Eindelijk is nu ook in de Provincie Utrecht ee i afdeeling gevormd van de Nederland- sche Politieliond-vereaniging, waarvan het Hoofdbestuur te 's GraVenhage is gevestigd. Het voorloopig bestuur is 9ameDgesteld uit de heereo C. G. A. Wyarnalen, commis saris van de politie te Utrecht, Voorzitter J. E. du Celliee Muller, inspecteur van politie te Biurn, Vice-voorzitterF. van Doorn inspecteur van politie te Utrecht, Secretaris D. Otten, brigade-commandant der Rijks- veldwacht te Utrecht, Penningmeester en jhr. Th. A. van Speugler, adjunct-inspecteur van politie te Zeist, 2e Secretaris. Binnenkort zal door dia vereeniging een bijeenkomst worden gehouden, toegankelijk voor alle justitie- en politie-ambtenaren eü beambten, waarin de heer Gijsberti Hoden- pijl, gepensionneerd majoor der genie, zich bereid beeft verklaard een causerie te hou den over het nut en het gebruik van don politiehond. Burgemeester eu Wethouders hebben onder dagteekening van 3 Februari doen uitgaan de oproeping voor herhalingsoefe ning bij het '18de Laudweer-district van de infanterie, de 12 en de 13 compagnie ves ting-artillerie, de le en de 2e compagnie pontoniers, alle van de lichtingen 1905,1906, 1908 en 1909, en de genie-troepen. De kennisgeving wordt in haar geheel opgenomen in het volgende nummer. Zij is reeds aangeplakt op de gebruikelijke plaat sen. In ValkbofPs kunsthandel is geëtaleerd Herfst aan de Eem", van den heer A. van Weezei Errens. De heer A. M. van Bemme! is gekozen tot Bijbel-commisaris in de wijk Bloemen dal, in de vacature ontstaan door het be danken door ilen hoer J. W. Boshuizen, Bij de stads-eoitie is gevoegd een boekje van de Ryks-Postspaarbuuk, welks inhoud wel eens onder de aandacht mag gebracht van loontrekkend personeel. De aandacht zij tevens gevestigd op de adverteotie in dit nummer van Brandsma's overbekeuden theehandel, die, zoo lang de voorraad strekt, kosteloosverkrijgbaarstelt een zeer handigen Gids voor belastingplichtigen. 't Behandelt wel geeü aangenaam onder werp, maar 't verlicht bet juist invullen der belasting-biljetten zeer. Wachtmeester K. Duizei dstra, van de Rij school, is gister gaan strijken met do hoog ste prijzen Jie bij het 9de wapenfeest van den Kon, onderofficieren-schermhond te be halen waren. Hij won den Eereprijs, een zilveren me daille van Z. K. H. den Prins der Neder landen, in den schoonheidswedstrijd floret ('29 deelnemers); en den Eereprijs, een groote bronzen medaille van H. M. de Koningin, in den schoonlieidswedstrijd sportsabel (30 deelnemers). De Uaiste dag, gister, heeft ook geen prij zen opgeleverd voor het 5e regiment infan- Quick gaat morgen naar Deventer voet ballen tegen D. G. S. We herinneren nog even aan de weder opvoering van «Broeders Vrijmetselaars'', het alleraardigste blijspel van Carl Laufs, door Thalia, morgenavond in «Amicitia" te geven. Mocii'en er wezen, die meenen, dat het stuk propaganda maakt voor de Vrijmetse larij dan zij hun meteeu maar meegedeeld, dat Haverman, een der hoofdpersonen, zich uitgeeft voor Vrijmetselaar om ongestoord met zijn vrienden een kaartje te kunnen leggen. Gevolg hiervan is een reeks dolle verwikkelingen, die de toeschouwers dikwijls doen schudden van 't lachen. De Zangvereeniging «Amersfoort's Man nenkoor", opgericht 5 Juli 1907, gaf Don derdagavond haar derde concert in «Amici- tia" en zal dit morgenavond herhalen uls volksconcert in »De Vereeniging". Maar was dit nu werkelijk wel een con cert van het Mannenkoor Het zong 7 lie deren, evenveel dus als de alt-soliste, terwijl de tenor-solist er bovendien 5 ten beste gal. Het is dan ook werkelijk moeilijk, te be- oordeelen of het koor, als zoodanig, vorde ringen heeft gemaakt en daarom toch is 't by het optreden coram populo te doen. En dit is het gevaar voor wie de kunst beoe- lenen, als zij worden toegejuicht publiek was zeer kwistig met handgeklap, na elk nummer dal zy meenen 't