Advertentiën. Het onderwjjs aan volwassenen, dat geheel belangloos door ledeD der plaatselyke afdee- ling van den Bond van Ned. onderwijzers wordt gegeven, is gisteravond aangevangen in de school aan de Beekstraat. Het model voor het gedenkteeken voor Joan van Oldenbarueveldt is op ongeveerde der ware grootte. Het geheel, met bet granieten voetstuk, zal een goede 3 M. hoog worden. De heer H. Jebbink, sedert Maart 1899 Directeur der expeditie-onderneming Van Gend et» Loos hier ter stede, wordt 1 Januari overgeplaatst naar Zwolle en hier vervangen door den heer H. Bekkirg, uit Goor. Het kantoor wordt begin Januari ver plaatst van Langestraat 113 naar Lange-traat 47, bet perceel laatstelijk bewoond door de firma Roeraade. Het examen voor leerares in costuum- naaien, af te nemeu namens de vereeniging van Hoofden van Industriescholen voor meisjes, zal in Februari 1910 te 's-Gravenhagegebou- oen worden. Candidaten moeten zich, onder overlegging der vereischte stokken, vóór '20 December aanmeldeu by de Secretaires der vereeniging, mej. I. H. A. Linden, te Groniu- 8en. Nadere inlichtingen verstrekt, mej. H. I. S. J. de Holl, directrice der Industrieschool voor meisjes hier. Volgende maand zullen eenige kapiteins en ritmeesters, behnorende tot de 4e divisie van het veldleger, hier worden gedetacheerd om deel te nemen aan tactische oefeningen op de kaart. Opperwachtmeester J. van der Laao, van de Rijschool, heeft pensioen aangevraagd en gaat in een burger-betrekking hier ter stede. Alweer een kalender dachten we toen gis teravond een zeer groote enveloppe ons werd overhandigd. Doch zij bleek in te houden een keurig papierbakje, mooi van toon, stevig van af werking en niet bedorven door een voyante reclame. Een werkelijk nuttig geschenk bij de jaars wisseling van het mode-magazijn van den heer Rob. Levy. By den wedstrijd op degen, Zaterdag i vanwege den Kon. OITicieren-scherrabond te Utrecht gehouden, behaalde het 5e regiment infanterie met 43 treffers den 6den en het le regiment veld-artillerie met 50 treffers den 8sten prijs. De 1ste werd behaald door het regiment grenadiers en jagers, welks schermers slechts 29 maal werden getroffen; de laatse, 11de, prijs verwierf de afdeeluig Gouda met 70 touché's. Elk korps moest ZO partijen trekken. Luitenent E. A. W., van het 5e regiment infauterie, werd door het breken der dop van den duej-degen van zijn tegenpartij ge wond. Nadat een vonrloopig verhand was g- legd, kon hy naar hier terugkeeren. Dr. J. G. Heering, uit Dordrecht, die aan staanden Vrijdagavond voor de plaatselijke afdeelii g van tien N'ed. Protestanten Bond zal spreken, heeft een ander onderwerp gekozen dan bet reeds meegedeelde en welDe grond van ons geloof. Jammer toco, dat deze lezing weer samen valt met de vergadering van Handel en Nyverheid" en do uitvoering der U. O. T. ten bate van de kinder-kolonies. van hetgeen zij als weekloon ontvangen, van f2 tot f5 voor den geheelen cursus. Op de tweede plaats wordt verzocht, van leerlingen van buiten de stad een hooger schoolgeld te hellen dan vau die uit de Gemeente. De Voorzitter deelde mede, dat aan dezen wenscb geen gevolg kan worden ge geven, daar het provinciaal subsidie is ver strekt onder beding, dat van «le leerlingen uit de Provincie geen hoogere bijdrage wordt gevorderd dan voor die uit Amersfoort. Op de derde plaats zouden de vakver- eenigingen gaarne uit hun midden iemand zien plaats nemen in het Bestuur der school om te dienen van advies in zake den cursus. De Voorzitter herinnerde, dat in de gewone najaarsvergadering, in welke werd voorzien in Bestuurs-vacatures, de heeren Pijpers en Klomp werden uitgenoodigd, zitting te nemen in net Bestuur, doch dat beiden bedankten. In alle vacatures is toen voorzien en het Bestuur is toen voltallig saamgesteld. Bij de eerste de beste