Zaterdag 12 Maart 1910. TENTOONSTELLING No. 7788. 59e Jaargang. Parijzer Model-hoeden FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosleloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels; f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT9 Postbus O. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der HIN DERWET, aan J. BOOMSMA. wononde alhier, vergunning is verleend tot de oprichting van eene smederij en een (inrichting tot het maken en herstellen van rijwielen) in het perceel Utrechtscheweg wijk G. No. 54, kadustraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie C. no. 1124, onder voorwaarden, dat a de wanden van de werkplaats uitgevoerd worden in metselwerk ter dikte van minstens 11 c.M. b in de werkplaats na teven uur des na middags en vóór zes uur des voormiddags geen geraasmakende arbeid verricht wordt c de schoorsteen van de smidse en de af voerpijp van den mofleloven opgetrokken wor den tot eene hoogte van minstens 7 Meter bo ven den beganen grond d in de beide kamers, op de teekening aan geduid als „werkplaats voor kleine reparaties", geen geraasmakende arbeid verricht wordt. Amersfoort, 11 Maart 1910. WUIJT1EIIS. SCHIETOEFENINGEN tot verhooging van 's Lands weerkracht. De BURGEMEESTER Van AMERSFOORT brengt ter algemeene kennis. Ingevolge aanschrijving van het Departement van Oorlog zal gedurende de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus aan alle mannelijke ingezetenen van 16 tot 36-jnrigen leeftijd gelegenheid worden gegeven om zich te oefenen in het Schijfschieten. Deze scbietoefeuiDgen, welke geheel kosteloos z\jn, zullen o.m. voor ingezetenen uit Ainerstoort en om liggende Gemeenten onder leiiliug van officieren en kader van het &e Regiment Infanterie worden gehouden Te Amersfoort op de Leusderlieide iederen Zater dag vanaf ongeveer 12 uur, aanvangende 7 Mei aanstaande. De uren van openstelling der baanafhankelijk van het aantal deelnemers hetwelk zich tot bijwo ning dezer oefeningen heeft aangemeld zullen later worden bekend gemaakt. Zy die aan deze schietoefeningen wensehen deel te uemeD, morton zich vóór 26 Maart a. s. aanmel den op het Regiments-bureau, kazerne 4e Bataljon. Zjj die geschoten hebben, kunnen zich terstond verwijderen, xoodut de deelneming mogelijk is zon der noemenswaardig tydsverzuim. Aan hen, die zonder kenn sgeviug of zouder be paalde redenen meer dan 3 maal achtereen zijn weggsbhven, of die zich misdragen, kan het vStder deelnemen aan de oefeuingen worden ontzegd. Tegen het einde van Augustus zal een schietwed strijd worden gehouden, waaraan k n word- n deel genomen door een ieder «lie aan v*n bel aantal gehouden oefeningen heeft deelgenomen. Voor den aankoop van prijzen wordt voor eiken deelnemer aan den wedstrjj 1 door het Rijk een halve gulden beschikbaar gesteld. Bij deze schietoefeningen kan ook hot b twijs van schietvaardigheid worde i behaald, uoodig voor hen die rfen8chen te worden ingeJeeld bij doviermaan- ders. Zjj die niet aan deze schietoefeningen hebben deelgenomen en bij het examen voor viermaander niet voldoen aar de eiscoeu van schietviardigheid zullen het Bewijs voor militaire bekwaamheid niet kunnen verwerven. Dit bewijs geeft recht op keuzt van garnizoen tn korps. Deze schietoefeningen worden in de belangstelling der tot deelname gerecbtigJeu ten zeerste aanbe volen. Amersfoort, 12 Maart 1910. De Kolonel, Commandant van het 5e Regimunt Infanterie SPIERING 118. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Industrie- en Huishoudschool. Onder voorzit'ing van den heer J. W- Middelburg werd Donderdagavond de 18de Algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging „Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool", welke werd bijgewoond door 9 Bestuursleden en 12 gewone leden. De notulen van 16 November werden ge lezen en ongewijzigd goedgekeurd, met dank aan den Secretaris, don heer F. VVesseling. Aan de orde was het verslag der com- te AMERSFOORT op 16 en 17 Maart van een zeer RIJKE en GROOTE collectie voor den Zoiuor 1910, waarvan het seizoen 18 Maart wordt GEOPEND. Jf H. W. auf dom BRINKS, LANGESTRAAT 48 by de Langegracbt. missip, welke het financieel beheer heeft nag- zien. Namens haar rapporteerde jhr. S. M. van Reigersberg Versltiys, dat de com missie met zeer veil belangstelling heeft geverifieerd de bescheiden en, hulde en dank brengend aan den