Verschenen zyn de verslagen der afdee- lingen van den Raad op do Gemecnte-be- grooting voor 1910. Of de winter lang zal zijn en hard, wie zal 't zeggenmaar, dat hij heel duur zal wezen en daardoor bijzonder hard voor de minderbedeelden, is nu al te voorzien omdat door den kouden zomer en het natte najaar de oogst zeer is tegen gevallen en juist de door den kleinen man meest gewilde veld vruchten zeer duur en heel schaars zullen zyn. Daarom te meer herinneren we er aan, dat de Commissie tot uitdeeling van warme spijzen Maandag weer zal rondgaan. Moge zij zeer ruimen steun vinden van de meerbedeelde stadgenooten. Ds. J. L. F. de Meijere Joh. Cz., Evange lisch Lutherse!) predikant hier, staat op bet zestal voor de Luthersche gemeente te Haarlem. De Vereeniging „De Ned. Hervormde kerk", tellende ongeveer 150 leden, heeft aangenomen een motie, welke zij verzond aan kerkvoogden en waarin wordt uitgespro- keu de wenscbelijkheid der invoering van een kerkelijken hoofdelijken omslag, zooals in bijna alle stadsgemeenten wordt gevon- deD, opdat kau w nvien voorzien in de vele nooden der gemeente, bet kerkgebouw voor ondergang kan worden bewaard, doelmatige verwarming in de wintermaauden kan wor den aangebracht, en meer vrije zitplaatsen kunnen worden aangeboden. De heer P. de Graaf, die verleden Zondag in de kapel van het seminarium der Uud- bissehoppeiijke clerezie tot priester werd gewijd, is benoemd tot pastoor der Oud- katholieke kerk te Utrecht. De heer A. J. Krieger heelt Donderdaga vond te Leeuwarden voor een 35-tal belang stellenden gesproken over de mogelijkheid om ook in Friesland's hoofdstad een paar- detrara tot stmd te brengen, De totale lengte van het hoofdspoor zal circa 1776 M. bedragen, die der 'zijsporen 74 M., dus een totale spo.u-lengte van 1850 M., waarvan ongeveer 1610 M. de gewone ritlengte bedraagt, welke in minder dan 10 minuten kan worden afgelegd. Volgens raming bedragen de kosten van aanleg en installatie f22500 en er zullen 6910 ritten per jaar worden gedaan. Een commissie van 5 leden werd benoemd, welke zal trachten een Naamlooze Vennoot schap te vormen met een kapitaal van f25000. De jongedames J. van Achterbergt), M. Beekendam en A. de Vries behaalden de akje vrije- en orde-oefeningen der gymnas tiek Voor den wereldberoemde!) klokkengieter Geert van Wouw, die 23 D -comber 1527 in de Bovenkerk te Kampen werd begraven, is Donderdagmiddag in die kerk een gedenk plaat onthuld. Hij goot o.a. in 1499 de klok, naar St. Jons, als patroon der krankzinnigen, den «Dolle" gebeeten, in den toren der St. Joris- kerk, hier. Donderdag had do jaarlykscbo wedstrijd plaats voor de officieren van het le regiment veld-artillerie uit Amersfoort en Utrecht. Eerst moest 30 K. M. worden afgelegd bin nen 27a uur> U't beide garnizoensplaatsen naar de hoeve van 's Rijks- veeartsenijschool, waarna de paarden in verschillende gangen werden voorgereden en ejuige eenvoudige hindernissen moesten worden genomen. In weerwil van hel zeer ongunstige weder en de duurdoor hier natte, elders weer zeer gladde heide, werden toch mooie tijden ge- gemaakt. Luitenant H. D. S. Haselman maakte met anderhalf uur het snelste parcours. De jury, bestaande uit overste 1. Franfois en kapiteins H. A. Ruysch Lebman de Lebns- feld ea VV. de Reus, kende de prijzen als volgt toe: le prijs luitenant N. J. de Pauw Gerlings, 2e pr. luitenant J. E. Haits- ma Mullier, 3e pr. luitenant H. D. S. Hassel- man. Kolonel jbr, E. C. Hoogaert reikte de prijzen uit. Van hier namen behalve de boven genoem den deel aan den wedstrijd de luitenants