PUNCH! BEERTJE. STENOGRAPHIE Advertentiën. brieken werd bijgewoond door alle leden be halve den heer Sinnige. De notulen der vergadering van 9 September werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld met dank aan den Secretaris, den heer He. P. van Haselen, voor de uitvoerige redactie. De Voorzitter deelde mede, dat ingeko men de gewone periodieken, verslagen en maand bladen, die bij de leden zullen circuleeren en daarna ter lezing zullen voorliggen in het se cretariaat der Kamer, Muurhuizen 13 daarbij o.a. van den Minister van Landbouw, Nyverheia en Handel de verslagen der Arbeids-inspectie over 1907 en 190S en het verslag der Rijnvaart over 1908 met een 15-jarig overzicht daarvan van 1890 tot 1906, en van den Commissaris der Koningin het verslag der Ned. zeevisscherij in 1908. Ingekomen was nog een schrijven van de handelsreizigers-vereeniging „Ons Belang" hou dende bericht van haar oprichting op 23 October en verzoek om eventueele medewerkim'. Bovendien was ingekomen een prospectus van de volgend jaar te Buenos Ayre-s te houden tentoonstelling ter viering van het eeuwfeest der onafhankelijkheid van de Argentijnsche republiek ter lezing voor belangstellenden. Van de Kamer van Koophandel te Zutfen was ingekomen een afschrift van haar adres aan den Minister van Financiën om het stui verstuk te wijzigen opdat het niet zoo licht kan worden verwisseld met het kwartguldenstuk. De heer E y s i n kWenscht de Kamer eeu stuiverstuk met gat, dan wel een van anderen vorm 7 D« Voorzitter: Zutfen vraagt slechts, het stuk zóo te wijzigen, dat verwisseling met een ander geldstuk niet mear mogelijk is. Ik moet herinneren, dat bij de invoering van het stui. verstuk bezwaren zijn gemaakt tegen het aan brengen van een gat in hel muntstuk. De heer Meursing Indien men het zes- of achthoekig maakte. De Voorzitter: Ik vertrouw, dat men het rond zal latengeld moet rolleD. De heer Meursing: Het rolt waarlijk bard genoeg. De Voorzitter: Ik stel voor, dat de leden zich nog eens bedenken en in de volgende ver gadering beslissen of het verzoek al dun niet zal worden gesteund. Waanoe wordt gesloten. Van de Kamer te Rotterdam was ingekomen een antwoord op het wetsontwerp nopens de wissels en assignaties. Het heeft gecirculeerd bij de leden. De Voorzitter: Ik stel voor, het ant woord aan te nemen voor notificatie. De heer H. van H a s e 1 e nIs zou wen- schen het te bespreken in besloten vergadering. De zaak is te omvangrijk en te belangrijk om haar zoo maar aan te nemen voor kennisgeving. De Voorzitter: De zaak is inderdaad belangrijkmaar het wetsontwerp is om ad vies gezonden aan de zoogenaamde Groote Kamers. Onze Kamer ontving het niet en ik vrees dus, dat ons advies weinig nut zal sor teeren. Ook zal zonder juridische vooilichting m.i. geen juist advies te geven zijn. Intu8schen zal de Secretaris het gaarne an dermaal rondzenden. Aan de orde was de rondvraag. De heer S. van Vollenhoven: Is er al iets bekend omtrent plannen tot bevaarbaar maken van de Eem De Voorzitter: Op de Gemeente-begroo- ing voor 1910 is daarvoor geen extra-post uitge trokken doch men houde wel in het oog, dat deze zaak in de Kamer werd ter sprake ge bracht kort voor de Begrooting werd behandeld en is ontworpen toen de nieuwe Wethouder van Publieke werken zijn ambt nog niet had aanvaard. Ben ik wel ingelicht, dan is de zaak in studie bij dien Wethouder en den Gemeente- architect. De heer Van Vollenhoven: Zou er niets aan te doen wezen, dat de veriichtiug van de halte Kleine Koppel werd verbeterd Zij ligt vlak bij de gasfabriek, doch de verlich' ting is er allertreurigst. De heer H. van Haselen: Dat is het juiste woord, De Voorzitter: De Kamer zal er gaarne de aandacht op vestigen. De heer M e u r s i n gAl tijden geleden vroeg ik om een publieke telefoon-spreekplaats in het station. Wel zijn toezeggingen gedaan, doch er is nog niets tot stand gebracht. De Secretaris: Er ia gelegenheid om te telefoneeren bij het telegraafkantoor op het 2e perron. De heer Meursing: