Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Ingezonden. heid, spaarzaamheid en gedrag zich achtenswaardig maken. (Voor hen, die jaar in jaar uit ge steund moeten worden, zorgen voorname lijk diakoniën, konferenties en het burgerlik armbestuur.) In 't vervolg wordt op 't bedelen om een gift of het eisen vau onderstand aan huis bij een departementshoofd of be stuurslid geen acht meer geslagen. Wie misbruik blijtt maken van sterke drank is niet te helpen, en de bedelaar van beroep leeft door de velen die goed geefs zijn, zonder persoonlik onderzoek of hun giften goed besteed zijn. Maar de zoogenaamde stille armen, die ondanks huu ijver en goed gedrag in hun strijd om het bestaan te kort schieten, en zich schamen hun nood bekend te maken, hebben soms tijdelik ondersteuning noodig om staande te bljjven, en nemen ze dankbaar aan als ze op bescbei en wijze wordt verstrekt. Het hoofdwerk van onze departements hoofden is zulke gezinnen of personen op te sporen. Maar daarbij roepen zij de hulp in van. goedgezinden die bekend mochten raken met zulk een gezin of persoon, door er in een ondertekend briefje kennis van te geven, met opgaaf van naam en woonplaats, en het briefje in de Liefdadigheidsbus te werpen bij de heer N. G. vandeStadt,Sekretaris-boek- houder van Liefdadigheid, Zuidsingel 12. Zo spoedig mogelik zal dan het be trokken departemeutshoofd een persoon lik onderzoek instellen en daarna ge handeld worden. Namens het Bestuur van „Liefdadigheid" A. M. KOLLEWIJN Nz. KENNISGEVING. OfBcieele verbetering. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT maken bekend, dat in de openbare kennisge ving, waarbij de „Verordening no. 7, houdende verbod tot het stellen van gebouwen op grond, welke in de naaste toekomst bestemd is „tot den aanleg van eene straat, gracht of plein" is afge kondigd, de navolgende drukfout is ingeslopen: In de tweede kolom onder letter N, staat „Een gedeelte, groot 1650 M1., van" enz.dit moet zijn „Een gedeelte, groot 16,üO M1., van" enz. Amersfoort, 10 Januari 1910. De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De ontvangsten der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk hebben in 1909 van de 24 kerkelyke gemeenten bedragen f2214.20, de uitgaven daarentegen f4379.34, waartoe de quaestor-generaal de kas aanvulde met f2105. Het is geenszins onmogelijk, dat de thans 92-jarige emeritus-predikant ds. J. J. Ros den 30Januari des ochtends de gedachtenisrede houdt in de Ned. Hervormde kerk te Soes- terberg, waar hij vijftig jaar geleden ook voorging bij den eersten dienst in dat kerk gebouw. De weinige nog jn leven zijnde oud-pre dikanten dier gemeente zullen des middags korte toespraken houden. Voor de lichting 1910 der Nationale militie hebben zich ten Gemeentehuize aangegeven 163 jongelieden, geboren in 1891. Wie verzuimd mocht hebben, zich aan te geven, doe dit alsnog en wachte niet tot den uitersten termiji). De Minister vau Binnenlandsche Zakon heelt aan do Commissarissen der Koningin meegedeeld, dat in de plaats van de lotelingen, die in September van het jaar der lichting als „nakomer" ter aflevering en inlijving zijn opgeroepen, doch aan die oproeping niet hebben voldaan, of later, bij hun verschijning voor Gedeputeerbe Staten, ingevolge artikel 158 der Militiewet 1910 ongeschikt zijn ver klaard, geen andere lotelingen mogen worden opgeroepen. De heer A. M. Tromp van Holst is uit de begunstigers gekozen tot lid van het Hoofd bestuur der Koninklyke