Be- stuurs-vacature zal echter worden gelet op het verzoek der vak-vereeuigingen. De Voorzitter herinnerde, dat, ter wille van bet particulier initiatief, noodig om subsidien van Rijk, Provincie en Ge meente te kunnen krijgen, door eenige belangstellenden f 125 is bijeengebracht voor den cursus. Het zal inlusschen moeilyk wezen, telken jare dit bedrag saam te bren gen tenzij de vakvereenigingen, als belang hebbenden, er voor zorgen donateurs werven. De Minister van Binnenlandsche Zaken beeft als voorwaarde gesteld voor het Rijks subsidie van f 500, dat do Provincie f 100 subsidie gaf. Juist heden is bericht ingeko men, dat Provinciale Staten dit subsidie hebben goedgekeurd. Ten andere wil de Minister, dat het Re glement voor het onderwijs in een bepaalden vorm wordt ingekleed, uniform met die van dergelijke cursussen elders. Om nu te voor komen, dat voor de Ambachtsschool en den avond-cursus voor volwassenen, die daarvan een onderdeel zal uitmaken, twee Regle menten gelden, vroeg het Bestuur machti ging om het Reglement der school, vastge steld 15 December 1899, in overeenstemming te brengen met den vorm, .loor den Minis ter gewenscbt. Wijzigingen behoeven niet pl-iats te hebbenwel verschikkingen van sommigen artikels. De machtiging wordt verleend. In verband met de opDemiDg van den avond-cursus voor volwassenen in de school stelde het Bestuur voor, aan artikel 1 der Statuten toe te voegen een vierde alinea, luidende: «Bovendien heeft zij ten doel, verdere technische opleiding te geven aan ambachtslieden. Zij tracht dit doel te berei ken door de oprichting en in stand houding van t school' Wordt goedgekeurd bij acclamatie. De Voorzitter stelt voor, Statuten en Hnisbou lelijk reglement, gewijzigd naar het voorschrift van Binnenlandsche Zaken, te doen herdrukken. Goedgekeurd. De Voorzitter herinnerde, dat de school weldra haar den export gezorgd wordt, de fokkerij van konijnen voor menigeen een aardige bijver dienste zal gaan oplevi ren. Blyft Amersfoort thans nog toekijken? Aan het Commissariaat van politie is als gevonden gedeponierd een gouden ringetje. De Rechtbank ie Utrecht vorderde 9 maan den tegen C. van N., destijds stukadoor aan het Rijks-opvoedingsgesticht, die hier 29 Oc tober op den Hof een rijwiel van voor een cafe stal eu dat bevrachtte naar Nymegen. Zy veroordeelde J. van V., die eveneens in de kermisweek hier twee rijwielen stal, tot 9 maanden, Na ommekomst van die straf zal hij moeten te recht staan voor dergelijke vergrijpen te Utrecht en in Den Haag. Ouden zeggen, wat zy gedaan hebben wyzen, wat gedaan moet wordengelukzoe kers, wat zij doen kunnenkinderen eu dwazen wat, zy doen willen. TJit den omtrek. Vrijdagavond in de maandvergadering van «Handel en Nijverheid" komt onder meer aan de orde het verslag der commissie uit die vereeniging omtrent de tram van Amers foort naar Soest. Onder voorzitting van den heerG. J. Buys werd gisteravond, in haar schoolgebouw, de 26ste Algemeene vergadering gehouden van de vereeniging «Ambachtsschool voor Amers foort en omstreken''. De Voorzitter herinnerde, dat zij moest plaats hebben binnen een maand na de vorige, waarbij niet aanwezig was bet 2/s van bet aantal leden, noodig om de wijziging der Statuten mogelijk te maken, waartoe deze vergadering wel kon besluiten. De notulen van 16 November werdeD nu gelezen en onveranderd vastgesteld. De Voorzitter deelde mede, dat inge komen was een scbryven van de gecombi neerde vakvereenigingen, bevattende eenige wenscben in verband met den teeken-cursus voor volwassenen. Op de eerste plaats wordt daarin verzocht de bywoning van den cursus wat het gelde lijke betreft zoo weinig mogelijk bezwarend te doen wezen. De Voorzitter merkte op, dat ue i Provincie als eisch voor haar subsidie stelde, dat het schoolgeld naar draagkracht moet worden geheven. Voor