Donderdag 3 Maart 1910. No. 7784. 59e Jaargang. Stadsnieuws. UITGAVE: FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1.— franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosleloos. Legale, ofïicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels^ f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten do stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRAGHT9 Postbus 9. Telefoon KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet cp artikel 87 der Drankwet Brengen ter openbare kennis 1. dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop uitsluitend van alco holvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door JAN KAMSTEEG, in de beneden- acbtemal van het perceel Havik no. 20 alhier 2. dat binnen twee weken na deze bekend making ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders kan inbrengen. Amersfoort, 2 Maart 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J G. STENFERT KROESE. Een leemte. In het „Tijdschrift voor Postergen en Telegrafie" wijst dr. A. op een leemte, waarin licht kan worden voorzien, Hg schrijft dan: Onlangs kwam mg ter oore, dat enkele hier reeds vele jaren gevestigde fabri kanten hun ondernemingen eenige maan den geleden hadden omgezet in Naam- looze Vennootschappen, met benoeming van éen of meer, 't zg coramercieele dan wel technische Directeuren, gekozen uit personeel, dat tal van jaren in die zaken werkzaam was geweest. Zooals zich laat begrypen, geschiedde de uitreiking van aangeteekeude stukkeu geruimen tyd op den zelfden voet als voorheen, ook al was wellicht eene of andere weinig opvallende bijvoeging aan de adressen toegevoegd. Op een en ander attent gemaakt, bleek mij, bij inzage van de nieuwe Statuten, dat hierin niets voorkwam om trent het teekenen voor ontvangst van per post toegezonden waarden wel was daarin melding gemaakt van de wijze waarop verbintenissen zul len worden aangegaan, doch d»e clausule kan bezwaarlijk toepasselijk zyn ten opzichte van de hier bedoelde hande lingen. Hoe te handelen, wanneer ouder deze omstandigheden éen of zelfs meerdere directeur(en) zich ten postkantore ver voegen tot liet in ontvangst nemen van een brief met aangegeven waarde van duizend gulden bijv., geadresseerd aan „de meelfabriek Fortuna". M.i. zal in zulke gevallen dikwijls „ouder gewoonte", of wel alleen op goed vertrouwen, wor den te werk gegaan, zoodat risico slechts bestaat aau de zyde van den postambte naar. De meening wordt uitgesproken, dat men zich van de audere zgde wellicht zou kunnen beroepen op de eene of andere circulaire, gelijk veelal door koop lieden en indnstrieelen wordt verspreid, houdende o.a. dat die en die heeren zóo en zóo zullen teekenen. Van een volmacht zoude ook hier kunnen worden gebruik gemaakt, indien de Statuten slechts eenige aanwijzing bevatten omtrent degenen, die bevoegd zijn, een volmacht te verleenen. Itesumeerende zoude het m.i. in het algemeen wenschelijk mogen worden ge acht, dat door de bevoegde autoriteiten de aandacht werd gevestigd op boven bedoelde, meermalen geconstateerde leem ten in de Statuten van „Naamlo^zc Vennootschappen", enz. Duur, maar gerechtvaardigd. Met Argus-oogen bekijken wij, Nederlanden, onze Stualsbegrootingen, schrijft de „Arnh. Crt.". We bezien ze dwars door het cijfer-gordijn, dat onze belastingen voorstelt. Deze laatste maken onzen blik scherp cn juist niet altijd welwillend. De Begrootingen bevallen ons niet, want de be lastingen zijn niet nuar onzen zin. Daarin staan we niet alleen. Het zelfde kan gezegd worden van de Duitschars in Duilschiund, van de Franschen in Frankrijk en van de Put i- goniëra in Patagonië, zoo daar ten minste Be grootingen en belastingen gevonden worden. Want internationaal is nu eenmaal de neiging der menschen, door de