Maar er is toch nergens aangeduid, dat daar een publieke spreekcel of iets van dien aard is en dit is op zoo'n groot station vrijwel middeleeuwsch. De heer H. van Haselen: In geen geval kan men van daar een intercomunaal gesprek houden, hetgeen zeer lastig is voor reizigers. Te Zwolle bijvoorbeeld kan men in de wacht kamer 2e klasse ook intercomnnaal telefoneeren. Het zou een zeer groot gemak wezen als in het station hier 6ok gelegenheid werd gegeven. De ambtenaren zijn zeer welwillend, doch ondanks de toezeggingen is er nog geen spreekcel. Een week of zes geleden heeft de stations chef nog toezegging gedaan, dal hij het verzoek zou steunen. Vroeger was er strijd wie de lijn zou tot stand brengen, de Directie der H. IJ. 3. M. dan wel iemand anders, maar we hebben er niets meer van vernomen. Het zou wel goed zijn als de Kamer er nog eens op aandrong. De he*-r M e u r s i n gTe meer nu bier wel dra dag- en imchdienst wordt ingevoerd op het plaatselijk telefoonnet. De Voorzitter: Er is geen bezwaar, dat de Kamer nogmaals het verzoek doet. De heer Eysink: Velen klagen erover, dat lang moet worden gewacht in het Postkan toor aan het loket Aangeteekende stukken om dat daar ook worden behandeldSpaarbankzaxen en Ongevallenwet. Daarentegen is ztlden iemand aan het loket Poste-reetante, naast het eerstge noemde. Zou de Directeur deze loketten niet kunnen combineereu De Voorzitter: Ook dit is al meermalen gevraagd en steeds was het antwoord, dat het personeel zou wordeu uitgebreid. Inderdaad is het wachten daar soms ergerlijk. Wy zullen nog eens overleg trachten te ple gen met den Inspecteur, die de behoeften hier zóo goed kent, en den Directeur. Hierna werd de vergadering gesloten. In den ouderdom van 71 jaar is Zater dagavond te s'-Gruvenbage overleden rnr. .E tas baron Mackay, Minister van Staat en lid van den Raad van State, van 1876 tut 1888 lid van de Tweede Kumer voor Amers foort, oud-Minister van Binnenlandsche Zaken en vervolgens van Kolomëü, oud-Voorzitter van de Tweede Kamer. In 1862 promoveerde hij te Utrecht op proetscbrift#l)e uitsluiting van geestelijken en bedienaren van den godsdienst uit de Volksvertegenwoordiging" iu 1889 bracht bij tot ataud de Schoolwet, welke de paci ficatie op onderwysgebied zou brengeD. Mejuffrouw E. M. van 't Wel, thans te Haarlem, behaalde de akte vrije- en orde- oefeningen. Door ingezetenen van Amersfoort is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een klacht gericht over de wijze waarop tijdens de jongste manoeuvres hier uitvoering is ge geven aan de Wet op de inkwartiering. Hot voorbeeld van Den Haag om SiDter- klaasavood dit jaar te vieren op Zaterdag 4 December vindt in vele plaatsen des lands navolging. Zou dit ook hier niet kunnen 7 heel wat menschen van post, expeditie- ondernemingen, loopers voor banketbakkers en speelgoedwinkels, enz. schieten er dan hun vrijen Zondagavond niet bij in. Men verzoekt ons mede te detl.w, dat bij de uitvoering in de bint JorLkerk aanstaan den Donderdagavond, de volgende wijziging in bet progiamma dei' orgelstukken isgi- maakt: Ie. Na de Latijnsche zangen zal gespeeld worden«Pastorale" (g-uajeur), van Richard Hol. 2e. Na «Ie Duitsche zangen«Improvisa tie" (d-mineur), van Filip Loots, 3e. Na de Oud-Hollandsche zangen, tot slot der uitvoering «Marcia festiva" (c-majeur), van Enrico Rossi. Het publiek zij er nogmaals op gewezen, dat programma's en kaarien (voor zoo»er er nog zitplua'-sen vrij zijn) v o o r a f moeten genomen worden, en aan de kerk geen kaar ten of programma's verkrijgbaar zijn. Het hoogst belangrijke oude geveltje aan de Kiankeledenstraat thans in gebruik bij de firma Meester Haanschoten wordt thans voor een deel afgebroken. Men zal het toch Diet gaan modernisee- ren, niet gaan herstellen zonder deugdelijke voorlichting 7 Er besta »t gelukkig een commissie voor behoud der monumenten van geschiedenis en kunst. Het teotoonstellinkje van »De jonge kunst kring", dat gister in «Atniciiia" werd geo pend en wordt gehouden tot