Binnenland. Stadsnieuws. opleiding hebban genoten en ontevreden zijn in eiken dienst, omdat zij vinden, dat zij te goed zyn voor het te verrichten werk. Uit gebreid Lager onderwijs of een tweetal klas sen Hoogere Burgerschool of Handelsschool is ruim voldoende." Het ontwerp is door de Tweede Kamer aangenomen en bij de beraadslagingen heeft geen der leden zich verzet tegen dit nieuwe instituut. Het kwam ons gewenscht voor, ouders van jongelieden die op deze wijze in Staats dienst willen gaan, daurop te wyzen. Als no. 102 der Bijdragen tot de statistiek van Nederland, uitgegeven door bet Centraal- bureau voor de statistiek, is verschenen de «Kiezersstatistiek, benevens aanvulling der verkiezingsstatistiek in 1909". IJit de inleidiug blijkt, dat er volgens de Kiezerslijsten van 1909 in ons land waren 843550 kiezers voor de Tweede Kamer, 839921 kiezers voor do Provinciale Staten en 700 300 kiezers voor de Gemeenteraden, ter- wiil 29821 kiezers bun kiesrecht in 1909 verloren, doordat zij het verschuldigde tei zake van aanslag, omschreven bij art. 10 der Kieswet, niet op deu len Maart hadden voldaan. Het aantal mannen van 25 jaar en ouder is volgens de verschillende volkstellingen ge middeld 47 pet. der geheele mannelijke be volking. Van dit aantal zijn 02.06. 01.79 en 55 94 pet. kiezer onderscheidenlijk voor de Tweede Kamer, de Provinciale Saten en de Gemeenteraden. Van de 843550 kiezers voor de Tweede Kamers waren 72253 aangifte-kiezers en 71297 ambtshalve op de Kiezerslijsten ge bracht. Voorts zijn de kiezers in de volgeude groepen onderscheiden belastingkiezers 750 449 huurkiezers 25 711 loon- en Peusioenkiezers 53415 spaarkiezers 8575 examenkiezers 5400 in toiakl 93101 kiezers krachtens ait. lb. Het geheele aantal kiezers voor de Kamer is van 190S op li. 09 met 31 925 of 3.93 pet. toegenomen; de verschillende groepen k e- zers, onderscheidenlijk naar don grondslag waaraan zij hun kiesrecht ontleenden, waren toe- respectievelijk afgenomen met: belastingkiezers 3.56 kiezers krachtens art lb 7.04 waaronderhuurkiezers 4.90 loonkiezers 8.02 spaarkiezers 10.12 exameukiezers 2.19 De ambtshalve en aangiftekiezers onder scheidenlijk met 3.32 en 11.02. l)e stijging in 1909 van 319-5 kiezers wordt veroorzaakt door de vermeerdering van de ambtshalve op de Kiezerslijsten ge- brachten inet 24 754 eu van 7171 aangifte- kiezers. Ten slotte geeft dit nummer der Rijdragen een overzicht van de sedert October 1Ö08 filauts gehad liebbeude verkiezingen van eden van de Eerste en van de Tweede kamer der SUt<-n-Generaal benevens de statistiek der periodieke verkiezingen van leden voor den Gemeenteraad in Gemeenten met meer dun 15 000 inwoners in 1909. Volgens de K:dmr." zijn door de Staats commissie voor de werkloosheid zeven sub commissies gevormd, die de volgende be drijven omvatten en waarin de na te noemen leden zitting hebben 1. Bouwvakkeu: de heeren J. N. Hendrix, dr. C. L'dy, 1'. A..I. Mulder, H. J. Nederhorst Sr., en 11." A. van IJsscLteijn (Onder-voorzit- ter). 2. Handel en verkeerde heeren W. A. Engelbrecbt, mr. dr. I). Hudig Jr.. A. Plate (Onder-voorzitter), C. Postbuma, J. Quispel en C. A. den Tex. 3. Kantoor* en winkelbediendende hee ren mr. P. J. M. Aal9er.se, dr. P. A. Klap, dr. J. Tb. de Visser (Onder-voorziiterJ en C. D. Wesseling. 4. Landbouw, enz.de. heeren F. B. Lühnis (Onder-voorzitter), H. Reiriders, mr. J.Schok king, J. Smid en mr. C. J. baron Van TuyII van Serooskerken. 