Nederlandsche Land- bouw-vereeniging, die Maandag onder voor zitting van Z. K. H. den Prins der Neder landen in het Paleis aan den Kneuterdijk te 's-Gravenhage haar eerste Algemeen» ver gadering hield. Overste W. H. Piepers is hij acclamatie herkozeu tot Voorzitter der Militaire sport vereniging. Het Bestuur dier vereeniging, welke thans 245 leden telt, deelde in de Algemeene ver gadering mede, dat het zich in verbinding heelt gesteld met den A. N. W. B. over het aanleggen van ruiterpaden langs groote ver keerswegen. Ernstig werd aanbevolen met den A. N. W. B. samen te werken en ook de bolangen der wielrijders te behartigen door de wielorpaden niet te gebruiken als ruiterweg. PI innen werden beraamd om volgend jaar liet 25-jarig bestaan der Vereeniging feeste lijk te vieren. Dat de melk van «Amersfortia" wel zeer goed wordt gepasteuriseerd en daardoor tegen bedelf gevrijwaard, blijkt wel hieruit, dat een flesch melk uit die fabriek, welke vee r- tien dagen bij een harer afnemers te Har derwijk in oen vergeten hoekje was gezet, bij opening bleek nog niet de minste ver andering te hebben ondergaan eu nog heel deugdelijk voor het gebruik te zijn. Ter eere van wijlen luitenant-generaal F. N. Thiange, chef van den Generalen staf, wiens begrafenis gister te 's-Gravenhage plaats had, woei gister van de kazernes hier de vlag half stok. Luitenant A. M. Moll, van het 5e regiment infanterie, is eervol ontheven van zijn func- tiën als officier van speciale diensten en als zoodanig vervangen door luitenant H. J. Ruempol Hamer. De vereeniging van actief dienende onder officier «Plicht en recht" heeft hier Zaterdag het licht doen zien hat eerste nummer vau haar orgaan, getiteldMilitair weekblad Plicht en recht. De Amersfoortsche mandoline-club Apion" bezorgde door een alleszins geslaagde uit voering den leden der sociëteit «Vereeniging" weer een zeer genoeglijken Zondagavond. We zouden niet spreken van deze intieme uitvoering ware het uiet, dat daarop heeft meegewerkt een fluitistje van een jaar of twaalf. Wel zeer zou het te hopen zijn als deze zeer veel belovende knaap in staat werd gesteld, zijn groote talenten onder degelijke leiding ontwikkeld te zien. In de Vrijdagavond te houden maandver gadering van «Handel en Nijverheid" wor den onder meer lei sprake gebrachtde vervroegde postbestelling, het abri op het tweede perron van het station, en cle pu blieke telefoon-cel aldaar. Aan de zeer vele uit-jes die we reeds in den aanvang der maand noemden, kunnen we nu nog toevoegen een voorstelling door Verkade's gezelschap van «Macbeth" op 25 Januari en een concert van het Cevcick-kwartet op 28 Januari, beide in «Amicitia". De driedaagsche bazar voor het suppletie fonds van het sanatorium «Sonaevanck", waaruit minvermogenden van alle gezindten worden verpleegd, zal 25 Januari worden geopend met een korte toespraak door ds. A. M. Donoer. Het eerste elftal van Quick, dat Zondag met vijf invallers moest spelen, kon het niet verder dan 22 brengen tegen Be Quick, uit Zutfen. De rust ging in m<st 1—1. Haar tweede elftal kreeg met 7—3 klop van het eerste der H. V. C. De vriendschapppelijke korfbalwedstrijd tusschen A. V. O. G. en N, O. S. C. üit Nijmegen had bier Zondag geen voortgang. A. V. O. G. heeft ingeschreven voor de wedstrijden om den zilveren bal van het Nieuws van den Dag. De Arrundisseraenis-rechtbank te Utrecht heeft in 1909 uitgesproken 108 faillissemen ten, van welke er 20 zijn opgeheven wegens gebrek aan actief, 8 zijn geëindigd door homologatie en 2 zijn vernietigd door verzet. Een jongmensch, dat gister iets wilde koo- pen bij de firma de Vries, aan de Doodkist, kreeg, bij het naar binnen gaan, een baal lompen van 00 pond, die uit do bovenver dieping werd geworpen, op het hoofd. Arts Morren verleende de eerste hulp en deed hem^per brancard naar huis brengen. Hedenmiddag goed drie uur begaf een te zwaar geladen hooiwagen het, tol over maat van ramp juist in do Kamperbinnen poort. 