Engelschen meer speciaal uan den Nederlundscben koopman verweten, om zoo veel m igelijk te vragen en zoo weinig mogelijk te geven. Vragen o dat is iets andersKomt het op vragen aan, dan zyn wij, Nederlanders, Duit- schers, Franschen, Patagoniëra mild, heel mild. Men krijgt er zoo eenig begrip vaD, wanneer men jaar in jaar uit de subsidie-posten op onze Begrootingen in aantal ziet toenemen. Dut zijn de met succes bekroonde aanvragen. Men denke nu eens, hoeveel aunvragen zonder succes ble ven. Wat moeten H. M. de Koningin, wat moe ten Hunne Excellentiën de Ministers een ver zoekschriften onder de oogen hebben gezien om subsidie voor dit, subsidie voor dut, ver- boogde subsidie voor allebei, subsidie voor alles en nog wat! Hoe menig gesprekje beeft er niet plaats ge had lusschen invloedrijke kiezers en „hun" Kamerleden, wanrvuu een subsidie-aanvraag het hoofdonderwerp whb en hoeveel maal heeft zulk een Kamerlid den Minister, wien de sub- sidieering aanging, niet lastig gevallen om toch vooral te denken aan de belangen van dat en dat district en op ds eerstvolgende Begrooting een post uit te trekken ten behoeve van eene of andere zaak, die zoo hoog noodig geholpen dient te worden. Inderdaad, de subsidiën, die men ziet, zijn niets in vergelijking met de subsidie-aanvragen, die men niet ziet. De gelukkigen, zij die resultaat verkregen hebbeu op hun pogingen, juichen. Dit is nog eens een afgevaardigdeDit is nog eens een R- geering Maurwanneer dun tegenover het uitgaven-cijfer der Staatsbegrooting <;ok een cijfer van inkomsten staat, hetwelk hooger is dan dat van vorige jaren, en die hoogere inkom sten slechts gevonden kunnen worden uit ver hoogde belastingen, dan is „men" hoogst onte vreden. „De Regeering voert geen zuinig be heer", zegt men, „de Kamer moest een stokje daarvoor steken", 't Gaat er precies mee als uiet de Kamerleden zelf, die, wanneer ze eerst krachtig hebben meegewerkt om de uitgaven op te voeren, daarna even krachtig de Ministers auuvallen wegens hun „veroutrustend toene mende Begrootiugeu". Nu en dan hooren de aanwezigen in 's lands vergaderzaal dan ook wel eens ds nuchtere opmerking, getuigend van gezond verstand, uit een ministerieelen mond komen: „De heeren moeten weten, wat ze doen, en ze hebben natuurlijk de bevoegdheid ora de posten te verhoogen en zelfs nieuwe op de Bè- grooting aan te brengen, doch zij zulleu dan niet kunnen verwachten, dat bet eindcijfer daalt en er een „zuinige" Begrooting wordt vastge steld. Wanneer later maatregelen genomen moe ten worden om de inkomsten op de hoogte der uitgaven te brengen, hoop ik, dat de heeren de zelfde voortvarendheid zullen betuunen". Eu dan hebben wij, Nederlanders, een tweede ontevredenheid. Voor velen wordt er op schan delijke wijze met 's lands penningen omgespron gen hel geld wordt weggegooid, vermorst. Ware de Rekenkamer er niet, ze zouden beelemaai geen rust hebben. Die verhindert dan ten min ste nog veel verspilling. Nu komt het wel eens voor, dut er rechtvaar dige grieven zijn over de wijze, waarop do Staat over zijn geldmiddelen beschikt; er zijn wel voorbeelden van weinig prnclische contracten, onbegrijpelijke bestellingen, dure organisatiën, overdreven weelderige bouwwerken, en gevallen waarin de zuinigheid de wijsheid bedroog, zoo- dal de Staat, meenende heel goedkoop bediend te worden, feitelijk heel veel te veel geld moest uitgeven. l)at er controle geoefend wordt, is be grijpelijk. Ieder, die wel eens te maken heeft gehad met instellingen, welke „van do gerneen- soltap" waren en door Gemeente, Piovincie of Staat werden bekostigd, zal dat toestemmen. Maar er wordt ook wel eens geklaagd en cri- tiek geoefend zonder billijken grond, zegt het blad. Zoo komt het ons voor, dat de ontevreden heid, waarvan het „Dagblad van