on- en minver mogenden zal de bywoning van den cursus kosteloos zynvoor de overigeD, naar gelang De in 't begin van dit jaar te Scherpenzeel opgerichte tuinbouwvereeniging «Horticul ture" zal een proeftuin aanleggen op een stuk weidegrond, ter grootte van éen Hec tare, zeer gunstig gelegen aan den straatweg op 25 minuten afstands van het station W oudenbergScherpenzeel. Deze grond, toebehoorende aan jhr, S. van Citters, Commissaris der Koningin in Gelderland, is door den eigenaar, die zeer iugenomeu is met het streven der vereeni ging, op zeer voordeelige en gunstige voor waarden daartoe afgestaan. De heer 1de heelt een plan en teekening voor den proeftuin gemaakt. Het diep omspitten van den grond, het graven van eeu sloot, het maken van een rasterwerk, enz. woiden door jhr. Van Cit ters bekostigdde vereeniging zal daarvoor een kleine rente en voor den grond eeu zeer matige huur betalen. De bedoeling is in dezen proeftuin appelen, peren, pruimen, perziken, bessen, frambozen, aardbeien, enz. te kweeken. 't Komt al dichter rond Amersfoort, waar de grond nog beter is dan te Scherpenzeel en te Nykerk, doch waar de wijze lessen van den heer Schuttevaer nog immer niet in toepassing zijn gebracht. Er bestaat groote waarschijnlijkheid, dat de plannen der Ouster Stoomtram-Maatschap- j pij, beti effende invoering van electrische tractie op de lijn ZeistDriebergenArnhem eerlang verwezenlijkt zullen worden. De thans o I bestaande locomotieven hebben het nadeel i vervolg-cursussen aan de Ambachts- j van enorme rookverspreiding. De directie I"- streelt naar verbetering in de exploitatie van deze mooie lijn. Na den uurdienst, óok iu i den winter, eu de betere verlichting, mogen we nu de verdwijning van de rookplaag ver wachten. Het ligt in de bedoeliug, electrische loco motieven in te voeren, systeem Westinghouse, welke tevens worden ingericht voor post- en bagagevervoer. Een benzinemotor drijft ren dynamo, welke weder op haar beurt de elec- tromotoren aandrijft. Een en ander is geplaatst op de locomotief, welke voor en achter een staanplaats heeft voor den wageuvoerder. In het midden van dit locomotiefrijtuig be vinden zich de ruimten voor post en bagage. Een voordeel bij deze 12 Meter lange rij.ui- gen is het betrekkelyk geringe gewichtde treinlengte blijft gelijk, daar de thans ge bruikte kleine goederenwagens vervallen. i dien alle gelijk van kleur zijn. Wel heeft elke wagen zijn eigen nummer, doch dit bevindt zich meestal op een plaats, die allerminst in 't oog valt en bovendien door rook en vuil bijna altijd ten minste in Frankrijk onlees baar is. Het Fransche spoc-wegbestuur heeft nu op enkele lijnen een proef genomen om de wagons kenbaar te maken en wel door op eiken wagen een duidelijk teeken aan te brengen, dat hem van andere wageus onderscheidt. Dit beeld bestaat meestal uit de afbeelding van algemeen bekende huisdieren, bloemen en voorwerpen van dagelijksch gebruik. Deze afbeeldiugen zijn don ker gekleurd op een wit emailveld. De proeven, hiermede tot nu genomen, moeten zóo goed hebben volduan, dat het wagen-her kenningssysteem weldra ook op do andere lijnen toegepast zal worden. Eenigszins gewijzigd zal het daarna ook uit gebreid worden tot het goederenvervoer. Iedere reiziger weet hoe lastig het vaak is op een tussohenstation zijn koffers of rijwiel uit de veelheid van gelijkvormige koffers en rijwielen te voorschijn gehanld te krijgen. Het Fransche Bpr ""■wegbestuur wil nu ook de koffers, enz. van en duidelijk onderscheidingateeken als boven mschreven doen voorzien. I'ractische maatregelen, die ongetwijfeld na volging verdienen. Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij. Definitieve ontvangsten over Aug. 1909. (Excl. tramdiensten.) ƒ152163.407. 