't Duurde een heele poos eer d*e vracht was overgeladen. Rijtuigen en auto's moes ten middelerwijl de Singels nemen, terwijl de tram slechts tot de «plaats des onheils" reed. Geen persoonlyke ongelukken. Houders van konynen zullen wel doen, de sluiting hunner hokken eens goed na te zieri. Er verdwijnen in de laatste dagen weer langooren op voor de eigenaars minder aan gename wijze, al is er óok een houd bij in 't spel. Onze herinneringen ziin ons zulk een groote troost. Zij zijn aan geen plaats of tijd gebondenwij hebben ze altyd bij ous. Uit den. omtrek. Een verkeersvereeniging op de Veluwe is Zaterdag te Apeldoorn opgericht. rr!,rs - ms Uit Amersfoort was o.a. aanwtzig H. Mem-sing, afdrelings-oonsul van de» A N'l»Vh't voorlopig bestuur w"nl n.ii. gc- koz"nde lieer G. J. van Sire,borg de Hoer, thans te Nuuspcoi. I„ 1909 werd gemiddeld per weekupde merkt te Bal nevoid alleen gevoerd, terwijl liper 100 Muls in. Januari II 000, pros l Februari 80000 »0U5 18">l)0<) «4.20 29*i 000 30501)0 4.00 300.000 275 000 Maart April Mei Juni Juli Augustus 190000 September 100000 October 05 000 November 38 000 December 40 000 4.00 5.70 7.0 «9.00 «8.10 Bij Kon. besluit is aan de Gemeente Run- schoten verleend een voorschot uit s Rijks kas voor ten hoogste vijftig jaren en tot een bedrag van ten hoogste f30500 ten einde genoemde Gemeente in staat te stellen tot den aankoop van grond en den aanbouw van een twintigtal woningen te Spakenburg, in die Gemeente. Tot predikant bij de Ned. Hervormde ge meente te Hoevelaken is thans beroepen ds. D. Th. Keek, predikant te Zuiliohem en Nieuwaal bij Zalt-Bommel. De militieplichtigo J. van L., uit Hoevelaken, die zich verzette tegen de m Augustus ge houden loting, is nu vrijgeloot. Een der jongelieden, die toen vrij lootte, trok thans een dienstplichtig nummer; de beide anderen trokken de zelfde nummers als in Augustus. De Statuten der vereeniging „Het Groene Kruis" voor Lensden en Slouienburg zij a opgenomen in de Staatscourant. De influenza isheerscheud verklaard onder de paarden Van liet remonte-depot te Mll- Jingen. Volgens de «Nijk. Crt. moet na afloop der doopplechtigheid op Zondag 2 Januari een moeder zich zóo schandelijk te buiten zyu gegaan aan sterkedrauk in de uitspaumug, vanwaar men per paard eu rijtuig huiswaui ts keeren zou, dat ze geheel in «kennelijkeu slaat" verkeerde. Zelts moet ze zich i iet hebben ontzien, den doopcliug van het «zoopje" te laten proeven. Men schrijft uit Puiten Den 15 Feoruan zal het 10 jaar gele den zijn, dat het eerste Nederlandsche sana torium voor louglyders to Putten ziju eerste patiënten opnam, lu den beginne onder leiding van arts Haeutjeus, die begon niet een '17-tal patiën ten, werd het aantal patiënten vermeer- dei d met een 13-tal, zoodal, toen arts Mid delburg in 19U1 als mede-dli'ecleur-geuees- heei werd benoemd, het aantal patiënten 30 was. Daarna werd m 1904 aan de in richting verbonden een afdeellug voor min der vermogende patiënten ten getale van 37, dat later