Stadsnieuws. on pas Donderdag vóór de Ruadszittiug, op zyn vroegst, lerst U dit in de couranten. Ik geef U in overweging, dan zoo spoedig mo gelijk een spoedvergadering te beieggen. De Voorzitter: Ik dank IJ voor uw opmerking, die ik nochtans zeer eigenaar dig vind. Ik geef U de verzekering, dat het Bestuur actief genoeg is om daaraan te deu ken. De heer Rij kens: Het is geen verwijt voor het Restuormaar B. en W. kunnen de correspondentie wel eens als geëindigd be schouwen en U niet, eu dan wordt de zaak tóch publiek. De Voorzitter: Wij kunnen hierover niet verder spreken zoolang de corresponden tie niet geëindigd is. De heer Gerritsen: De corresponden tie is <>ns bekendde geheimhouding is opgeheven. Het Bestuur der school houdt naar mijn idee don boel te veel achterbaks en daardoor zal het vandaag of morgen voor hel teit staan, dat de zaak in den Raad komt eer de leden haar kennen en er zteh dus over hebben kunnen uuspreken. Uit uw verslag blijkt zoo helder, dat uw Bestuur niet anders kan De Voorzitter: U raakt daar juist het punt aan De heer R ij k e n sDat is aangeraakt in den Raad. De Voorzitter: Het punt waarover we niet kunnen spreken zoolang wy geen defiinitief antwoord van het Stadhuis heb ben. De zaak is zeer ernstig en houdt ons allen bezig; maar ze komt in een zeer goed vaar water te recht. Het Bestuur zal zich niet van de baan laten schuiven en acht het heel goed als de Raad eens uitspreekt want dan weet het meteen waaraan het zich te houden heeft. Ik verzoek de drie hier aanwezige Raadsleden de linancieele belangen der school in den Raad te brengen. We moeten de school laten bloeien door algemeene samenwerking. Toevallig hebben we nu 6 interne leerlingen, doch dit hangt af van het huiselijk verkeer; komt er een wanklank dan is 't weer mis en de ontvangst daaruit is dus zeer wisselvallig. Onze inkom sten zijn Van dc internen de school zelve brengt niet op. Er is ons dus veel aan ge legen, dat de suhsidieereode lichamen ons belang leeren begrijpen en dat wij met en in goede verstandhouding zijn. De heer Gerritsen: Ik zou het be jammeren als het Bestuur der school gebon den ware aan posten, die worden goedge keurd of geweigerd naarmate het B. en YV. naar den zin is, dus als de vrijheid der school aan banden werd gelegd. Ik ben tevreden als het Best :ur toezegging doet, niet te zullen ingaan op hetgeen B. en YV, willen. De Voorzitter: Tijdig vóór de Raads zitting zullen wij een leden vergadering be leggen, desnoods een spocdeiscbende. Zelfstandigheid zit bij ons voor en wij zullen die niet piys geven. Wij zullen geen overhaast besluit nemen en het zal in het b» lang der school zyo, de gemoederen niet te zeer op te winden. De beer Rij keus: De drie hier aanwe zige Raadsleden kuunen niet den doorslag geven en nu is juist mijn vrees, dat de an dere 14 onvoorbereid opeens eeu voorstel van B. en YV. zullen vinden. De Voorzitter: Ik vertrouw, dut het nog best goed zal komen enhot is waarlijk geen optimisme, dat me dit doet zeggen. Ik geef u tevens do verzekering, dat het Bestuur geen besluit zal nemeu zouder de leden te hebben gehoord. De heer Gerritsen: Accoord. De heer Rijkene: Goed zoo. De he-r Do Pool g^eft io overweging, eeoige jongedames te verzoeken, huisbezoek te doen teu einde leden werven, evenals dit voor het Nuts-depariement met zoo groot succes geschiedde. De Voorzitter zegt over weging toe door het Bestuur. De heer Gerritsen: Als de vrijheid der school in 't gedrang komt, zullen we allen weer present zijn. Hierna werd de vergaderiog gesloten. Zou 't nog mogelijk wezen, dat, evenals dit aan andere Huishoudscholen geschiedt, ook hier een voor-teotoonst Hing wordt ge- houdeii van hetgeen begin April naar Brus sel wordt gezonden 7 Ook hier zal dit zeker veel belingstelling wekken en wellicht nieuwe leden trekken. grondbedrijf-speculaties (met geleend geld, dat niet, althaus niet in zijn geheel, voor produc tieve doeleinden wordt besteed) die voor de toekomst gevaarlijk kuunen zijo, en ander zijds er niet van mag terughouden, door