Zaterdag 23 October 1909. No. 7730. 59e Jaargang, Tweede Blad. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosieloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Do (lemcente-begrooting Ouder gewoonte zal de Raad volgende week de Gemeente-begrooting, nu voor 1910, voorloopig vaststellen, zooals die door Bur gemeester en Wethouders ontworpen en met een zeer uitgebreide Memorie van toe lichting aan de Raadsleden verzonden is. ft De afdeelingen behandelden haar reeds; de eerste afdeeling op 4 October, de tweede den 6den dezer maand en op hun verslagen antwoordden Burgemeester en Wethouders onder dagteekening van 18 October. Ouder gewoonte laten we hier volgen hetgeen door de afdeelingen naar aanleiding van sommige posten is gezegd en hetgeen het Dagelijksch Bestuur daarop antwoordde. Vooraf werden behandeld eenige voorstel len van B. en W., welke nauw verband houden met de Begrooting voor het vol gende dienstjaar. De Burgemeester en de Gemeente-secre taris woonden de vergadering der beide af deelingen bij, die onderscheidenlijk werden voorgezeten door de Wethouders Sanders en Celossede vergadering der tweede af- eeeling werd voor een gedeelte bijgewoond door de heeren Gerritsen en Rij kens, leden der ie afdeeling. De heer Tromp van Holst was afwezig bij de vergadering zijner afdee ling. Personeel Secretarie. Een der leden van de ie afdeeling vroeg de meening van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van het adres der afdeeling Utrecht van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren. De Voorzitter antwoordde, dat door j B. en W. bij het ontwerpen der Begrooting Gemeente-ambtenaren verwijzen wij naar het in de ie afdeeling medegedeelde. Bij een eventueele herziening der jaar wedde van de ambtenaren zal ook overwo gen worden of het wenschelijk is, aan de jaarwedde van den Controleur der belastin gen en van het bevolkingsregister periodieke verhoogingen te verbinden. Gemeentel ij k deurwaarder. Een der leden van de ie afdeeling vroeg of aan dezen nieuwen ambtenaar het bijhouden der bevolkingsregisters zal opge dragen worden, dan wel of hij den Ontvan ger behulpzaam zal zijn bij zijn werkzaam heden Medegedeeld werd, dat hij den Contro leur behulpzaam zal zijn, daar de aard van zijn werkkring medebrengt, dat hij voor den Controleur zeer nuttige gegevens kan ver zamelen, terwijl de Ontvanger, die slechts de besluiten van Raad en Burgemeester en Wethouders uitvoert en derhalve geen gege vens behoeft te verzamelen, de hulp van een dergelijk ambtenaar niet noodig heeft. Een lid vroeg of de ambteaar bij 's Rijks belastingen, die thans met de inning der belastingen enz. belast is, een goed amb tenaar is. Medegedeeld werd, dat hij in vele op zichten een goed ambtenaar is, doch dat hij het te druk heeft. Hierdoor is het meerma len voorgekomen, dat gelden niet geïnd zijn, die, wanneer hij er tijdig moeite voor ge daan had, geïnd hadden kunnen worden. Een der leden merkte op, dat door de thans voorgestelde regeling de belastin gen dienstbaar worden gemaakt aan de bevolking; hij acht dit onjuist en meent.dat het beter zou zijn indien de bevolking dienst baar gemaakt werd aan de belasting. Medegedeeld wordt, dat deze beide zaken zóo nauw samenhangen, dat zij steeds over weer aan elkander dienstbaar gemaakt de salaris-regeling der ambtenaren ter Se- j moeten worden, cretarie is overwogen en dat tengevolge van Een der leden deelde mede, dat de die overwegingen het voorstel van 26 tegenwoordige functionaris er met hem over Augustus is a vastgesteld. Hij deelde voorts 1 gesproken heeft en zich bereid verklaarde, mede, dat het ingezonden adres Burgemeester de functies te blijven waarnemen indien de 1 Wethouders niet van meening heeft doen veranderen. De salaris-regeling in eenige Ge meenten van ongeveer de zelfde beteekenis als Amersfoort is over 't algemeen niet gun stiger. Bovendien hebben Burgemeester en Wethouders zich tot het doen van verdere voorstellen laten weerhouden door de over weging, dat verschillende ambtenaren ter Secretarie in den laatsten tijd promotie ge maakt hebben of, volgens het ingedic .'d voor stel, spoedig zullen maken. Een der leden vroeg of het voorge stelde tractcment van den hoofd-commies niet te hoog is, óok in verband metdetrac- tementen van andere ambtenaren. De Voorzitter antwoordde, dat B. en W. van oordeel zijn, dat de aard en omvang der werkzaamheden, aan de genoemde be trekking verbonden, het voorgestelde tracte- ment naar hun oordeel noodzakelijk maken. De iste afdeeling vereenigde zich al gemeen met het voorstel. Een der leden van de 2e afdeeling vroeg waarom voor het salaris van den Controleur der belastingen en het bevol- I