Dinsdag 1 Februari 1910. BLOOKERS No 7771. 59e Jaargang UITGAVE: FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post ƒ4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigeninga- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naai- buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bii advertentiën van buiten de stad worden de inrasseerkost.sn in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT KENNISGEVING. De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie UTRECHT, Voorzieningen willende nemen tot het doen opmaken der Lijst van de hoogpt aangeelagenen in 'a Rijks directe belastingen ter benoeming van leden voor da Eerste Kamer der Siaten- Generaal Gelet op de 2de alinea van art. 102 der Wet van 7 September 1896 (Staatsblad no. 154), ragelende het kiearecnt, enz., zooals die wet is gewijzigd bij de Wetten van 31 December 1897 (Staatsblad no. 309) en 8 December 1900 (Staats blad no. 208); Noodigen de ii woners van dit gewest uit om, bijaldien zij eldsis dan in deze Provincie in 's Rijks directe belastingen sijn aangeslagen, daarvan vóór den löden Maart 1910 aan hun College te doen blijken. Utrecht, 24 Januari 1910. De Gedeputeerde Staten voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK, Voorzitter, L. J. RIETBERG, Griffier. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT brengen ter algemeene keunis, dat de inge volge art. 17 van het Koninklijk Besluit van 16 December 1902 (Staatsblad no. 222) opge maakte alphabetische lijst, bevattende de na men der in deze Gemeente metterwoon geves tigde eigenaars of beheerders van éen of meer ter vordering aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari voor een ieder op ds Secre tarie dezer Gemeente, kamer no. 3, ter inzage is nedergelegd. Amersfoort, 31 Januari 1910. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROE8E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de Gemeente AMERSFOORT, Gelet cp artikel 37 der Drankwet Brengen ter openbare kennis: 1. dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterkedrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door JAN KAMSTEEG in de achter benedenzaal van het perceel Havik no. 20 alhier; 2. dat binnen twee weken na deze bekend making ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders kan inbrengen. Amersfoort, 1 Februari 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J G. STENFERT KROESE. Een ernstig woord. De Handels-vereeniging „Rotterdam" viert heden haar 1272-jarig bestaan en heeft in verband daarmee een Gedenk boek saamgesteld, dat voor belangstel tenden betzij in den boekhandel, hetzij bij de Ned. Kiosken-maatschappij te Rot terdam verkrijgbaar is. Er wordt iu mee gedeeld wat de vereeniging heeft verricht voor den Middenstand in de tweede koop stad des Rijks en middellijk voor de middenstandsbeweging in geheel Neder land. Zij kwamen op de goede gedachte, van een aantal gezaghebbende mannen de meening te vragen hoe zij denken over den middenstand. Hun antwoorden zijn mee opgenomen in het Gedenkboek. Dr. A. Kuyper herinnerde aan hetgeen hy zeide op het eerste Middenstands congres en dat hierop neerkomtde Middenstand stelle zijn hoop niet te veel op de Regeering, verwachte niet alles van wettelijke maatregelen, doch steke zelf de handen uit de mouwen. De huidige Burgemeester van Rotter dam, mr. A. R. Zimmerman, zond een breedvoerig antwoord en schreef óok De middenstand zoeke het niet te veel bij Regeeringshulp, bij Staats-commissies en bij wettelijke bepalingen. Hij vervolgt Hoe ik uw zaak ook wend of keer, ik zie geen instelling of maatregel, waar door de Staat of de Gemeente uw belan gen, als speciale middenstandsbelangen opgevat, zou kunnen behartigenwaar mede natuurlijk niet gezegd is, dat de werkzaamheid van de overheid U on verschillig moet laten, maar slechts, dat zij niet in het bijzonder op uw klasse gericht kan zyn. Kan ik dan ook in dit opzicht niet deelen hetgeen zoo vaak al3 uiting van i uw streven aan den dag trader is nbg een puut, waarop dat streven niet met mijn inzichten samenloopt. Meermalen toch meende ik op te merken, dat de middenstandsbeweging, of althans het verlangen van meerderen die er aan deel nemen, vjjandig staat tegenover het