het uitgeven van haar gronden in erfpacht, bet toekomstig gemeentebelang i aar eisch te verzorgen, zonder het belang van de he- dendaagsche belastingplichtigen te verwaar- loozen". De „Barnev. Crt." geeft bet volgende verlag van de ritting van den Raad der Gemeente Barneveld van 7 dezer, waaromtrent we het resultaat reads kort meedeelden Hierna leest de \7oorzitter een schrijven voor van het Gemeentebestuur van Amersfoort. Hierin wordt kennis gegeven, dat het schoolgeld voor de H. B. school aldaar voor buitenleerlingen verhoogd is van f 60 op f 125 per jaar. Teveus wordt gevraagd •'f de Raad misschien bereid is een overeenk met de Gemeente Amers foort mui te gann, in dier voege, dal het verschil in schoolgeld door onze Gemeente betaald werd. De Y'oorzitter zegt, dat vier leerlingen uit onze Gemeente de H. B. S. te Amersfoort bezoeken. Dit zou dus een uitgave van f35 per leerling zijn. In Arnhem bedraagt het schoolgeld voor de H. B. S. met 5-jarigen cursus fóO en mor die met 3-jarigen cursus maar f30. Aangezien een abonnement met de locaalspoor naar Arn hem niet zoo heel veel meer zal kosten dan een dito naar Amersfoort, was het misschien voordeeliger wanneer de jongelui van hier de school te Arnhem bezochten. De heer Van de Bleek vindt, dat degene, die zijn kinderen een H. B. S. wil laten bezoeken, ook maar zelf de kosten betalen moet. Kan hij dit niet, dan moet hij zijn kroost maar voor wat anders opleiden. Do Y'oorzitter zegt, dat zich toch omstandig heden kunnen voordoen, waarin het wenscbelijk is, dat de Gemeente geldelijken steun verleent. Id elk geval blijft de Raad dan toch het recht behouden om te weigeren. Goedgevonden wordt, aan het Gemeentebestuur van Amersfoort te antwoorden, dit de Raad geen overeenkomst wensebt te sluiten. De Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming aangenomen het voorstel tot wij ziging der Wet op liet militair onderwijs. Mr. M. W. F. Treub behandelt in de jongste nfl'VHiing van «Vragen des tijds" een onderwerp waarover in doD laatsten tyd ook h'cr nogal eens wordt gesprok m, met name de Gemeentelijke grondpoliliek en wel om «duidelijk te inakeD, dat de fioancieele nood der Gemeenten deze eener- yds er niet toe mag verleiden, zich in In de gister gehouden Raadsvergadering van Baarn werd meedeeling gedaan van een schrij ven van B. en YV. vnü Amersfoort; waarin ver zocht werd te melden in hoeverre men bereid was, mede te werken aan de oprichting eener gemeenschappelijke electrische centrale met Soest, Hilversum en Bussum. Besloten werd, zich met B. en YV. van Amersfoort in verbin ding te stellen. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot het veneenen van een subsidie van f300 aan de Ambachtsschool te Amersfoort voor het jaar 1910 (12 leerlingen f25). Het Gemeentebestuur vun Soest heeft ont kennend geantwoord op het verzoek om aamen- werkinir tot het stichten eener gemeenichappe- lijke electrische centrale. In den ouderdom van 74 jaar is Donderdag te Baarn overleden dr. K. W. van Gorkom, van 18S5 tot 1901 schoolopziener in het arrondisse ment Amersfoort. Bovenal heeft hij, oud-militair apotheker, zich verdienstelijk gemaakt voor de kina-cultuur in onze Oost-Indische bezittingen, waarvoor de Universiteit te Utrecht hem het eere-doctorschap in de artsenbereidkunde verleende. De heer F. Elders, kommies 2e klasse by 's-Rijk8-beIastingen, is op zijn verzoek met in gang van 1 Mei overgeplaatst van hier naar Delf', terwijl met ingang van dien datum van Delft naar Amersfoort is overgeplaatst de kom mies 2e klasse T. T, T. Calon. Onder voorzitting van den heer Th. Sanders werd Donderdag te 's Gravei.hage een vergade ring gebonden van af?evaurdigden van een 30-tal vereeuigingen in verband met het tweede con gres voor zedelijke opvoeding, te Londen te houden. De heer R. P. van der Mark werd aan de T-eidsche hoogeschool op stellingen bevorderd tol doctor in de recbtswetenscbnp. Mejuffrouw M. A. ten Ham behaalde de akte Nuttige handwerken. Door de eebtgenooten vau twee stafmuzikanten van het óe regiment