Stadsnieuws. van de temperatuurs-wisseling, en sedert lang heeft de ervaring geleerd, dat deze omstandig heid te gevaarlijker is naarmate de overgang van warmte tot koude grooter cn sneller is. Het staat vast, dat in alle jaargetijden en in alle landen der aarde plotselinge en belang rijke overgangen in de temperatuur het schade lijkst op de gezondhe.d werken. Want steeds gaat daarmede gepaard een omzetting of stoor nis in de gewiehiigste functiën van het lichaam, die, wel is waar, bij gezonde, sterke personen spoedig weer kunnen herstellen, doch ook dik wijls tot blijvende ernstige stoornissen, d. w. z. tot ziekte, aanleiding geven. Over het algemeen is het meer het feit, of het tijdperk der temperatuurswisseling, dat den mensch aangrijpt, dan de later heersehende temperatuur zelve, bijvoorbeeld het dalen der temperatuur, meer dan de daarop volgende bestendige koude, en in niet mindere mate het rijzen dier warmte meer dan de latere hooge temperatuur. Nergens is de mensch meer aan kouvatten onderhevig dan in de warme lauden; want hier is hij ten gevolge van de voortdu rende hitte dubbel gevoelig voor elke daling van de temperatuur, die bijv. bij koude winden en steeds tegen den avond intreedt, Hoe dichter bij de Keerkringen, des te sneller geschiedt ook de overgang ran den dag in den nacht, omdat de zon altijd meer loodrecht naar beneden daalt. Hiermede nu hangt een daling der temperatuur samen, die ten gevolge van haar grootte en het plotselinge er van, tot de gevaarlijkste afkoe ling kan leiden en nog te meer, indien de kort te voren nog gloeiend heete atmosfeer met waterdamp is verzadigd. Een enkele nacht, een korte wandeling in den avond ban hier tot de zwaarste koortsen, zelfs tot vrij plotseliugen dood, aanleiding geven, in het bijzonder bij vreeroden en nog niet geaccli- matiseerden. Vooral aan kuststreken en oevers van rivieren, in wouden, prairieén, kortom op iederen onbebouwden en vochtigen bodem bren gen hier de nachten, evenals andere af koelingen in de lucht, dubbel gevaar mede, omdat de lucht hier overal tevens het vochtigst is. Van daar, dat men in Italië reeds van oudsher vrees koesterde voqr de nachten en de deze verge zellende afkoeling, die de inboorlingen aldaar met de naam van „malaria" (d.w.z. slechte lucht) bestempelen. De pbantasie heeft hiervan een formeel vergif onder den naam van miasma of moerasgif gemaakt, en toch is die lucht niet slecht of bedorven, doch eenvoudig, in voor komende omstandigheden, te koud en vooral te vochtig. Ook plegen koude winden des te eer afkoe lend op het lichaam in te werken omdat daar mede voortdurend nieuwe koude luchtmassa's met de huid in aanraking komen en daaraan de lichaamswarmte onttrekken. Daarom kan reeds een matig koude wind van 0 gr. even afkoelend op ons lichaam inwerken als een koude van 5 gr. tot S gr. R. bij rustige atmos feer, terwijl omgekeerd hitte bij gelijktijdigen wind om de zeifde reden ons minder onaange naam is. Doch juist zal steeds een lucht, die in heftige beweging is kouder zijn dan een rus tige lucht van den zelfden warmte- of koude- graad. Zoo is het bekend, dat onderscheiden poolreizigers bij temperaturen van minus '22 gr. bij gelijktijdigen wind meer hebben geleden dan vroeger bij min '32 gr. en tevens rustige lucht, en op deze wijze zijn er tal van voorbeelden uit onderscheidene koude en warme landstreken aan te halen. Vooral op gevoelige en ziekelijke personen kunnen de winden nadeeligen invloed oefenen, hoofdzakelijk op lijder.- aan borstziekten. Der gelijke menscheu zullen daarom hun best moeten doen, zien daarvoor steeds en vooral in acht te nemendoch vooral zullen zij zich noch in dalen, noch aan rivieren en nog minder op hooggelegen plaatsen langen tijd mogen ophouden. We mogen ona derhalve gelukteig rekenen, dat in onze streken het gebeele jaar door Weste- en Zuid westewinden gemiddeld het veelvuldigst heer- schen want, aangezien deze over den Atlan- tischen Oceaan tot ons komen, zijn zij altijd veel warnier en tevens vochtiger dan Oo.