mr. H. W. J. de JONG. Advertentiën. Gevestigd salon pianino. Piano en Orgelmagazijn D. J, SMITS, De Gemeenteraad van Delft heeft aan drie vereenigingen tot drankbestrijding te Delft een gezamenlijk subsidie toegestaan van f300, ofschoon het Dagelijksch Bestuur dier Gemeente f150 had voorgesteld. Dit berichtje trof ons en deed ons te ge lijk hoop krijgen voor het Arnersfoortsch Drankweer Comité, dat door zijn veel klei ner gemeente-subsidie niet kan doen wat het behoort te doen. Het A. D. C., dat steeds zoo ijverig was cn te juister tijd zijn pakkende en ernstige waarschuwingen deed hooren, werd reeds nagevolgd te Veuloo en te Nijmegen en zal weldra te Utrecht navolging vinden. Tijdens de Sociale w«ek, in September 1908 te Rotterdam gehouden, werd de roy aliteit van den Raad van Amersfoort nog als voorbeeld gesteld voor andere Gemeentera den. En zou onze Raad nu een f 100 uitsparen voor een zóo uitnemend duel We hebben nog hoop, dat de vroede man nen Dinsdag aan het A. D. C. zullen toestaan wat het vraagt en zoo dringendnoodig heelt. Ds. G. W. C. Vunderink heelt bedankt voor het beroep naar de Ned. Hervormde kerk te Haarlem en blijft dus voor de ge meente hier behouden. Het Bestuur der Maatschappij tot opvoe ding in het gezin van weezen en andere minderjarigen (doorgangshuis „Zaudbergen") heeft aan mr. P. L. Baudet, op zijn verzoek, met ingang van 19 December eervol ontslag verleend als Admiuistrateur. Mr. Baudet vei-zond daartoe ouder dag- teekeuing van 19 September het volgende schrijven aan bet Bestuur De ondergeteekende heelt de eer zicb tot U te wenden, met verzoek, hem eervol ont slag te willen verleenen als Administrateur uwer Maatschappij met ingaDg van 19 De cember 1909. Hij wordt tot dat verzoek geleid, door dat hem ook uit de in groote Ijjnen vastge stelde instructie voor den Administrateur, van 17 September 1909, is gebleken, dat bet Bestuur niet van zins is, bem te handhaven in de vrije positie door de voor bem in 1908 vastgestelde instructie. Met de meeste, hoogachting, enz. Als Administratrice is tijdelijk weikznam gesteld mejuffrouw Den Houler, uit 's-Gra- venbage. De heer J. H. W. aut dem Brinke verzoekt ons, te verwijzen naar zijn advertentie in dit nummer en namens hem te verzekeren, dat bij hier volstrekt niet heelt een vliegen den winkel of iets van dien aard. Het kantoor van de firma Van Gend Loos, H. Collignon Cie., zal weldra worden verplaatst naar het perceel Langestraat 47, "bij de Kortegracht, laatst bewoond door de firma Roeraade. De heer H. J. van der Noordaa, thans Ieeraar aan de Hoogere Burgerschool te Schiedam, is aanbevolen ter beuoemi.ig tol Ieeraar in het Eugelscb aan het Gymnasium te Nijmegen. Tot militie le luitenant bij het 5e regi ment infanterie is bevorderd de verlof 2e luitenant C. M. Schoewert, van het korps. Tot vaandrig bij net 5e regiment infante rie zijn bevorderd de reserve-sergeanten W. A. van Dailsen, G. H. Mulder en H. Witte- veen. Tot reserve le luitenant bij het le regi ment huzaren is benoemd de le luitenant W. A. van Weideren baron Rengers, gede tacheerd bij de Rijschool, wien, op zijn ver- verzoek, eervol ontslag is verleend uit den effectieven dienst. Door den Minister van üoriog is bepaald, dat onderofficieren, die voldaan hebben aan het examen voor sergeaot-majoor-instructeur en door gedrag enz., zulks verdienen, moe ten worden beschouwd als sergeant 1 e klasse, zonder aan het examen voor