Zaterdag 5 Februari 1910. No. 7773. 59e Jaargang Stadsnieuws. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdaj Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.45. Advertentiën 1—6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 4.25 elke regel meer f 0.25. Qroote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT9 Postbus 9. Telefoon 49 KENNISGEVING. De GEZONDHEIDS-COMMISSIE voor de Gemeente AMERSFOORT br«Dgt ter kennis van belanghebbenden, dat zij hare Openbare vergadering, bsdoeld bij art. 27 der Gezondheidswet, zal houdsn op Vrijdag 11 Februari 1910, des avonds te 8'/» uur, in hst Raadhuis. Amersfoort, 5 Februari 1910. D# Gezondheids-Commissie voornoemd, De Voorzitter, H. W. SCHREUDER, De Secretarie, Des TOMBE. Wanneer hier? De liefhebbers van rooverromans kun nen zich voortaan niet meer aan de Zwitsersche spoorwegstations voorzien van hun lievelings-lectuui;. Het Bestuur der Zwitsersche Bondsspoorwegen heeft namelijk den verkoop der boeken van Sir Athur Conau Doyle en andere de tective-romans aan de stations verboden. Dat verbod is uitgevaardigd naar aan leiding van den vijfvoudigen moord, on langs op een hoeve in Frankrijk gepleegd door twee Zwitsersche knapen, die door het lezen van detective romans op het denkbeeld van de misdaad gebracht zijn. Wanneer zal men hier te lande óok eens zoo wijs worden 1 Militie-luitenants. Over enkele weken zal weder een groot aantal jongelieden als recruut in het leger treden om opgeleid te worden tot ge oefend soldaat. Velen meenen, als zij dat geworden zijn, zich voldoende van hun plicht tegenover het vaderland te hebben gekweten. Waar echter de aanwezigheid van een voldoend aantal goed geoefende aan voerders voor het leger een levens vraag is, ligt het voor de band, dat de meer ontwikkelde zich niet mag tevreden stellen met de positie van eenvoudig soldaat, zoolang een groot aantal plaatsen in den korporaals- en onderofficiersrang nog ter vervulling open is. Gelukkig is tot nu toe de aanmelding ter opleiding voor die rangen, niettegen staande de uitbreiding van ons leger als gevolg van de vergrooting der jaarlyk- sche lichtingen, vrjj bevredigend. Door die uitbreiding zal onze weermacht slechts dan evenredig in kracht toene men, als alle aanvoerdersplaatsen, dus óok die in officiersrangen, regelmatig kunnen worden bezet. En nu heeft juist de leger- uitbreiding een bepaalde behoefte doen ontstaan aan luitenants-aanvoerders. Het mag als bekend worden aange nomen, dat het met mogelijk, doch ook niet noodzakelijk is, daarin te voorzien, uitsluitend door z. g. beroeps-officieren. Reeds sedert lang vormen de reserve officieren een veelal zeer gewaardeerde versterking van het officiers-korps. In de laatste jaren zjjn (fcac de mili tie-officieren bijgekomen. Blijft de opge wekte geest tot weerbaarmaking van ons volk levendig, dan mag met grond worden verwacht, dat in het tekort aan luitenants-aanvoerders binnen niet al te langen tijd zal zjjn voorzien. Daarvoor is het echter beslist noodig, dat elk jaar een voldoend aantal ont wikkelde miliciens zich ter opleiding tot militie-officier aanmeldt. Die opleiding duurt ongeveer eem jaar. Zjj legt verplichtingen op, doch natuur lijk zijn er ook voordeelen aan verbonden. Wie vermeent of kan vermoeden de bekwaamheden te bezitten, vereischt om de opleiding tot militie-officier te vol gen, onderzoeke niet angstvallig of die voordeelen wel opwegen tegen de ver plichtingen, maar vrage zich ernstig af of hij tegenover het vaderland wel ten volle zijn plicht vervult, wanneer hij zich tevreden stelt met een positie of rang in het leger, die hem belet, dat leger ten volle datgene te geven, waartoe hij door aanleg en geestvermogens maar óok door zijn positie in de burger-maat schappij in staat is. Reeds nu is er een niet onbelangrijk aantal miliciens tot officier opgeleid en als militie-luitenant in het officierskorps opgenomen. Moge ook dit jaar de deelneming aan die opleiding zóo belangrijk en ernstig zijn, dat het officierskorps in het vol gende jaar met een groot aantal militie luitenants wordt versterkt. De opleiding geschiedt by de Militaire school-compagnie te Amersfoort. Hoe die plaats heeft, hopen we in een volgend nummer uiteen te zetten. Woningbouw. De