-te- of Noordewinden. Uit al het aangevoerde volgt, dat voor onze gezondheid het best past een zekere middelmaat, van warmte en vocht, benevens een bepaalde gelijkvormigheid van het weer, zonder te snelle en te groote temperatuurs scOomm'lingen. Dit alles nu vinden wij in de gematigde luchtstreek en in hel bijzonder in de warme deelen daarvan als doorgaanden toestand. Een atider voordeel van dat gematigde en behoorlijk afwisselende klimaat is de voldoening aan de met onze natuur en aard zoozeer overeenstem mende zucht naar verandering en afwisseling. Immers, het Bchoonste weer wordt op den duur vermoc.end en put ons tot op zekere hoogte uit. Bekend is het feit, dat in warme landen, bijvoorbeeld in Indië, de Nederlander dikwijls gebukt gaat onder de eeuwige gelijkvormigheid der warmte, zelfs meer dan de bewoners van het Noorden, die een gelijkmatig koud weer gedurende zes tot acht maanden hebben te doorleven, In zekoreD zin reikhalzen wij daarom instinct matig naar afwisseling en mogen we in ons klimaat dus volstrekt niet klagen over de ver anderingen in het weer. Ze zijn, zooale uit het aangevoerde blijkt, een weldaad voor ons, meer dan het omgekeerde. Uit dit oogpunt beschouwd, moet reedB de wisseling van dag en nacht als een zaak van hooge beteekenis worden beschouwd, en ook niet minder al die weersveranderingen, zooils zij in ons klimaat haast spreekwoordelijk zijn gewor den. Het is zelfs niet aan twijfel onderhevig, dat die weersveranderingen grooteudeels slechts daarom de meest pussende voor ons schijnen te zijn, daar ze bet veelvuldigs! en het meest con stant voorkomen. Dergelijke veranderingen laten zich bij ons gewoonlijk niet lang wachten men kan gerust aannemen, dat zij wekelijkB voor komen, en ik geloof niet, dat bet weer zelfs in twee jaargetijden ooit het zelfde is geweest. We leeren hieruit, dat het weer zich nooit naar den mensch zal schikken, en daaruit volgt, dat op ons de laak rust, ons naar het weer te richten. Wij moeten ons daarom niet alleen door kleeding en woning, doch vooral ook door haidverpleging, voedzsmen kost en versterking van het lichaam tegen alle weersverwisselingen eu in het bijzonder tegen het kouvatten vreten te beschutten. Vóór alles kan hiertoe zekere harding sedert de prilste jeugd dienen, waaronder het verkeer en verblijf in de vrije lucht een der hoofdmo menten is. Jaar in jaar uit moetea wij ons in alle weer en wind met de lucht eigen en ver trouwd maken. Men bedenke steeds, dat slechts zij het meest door lucht en weer hebben te lij den, die het minst er mee in aanraking komen. De lucht kan men beschouwen als een macht die niet duldt, dat ïpen zich aan haar onttrekt. Vroeg of laat wreekt zij zich op hem of haar, die haar ontrouw wordt, en haar straf laat zich geducht gevoelen. M. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door H. NIEUWLAND, alhier, iugedieud verzoek, met bijlagen, om V6rgunninit tot het uitbreiden van zijne stoomwasch- en etrijkinriebting door bijbouw Tm eene strijk kamer, in bet perceel alhier gelegen ann de Kleine Nachtegaalsteeg. No. 5, hij het Ka daster bekend onder Sectie B. No. 8084, op de Secret trie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 23 December aaost-.ande, des voor middags te half elf uren, gelegenheid ten Rml- huize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het bproep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, z;jn volgens de besta inde jurisprudentie alleen z<j gerechtigd, die overeenkomstig otikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde bunnn bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 9 December 1909. Bu'ge neesier en Wethouders voornoemd, De Burgemeester WUIJTIEBS. De Secret