Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Laatste Berichten. Ingezonden. tijd oen stipt accountant. Evenals in de zaken, zyo er in ieders innerlyk leven, wat voor zoovelea éeo is met het huislyke, tijden van crisis: faillissement v Jgl op oaukroet, baisse aan alle kanten. Alle krachten worden ingespannen om dien kwaden tijd het hootd te bieden, en zelfs dan nog raken er velen onder. Die tijdeu zijn zeker niet het oogon- biik voor het opmaken van de balaus. Maar de accountant koint, ik bedoel de tijd, en die gaat bfj den eerlijken zakenman des levens na wat er debet en wat et credit is. Wei-er hem geon inzage van uw levens grootboek; men kan oneerlijk zjjii tegenover zichzell on op die wyzc bankroet siaau. He la is, v^len onzer vrienden, op de Beurs als soliode Icoopliedeu aangeschreven, zij ban kroetiers in de kas v hun levensgeluk, /ij hebbon zóo laug geleefd als een jong eu zorgloos verkwister, ofschoon dan wellicht mannen en vrouwen van rijpen leefiijd, dat hun levensboek ten slotte hopeloos in de war is. Het faillissement, zoo niet het ban kroet, is onverraydelyk by den eersten, zelfs geriogsten tegenapoed. Zelfs kan dit tan slotte nog een geluk voor hen worden, indien zij nu voortaan nauw keurig boekhouden vau betgeen zij bnzitteu en wat zij schuldig zyn. Alles komt terecht. Niet altijd zóo en op het oogenblik als liet ons lief isde tijd, de groote accountant, heeft geen haast, maarnauwkeurig is hij. wanneer wij hem maar rustig laten ey foren, komt stellig het oogenblik, waarop by, zelfs na de grievendste ineenstorting van ons geluk, een bate toout. Want dit heeft het doorleven van hetgeen we ons geluk of ougeluk plegen te noemen vóór op het zakendoen, dat er bij nauwkeu rige boekhouding altijd iets voor ons over blijft. Om goed te beseffen, dat wy met ons ge brekkig waardeeringsvermugen geluk en on geluk dikwijls niet van elkaar onderscheiden, moeten wy ons leven met een koel hoofd kunnen beoordeeleu, en dit vermogen wint men slechts door den tijd en ten koste van heel wat faillissementen en, jammerlijker nog, heel wat bankroeten des levens. Eerst dan leeren wij hoe groot ons kapitaal is, leuren wy het op reute te stelleu, leeren wij, dut een matige intrest de beste en de veiligste is. Ook met lsvonsvreugde en levensgeluk zijn er dobbelaars maar vroeg of kat komt voor hen de krach eu hos eindigen zij Als een waarschuwing voor allen. Bij het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressosteereude hulpkantoren is in Januari ingelegd ter Rijks Postspaarbank f52524.60 en daaruit teruggevraagd 141851.55. Hei laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 15 130. Eon „dip of the pen" deed ons in het vorig nummer zeggen, dat het.'neeuwruimen iu de hoofdstraten der binnenstad geschiedde door de Gemeente-reiniging. Het had plaats door eeu paar honderd losse werklieden onder toezicht van de Ge meente-opzichters, dus vanwege Openbare werken, en liep, dank yy goede controle, zeer vlug van stapel. li> Januiri dezes jars vervoerde de tram 927!) betalende passagiers of 959 meer dan iu Louwmaand 1909. Aan passage werd ont vangen f471.30, of f44.25 meer; de totaal- inkoinsten bedroegen f481,22 of f 29.25 moor De opbrengst per dagkilometer was f8.62- tegen f8.10 in Januari '1909. Alweer vooruitgang dus. Uit den regenmeter werd in Januari na 13 regeudagen afgetapt 56.5 m. M. neerslag. Luitenant-generaal J. E. N. baron Schim- melpenninck van dor Oye van Hoevelaken, Voorzitter van de Eerste Kamer der Statcu- Geueraal, heeft, op verzoek van dr. A. Kuy- per saamgasteld een commissie van beour- deeling de bekende