Zaterdagmiddag 2 uur, morgen en Vrijdag ook des avonds, maakt volstrekt niet de pretentie van hooge kunst te willen geven. Een zestal stadgenooten hebben er een deel van hun werk bijeengebracht om, door den verkoop er van, de vereenigiag «Kin- derzorg" te steunen. Een aardig denkbeeld, dat steun verdient en dien dan ook reeds vond, want reeds zijn een paar aquarellen verkocht. Er is van allerlei, schilderijen, penteeko- ningen, aquarellen, etsen, studietjes, samen een IDU-lal, waarby heel interessant werk. Vooral zouden we de aandacht willen vra gen voor de etsjes van een der inzender, een jong beginner, die goede leiding en Hinken steun zeer waard is. De tooiieel-vereeniging «Ons Genoegen", onder-aldeeling vau den R. K. Volksbond, herdenkt beden haar H/j-jarig bestaan en hoopt Zaterdag dit te vieren door een feest-uitvoering. Het tweede abonnements-concert, te geven door de hecren Wolff en Verhey, zal 25 November plaats hebben in «Amicitia". De «Hagespelers" zullen hier 26 Novem ber opvoeren «Een huwelyk onder Lodewijk XV", een mooi stuk, goed gespeeld en wel verzorgd Hedenavond 8 uur Algemeene vergadering van de vereeniging Industrie- en huishoud school, maar óok van de vereeniging Am- bacritsschool. Begin Februun zal ut «Amicitia" een bazar worden gehouden ten behoeve van een overdekte speelplaats op Zandbergen. Mevrouw Van Reigersberg Versluys-baro- nes Van Isselrnude, die hiertoe bet initiatief nurn, zul aan allen die iets daarvoor wenscheu te vervaardigen of iets willen inzenden gaarne inlichtingen geven. In den bijna drie maanden tusschentijd kun nen heel wat mooie handwerken worden vervaardigd. Waarom zouden kinderen niet iets maken voor deze weesjes 7 En wellicht zullen ook winkeliers weer iets willeb af staan. Quick ging Zondag met 10 man, waarvan nog 6 invallers, naar Zutfen en werd dan ook door Be Quick geslagen met 0—9. Het eerste elftal der H. V. C. sloeg het derde van Hercules met 11 2. De korfbalclub A.V.O.G. sloeg te Utrecht S.D.O. met 4 2. De rust ging in met 3 1. Aan het Commissariaat van politie zijn voor de rechthebbenden terng te bekomen een horloge, eeu zilveren lepel, een poppe- sokje, en een vrouwezak waarin o.a. een beursje. Door de politie zijn van hier doorgeleid twee jongens naar Harderwijk en 1 naar Zwolle. Alle drie zwierveu te Amsterdam rond. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde een verlofhouder en zijn vrouw ieder tot drie weken en haar vader tot tien dagen gevan genisstraf wegens belemmering van een amb tenaar in de rechtmatige uitoefening zijner bediening toen deze een drankwet-overtre ding wilde constateeren. F. J. V., metselaar uit Boxtel, destijds werkzaam bij den bouw van het Rijks-opvoe dingsgesticht op den Berg, die na een twist in het voormalig danshuis aan de Stoove- straat, H. B. ernstig met een mes aan den linkerarm verwondde en zwaar lichamelijk letsel toebracht, werd deswege veroordeeld tot zes maanden. Er is een groot tekort aan levensgeluk op de wereld en ieder moet naar zijn vermo gen bydragen om dat te dekken. Maar er gaat ook een massa verloren door eigen schuld, omdat men door tobben en zeuren 'iet heden niet naar waarde weet te ge nieten. Uit den omtrek. Met het oog op den drukken werkkiing, verbonden aan het Wethoudersambt van Baarn, waaraan dr. Greidanus z:"h geheel wil wijder, heeft hij ontslag ge/raagd als Hofarts. Bij de door bet Gemeentebestuur van Bun schoten gehouden aanbesteding voor den bouw van 20 arbeiderswoningen werden in geleverd 24 biljetten, van welke 7 uit Amers foort. De hoogste inschrijver besomde f34 450; de laagste, de heer J. Boes, uit Veenendaal, f26 449. Te Bussum schijnt men maar weinig in genomen met het besluit van den Raad van 29 October waarbij deze zich in beginsel verklaarde vóór de oprichting eener ge meentelijke Hoogere Burgerschool aldaar. Vrijdagavond werden daarover twee ver gaderingen gehouden, éen buitengewoon druk bezochte van tegenstanders, die een protest-adres indieuden, en éen, uitgeschreven door de S.D.A.P., welke