Laatste Berichten. Ingezonden. van den heer C. van Aken doen vergrooten en, ter herinnering aan den beminden con cierge, dit doeu ophangen in do leeszaal. Ds. G. W. C. Vunderiük staat thans ook op het drietal voor de Nod. Hervormde ge meente te Amsterdam. Bij Kon. besluit vuu 15 November is, als blyk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelykgetuigschrift toe- gokeud aan luitenant G. J. Pitlo, van de ar tillerie O.-I. leger, gedetacheerd bij do Rij school te Amersfoort, wegens een door hem met levensgevaar verrichte redding vaneen drenkeling uit de Eem aan de Groote Molm op 17 September. Men herinnert zich, dat by he-overzetten tijdens de oefening der pontonnier een paard schichtig werd en uit do boot sprong en den veerman meesleepte. Luitenant Pitlo sprong hem geheel gekleed na, haalde hem onder het paard weg en redde hen daardoor hel leven. De beer R. P. van der Mark heeft aan de Rps-uuiversiteit te Leiden met gunstig ge volg afgelegd het do 'toraal examen Rechten. De heer A. M. Valetou deed aan de Rijks universiteit te Utrecht het cundidaats-exa- men Scheikunde eu verwierf daarbij bet uraedicaat «summa cura laude", een, dat slechts by zeer hooge uitzondering wordt verleend. De «Revue der sporten" bevat het portret vau den heer T. A. de Neve, den ouden Quick-man, te midden vau zyu voetbal-elf- te Poutianak, West Borneo. De heer Daamen, thans te Mierden, staat op de voordracht ter benoeming tot onder wijzer aan een der openbare Lagere scholen te Utrecht. In het eind der maand woiden hier, onder leiding van den commandant der 4e divisie, weer tactische oefeningen op de kaurt ge- gehouden door hoofdofficieren der divisie. Men wil weten, dat ook hier van de leden der Nod. Hervormde gemeente een kerke lijke belasting zal worden geheven naar draagkracht. De plaatselijke afdeeliug var „Toonkuusl" is alweer vooruitgegaan iu ledental en telt er thans 174. De Maatschappij telde op 1 November 5271 loden, togen 4v50 op 1 December 11)0' Niet de onderafdeeling van den K. K. volksbond, doch de Koninklijke Eerste .Amersfoortsche Tooueel-vereenigiug" her dacht Dinsdag haar lilf^-jarig bestaan en zai dit Zaterdagavond vieren door een feest- voorstelling. Voor de laitste maai heeft Dinsdagavond de beer Tb. banders gepresideerd de Alge- meene vergadering der vereeniging \incrs- foortsche Industrie- en huishoudschool*'. De notulen van 30 Maait werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan deu Secretaris, deu heer F. Wesseling. De Voorzitter stelde aan de orde de ver kiezing van vijf Bestuursleden. Herkozen werden de damns J. van Beyma Thoe Kingma Fontein, L. E. J. M ïu-rs- Crebas, en Ch. J. vau Hui mama barones Ren ners-Van Weideren Kengers, eu majoor N. Rost, die allen periodiek altraden. In de vacature, ontstaan door het altreden vau den heer bat.aers, werd gekozen dr. H. J. Reynders. Aan o.e orde was de Begrooting voor 1910, welke in ontvangst eu uitgaaf heelt f 17 10U met een post onvoorziene uitgaven van f 529.).00. Zy heeft tor visie gelegen en is ontworpen naar de behoeften vau de laatste twee jaren. De outvangstposl „kost- en schoolgelden" is thans geraamd op föOOO óok omdat er thans 5 interne leerlingen zyude pust «verkoop van spijzen" op 1850, iels minder dan voor heen urnd.it het huishouden grooter is ge- wui deu en daardoor minder eten behoelt uitgezonden. Bij de uitgaven is de post «salarissen" f 200 hoogt-r uitgetrokken ten bcwyze van den goedeü wil oio ae laagste traktementen iets te vertioogende pust «leermiddelen en school behoelt en is begroot op f800, terwyl daarbij niet meer is gerekend de inkoop van voedingsmiddelen, welke voortaan by de uitgaven voor du huishouding, nu geraamd op f 4300, worden gerekend j de overige