Stadsnieuws. De blauwe kaart, vroeger bestomd voor een man of jongen, moet thans ingevuld worden voor een man of jongen in oon ge sticht of een instelling, terwijl de nieuwe gele kaart bestomd is voor een man of jongen niet in een gesticht of instelling. Was vroe ger de kaart voor oeu vrouw of een meisje wit, zij is dat gebleven, en de nieuwe gryze kaart is voor een vrouw of meisje iu eeu gesticht of een instelling. De tellers brengen deze formulieren zelf rond, na zich tevoren overtuigd te hebben hoeveel gele, witte, blauwe, gryze, oranje en rose kaarten er uoodig zyn en dat zy allen het zelfde nummer dragen als de verzamel kaart, waarbij zy behooren en die als omslag dienst doe'. Op de verzamelkaart staat hoe veel gekleurde kaarten er bij behooron ca men vindt daarop tevens voorschriften en inlichtingen omtrent de invulling der kaar ten. Do Invulling moet geochieden overeen komstig den toestand tusschen 81 December 1909 en 1 Januari 1910. Om te voorkomen, dat het stel kaarten verloren gaat, wordt er naar gestreeld de kaarten zoo kort mogelijk na 1 Januari to doen terughalen. In die gevallen, waarin het verloren gaan ernstig gevreesd wordt, kan zelfs het uit reiken, doen invullen en terugnemen de kaar ten gelyktydig, onmiddellijk na t Januari 1910, plaats hebben. By het ophalen der kaarten moeten de tellers zooveel inogelyk nagaan of de kaar ten goed en volledig zjjn ingevuld en leem ten en fouten doen aanvullen en verbeteren. Over ile moeilykhedön, aan het ophalen verbonden byv. by schippers en bewoners vsn woonwagens zullen we maar zwygen. Laat ons aannemen, dat do kaarten goed en wel „binnen" zjjn. De tellers moeten dan uit hun registers, voor het deel der Gemeente waarin zij werkzaam wareu, bet bevolkings- cyler opmaken, gesplitst naar de geslachten. Zoodra de kaarten zijn teruggehaald, ^eeft het Gemeentebestuur daarvan kennis aan den Commissaris der Koningin, terwyl uit de registers der tellers bet voorioopige bevol kingscijfer, maar de geslachten gesplitst, vastgesteld en vóór '20 Februari aau het Cen- traal-bureau voor do statistiek meegedeeld moet worden. Ook wordeD de kaarten ter stond vergeleken met den inboud der bevol kingsregisters. Komen er leemten, abuizen of verschil len tusschen den inhoud der kaarten en der registers voor «jen dag, dan wordt onmiddel lijk een onderzoek iugesteld. By de in- en afschrijvingen in de bevolkingsregisters, in verband met de verkregen opgaven, wordt overeenkomstig de Wet op hei bevolkingsre gister aangeteeki-rid, dat zy hebben plaats f;ehad bij gelegenheid der negende volkstel ing. De oranje en de ro.-e telkaarten, betref fende tijdelijke aanwezigen, als wier woou- plaats is opgegeven een andere Gemeente dos Rijk®, moeten vóór 1 Februari aan het bestuur van die Gemeente worden opgezon den, dat ze onderzoekt, ontdekte abuizen ver beter t, ze voor »accoord" teekent en ze niet later dan 15 Februari terugzendt. Nadat de geheele bewerking is afgebopen en overeenstemming is verkregen tusschen den inhoud der telkaarten, dien der verza melkaarten en dien vao het Bevolkingsre gister, worden de telkaarten naar het Cen- traal-bureau voor de statistiek te 's-Graven- hage gezonden en wel vóór aangegeven data tusschen 20 Februari (voor de besturen van Gemeenten van 2000 en minder inwoners) en 1 Juli (voor Gemeenten boven 100000 inwoners). Door middel van de Provinciale besturen wordt daarna de werkelyke bevolking in elke Gemeente volgens de uitkomsten der volkstelling bekend gemaakt. Dat is de officieele