dien rang le moeten deelnemen. Tot reserve le luitenant der Landweer- inlanterie is bevorderd de 2e luitenant S. J. Kiewiet van het 18de landweer-district (Amersfoort). In het «Schoolblad" wordt een oproeping gedaan aan alle onderwijzers en onderwij zeressen in Nederland oni to komen tot éen groote, alle onderwijzers omvattende, vakvereeniging en zich daartoe aan te slui ten by het Ned. Onderwijzers Genootschap Wie niet bezorgd hoeft te wezen voor de duurte van den komendenden winter en lust heeft tot uitgaan, vindt volgende weck hiertoe gelegenheid te over. Wie niet zich wagen wil in 't kermisgc- wool kan in »De Arend" de bijeenkomsten bijwonen van de Chr.jungelings-vereeniging Psalm 119:9. Toespraken, voordrachten, Zang, muziek, gymnastiek wisselen elkaar iu groote verscheidenheid af. Woesdag ook des middags. !>e soldaatje?, we meldden het reeds, wor den in het Militair Tehuis gaarne ontvangen en zullen zich hun avonden, in zóo goede omgeving doorgebracht, zeker niet beklagen. Ia «Amicitia" is avond aan avond weer wat te doenMaandag en Dinsdag »De Dollarprinses" on »De Geisha" beide voorstellingen vangen reeds aan om half achtWoensdag eu Donderdag Henri ter Hall met een natuurlijk weer veelbelovend programma; en Vrydug en Zaterdag Verka- de's puik tooneelgezelschap. Het eerste elftal van Quick ontvangt hier morgen D. G. S. uit Deventer voor den Ned. Voetbal Bond. Haar tweede zd voor den Utrechtschen boud zicb te Utrecht moeten meten met het tweede der B. V. C. De H. V. C. speelt te Do Bilt tegen de B. V. C. De Amersfoortsche korfbal-club A. V. O. G. zou hier morgen ontvangen het tweede twaalftal van M. H. S., uit Utrecht. Deze wedstryd is echter uitgesteld tot 28 November. In «Het rijwiel" wordt weer een zesdaag- sche toer door Nederland aangekondigd, volgend jaar Juli te houden, indien althans de Regeering daarvoor toestemming geeft en belanghebbenden voor het geld zorgen. Den derden dag komeó de deelnemers door Amersfoort. Door den majoor-intendant der 4e divisie werd gister te Amersfoort aanbesteed de levering van a. ongeveer 24 GOO K.G. koffie, 760 H L. bruine boonen, 640 H.L. cipucijuers, 320 H.L. wille buonen, 1020 H.L. groene erwten, 124400 K.G. rysl, vrachtvrij af te leveren in de militaire magazijnen van levensmid delen te Amsterdam, Gorinchem, 's-Herto- genbosch, Naarden, Utrecht, Brielle, Delft, Dordrecht, Gouda, 's-Gravenhage, Haatiem, Leiden, Aruhem, Deventer, Dofcburg, Ede, Nijmegen, Zutphen, Bergen-op-Zoom, Breda, Geertruidenberg, Maastricht, Middelburg, Roermond, Venlo, Vlissingen, Amersfoort, Assen, Groningen, Harderwijk, Den Helder, Hoorn, Kampen,Leeuwarden,Zwolle, Schoon hoven, Willemstad en eventueel op te rich ten magazijnen b. een perceel gort, groot ongeveer 6000 K.G., vrachtvrij te leveren te Amsterdam, Kampen en Schoonhoven. Minste inschrijvers waren voor koffie fü.60 per K. G., Naamlooze Ven nootschap electrischc koffiebranderij «Hollan- dia", te Boxtel bruine boonen f 18.80 per H. L., G. Udo te Tiel; capucijners f23.21 per H. L., M. Sluijter, te Enkhuizen witte boonen f 17.25 per H. L., A. Jerotii- mus, te Middelburg groene erwten f 19.75 per H. L., J. A. van Heel, te Goes rijst fl2. ;i per 100 K. G., firma G. M. van Sillevoldt, te Rulleidam; gort t 10.25 per 100 K. G.f Gebroeders Laan, te Wonnerveer. Bij de hedenmiddag ten overstaan van architect J. van de Lijke gehouden aanbe steding van het bouwen v»d een woonhuis