Vrij dag, De Waal, Josepbus Jitta en Hulstijn. De gebruikelijke lunch op de heide, opge luisterd door in den regel een groot aantal dames eD de regiment6-muzk-k, kon om het slechte weder niet plaats hebbeu. Luitenant R. D. Storm Buysiog, van het le regiment veld-artillerie, is met ingang van 1 November overgeplaatst by bat korps Rij dende artillerie. Een schat van bloemen was wnl het bewys hoe zeer het Araersfoortsche publnk gisteravond in «Amicilia' de beide Kunste naressen bewondeiden en met roden! Het goddelijke geluid waarover ram rouw Noordewier—Reddinglus beschikt, dat zij naar eigen wd, zacht llui^tf end of krachtig, vlei end of machtig, laat h >oren, betoovert, sleept mee, brengt in verrukking! Eu mejuffrouw Walen, de bekende pianiste, die met het accorapagneeren zoo mooi een geheel maakte, of by haar solo-spel liet bewonderen haar volmaakte techniek eu de prachtige voordracht I Het was een heerlijke avoad, een stamp volle zaal, een daukbaar en aandachtig ge hoor, gevormd uit de élite van stad en omstreken. Reeds het eerste nummer (Aria uit «Pfingstcantate", van Bach) liet direct het enorme talent van mevrouw Noordewier tot zijn recht komen. Wanneer zy zingt »Es hat die Rose sich beklagt" of «Auf dein Meere", van Heine, dan weet de artiste de fijuste snaren der ziel te doen trillen. Eu haar stem dartelt e.i huppelt en ju belt als zij zingt «Liebchen ist da"! Hier was op en top de schalksehbeid aan 't woord. alm Herbsi" deed u meevoelen de smart die er ligt in sEinst ging icb zu zwei'n, jetzt geb' ich all) in! Mein lieb ist lulsch, o ware ich todt" dan is zij tot stervens toe bedroefd! Haar zang, doch ook haar voordracht was subliem En dan laat mevrouw Noordewier U in «Tanzlied im Mai" weer hooren, hoe zij mee- jubelt in het herleven der natuur. Na de pauze gaf zij ons Hollandsche liede ren eu of wij nLiedekeu" (op 53) of «Daar was een sneeuwit vogeltje" of «Schoon lief, hoe ligt gy hier en slaept" herdenken zij hebben ons alle doen genieten die liederen, waarvan vooral dat Oud-Hollandsche «Liede- ken" prachtig van uitvoering was. De schalkschelaatste nummers bekoorden ons ook zeer en het was wel vriendelijk vau mevrouw Noordewier, dat zij «Lire bou- liere, lire boula", na de herhaalde daverende toejuichingen nog eens zong. Indien wij nog e ns bijzonder mejuffrouw Walen herdenken, dan zou bet vooral we zen om de nummers van Scarlatti en de «Tarantelle" van Cbopin. Zoo'n techniek is volmaakt te noemen. Ook de indruk hier van zou onvergeetlijk zijn, indien de ziel meer had mee gesproken. Het eerste abonnements-concert behoort tot het verleden, doch laat een onuitwisch- baren indruk achter. Een dertig-tel leden van „Patrimonium's Zangkoor" heeft daarvoor bedankt, doch ter stond opgericht een nieuwe zangvereeniging „De lufstem", waarvan alle oud-leden van eerstgenoemd koor lid werden. Directeur is de beer W. van Meggelen Jr. De heer Th. J. üianchi is gekozen tot Se cretaris van het Amersfoortsch Drankweer Comité ter vervangiog van den heer P. J. Th. Dieges, die als zoodanig bedankt heeft. In het eind dezer maand zal de meester- daramer H. Hoogland Jr. hie' eer. simul taanseance geven. Aanvankelijk zou zij worihu gehouden in de kermisweek, doch met het oog hierop is inmiddels verzocht een anderen datum te willen bepalen. Beoefenaars van het damspel, die willen meewerken tot propageeren van liet spel, I-unuen by den heer Tb. H. G. Brandsen, Langestraat 12, alle inlichtingen krijgen. De eerste der lezingen in dezen winter der plaatselijke afdeeling van den Ned. Protestanten Bond, Dinsdagavond