6082.387* 79379.677, 3 936.07 ƒ241561.537a 1908 Reizigers Bagage en honden Goederen, levende dieren, rijtuigen, enz. Buitengewone ontvangsten en telegraaf Totaal 1909 Totale Ontvangsten over Augustus f 241 561.5372 f 230 036.577, Ontv.over Jan. f 1579 053.07a 11 546276.395 Gemiddeld aantal Kilom. expl. vanaf 1 Januari 148 148 Dus ontvangst per dagkilometer 43.92 f 42.83 RECLAME 8. Van 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25 tienjarig bestaan zal herdenken o. a. door een tentoonstelling, in de Paaschweek te houden, óok des avonds, welke een overzicht zal geveu van het 10- jarig resultaat van het onderwijs. Zoo mogtlijk zal aan die tentoonstelling een feestelijk karakter worden gegeven, ter wijl er weer een verloting aan wordt ver bonden. Hierna werd de vergadeiing, die kwart voor negen werd geopend, om kwart over negenen gesloten. De heer J. van de Lijke is gekozen tot Bestuurslid van de kantonale afdeeling der Vereeniging lot opvoeding in het huisgezin van halfverweesde-, verwaarloosde- en verlaten kinderen, Tot Penningmeester der afdeeling Gooi en Eeralaud van de Ned. vereeniging tot bescherming van dieren is gekozen notaris A. P. Schröder, ter vervanging van jhr. Calkoen, te Zeist, die naar Suriname vertrekt. In de vacature- Van der Poest Clement, te Baaru, werd gekozen tot Bestuurslid n»r. H. Th. s'Jacob, Burgemeester van Bussum. Het schijnt, dat nu toch eindelijk de onvermoeide pogingen van hen, die de ko nijnen tot een Nederlandse!) exportartikel willen maken, succes zullen hebben. De be weging daartoe is. zooals onze oudere lezers zich nog wel zullen berinneren, uitgegaan van de V. P. N. Een commissie van onderzoek heeft nu een vergadering gehouden te 's Gravenhage en besloten om een centrale exportslachtery van konijnen op te richten te Rotterdam en zoo spoedig mogeljjk rnet het slachten en exploiteeren een begin te maken. Waar in i de laatste jaren do konijnenfokkerij in ons I land, vooral door tentoonstellingen wordt In het tijdschrift «In en om de keuken" ver schenen van de hand dr. J. de Groot, spe cialist voor maag- en ingewandsziekten te 's-Gravenhage, eenige opstellen over voeding in verband met de gezondheidartikelen, i die met graagte werden gelezen, óok om de j wjjze waarop zij geschreven zijn zonder ook maar eenig vertoon van geleerdheid. Dr. De Groot heeft thans voldaan aan het verzonk om die opstellen, hier en daar aan gevuld eu meer tot een afgerond geheel verzameld dan dit in een tijdschrift kan geschieden, in boekvorm het licht doen zien bij de heeren J. Noorduyn Zn., te Gnriu- cbera. De uitgevers hebben de goedo gedachte gehad de zeer uitgebreide stóf te verdeelen over 9 bundeltjes, die tegen een zeer gerin gen prijs binnen veler bereik zullen vallen 48 pagina's druks voor 50 cent. Het eerste van die reeks is thans versche nen en behandelt de vragen: Waarmede en hoe moeten wij ons voeden EnWaartoe dient ons voedsel? Practische maatregelen op de spoorwegen. In Frankrijk heeft de Regeering op enkele Staatsspoorwegen een proef met een nieuwigheid genomen, die ongetwijfeld ook elders navolging verdient. Ieder, ook die maar weinig reist, woet bij ervaring welk een ongemak hot geven kan wan neer hij bij bet tnsscheotyds uitstappen zijn bevorderd, kan mén nr'möktoö','fttTiratw I Si*° ZT moBV'«Wrtj d.r veeul gelijk en gelijkvormige wagens, die boven- 1 De heer en mevrouw LAMÉRIS— Van Rarrei.o geven kennis van de geboorte hunner dochter JACOBA (CORNELIA CHRISTINA. Amersfoort, 13 December 1909. Eenige kennisgeving. Heden overleed te Harder wijk nog onverwachts onze geliefde Moeder, Dehuwdraoeder en Groot moeder, JOHANNA SCUUIJT weduwe van den heer D. van der WERF. Wassenaar, A. van PRAAG— Van der Werf. FRANK van PRAAG. Harderwijk Pu. J. van der WERF— O. E. van der WERF— Holts en kleinkinderen. Hordei-wijk, 11 December 191)9.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2