Dinsdag ]6 November 1909. No. 7740. 59e Jaargang, Stadsnieuws. FIRMA A- H VAW CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals alzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telefoon Gewisselde stukken. Onder dagteekening van 4 November schreven Burgemeester en Wethouders aan den Raad In uwe vergadering van 23 Februari 1909 werd ons voorstel betreffende de Vrijwillige brandweer van 28 Januari 1909 aangehoudeu en een motie van den heer Plomp aangenomen, waarbij in hoofdzaak ons college uitgenoodigd werd, ter kennis van de twee Besturen der Vrij willige brandweer-vereenigingen te brengen, dat het den Raad aangenaam zou zijn, wanneer, ter zijde stellende alle persoonlijke inzichten en grieven, met het oog op het doel der vereeni- gingen en ter bevordering van de eensgezindheid tus8chen ingezetenen, de voorloopige Besturen der twee biandweer-vereenigingen pogingen zon den in het werk stellen om de vereenigingen te doen ineensmelten tot éen geheel. Sedert dien zijn eenige adressen betreffende deze aangelegenheid bij uw vergadering ingeko men, die in onze handen om advies werden gesteld. De door U aangenomen motie hebben wij ter- stond ter kennis gebracht van de beide Bestu ren der brandweer-vereenigingen met de mede- deeling, dat, indien door de beide v e r e e n i gingen*) een gezamenlijke vergadering zou worden gehoudeu, wij daarvoor gaarne een loka liteit van het Raadhuis beschikbaar zouden stellen. Van de Besturen van beide vereenigingen kregen wij daarop bericht, dat er een vergade ring van de Besturen') gehouden zou worden op 8 Maart 1909s). De uitslag dier vergadering werd ons medegedeeld bij schrijven van 15 Maart 1909. Wij antwoordden hierop bij onze missive van 18 Maart 1909 o.a., dat wij uit het schrijven van 15 Maart met genoegen vernamen, dat de beide vereenigingen tot éen vereeniging veree- nigd waren. Tevens verzochten wij Statuten en een reglement, die wij bijschrijven van 21 Maart 1909 ontvingen. Al spoedig bleek ons evenwel, dat inderdaad geen werkelijke samen smelting vau beide vereenigingen tot stand was gekomen. Niet slechts wordt bij het schrijven van het gecombineerde Bestuur, d.d. 21 Maart 1909, een uitlegging gevoegd „van de houding van het meerendeel der Bestuursleden in de be staande quaestie", maar ook ontvingen wij d.d. 80 Maart 1909 een schrijven namens het voor- loopig Bestuur der oude Vrijwillige brandweer (een der beide vereenigingen, die zouden samen smelten") dat een voorstel om een vergaderiug van alle leden te houden, van de hand was Sewezen en dat hieruit opgemaakt werd, dat et 't plan van de „tegenpartij" was, „de oude leden geheel uit te sluiten". In onze vergadering van 23 Maart, waarin het Bestuur der nieuwe Statuten toelichtte, hebben wij reeds aan het Bestuur medegedeeld, dat wij geen voorstel aan den Raad konden doen voordat de leden bij elkaar waren geweest. In ons schryven van 31 Maart 1909, waarin wij eenige opmerkingen over de Statuten gaven, kwamen wij o.a. hierop nader terug, terwijl wij bovendien mededeelden, dat wij bezwaar had den tegen het voorgestelde groote aantal be stuursleden, die als onder-brandmeester en adjunct-onder-brandmeester zouden fungeeren. Op ons schrijven ontvingen wij geen ander antwoord dan een afschrift van het aan uw vergadering d.d. Mei 1909 gerichte adres, met verzoek, ait adres te steunen. Wij deelden daarna, bij onze missive van 15 Juni 1909, mede, dat wy ons standpunt handhaafden en verzoohten, daarby te willen mededeelen of het Bestuur bereid en in staat is, aan don uitge sproken wensoh van uw vergadering te voldoen. Wij ontvingen daarna een schrijven van 5 Juli 1909, waarbij het Bestuur mededeelde,dat naar zijn meening wol aan den wenschvanden Raad was voldaan. De spatieering is van B. en W. In net ongedagteekende schryven van de vereeniging, op 26 October ingekomen, wordt uit het feit, dat slechts 12 stoelen waren gereed gezet, met nadruk de conclusie getrokken, dat het de „kennelyke bedoeling" was van ons college, dat een fubie van de Besturen voldoende was. Adressante vergist zichniet alleen schre ven de beide vereenigingen (brieven van 5 en 6 Maart 1909) dat de Besturen zouden ver gaderen, maar zelfs wordt in een dier brieven onderteokend door F. W. A. J. Morel, er in 't byzonder op gewezen, dat niet de goheele ver eeniging, maar slechts de Besturen zullen ver gaderen. Vervolgens kwamen van de vereeniging in uwe vergaderingen van 28 September 1909 en 26 October 1909 adressen in. Tijdens deze behandeling zijn voorts nog ingekomen twee adressen van personeel van de stedelijke brandweer met verzoek, de beschik bare spuit niet aan een vrijwillige brandweer vereniging te geven, maar als reBerve-spuit voor de stedelijke brandweer beschikbaar te houden. Ten slotte is nog ingekomen een adres van G. H. Donath. eveneens op deze aangelegenheid betrekking hebbende. Al deze stukken en brieven liggen voor U ter lezing. Naar onze meening is niet voldaan aan het geen uwe vergadering blijkens de aangenomen motie gewenscht heeft, t.w. een ineensmel ten g van de beide vereenigingen. Na het ontbinden der oude vereeniging zijn twee nieuwe vereenigingen opgericht; aan het hoofd van iedere vereeniging stond een Bestuur. Deze Besturen zijn, blijkens de stukken, tot overeenstemming gekomen. Daarna heeft het gecombineerde Bestuur ledenlijsten doen teeko- nen, waarop de volgende verklaring staat: „De ondergeteekenden, allen voorloopige leden der Nieuwe Amersfoortscbe Vry willige Brand weer- vereeniging, verklaren zich bereid betreffende hunne definitieve toetreding tot de den 8 Maart 1909 opgerichte vereeniging, ontstaan uit de samensmelting der beide Besturen der voorloo pige vereenigingen, zooals achter hunne naaien vermeld, goedkeurende en zich stellende naar de door het Bestuur, thans bestaande uit de heeren W. van Schaick e. a., vastgestelde Sta tuten en Huishoudelijk reglement, zooals deze door hon zijn opgeniaukt en, wat de Statuten betreft, gewijzigd naur de gegevens, ontvangen van Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort, en welke hierbij worden overgelegd". Tengevolge van een dergelijke werving van leden kan naar onze meening niet van een samensmelting der beide vereenigingen worden gesproken. Op die lijsten wordt boven dien niet medegedeeld, welke bezwaren onzer zijds tegen het reglement bestonden en evenmin wordt vermeld, dat tegen een werving van leden op lijsten by ons overwegend bezwaar bestond. Voor een werkelijke ineensmelting is uoodig öf een vergadering van de leden der beide ver eenigingen afzonderlijk ten einde de fusie goed te keuren, zooals deze aanvankelijk door het Bestuur was voorbereid öf een gezamen lijke vergadering van de leden der beide vereeni gingen. In ieder geval is voor een fusie een uitspraak van de twee vereenigingen noodig. Deze vereenigingen, die volgens uw wensch ineen zouden smelten, hebben zich nimmer over die ineensmelting uitgesproken, omdat het Be stuur weigert de ledeu bijeen te roepen. Wy hebben in onze brieven steeds op een samen komst der leden aangedrongen. De meerderheid van het gecombineerde Bestuur heeft evenwel steeds geweigerd, hieraan te voldoen, omdat ge vreesd word, dat op een algemeene vergadering „de nog niet geheel tot rust gekomen harts tochten weder zouden worden ontketend en oude veeten opleven" (zie schrijven van 21 Maart 1909 en adres van 25 Mei). De gegrond heid van deze vrees moeten wij natuurlijk ac cepteeren, maar waar alle leden niet bijeenge roepen kunnen worden zonder vrees voor „ont ketening van nog niet geheel tot rust gekomen hartstochten en opleving van oude veeten", daar meenen wij, dat inderdaad niet voldaan is aan uw wensch, die inhield, dat alle persoon lijke inzichten en grieven ter zijde gestold zou den worden en, ter bevordering van de eensge zindheid onder de ingezetenen, een ineensmelting- zou plaats hebben. Uit de stukken blijkt voorts, dat wij ons niet vereenigen konden met de talrijkheid van het Bestuur t. w. 9 leden, met bepaling, dat bij vertrek, enz. van Bestuursleden het aantal tot 7 zal dalen. Deze Bestuursleden zouden meerendeela de taak van onder-brandmeester en adjunct-onder- brandmeester vervullen. Tegen dit groot getal dignitarissen bij brand hebben