decoratie-quaestie, welke commissie bestaat zy uit de hoeren jhr. mr. P. J. van Swinderen, vice-presideqt van den Raad van State; mr. H. J. Kist, oud-procu- rour-geueraal by hot Gerechtshof te Amster dam, lid van de Eerste Kameren jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, oud-Minister van Buitenlandscbe Zaken, Minister van Staat, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gen°- raal. Zy zal eerst met haar onderzoek aanvan gen nadat de Tweede Kamer hooft verwor pen net voorstel tot instellen eener enquête commissie. Kapitein W. E. Asbeck Brusse, van de infanterie van het 1. leger, vroeger hier, is bij dagorder eervol vermeld. Kapitein W. van der Koogh, thans van het le regiment vesting-artillerie te Utrecht, die in hot najaar de Middelbare akte Wis kunde verwierf, is met ingang Van hr lep benoemd tot tydelyk leeraar iu Wiskunde aan de Machinistenschooi te Amsterdam cn heeft in verband daarmee non-activeit aan gevraagd. De eere-medaille voor 25-jarigeo dienst is gister uitgereikt aan brigadier-majoor Otteu, thans brigade-commandant derRijks- veldwacbt te Utrecht. Majoor-kwartiermeester W. Woudstra, thans vau het le regiment infanterie te Assen, keerde hier in garnizoen terug en wel als controleur van het 2e bureau voor de controle over de inwendige administratie der korpsen, dat met ingang van heden uit Zwolle werd overgebracht naar Amersfoort. Kolonel G. A. Buhlmari, commandant van het 3e regiment infanterie te Bergen-op- Zoom, wordt genoemd als opvolger van nu wijlen generaal Nierstwsz in het bevel over de 4e divisie, ter standplaats Amersfoort. (Zie Laatste berichten.) Kapitein A. A. Heis erkump en de le lui tenants B. Jasink, J. Busquet en J. H. La ai our, allen van bet 5e regiment infanterie, zyii weder benoemd tot leden der commissie belast met het afnemen vau bet toelatings examen tot het le studiejaar voor den cur sus in 1910; de eerste tevens tot Voorzitter dier commissie, in welke 12 ofliciereu zitting hebben. Luitenant G. J. C. Zimmermann, van het 5e regiment infanterie, leerling van de Hoo- gere Krijgsschool, wordt dezen zomer gede tacheerd bij het 2e regiment veld-artillerie te 's-Gravenhagp. De miliciens beiuoreude tot de voorjaars- ploeg der lichting 1909 van het 5e regiment infauterie zijn gister mot groot-verlof gegaan. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de miliciens vau de lichting 1909 lie, krachtens de tweede zinsnede van art. 99 der MiJitiewet, in 1909 zijn ingelijfd, iti dit jaar met di lichting 1909 voor eerste herhalings oefening onder de wapenen moeten komen zulks in afwijking van het bepaalde onder la vau art. 22 der militie-instructie. Bij Kou. besluit ts vastgesteld de hoegroot heid van bet in het tijdvak van 1 tot 15 Maart aanstaande af te leveren gedeelte van de ter volledige oefening in te lijven lotelin- geu der lichting 1910 en van het daarin door elke Provincie te dragen aandeel. Hieruit blykt, dat het aantal ter volledige oelening in te lijven manschappen voor de Provincie Utrecht bedraagt 590, terwijl iu bovengenoemd tijdvak zullen moeten wor den afgeleverd 332 mans happen. Do Veroeuiging van gepeusionneerde Ne- derkndsche militairen beneden den rang vau officier tot verkrijgen van Rijkspensioen van ten minste f150 per jaar voor huu weduwen zal op een nader te bepalen datum in Maart te Utrecht haar Algemeens ver gadering houden. Wat aangeboren fijne smaak en toewijding vermogen, is gisteravond weer gebleken bij de soiree ter inleiding van den bazar ten bate van den verbouw van het doorgangshuis „Zandber gen" een soiree in optima forma, at werd zij op het