posten zyu vrywel onveranderd. De Begroolitig werd ua deze toelichtingen vastgesteld. De Voorzitter deelde nog mede, dat de maatregelen, door het Bestuur in de voorjaarsvergadering toegtzegd voor de reor ganisatie van bet ouderwys, zyn geslaagd, dank ook den yver der leerkrachten en de juiste medewerking van de dames-Bestuurs leden. Op deze wyzu kon een groot bedrag worden bt-zuiu'gd op hel onderwijs zonder dit te schadeu (applaus). Do financieele toe stand geeft d n ook reden tol blydscb ip, al is ook nog niet alb-s bereik'zou kuuuuii uiet allen deeleu m de periodieke salaris- Verbooging eu kan nog niet worden over gegaan om te zorgen voor het pensioen vau bet personeel. Het Bestuur hoopt echter ook daarin te zullen slagen. Tot led< n der commissie om de rekening na te zien werden benoemd mejuffrouw M. E. van Driel eu de heeren jhr. S. M. van Reigersberg Versluys en W. li. Kam; tot filaatsvervaiigemle leden mevrouw C. banders- luydecoper en notaris Knoppers. Aan de orde was de Reglementsherzieuing. De V o o r z i 11 e r deelde mede, dat deze is opgelegd door de Regeering, die meer een heid wenscht te hebben in de reglementen vau alle industrie- en huishoudscholen eu een systematische regeling weuscht. ln het reglement der schiol is in bijna alles voorzienslechts is de rangschikking dei' 64 artikelen iets anders. Wordt besloten, dit over te laten aan het Bestuur. Aan het slot dankte de O..der-voorzitter, prol. Kenninck, den scheidenden Voorzitter, den heer banders, die naar Ameisfoort kwam om te rusten, doch wieus rustelooze geest hem geen rust gaf. Nu de heer Sanders tot hooger ambt is geroepeo, heeft hy gemeend ontslug te moeten nemen als Voorzitter. Wy berusten in zijn vertrek óok omdat hy een steun zal blijven der school, welke hy van zó.' belangrijke hulp was in haar moeilijke dagen en toen het eigen gebouw werd opge richt. (Applaus). De heer Sanders dankte voor deze in stemming en don woordvoerder der vergade ring voor zijn vriendelijke woorden en hoopte een warm vriend te blijven van bet vrouwe lijk vakonderwijs. In de Dinsdagavond gehouden ledenver gadering der vereeniging „Ambachlsschoo voor Amersfoort en omstreken" is men niet kunnen overgaan tot wijziging der Statuten, noodig wegens de oprichting van den avoud- teekencursus voor ambachtslieden, omdat er te weinig leden waren. Een volgende vergadering kan nu, onge acht het aantal ter vergadering aauwezigen, deze formaliteit vervullen. Na al hetgeen we in vorige nummers schreven ter aankondiging van de lezing van mevrouw Flothuis-Vun Dommelen zouden we kunnen volstaan met het Bestuur der plaatselijke afdeeling van den Ned. Prote stanten Bond te danken, dat het deze spreekster heeft doen komen, ware liet niet, dat de toch reeds hoog gespannen verwach ting nog verre is overtroffen. De mare was haar vooruitgegaan, dat zij goed sprakdoch dat zij zóo mooi zeide, w isten toen slechts weinigendal zy, hetgeen zij voordroeg zóo volkomen in haar macht bad, in ieder opzicht, in klemtoon en dictie, dat zij zóo sober gebaarde, is wal vermel ding waard. Alleen, zij gaf wat veel, 22 nummers, vermoeide daardoor zóo, dat een deel van haar Zeer talrijk auditorium alle stoelen waren bezet en menigeen moest zich vergenoegen met een zitplaatsje op een bank bij de pauze, die eerst goed half tien kwam, huiswaarts ging. Na een kwar tiertje rust volgden nog drie kwartier voor dracht, nu ecbtei van minder zware klas sieke poezte en proza. Al wat mevrouw Finthuis voordroeg, wekte gepeins eu gat goducliten, om met Tullens te spreken, en deed De Genestet's zoo heel juist woord herhalen, dat we van deze din gen te weinig welen. Telkens met een korte toelichting om huur minder belezen hoorderossen en hoorders voor te bereiden