kingsregistor geen periodieke verhoogingen zijn vastgesteld. Hierop werd de reden meegedeeld waarom i indertijd voor deze betrekking een hooger salaris dan voor de andere ambtenaren ter Secretarie is vastgesteld. Er was destijds geen reder., bovendien aan het salaris perio dieke verhoogingen te verbinden. B. en W. zullen intusschen bij eventueele latere voor stellen tot wijziging der verordening over wegen of ook voor die betrekking periodieke verhoogingen in uitzicht gesteld moeten worden. Ook de 2e afdeeling vereenigde zich met het voorstel. B. en W. antwoordden Ten aanzien van het adres der afdeeling Utrecht van den Bond van Nederlandsche menschen, die de stad verlaten en zich al hier vestigen, zal hij tevens dienstbaar ge maakt worden aan de bijhouding der bevol kingsregisters. In stemming gebracht, kan ook de geheele afdeeling zich met het voorstel van Burgemeester en Wethouders vereenigen. Uitbreiding Reiniging. Een der leden van de ie afdeeling vroeg of het niet wenschelijk is, dadelijk den stal veel meer uit te breiden, daar anders, naar zijn meening, binnen enkele jaren op nieuw een uitbreiding noodig zal zijn en dit grooter kosten voor de Gemeente zal ver oorzaken. Een der leden van de 2e afdeeling was óok voor grooter uitbreiding in eens hij meende.dat dit voor de Gemeente voor- deeliger zou zijn. Opgemerkt werd, dat men aan renteverlies en onderhoudskosten waarschijnlijk meer zou moeten betalen dan men voordeel zou trek ken door de groote uitbreiding in eens te doen. Bovendien zal een verdere uitbreiding, dan thans door B. en W. voorgesteld wordt, voor loopig niet noodig zijn. B. en W. antwoordden: Een uitbreiding als thans wordt voorge steld, zal, naar wij vermoeden, voor 4 a 5 jaar voldoende zijn. De kosten, die op de j bouwsom bespaard kunnen worden door een uitbreiding voor langeren tijd te maken, we gen niet op tegen de uitgaven voor rente en onderhoud. Wij moeten derhalve ontraden de uitbreiding van den stal op grooteren grondslag te doen plaats hebben. Overnemen zweminrichting. Een der leden van de 1 e afdeeling meende, dat, nu uit het nader adres van P. van Achterberg blijkt, dat hij niet mede- 1 gaat met het voorstel van Burgemeester en Wethouders, het voorstel ter zijde gelegd kan worden. I Een ander lid kon zich hier mede I vereenigen indien B. en W. toezeggen, een nader voorstel te zullen indienen, j E e n 1 i d deelde mede, vernomen te heb- j ben, dat door dr. Ruysch alhier een lezing zal gehouden worden, waarbij het belang S der volksbladen bepleit zal worden; ook heeft hij vernomen, dat particulieren voor- nemens zijn, een volks-badhuis op te richten. Hij achtte het daarom wenschelijk, dat gewacht wordt met het verleenen van sub- sidie tot bekend is wat hiervan komt. Hij j heeft ook zijn berekening gemaakt en meent, I dat het voor de Gemeente voordeeliger zou j zijn indien zij bijvoorbeeld een toeslag gaf of kaarten verstrekte aan minvermogenden, of gratis kaarten uitdeelde. In ieder geval is hij echter van meening, dat met het ver leenen van subsidie gewacht moet worden tot de bovengenoemde plannen van particu lieren bekend zijn. De Voorzitter zeide, dat het de be doeling van B. en W. is, er voor te zorgen, inning van het schoolgeld er afging, daar hij dikwijls geld moest innen, waar het niet aan wezig was, hetgeen hem hoogst onaangenaam was. Gevraagd werd of B. en W. voornemens zijn, den tegenwoordigen functionaris als Gemeente-deurwaarder aan te stellen. De Voorzitter meende, dat deze vraag te ver gaat en dat men dit aan B. en W. moet overlaten. Overigens kon de ie a f d e e li n g zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. Een der leden van de 2e afdeeling deelde mede, volkomen in te stemmen met het voorstel van Burgemeester en Wethou ders. Een ander lid deelde mede zich ver wonderd te hebben over de indiening van dit voorstel daar verleden jaar, toen er voor gesteld werd een bedrag beschikbaar te stel- dat het volgend jaar gelegenheid bestaat len, ten einde een hoogere toelage te geven i tot het nemen van kostelooze baden. Wordt aK.-,l.