Dinsdag 14 December 19D9. No. 7752. 59e Jaargang, Wie zich met KOSTELOOS. BLOOKER'S CACAO, Stadsnieuws. UITGAVE FIRMA A- H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\ franco per post f1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosleloos. Legale, otticieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseevkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9 P03tbus y. Telefoon 17 1 Januari wenscht te doen inschrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum ver schijnende nummers Een lesje. De kleine Laurens, een jongske van tien jaar, hoorde, dat zijn moeder reke ningen betaalde. Toen naai hjj een stuk papier en schreef daarop Aan Moeder van Laurens. Voor dat ik kolen heb gehaald 6 keer 30 ets. Veel keeren houtjes gehaald uit de schuur 30 ets. Twee boodschappen gedaan 20 ets. Voor dat ik ben een lieve eu brave jongen 10 ets. Samen 90 ets. De moeder nam de rekening en zei niets. Den volgenden dag vond Laurens naast zijn bord op tafel liggen 90 cent. En daarbij een rekening Aan Laurens van Moeder. Voor zijn gelukkig tehuis Niets. Voor al zijn goed en gezond eten Niets. Voor liefderijke verpleging in ziekte Niets. Voor reparatie van zijn kleederen Niets. Voor dat moeder heeft gewaakt, gebeden en goed voor hem is ge weest Niets- SamenNiemendal. Laurens had al big het geld in den zak gestoken, zonder nog de rekening van zijn moeder ingezien te hebben. Maar toen hij die had gelezen, kreeg hij een kleur en vervolgens kwamen er tranen in zijn oogeu. Hij liep naar zijn moeder, gaf haar het geld, sloeg snikkend zijn armen om haar hals en zeide»Ik was zonder gedachten, toen ik die reke ning schreef. Och moederlief, vergeef het mij „Ja, mijn jongenmaar leer nu waar- deeren wat je hebt en denk niet altijd om hetgeen er te kort komt. Je hebt moeders liefde en de goedheid van andere menschen; maar, taxeer nu je eigeu doen niet te hoog, want dan ontbreekt de dankbaarheid en die is het zonnetje van ons leven". De uitkomsten van Zuigelingenvorzorging. Weissenburg, in Beieren, bezit sedert 1906 een organisatie, die als voorbeeld kan strekken, hoe het mogelijk is, althans in beperkten kring, in vloed te oefenen op de voeding en verzorging van zuigelingen en daardoor ook op hun levens kans. Door een aantal andere plaatsen is dan ook aan deze inrichting om raad en voorlichting gevraagd, waaronder zelfs een uit Kaïro. Het jongste Jaarverslag bevat alweder veel leering voor ieder, die in deze zaken belang stelt. Het stelsel bestaat hierin, dat voor alle moeders van zuigelingen in de stad gelegenheid wordt gegeven om koste'oos geneeskundigen raad in te winnen aangaande de wijze, hoe zij haar kind moeten gezond houden en groot brengen dat aan zoogende moeders premiën worden uit gekeerd dat tegen den kostenden prijs onbe rispelijk, doch eenvoudig zuigelingsvoedsel wordt verstrekt voor kinderen die niet worden gezoogd, en dat aanhoudend toezicht op alle zuigelingen wor<U uitgeoefend door bezoeksters. Een zoodanige inrichting was in het stadje niet overbodig. Vóór haar ontstaan ontvingen slechts 29 van de 100 kinderen de natuurlijke j voeding en deze verhouding steeg in het eerste j berichtjaar tot 60 per 100 om in het laatste jaar I weer iets te dalen, nl. tot 113 van de 201 kin- deren, of *5.7 per 100. Van deze 112 zijn 53 twee maanden of korter natuurlijk gevoed en 14 gedurende 2 tot 3 maanden. Deze uitkomst is vooral te danken aan de premiën. Het is geen verheffend verschijnsel, dat zulk een middel daartoe noodig is, maar als men van de maatschappij alleen iets goeds wilde maken, op voorwanrde dat eerst alle verkeerde verhou dingen