wij, met het oog op een goede en kalme leiding van het blus- schingswerk, inderdaad bezwaar. Het gecombi neerde Bestuur wenscht evenwel dit groote getal, opdat ieder lid van de Besturen der vereenigingen, die zonden samensmelten, zitting in het Bestuur kan hebben. Dit achten wij geen voldoend argument. Het foit, dat de z.g. fusie der Be sturen slechts mogelijk is, indien ieder lid van de Besturen in het nieuwe bestuur zitting krijgt, wijst bovendien niet op volkomen eenstemmig heid. Het verloop van deze aangelegenheid heeft ons niet alleen geleerd, dat inderdaad niet voldaan is aan uw motie, maar heeft ons tevens de overtuiging geschonken, dat het in het be lang van de Gemeente is, voortaan geen subsidie en materieel voor een vrijwillige brand weer- vereeniging beschikbaar te stellen, maar het blusachingswerk uitsluitend aan de gemeentelijke brandweer op te dragen. Na een tijdsverkoop van anderhalf jaar schij nen de oude veeten, die de oude vrijwillige brandweervereniging verdeelden, nog niet ver geten. Langer wachten met het nemen van een besluit achten wij niet raadzaam. Bovendien dringt het personeel der stedelijke brandweer er op aan, dat het beschikbare materieel aan haar wordt afgestaan. Op grond van het bovenstaande hebban wij de eer, ons voorstel van 28 Januari 1909, waar van de behandeling in uw vergadering van 23 Februari 1909 werd aangehouden, in te trekken en stellen U voor, te besluiten: lo. geen Bubsidie en materieel beschikbaar te stellen voor een vrijwillige brandweer-vereeni- ging 2o. het thans beschikbare materieel ten dien ste te stellen bij de stedelijke brandweer. Zoodra hieromtrent door U een beslissing ge nomen ie, stellen wij ons voor, zoo noodig, de vereischte voorstellen tot wijziging van het re glement tot regeling van de brandweer bij U in te dienen. Onder dagteekening van 11 November sehre ven B. en W. aan den Raad Wij hebben de eer U hierbij weder aan te bieden het adres van de agenten van politie, in onze handen gesteld bij uw beBluit van 26 Oc tober 1909, waarbij in velerlei opzichten verbe tering van positie wordt gevraagd. Wij betreuren het, dat adressanten de vrij heid hebben gevonden, zich met dit adres tot nw vergadering te wenden, omdat in 1908 een zeer belangrijke financieele verbetering voor dit korps ambtenaren is tot stand gekomen. De verschillende vragen, die in het thans in be handeling zijnd adres gedaan worden, zijn alle het vorige jaar door in de afdeelingsvorga- deringen van 9 en 10 Maart en de openbare zitting van 1 April 1908 aan de orde gesteld. Het resultaat van deze behandeling is geweest, dat de salarissen belangrijk verbeterd zijnt.w. de categorie agenten 3e klasse (jaarwedde f475 tot f525) is opgeheven; de agenten 3e klasse zijn toen alle ongenomen in de 2e klasse. Het salaris voor de 2e klasse werd bovendien ver hoogd, t. w. het minimum en het maximum, dat respectievelijk f525 en 600 bedroeg, werd gebracht op f 550 tot f 650 (in 12 jaren te be reiken). De salarissen van de agenten le klasse en van den hoofdagent werden eveneens met f20 verhoogd. Op nog slechts enkele punten komt bet ons wenschelijk voor, uw aandacht te vestigen. De 4 oudste agenten bewonen de woningen, die aan de vroegere ingangen van de stad staan. Het werd wenschelijk geoordeeld, op deze plaatsen een agent van politie te doen wonenom die reden werd de huur niet hooger dan f30 per jaar gesteld. Dat hierin een aanleiding is gele gen dun anderen agenten een extra vergoeding voor huishuur te geven, achten wij ongemoti veerd. Bij de regeling in 1908 is dan ook op den voorgrond gesteld, dat het onjuist is een tege moetkoming voor bepaalde uitgaven, bijv. huis huur, toe te kennen. Deze uitgaven moeten bestreden kunnen worden uit het salaris. In ous desbetreffend rapport schreven wij „Indien het salaris te gering is, moet dit verhoogd worden; het instellen van dergelijke nevenin komsten moet evenwel zooveel mogelijk worden vermeden in de practijk blijkt bovendien, dat ambtenaren geneigd zijn, bij de beoordeeling van hun salaris op dergelijke inkomsten weinig acht te slaan". Dit standpunt is blijkbaar ook