5. Seizoeubedryvende heeren dr. F. van Gheel Gildemeester, E. W. Kiyberg Pernot, mr. H. W. Methorst (Onder-voorzitter), L. J. J. M. Poeil eu P. van Viiet Jr. 6. Een deel der groot-industrie, met name voor glas- en aardewerk, papier, chemische producten, textiel, ijzer en scheepsbouwde beeren W. F. Dekkers, B. J. H. Haitink, J. B. van Heek, H. G. M. Hermans (Onder voorzitter), A. van Muyden eu H. Verveld. 7 Verdere induslrh-ëu (niet onder de commissies lot 0 begrepen) in het bijzon der diamant-industrie, drukkerij bedry ven, meellabrifkc.'i, brouweryen, branderijen tabaksindustrie, olielabricage, enz.de heeren J. Douwes, mr. G.Juiinink (Onder-voorzitter), 1. G. Keesing, mr. P. J. Troelstra en H. do Wilde. Ds. J. W. van Stuyvenberg, uit West zaan, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening van den Doopsgezinden kring, hier. Ds. G. W. C. Vunderink is thans weer beroepen in d«; vacature-ds. Kromsigt bij de Ned. Hervormde gemeente te Rotterdam. De Minister van Binnenlandscbe Zaken heeft een onderzoek ingesteld naar de bewering, dat in sommige Gemeenten hinder wordt ondervonden door de sluiting der telegraaf kantoren op Zondag. Hy verlangt inlichting of het in het belang van het algemeen noo- dig is, genoemde kantoren op de Zondagen langer open te stellen ten behoeve van tele grafische correspondentie tusschen bestuurs- autoriteiten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal aanstaanden Zaterdagavond ten Raadbuize weer een openbare vergadering houden. De tijd is weder daar, dat de kachels ge zet worden. Er wordt dan door de ambte naren der directe belasting nagegaan of baai- aantal wel overeenkomt met dat, vermeld op het aanslagbiljet voor de Personeele be lasting. De belasting voor 2 haardsteden bedraagt f1, voor 3 f3, voor 4 f6, voor 5 1' '10, voor 0 f 15, voor 7 f21, voor 8 128 voor 9 f'3G. Meermalen werd hier of daar versehilge- constateerd, zoodat men bekeurd en beboet werd. Elk vertrek ook zoogenaamde achter buizen waarin een kachel of fornuis is, geplaatst bij of onder een schoorsteen, die niet dichtgemetseld is met papier dicht geplakt, is niet voldoende wordt voor een belastbare buurstede geteld. Is dus in een vertrek geen kachel aanwezig, dan behoeft de schoorsteen niet dichtge metseld te zijn. Petroleumkachels, gaskachels zonderafvoer buis in een schoorsteen of open lucht, en gasplaten zijn onbelastbaar. De heer G. Muys is weer benoemd tot jury-lid van de 16de groote tentoonstelling, vanwege «Ornilbophiliu" van 10 tot 42 De cember te Utrecht te houden. Mejuffrouw S. van Weelderen, thans te Dalfsen, is benoemd tot onderwijzeres te Huinen by Putten. De beer W. C. van Rossum, thans brieven gaarder te De Bilt (station) en als reserve-ser geant commandant der weerbaarheids-ver- eeniging Alles Door Oefening" te Zeist, is geslaagd bij het examen voor reserve-officier en als reserve-2e luitenant ingedeeld bij het 12e landweer-district (liengeloo). Een kleine honderd menschen voor zóc veel mooi'sWat hebben de aanwezigen genoten Willem Andriessen Paderewsky onwillekeurig schiet ons de tweede naam in de gedachte. Over wie weet in hoe kor ten tijd belooft Andriessen ons de evenknie te zijn van den grooten maker van bet „Menuet". Welk een techniek, wat een zeggens macht van gevoel, van ziel in znu'a jong artistHet is een genot, te luisteren naar de verrukkelijke tonen, die