en karakter-eigenschappen de wereld uit zijn, zou men het precies zoo maken als een houtsnijder, die van een stuk hout geen voor werp zou willen maken, "jordat hij alle kwasten eruit heeft verwijderd. Dan krijgt hij zeker een onbruikbaar stuk hout, en nu kan hij zijn hout nog uitzoeken; n iar de menschen, die hun best doen, iets in de wereld te verbeteren, moeten maatschappij en menschen nemen zooals zij zijn. Moeders, die, door hun kind niet te voeden, iets kunnen verdienen, en die verdienste noodig hebben, maar op voorwaarde van schadeloos stelling wel gaan zoogen, zijn zeker steun waard, en van andere moeders, oie alleen voor winst hun plicht doen, worden althans de kinderen geholpen. Op den duur kan men hopen, dat het milt minder premiën zal gaan, als de ge- woon'e van te zoogen ouder een groot gedeelte der bevolking zal zijn teruggekeerd. Maar voorloopig zullen zij nog zeer noodig zijn. Dit blijkt wel hieruit, dat in 1906 en 1907 de meeste moeders het zoogen staakten, zoodra het kind drie maanden oud was, terwijl de premiëu niet langer dan drie maanden werden uitgekeerder werd f6 gegeven voor 2 maanden zoogen en nog f3 voor de derde aftand. In 1908 werd f3 voor de eerste twee en voor elk der beide volgende maanden gegeven, en nu werd in de vierde maand door tweemaal meer moeders dan te voren gezoogd. Aan den anderen kant zullen velen hebben gedacht: als hel kind twee maanden is, moet ik toch naar de fabriek en voor die twee maan den krijg ik maar f3, dus ik zal maar in het geheel niet beginnen; eu daardoor zal het aan tal zoogende moeders per 100 zijn gedaald tot 55.7. In dit jaar is de premie nog o/er vier maanden verdeeld, maar als aan het eind van dit jaar weder mocht blijken, dat er achteruit gang is dan zal men tot het oude stelsel terug- keeren. want het is voordeeliger, dat eenige kinderen, die nu niet worden gezoogd, 2 of 3 maanden de borst kr\j gen dan dat enkele anderen 4 in plaats van 3 maanden worden gezoogd. Alleen door geheel onbemiddelde moeders is op zoogpremiën aanspraak gemaakt eu hun aantal was verleden jaar 19 minder din in 1907, nl. 35, zoodat. het zeer waarschijnlijk wordt, dat de vermiudering de: premie gedurende de eerste twee maanden de vrouwen heeft ontmoedigd. Tastenderwijze moet men te weten kamen hoe men het geld over de maauden moet ver deden. Ook zou het misschien doelmatig zijn, premiën uit te loven voor vrouwen, die al kun nen zij hun kind niet geheel voeden, toch daar toe hun best doen naast de fleschvoeding. Een verdere premie van f0.30 (zegge: dertig cent 1) werd gegeven aan ieder verpleegster die kon aantoonen, dat een door haar bijgestane vrouw vier weken had gezoogd. Deze premie werd 109 maal verdiend. Voor dit luttele loon deden de verpleegsters hun best, de vrouwen tot zoogen te bewegen. De kostelooze spreekuren voor zuigelingen werden beurtelings door alle artsen van het stadje gehouden. Daardoor verviel de zeer be grijpelijke reden tot misnoegdheid, die zich overal voordoet, waar een groep artsen onge vraagd op een of ander gebied zijn goeden raad aanbiedt aan het geheele publiek, dus aan de patiënten van andere artsen. In een groote stad zou zulk een organisatie onmogelijk zijn, tenzij men een groot aantal buurtbureaux maakte, waaraan dan alle artsen van de buurt zouden kunnen deelnemen. Den ontwerper van het \VeiJ8en burger plan strekt het tot eer, dat hij al zijn collega's voor de zaak heeft kunnen be zielen, zoodat geen hunner zich heeft onttrokken aau het offer van tijd en moeite (ten opzichte van een deel der patiënten ook een offer aan geldelijk voordeel) dat van hen werd gevorderd. Wekelijks