bekendmaking. Inlusschen het feit, dat men weet hoe veel inwoners een land heelt, is niet belang rijk genoeg om al het werk en al de kosten te wettigen, lu ons land worden deze kosten officieel geraamd op vier en een hal ven cent per persoon. En nu gaat het hier betrekke lijk nogal gemakkelijk men denke eens aan eeu volkstelling iu een bijna onmetelijk Ryk als Rusland, waar zoo veel verschillende volken wonen en zooveel verschillende talen gesproken worden. Een volkstelling beeft dan ook een andere beteekeuis en de vragen, welke op de kaar ten gedaan worden, wijzen hier reeds op. Het Ceutraal-bureau voor de statistiek, dat de kaarten, gelijk wij boveu zagen, ontvangt, gaat de gegevens, welke zy bevatten, ver zamelen, bewerken en publiccereo. Do door het bureau opgemaakte statistieken dragen bij tot nauwkeuriger kennis van de bevol king van het landof deze groeit dan wel afneemt, hoe ze zich over de verschillende Gemeenten beweegt, hoe ze gehuisvest is, hoe hel staat mot de huwelijken, de geboor ten, de sterfgevallen, enz. enz. Deze statis tieken brengen economische en sociale feilen aan het licht en wijzen wellicht den wetge ver den weg aan, dien by kan bewandelen om de welvaart van het volk en bet volks geluk te doen vermeerderen, boe by kan ingrijpen om een door de cijfers geopenbaard gevaar te stuiten, enz. üm slechts óen voorbeeld te noemen. Op de kaarten, welke men binnenkort ontvangt, zal men een vraag vinden omtrent blindheid en doofstomheid, benevens de vraag of de persoon in kwestie het voor blinden of dooven bestemde onderricht heeft genoten. Gesteld nu, dat de statistiek, welke in ver band met die vragen wordt opgemaakt, leert, dat bet aantal doofstommen en blinden, dat geen onderricht heeft genoten, bedroevend groot is, dan zal deze ervaring een aansporing kunnen, neen moeten zijn voor den wetge ver om de Leerpl chtwet óok uit te strek ken tot doofstommen en blinden. Het bovenstaande moge, ter aanvulling van do officieele aankondigingen en officieele inlichtingen voldoende zyn om eenig denk beeld van de inrichting der volkstelling te geven, en tevens van de groote belangen, welke er bij een juiste beantwoording der vragen, die binnenkort aan lederen in woner des Ryks zullen worden gesteld, op het spel staan. Dr. H. L. Oort, uit Utrecht, hoopt Zondag ochtend om half elf voor te gaan bij du godsdienstoefening in de Remonstrantscbe kerk hier, waar tevens een collecte wordt gehouden voor de Gustaaf Adolf-vereeoi- g'Qg- In plaats van pastoor H. Th. van Harten is benoemd tot kapelaan in de parochie van L. Vrouwe hemelvaart de heer Th. J. M. van Rossura, thans assistent te Houten. Aan de Tweede Kamer is meegedeeld, dat de Regeering het wetsontwerp nopens de tarit'fsverhooging met 30 pCt. heeft inge- trokkeo. Terwijl de opleiding voor de rangen van adsistent, conducteur der brievenmalen en boofdbesteller thans voor het geheele land geschiedt aan twee daarvoor ingestelde vak scholen te Arnhem en te Utrecht zal, met voorloopig behoud dier scholen, de opleiding weder naar de kantoren zelve worden over gebracht en geschieden door daartoe aan te wyzen ambtenaren. Burgemeester en Wethouders stellen aan den Raad voor, te doen rooien en publiek verkoopeu: 3 lariksen bij de Heerenstraat, 3 iepen bij de Viandenstraut, 1 beuk en 1 eschdooin achter de Diaconie-school, 1 berk bij de Gasthuismolenstraat, 1 iep by het voet- brugje aldaar, 2 iepen en 14 kastanjes en eschdoorns bij de Oude begraafplaats, 1 iep benoorden de Koppelpoort en 4 beukeD, 1 esch en 1 