c. a. op een perceel, gelegen op den hoek van de Borstraat en den Ouden Soesterweg alhier, werd ingeschreven door de vol gende stadgenootenJ. H. Verheij voor f6351.22, H. Lablans 15800, H. Keizer f4995, H. Lensing A. van de Vijzel f4690, en de firma Peek De Groot, te IJselstein, voor f4487. De gunning is in beraad gehouden. Het huis Soesterweg 3, laatstelyk bewoond door nu wijlen mevrouw de weduwe dr. N. Meursinge, is verkocht aan den heer Nairac, te Locbem, eigenaar ook vun het aangren zend perceel. Aan de markt werd gister aangevoerd 900 Kilo boerenboter aan de Centrale botermijn 3500 Kilo .ongezouten en 2450 Kilo gezouten fabrieksboter onder Byks-coutrole. De prys aan de markt was f 1.40 a f 1.60 die aan de mijn f 1.35 a f l.43 voor de on gezouten eu f 1.32 a f 1.48 voor de gezouten boter. Een minderjarige jongen, die te Amsterdam rondzwiert, is tot Amersfoort geleid en van hier door de politie op transport gesteld naar ziju ouders te Leeuwarden. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen een bakkersknecht, die sedert kort hier vertoefde, wegers oplichting. Hij is ter beschikking van de justitie te Utrecht gesteld. Volgens gewoonte had B. de J., uit Amers foort, als reiziger voor zijn patroon,de firma Gr,, aldaar, vorige week Donderdag zijn cliëotele te Barneveld bezocht, bij welke gelegenheid hij geld ontving. Zonder dit aan zijn patroon af le dragen, moet hy Zaterdag naar Canada gevlucht zijn. ermoedelijk heefi hij zich door H.G., een 28-jarig meisje uit een naburige plaats, doen vergezellen. De Commissaris van politie verzocht reeds in het Algemeen politie-blad zijn aanhou ding en voor-geleiding, daar hij wordt ver dacht van oplichting, te Barneveld, Soest en Baarn gepleegd. Koopjes en kleinigheden hebben al menig een geruïneerd. Uit den omtrek. l)s. J. Th. M. Schippers, te Ede, heeft bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Hoevelaken. Voor de te Voorthuizen gehouden aanbe steding voor den bouw van het Militair Tehuis by het remonte-depot te Millingen waren 23 gegadigden. De hoogste besomde f9950; de laagste.de heer A. van der Fliert, te Barneveld, f 7744. De gunning is in beraad gehouden. De prins Alexauder-stichting, te Bennekom, welke niet meer voldoet aan de eischen des tijds, zal worden overgebracht naar Zeist, waar, onder directie van architect A. Post- humes Meijers, een tehuis voor 40 blind* kinderen zal worden gebouwd. Door de Commissie van R:i| pirteurs zijn eenige amendementen voorgesteld op het wetspntwerp tot wijziging van de Wet van '21 Juli 1890 tot regeling van het onderwijs by de landmacht, voorzoover daarbij de op leiding voor den officiersrang en de hoogere vorming van den officier betrokken zjjo. De bedoeling is, dat ook tot de Kon. Mili taire Academie kunnen worden toegelaten zij die in het bezit zijn van »een getuig schrift van gopd volbracht examen, volgons een algemeetien maatregel van bestuur vast te stellen pr'gramma, afgelegd ten overstaan van een comniiscie telken jare door Ons of van Onzentwege le benoemen". In verband met dit voorstel zijn ook in eenige anderen artikelen wijzigingen voorge steld. Door den heer Eland en vier andere leden der Tweede Kamer is een amendement inge diend, waarvan de bedoeling is, dat voor de wapens der infanterie-en cavalerie ook toe gelaten kunnen worden zij, die in het bezit zijn gekomen van het emd-diplonia A van een Gymnasium. Inhoud Wereldkroniek 