Penningmeester, majoor N. E. Rost, voor de hoogst practische ia- richting en ook aan de Direcirice der school, mejuffrouw H. M. S. J. de Holl, voorstelde den Penningmeester decharge te verleenen. Waartoe werd besloten. Aan de orde was het Jaarverslag. Het zal wedra in druk verschijnen en daarom meenen we te kunnen volstaan met er thans de hoofdzaken uit te vermelden. Het ledental bleef vrijwel stationnair op 230. Wegens benoeming tot Wethouder van Amersfoort bedankte de heer Th. Sanders als Bestuurslid; hij werd vervangen door dr. H. J. Reynders, tot Voorzitter werd gekozen de beer J. W. Middelburg. Het Bestuur be staat uit 7 dames en 6 heeren. Het aantal leerlingen was 236van dezen behooren 71 tot den dieostbodenstand, 17 zijn gehuwd, 50 zijn dochters van kleinhan delaren, 50 van ambtenaren en groothande laren, 5 van militiiren beneden den ran$ van officier, 6 van officieren, terwijl 19 van elders hier de school bezoeken. Van hen genieten 21 kosteloos onderwijs, 86 betalen minder dan f6, 4 betalen f6, 38 van 6 tot 12, 15 van 12 tot 24, 24 van 24 tot 30 en 48 meer dan 30 gulden schoolgeld do helft betaalt dus het minimum of daar beneden. In 1909 werden uitgereikt 12 vakgetuig- schriften, n.l. 3 voor huishoudkundige, 4 voor hulp in de huishouding en 5 voor dienst bode. Ook slaagden 2 leerlingen van de Frö- belklasse voor de acte als bewaarschoolonder- wijs. De 5 gediplomeerde dienstboden vonden terstond plaatsing en wel 4 als tweede-meisje en 1 als dagmeisje. Het internaal der school, in September 1908 met 2 interne leerlingen geopend, breidde zich in den loop van 1909 uit tot 6. De iu hut vorig Jaarverslag breedvoerig gemotiveerdo reorganisatie van het onderwijs kreeg in 1909 haar beslag. Besloten werd voorts, in den nieuwer, prospectus der school aan te kondigen, dat, bij voldoende deelne ming, een opleidingscursus voor leeraressen bij het huishoudonderwijs zal worden inge steldhiervan wordt, voor den toeloop der school en inzonderheid voor de aanhouden de bezetting van het leerlingen-internaat, de beste verwachting gekoesterd. Hetgewyz'gd programma verwierf de goed keuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Omtrent den algemoencn gang van het onderwijs wordt opgemerkt, dat een steeds wassende toeloop vao leerlingen voor huis- houdopleidmg viel waar te nemen, doch dat daarentegen de kookcursussen voor dames zoowel als voor dienstboden in 1909 niet die belangstelling vonden, welke mocht worden verwacht. Do aanmeldingen voor strijk- en verstelcursussen ten behoeve van dienstbo den waren daarentegen zeer bevredigend. Tot de stichting van een schoolfonds ter tegemoetkoming aan min- of onvermogende leerlingen zijn reeds enkele fiuancieele bouw stoffen aanwezigeen nadere regeling dezer zaak is in voorbereiding. Aan het personeel der school wordt dank gebracht voor de toewijding, bij het volvoe ren van zijn taak weder aan den dag ge legd. Een der eerste zorgen ten opzichte van het personeel is thans een pensioenregeling, welke dan ook het Bestuur in een schrijven aan tie Regeering op haar desbetreffende vraag reeds by voorbaat heeft toegezegd. Het gebouw voldoet in ieder opzicht, ter- wyl de inrichting voor centrale verwarming uitstekend werkt. De Begrooting voor 1910, sluitend in ontvangst en uitgaaf met f 17100, is door den Minister en door Burgemeester en Wet houders goedgekeurd, onderscheidenlijk 26 April 1909 en 2 Juli 1909. Van de obligatieleeDing, rentende il/2 pCt., is uitgeloot het aandeel no. 17, sproot 1500. Over bet algemeen is het atguloopea jaar door toenemeuden bloei der school en ver- boogde opbrengst der schoolgelden voordee- liger geweest dan hij het opmaken van het vorig Jaarverslag was te voorzien. De rentetooze leening van f 1000 of f 500, waartoe het Bestuur gemachtigd was, be hoefde niet te worden aangegaan. Ook van de machtiging van Burgemeester en Wet- houders tot het aangaan van een crediet- hypotheek van ten hoogste f4000 behoefde geen gebruik te worden gemaakt. Het Be stuur heeft kunnen volstaan met van de il/2\iCls. obligatielening, groot f17 000, de laatste 4 aandeelen tegen het eind van 1909 te plaatsen. Het verleenen van het Rijkssubsidie aan vakscholen is atbankelijk gesteld van eenige reeds vroeger aangenomen voorwaarden, doch óok van de voorwaar Ie, dathei Reg lement der school aan de goedkeuring van deu Minister is onderworpen. Hieraan is tegemoet gekomr n, feitelijk door verplaatsing van artikelen in het vigeerende reglement. Herinnerd wordt aan de bezichtigingsdagen, 8 en 9*Juli gehouden, te gelijk tentoonstel ling èn practijk-lessen, w.