Dinsdag 11 Januari 1910. No. 7762, 59e Jaargang, FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigeniügs- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, Gelezen de missive van den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, d.d. 22 De cember 1909, 4e afdeeling, no. 6719/4600; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het vervolg door het hoofd of den bestuur der van een fabriek of werkplaats, die de in artikel 5, 3e lid, der Arbeidswet bedoelde ver gunning wenscht te bekomen om personen be neden 16 jaren of vrouwen te doen overwerken, bij de aanvrage daartoe het'volgende moet wor den ic acht genomen lo. de aanvrage behoort tijdig te worden ingezonden aan den Commissaris der Koningin (voor een vergunning voor niet langer dan zes achtereenvolgende werkdagen, of om den ande ren dag niet langer dan gedurende veertien dagen) of uan den Burgemeester (voor een ver gunning in spoedeischeude gevallen, voor niet langer dan twee achtereenvolgende werkdagen) 2o. de aanvrage moet, behalve de bijzondere omstandigheden, welke tot de aanvrage leidden, nauwkeurig vermelden welke der beschermde arbeiders aan het overwerk zullen deelnemen, welke soort werkzaamheden zij alsdau zullen verrichten, en welke arbeids- en rusturen voor hen zullen gelden op de dagen waarop men overwerk W6n«cht te doen verrichten 3o. indien het kleine werkplaatsen betreft, moeten bij de aanvrage worden opgegeven de namen en de leeftijden van de personen, die men aan het overwerk wenscht te doen deelnemen; wordt de vergunning voor grootere inrichtingen aangevraagd, dan kan worden volstaan met een opgave van bet aantal der jeugdige personen, onderscheidelijk tusschen 12 en 14 jaar en tus- schen 14 en 16 jaar, alsmede van het aantal der vrouwen boven 16 jaar, die het overwerk zullen verrichten. Amersfoort, 7 Januari 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de Pro vincie Utrecht d.d. 10 Januari 1910, 4e afd. no. 111/75, ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Kamerik een geval van MILTVUUR is voorgekomen. Amersfoort, 11 Januari 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. l)e Vrouwenklecding, voorheen en thans. Toen, eenige weken geleden, in deze kolommen, eene tentoonstelling, georga niseerd door de vereeniging der 5 V 's werd aangekondigd, hebben velen uwer waarschijnlijk een oogenblik vreemd op gekeken Want, als ik me niet vergis, is deze vereeniging den meesten onzer stadge- nooten totaal onbekend. Mag ik haar daarom even voorstel len, als eene vriendelijke, ernstige, intel ligente damede Vereeuiging Voor Verbetering Van Vrouwenklecding. En, opdat U zich niet geheel vreemd tegenover haar zult gevoelen, als U bin nenkort eens persoonlijk met haar in aanraking komt, wil ik U het een en ander vertellen van haar levenverleden, heden en toekomst. De meesten uwer zullen wel eenigs- zins bekend zijn met de ontwikkeling der vrouwenkleeding gedurende de voor- Het is een algemeen erkend feit, dat de kleeding eene wijziging onderging, zoodra er overweldigende gebeurtenissen plaatsgrepen. Tot de 12de eeuw sloot de kleeding juist om het raiddel zonder het te druk ken. Toen vertoonden zich de eerste ken- teekenen van het «rijgen' die echter nog geen misvormingen van het mensche- lijk lichaam insloten. Langzamerhand kwamen er echter over- t drijvingen in denkwijze en kleeding. Men j poogde de natuurlijke vormen zooveel mogelijk te laten verdwijnen, te bedek ken, ging rok en lijf scheiden, en bijv. mouwen vervaardigen, die tot op den grond sleepten. Ook had men toen de snavelschoenen in de mode gebracht, en versierde gordel, halsuitsnijding en schoei sel met bellen. De Kerkhervorming en ook zeer zeker de ontdekking van Amerika brachten an dere denkbeelden, zoodat de kleediug, voor mannen zoowel als voor vrouwen, doelmatiger werd. Toch