al een eind te hebben gestuurd. Oefenen en nog eens oefenen en letten op de kleintjes èn vooral op den dirigentniet de zaal inkijken, of die er wel is, of gene en dan tegen dien bekende knikken. Eo zingeD, niet barder dan men kan, want dan moet het loopen zooals 't Donderdagavond ging, dat er ge knepen en gezakt wordt en alle kracht is verbruikt eer het lied i8 uitgezongen, dat de forti ruw klinken en er niet wordt gelet op den zin der woorden, Zoo werd de slot regel van Heinza's „Zondag op het meer" (wuar toch duidelijk staat: Uon heilgen rust dag stoortmeer dan fortissimo gezongen werd goon acht gegeven op decrescendo, hoe ook de dirigent wenkte. Zijn inspanning werd terecht beloond mei een lauwerkrans. Waarom niet het accompagnement dooi de onderstemmen in den A. M. K.-marsch gezoemd, geneuried Dat hebben toch ie Wognummers zoo overheerlijk voorgedaan. Mevrouw Kerkmeijei-Bakker, uit Hoorn, de alt-soliste, bleek te bescbikkeo over eon wel wat zacht, d«.ch zeer zuiver geluid en onverbeterlijke uitspraak en verdiende ten volle, dat zij werd terug geroepen en «Mar leentje" zelfs moest herhalen. Zij werd dan ook met bloemen gehuldigd. De tenor-solist, de heer Ph. Carstens, uit Deventer, belooft heel voel. Vooral het slot van Schumann's »Mit Myrtben und Rosen zong hij geweldig mooi. Storend was echter zijn »eewiek" in het overbekende korfliedje van Schubert, dat jammer genoeg niets v.-in •Ongeduld" had, dank z:j de begeleiding, die veel te langzaam en in den regel storend zwaar was, óok omdat de piano juist ver keerd stond. Na de pauze, vooral in Brahm's «Minnelied", bleken de zeer goede qualiteiteu van dezen zanger, dien we hier nogmaals hopen te booreD. Onder voorzitting van mr. F. D. graaf Schimmelpenninck werd gisteravond in het Militair tehuis aan de Beekstraat gehouden de Jaarvergadering der plautselijke afdeeling van den Ned. Militairen-bond. De Secretaris, ds. Donner, opende met gebed, las vervolgens de notulen van 5 Februari 1909, die werden gearresteerd onder dankbetuiging aan dea ontwerper, en bracht het Jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat de gang van zaken ook in 1909 een zeer geregeld verloop bad. De Bondsvergadering, 21 April gehouden, werd namens de afdeeling bygewoond door kapi tein A. C. Couvee en ds. Donner. Behalve een subsidie van f300 gaf het Hoofdbestuur f 170 voor herstelling van het dak. Aan den heer Zevenbergen en diens echtgeiioote wordt dank gebracht voor het zeer vele dat zij deden voor de bezoekers, wien zij een tweede vader en moeder zija. Het bezoek was zeer druk en zeer geregeldook de Bijbellezingen 's Zondagsavonds worden weder druk bezocht. Dat de oud-bezoekers het Tehuis niet vergeleo, blijkt wel hieruit, dat zij f245.37 bijeenbrachten. Buitengewoon druk was het bezoek op Mei, toen de ge boorte van H. K. H. Prinses Juliana werd hordacht, in den avuud vau den jaardag van H. M. de Koningin, en gedurende de geheele kermis week. De bibliotheek is verrykt door den heer J. B. de Beaufort, te Woudenberg, die een groote kist tijdscbritten zond. By de lotiDg, voor de Nationale militie, in Augustus, werden do jongelieden andermaal kosteloos onthaald op brood en koflie. Het aantal leden slonk van 63 tot 57.dat der begunstigers steeg van 138 tot 147zy contributeerden ouderscheidelijk f 117.50 en f 125.50. Het verslag werd met dankbetuiging aan genomen voor kennisgeving. De Penningmeester, kapitein A. C. Couvee, deed hierop rekening en verantwoording, welke was nagezien door de heeren Veis Heyn eo Oosterveen, van wie eerstgenoemde rapporteerde, haar in volkomen orde te heb ben bevonden en voorstelde, haar goed te keuren en den Fiacus décharge te verleeuen waartoe werd besloten. Zij heeft bij een ontvangst van f 1324.11 een goed saldo van f 13.86; nochtans zij twee rekeningen tot een bedrag van i 250 nog onvergolden. De Begrooting voor 1910, sluitende bij een ontvangst van