hij uit het kla vier weet te halen. Zijn «Etudes symphoni- ques" laat ons wonderen van techniek boo- ren en alhoewel het jammer was, dat de zes kleine karakter schetsen niet gespeeld werden toch heeft Andriessen ons in Chopin (Ballade as-dun) en Liszt (polonaise e-lur) ruimschoots schadeloos gesteld. Wal heerlijk fijn gevoeld die Ballade, hoe ziel verrukkend de polonaise! Jong groot-kun stenaar, ons Nederlandje is trotsch op U. F.n Zalsman, als altijd vol gevoel, sym pathiek, meesleepend, hier in-droevig, daar dartel-komisch. Hoe verrukkelijk dat „O komrae, holde Sommernacht", wat in-lief «Der Kriabe und das Immlein"! Hoe schalksch, hoein-ondeu- gend «Storchenbotscbaft", vol humor, zoowel naar inhoud en voordracht ais zang! Satirisch die uitspraak van dat ezeltje en dan in eens zoo diepgevoeld die liedjes van Andriessen (de muziek natuurlnk) «Hei met de wolken, zoo wit" en «Lievelingskind''I De grappige ..kikkerliedje", „op deri zolder", «raadseltje" en koppig" besloten den ver rukkelijker) avond die (zooals reeds gezegd) voor de enkele aanwezigen een genotvolle was. Gaarne tot weerziens! Helen Desmond, die het laatst bier optrad als Gwendoline in „Belangrijkheid van ernst", heeft met ingang van heden opgehouden, deel uit te maken van »De Hagespelers". Van 15 tot 20 November zal in «Amicitia» een tentoonstelling worden gehouden van werken van cetiige jonge schilders, hier woonachtig, die zich onder den naam «De jonge kunstkring" tot dit doel vereonigd hebben. Van de bruto-opbrengst der verkoop- en entreegelden zsl 50 pCt. worden uitgekeerd aan het Bestuur der vereeniging «Kinder- zorg". Iu een hier gehouden bijeenkomst van oud-leerlingen van bet Oud-katholiek semi narium is in beginsel besloten tot oprichting van een Vereeniging «Petrus Buys" met hot doel, juiste denkbeelden omtrent het Oud- katholicisme bekend te maken, alsmede het Oud-katholicismo uit te breiden en te ver dedigen. Medegedeeld werd o.a., dat alle Oud-ka tholieke Hollaudsche bisschoppen en profes soren hun instemming schriftelijk betuigd hebben. De verkoop der kaarten voor de lezing over Gewijde kunst, door mevrouw Fluthuis- Vao Dommelen, uit Rotterdam, hier aan staanden Woensdag te houden, is zóo groot- geweest, dat de lezing niet in de Reraon- standsehekerk kan plaats hebben, doch in „De Arend" zal worden gelioudon. Er zijn voor leden zoowel als niet-leden thans nog kaarten beschikbaar aan de reeds meermalen vei melde adressen. Het Jaarverslag der plaatselijke afdeeling van den Ned. Protestanten Bond is thans in druk verschenen. Het herinnert aan de vijf lezingen, den vorigen winter gehouden en alle druk be zocht. Het ledental bedraagt thans 151. De rekening van den Penningmeester sluit, bij een ontvangst van f 273.88, met een goed- saldo van f2.64. De kinderkerk, die van October tot Mei eiken eersten Zondag der maand wordt ge houden, werd bezocht door gemidddeld 40 jongelieden van 9 tot 14 jaar. Het aantal bezoekers der Zondagsschool bleef vrijwel stationair. Volgens «ToonkuDstnieuws" no. 9, dat onder meer het begin van de wordings geschiedenis der Maatschappij geeft, telt de plaatselijke afdeeling van Toonkunst thans 72 leden. Weet U wel, dat Heine zoo goed dichten kou, als hij appeltaartjes had gegeten (appel taartjes waren zijn passie) en dat Jerome beweert, dat een volle maag een goede hulp is bij het maken van poëzie en dat... En hebt U wel eens met