lis, J. G. STENFEET KROESE. Kostelooze inenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSEOORT, Gelet op artikel IS der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134) breugen ter kennis van belanghebbenden.dat voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven op den eersten en den tweeden Maandag van de maanden JANUARI, APRIL, JULI en OCTOBER, telkens des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde lokaliteit van het voormalig schoolgebouw wijk A, Koestraat no. 9. Amersfoort, 9 December 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Door ongesteldheid van den predikant, die zou voorgaan, wordt aanstaanden Zon dag geen godsdienstoefening gehouden duur den Doopsgezinden kring. Kapelaan M. Th. van Harten, van de pa- i rochie van L. Vrouwe hier, is benoemd tot pastoor te Bergum Ousterveld (Drente). Voor velen mag de volgende medetlealing der Tiend-commts-ie in de Provincie Utrecht van oelaug wezen. Herhaaldelijk worden bij die Commissie memoriën vari bezwaren ingediend uit hooide dat een aangegeven perceel geen tiend heelt gegeven omdat het is heide, bosch, weiland, enz., of wel, dat de aard van het perceel anders is dan in het uittreksel, bedoeld in art. 33 der wet is vermeld, bijv. dat het is weiland, terwijl het in dat uittreksel als bouwland bekend staat. Zoodanige to.-tno- riën van bezwaren betreffen niet de geldig heid, den aard en den omvang van het tiend recht, waaromtrent de Tiend-commissie inge volge art. 39 der wet een besluit moet nemen en kunnen dus niet als memoriën van be zwaren, bedoeld in art. 35 der wet, worden aangemerkt. Zulks blijkt te meer uit art. 35, 1ste lid, der wet in verband met bet formu lier voor de aangifte, dat hij algemenieD maatregel van bestuur is vastgesteld, en met het formulier voorde memorie van bezwaren. In de laatste twee stukken toch behaoren aard, grootte en belastbare opbrengst der pereeclen niet voor tn komen en het is niet wel aan te nemen, dat men zou kunnen opkomen tegen iets, dat niet in de aangifte is vermeld. Bovendien zou het onderzoek der bezwaren thans geen zin nebben omdat de vraag, van welkeo aard een perceel is en welke waarde aan den slapenden tiend moet worden toegekend alléén door de schat ters bij bun plaatselijke opneming kau wor den uitgemrakt. Zulke stukken zullen door de Tieud-com- mtssie derhalve niet als memoriën van be zwaren word'-n beschouwd. De herziene Boterwet za. hoogst vermoe delijk 1 Januari in werking treden. T«n einde het Rijks-lei vfoon verkeer te be spoedigen, zullen tien nieuwe lijnen worden aangelegd. De firma Enschede deelt thaDS in de „Opr. Haarl. Crt." mede, dat tie nieuwe spoor wegtarieven eerst op 1 October 1910 zullen worden ingevoerd, dus me' den winterdienst. DeR. K. jongenscüool voor Meeruitgebreid Lager onderwijs, aan de Schiminelpenninck- kade, zal na de Kerst-vacnntie worden ge opend. Aanvangkulijk worden vier van de zeven lokalen iu gebruik genoinen. Voordracht vin het college van Curatoren van het Gymnasium te Amersfoort voor de benoeming van een tijdelijk leeraac in de llebret-uwsche taal (vacature-Van ltallie): dr. T. P. öevensma, doctor in de theologie te Amsterdam; en C. G. VVagenaar, docto randus inde theologie te Utrecht, die beide t ook zijn voorgedragen ter benoeming au.t het Gymnasium te Utrecht. De heer P. J. F. van Voorst Vader legde aan de Rijks- universiteit te Utrecht met gunsti gevolg af het kerkelijk voorbereidend examen. Dr. W. H. Chr. van Esveld. thaus te Hil versum, staat op de voordracht ter benoe ming tot tijdelijk leeraar in de Uude talen aan het Gymnasium te Alkmaar. Ook uit dit garnizoen zullen aanstaanden Zaterdag detachementen der verschillende wapens deelnemen aan den wedstrijd op degen, uitgeschreven door den Kon. nflicie- ren-schermbond en te U'recht ie houden. Tot reserve- 2e luitenant bij het 18de landweer-district is benoemd