werd spreekuur gehouden en ge middeld kwamen daar 9 of 10 kinderen, voor een groot deel borstkindertjes, wier moeders wilden toonen, dat zij de premie hadden ver- DAALDERS de prijs ls laag, de cacao is best, de verpakking is eenvoudig. heerscht. In 6 van de 30 sterfgevallen was niet gezoogd, en was ook alle hulp van de organisatie en de zuigelingenkeuken afgewezen. Wanneer men de wettig en de onwettig geboren kinderen afzonderlijk neemt, was de sterfte onder de laatste 50 procent hooger dan onder de eerste. De uitgiven der organisatie bedragen f2450, waarvan f 1245 aan melk, f 270 aan premiën, de rest aan huur, verwarming, verlichting, be diening en administratie. De verkoop van melk bracht f2031 op. Met betrekkelijk weinig kosten ongeveer f 2 per geboorte in het plaatsje is dus veel nut gesticht. Dit moge ter aanmoediging dienen, vooral in die plaatsen, waar door fabrieksarbeid, vooroordeelen uf andere oorzaken, het zoogen ouder de volksklasse in onbruik is geraakt. diend. De drie „bezoekdames" woonden al de zittingen bij Onlangs is wel gezegd, door den clief van een groote ziekenhuisafdeel ing, dat 100 procent moeders kunnen zoogen, maar in zulk een in richting kan de dokter, geholpen door het ver plegend personeel, gemakkelijker zijn wil door zetten dan in de armelijke woning. Daar, in het ziekenhuis, staat de vrouw alleen tegenover personen, tegen wie zij opziet. Bij haar thuis tracht de geneesheer invloed uit te oefenen, maar al te krachtig kan hij niet optreden, wegens de omgering, die gereed staat om, zoodra dokter weg is, alle raadgevingen te niet te doen. Schoonmoeder en baker vertellen aan de vrouw, dat zij „te zwak" is; den man is dikwijls aan het leven van „alweer een kind" niet veel gelegen, of de schoonmaakhuizen wach ten bovendien op de jonge moeder, en als al deze slechte invloeden het toch bij ruim een vierde deel der moeders afleggen tegen de zocg- premie en de vertoogen van den dokter, dan mag men nog zeer blij zijn. De „bezoekdames" hebben aar geteekend waar om in het laatste jaar 41 van 129 gecontroleerde vrouwen niet hebben gezoogd; 13 moesten na 6 weken weer aan 't werk11 hadden geen voedsel6 kinderen wilden niet zuigen 7 vrou wen voelden zich te zwak1 „wilde niet"en van 8 „wiide de man het niet hebben". Ter ontzenuwing van het fabrieksbezwaar heeft de organisatie zich gewend tot de fabrikanten, die allen hebben toegestemd, een vertrek be schikbaar te stellen voor de bewaring en het zoogen van dek inderen van arbeidende moeders. De toekomst zal leeren, of dit he'pt. De „be- j zoekdames" zoeken ieder kind, tenzij de ouders wenschen dat zij wegblijft, om de twee weken op. In IS gevallen werd deze wensch uiigespro ken in 22 gevallen was hun toezicht overbodig. Zeer dikwijls konden zij heilzame wenken geven. Aan 134 kinderen werden 80258 flescbjes kiudermelk verstrekt van de allereenvoudigste samenstelling. Voor de eerste maand gaf men flescbjes van 2 deelen rijsimeelwater eD 1 deel melk voor de tweede maand „half om half" voor de derde maand „twee tegen éen"; en voor de vierde tnaand volle melk. Slechts door zoo naar een vast lijstje te werken en door geen bijzondere mengsels voor te schrijven, kon men de melk in het groot verschaften. Het ging bijna steeds zeer goed met deze voeding. De melk kwam uit een stal, die onder veeartse- nijkundig toezicht stond, werd op zindelijke wijze gewonnen, terstond na het melken sterk afgekoeld en na aankomst op het bureau 10 minuten in een waterbad op kookhitte gebracht. De flescbjes met 120 Gram aangemengde melk konden voor P/s cent, de flescbjes met 200 Gram volle melk voor 3 cent worden