in de R-rnonstrantsche kerk door den heer Jos. van Veen, uit 's Gravenhage, gehouden, was overdruk bezochtniet alleen wareu alle banken, zoowel beneden als boven, dicht bezet, maar ook waren zooveel mogelijk stoelen bijgeplaatst en nog moesten velen zich tevreden stellen met een staanplaatsje, zelfs in de gangen. Ds. Hooykaas zeide een kort woord tot inleiding van den spreker, waarin hij deed uitkomen, dat men waarschijnlijk zou zijn gekomen met zeer gemengde gevoelens sommigen om den gewezen R. K. priester, die uu optrad voor den Ned. Protestanten Bond, an.leren om den man die den reu zenstrijd om de vrijheid zóo heeft aangedurfd en zóo ernstig heeft gezocht om zijn God to vinden. De heer Van Veen herinnerde nu, dat hy ongeveer twee jaar geleden voor de eerste maal in het openbaar sprak over „Het modernisme in de R. K. kerk", welke voor- dracht hy ter perse legde te Amersfoort zelf. Omdat deze rede bekend mocht zyn, wilde spr. niet in herhalingen vervallen en zou hij op geheel nieuwe "wijze meedeelen wat deze nog slechts kort levende beweging te strijden e.' te lijden heeft gehad en een zooveel mogeiijk voor ieder bevattelijke uiteenzetting geven van deze jongste kerke lijke beweging. Wanneer ik, zeide spr., den godsdienst opvat in zijn meest verbeven beteekenis, kan ik mij volgcnderwijze uitdrukkende beste mcnschen, het levende deel van éen groot levensgeheel, heboen steeds in zich gevoeld een verlangen, een onbedwingbaren drang, een pynlyk heimwee naar het hoogere. Dc menschheid bestaat uit twee gruote bestanddeelenhet enne, dat leven bezit het andere, dat ten leven moet opgewekt: het eene, dat leidt het andere, dat geleid moet worden. De voorgangers nu leidden niet alleen door woorden, juist u i e t door woorden, doch door teekenen, symbolen, plechtigheden. Spr. schetste nu het ontstaan der verschil lende godsdiensten het dienen vau éeu God alle bedoelend het wuarachtig heil hunner belijders en hoe ware godsdienst, d. i. gemoedsverheffing, verworden is lot een koud-verstandelyke beredeuetmig, zulks als gevolg v.ui de verschillende inzichten van apologeten en dogmatici. Met de wereldrijke opvattingen wisselden die der kurk tot de hoofden der. kerk zoch ten tiaar uuiforraiteit om de macht te be houden over de schare door een stelsel waarin de wijsbegeerte in overeenstemming zou zyn met bet dogma. Du stelsel werd na vele pogingen in het midden der 13e eeuw gevouden in de scholastiek van Tho mas van Aquino, Petrus Lombardus eu Al- bditus Magnus, toen de luister van paus Iuoceniius 111 begon le straleneen systeem, dat behouden is tot den huldigen dag. Doch de wetenschap raakte aau de hoogte van het geloof en de wetenschap is veran derlijk, terwyl dc dogma's onveranderlijk zyn. Daarom kauite de kerk zich tegen de wetenschap en hoewel wijsgeeren als Descar tes, Spinoza eu Leibnitz streden voor weien- schappelijke vrijheid, toch bleef de kerk haar heil zoeken in de middoleeuwsche dog matiek. Zoowel in de tijden vau hervorming en contra-reformatie ais by de oplevering der wetenschappen in de nieuwere lijdeu, door mauueu als Montal-imbert, Lameuais, Lacor- duire eu andere vuorloopers van bet moder nisme, werd de leer van Thomas van Aquino hoog gehouden. Leo X ili moedigde zells de wetenschap aan, wilde, dat de geestelijkiieid zou meeleven, doch herstelde tegelijk de oude scholastiek. Daartegenover stond een diepe drang van innerlijk religieus bestaan en uit deze samen loop van tegenheden ontstond het moder nisme, dat door moderne wijsbegeerte eu Bybelcritiek tracht te redden het door de koude dogma's