-lku zich mochten verheugen in een overtalryk bezoek. Het Bestuur heeft besloten, dut de school gebruik zal maken van de uitnoodiging om deel te nemen aan de dit jaar te Brussel te houden Wereldtentoonstelling. Het ligt in do bedoeling, in de afdeeling Huishoudon- derwys uit te komen met een aantal photo's, tabellen on statistische gegevens en een •distische voorstelling aan te bieden van de bier volledig georganiseerde opleiding voor dienstbode. De toezegging daarvan heelt het Nederlandsch comité te Brussel gaarne aanvaard. Alles samenvattend, acht het Bestuur zich gerechtigd, te verklaren, dat 1909 een be langrijk jaar is geweest in het jonge bestaan der vereeniging, die zich vooral sinds de voltooiing van haar nieuw schoolgebouw meer en meer heeft geconsolideerd. Het Jaarverslag werd goedgekeurd met bijzonderen dank aan den Secretaris. Iu verband met dit verslag geefi de V o o r- zitter nu een overzicht van de Rekening en verantwoording. Hieruit bleek, dat de in komsten bedroegeu subsidies Rijk f6000, Provincie f 1500, Gemeente f2500; contri- butiën en vrijwillige bydragen f635, kost-en schoolgelden f 4557.8verkochte spijzen, afgeleverd werk en losse verkoop f 1032.76, tota df 16225.65. De post kost- en schoolgelden is een f1558 boven de raming, o.a. doordien er *2 tnans ö~lnterne leerlingen zijn, die ieder f650 kostgeld betalen. De uitgaven bedroegente kort 1908 f451.46, tractementen f5798.18, concierge en werkstere f751.88, onderhoud gebouw en terrein f233.83, leermiddelen, schoolbehoef- ten en materialen f391.95, vuur, licht en water f990.53, belasting, huur en assurantie f426.39, rente, aflossing en zegels f3747.69, drukwerk, schrijfloon en kantoorbehoeften f 191.65, huishouding, levensmiddelen f3210.41 diversen f35.78, totaal f 16 223.76. Er was dus aan het eind des jaars een batig saldo van fl.89. Aan de orde waren de Mededeelingcn. De Voorzitter zeide, dat de photo's voor de tentoonstelling te Brussel gereed zijn. Ten andere heeft het Dagelijksch Bestuur der Gemeente aan de vereeniging gevraagd, een strook grond af te staan voor verbete ring van den Bisschopav.eg, maar óok f60 gevorderd in de kosteu dier verbetering. Het Bestuur de: vereeniging antwoordde bereid te zijn den grond af te staan, doch, met het oog up den financieelen toestand niet by machte te wezen, bij te dragen in de kosten. Ten slotte wekte spr. de leden op, mee te werken tot den bloei der school. De goed- koope cursussen worden goed bezocht, doch zij brengen geen winstde goed betalende cursussen daarentegen worden zeer matig bezocht. Spr. hoopt, dat de leden hierin ver andering kunuen aanbrengen door de aan dacht van vriendinnen en kenüissen te ves tigen op laatstbedoelde cursussen. Aan de orde is de rondvraag. De heer Gerritsen: Ik had verwacht ook mededeelmgen te hooren omtrent de correspondentie tusschen Burgemeester en Wethouders en het Bestuur der school, welke correspondentie publiek is geworden blykens hetgeen daarover is gesproken in de geheime Raadszit irrg, waaromtrent de geheimhouding is opgeheveu. Enkele ingewyden weten er nu iets van, maar het groote publiek zal pas tevreden zijn als het precies weet hoe de zaak in elkaar zit. Het zou jammer zjjn als de zaak op de lange baan werd geschoven en daarom vraag ik of er aanleiding is voor bet Bestuur, thans reeds mededeelingcn te d >en, dan wel of het beter vindt, nog daarmee te wachten. De Voorzitter: Er wordt nog corres pondentie gevoerd en er is dus nog geen slotde zaak is dus nog niet rijp voor me- dedeeling. Het Bestuur stelt zich intusschen weldege lijk voor, de zaak, zoodra zy rijp is, in een ledenvergadering te brengen. Het is het Be stuur er volstrekt niet om te doen, de zaak op de lange baan te schuiven. De correspon dentie wordt op de gewone wijze en regel matig behandeld, doch het Bestuur acht den tijd nog niet gekomen haar aan de leden vergadering mee te deelen. De heer Rjjkens; lk wil dan toch het Bestuur in overweging geven, byzonder actief te zyo. De mogelijkheid is geenszins uitgesloten, dat de correspondentie in de eerstvolgende Raadszitting wordt behandeld

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1