op hetgeen zou komen, zeide de spreekster de Engelenzangen uit den «Luciler'' en den beurtzang van Adam en Eva uit «Adam ui ballingschap", zonder gemauiereerden omhaal en toouuel-ged'ie doch tu-muoi om vervolgens, na zeer fraaie voordracht vun «Btblia" van De Genes- tet, te lezen de boeiprofetiëu vau Jesaja (1:2-28 en 3: 16-48), met buitengewoon trauie intonatie de klaagliederen van Jere- mia (8:18-19:12-22) en bet troostwoord van Jesuji 40. Utt het Nieuwe Testament had zij geko zen Mattheus 6:25, 31-40 en 1 Corinthe 13 eu vóór de pauze hoordeu we nog den rei van «delingen uit den «Gyshrecht" en de twee overheerlijke kruisbceld-sonetten van Albert Verwey «O, Man van smarts met de doornenkroon" en «Vestig die oogen niet op Kalm, eenvoudig eu toch zoo innig deed mevrouw Flotbuis, wier geluid zoo wonderwel past by hetgeen zij vooi droeg, genieten van mee het fraaiste, dat onze litteratuur bezit. En oogeoschynlyk overmoetd droeg zij na de ook voor haat' aandachtig gehoor noodige rust met telkens weer aangrijpende zeggings kracht voor: »Mjrgenstoud" vau den dich- ter-etsor Jan Luyken, Tollens «Natuur lei weer baar siersels ut" en #Gy breedo lanen van het woud" van den dichter-geneesheer Heye. De Genestet's #Uit het dagboek van een gelukkige", diens leekedichtje «Peinzens- moede", zijn wondermooie „Turksohe beeld- sprauk" en een viertal liedjes vau Guido GeZellu. waarvan «Het so.nyverken", de kleine zwarte watertor, in onverbeterlijke maat en prachtig vei bulendcn trant werd gezegd, besloten den avoud. Geen banaal applaus vervaagde den mach tigen iudruk, dien wel zeer velen moeten hebben gekregen van zóo veel schoons, met zóo veel warm gevoel en wijding voorge dragen. Mevrouw Flothuis vinde in do aandacht waarna zij werd aangehoord aanleiding, hier terug te komen. Aangaande „Een huwelijk in den tijd van Lodewijk XV", het blijspel van Alexandre Du mas, dat morgen acht dagen door „De Hagespe- Iers" ook hier zal worden gegeven, schrijft de tooneel-recensent van de „Arnh.Ct." onder meer Het stuk is een zedenbeeld uit den tijd van den vijftiendeu Lodewijk en Bpeelt in voorname kringen waar ten opzichte van huwelijken ge woonten bestonden, die men uit geschiedenis on romans kent. Hier huwen twee menschen uit convenance; de Comle de Landale en zijn vrouw Louise heb ben elkaar eigenlijk nooit gezien, het huwelijk is door de wederzijdsche familie tot stand ge bracht en op het oogenblik dat het gesloten wordt, is zij verliefd op den broer van haar vriendin uit het klooster, die natuurlijk de beste vriend van haar echtgenoot is hij gaat dineereu bij en naar een bal-masqué met een markiezin. Zonder schokkende gebeurtenissen worden de beide echtgenooten ten slotte verliefd op elkaar en een oom, die al een verzoek om scheiding heeft klaar gemaakt, kan dat weer verscheuren. Dumas zou Dumas niet wezen wanneer hij bij de uitwerking van dit geval niet veel fijne geestigheden had te pas bracht, niet tooneelen had geschreven vol aardige replieken. Hier zijn ze in de eerste drie bedrijven althans aan te wijzen: men denkt aan het aardige woordenspel over het huwelijk en Louise's verhaal van het kloosterleven en de bezoeken van den broer harer vriendin in I, aan het verhaal van den echtgenoot gedaan aan Louise en baar chevalier, de geestige les in coquelterie van Marthon aan Louise in II, de vergelijking door den generaal, type van een vorige generatie, van zijn tijd en den tegenwoordigen (d.i. onder Lodewijk XV), Louise's in practijk brengen van de coquetteer- kunsten om vau andere niet te spreken. Wanneer e#n stuk als dit, dat niet schokt en ontroert, wel een beetje uit den tijd is, maar toch voldoende kwaliteit-n heeft om een avond aangenaam bezig te houden, maar gespeeld