programma slechts aangekondigd als „Uitvoering". De zaal van de sociëteit „Vereeniging" een voudig, doch juist daardoor keurig versierd, met deunenslingers van het middenlicht naar de hoeken, do zijlichten even gemaskeerd, en de zaal geheel gev ild met dames in keurige toi letten en heeren meest in rok of smoking. Even na achten besteeg mevrouw D'Hame- courtVerniers van der Loeff, uit Utrecht, het podium en deed de aandachtig toeluisterenden genieten van haar prachtig piano-spel. Zoowel de „Romance en barcarolle" vau Ruoinstein als „Aufschwung" van Schumann werden met on eindig meer dan dilettantisch Jrunnen voordra gen en vooral in de „Rienzi-lantaisie" van WagnerLiszt spreidde deze hoogbegaafde vrouw een benijdbare techniek en een subtiel gevoel t-;n toon. Mevrouw Gude-Petri, de hier immer gaarne gehoorde zangeres, schonk ons haar wonder- schoone verklanking van Schumann's „Wid- mung", Henschel'» „Morgenhyramue" en „Es war zur ersten Friihliogszeit" van Tschaikowsky, maar 6ok nog drie beeldige Hollandsche liede ren, „Slaapliedeken" van Spoel, „Vogelvrijheid" van Richard Hol, en „Moedertje" van Bern. Zweers, dat haar een warme ovatie bezorgde en nogmaals de trap naar het podium deed be stijgen. Mejuffrouw Joh. Wolter begeleidde haar op de haar eigen uitnemende, hooget artistieke, immer bescheiden wijze. De heer Meülink, tenor uit Zaandam, zong mede zeer vsrdienstelijk een viertal liederen, doch had te kampen met de horsen en coulis sen van het tooneel, waardoor hy zijn stem te veel moest uitsetten en dan vibreerde. Na da pauze werd Von Suppé'a „Zohn Mad- chen und kein Mann" opgevoerd, de alleraar digsts operette, welke in de beste dagen van „O. G. A." hier 6ok werd gegeven. Wat zagen die „Zehn Mkdel" er allerlisfst uit in hun leuke, elegante toiletjes. „Schwung" zat er in, zoowel bij hun stram marcheeren als in hun zang. Er. 't „Ich kann comraandiren"; al» 't *óo „fesch en coquet in de wnrkolijkheid werd gedaan als se 't nu *06 «elf bewust, «do lokkend zeiden, zou menig getrouwd man zoo'n comiuau- deeren heel graag zich laten welgevallen. Aber Vlot werd het afgespeeld, het hier en daar soo rake niemendalletje, zóo, dat het do vraag is, wie meer genoegen hebben gehad, de spelen den bij de repetitie», dan wel die toeschouwers. 't Was alles „af" en een zeer gewaardeerd O. G A -lid zou. als hij dit had kunnen tieu, het hoofd eigenaardig opheffend, alsof. wat by «eg gen ging, g«n tegenspraak duldde, litcllig weer zijn kernachtig „buitengewoon hebben gelan- CtOok ten opzichte van Paris, die sicb dapper door alle voetangels en klemmen wist te slaan om zich zijn liefste ts veroveren. Hedenmiddag 2 uur begon deeigenlykebawr. Een strijkje van nog heel jonge dilettanten ""tWas" er'^heef druk en heel gezellig. Er is letterlijk van alles to koop bloemen en munu- facturen, kinderspeelgoed en plaatwerken, galan terieën en bibelots een aardig chocolade-tentje en het thee-buffet deden opgeld en groote be langstelling was er voor grabbelton en visch- gtlegenheid. Een pop, wier naam men wel mag, doch blijkbaar heel moeilijk kan raden, ont breekt ook niet en de voor de verloting be- Btemde schilderijen en kunstvoorwerpen ver lokken menigeen, nog een lot te koopen. Ook hier blijkt weer de goede smaak en de juiste opvatting der dames van het comité om voor elke beurs iets beechikbaar te stellen. Vanavond half acht voeren kindertjes Beetho ven's Kinder-symphonie" uit voor de weesjes, waarna de Ameisfoortsche mandoline-club „Arion" zich af en toe zal doen liooren. Morgenavond musiknle en andere voordrach ten en tot slot do trekking der verloting, waar