Zaterdag 23 October 1909. No. 7730. 59e Jaargang, Eerste Blad. H Stadsnieuws. UITGAVE: FIRMA A H VIN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 1.45. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, offic>eële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 stbus 9. Telefoon 19. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op DINSDAG den 26 October aanstaande, de.i namiddags te l'/i ure. Amersfoort 21 October 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Prettige kermis. In d9 dagen, die voor ons liggen, zal er weer meer dan anders aanleiding zijn tot gebruik, en vaak overmalig gebruik, van alcoholische dranken. Geen wonder dus, dat onze gedachten dau ook meer dan iu andere tijden er op gevestigd zijn, wat er gedaan kan worden en gedaan moet worden om dit drankgebruik tegen te gaan. Als het aan ons lag, zouden we zeggen »weg met de kermis'', zij het dan niet om de kermis zelve, maar om de vele uitspattingen, die er een gevolg van zijn. Nu we echter zoo ver nog niet zijn, moeten we volstaan met ouze waarschuwende stem te laten hooren tegen de tallooze verleidingen in de kermis dagen ons Amersfoorters geboden. De drank- gelegenheden zoeken om strijd allerhande lokmiddelen om het publiek te trekkenniet om den meuschen een gezelligen avond te verschaffen, maar om zooveel mogelijk drank te slijten. Muziek, veelal allertreurigst ge tingel, zangers en zangeressen, meest van niet al te schitterend allooi, moeien dienen om het volk binnen te lokken, dut in de vroolijke kermisstemming niet op een stuiver ziet en dau uok meermalen zich te buiten gaat. Eu de gevolgen Och we behoeven ze niet te schilderen. Ieder weet tot welk een ruwe droukemanstooneeleu het geregeld komt n de kermisweek. Vechtpartijen zijn volstrekt niets bijzouders en als er maar niemand wordt doudgestoken, vindt menig een al, dat het goed afloopt. Maar is dat niet in-treuiig, neen schande lijk zelfs, wanneer men zoo redeneert? Daar wordt geld, vaak zuur verdiend, weggesme ten uan draiifi. Vrouwen en kinderen lijden mogelijk gebrek, terwijl vader deu een en borrel na den anderen verwerkt. oeder zitten in angst en vreeze over liet lot van hun man. Zorgvolle ouders zien met span ning naar het eind, daar zij o! zoo bang zijn, dat hun kindereu iets zal overkomen. Eu dat alles omdat men zijn zelfbebeer- sching gaat te niet doen door beneveling te zoeken in den drank. Dat is hemeltergenddat kan en moet anders worden. Maar dat zal niet verande ren, wanneer niet alle goedwillenden en alle sterken van geest breken met de treurige gewoonte om maar steeds drank te gebrui ken en drank aan te bieden. In de eerste plaats doen we een beroep op hen om door voorbeeld te loonen, dat evengoed feest kan gevierd worden zonder drank. Eu iu de tweede plaats moet ieder in zijn kring waarschuwen juist en voor al in deze dagen tegen den alcohol. Wanneer dal goed wordt ingezien, be staat de mogelijkheid, dat van velen een moreele invloed uitgaat, die ten goede komt aan onze medemcnschen. Wij hebben volstrekt niets tegen feest vieren. Integendeel, onze strijd is er juist oui rneer geluk en meer vroolijkheid te brengen, vooral in die kriogen, vaar deze twee helaas zoo vaal: onbekenden zijn. Maar dan moet gij beginnen dat geluk en die vreugde zeil' te zoeken. En vast zult ge die niet vinden wanneer ge U, door bedwel Ter voorkoming van misverstand heb ik de eer ik berichten, dat mijne zaak gevestigd blijft Langestraat 48 en niet wordt opgeheven. Mij beleefd aanbevelend, verblijf ik hoogachtend, J. H. W. Auf dem BRINKE, Modes, Amsterdam Amersfoort. M M M ming, ongeschikt maakt om de ware vreugde te genieten. Zorgt er daarom voor, dat ge nuchter feestviert. Breekt met de ellendige gewoonte om altijd opwinding te zoeken in den bor rel gij, uw gezin, uw familie, geheel de samenleving zal er wel bij varen. Met instemming nemen we dit hoofd-arti- kel over uit het eerste nummer van »De Drankbestrijder", het orgaan der afdeeling Amersfoort van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken, dat stedig niel-onopzettelijk den dag vóór de kermisweek werd verspreid. Langs den weg. Ondei dit opschrift schrijft een slnwoner van Rotterdam" het volgende aan »De Kam pioen" Voorheen en thans! Een verschil als lus- schen nacht en dag. De straten, tenminste de voornaamste verkeerswegen, zien er heel wat beter