schier gedoode religieuss leven en aan de de kerk wil geven nieuw leven eu haar wil terug brengen tot den eenvoud van Jezus. Spr. schetste nu den strijd tusschen Domi nicanen, Jezuïeten en Franciscanen, bel lot stand komen der encycliek «Pascendi Domini gregis" welke een openlijke veroor leeliug is van de modernisten, die antwoordden met hun «Dei moderuisti", en hoe door de «Correspondenza roraaüa" en hel Vaticaansch Pers-comité deze encycliek een gunstig ont haal vond, niet alleen by dr. Kuyper maar ook bij liberale en vrijmetselaars-bladen. Na het program der modernisten te heb ben uiteengezet eindigde spr. met: «Wij hopen voor de kerk en vooral voor de op recht geloovigen, die in de kerk hun religieus leven vroom en vol toewijding willen uille ven, dat zij niel bitterlijk zal weenen om dezen tyil, die zeker niet een van de rustig ste voor haar is". Weldra zal verscbijuen „De Katholieke Middenstands Couraut" als officieel orgaan van alle R. K. middeusiandsvereenigingeu. Tot redacteur is benoemd de lieer A. Kei- lenaers, te Meerloo (Limburg),die zich met terwoon vestigt te Leiden. Weer en terreiu dienende, zal het Amers- foortsche Quick morgen in de 2e klasse van den N. V. B. te Zul feu spelen tegen Be Quick. Het eerste elftal der H. V. C. ontvangt hier U. V. V den Kampioen van den U. P. V. B. Evenals vorige jaren zullen in de kermis week in het Tehuis voor militairen aan de Beekstraat van 23 tot 28 October iederen avond anii-kermisvergaderingen worden ge houden, telkens aanvangende om half acht. Een alleraardigst programma is ontworpen, waarop voorkomen ernstige en luimige voordrachten, heel interessante bioscoop voorstellingen (o.a. de doop van Prinses Juliana); de reciteer-vereeniging «Oefent u" zal weer haar beste beentje voorzetten en de muziek van den Chr. Nationalen Werk- mans Bond zal zich weer doen hooren de bezoekers worden weer onthaald en nog veel meur is de commissie bereid te doen voor «de jongens". Maar hun aantal is zóo groot en de kas is zóo klein, dat ook nu weer de commissie moet aankloppen bij voorstanders van deze bijeenkomsten, die -zwakke broederen terug houden van veel kwaad. Volgende week zal zij oen lijst aanbieden. Moge zij ruimen steun ondervinden. En wie geen geld te missen heeft, kau het doel zoo -/.oer bevorderen door het afstaan vau rooktabak en zooveel andere dingen die hoogst welkom zijn en gaarne door «vader" Zevenbergen in ontvangst zullen worden genomen. Aan de markt werd gister aangevoerd 900 Kilo boteraan do Centrale botermijn 2675 Kilo ongezouten en 2350 Kilo gezouten fa- brieksbotor onder Rijks-keur. De prijs aan de markt was f 1.50 a f 1.65, die aan de mijn f 1.38 a f 1.48 voor du on- gezoutun en f 1.35 fl.5l) voor de gezouten boter. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgendo week uiterlijk om half zes, die van andore voertuigen uiterlijk om zes uur worden aangestoken. Mon moet het met eigen oogen zien om het te kunnen gulooven. In een der vertrokken van het Commis sariaat vau politie is thans een verzameling meet-en weegwerktuigen van allerlei aard voorloopig opgeborgen, waarop menige Lagere school, al is haar modellen-verzame ling ook nög zoo Pink, jaloersch kan wezen. Ondanks de tallooze waarschuwingen, zelfs zeer harde in den vorm van reeds vroegere bekeuring, is tegen een veertigtal nering doenden proces verbaal opgemaakt wegens bet. niet voldoen aan de IJkwot. Burgemeester en Wuthouders hebben hun publicatie doen uitgaan waarbij de belang hebbenden werden aangemaand, te zorgen voor den herijkde bladen hebben bijna tot vervelens