door uw vergadering ingenomen. De periodieke toekenning van verhoogingen voor de agenten 2e klasse van 12 jaar op 9 jaar te brengen, zal de juiste verhouding, die thans in de salarissen voor de verschillende klassen der agenten ligt, verstoren. De agenten le klasse en de hoofdagent ge nieten twee 3-jaarlijksche verhoogingen van f 25 de agenten 2e klasse vier 3-jaarlijksche verhoo gingen van f 25. Wordt de termyn voor de agenten 2e klasse verkort, dan zal die termijn voor de overige agenten ook weer korter gesteld moeten worden. Gelijk wij evenwel reeds medegedeeld hebben, bestaat er geen enkele reden de verordening, in 1908 vastgesteld, thans te herzien. Ten aanzien van de pensionneering willen wy nog opmerken, dat hier o. i. inderdaad reden bestaat verbetering aan te brengen, zoodat wy op dit punt de aandacht gevestigd houden. Wij achten het evenwel zeer onraadzaam, thans dienaangaande een beslissing te nemen en voor uit te loopen op de in behandeling zijnde pen sionneering van de Gemeente-ambtenaren door het Rijk. Op grond van het bovenstaande hebben wy de eer U in overweging te geven, afwijzend op het adres te beschikken. Tot goed begrip diene, dat de agenten van politie bij adres aan den Raad verzochtenden diensttijd voor pensioen voor hen, die zoo geheel andere diensten verrichten dan de ove rige Gemeente-ambtenaren en bedienden, terng te brengen van 40 tot 25 jaarin geval hun tusschentijde pensioen moet worden toegekend, na zeer ernstige verwonding en dergelijke, te berekenen per dienstjaar; van hen voor hun pensioen té beffen 3 in plaats van 4 pCt. pensioen te verleenen ook aan hun weduwe en weezen; toe te kennen f50 vergoeding van huishuurvrije geneeskundige behandeling 6ok voor hun gezinhet maximum der periodieke verhooging na 9 in plaats na 12 jaar. üs. A. M. Donner, die heden voor acht dagen zijo 25-jarige Evani" ne-beiliening mocht herdenken, hield Zoudag in zijn kerk aan de Langegracht de gedachtenisrede naar aanleiding vau Psalm 48: 10. Het kerkge bouw was overvolonder bet gehoor waren de Burgemeester dezer Gemeente en afge vaardigden van de zusterkerk aan den Zuid singel. De beer E. J. van Ommen, ouderling der Gereformeerde gemeente, sprak den leeraar toe, evenals de heer W. G. Schroder namens •ie kerk aan den Zuidsingel. De Gemeente zong hem toe Ps. 134:3. In den avonddienst sprak ds. J. M. Donner, uit Breda, naar aanleiding van 1 Timotheus I 12. De Eerste Kamer heeft met 25 tegen 14 stemmen aangenomen bet wetsontwerp be treffende het onderzoek naar bet vaderschap. In voorbereiding is een wetsontwerp tot regeling van he. lovensverzekeringsbedrijf en tot wettelijke regeling omtrent de wegen. Het rapport der Siaats-commissie voorde reorganisatie van het onderwys zal weldra in druk verschijnen. Wij meenen de gezinshoofden te moeten herinneren aan hun verplichting om tijdig aangifte te doen van verhuizing en van alle wijzigingen, die in hun gezin voorkomen. Vooral nu de algemeene tienjaarlyksche volkstelling voor de deur staat. Zulk een volkstelling is een verbazend omvangrijk werk, waarvan de voorbereiding en later de juiste uitvoeriug veel inspanning en heel veel geld kosten. Die moeite en die kosten worden grooter dan noodig is, waDneer niet ieder staat in geschreven op het adres, waarop hij behoort ingeschreven te zijn. Nalatigheid in dit op zicht veroorzaakt bij de telling veel last aan de gemeentelijke administratie en aan het bureau «Bevolking" in 't byzonder en kan onaangsriaamheden veroorzaken aan de na- latigen zelf, die, indien noodig, opgeroepen worden om inlichtingen te geven en zich blootstellen aau de toepassing der strafbe palingen, welke op het niet-nakomen der verplichtingen in dit opzicht zijn gesteld. Hoofden van gezinnen mogen bedenken, dat zij mede aansprakelijk zyn voor de in schrijving van alle personen, die tot hun gezin behooreo, d.enslboden inbegrepen, en van de by hen inwonende personen. De Zaterdagavond onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber gehouden 155ste openbare vergadering der Kamer van Koophandel en Fa-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1