een leege maag een lezing hebt moeten aanhooren; niet zoo maar dichterlijk weg gezegd: leeg, maarzoo, dat U rammelde van honger En hebt U, toen U zóo uitgehongerd was, dat U niet goed stil kon blijven zitten, den redenaar kunnen volgen? In de klassen der volksscholen zitten til van kinderen, die genoodzaakt zijn, doordat vader werkloos is, of doordat moeder als arme weduwe achterbleef, vooral in den win tertijd liet onderwijs te moeten volgen, terwijl ze wee zijn van honger. Als we ons daar eens even indenken Neen, wij, die goed gevoed worden, door voed zijn, kunnen ons daar niet indenken maar wel kunnen dit de onderwijzeressen eu de onderwijzers der volksscholen, die maar al te dikwyls magere, bleeke kinderen voor zich zien mettelkens afdwalende oogen. En toen de vader wel werk had, behoor den die kinderen tot de vlijtigste leerlingen. En weet u wel hoe ontzaglijk veel van die kindertjes er zijn, óok hier te Amers foort? De commissie voor kindervoeding beant woordt die vraag inet dit sprekende ant woord «In den afgeloopen winter werd gedurende 84 dagen aan 11808 kinderen (byna twaalf duizend of geraiddel 141 kin deren per dag, warm eten verstrekt en daar voor werd aan de spijskokerij f 539.10 be taald. «Bovendien werd aan de Hoofden der open bare en bijzondere scholen f240 uitgekeerd voor klompen en ontvingen de kinderen, die het noodig hadden, warme boven- en on- derkleeren.» «Geeft niet alleen, maar geelt veel" vraagt de commissie. Vinde haar verzoek gehoor by eliceen, die wel te eten heeft. Penningineesteres is mevrouw Van Rei gersberg Vei'sluys, Utrechtscheweg 90. In de goedbezochte vergadering der plaat selijke afdeeling van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren werd Dinsdagavond besloten, het Sint Nicolaas-feest voor de kinderen der leden en donateurs te houden op Woensdag 8 December. Groote lof werd gebracht aan den plaat- seljjlcen Correspondent voor de stoffelijke belangen, den heer L. J. Krook, die twee leden hielp aan betrekkingen van f700 en f550 per jaar. Zooals te doen gebruikelijk is, hebben beiden do stad verlaten en hun betrekking aanvaard zonder het Bestuur of den heer Krook te danken voor do tusschenkomst. Nogmaals herinneren we aan de vergade ring vat» «Handel en Nijverheid", welke mor genavond wordt gehouden en waarby zóo veel belangrijks wordt ter sprake gebracht. De Chr. Jongelings-vereeniging Ps. 119:9 zal 22 dezer haar veertigjarig bestaan vieren o.a. door een samenkomst in de Groote kerk' waarbij ds. J. J. van Noort, uit Amsterdam! de feestrede zal uitspreken. By de aan de Provinciale griffie gehouden aanbesteding voor het beplanten van ge deelten van Rijkswegen van Amersfoort naar de grens tusschen de provinciën Utrecht en Gelderland bij Renswoude en vau Amers foort naar de grens tusschen de provinciën Utrecht en Gelderland bij Hoevelaken, raming f3200, waren vyf gegadigden, van welke de hoogste besomde f3300 en de laagste, iemand uit Scberpenzeel, f2749. Aan de Centrale botermyn werd Dinsdag aangevoerd 2575 Kilo ongezouten en 2500 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks-keur, De prijs der ongezouten boter was f 1.30 a fl.39, die der gezouten f1.30 a 11.36. Bij den bewoner van het perceel (Lange) bergstraat 1 is een tamme kraai komen aanvliegen. De eigenaar Kan het aardige dier dus weer iü ontvangst nemen. De Amersfoorter, die zwervend te Utrecht werd aangehouden en