23 OctoberEen tocht door Atjeh met de tram. De ramp bij den torpedo-dienst. Cesare Lorabroso. Perso nalia. Het Rijks-muzeum „Huis Lambert van Meerten" te Delft. Ferrer. Tentoon stelling van werk van Jan Bogaerts. Kroniek van de week. Het boek van de week Het huis Honselaarsdijk, door Th. Morren. Cari- caturen uit het buitenland. Humor en luim. B E U R S 0 V E R ZI (J H T van 16 tot 23 October. Voor de derde maal verhoogde de Bank van Engelaud haar disconto opnieuw met een vol procent, zoodat dit binnen drie weken geslegen is van 2'/,% tot 5%. Uitgezonderd het najaar van 1906, de periode onmiddellijk voorafgaande aan de crisis, moet men tot 1873 teruggaan om een zóo snelle verhooging van het disconto te Lon den te vinden. Wezen wij er in ons vorig over zicht op, dat door sommigen deze nieuwe ver hooging reeds werd gevreesd, voor de markt was het een onaangename verrassing. Het feit toch, dat de Engelsche Bank Maandag voor het eerst sinds vele maanden, zich weder had kunnen meester maken van het ter markt gekomen goud ten bedrage van 400000 pond sterling, terwijl de wisselkoersen zich ten gunste van Londen keerden, had vrij algemeen do verwnch ting gewekt, dat tot dezen krassen maatregel althans deze week, nog niet behoefde te worden overgegaan. De groote goudonttrekkingen, die reeds hadden plaats gehad en in het einde der week nog te wachten waren, rechtvaardigden de verbooging 6chter ten volle. Opmerkelijk is de verschillende wijze, waarop de markten deze gebeurtenis hebben opgevat. Zoowel de Berlijnsche als de Londensche Beurs, en onder invloed van deze laatste ook de Amsterdamsche, werden sterk er door beïn vloed, wat tot uitdrukking kwam in zeer flauwe koersen, speciaal voor Ameiikaansche waarden. Wallatreet trok zich echter weinig daarvan aan en evenals de vorige week werd daar de disconto- verhooging begroet met een vaste markt cn hoogeren koersen. Ten slotte heeft echter ook deze markt zirh niet aan dien invloed kunnen onttrekken en zijn de koersen ook daar vrij sterk teruggeloopen. De week Jtenmerkte zich door uitgebreide realisation en de steun, nu en dan door haus siers verleend, heeft niet kunnen weerhouden, dat voor de meeste fondsen het niveau gevoelig lager is gesteld. Slecht? Southern Rails, waarvoor een tamelijk vaste stemming bestond, konden hun koers handhaven, terwijl Wabash-waarden zelfs nog een kleinigheid opkwamen. Tot nu toe heeft de New-Yorksche geldmarkt grooter innerlijke kracht getoond dan men had verwacht. Call-money is niet verder omhoog geloopen en geld op langen termijn is slechts weinig duurder gijirorden. Nu echter, tengevolgo van het oploopdiF der wisselkoersen, de waar schijnlijkheid van goud ti it voeren meer op den voorgrond treedt, ontstaat de vrees, dat daarin spoedig verandering kan komen. Onder «leze omstandigheden zijn onzclcore, zwakke markten voorloopig nog te wuchtcn. Hot dezer dagen gepubliceerde jaarverslag der Union Pacific toont aan, dat in hel boek jaar 1903-1909 door deze Maatschappij 19%> op huur gewone aandeelcn is verdiend waarvan slechts 10°/o uitgekeerd is. Verhooging van het dividend lijkt voor de Union dan ook slechts een kwestie van tijd. In de locale markt ging de afgeloopen week weinig om. In het algemeen heerschte er oen loome tendenz. STAATSFONDSEN lagen uiterst stil en voor zoover daarin noteeringen tot stand kwamen, waren deze lager. Zoowel Hollandsche soorten als Russen en