spar op „Ma retraite". Het groepje booraen tegenover het St. Pie- ters- en Bloklands gasthuis zal volgens het voorstel worden vervangen door coniferen. De ten doode opgeschrevene zyn met de gebruikelijke witte streep gemerkt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal Zaterdagavond een openbare vergadering houden ten Raadhuize. Aan de Langestraat bij Varkenmarkt en Krankeledenstraat zijn hedenmiddag de bij de Rijwielwet voorgeschreven borden ge- dlaatst, die daar een snelheid van ten poogste tien Kilometer per uur vourschrij- hen. Ook elders worden ze nu weldra gesteld en daarom mogen automobilisten en wielrij ders wel denken aau de verordening van 5 October j.l. De heer L. Kames was ruiin veertig jaar keurmeester der visch. De beer J. G. F. Dettmeijer, die amper veer tig dagen geleden tijdelijk in dat ambt werd benoemd, beeft alweer ontslag genomeo. De heer P. God vliet, sedert 1894 opzichter bij de wagenwerkplaalsen te Haarlem en sedert 1908 bier, mocht gister onder harte lijke blyken van belangstelling den dag her denken waarop hij 25 jaar geleden ais ma chinist-leerling in dienst trad by de H. IJ. S. M. Mr. C. M. Van Voorst Vader is benoemd tot plaatsvervangend griffier by het Kanton gerecht, bier. Aan don heer J. B. Nakken, benoemd onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort Koningsstraat, is door den Raad van Woudenberg, op zyn verzoek, met ingang van 1 Februari eervol ontslag verleend als onderwijzer in die Gemeente. Behalve vele audere zaken van meer al gemeen belang herziening der officiers- traktementen (doch eerst in 1911), afschaffing van het instituut der viermaaoders, 6 jaar militiedienst met twee herhalings-oeleoingen en 5 jaar Jaridwcerdienst met óen herhalings oefening, een grooter militie-contingent (23000 man) stelt de Minister van Oorlog voor handhuving van de bestaande organisa tie der muziekkorpsen, met vervanging van het tegenwoordige subsidie-stolsel door een soldijregeling. Tot dit doel vraagt de Minis ter bij nota van wijziging f39 000 aan, die jaarlijks meer noodig zullen zijn. Voorts krygen de leden der muziekkorpsen een dagelyksche kleedingtoelage en een toelage voor eerste uitrusting (de kapelmeesters krijgen dit niet). Verder geeft het Rijk een vaste bijdrage van 1300 voor aankoop van instrumenten, enz. voor elk der muziekkorpsen bij de infanterie. Er zal dus eindelijk een regeling komen voor de muziekkorpsen, die, juist door het zeer onzekere, hun beste krachten zagen vetrekken. Bij Kon. besluit is bepaald, dat het voor- geschrevene met betrekking tot het dragen van de uniform door den reserve- en den landweer-officier ook van toepassing is op den militie-officier. Aanstaanden Zondag vergadert tiier de onlangs opgerichte Oud-katholieke propa- ganda-vereeniging Pet rus Buys Door «Het Nationaal bureau voor Vrou wenarbeid", gevestigd Jacob van der Does- straat 68 te 's-Gravenbage, is aan ulle Hoof den van scholeu een circulaire gezonden, waarin bun medewerking wordt ingeroepen om de meisjes, die de school verlaten, in veel grooter getale dan thans geschiedt, voor liet een of under vak of beroep te doen op leiden. Het bureau acht het geweoscht, dat: lo. de meisjes, die de school zullen ver laten zeiven worden doordrongen van het nut van deugdelijke vak-opleidiug en dat zij gewezen worden op de bestaando opleidings gelegenheden 2o. do ouders worden overtuigd van de groote beteekeuis van vak-opleidiog voor hun dochters even goed als voor de jongens en dat zy begrijpen, dut het aldus bestede