Maatschappij tot bevordering der bouw kunst schreef in Januari 1908 een prijsvraag uit voor éeugezins-werkmansworiingen Zy kwam tot die prijvraag doordien in de laatste 30 of meer jaren onze architecten geheel en al voeling verloren hebben met den eigenlijken woningbouw. Wie een wan deling maakt door de nieuwere en nieuwste wijken onzen steden zal niueihjk durven vol houden, dat de doodsche en eentonige stra len met hun huizen, waarin ook niet het geringste spoor van bouwkunst te ontdek ken is, hun ontstaan te danken hebben aan de medewerking van architecten. De woning bouw is tegenwoordig ontaard in een be drijf, dat slechts dient cm aan grosden een hoogere productiviteit te geven, door ze als bouwterrein te exploiteeren. De tegenwoor dige woningbouw is voor een groot deel in handen van eigeubouwers en bouwspecu- lanten, waaronder men zelden geschoolde bouwkundigen, dikwijls niet eens vaklieden aantreft, wier doel meestal niet is het bou wen van woniDgen waarbij de gezondheid en liet comfort der bewoners en de goede constructie der woningen op den voorgrond staan, doch die zooveel mogelijk bergplaatsen voor menschen optrekken op het kleinst mogelijke terrein. Het programma voor de prijsvraag was zeer algemeen gesteld. Gevraagd werd plan en opstand voor een blok van vier aanetn- gebouwde werkmanswoningen, zonder ver dieping, van een huur van f2.25 a f2.75 per week of naar gelang vau de plaats in ons land iels meer of minder. Elke woning, hoogte 2.75 M van bovenkant vloer tot onderkant plafond, moest bevatten een woonvertrek van 16 M2, een kleiner vertrek van 5.50 M2 en een keukentje in verhouding verder drie afgescheiden slaap plaatsen, waarvan éen op den begaueD grond en twee op den beschoten zolder, waarvan een deel moet afgeschoten voor berging. Verder de uoodige stookplaatsen, kasten, een keldertje of andere vorstvryo bergruimte en een privaat. Licht en lucht aan de vóur- en de achterzijdein de eindgevels van het blok geen deuren of ramen. Er kwamen 230 ontwerpen in, waarvan al dadelijk 162 ter zijde werden gelegdbij een volgende schilting werden er nog 51 uitgeschoteo, zoodat er 17 overbleven, vau welke er ten slotte 7 werden bekroonddrie met f 100 (waarvan twee bovendien met de medaille der Maatschappij), twee met f75 eu twee met f50. in de jury hadden o. a. zitting de bier zeer bekende heeren D. E. Wentink en W. -Z, van Boven, beiden architect en beiden Inspec teur van de volksgezondheid. De Maatschappij heelt thans 40 uitgeko zen ontwerpen in een album vereenigd, dat voor deu prijs van slechts éen gulden in den boekhandel veikrijgbaar ts en voor eigenbouwers zoowel als vuor vereenigingen die verbetering vau den wooingbouw beoo gen, zeer zeker van waarde is. Mits vooral de raad wordt behartigd, aan het slot der Inleiding: «Daar ieder huis iu de werkelijkheid zijn eigen eiscbeo heeft, schuilt in het onoordeelkundig overnemen van de plattegronden nf het verhaspelen der architectuur uit dit boekje een groot gevaar, dat zoo het onder de oogen wordt gezieQ door hen die werkmanshuizen wenschen te doen bouwen het boekje meer kwaad dan goed zullen stichten". Ons exemplaar ligt ter beschikking voor belangstellenden, die niet dadelijk'ten album zich willen aanschaffen. Nogmaals „Zandbergen". Het is geon ongewoon verscbijosel al dus het «Maandblad in het belang der op voeding van weezen" dat onder de min derjarige wezen in het algemeen, en onder die welke aan de verzorging van verschil lende corporatiën en inrichtingen in 't bijzonder, zijn toevertrouwd, meer tuber culose» voorkomen dan psrcentsgewijze on der de minderjarigen, wier ouders nog in leven zijn. Zoo ook is bet aantal dezer zieken bij de weezen van de Maatschappij «Zandbergen" betrekkelijk hoog, eu reeds geruimen tjjd zag het Bestuur uit naar een gelegenheid om door opzettelijke en afzonderlijke ver- plegiug van die kinderen nog Zoovelen mo gelijk voor vroegtijdigen ondergang te be waren. Het Tehuis „Zandbergen", waar al de weezen bij hun komst tijdelijk verblijf vin den, is uit den aard der zaak niet geschikt voor ziekenverzorging, en om de tuberculosen in een sanatorium te plaatsen, waar het ver- pleeggeld een 12 per dag en per patiënt ?ou bedrageo, eiscbt een uitgave, welke