grootbedrijf, de concentratie 'ier winkel ondernemingen. Ook dat gevoelen is niet het mjjne. De middenstandsbeweging zal vooral dkn nuttig werk doen, indien zij gaat in de richting van concentratie van ge lijksoortige ondernemingen, en indien ze, zoolang die concentratie nog niet moge. lijk is, streeft naar onderlinge afspraken, welke de voordeelen van het warenhuis- systeem aan afzonderlijke ondernemingen ten goede doen komen. Ten aanzien van inkoop, van admini stratie en reclame zouden reeds nu in die richting resultaten te bereiken zijn en vooral ware dit mogelijk wat betreft het meest kenmerkend onderscheid tus- schen het groote „koophuis" en den win kel ik bedoel contante betaling. Een erger vjjand dan het credietgeven heeft de middenstand niet, omdat dit hem dwingt, aan allen te hooge prijzen te vragen, d.w.z. prijzen waardoor èn de kassiersrente èn de kwade posten worden goedgemaakt. Het op rekening schrijven brengt in al uw bedrijven een onreëel element, verhindert een juist overzicht over de uitkomsten, maakt den midden stand afhankelijk en houdt de uitbrei ding van zaken tegen. Hier ligt het groote verderf, te grooter naarmate naast de winkels inrichtingen verrijzen, welke contante betaling eiscben, dientengevolge hun kapitaal herhaalde lijk kunnen omzetten en dus hun prijzen met een kleiner bedrag voor rente en schade behoeven te belasten. Het is mij altijd een raadsel geweest waarom uw beweging haar aaneenslui ting niet vóór alles aan het verkrijgen van coutante betaliug heeft dieustbaar gemaakt en hoe men maar steeds bevan gen blijft in het denkbeeld, dat groote rekeningen klanten „binden". Kan op een zóo onwerkelijken grondslag een groote economische klasse zich hand haven 1 Meer dan tentoonstellingen, congressen Staatscommissies en requesten zou een krachtig, gemeenschappelijk optreden tot afschaffing van het crediet aan klanten, den middenstand tot zegen zijn. Oók wat zijn maatschappelijke positie betreft. Want het zou aan de onafhankelijkheid van den winkelier ten goede komen, indien hij tot zgu clientèle stond in 4 MEN MOGE U NAMAAK OPDRINCEu, HOUDT VAST A*N DAALDERS CACAO; CE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. een zuivere verhouding van zakendoen. Er is veel meer in het Gedenkboek, dat ernstige overweging meer dan waard is. Met de bovenstaande aanhaling meeuen we reeds te kunnen volstaan om er de aandacht op te vestigen óok van niet- leden van middenstands-vereenigingen, wier Besturen het Gedenkboek tea ge schenke ontvangen en er stof in vinden om den geheelen winter nog in hun vereenigingen te Kapitaal en rente. Neen, ilc zal u met raden uw geld teste ken in Amenkaansche spoorweg- of andere waardenhier zul niet een» gesproken wor den van het kapitaal, zoo moeilijk verdiend iu Nedlaud, dat zoo gemakkelijk verloreu wordt iu de Vereenigde Staten, zonder dat zij, die het verliezen, eenig recht kunnen doen gelden op de meewarigheid hunner medeburgers. Ik weet uiet of wij Nederlauders adminis tratief talent bezitten. Vroeger dacht ik dit steedsmaar hoe dit gunstig oordeel te hand- haveu on toch rekening te houden met de dobb -Izucht van zoovele landgeuooteu Maar hetzij goede ilau wel slechte adminstrateurs van hun stoffelijk goed, vele onzer verwaar- loozen hun geestelijk, onaantastbaar kapitaal, en wel verre vau er reuta van te trekken, ver geten zij het' te genieten. Ongetwijld, niet enkel in ons landbet is algemeen-meusche- lijk, het goede dat wij bezitten te vergeten en mei hongerige oogen en onvoldaan hart uit te staren naar het onverkregeu goed of naar 's buurmaus bezit. Denk niet, dat ik de stemvork wil doen klinken voor een gezamenlijk aan te heffen loflied op de Tevredenheid. Zij is goed, voor zoover zij meesukkeitmaar een verstan dige ontevredenheid Ijjkt mij ijveriger, be- zielender, rijker, ec daarom: Leve de Onte vredenheid, kiem vin allen vooruitgang! Doch op verstandige wijze ontevre den te zjjn met het bereikte, is iets; en iets geheel uuders is liet, geen oog te hebbeu voor het geluk dat ous deel is, voor het goede dat wij beeiuea. Zeker, voor vele menschen is het leven zeer jammerlijk en ieder onzer ontvangt op zijn beurt een stoot, een stomp, een wond, die ham lang heugt. E; zijn oogenblikken