gevallen zullen dus alleen kinderen van vermogende ouders het onderwijs aan de Hoogere Burgerschool kunnen genieten, als die ouders niet in de Gemeente wonen, waar zoo'n school gevestigd is. Immers de Gemeenten waar zij wonen, kunnen niet gedwongen worden tot een subsidiedus zullen zij het dan ook niet geven. Het voorstel der Regeeriug komt der halve in de meeste gevallen daarop neer, dat, bij aanneming, het onderwijs aan de Hoogere Burgerschool alleen nog maar voor vermogende buiteuleerlingen toegan kelijk zal zijn. Tenzij en nu komen wij op ons tweede bezwaar tenzij die buitenge meenten niet al te ver af liggen van een plaats, waar een li ij k s- Hoogere Burgerschool is gevestigd, waarvan bo vendien het schoolgeld nu reeds lager is dau vau de meeste Gemeentescholen. Bewoners uit de buurt van Maastricht gaan in het vervolg naar Roermond, die uit de buurt van Deventer naar Zwolle die uit Breda naar Tilburg, enz. enz., De Rijksscholen zullen dus heel wat leerlingen krijgen, welke tot heden op Gemeentescholen gingen de Rijksscholen zullen moeten uitgebreid, verbouwd wor den. het leeraren-persoueel vergroothet Rijk zal dus ten slotte voor een deel de kosten moeten betalen, die tot dusver op de Gemeenten kwamen te rusten. Eu waar het voorstel luidt, dat deze het eenmaal verkregen subsidie behou den, zullen zij niet alleen de hoogere kosten op het Rijk afwentelen, maar zullen zij ook het hoogere subsidie be houden, verkregen voor parallelklassen, die zij niet meer hebben. De Staten-Generaal mogen zich dus nog wel eens tweemaal bedenken eer zij het voorstel der Regeering, dat op zich zelf billijk en juist is maar in de practijk zal blijken zeer slechte gevolgen te heb- ben, bij de Begrooting aannemen, tenzij zij teveus de omliggende Gemeenten bij de wet verplichten, bij te dragen in de kosten van de Hoogere Burger school, die door kinderen harer Gemeente wordt bezocht. Tot zoover het „Nieuws van den Dag'1. AFLEGGERS. (INGEZONDEN.) Ofschoon de Herfst tot nu toe de Zomer beschaamt, verkondigt toch de kalender, dat de tijd is aangebroken om voor 't wintergoed te zorgen. Wat in de Lente is ter zijde gelegd als niet dienstig voor de Zomer, wordt nu voor de dag gehaald om bekeken en beoordeeld te worden of het nog bruikbaar is, en menig stuk wordt afgedankt. Maar met die afgedankte stukken van de meer gegoeden kan heel wat liefde werk verricht worden onder hen, wier kleerkast minder ruim voorzien is, helaas niet zelden een droevig te kort heeft. Wat voor de een te slecht of te oudmodies is, doet er een ander nog knap mee voor de dag komen, of ban menigeen beschutten tegen winterkou. Ofschoon iedereen dat wel weet, zijn er toch voorbeelden van gaarne wel doende personen, die er, juist op tjjd, niet aan gedacht hebben hun afleggers aan „Liefdadigheid" te sturen. Daarom is het voorgaande niets dan een beleefde herinnering aan het jaarliks herhaalde verzoek van het Bestuur van „Liefda digheid" om de afleggers van de gegoe den onder zijn toezicht aan die behoef- tigen te verstrekken, die ze niet ver kwanselen, maar met hun gezin zelf gebruiken. Bij mevrouw Fortuyn Drooglever, Paulus Buijs-laan 12, worden dageliks, behalve Zon- en feestdagen, de voor „Liefdadigheid" bestemde goederen in ontvangst genomen. A. M. K. In de gister gehouden buitengewone ver gadering van de Provinciale Staten van dit gewest werd jhr. mr. W. B. Sandberg, bet nienwgekozen lid voor Breukelen, geïnstal leerd en is met '29 van de 39 stemmen geko zen tot lid van Gedeputeerde Staten mr. M. W. L. S. Bilderdyk.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1