uog werd vermeerderd met een tiental, zoodat op liet oogenbltk plaats is voor eeu kleine tacutig patiënten. De handelscursus van de middenstands* yereenigmgen te Zeist wordt aaustaanden Zaterdag geopend met 2U leerlingen. Volgens de «Frankf. Zig." zou een Duilschu vrouwelijke arts, mej. dr. Hitter, een wer kelijk afdoend middel tegen zeeziekte hebben ontdekt. De werkzame bestanddeelen zijn kalmus (Acorus calamus), de okkernooiboom (Juglaus regia) en Satureja moulana, ver want aan ous boonenkruid. Eenige heeren van de Marine en van de werf Germania, die liet middel hadden iugeuo- inen, hebben zonder onaangename gevolgen een tocht in stormweer aan boord vau de Duitsche torpedoboot G 100 gedaan. Ande ren, die altijd last vau zeeziekte plachten te hebben, zijn, dank zij dit middel, uren lang met een vaartuig in do brauding geweest. Kleeren uit papier. Kleuren uit papier worden uit Parijs aangekondigd. Deze papier* stollen moeten ongeveer gelijk zijn aan do zachte, taaie stoffen, die in Japan ulgemeeil gebruikt worden voor de vervaardiging van zak doekjes. Door een bijzondere bewerking worden die echter, om voor klueren te kunnen dienen, waterdicht gemaakt. Blykt deze medodeoling waar te zijn, schrijft dc „Huisvrouw", dan zou hiermee een even practisoh als licht en goed koop materiaal voor zomerkleeding zijn ge vonden. Het Jnpaiische gebruik van pupieren zak doeken verdient overigens algemeen navolging. Ieder weet welke bron van infectie de zakdoek hij verschillende ziekten worden kan en hoe onhygiënisch het is, dut de zakdoek, na meer malen te zyn gebruikt, iu den zak bewaard wordt. Als men do voering dezer zakken onderzoeken I ziektekiemen in worden gevonden en daarmee komt elke solioono zakdoek, ovenals alles wat in don zak bewaard wordt, weer in aanraking. Hot zou dus een groote vooruitgang ziju, indien de lichte en hygiënische Japanscho papieren zakdoekjes ook te onzent algemeen ingevoerd worden. Iedere Japanner heeft hier van steeds oen voorraad by zich, diu niet meer plaats inneemt, dan een enkele zakdoek, on ieder blaadje wordt, na óctimaal te zijn gebruikt, terstond vernietigd. Deze papieren zakdoeken zyn bovendien zoo goedkoop, dat ze niet meor kosten, dan we voor het wasschen van onze zakdoeken betalom_ Parijs heeft auto-cabs gekregen. Zoo als men weet. is dit model rijtuigjes, waarbij do koetsier achterop zit, speciaal te Londen ingeburgerd, maar auto-cahs vindt men dAar nog niet. Daar van hoeft nu Parijs do primeur. Voerend wiel. De „Aulo" meldt, dat oen Hongaarsch advocaat, Ludwig von Polfödy eon voerend wiel heeft uitgevonden zonder iets van gummi cr aan. Hul belangrijkste dool van dit wiel is oen massieve stalen hoepol, dio de uit vinder de „transponens reformator" noemt. Hierop zijn stalen voeren aangebracht, die don luchtband vervangen. Deze voeren werken uit stekend en zij behoeven voor een kleine auto niet dikker te zijn dan 1 m.M. Nieuwe voeren .uunon gemakkelijk aange bracht worden. Vakmenschcn zeggen en het goeds veel schijnt niet erg t" hinderen, als er eens een enkele veer in 't wiel breekt; daarmee kan rustig verder gereden worden. Wat is ccn kind? Het kind is een door den vinger der zorg nog niet aangeraakte bloem. j)es vaders mededinger in de liefde der moe der. De tooverkracht waardoor een „huis" in een „tehuis" wordt veranderd. Een kleine Atlas, die de geheele wereld der huwelijks vreugde en last op zijn schouders draagt. Een geopende knop aan den boom des levens. De beste