zegevierden deze nieuwe denk beelden niet lang. Spanje verhief zich tegen de hervorming. Stijf en streng waren de opvattingen der machtige v Spanjaarden. En dat deze «stijfheid" ook invloed had op hunne kleeding, daarvan leverden de hooge, stjjve plooikragen wel het beste bewijs. Ook in Frankrijk was toen de toestand hoogst ongunstig moorden en vooral sluipmoorden waren aan de orde van den dag, met het ge volg, dat men zich slechts gemaskerd op straat begaf. In de daarop volgende eeuwen onder ging de kleeding verschillende verande ringen au eens overlaadde men zich met. kantjes en strikjes, droeg reusach tige en gepoederde kapsels (Lodewijk XIV en Lodewijk XV)dan weer zag men een kleed, geheel naar de lichaamsvor men vervaardigd (Fransche revolutie En later, in den Empire-tijd, verschenen de smaakvolle japonnen, met uitgesne den hals en korte pofmouwen en waarbij de gordel dadelijk onder de borst gedra gen werd. In de 19de eeuw zag men de onmoge lijkste kleediugstukken, met reusachtig wijde, of bespottelijk nauwe rokken, cri nolines, balloumouwen en meer derge lijke schöouheden. Smaken verschillen nu eenmaal, en zoo kwamen er eindelijk vrouwen en mannen, die het nut inzagen van een eenvoudige, smaakvolle, practische klee- ding. Ik stem dadelijk toede eerste pogin gen beautwoordden weinig aan het ge stelde doel. Maar hoe zou het ook anders kunuen 1 Overgangstypen zyn nu meestal niet zoo heel gelukkig. Meer en meer wint echter de meening veld, dat ieder slechts dragen moet, het geen voor haar eigen gestalte geschikt is, en zich niet mag laten beïuvloeden door hetgeen andereu hun opdringen. Onlangs las ik dit gezegde van Ruskin „Goede kleeding is derhalve die, welke geschikt is voor de positie in het leven, en het werk, dat daarin gedaan moet wordenen die bovendien isgracelijk, goed staande, duurzaam, gezoud en ge makkelijk, óok waar dat pas geeft schitterend en a 11 ij d zoo mooi als m o g e i p k is. Van dit principe nu, gaat de veree niging der 5V's uit. Zjj tracht alle vrouwen te doordringen van de noodza kelijkheid eener kleeding, die aan boven staande eischeu voldoet. En dat zij nog steeds met vele moei lijkheden te kampen heeft, blijkt dage lijks. Wèl is haar streven velen sympathiek, maar de vele vrouwen, die zouden willen overgaan tot het dragen van verbeterde kleeding, worden weerhouden door gebrek aan eene vakkundige naaister. Tot op onzen tijd was de opleiding voor costuum- en linneunaaister hoogst gebrekkig. Dit was een der eerste behoeften, waarin de vereeniging wilde voorzien. Door het Bureau voor Vrouwenarbeid werd toen in verschillende steden van ons land een onderzoek ingesteld naar de toestanden in het kleedingbedrijf. En de resultaten lezen we in het verslag uan mr. Pb. Falkenburg, Secretaris der commissie. Hij zegt over de opleiding van de costuum- en linnenuaaister het volgende „De opleiding van de costuumnaaister laat veel te wenschen over. Noch het atelier van de costuumnaaister, noch dat van het groote modemagazijn is daar voor een geschikte plaats. Het atelier van de costuumnaaister niet, door den druk waaronder deze zelf gekomen is, en het laatstgenoemde atelier evenmin, omdat elk systeem van avbeidsverdeeliog in strijd is met de belangen van eene het gebeele vak omvattende opleiding. „Ook hier zou dus eene vakschool dkt moeten geven, hetgeen op de werkplaats niet kan worden verkregcu. Eene alles zins geschikte vakschool ontbreekt echter te Amsterdam. Dc industrieschool voor vrouwelijke jeugd is niet bestemd voor de talrijke meisjes, die eene plaats als naaister op het eene of andere atelier zoeken. „De enkele meisjes, die op deze school geleerd hebben, en in het costuumvak hun bestaan zoeken, doen dit als patrones, niet als werksters. Toch biedt dit vak eene uitmuntende gelegenheid aan voor de oprichting eener vakschool, die