Noord-Brabant" in de laatste dage» blijk gaf, niet gerechtvaar digd is. Het blad besprak de samenstellingen van de exnmen-commissies voor de bulpakte- Lager onderwijs en wijst dan aan op welke wijze de Voorzitters en de leden zijn gekozen. De per sonen, die daarvoor in aanmerking komen, wor den kris-krus over de verschillende Provinc ën geworpen. Niet ieder in de Provincie of de plaats, waar bij woont, maar by voorkeur in andere plaatsen en Provinciën. Hel blad somt op „Tot Voorzitter te Breda is benoemd de school opziener te... Eindhoven. Do schoolopziener te Breda is b -noernd in de commissie teArn hem. Te Maastricht is lid de schoolopziener van Den Bosch. Terwijl die van Maastricht Voorzitter is gemaakt te 's Hertogenbosch. Waarom gooien ze die heeren toch zoo door elkaar 'l Als ieder in zij eigen plaats bleef, zou dit examen aan onze schatkist toch niet zooveel kosten. Kijk nu eens naar die twee van Den Bosch en Maastricht; ze hebben gewoon met elkaar gewisseld. Let hier nog eens op: Leden der Bredaiche commissie worden ge haald uit Roermond, Heusden, Eist, Gelder- matsen en Sitlard. Dus zoover mogelyk af. Van 's avonds naar huis gaan, geen sprake. De leden-plaatsvervangers zijn benoemd uit Zevenbergen, Roosendaal, Tilburg en Waalwijk. Als men dat nu eens net andersom gedaan had Men wete hierbij, dat de schoolopzieners in de arrondissementen Zevenbergen en Roosendaal teBreda onen Eu een iuzender in „De Tijd" schrijft naar aanleiding van bet voorgaande „De Litnburgsche schoolopzieners worden ver wezen naar Breda; daar zitten de districtsschool opzieners van Roermond en dearrondissements- schoolopzieners van Siltard. De arrondissementsschoolopziener van Waal wijk, die in Den Bosch woont, moet niet daar, doch te Breda examineeren. Den Bosch schijnt van „eigen smelten" bijna gel eel vrij gehouden te worden. Van de te Den Bosch wonende schoolopzieners mag alleen mr. Van Zimiicq Bergmaan plaatsvervanger zijn. Noch de districtsschoolopziener te 's Hertogen bosch, noch de arrondissementsscboolopziener van Veghel, dr. Sicking, die mede in Den Bosch woont, vinden er een plaats. Eigenaardig dat men den Bosschen dr. Sicking vergat wat regel is doch den Venloschen collega twee plaatsen gaf, n.l. te Den Bosoh en te Maastricht. Arnhem bleef daarentegen van „vreemde smetten" tnmelijk vrij. Van de 10 heeren, die te Arnhem examineeren, wonen, er 5. Daar bestaat geen vrees voor kliekgeost zoo als wel te Den Bosch. Te Maastricht wensebt jhr. Micbiels slechts éen Limburgschen schoolopzieuer naost zich. Daar zullen met dien éenen den hoogen raad vormen de districtsschoolopziener van Den Bosch en de ariondissementsschoolopzieners van Tiel, Oirschot en Eindhoven. Gelukkig, dat men den Limburgschen een plaatsje ouder de plaatsvervangers gunt; ja, den Venloschen Directeur der R. H. B. S. zelfs A, double usage Den Bosch en Maastricht beschouwt". Daarop vraagt de inzender of het geen tyd wordt om van den Vragendag in de Kamer gebruik te maken tot het aanroeren van eenige schoo.'zaken uit de eerste Inspectie, de verspil ling van 's Rijks gelden door deze zonderling .delegaties" en de even wonderbaarlijke samen stelling der oom missiën voor de handwerken. Bij die gelegenheid kon volgens hem dan tevens gevraagd worden ot het systeem van geheim houding der deskundigen in die Inspectie most voortduren en of sommige deskundigen dagvlin ders moeten blijven. „Omnia mihi licent, zegt jhr. Micbiels reeds siuds laug zorge de Kamer er ten minste bij te voegen: maar niet alles past bet Ryk. Ook hier dus ontevredenheidwellicht om andere redenen dan by hot„Dugblad van Noord- Brabant". We herhalenzij lijkt ons niet gerechtvaar digd. Er is by deze chassé-eroisé-benoemingen, die te ingewikkeld zyn om onwillekeurig te zijn geschied, zeker