wordt met de vereischte charme van bewegen en zeggen, met verzorgde aankleeding, dan amuseert men er zich wel mee. Het geeft geen reden tot flinkuit lachen, maar roept vaak een glimlach te voorschijn; he* is fijn, subtiel werk, dat door iedereen gezien kan worden. In een mooi decor van goed harmonieeronde kleuren werd het stuk gespeeld, de aankleeding was als steeds bij de Hngespelers goed verzorgd Alice Plato vooral droeg mooie, kleurrijke maar niet bonte costumes met smaak eu deed heel aardig als een precieus poppetje in het milieu van chic en elegance waarin onze verbeelding vaak verplaatst werd. Heel aardig zeide zij ai die naïeve dingen en zij lispelde allerliefst. He len Desmond was een charmant kamermeisje, goed gekleed. Verkade was natuurlijk op zijn best wanneer hij enkele nuchtere opmerkingen kon lanceeren. De lieer Staalduijnen speelde de niet dank bare rol van den chevalier, vriend van Louise un van baar man bij is het, die in hel laatste bedrijf aan het korte einde trekt, maar zich opoffert tevens. Als oom van Louise, de generaal, die eorst het huwelijk 'ot stand hoeft gebracht en dat later wil ontbinden, het type uit de vorige ge neratie, trad op de heer Hissink. Hij typeerde wat grof, maar overigens niet onverdienstelijk. De heer Brouwer was een prachttype vau een knecht. l Van de f70 009 noodig voor het nieuwe Tehuis van hel Centraal-geiiootschap voor kiiider-herstellings- en vaeautie-kolonies heeft Baarn thans reeds f1087 bijgedragen. En Amersfoort? Denkt men er wel aan, dat bet Bestuur zoo heel gaarne vóór St. Nicolaas zou willen weten of al dau niet kan overgegaan tot den bouw. Voor de eerste maal in dezen winter was er gisteravond een vliesje ijs in de grachten. lïij ile buren schijnt het al stevig ge sneeuwd te hebben. Althans de Berlijnsche D-trein had gisteravond geweldige vertra ging men zegt, dat hy was ingesneeuwd. Men verzoekt ons te verwijzen naar de advertentie der Crema-maatschappij, op de achter-pagina, die ook hier een kookproqf wil geven en wel morgen, Vrydag, 19 Novem ber. Aan de Centrale botermyn werd Dinsdag aangevoerd 2050 Kilo ongezouten eu 1925 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks controle. De prijs der ongezouten boter was fl.39 a f 1.47, die der gezouten f '1.37 a f 1.50. Door den majoor-intendant der 4e divisie werd Dinsdag aanbesteed de levering van gerookt- en pekelspek voor de soldaten- menages te Amersioort en de benoodigde runderen voor de militaire-slacbterij te Kam pen, voor het eerste half jaar 1910: luschryvers waren voor spek A. Smeitink, Amersfoort, f 0.74; A. van Spiegel, Deventer, f 0.74 S. Velzeboer, Amsterdam 10.737P. Ph. Gregorius, Amers foort, f 0.725; K. van Wieringen, f 0.72J. G. Griffioen, Hussum, f0.699; en J. A. M. Frankemullcr, Amsterdam, f 0.677; voor runderen: M. A. Cohen,Amsterdam, 10.627; M. Ka'f. Amsterdam, 10.616 en G. W Zundvoort, Leiden, f 0.598 alles per Kilogram. Gistermiddag goed half vyf werd brand ontdekt op den hooizolder van den stalhou der G. Verschuur, Achter de Kamp. Do spuiten waren fluks ter plaatse en het gelukte aan de bediening van spuit 3 het vuur middels een brandkraan te dooveu eer he belangrijker schade had veroorzaakt. te aungerichte schade wordt gedekt door verzekering. Ten einde te voorkomen, dat men brieven of andere stukkeu uit de aan de deuren bevestigde busjes haalt, heeft iemand een eenvoudig middel bedacht en getoond aan het „Hdbld." Aan de binnenzijde van de brievenbus is langs de geheele gleuf een rij ijzeren pennetjes aangebracht waartegen de stukken stuiten en die voorkomen, dat men ze er uit kan halen. Het is al heel gemakkelijk. Voor de derde maal in een korte spanne tyds is heden naar hier geleid een minder jarige jongen, die