voor de heer D. Harting nog zijn heel mooie ets van het Sprengel, gezien van den Zuidsin- gelkant, afstond. Aan het Jaarverslag der plaatselijke afdee- ling van Patrimonium" zij nog ontleend, dat zij 100 gewone en 13 buitengewone leden telt. De afdeelings-penningmeester sloot zijn rekening met een bate van f 51.83, bij een ontvangst van f349.61 Die van het Ondersteuningsfonds ontving f792.92 eu behield eeu goed saldo van f274.65 ondauks 84 uitkeeriogen. De afdeeling »De Eem" van de Ned. ver- eeniging lot veredeling van den viscbstand telt thans 58 leden. De Oudheidkundige vereeniging »Fleliite!' houdt hedeuavond haar Jaarvergadering ten Stadbuize. Zoowel Amersfoort's mannenkoor als Thalia geven Zondag een volksavond. Zou 't niet nog mogelijk wezen, dat door gemeen overleg éeu dezer uitvouringeu werd uitgesteld Dan heeft men er twee malen pleizier vau en nu slechts half. De Vereeniging tot bevordering van den rozenteelt iu ons land »Nos junguut ros®" zul 26 Juni hier baar Jaarvergadei ing eu tegelijk een rozendug voor Amersfoort houden. De firma Lensing Van do Vijzel was met f622 100 laagste der 19 gegadigden bij de openbare aanbesteding vau den bouw eener villa bij de Krakeling onder Zeist on der directie van architect J. M. Paap. Het werk werd aan de firma gegund. De hoogste besomde f29 350. Men wil weten, dat de f50 000 der Staats- loteiij in zijn geheel is gevallen hier ter stede. De rangeerder G. B., ruim 31 jaar in dienst hij de N. C. 8. en sedert betrekkelijk kort overgeplaatst vau Amersfoort naar Nij- kerk, is daar Zaterdagavond omstreeks 9 uur vlak voor het station tusschen de buffers van een locaaltrein geraakt en op slag gedood. Hij laat een weduwe rnet 4 nog jonge kinderen na. De Rechtbank te Utrecht eischte zes maan den tegen den piccolo Th. van W., vroeger te Amersfoort, wegens rijwieldiefstal. Niet voor ieder voorhoofd staat, hoe het hem van binnen gaat. Menigmaal heeft menig hart midden ouder 't lachen smart. Vit den. omtrok. Ook ds. I). Tb. Keck, Ned. Hervormd predikant te Zuilicbem en Nieuwaal, heeft bedankt voor het beroep naar Hoevelaken. Hoevelaken telt thans 1062 inwoners,570 mannen en 492 vrouwen. By de Nationale commissie tegen het al coholisme i« een plan aanhangig om, tot vermindering vau het drankgebruik, zich tot de Regeering te wenden met het verzoek, do uitbetaling van de ioonen barer werk lieden niet langer op Zaterdag te doen plaats vinden, iudien althans in de betrokken krin gen der samenleving tegen een anderen uit- betalingsdag geon bezwaren bestaan, waar- omticnt bij de verschillende werkliedenver- outiigingen een onderzoek zal worden inge steld. 6 Wanneer do Regeering het voorbeeld geeft door den uitbetalingsdag der loonen te verplaatsen op u«n dag in het begin of in het midden der week hoopt men, dat de particuliere werkgevers zullen volgeD. De kortste weg is niet altijd de snelste. Lon den is sedert vele jarsn door de telegraaf recht streeksverbonden met Berlijn. Het tarief is 15 pfennig per woord. Toch gebruiken Londen- •che Beursmannen, wanneer hun aan snelle overbrenging van hun telegrammen veel gele gen is niet dien rechten weg, doch den om weg, óver New-York. De telegrammen gaan eerst langs den onderteeschen kabel naar New- York, en van daar langs den kabel over de Azoren en Emden naar Berlijn. Elk woord komt dan op 2 Mark of fl.20, maar het telegram is sneller in handen van den ontvanger. Er schijnt dus wsl iets te haperen aan de eigen verbinding tusschen Louden en Berlijn. De komeet Het is gebeurd te Turyn, ver leden Woensdagavond. Plaats der handeling een openbaar plein. Op