bo ven de krachten der Maatschappij gelegen is. Waar in de laatste jaren bij herhaling het grond kapitaal moest worden aangespro ken, acht bet Bestuur zich niet verantwoord, m deze richting voort te gaan, te meer omdat het Tehuis «Zandbergen" zelf nood zakelijk moet worden verbouwd, waarvoor i 80JU noodig is, en nog slechts f 1400 is ingekomen. Groot was dan ook de vreugde over het liefderijk aanbod vau iemand, die by Nun- speet een buitenhuis heeft, toen hy dit huis met eeu halveu bunder grond kosteloos tot vry gebruik aan de Maatschappij afstond, met uitzicht, dat bet door aankoop in eigen dom kan worden genomen, zoodra daarvoor de noodige gelden zouden zijn bijeengebracht. Het eerste werk is nu maar, het meubilair te verkrijgen en de lighallen te maken, voor- loopig voor vier patiënten. Waar het Bestuur een beroep doet op de hulp en medewerking van ben, die iets voor het plan gevoelen, zij herinnerd, dat bet meubilair niet nieuw behoeft te zyo. Wie tot bereiking van bet doel een geldelijke bij drage schenkt, stelt bet Bestuur in de gele genheid, aan te schaffen betgeen niet op andere wijze ontvangen wordt. Naar een zeer geschikte en vertrouwde verpleegster wordt uitgezien. De behandeling der patiënten zal door haar geschieden, onder toezicht van dr. Schut Jr., die daarvoor ge heel belangloos zyn hulp aanbood, zooals dr. Van Gorkom bereids zijn welwillende medewerking heeft toegezegd voor aanwij zingen, hoe het best het huis in te richten. Wanneer bij de inrichting voor tuberculosen tevens een plaatsje kan gevonden worden om afgescheiden van deze ook enkele andere kinderen, die wat rust en frisscbe lucht noodig hebben, tijdalijk op te nemen zou het plan een niet ongewenschte uit breiding verkrijgen. De directeur van „Zandbergen", jhr. W. A. Ortt, te Amersfoort, ziet met verlangen uit naar de' vervulling van deze wenscbeu en goede verwachtingen. Dat vele grootere en kleinere gaven in natura en in geld mogen toestroomen. Een dringend weezenbelang is hier aan de orde. Wie spoedig helpt, helpt dubbel. Dit laatste hebben de dames begrepen, die deze week den bazar voor «Zandbergen" bier inrichtten en de heeren, die hen daarby bijstonden. De bazar beeft een netto opbrengst gehad van ongeveer f1900; voorwaar een verras send boog bedrag waarvoor de dames har telijk dank zeggen aan ben, die voorwerpen afstonden voor den verkoop, aan het Bestuur der sociëteit „Vereeniginv,1, dat de zaal ter beschikking stelde, en aan alien, die op eenige wijze meewerkten. We meenen in veler naam te spreken als we wederkeerig hulde brengen aan mevrouw Van Reigersberg Versluys, die het initiatief nam voor dit weldadigheidsfeest, en aan de dames aie haar behulpzaam waren om een zoo schitterend resultaat te bereiken. Gelijk we reeds met een enkel woord meldden, zal aanstaanden Dinsdag aan de ver loting een Ueberbrettl-avcnd worden verbon den, terwijl de bate daarvan wordt bestemd voor de lighallen en de meubileering van het huis te Nunspeet. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in de zitting der Eerste Kamer mee gedeeld, dat het wetsontwerp betreffende de ziekteverzekering binnenkort het Departe ment van Landbouw zal verlaten. Het Kon. besluit van 5 Januari 1884 tot regeling de verg ieding van reis- en verblijf kosten wordt herzien. De Staatcommissie voor de werkloosheid beeft besloten, een onderzoek iu te stellen naar den omvang en den aard der werkloos- beid in verschillende vakken en in verschil lende streken van ons land gedurende de jaren van 1905 tot 1910. Tot dat doel beeft zy aan de Kamers van Koophandel verzocht, haar de gegevens te verschaffen waarover die Kamers beschikken of welke zy kunnen bijeenbrengen. De commissie heeft als bandleiding voor haar onderzoek een vragenlyst vastgesteld en daarvan een aantal aan de Kamers toe gezonden. Elke vragenlyst is bedoeld voor éen enkel vak en éen Gemeente, omdat het er op aankomt de vormen der werkloosheid na te gaan, zoowel onderscheiden naar de vakken, als naar de landstreken. De Kamers ontvingen het verzoek vóór 15 April te antwoorden. Tot Directeur-generaal van den landbouw is benoemd de heer P. van Hoek, tbans Inspecteur van bet landbouwonderwijs.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1