-.of mat- A a inninn- rlavtioltro nf.rpwnpht waf nartiniliprpn Hnpn aan den ambtenaar belast met de inning der belasting, met zeer veel lof werd ge sproken over den ijver van dien ambtenaar. Nu, een jaar later, wordt er een geheel andere regeling voorgesteld. Opgemerkt werd, dat deze ambtenaar in hoofdzaak Rijks-ambtenaar isde belangen van het Rijk gaan vóór, de Gemeente komt slechts in de tweede plaats. De man heeft het zeer druk en dikwijls niet den tijd, zijn werkzaamheden voor de Gemeente behoor lijk en op tijd te verrichten en in belasting zaken is het juist steeds van groot gewicht, dat tijdig van de invordering werk wordt gemaakt; anders zijn de menschen weg of is het bedrag om andere reden oninvorder* baar. De nieuwe ambtenaar zal geen bureau werk verrichten, doch waar hij uit den aard van zijn werkkring bij de bekistingen in alle doelen van de stad koint en zich daarbij derhalve afgewacht wat particulieren doen, dan zou de tijd wel eens verstreken kunnen zijn. Een der leden achtte het gewenscht, een Gemeente-badinrichting te openen en meende, dat het terrein aan het eind van de Koningsstraat daartoe geschikt is. Een der leden deelde mede bij zijn meening te blijven, dat, nu Van Achterbergh blijkens zijn nader adres niet instemt met het voorstel van B. en W., het voorstel ter zijde gelegd kan worden. Naar zijn meening is het van Van Achterbergh een vreemde wijze van handelen om eerst alles met B. en W. te bespreken en dan, wanneer er een voorstel gedaan is, nog met een nader adres bij den Raad te komen, waarbij hij hoogere eischen stelt. 1 Medegedeeld weid, dat P. van Achterbergh nader verklaard heeft, dat hij bedoeld had, dat de met B. en W. besproken regeling op de hoogte zal moeten houden van alle slechts zou gelden voor 1909. Een der leden was tegen het voorstel van B. en W. omdat de zwemschool niet den geheelen dag geopend zal zijn. Een der leden is van oordeel, dat,nu blijkbaar dr. Ruysch de zaak ter hand ge nomen beeft, het wenschelijk is, af te wachten wat hiervan komt. De Voorzitter stelde voor, het bedrag van de Begrooting af te voeren en het voor stel van B. en W. aan te houden, in afwach ting wat er door particulieren gedaan zal worden naar aanleiding van de lezing van dr. Ruysch. De ie afdeeling kon zich daarmede vereenigen. Een der leden van de 2e afdeeling verklaarde zich tegen het voorstelhij achtte de subsidie te hoog in verband met het aan tal personen, dat van de kostelooze zwem- gelegenheid gebrutk zal maken en zou het daarom beter achten, dat de Gemeente kaar ten kocht en die kosteloos uitdeelde. Medegedeeld werd, dat Van Achterbergh dit niet wil, doch subsidie vraagt, omdat hij vermoedt schade in zijn bedrijf te zullen lij den uaar een gedeelte der betalende zwem mers weg zal blijven; tegenover dit verlies wil hij vaste inkomsten kunnen stellen. Een der leden vroeg of dit bezwaar niet te ondervangen is door een kleiner sub sidie te verleenen en bovendien kaarten ter uitdeeling van Van Achterbergh te koopen. Tevens wenschte hij de vraag te stellen of de waterverversching van het basin van dien aard is, dat het bij een eenigszins groot aantal zwemmers toch frisch blijft. Hij acht, dat dit vooraf toch wel goed onderzocht mag worden. Een ander lid zou er voor zijn, dat Burgemeester en Wethouders dit voorstel terugnamen en nogmaals nauwkeurig onder zochten of het niet mogelijk zou zijn, een eigen zweminrichting op te richten. De Voorzitter stelde voor om, even als in de eerste afdeeling is geschied, de subsidie van de Begrooting af te voeren en Burgemeester en Wethoudeic uit te noodi- gen, nadere plannen te beramen. Met dit voorstel kon ook deze afdee ling zich vereenigen. B. en W. antwoordden: Ons voorstel betreffende het geven eener subsidie aan P. van Achterbergh was mede ingediend op grond van den meermalen in uw vergadering geuiten wensch, van gemeen tewege gelegenheid te geven tot het koste loos baden en zwemmen. Naar aanleiding van den algemeen uit gesproken wensch stellen wij U voor, de behandeling van ons voorstel aan te houden. Het betrokken artikel kan derhalve van de Begrooting worden afgevoerd. Salaris Burger Avondschool. Beide afdeelingen vereenigden zich zonder discussie met het voorstel van B. en W. Avond-teekencursus volwassen«*/. Een der leden van de ie afdeeling vroeg naar het resultaat van den teekencur sus, die gedurende den vorigen winter ge houden is. Medegedeeld werd, dat er blijkens het verslag, dat voor dc Raadsleden te visie ge legen heeft, groote belangstelling is geweest. De Directeur der Ambachtsschool ver klaarde, dat het steeds een lust was om de animo te zien, waarmede de leerlingen van dien cursus werkten. Een lid merkte op, dat hij het onge- wenscht acht, aan het verleenen der subsidie de voorwaarde te verbinden, dat het Rijk fóoo subsidie moet verleenen. Indien door het Rijk eens f500 subsidie werd gegeven, zou de Gemeente-subsidie niet uitgekeerd kunnen worden hij acht het wenschelijk, de voorwaarde zoodanig te formuleeren, dat ook in een dergelijk geval de Gemeente-subsidie verleend kan worden. De Voorzitter deelde mede, dat zoo dra de Staats-begrooting bekend zal zijn, hetgeen naar alle waarschijnlijkheid het geval zal zijn vóór de behandeling dezer zaak in

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 5