zich betichtte van diefstal van konijnen, ward naar hier terug geleid en nu bleek, dat hy zich schuldig had gemaakt aan diefstal vau twee broeken Hij bekende volledig en is nu weer naar Utrecht gebracht en daar ingesloten. Een minderjarige, te Apeldoorn aangehou den, is door de politie bier overgenomen en teruggeleid naar Amsterdam. De politie heeft heden een pracht van een aanhouding gedaan. Sedert drie weken woont hier J. V., die uit Den Haag zich hier vestigde aan den Soesterstraatweg en sedert drie weken wer den hier ook rijwielen vermist. De politie hield den man in 't oog en kreeg hoe langer zoo meer aanduidingen, dat hij geen zuiver spel speelde tot ze heden vol doende materiaal meende te hebben om hem eens te confronteereo. Natuurlijk ontkende hij, do h toen hem werd gevraagd of hij niet de zelfde was, die ook iu het Politie-blad stond gesignaleerd, viel hij door de mand, bekende, dat hij aan de daarin vermelde oplichting zich bad schul dig gemaakt en óok, dat hij althans een dei- rij wielen van voor hel Postkantoor stal. Hij is reeds overgebracht naar Utrecht. Niet het weten is hoofdzaak, maar het doen. TJit don omtrek. De Utrecbtsche Zendings-vereeniging heeft bij haar gouden feest niet minder dan f38617.14 ontvangen, bruto. Generaal A. L. W. Seyffardt is na korte ziekte gister te 's-Gravenhage overleden. Door het onverpoosd werken der V. P. N. werden in Nederland weer meer eieren ter markt aangevoerd dan een jaar geleden en men krijgt er ook meer voor. Het verschil over de eerste 9 maanden van 1908 en 1909 is 50 599 Kilo, de hoogere bruto opbrengst 144 529. Gemiddeld werd per Kilo 5 cent, per 100 st. 28j/2 cent meer ontvangen. Er is door de V. P. N. in de eerste 9 maanden van dit jaar voor f04000 eieren naar Duitseh- land en voor f53000 naar Engeland uitge voerd. Er wordt in ons land meer tabak verbouwd dan men wel denken zou. In de Betuwe alleen bedraagt de tabaksoogst dit jaar een 150 000 Kilo. Onder Randwijk is ook nog een 40 000 Kdo binnengehaald, die den hoogen prijs haalde van f30 per 50 Kilo. Op de Veluwe worden verhagelde pai tijen verkocht voor i 12.50 a f 13 per 50 Kilo. Te Mainz is in 77-jarigen ouderdom overleden burou Heinrich von Molsberg, oud aide-de-camp van Koning Karei van Wurtemberg. Met den generaal verdwijnt de laatste afstammeling vau do familie Gutenberg, den uitvinder der boek drukkunst. Gutenberg stierf in 1468, zonder af stammelingen na te laten. Er bleef toen alleen over Hildegarde, dochter van zijn oom Ortlicb. Deze trouwde met Johan von Molsberg, waarvan baron Heinrich rechtstreeks afstamde. In bet Zwitsersche kanton Wallis acht men de „Fliogende Blatter" gevaarlijk voor de goede zeden. De verkoop van het blad is er uan allo stations verboden. Het parlementslid Staveley Hill zal een voor- Btel tot wijziging van de Engelscho wet op handelsmerken indienen ouj te voorkomen, dat het opschrift „made in Germany" een reclame om niet voor de Duitsche nijverheid wordt. Hij Btclt voor, alle buitenlandsche artikelen te voor zien van het opschrift „Not British" en daarbij zorg te dragen, dat liet woordje „not" niet uit* gewisebt of weggevijld kan wordsn. „Fair Play" meldt, dat de Suoz-kanaal-niaat- sobappij, volgens een bericht uit Kaïro, van plan is, haar kapitaal te vorgrooten en een tweede kanaal te graven, evenwijdig loopende aan het bestaande.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2