f889.86 met een geraamd tekort ran 1400, werd voorloopig vastge steld. Mr. F. D. graaf Schimmelpenninck en d«. Donner, die periodiek aftraden, werden her kozen als Bestuurslid en namen de benoe ming weder aan. Het Bestuur werd gemachtigd, twee afge vaardigden aan te wijzen naar de Bonds- vergjJ^ing en twee leden om het fioan- cieeWteheer over 1910 na te zien. By uïï\rondvraag merkte d3. Donner op, dat de uHgaven al grooter worden, ook doordien thans twee lichtingen onder de wapeneD zijn en dus zomer en winter alle zalen zijn bezet, hetgeen bijna het gebeele jaar groote uitgaven veroorzaakt voor vuur en licht. Dat is een schaduwzijde van den bloei van het Tehuis, dat het meest gere geld en het drukst wordt bezocht van alle Tehuizen in ous land. Spr. knoopte hieraan vast een opwekking om het aantal begun stigers (minimum-contributie f 1 per jaar) te doen stygen. Ds. Meiners sloot hierna de bijeenkomst met dankzegging. Men verzoekt ons mee te deelen, dat Dins dag 1 Maart a.s. een concert zal worden gegeven in „Amicilia" door mevrouw G. Vogel—Van Vladeraekeo, sopraan, uit Am sterdam, de bier zeer geliefde zmgeres,met medewerking van den pianist Willem Andriessen, uit Haarlem. De plaatselijke afdeeling der Ned. veree niging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken hield gisteravond haar Jaarvergade- Uit het verslag van den Secretaris bleent dat de afdeeling, den 22 Decem' ei 1910 opgericht met 9 leden, er thans bo telt, bene vens 2 adspirant-leden, 17 begunstigt» en een zangvereeniging heeft van 38 leden. Er werden gehouden 12 huishoudelykc eu 3 openbare vergaderingen. De Penningmeester had, bij een ontvangst van 159.80, een voordeelig slot vau f 193a. De colportage-commissie verkocht d»oö exemplaren vau „De blauwe vaan" en 800 andere brochures. Ook werd tweemaal kos teloos uitgegeven «Da drankbestrijder die huis aan huis werd bezorgd, terwijl met het A. D. C. de sNieuwjaarsbodu" in 6000 exem plaren kosteloos word verspreid. De heer J. Th. Eggink werd gekozon lot afgevaardigde ter jaarvergadering van de Provinciaal Utrechtsohe propaganda-commis- sie, welke 13 dezer in «Ons Huis" hier wordt gehouden. Nog eens weer de macht van het kleine. Gedurende het tweede half jaar van 1909 werd ten bate van de Amsterdamsche va- cantiekolouies op de Lagere scholen in de Hoofdstad verzameld voor f731.59 aan thee- lood en zilverpapier. Ju drie jaai is nu verzameld voor f 3824.36. De heer A. B. van der Klein, Havik 38, ueemt nog steeds gaarne dat «weggeworpen goed" in ontvangst voor het Centraal-ge- nootschap. De maandvergadering van «Handel en Nyverheid" zal worden gehouden op Dins- dag 15 Februari. Aan de markt werd gister aangevoerd 700 Kilo boerenboter; aan de Centrale boter- myn 3450 Kilo ongezouten en 1225 Kilo ge zouten fabriekaboter onder Rijks-contrnle. De prijs aan de markt was f 1.60 a f 1.75, die aan de mijn f 1.50 a f 1.61 vaor de on gezouten en f 1.55 a f 1.63 voor de gezouten boter. Van de markt gesprol in; hier werden aangevoerd 50000 eiereD, te üarneveld daar entegen 100000. De prys was hier f4.50 a f5.00 per honderd; te Barneveld f5.00 a f5.75. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlyk om half zes, die van de overige voertuigen niet later dan te zes uur worden aangestoken. Aan het Commissariaat van politie zijn terug te bekomen een kinder-overschoentje, op den openbaren weg, en drie zilveren lepelijes, in het huisvuil gevondep. Wilskracht is als een scherpe bijl, waar mee men door hel dichtste woud van we derwaardigheden zich een weg kan banen. De Nationale Huisvlyt-tentoonstellmg van den Volksbond tegen drankmisbruik zal in den aanstaanden zomer gehouden worden te Scheveningen op het uitgestrekte terrein achter den circus-bchumann, vlak bij het Kurbaus. Het terrein, welwillend door den Gemeenteraad vau Den Haag afgestaan voor hetdoel, wordt begrensd door de Nieuwe Park laan, do Stevinstraat