den voorgrond een menschenmenigte, op den achtergrond achter wolken, de komeet. De bladen haddeu aan de menigte verleid, dat de komeet «6o en ïóo laat te zien sou zijn. Nu, «e was er wel, maar achter het wolken gordijn. Het publiek wachtte, werd ongeduldig en be gon toende komeet uit te fluiten en uit te jouwen. En dat hielp. Het achterdoek opende zich de wolken-koulissen gingen uitten en de komeet toondt zich in al haar pracht. Daarop.... algemeene toejuichingen van de menigte. Een minuut of tien liet de komeet ich de huid# welgevallen; toen vond zij dat het genoeg was geweest en liet cij het wolken- gordyn weer dichtvallen. D# carrousel-brandkast is het nieuwste in dt brandkastenfabricage bij haar strijd tegen do inbrekers, die tegenwoordig ook gebruikmaken van den snijbrander, die met behulp von een «uurstof-waterstof of zuurstof-acetyleenvlam, in weinig minuten de zwaarst# kluispantsers door snijdt. De carrousel-kluis mankt echter het ge bruik van een snijbrander geheel onmogelijk. Zij bestaat uit eeu aan alle zijden gesloten sta len kamer van veelhoekigen opstand, dio op kogellagers draait in een ronde versterkt gemet selde ruimte, waarbinnen de stalen kast om haar loodrechte as draait, zonder met den muur in aanraking te komen. Een deur in den omsluiting!* muur geeft overdag toegang tot de kluis, die gedurende do kantooruren niet in ronddraaiende beweging is. Na 'ts'uiten van het kantoor, wor den genoemde deuren gesloten; een electromotor, door een accumulatorenbatterij gedreven, wordt ingeschakeld en met gelijkmatige snelheid draait de binnenkast volgens een opgewonden uurwerk, dat de beweging automatisch doet ophouden. Gedurende de rondgaande beweging is de kluis niet te nadereD. D» electromotor en de accu- mulütorenbiUerij bevinden zich in de kluis en zijn dus van buiten niet afstelbaar. Stilstand of vermindering der draaiende beweging worden bovendien door alarmsignalen aangekondigd en al wordt de buitenmuur doorgebroken, zoo is de ronddraaiende binnenkast niet met de iiuur- stofvlam te bewerken. De wereld gaat vooruit, óok iu het verdedigen van de brandkast. Men seint ons, dat tot yeneraal-majoor commandant der 4e divisie is benoemd ko lonel G. A. Buhlroan, kolonel-commandant vau liet 3e regiment infanterie. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dut de liedactie sieeds onvoorwaardelijk in stemt met den inhoud. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet ge- plaaiat, wordt niet teruggegeven. Geachte Redactie, Naar aanleiding van uw verzoek dat een deskundig persoon op hut gebied der eigen bouw zich zou laten hooren, meende ik aan vankelijk dit n i e t te doen en een afwach tende houding te moeten aannemen, daar wellicht een ander beter iiebt zou ontsteken in deze zaak. Nu dit niet is •geschied, voldoe ik aau het verzoek in uw no. van 25 Januari j.l. om eenige ophelderingen te geven, wat, althaus naar mijn mueuing, de oorzaak is, dat men niet meer zulke goedkoope wonin gen kan krijgen als vroeger, cn waarom niet gebouwd wordt. Deze zijn legio en niet, zooals uw zegs- mau uw meldde, alleen de Bouwverordening, hoewel deze, indirect, het leeuwenaandeel hierin bijdraagt. Dat een eigenbouwer Biet uit een filan tropisch oogpunt bouwt, i stilzwijgend aan te nemen. Daarvoor is bet grootste deel toe te schrijven, dat ieder ingrijpen van over heid ;wege, of belasting op onroerende goe deren, een indirecte verhooging der huur waarden meebreDgt. Dat men zoo weinig 'oouwt, wil ik trach ten nader uit een te zi-tten. Ten eerste door het homogeen zijn van

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2