uit dan vroeger. De modder wordt bestreden, straatvuil moet wijken voor den bezemer wordt hard gewerkt om de stra- teu toonbaar en begaanbaar te houden. En toch 1 Nog altijd de wegen bezaaid met papier massa's. Pas is de bpzem aan het werk ge weest of papieren, in alle kleuren in geuren, dwarrelen weer rond, een spolietje-van-geduld spelend met den reinigingsdienst. Vanwaar die papierrommel? »De deksel erop" helpt slechts ten deele, want er zijn andere bronnen waaruit die papiei vloed de straten overstroomt lo. langs de huizen rondgaande venters, zoowel als neringdoenden (slagers, fruithan delaars, enz.) 2o. bewoners, die de straat beschouwen als publieke prullenmand. En het is alsof' men denkter wordt im mers toch geveegd. Zóo zou het vele vegen van stadswege een verkeerd effect hebben. Hoe gemakkelijk zou het niet zijn, dit kwaad te voorkomen, indien ieder mede wilde werken. Een kleine moeite: geen papier op straat te werpen, 't Kost niet meer dan wat goeden wil. Onze stadshuishouding kost schatten, de stadsreiniging als onderdeel vraagt groote sommen't looptin de papieren. Waar om noodeloos die kosten vergroot, de resul taten verkleind Deze vraag geeft hij ter overdenking, ook aan niet-belastingbetaleis. Staande de vergadering van de Vereeni ging tot bestrijding van knoeierijen in den boter- en kaashandel, te Amsterda.n afhou den, werd van Minister Talma een lelègram ontvangen, waarin ZEx. mededeelde, dat de invoering van de Boterwet kan worden tegemoet gezien uiterlijk 1 Jauuari 1910. Agenda voor do openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Dinsdag 26 October 190b. des middags half twee. 1. Behandeling van de Begrooting van het Burgerweeshuis voor 1910. 2. Behandeling van de Begrooting en subsi die voor het Burgerlijk Armbestuur voor 1910. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot beschikking over een gedeelte van het batig saldo der rekening dien9t 1908, en tot wijziging der Begrooting dienst 1909. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het personeel ter Secretarie. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de aanstelling van een gemeentelij ken deurwaarder. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van den dienst der gemeente reiniging. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van den Direc teur der Burger Avondschool betreffende de sa laris-regeling. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethonders betreffende een verzoek van de Ambachtsschool om subsidie voor eten avondteekencuraus voor ambachtslieden. 9. Behandeling van de adressen en voorstel len, betreffende de salaris-regeling voor het per soneel, verbonden aan het Lager onderwijs. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende uitbreiding van den dienst van de telefoon. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende gebruik van het perceel, grenzende aan het Stadhuis. 12. Behandeling van de Gemeente-begrooting voor 1910. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan C. J. F. Prins als onderwijzer aan de school aan Helling- straat. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan A. A. Verburg als onderwijzer aan de school in de Koningsslraat. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van verlof aan de onderwijzeres M. C. C. Beek. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van verlof aan de onderwijzeres C. Holsteyn, 17. Benoeming van een leeraar in de Wis-* kund- aan de Burger Avondschool. 18. Vaststelling van jaarwedden voor perso neel aan de Burger Avondschool. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan eener ruiling van grond mei den heer A. M. Tromp van Holst. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuring van twee woonhuizen aan de Kamperbinnenpoort. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot belegging van gelden van het fond3 voor onderhoud van overgenomen straten, enz. 22. Vaststelling van het tweede aanvullinga- kohier Inkomstenbelasting, lienst 1909. 