geld niet is weggegooid 3. de Hoofden van scholen hun iu vloed aanwenden bij de besturen der vakscholen voor jongens tot opheffing van eventueele bezwaren om meisjes op deu zelfden voet als jongens toe te laten 4o. personen in de omgeving worden opge wekt het initiatief te nemen tot het stichten van meisjes-vakscholen. By de circulaire is een vragenlijst gevoegd, waarbij gevraagd wordt het percentage der vrouwelijke leerlingen, bij wie de niet-oplei- ding voor eenig vak of beroep is te wijten aan onwil of onverschilligheid der meisjes zelve, aan onwil ot onverschilligheid der ouders, aan gebrek aan voldoende opleidings- gelegenheden, aau verboden ol' bemoeilijkten toegang tot de voor jongens bestemde vak scholen of geldelyk onvermogen der ouders. Directrice van het Bureau is tnej. Anna Polak; adjunct-directrice tnej. Marie Heinen. De Vereeniging tot uitdeeleo van warme spijs aan behoeltigen en Kindervoeding zullen aanstaanden Maandag hun liefdewerk her vatten. Spyakaartjes zijn nog verkrijgbaar bij den heer C. J. van Beek, Varkenmarkt, hoek Utrecbtschestraat. De heer N. G. van de Stadt neemt ze heel gaarne iu ontvangst voor «Liefdadig heid". Aan de Centrale botermyn werd Dinsdag aangevoerd 2900 Kilo ongezouten en 2675 Kilo gezouten fubrieksboter ouder Rijks controle. L)e prijs der ongezouten boter was f 1.42 a f 1.48, die der gezouten fl.36 a fl.42. Groenesteiu heeft school gemaakt, nu te Utrecht, waar sedert Dinsdag bij het Post kantoor óok een flinke, ondernemende man past op de rijwielen van hen, die in het kantoor zich begeven. Het meenemen der karretjes in liet gebouw is verbodenóok is bij politie-verordeoing verboden, ze onbeheerd tegen den muur te zettende bewaker ziet toe, dat ze niet worden gestolen. En toch wordt de man, dio wind en weer trotseert om iets bij zijn pensioentje te ver dienen, soms heel onaardig bejegend door wielrijders, die de welkome zekerheid van hun eigendom niet eens willen koopen voor een paa centen. Heel veel uitwerking echynt de verhoogde drank-accyns niet te hebben op de gewoonte drinkers; althans de heele week reeds moes ten dag aan dag personen door de politie tijdelyk worden opgeborgen, die meer dan te veel glaasjes van :,8 Gram hadden ver orberd. Zou de voorspelling van den spreker in «Vergunning" worden bewaarheid, dat de drankzuchtigen toch evenveel bly ven drinken en alweer minder van hun loon afdragen aan moeder de vrouw? Een koopman van hier, die Dinsdag voor zaken te Arnhem was, maakte daar kennis met een meisje, zong met haar van de op de hei «geploken" bloemetjes enraakte haar opeens kwyt. Ook was zyn portomonnaie, waarin o.a. twee bankjes, verdwenen. Toen ging hij maar uangifte doen, waar zulks te doen gebruikelijk is. Echter zonder resultaat. Aan het Commissariaat van politie is voor de rechthebbende terug te bekomen een zil veren schakelarmband. H. V., uit Hoevelaken, die hier een rijwiel buurde en dat verduisterde, is te Arnhem aangehouden en, omdat hij ook te Amsterdam zich nog voor dergelijke feiten had te ver antwoorden, naar Amsterdam geleid en daar ingesloten. De recherche uit Amersfoort was reeds te Amsterdam om hem te herkemien en een min-vriendschappelijk onderhoud met hem te hebben. Wees zoo mild als gij kunt met uw geld, doch zoo zuinig als maar mogelijk is met uw tijd. Zaterdagmiddag vergaderde te Amsterdam het Dames-comité «Ter wille van het kind", met afgevaardigden uit de verschillende plaatselijke comité's. De Voorzitster, mej. J. Peek, herinnerde aan het voorloopig groote succes