verkocht. Meer dan C fleschjes per dag werden voor een zuigeling niet afgegeven. Ten einde te beletten, dat de zuigelingenkeuken concurrentie zou doen aan de zoogpremiën, werd uit beginsel alleen tegen betaling melk geleverd. Voor de armsten werd echter door weldadige lieden betaald, waartegen natuurlijk geen bewaar was. Van de 134 kunstmatig gevoede kinderen zijn er 7 gestorven, waarvan slechts 4 aan darm ziekten, welke niet altijd aan slechte eigen schappen der melk, maar dikwijls ook aan overvoeding waren te wijten. In het geheel zijn in het stadje 30 kinderen beneden het jaar gestorven, of 149 per l'JOO eu per jaar een nog betrekkelijk hoog cijfer, maar toch nog slechts ruim de helft van liet cijfer in de 10 jaren vóór de invoering der zui gelingenverzorging, toen het niet minder dan 270 bedroeg. In het eerste jaar na de invoering was de verhouding terstond gedaald tot 120 maar in 1908 heeft een ernstige intuenza ge- H. M. de Koningin, die morgen een kort bezoek brengt aan Den Haag, zal mqrgen- ochtend om 10.56 aan het station hier aan komen. Een wetswijziging met betrekking tot het verleenen van ontslag aau onderwijzeressen wegens huwelijk is aan het Departement van Binnenlandsche Zaken in voorbereiding. Blijkens de Memorie van antwoord van den Minister van Binuenlandsche Zaken wordt overwogen de indiening van een wetsontwerp tot vrijstelling van de koepok inenting van kinderen, wier gezondheidstoe stand dit verbiedt. Van verschillende zijden werd in de af- deelingen der Tweede Kamer de Regeering dank en hulde gebracht voor de indiening van het ontwerp houdende wettrlgke bepa lingen betreffende het gebruik van trekhon den. Wel meenden sommige leden, dat, met strengere toepassing van art. 455 Strafwet boek, voor een groot deel ware te bereiken hetgeen dit wetsvoorstel ten doel heeft en vreesden zij, dat de bepalingen van dat arti kel in den vervolge minder toepassing zullen vinden, zoo echter uitgebreider voorschriften met beter resultaat zouden medehelpen om het te bestrijden euvel te doen verdwijnen, althans merkbaar te beperken, wilden zij hun steun niet onthouden. Audere leden konden de meening der Regeering niet dee len, dat geen volstrekt verbod om trekhon den te gebruiken, behoort te worden gesteld. Dë provinciale afdeeling Utrecht van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, die reeds een bloeienden cursus bezit voor op leiding iu de Gemeente-administratie, beeft besloten tot oprichting van een nieuwe be langrijke instelling, een Bureau voor vei be tering van de Gemeente-administratie en den Burgerlijken stand. Dit bureau zal bij invoering van nieuwe voorschriften zoo noodig eeu beschouwing daarover ter kennis van de leden der af deeling brengen; het zal practische modellen ontwerpen in zake Gemeente-administratie en Burgerlij keu stand en over genoemde onderwerpen aan de leden der afdeeling de door ben gevraagde inlichtingen verstrekken. Door bet afdeelingsbestuur zullen in het bureau 5 leden worden benoemd2 voor algemeene zaken, 1 voor comptabiliteit, 1 voor burgelijken stand, bevolking, militie, landweer en inkwartiering, 1 voor sociale wetgeving. Tot bestuurslid der afdeeling is benoemd mr. G. Noorman, hoofdcommies ter Ge- meent e-seereiiirie van Utrecht. Verschillende Gemeentebesturen hebben gevolg gegeven aan het verzoek der afdee ling om verbooging van de jaarwedden der ambtenaren ter Gemeente-secretarie. Prof. mr. J. de Louter heeft zich bereid verklaard, in Februari voor de afdeeling een voordracht te houden over wenschelijke wijzigingen vau de Gemeentewet.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1