en de Neptunusstraat en is gelegen aau twee tramlijnen. Inhoud „Wereldkroniek" 5 Februari: De Bel gische missie, die aan H. M. de Koningin me- dedeeling is komen doen van de troonsbestij ging van Albert I, Koning der Belgen. De Maatschappij voor scbeepa- en werktuigbouw „Feyenoord" te Rotterdam. Rotterdam in de sneeuw. Jhr. mr. dr. A. Röell, tie nieuwe Burgemeester vaD Amsterdam. De ijswed- strijden te Davos. Kroniek van de week De verkiezingen in Engelaud. Caricaturon uit het buitenland. BEURSOVERZICHT van 22 Januari tot 5 Februari 1910. De periode waarover dit overzicht loopt, on derscheidde zich door een uiterst zenuwachtige •n zwakke houding op de Atnerikaanschs markt. De met den aanvang van het jaar iugetreden daling is nog steeds niet tot staan gekomen, heeft in tegendeel verder om zich heen gegre pen en de koersen op een peil gebracht, dat '•r is beneden het in 1909 bereikte hoogste punten in vele gevallen de laagste koersen van 1909 nadert. De gang van zaken, zooals hij tot nu is geweest, is voor velen dan ook een groote teleurstelling geweest. Het ianr 1910 zou, naar de berichten luidden, een boom-jaar voor Ame rika worden handel en induatrie zouden in dat jaar eerst recht sich herstellen van de moei lijke periode, zoo pas doorgemaaktde spoorweg- ontvangsten zouden dientengevolge steeds blij ven toenemen eu dit alles zou zich afspiegelen in een koersniveau als nog niet gezien. Zoo waren de verwachtingen in heteind van 1909, doch reeds de esrste maand van het nieuwe jaar bracht op alle punten teleurstelling. De indus- t"V. ,een tijdperk van Uitstand ingetreden, de handel ia aan het verflauwen, de spoorwe gen wijzen bijna alle netto achteruitgangen aan en het koersniveau heeft zeer belangrijk lager gesteld. 6 Waar ia de oorzaak te zoeken van deze ge heel tegenovergestelde uitkomst? In de geldmarkt kan het niet liggen, want dit is het oenige punt waarop men zich niet teleurgesteld heeft gezien; geld ia zeer ruim en goedkoop geworden, juist zooals men had ver wacht. Het ligt voor de hand, de oorzaak meer te zoeken in een natuurlijke reactie op hel al te groote optimisms, dat tijdelijk voor deze schillend gebied eu wy hebben hier meer speciaal op het oog het hoog opdrijven der eer ste levensbehoeften zijn de aanleiding ge weest tot een gevoel van ontstemming by het Amerikaansche volk, dat zich uitte in oen agi tatie tsgen de trusts, die als de oorzaken van die opdrijving werden beschouwd, en hebben geleid tot deu eisch van hooger loon. Vrees voor werkstakingen en vrees voor Regeerinas- maatregelen tegenover de groote corporaties zijn hiervan het gevolg geweest en wij meenen, dat hieraan moet worden toegeschreven de drang tot likwidatie, die geleid heeft tot de ernstigo reactie, welke wij thans doormaken. Is deze zienswijze juist, dan kan een blyvende verbete- ring nog niet zoo spoedig worden verwacht. Immers de onzekerheid wat de Regeering wil, drukt nog steeds op de markt, tengevolge waar van handel en industrie gereserveerd zijn in het aangaan van nieuwe engagementen, terwijl ook de ioonbeweging nog niet geregeld i«. Zoo lang deze factoren niet in bevredigenden zin zijn opgeloBt, zal een blijvende hervatting der hausse-beweging op zich laten waehten. Wat nu meer speciaal den loop der zaken in de afgeloopen berichts-periode betreft, hebben wij gezien, dat de koersen, met onderbreking van tijdelijk horstel, zich voortdurend naar bo nsden hebben bewogen. Daarop influenceerden in de eerste plaats do ongunstige berichten omtrent de boven gereleveerde punten, die voortdurend de ronde deden, maar meer was dit verloop gevolg van het feit, dat elke nieuwe achteruitgang verscheidene vrijwillige of ge dwongen realisaties uitlokte. Op deze wijze worden langzamerhand de zwakke elementen uit de markt gedreven, wat vanzelf van gunsti- gen invloed zal zijn. De maening begint thans veld te winnen, dat wij het diepste