de reserve- sergeant-majoor P. de Jong, van het 5e regiment infanterie. In sToonkunstnieuwa" wordt meegedeeld, dat de orkestklasse der Muziekschool van de plaatselijke afdeeling van Toonkunst op 10 December den zang zal begeleiden eu vóór de Mis in c-dur van Beethoven ter eere van nu wijlen mr. J. Heyligers zal ten gehoore brengen den treurmarsoh uit Han del's «Samson" en na Andersen's sKreuz- fuhrer" een orkestwerk van Niels W. Gade. Als solisten treden in de zangnummers op mej. H. Trusting (sopraan), mevrouw J M. L. Gude-Petri (mezzo-sopraan), de heer R. de Bruyn (tenor) en de heer J. P. Caro (bas). Nogmaals vestigen we de aandacht op de advertentiën in dit nummer betreffende de tentoonstelling van teekeningen van Albert Hahn, door Kunstbeschouwing" en op die der bioscoop-voorstellingen Jin de sociëteit »Vereeniging", waarby de bekende tooneel- speleb L. Hatllooper als explicateur zal op treden. De tentoonstelling der «Protestantsche annen-loterij" wordt aanstaanden Dinsdag en Woensdag gehouden. Dames-directrices deelen bij advertentie bierneven mede, dat zij nog gaarne enkele loteu plaatsen. Naar men ons mededeelt, bestaan er bij het Bestuur van de üranje-vereeniging nu reeds plannen om den eersten verjaardag van H. K. II. Prinses Juliana alhier feeste* lijk te herdenken. Het voornemen bestaat, feesten in zalen te organiseeren, welke uitsluitend toeganke lijk zullen zijn V"or de leden der vereeni- ging. Deze plantten zullen zeker door de leden met genoegen worden vernomen en hen, die nog geen lid zijn, aansporen om zich zoo spoedig mogelijk als lid aan te melden, opdat het Bestuur daardoi r in tijds in de mogelijkheid wordt gesteld, aan zijn voornemen gevolg te kunnen geven. Volgens besluit van de Algemeene verga dering heeft zich een propaganda-commissie geformeerd, die door persoonlijk huisbezoek zal trachten het ledental, dat thans 534 be draagt, aanmerkelijk te vermeerderen. Niet minder dan 02 slijters, hotelliers, koffiehuishouders, kasteleins en tappers, zoowel uit Amersfoort als uit Leusden, Huraersv-dd, Stouter burg, Baant ?u Hilver sum, hebben gisteravond gehoor gegeven aan den oproep van het Bestuur der Ver- eeniging «Vergunning" om de onderlinge belangen te bespreken en ie overleggen, hoe zich to vrijwaren voor de schade door de nieuwe verhooging van den accijns op het gedistilleerd, aan hun beroep toe te brengen. De heer Joh. N. Sc huilenburg opende goed kwart over achten de vergadering en gaf het woord aan don heer Boekstal, Se cretaris der gelijknamige vereeniging te Utrecht en oprichter der vereeniging te Amersfoort, welke als rechtspersoon is er kend bij Kon. besluit van 28 November 11)07, no. 279. De heer Boekstal zeide, dat niemand heeft verwacht, dat deze nieuwe verhooging van den accijns zóo spoedig tn werking zou tre den en er zóo onverwacht weer een nieuwe belasting op het bedryf zou worden gelegd. Zelfs de Ontvangers dor accijnzen vermoed de dit niet; niemand heeft cenig officieel bericht ontvangen en slechts du Pers heelt, gansch onverwacht, meegedeeld, dat de ver- tioogiug reeds Vrijdag 10 December in wer king treedteen rneededeeltttg, die groote ontsteltenis wekte. Spr. zette de wet kort uiteeu, waarschuwde, dat de boete op overtreding f400.—kan bedragen en maande daarom allen aan, vooral een juiste opgave te doen van den voorraad. Een vergunninghouder mag vijf percent meer in voorraad hebben dan hij aangeeft; een partucilier mag niet meer dan 25 Idler sterkedrank in huis hebben anders moet ook hij aangifte doen van zijn geheelen voorraad bij den Ontvanger. Spr. ontried zijn hoorders ook ten sterkste, eeu deel van den voorraad zoolang te ber gen bij een familielid of ander particulier, omdat de ambtenaren nu óok het recht hebben, bij particulieren huiszoeking te doen. De opgave van den voorraad moet geschie den den eersten dag na het in werking treden