van dit comité. In rond 70 plaatsen zijn nu reeds comité's gevestigd en iu twee maanden is ruim 22000 gulden bijeengebracht. Toch moet er nog hard gewerkt worden, wil het mogelijk zijn, dat io den zomer het nieuwe Koloniehuis ge opend wordt. Indien op 31 December a.s. f40000 bijeen is, durft het Hoofdbestuur de aanbesteding te doen plaats hebben. Alle aanwezigen werden dus door de Presidente opgewekt, opnieuw de zaak met grooten ijver voort te zetten. De Secretares, mej. A. Hjujbroek, deed een meer uitvoerig verslag van de werkzaamheden in de ver schillende afdeelingen van het Centraal Ge nootschap eu in andere plaatseo. In ver schillende plaatsen worden uitvoeringen, bazars, enz. voorbereid. Zoo hebben de «Wogiimmers" zich bereid verklaard, een concert te geven, waarschijnlijk te Amster dam. Het Ned. Onderwijzers-Genootschapen de Bond van Nederl. Onderwijzers hebben hun afdeelingen opgewekt, zich evenzeer voor deze zaak in te spannen. Verschillende aanwezigen gaven hierop wenken omtrent de wijze van werken en de middelen ter propaganda. De Penuingmeesteres, mej. L. VVertheim, bracht hierna het financieel ver slag uit. Hieruit blijk, dat het totaal aan ontvangsten en toezeggingen thans bedraagt f 22 600. De Penningmeester van het Hoofdbestuur van het Centraal-Gcnootschap voor herstel- lings- en vacantiekolouies, de heer Th. M. Ketelaar, bracht namens het Hoofdbestuur een woord van hartelijken dank aan do dames, voor hetgeen zij nu reeds tot stand gebracht hebben en sprak de hoop uit, d.it het dit comité gelukken moge, het Hoofd bestuur vóór 1 Januari met f40006 te ver blijden anders zal het ongetwijfeld den vol genden zomer verlegen zijn om alle aanvra gen tot plaatsing te voldoen. Natuurlijk is deze som niet voldoende; een bedrag van f70000 blijft noodig, doch indien er f 40 000 is, kan begonnen worden. Na rondvraag werd de belangrijke verga dering gesloten. Herinneren we op de eerste plaats nog maals, dat de U. O. T. morgen hier voor dit schoone doel «Groote stadslucht" opvoert. Blijkens het correspondentie-blaadje is thans aan giften en toezeggingen ontvangen f23078.72. «Het Huisgezin" schrijft: Zelfs in een ernstig Staatsstuk treft men humor aan. ongewilden humor. Zoo leest men in de Memorie van ant woord van den Minister van Binnenlaudsche Zaken «Het onderzoek naar de behoefte van herziening der Leerplichtwet zal de Minister eerlang ter band nemen". De Leerplichtwet is straks negen jaar in werking en &l die jaren afgezien van overige gebreken als vol administratie ven rompslomp beschouwd. Minister Kuyper heeft een paar keeren beloofd, dat hij de zaak zou onderzoeken. Minister Rink heeft toezeggingen van de zelfde strekking gedaan. Ia vak- en andere bladen is herhaaldelijk op de gebreken der wet gewezen. Een commissie van schoolopzieners beeft een ontwerp-verbeterde Leerplichtwet samen gesteld. Commissies tot wering van schoolverzuim klagen in hun rapporten on sturen al jaren adressen de wereld in. In éen woord, iedereen vindt, dat de wet niet deugtomtrent de noodzakelijke wijzi gingen zijn allen het eens. Zooals de wet thans is, is ze een paskwil. Waar de z.iken zóo staan, zal de Minister. eerlang.(een veelbeteekmieod woord, maar dut iu parlementairen stijl nooit wijst op haast) een herziening der wet aanbangig maken neen, een onderzoek naar de behoefte van herziening doen instellen. Wie nu meent, dat de zaak in deze vier jarige periode aan de orde komt, is een onverbeterlijk optimist.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2