te Amsterdam zwervende werd aangetroffen en toen op transport werd gesteld naar Steenwijk, waar men echter beweerde, dat hy thuis boorde bij een der diaconieën te Amsterdam en hij dan ook daar heen terug werd gebracht. Maar ook daar wilde men hem niet houden eo zoo werd hij heden weer naar Zwollo geleid. Of de arme daar een onderkomen vindt en menschen die zich zijner aantrekken? De meeste raenscheu verstaan niet de kunst aller kunsten te kunnen willen. Uit den omtrek. De nieuwe Algemeene begraafplaats te Soest is Dinsdag in gebruik genomen. Door het Bestuur van net Geneeskundig geslicht voor krankzinnigen te Utrecht werd de bouw van het geslicht Willem Arntsz- boeve, aan deu Dolderscbaweg, onder leiding van architect F. W. M. Poggenbtek, opge dragen aan den heer Witzand, voor 642 840. In de Memorie van autwoord der Regee ring op Hoofdstuk I der Staatsbegrooting vindt men de volgende passage De Regeering is zich niet bewust, aanlei ding te hebben gegeven tot critiek op benoe mingen als iu het Voorloopig verslag is geschied, en roept denshdru sluldrh shr suldrhdl cmf". Deze roep zal wel onverhoord blijven, tenzij de zetmachine antwoord geeft, meent liet «Hdbld". Er is weer iets nieuws uitgevonden, een penhouder, waarmee geschreven kar worden zonder inkt. De pen wordt namelijk met een eleetrischen stroom verbonden. Onder het schrijven, springen er voortdurend kleine vonken uit, die een onafgebroken reeks kleine gaatjes in het papier branden, welke te zamen de schrijfletters vorraou. Uitgeveegd of ver anderd, kan het schrilt niet. Men seint ons: Overgeplaatst bij de grenadiers en jagers de eerste luitenant H. W. J. Dutry van Haelten, van het 5e regiment infanterie, adjudant van den commandant der vierde divisie. Hot opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met den inhoud. Kopy van Ingezonden Btukken, al dan niet geplaatst, wordt niet teruggegeven. Geachte Redactie, In hot belang van de werkzoekende Neder landers heb ik de eer U het volgende mede te deelen, en hoogst aangenaam zou het mij wezen, wanneer U bereid was, het onderstaande in uw geëerd blad een plaatsje te willen geven. De vereeniging van mijneigenaars (Bergbau- verein) in het industriegebied van West-Duit9ch- land hseft voor haar eigen rekening te Essen aan de Ruhr een Centrale arbeidsbeurs en te Ham, Dortmund, Witten, Bochum, Heme, Recklinghausen, Gelseukirchen, Qberhausen, Moors en andere plaatsen Bureau's voor werk zoekenden opgericht, welke met den lsten Janu ari 1910 geopend zullen worden. De mijneigenaars, behoorende tot deze Ver eeniging, zijn verplicht hun werkkrachten uit sluitend door deze Beurzen te nemen. Het zal dus in de toekomst niet meer mogelijk zijn, op de mijnen werk te vinden dan slechts door tusschenbomst van deze Vereeniging. Van een samenwerken met stedelijke Arbeidsbeurzen of werkloozen-comité's ziet zij af; zij wil door haar eigen ambtenaren d» werkzoekenden aan het werk helpen, doch slechts dezulken, die van goede getuigschriften voorzien zyn. De Vereeniging is den werkzoekenden Neder landers ten zeerste genegen en i« in staat, de van goede getuigschriften voorzien zynde Ne derlanders aan goed envast werk te helpen. Zij zal ook trachten de Nederlanders op éen plaats te concentreeren, en niet over het ge heele industrie-gebied te verstrooien. Het is dus den werkzoekenden Nederlanders dringend aan te raden, vóór dat zij i.aar hier komen, zich euret aan de centrale „Arbeits- Nachwöis des Zechon-Verbandes" te Essen aan de Ruhr te wenden, en wel met afschriften van getuigenissen, te melden, als men in of op de myn of in welk vak mta gaarne wil geplaatst. Oin dus niet teleurgesteld huiswaarts te moeten

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2