van de wet, dus uiterlijk op Zaterdag 11 December de ambtenaren hebben veer tien dagen den tijd voor hun controle. Met het oog hierop moeten de gelei-biljetten en de vervoer-biljetteu zorgvuldig worden be waard. Het baart verwondering, vervolgde spr., dat de rechterzijde, die zich beroept op hooge beginselen, deze wet doordreef en het is te betreuren, dat de voorstanders der onthouding zic.'t niet hebben gekeerd tegen deze verhooging van den drankaccyns. Immers de Regeering kant zich togen het drankgebruik en wil eeu volksgewoonte, die zij afkeurt, bestrijden, doch strijkt met wel gevallen de hoogere ontvangst op, welke ont staat uit dit euvel. De plagerijen der Drankwet zijn vele. En welke straf wordt toegepast op een vergun ninghouder, die in goed vertrouwen, want controle is niet mogelijk, sterkedrank ver koopt aan een persoon buneden 16 jaar of tu zijn lokaal een mindejarige tueliat, die niet ts vergezeld van een meerderjarige Dat men hem zijn bedryf ontneemt, dat onmid dellijk dooreen ander wordt overgenomen. De wet bestrijdt dan ook niet het euvel, heeft niet den minsten invloed op het bezoek aan de inrichtingen waar sterkedrank wordt verkocht. Er is een tekort in 's Rijks schatkist van 12 milliuen en nu moet er 6 mtllioen meer komen uit den drankhandel, of in 't geheel 6 gulden per hoofd der bevolking. Dat geld zil er komen, doch er zal niet minder om wordeu gedronken. Dit bewijzen de statistieken. In 1883 was het percentage van den accijns ruim 19, in 1907 was het 14, een verschil dus van 5 pCt. De uitgaven voor justitie, politie, krankzinnigen wezen, enz. zijn echter niet gedaald, doch juist gestegen met 00 pCt. De verwachting, van de nieuwe Drankwet gekoesterd, is dus heelemaal niet uitgekomen; de misbruikers zijn in diepere ellende gestort. Du vergunninghouder ziet den misbruiker noode omdai door dezen anderen zijn loka liteit mijden en óok omdat hij veel minder verdient op sterkedrank dan op andere con sumptie. Ook deze verhooging vau den accijns zal niet geven, hetgeen in Memorie van toelichting en Memorie van antwoord en in de Kamer debatten er van is verwachtdoch zal slechts brengen nieuwe lasten voor de vergunning houders. Het drankgebruik wordt niet gekeerd door een wet wat verboden is, smaakt lekker doch wel doordien men den smaak der mmschen in andere banen leidt, ais daar zijn beoefening dar sport, 's zomers met geheel het gezin naar buiten gaan, enz. Hoofddoel der bijeenkomst is, zich te dek ken tegen verlies in het bedrijf en dit kan door 6f kleiner glazen te geven en den zelfden prijs te behouden, óf door den prijs te ver- hoogen. De clientèle is er echter aan gewend 5 cent te betalen en dus is het taeer aan te raden, ook hier, evenals olders, kleiner glaasjes te gevtn. Thans tapt mct> uit een Liter van 05 cent 22 glaasjes van 45 Gramna 10 December moet men uit eiken Liter, die dan 87 cent inkoop kost, 28 glaasjes van 36 Gram schen ken, wil men de zelfde verdiensten behou den. Besloten werd, na 10 December kleiner glazen te verkoopen voor 5 cent en de bestaande glaasjes voor 7 cent. De kleintjes cognac worden afgeschaft. Voor particuliere afnemers zullen de vol gende prijzen gelden jenever per flesch 90 cent, per Liter fl.10, per halven Liter 55cent, per maatje 12 cent, pe»' kommetje (2 maatjes) 24 cent. brandewijn por llesch fl.00, per Liter f 1.20, per hal ven Liter 00 cent, per maatje 13 cent, per kommetje 26 cent. gewone likeuren (annisette, curagao, enz.) 20 eet meer per Liter dan thans. De prijzen der dranken, d.o niet belast worden met den hongeren accyns worden niet verhoogd. Later zul worden meegedeeld, hoe te handelen met bnitenkindsche likeuren en mot fabricate!) als van Wijnand Fockiok, Bols, Hulskamp, enz. De grossiers en de slyters zullen onder- li Dg de prijzen voor wodervorkoopers bcp

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2