bevorderaar van de schoonste ei genschap der vrouwelijke natuur zelfverlooche ning, Een inboorling van alle landen, die toch de taal van geen enkel sprookt. Do onbewuste bemiddelaar tusschen vader en moe der en het brandpunt hunner harten. Een nietig wezentje, welks vriendelijke lach aan de engelen doet denken. De zonnestraal des huizes, die de sombere wolken «Ier zorg ver drijft. Het zoetste door God geschapen we zen, waaraan hij slechts vergat vleugels te ge ven. Datgene, wat het huis gelukkiger, de liefde sterker, dc handen werkzamer, de nachten lunger, de dagen korter, de beurzen lichter maakt, het verleden vergeten, de toekomst lioh- ter doet zijn. Het nieuwste op spoorweggebied isdekindor- waggon, Het denkbeeld is natuurlijk afkomstig uit Amerika, waar dc reizen dikwijls dagen lang duren, zoodat men niet weet, wat met do kin deren aan te vangen. De muren van dit vertrok zijn gecapitonneerd en do vloer is met een dik tapijt belegd, zoodat er van builen vallen geen sprake kan zijn. Aan ieder eind zijn bedjes aan gebracht, waarin de kleineren kunnen liggen, terwijl ze het spel der grooteren gadeslaan. De kleintjes worden opgepast door een vrouw, die een grooten voorraad melk bij de hand heeft, benevens een aantal lekkernijen om de lieve kleinen stil te houden. Aardige honoraria. In het „Weekblad" worden door de Juweiiersvereeniging en den Diamantbewerkcrsbond sollicitanten opgeroepen naar de betrekking van examinator voor de leerlingen in de diamantindustrie. Er kunnen voorloopig als examinatoren worden aangesteld 8 brillantslijpers elk a f.1000, S brillantverutellere elk a f2500, 1 roosjesslyper a f2500, 1 roosjes versteller a f2200, 1 machine en handsnijder a f3000, en 1 roosjessnijdster a f 1500. De aanstel ling is voorloopig voor zes maanden. I)o reis om do wereld. Men heeft nu zelfs geen veertig dagen meer noodig voor een reis om de wereld. Met stooinbooten van Liverpool naar Canada (met een snelheid van twintig knoopen) en een snelheid van veertig mijlen op den Canadceschen spoorweg, kan men in zestien en een halven dag van Engeland naar Yokohama komen. Naar Engeland terugkeerend, over Wladiwoslok en den Siberische» spoorweg in tien dagen, zou men dus 26'/j dag noodig hebben ooi de reis rond do wereld te doen. Het gerol van don donder. Tusschen hot knallen en het rollen van den donder en het geknetter van een vonk der electrischo machine hebben de geleerden tot nu toe overeenkomst gevonden, maar zekerheid bestond dienaan gaande toch nog niet. Prof. Trowbridge, van de Havard-universi- teit te Cambridge (Massachusetts), heet nu door middel van een serie proeven in zijn laborato- r>»'nlden waren oorsprong te hebben gevonden. Hij bevond, dat de eledrische ontlading den waterdamp in waterstof en zuurstof ontleedt, het geel) aanleiding geeft tot de vorming van onlploücudo gasblazcn en een gnnscho reeks ontploffingen. In de verte maakt het geluid het effect van een dof gerol. I)io proeven met kunstmatige bliksemstralen makend, moest prof. rowbridgo zijn ooren dicht stoppen mot wat- ton, ten einde door het knaller, dor ontploffin gen niet doof te worden. Hot «|V|.,|"0„ Van Ingezonden stukken howijst not, nut do Redactie steeds onvoorwaardelijk in- ilorut mot den inhoud. K'jpy van Ingezonden stukken, h! dan niet ge plaatst, wordt niet teruggegeven. Geachte Redactie, Wilt mij en ik hoop ook velen uwer lezeres sen en lezers verplichten door aau hot on-

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2