een bedoeling. En dan komt het ons voor, dat juist waar het geldt de samen stelling van e x a in e n-commi&sien, d.w.z. cora- inissiën, die geroepen zyn om voor de Candida- ten zeer belangrijke uitspraken te doen, or geen beter keus kan worden gedaan dun ouder ben, die als wild-vreemden tegenover de enndidaten kunnen stuan. Er moge voor den candidaat iets geruststellends in zijn, achter de groene tafel ten bekend gezicht te ontdekken, dit kleine voordeel weegt niet op tegen het nadeel, dat die bekendheid kun meebrengen. Examinatoren, zelfs geheel onbekenden, oehoeven voor de oandidaten geen boemannen te zyn. Examina toren zijn humane menscben, zielkumligon, menschen van beschaafde vormen. Wie dat niet is, is niet geschikt voor examinator. De eigen aardige zenuwstemming, waarin de candidaai verkeert, maakt die qualiteiten voor den exami nator onmisbaar. Doch examinatoren zyn 6ok menschen. En zoo kon het vooral in Bommige streken en b|j sommige invloeden van groot belang zijn om den examinator en don candidaat van dezelfde omgeving niet tegenover elkaar te stellen. Daardoor ontgaat men vermoedens en verdon- kingen waar of onwaar van partijdigheid. Daardoor bevordert men niet alleen de meer onbevangen behandeling en beoordeeling der candidaten, doch geeft men ook aan de uit spraak, die vallen zal, reeds van te voren grooter prestige. En daarom, „Dagblad van Noord-Brabant" kunnen wij, ofschoon hoegenaamd geen voor standers van geldverspilling -an eigen ot van 's landt: penningen, begrijpen, dat dn Regeering deed, wat ze deed, en achten wij de samenstel lingen der examen commission, zooals do „Staatscourant" die uangaf, duur maar gerecht vaardigd. Aanstaanden Zondagochtend om half tien wordt io de Reraonstrantsche kerk weder een godsdienstoefening gehouden voor jonge lieden van 8 tot 14 jaar, waarbij zal voorgaan mevrouw Baudet. De gewone dienst, bg welke hoopt voor te gaan prof. dr. H. Bitter, uil Utrecht, zal aanvangen om 11 uur. Uit liaarn schrijft men aan het sHdbld." Van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort is bg het Gemeentebestuur van Baarn een schiyven ingekomen of die Ge meente in beginsel bereid is, gezamenlijk een ouderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om een gemeenschappelijke electrLche cen- trule op le richten en te exploiieeren. Een Z"lfde verzoek is ook gericht tot de Gemeenten Soest, Hilversum en üussum. Het kader der Stedelijke brandweer ver gaderde Maandagavond om de belangen der brandweer te bespreken naar aanleiding van het Raadsbesluit van 22 Februari om geen Vrijwillige brandweer meer in 't leven te roepen. M -t ulgeroeene stemmen werd besloten, Burgemeester en Wethouders dank te zeggen voor het vertrouwen, in de Stedelijke brand weer gesteld, uan dat college mee te deeleD, dut het to allen tg le op haar kan it kenen. Tevens verzoekt het kader om een beter aiai tnsteisrl. De heer J. K. Bossenbroek, onderwijzer aan de Gabrie-Mebenscbool hier, ts benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare Lagere ccbool to Bubbeiicb, bij Zevenaar. De akte Nuttige handwerken werd behaald door de jongedumes A. M. A. van den Don ker, L. B. M. Heersche en J. W. M. Buy- sing. Het 5e regiment iulanterie zul met het 9e regiment van 20 tot 29 April in do Le gerplaats bij Harskamp schietoefeningen houder. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat ingelyfden by du militie te laud ter volledige oefening die onderwijs in de genees- of heelkunde hebben genoten, of hulpapotheker of apothekersbediende zyn, zullen worden ingedeeld bij een der regimenten infanterie, ten einde te bekwamer tijd in aanmerking te worden gebracht voor een plaatsing by een der compagnieën hospitaalsoldaten.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1