toe daaruuu herinnerdde ijk en de heryk geschieden geheel kosteloos eu tóch staat nu voor een klein kapitaal aan werktuigen in liet politie-bureau, Zij worden verbeurd verklaard en pas veel later publiek verkocht ten bate van hel Hyk. Dus moeten zo aanstonds door nieuwe worden vervangen en behalv kusten van aanschaffen hebbon de bene- an bo vendien boele te betalen, terwyl, uia zo een beetje hadden opgelet, noch kosten noch ongeintamhedeu zouden hebben ondervonden. Do baud inoet zóo sterk aan de IJkwet wordeu gehouden omdat anders allicht menigeen maar zou doorgaan, met geheel afgesleten gewichton en door allerlei repa raties te kleine inhoudsmaten te verkoopeu. Daarom eischi de wet telken jure herijk. De goeden moeten 't met de kwaden ont gelden. Want hier is geen sprake van bedrog bij 't gebruiken der nu geconfisceerde werk tuigen doch zy misten het herijk-loeken, de letter R in den gewonen schrijfvorm. En dit eischt de wet onverbiddelijk. De publieke opinie twijfelt bijna altijd aan een goede daad, maar nooit aau een slechte. IJlt den omtrek. In de te Barneveld ingevolge art. 25 der Markenv/ut gehouden bijeenkomst voor de gerechtelijke vsrdeeling van de Kootwijker en Gurdersche mualscbappeo, werd namens H. M. de Koningin bezwaar gemaakt tegen de voorgestelde verdeeling wat betreft het kamp van Milliiigen, welke gronden voor den tijd van 99 j iar aan wijlen Z. M. Willem III in erfpacht zyn gegeven en aan het Mi nisterie van Oorlog in gebruik zijn afgestaan. Nochtans is ll.M. bereid tot een minnelijke schikking. Op 49 Januari aanstaande wordt weder een vergadering gehouden en de reeds jaren hangende zaak dan, zoo eenigszins mogelijk, afgedaan. De erfgenamen van L. Gelderman, die, zooals we in het vorig nummer meldden, vorige week viij plotseling te Barneveld overleed, hebben zich, vooral door de 'cou- ranten-berichten, aangemeld bij den Burge meester dier Gemeente. Men wil weten, dat de hun vrywel onbe kende verwant hun een 10 OUÜ gulden nalaat. Duitschland, dat de belastingen tot bet uiterste heeft opgevoerd, kan nog geen pfenui g extra uitgeven, ja zelfs niet rond komen met zijn huishouding, of het moet leenen. Naar het „Berl. Tbl." vernomen heeft, zal de Regeeriug volgende maand reeds aan den Rijksdag voorstellen, een nieuwe leenitig te sluiten van 5UU millioeu mark. Daarvan moet al dadelijk 200 millioen gebezigd worden tot dekking van het tekort over 19U8 o» 1909 en 140 millioen om aan de ambtenaren de toegezegde verbooging vanjaarweddeu te kunnen geven. Jan Kanon en Jan Schuld vragen in Duitsch land eeu veel te groot deel van de inkom sten j de eerste do helft, de tweede byna een derdo van al hetgeen de belasting betalende burgers opbrengen. Zoo blijft er nog geen vijfde over voor alle andere zaken. Hoe al deze belastingen werken, moge blijken uit het volgende. Tengevolge der nieuweDuitscLe belastingen op tabuk beeft een sigarenfabrikuut te Hamburg elfhonderd werklieden moeten ontslaan. Th Dresden stelde een vereeniging van tabakskervers eeu verzoek op aan den Rijks kanselier om 4 millioen mark beschikbaar te stellen tot hot stichten van een fonds, waarmede ile steeds stijgeudo werkloosheid onder de tabakskervers bestreden kan worden. Bij de onderwas-autoriteiten te Haarlem zyn plannen in bespreking tot verkorting dor zomervacantie op liet Gymnasium, dó twee Hoogere Burgerscholen eu do Middel bare school voor meisjes. De bedoeling zou zyn, de vacantie, die nu zeven weken duurt, in te krimpen tot éen mauud, namelyk Augustus, en dan een

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2