voor een niet onbelangrijk deel hare kosten kan dekken". En verder lezen we over de opleiding der linnen naaisters „De meeste meisjes moeten voorname lijk iu de practijk trachten haar vakken nis te verzamelen, en de eenmaal ver worvene te vermeerdereu. Gelegenheid tot voorbereiding voor de practijk der ateliers is te Amsterdam niet aanwezig. De meisjes, die opgeleid zijn op het atelier der costuumnaaister, worden slechts zel den goede liugerie-werksters. Zijn zij in weeshuizen groot gebracht, dan zijn zij uitstekend geschikt voor fijne verstel- naaisters, doch zij missen de voor eene atelier-naaister noodige vlugheid. Ook de Werk- en leerschool, de school in de Elandstraat, en de particuliere naaischo len zijn geen opleidingsscholen voor vak werksters. Hare besteraming is dan ook eene andere. „Hoofddoel dezer scholen is, de leerliu- gen keunis te doen krijgen van alle naaiwerk, dat in eene huishouding te doen valt. Verreweg het grootste aantal arbeidsters wordt dus in dit vak te werk gesteld zonder eenige voorafgaande vak opleiding. De klacht over de onbekwaam heid derwerksters was dan ook alge meen. En het is juist die geringe vak kennis, die het peil van het hier te lande vervaardigde werk laag houdt. Meermalen werd hef de commissie ver zekerd, dat het daardoor onmogelijk is, in het fijnere werk tegen het buitenland te concurreeren, zoodat de meeste fabrie ken zich tot de vervaardiging van grof werk moeten bepalen. „Een groot veld van werkzaamheden ligt hier nog braak voor diegenen, wie ën het belang dezer werksters, èn deze tak vau Nederlandscho nijverheid ter harte gaat." Waar eenige jaren geleden zulk een rapport gepubliceerd werd, begrepen zij, die zich voor dezen tak van nijverheid werkelijk interresseerden, dat hier een spoedige verandering moest worden aan gebracht. En na jaren van zwaren ar beid bereikten de doortastende leden der V. v. V. v. V. hun doel. Den 16 October j.l. werd de vakschool der vereeniging te Amsterdam geopend. Vóór alles zal men er zorg voor dra gen, dat de leerlingen onderwijs ontvan gen in kennis van het menschelijk li chaam, verder in kleedinggeschiedenis, teekenen en stoffenkennis, terwijl men vooral aan de wijzen van versiering bij zondere aandacht zal schenken. Om nu het streven dezer vereeniging in ruimer kring fiekend te maken, heeft de presidente, mevrouw G. A. J. Posthu mus Meyjes-Hofstede de Groot, zich be reid verklaard, in verschillende steden een causerie te houden over de vak school, en over het nut der verbeterde vrouwenkleeding uit een hygiënisch oog punt. Deze causerie wordt ook te Amers foort gehouden en wel op Dinsdag 18 Januari a.s. Tevens zal in een der lokalen van de Industrie- en Huishoudschool een hoogst interessaute collectie kledingstukken worden tentoongesteld, welke tegen een zeer geringen entree-prijs voor ieder te bezichtigen is. Stellig zullen causerie eu tentoonstel ling vele belangstellenden trekken, zoodat misschien hier ter stede wel eene afdeeling der V. v. V. v. V. zal kunnen worden gesticht. Dat beduidthet oprichten van cur sussen, waar onderricht gegeven wordt in het vervaardigen van reform- onder- I en boveukleeding. Lezingen, bijv. over „De aesthetica der kleeding", zooals de i afd. Utrecht ze dezen wiuter georgani- seerd heeft, en nog vele belangwekkende I tentoonstellingen en causerieën. Zooals in vele andere steden, kunnen I we dit hier natuurlijk ook bereiken, j maar slechts dan, als allen hunne medewerking verleenen. M. J. A. Amersfoort, S Januari 1910. Liefdadigheidsbus. (INGEZONDEN.) Het is wel nodig er nog op te wijzen, dat de Vereniging „Liefdadigheid", in afwijking van de beide voorgaande win ters, wed r uitsluitend hulp gaat verle nen aan tjjdehk in nood verkerende ge zinnen en personen die door arbeidzaam-

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1