23. Verleenen van afschrijving inzaae Inkom stenbelasting wegens vertrek en overlijden, dienst 1909. meegedeeld, dat, indien nachtdienst op het telefoonnet wordt ingevoerd, B. en W. ook zullen doen aanbrengen alarmseinen bij brand. B. en W. stellen den Raad voor, tot uiter lijk 31 Januari 1920, telkens voor éen jaar, onderhands te verhuren de woningen aan ue Kamperbinnenpoort nos. 1 en 3 tegen een jaarlükschen minimum-huurprijs van f300 en f180. Ook stellen B. en W. den Raad voor, 2135 M2 grond aan de Westzijde van j>Birkhoven" tegen even veel terrein te ruilen met den heer A. M. Tromp van Holst, door welke ruiling een rechte grens tusschen beider ei gendommen kan worden verkregen. Voor den dienst van Openbare werken is ten Stadhuize slechts éen vertrek beschikbaar, dat al zeer ongeschikt is voor dit doel.; B. en W. stellen nu den Raad voor, eénige vertrekken van hel huis bezuiden het Raad huis in gebruik te doen nemen door Fabri cage en daarin tevens te vestigen de bureaux van den Inspecteur van het bouw- en wo ningtoezicht en van den Controleur der be lastingen. De inrichting met meubileering zal slechts f510 kosten. Ook wenschen B. en W. een jongmensch aan te slellen bij Publieke werken, die be last kan worden met schrijfwerk en eenvou dig administratief werk, op een aanvangs salaris van f250. De Raad zal Dinsdag over een en atider Een poosje geleden meldden we, dat de dienst op het plaatselijk telefoonnet eerlaug zou worden uitgebreid. Burgemeester en Wethouders stelden onder dagteekening van 21 October aan deu Gemeenteraad voor, met de Ned. Bell Tele- phoon Maatschappij een overeenkomst aan te gaan, waarbij deze zich verbindt te allen tijde, met uitzondering van Zon- en feest dagen van 9 tot ll*/a ut"' des voormiddags en van 2 tot 10 uur des namiddags, ge durende het geheele etmaal de gelegenheid te geven tot het maken van verbindingen aan haar centraal-bureauzullende de vaststelling der dionstregeling in overleg met Burgemeester en Wethouders geschieden. De Gemeente betaalt daarvoor een ver goeding, berekend uaar f 500 per jaar, tot. lijd en wijle het aantal aansluitingen 250 bedraagt. Dit aantal is thans 228, met 2 nieuwe aanvragen, en de volledige dag- en nacht dienst zal het aantal aangeslotenen vermoe- Idelijk nog doen toenemen. In het bijvoegsel tot dit nummer word* De commissie voor de feesten van 31 Augus tus 1909 hield van de week haar eind-vergade ring. De Penningmeester, de heer A. Herschel Bzn., deed rekening en verantwoording. Hieruit bleek, dut ontvangen is: aan bijdra gen van ingezetenen voor de meer luisterrijke viering van den Koninginnedag en van de ge boorte van Prinses Juliana f 872.93, van de Oranje vereeniging f300, voor het recht van uitgave van den feestgids f35 en aan entrees bij het vuurwerk f 69.75, in totaal dus f 1277.68, terwijl, na afdoening van alle rekeningen, er een goed saldo van ruimf 10 overblief, dat oudergewoonte wordt gestort in het politie-fondsje. De rekening werd afgesloten en zal worden nagezien door een commissie, bestaande uit de heeren mr. A. van Traa, L. Houbaer en G. G. van Lunteren, waarna zij definitief zal worden vastgesteld. Uit de besprekingen bleek onder meer, dat de Oranje-vereeniging van de sub-commissie voor de versiering beeft overgenomen de piëde stals, welke op de Utrechtschepoortsbrug prijkten. Betreurd werd, dat, waar al het mogelijke is gedaan om de leiding vau het geheele feest in éen hand te houden en ondanks de zorgvuldige voorbereiding, bij de aubade de schoolkinderen bijna drie kwartier in hevigen wind en regen hebben moeten wachjfn op een vereeniging, die geheel buiten het programma om óok een ommegang hield. De Voorzitter, de heer M. L. Celosse, wilde de vergadering niet doen uiteengaan dan na een woord van oprechten dank te hebben ge sproken tot alle leden van het comité, die zich hebben beijverd om, ondanks de korte voorbereiding en het ongunstige weder, het feest zoo goed t6 doen slagen en tot allen die op eenige wijze hebben meegewerkt tot dit welslagen. Het zoogenaamdo groote comité rust nu weer, tot een belangrijke gebeurtenis het wederom aanleidiug zal geven, op te treden. Middelerwijl zal do Oranje-vereenigiug de leiding geven aan de feesten. Nadat een der leden den wensch had uitge sproken, dat de band tusschen het comité en de Orauje-vereeniging mocht blijven bestaan en men elkaar over en weer zou blijven steunen en nadat den Voorzitter dank was gebraoht voor de krachtige wijze waarop hij alle verga deringen leidde, werd de bijeenkomst gesloten. Het verluidt, dat zoodra de nieuwe subsidie wet voor het Middelbaar onderwijs er is, hier zeer vermoedelijk een bijzoudeitHoogere Burgerschool komt.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1