Zuid-Amerikanen brokkelden af. De disconto-verhooging te Londen deed zijn invloed ook op deze afdeeling gevoelen. Levendiger ging het toe in de markt de IN- DUSTRIEELE WAARDEN. Steels voerden uls gewoonlijk den hoofdtoon, doch gaven blijk van een zeer onregelmatige stemming. Inzakkend van 91'/i tot ongeveer S8%, vond in het midden der week een plotseling herstel plaats tot ruim 90%, doch ten slotte blijven de aandeelen enkele procenten lager dan de vorige week. Dinsdag 26 dezer vindt de vergadering plaats en men verwacht algemeen, dat het dividend dan op een 4% basis zal worden gesteld, terwyl de te publiceeren kwartaalcijfers op 40 000 000 dollar netto worden getaxeerd. Voor koper waarden en vooral voor Amalgamated bestond in den aan vang een vaste stemming op geruchten, dat de koperproducenten zich zouden vereenigen om door inkrimping der productie een gezonder markt voor het metaal te scheppen.'De steeds teruggaande koperprijs, die nu weer op het sinds lang niet geziene niveau van 12 oent per pond is teruggeloopen, deed het oorspronkelijk benaal- de avans weer geheel verloren gaan. Car Foundry hielden zich goed op prijs, evenals Stan dard Milling en United Cigar, hoewel in deze laatste fondsen heel weinig omging. De markt voor CULTUURWAARDEN was willig gestemd, in verband met de nog steeds opioopende suikerprijzen. De meeste onderne mingen hebben thans reeds hun oogst 1910 voor een groot gedeelte verkocht tegen prijzen, die a gulden per picol hooger zijn dan die voor den oogst 1909. De voornaamste soorten stegen dnn ook meerdere procenten. Aandeelen Suikercultuur-Maatschappij stegen bijna 7 pCt. op gunstige berichten der onderneming, welke men als een dor meest belovende der jongere beschouwt. INDISCHE MIJNEN lagen stil. Redjang verloor 8 pCt., terwijl de overige waarden vrij wel op gelijk niveau bicven. Van de buiteu- landsche soorten konden Great Cobars hun koers handhaven, terwijl Wolfram Mining willig waren. Men acht dit fonds geenszins vrij van manipulaties. Ook in PETROLEUMWAARDEN ging weinig om en zelfs waren er dagen, dat in de I'erlak- soorten niet eens noteering tot stand kwam. De koersen handhaafden zich op het niveau der vorige week. Van DIVERSEN vermelden wij Maxwell waarden, waarin een levendige handel was, welke eerst tot eenigszins verhoogde prijzen leidde, doch het avans werd weder geheel inge boet. Santa Fó Land-shares verloren 7%, gevolg van realisaties. Do Btemming voor het fonds blijft gunstig. Prolongatie handhaafde zich de geheele week op 2'/i a 3 pOt. M. V. L. PREDIKBEURTEN. Zondag 24 October Evang. Lutliersche kerk. Voorm. 10 uur, ds. De Meyr-re. Remonstrantsche kerk. Voorm. lüYa uur, prof. dr. 11. Oort, uit Leiden. Gereformeerde kerk (Langegracht). Vnnrm. 10 uur ds. Dunner. 's Avonds 5L2 uur, «3?. Dunner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teeriuk. 's Avonds oy2 uur, ds. Teerink. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 0y2 uur, godsdienstoefening, 's Avonds 5 uur, godsdienstoefening. Chr. Gereformeerde gempente. Voorm. 9% uur, godsdienstoelening s Avonds 5l/i uur, godsdienstoefening. als ADVOCAAT cn PROCUREUR t© Amersfoort, ZUIDSINtJEL 13, TE KOOP een zeer mooie zwarte Wordt geleverd met 5 jaar schrifte lijke garantie, in het van OUDEG11ACUT Tz. 158, UTRECHT. Aanwyzing ,'j ber des vuornu1 Bestek en t«] tober in Hoi"1' f 1.50 verkrijg» noemd.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2