zich vóór de oprich ting verklaarde mits Diet op kosten van deu arbeider. De stroomufleiding voor de school te Amers foort zal le Bussum wel niet spoedig komen. In „De Auto" wordea chauffeurs gewaar- schuuwd niet sneller te rijden door Rijsm- burg en Driebergen dao 18 of 15 K. M. omdat de Gemeente-velJwachters, gewapend met een chromometer, eiken overtreder ver baliseeren. Met het oog op de verkeerde opvatting van velen aangaande het niet meer geldig zijn of worden der tienrittenboekjes op den paardentram Soest— Baaru wordt uit Soest het volgende geschreven. De tienrittenboekjes zijn geldig tot 1 De cember o k. Na dien tijd kunnen zy ingewis seld women ten kantore van den chef, aan de tram-remise. Tot welken datum zij inwis selbaar zyn, is nog niet bekend. De bouw van een Militair Tehuis te Millingen, eenige weken geleden aanbesteed, is niet gegund. Nog deze week zal een herbestedmg in perceeleD plaats hebben, te Vooithuizeo. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 4 tot 11 November 1909. GEBOREN Uerarda d. van Cornelis van de Vlasakker en Johanna Spyker. Gerrit z. van Gerar dus Johannes Mariin Steur en Jaantje Prins. Alijda d. van Albertus van Beek en Maria van Wilgenburg. Wilbelmina Johanna Elisabeth d. van Hermanus van Huik en Maria van den Hoven. Gerdina Wilhel- mina d. van Jan Woudenberg en Antje Kop Willem z. van Gerrit Zuijderdtiyn en Alyda Johanna van der Heiden. Wil helmus Gijsbertus z. van Lodewijk Mostert- mun en Geerlruida Maria Meijer. Hendrik Jan z. van Alybertua Berend Diekerhof en Gerritje Johanna Hersting. Johannus Ge- rardus z. van Wilhelmus Kuyten e» Maartje van Duijn. Cornelis z. van Jacob van den Hoek en Geertruida de Ruijg. Johanna Catharina d. van Gerardus van Ouwerkerk en Angenes Maria Vossenberg. Johannes Bernardus Antonius z. van Gerardus Hen- drikus Rouwhorst en Geertruida Cornelia Antonia Hendriks-. Hortus Tennis z. van Hendrik van den Hoek en Rijntje Veer. ONDERTROUWD: Antonius Bliekendaal en Alberta van den Heuvel. Martinus van Leij en horst en Johanna Verburg. Gerardus Johannes van der Mast on Jansje Pruim. Dirk Pieter Brandseu en Hcndrika Jacoba Wels. Jan Verschoof en Antonia Geertruida de Jeger. Dirk Mulder en Willomina Brouwer. Cor nelis de Ruijter en Anna Christina Jacobs. Johannes van den Heuvel en Jacoba Gys- bertse. GETROUWD Dirk van Elsi en Alberta Windhouwer. Wilhelmus Gerardus Nagelmakers en Maria Jagtenberg. OVERLEDEN Cornelis Veenendaal, 69 j., echtg. van Eli sabeth Berdina de Bruijn. Heodrik van den Brom, lj. Wijmpje Brons, 26 j., echtg. van Gerardus HemraeD. Gerard van Kranenburg, 4 m. Adrianus Johannes Kraan, 3 j., Hendrika Petronella Kerkhof, 1 j. Hendrik Ier Maat, 20, ongeb. Jan vao Voorst, 66 j., wed. van Jannetje Maria Vat. Geertruida Catarina Kraaikamp, 44 j., echtg. van Franciscus de Bree. Teu- nis Schouten, 74 j., wed. van Adriana Johanna Ederveen. Wilhelmina Spcelberg, 4 mod RECLAMES. Van 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Vraag: uwen winkelier nadrukkelijk Quaker Oats in pakken. Dan alleen krijgt men het beste haverproduct De voordeelige eigen schappen en heerlijke smaak zullen door ieder een geroemd worden. De Heer en Mevrouw H. R1TSMA Brouwer geven kennis van de geboorte van een ZOON. Amersfoort, 15 November 1909. Yoor de blijken van deelneming bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot. Vader en Behuwd vader, den heer E. L. VISSER, betuigen wij onzen hartelijken dank. Amsterdam, A. VISSER Polak. I mr. L. E. VISSER. Rotterdam, C. J. S. VISSER— Wertheim. Amsterdam, J. H. A. E. VISSER. Rotterdam, dr. A. E. VISSER. Hiermede betuigen wij onzen dank voor de deelneming, ondervon den bij het overlijden van onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Groot moeder. Uit aller naam, G. EIJKELBOOM. Amersfoort, 16 November 1909. STOLZE'WÉHT Mejuffrouw E. L. KLERK de REUS, ge diplomeerd onderwijzeres. LESSEN tegen nader overeentekomen conditiën, KORTE BERGSTRAAT 24.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2