punt der dépressie naderen en hst lijkt zeer wel mogelijk, dat, na de aanhoudende likwidatie der laatste weken, de markt krachtig weerstand sal bieden aan verdere baisse-aanvallen, zoodat de koersen niet zoo heel veel lager meer zullen gaan. Docb, zooals gszsgd, eerst moet zekerheid be staan omtrent de voornerae is van de Regeering en moet de arbeiderskwestie zijn opgelost, al vorens een krachtig blijveod herstel kan wor den verwacht. De markt der STAATFONDSEN bleef gun stig gestemd. De opnieuw dreigende verwikke lingen in het Oosten, tengevolge van de woe lige Cretenzers, oefenden weinig invloed, zoo dat de prijzen vrijwel op vorig niveau bleven. Ned. Werkelijke schuldsoorien konden iets in prijs opkomen voor de 3 pCJl. lsening, terwijl de Integralen bun koers behielden. Russen vaat met flinkon omzet; slechts Turken reageerden een kleinigheid, terwijl Znid-Amerikaanscho fondsen vast lageu, speciaal voor Columbia en Honduras; het laatste fonds op geruchten van een rejeling der schuld. Volgsui laatste bericht is thans de conversie der 5 pUt. Funding Loan Brazilië definitief vastgesteld. INDU3TRIEELE WAARDEN waren, onder den invloed van Amerika, uitermate flauw ge stemd en vallen voor deze afdeeling wel do grootste koersverliezen op te teekenen. Groote likwidaties vonden voor deso waarden in Amerika plaats en hoewel de flauwe stemming in den beginne aan onze Beurs niet geheel werd over- Ïenomen, kon Amsterdam zich op den duur aaraan niet onttrekken en was op enkele dagen der afgeloopen week ook ons publiek met veel fonds ter markt, zoodat ook hier do prijzen be langrijk achteruit zijn gegaan. Amalgamated vinden wij op ongeveer 78 pCt. tegen 84 pCt. vóór 14 dagenCar Foundry 60',pCt. tegen ö3 pCt.Smelting Refining kwamen heden ochtend 80 pCt. uit New-York, terwijl de notee ring 14 dagen geleden nog ruim 97 pCt. was Steels vielen terug van 87'/i pCt. op 80'/, pCt. terwijl van de minder courante waarden voora United Cigar shares leden. Het ie ie begrijpen dat bij dergelijke koersleruggangen velen de schrik om het hart is geslagen. Waar de Amerikaansche markt het grootste gideolle van de aandacht in beslag nam, kun- uen wij ditmaal kort zijn in onze beschouwingen over de locale markt. In het algemeen werden de koersen der locale waarden weinig aangetast door de daling in Amerikanen, hoewel de han del tot een minimum beperkt bleef. Slechts Cultuurwaarden vormden hierop een uitzonde ring en konden de koersen nu en dan, onder tamelijke omzetten tengevolge van berichten omtrent verkoop op gunstige prijzen van een gedeelte van den oogst 1911, hier en daar nog wat vooruitgaan. Per saldo is echter ook deze koersvooruitgang weder verloren gegaan, zoodat de fondsen vrijwel op vorig niveau bleven. MIJNBOUW- en PETROLEUMWAARDKN gaven weiuig beweging te zien. Koninklijko brokkelden iets ufTarakon daarentegen konden zich tot enkele procenten boven pari verhellen. Overigens leverde geen der markten iets bij zonders op. ^PROLONGATIE blyft goedkoop op 2'/i«2» M. T. L. Men meldt ons uit 's-Grnvenhage De hulp van een politiehond werd Maandag ingeroepen voor de opsporing van een meisje dat in een zeiruwlijdersinrichting te Scheveuin* gen verpleegd werd en daaruit den Torigen dag bad weten te ontsnappen. Hel kon worden vastgesteld, dat zij den dag van haar vlucht het laatst was gezien in de Ryklof van Goens- 81 raat. Dsn politiehond Mnrre werd door zyn gelei der, den politie-agentSjoorda, aan een kleeding- stuk van de vermiste luoht gegeven in die straat en niettegenstaande het spoor meer dan 24 uur oud was, scheen do hond het dadelijk to heb ben gevonden; althans hij bracht zijn geleider over het Bcscidenhont en door het Bosch naar de uitspanning „Het Roomhuis", waar hij staan bleef. By informatie bleek, dat de vermiste daar den vorigen dag even had vertoefd en weder was doorgegaan.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2