in het leven, waarin men denkt, dat het aan onze ziel kuagend verdriet geeu scherper tanden hebben kan. Hoe gelukkig, dat het zoo is. Hoeveel armer zou ons leven zijn, hoe laf van smaak iu den mond, hoe kleurloos voor onze oogen, hoe eentonig voor ouze ooreu, hoe klam voor ons gevoel, hoe duf voor ouzeu reuk, indien het geheel zonder trauen kon geleefd worden. Die nooit zjjn brood met tranen beeft gegeten, Die nooit in elupslooze nachten. Wanhopend in zijn bed heeft opgezeten, Kent niet den trooat der goddelijke machten. Welbeschouwd is er geluk ook in onge luk, en dit is hetgeen hier wordt bedoeld met het kapitaal, dat wij rentegevend moe ten maken. Gemakkelijk is dit niet, vooral niet voor jonge menscben. Het is zooveel vei lokkender, zich geheel over te geven aan het gevoel van teleurstelling, aan het duorwoelen van ons verlies, aan bet grievend Jdenken hoe het geweest is, hoe het had kunnen zijr, indien Ja, dat «indien" schuift zich soms onver wacht in ons leven en geeft het een geheel andere richting, die soms een werkelijk betere is, ofschoon wij er op het oogen blik geeu tranen geooeg voor hebben om het sitidien'* weg le wisschen. Het verdriet zelf is bitter, maar het heeft een gevaarlyk- bedwelmeude zoete kern. Sommige „gevoelige zielen" blijven er op zuigen als ware het een jujubesje; o. die ontroostbare weduwen, altijd in traDen wegsmelten als tr bezoek isach, die bleeke jonge meisjes, wier bark dreigt te breken over do ontrouw van den geliefde, als anderen om baar heen scbik Hebben; kassian, die bedrogen uitkomende speculanten, die zooveel verloren hebben in Arkansas-Texas", of welk ander afonds" dan ook, doch die niets doen om er zich en hun gezin weer bovenop te helpen! Wie zal hard genoeg zijn om deze tranen en klachten licht te achtenmaar wie zal er niet l ij denken, dat ook in bet verdriet bescheidenheid goed staal? „De lijd snelt voort", zou men dien ougelukkigen willen zeggen, «treurt niet te lang en vioral niet to luid". Gelukkig kan niemand «verslaafd" raken aan verdriet: onze natuur verzet er zich tegen. Zij eischt levensblijheid, levensgenot, en zjj schept het zich, waar bet haar niet wordt geboden. Zóo zwaar is uiet ons verdriet, of de tijd filtert het uit ons leven weg, te eerder naarmate het zwaarder op onze ziel drukte. Over de zwaarste teleurstelling komen wij heeuhet verlies, dat wij in 't eer6t meenden niet te kunnen overleveo, laten wij achter, «n veel spoediger dan wij den ken komt het oogenblik, waarop wjj omzien en ons zelfs verbazeu over den afstand. Zeker, er zijn ongelukkigen voor wie dit niet geldt zij sterveu door geleden teleurstelling of verlies; zoo niet: laat dan de tijd maar zor gen. De toekomst bezit voor ben nog een glimlacb, een lied, levensblijbei I, levensgenot. Geen schooner harmonie dan de harmonie des levens; nergens meer volkomen even wicht. Zooals de dag staat naast den nacht, staat hetgeen wij levensgeluk achten, maar het misschien niet is, naast hot ongeluk, dat ook wellicht een anderen naam verdient. Een Fransch dichter heeft de Smart ons aller leesmeesteres genoemd. Zoo zij het. Maar wat leert de Smart ons, zoo niet levens vreugde Leert de nacht ous niet met bljjd- schap den dageraad begroeten Dit nu is het kapitaal, dat door de mees ten onzer wordt verwaarloosd. Het heeft met de 'heilige ontevredenheid, welke ons aanspoort te streven naar het betere van hetgeen wij bezitten, niets te maken, dat wij voor bet goede in ons leven geen oog, of liever geen hart hebben. Jonge menscben mogen in hun jeugdige zelfzucht wanen, dat het leven hun al het denkbare geluk schul dig is, en zich-zeli iu staat achten om het alles te genieten en wat moeilijker is te waardeeren. Daarvoor zijn zij jong, dat is zij weten niet wat het is te leveu. Maar hel, past den volwassene, anderen een deel van bet levensgeluk te laten zonder er met schele oogen naar te zienhet voegt hem na te gaan wit hij bezit. Zooals een eerlijk koopman tenminste éen maal per jaar zyn balans opmaakt, zoo past het ieder, uu en .1an het debet en het cre dit ua te gaan van zijn uutastbaar goed; want vroeg of iaat dreigt een bankroet hem, 1 die dit nalaat. Trouwens, voor velen is de

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1