infanterie is aan den Mi nister van Oorlog verzonden een adres waarin zij noodgedrongen verzoeken, verandering te brengen in hun benarde huiselijke omstandig heden, ontstaan door de geheel onvoldoende verdiensten barer echtgenooten, die, door de instrumenten welke zij bespelen, nagenoeg geen bijverdiensten hebben. Daaruit blijkt o.m., dat de soldyen dier Rijks ambtenaren tot 15 Juli 1909 bedroegen onder scheidenlijk f 1.22 en f 1.07 en sedert 1 Januari zijn verminderd tot 95 cent voor ieder per dag, terwijl voor weduwen- en weezenpensioen nog 42 cent per week wordt ingehouden. Met ingang van 1 April worden bij de Hoef- smidichool hier weder gedetacheerd miliciens van de regimenten infanterie tot het volgen van een cursus in hoefbeslag, zulks om bij mobili satie ook te kunnen beschikken over hoefsmeden bij de infanterie. De eerste samenkomst in het wijkgebouw aan de Wolffertstraat werd Donderdagavond door ds. G. W. C. Vunderink geleid, die sprak over de br-teekenis van den naam „Bethel" d.i, het huis Gods. Ter afwisseling zongen twee dames eenige Lederen, weder begeleid door den heer Groote Balderhaar ten Velde. De drie lokalen warsn zóo vol, dat zeer velen zich moeaten tevreden stelle i met een staan- plaatsje. Er waren meer dan 500 belangstellenden. De Chr. Historische Kies-vereeniging hield gisteravond haar eerste jaarvergadering Van het daarin verhandelde hopen we ineen volgend nummer mededeeling te dosr. ITaar Bestuur werd suamgestekl als volgt N. G. I'alm, Voorzitter; I'. Stiunstra, Secretaris M. van Heioma, PenningmeesterYV. J. frlei- ners en A. C, Couvee. Onder herinnering aan de lezing van mevrouw Ros-Y'rijiuan, Maandagavond in de Remonstranl- sche kerk. voldoen we aan het verzoek, mee te deeien, dat in den boekhandel voor luttel gelde verkrijgbaar is een „Schets der theosofie". Niet aanstaanden Maandag, doch Maandag acht dagen vergadert de Y7. P. N. weer. Lees de biljetten van Hoofdbestuur eens, gij die gesteld zijt op het hebben van raszuivere nuthoeuders of door konijnenteelt uw inkomsten wilt vermeerderen. Het wetsontwerp op winkelsluiting des avonds om 9 uur tot des ochtends 5 uur zal eerstdaags in druk verschijnen. Aanstaanden Maandag geeft de Chr. militaire reciteer-vereeniging „Oefent u" een uitvoering aan de leden en de begunstigers van het lebuis voor militairen aan de Beekstraat. De convocatie voor de vergadering van „Han del en Nijverheid", aanstaanden Dinsdagavond te houden en waarbij o. a. ter sprake komt het bevorderen van contante betaling, is ditmaal vergezeld van een afdruk uit het Gedenkboek der handela-vereeniging „Rotterdam", van het rapport nopens de wenschei'jkheid eener Arbeids beurs te Amersfoort, en van de 22ste lijst vun den Bond voor informatie- en incasso-wezen. Tot kastelein van „C'oncordit" is benoemd de heer D. Mulder, thans eerste bediende iu „Amicitia". De heer YV. A. Hollertl, thans kastelein in eerstgenoemde sociëteit, zal optreden als gerant van „Birkhoven". Op Zaterdag 26 Maart zal te Ezmond-aan-Zee in tegenwoordigheid van het Hoofdbestuur, het hoofd-coinité „Ter wille van het kind", autori teiten en genoodigden de eerste steen worden gelegd van het nieuwe kolonietiuis van het Cen- traal-genootschap voor kiuder-herstellings- en vacintie-kolonies. Alle leden van het dames-comité en van de sub-comiié's worden bij deze uitgenoodigd, te genwoordig te willen zijn. De ontvangst ge schiedt in de groote zaal van koloniehuis „Ker- dijk". Mogen een druk bezoek en een voorjaars zonnetje luister geven aan de plechtigheid. Met vorige opgaven is tot 8 Maart totaal in gekomen f57 233.78. Toegezegde gelden worden voortaan niet meer verantwoord. Er is nog veel geld noodig. Wanneer er ipaar genoeg sub-comité's zijn, komt het ontbrekende er wel; maar anders...? Als ieder wilde zor gen voor een „vreugdegave" op 2G Maart zou alle vrees geweken zjjn. Voor het komend seizoen kunnen nog dames geleidsters geplaatst wordenadres A. C. Bos, Egmond-aau-Zee. In het jongste nummer van »De Kampi oen" wordt meegedeeld, dat de duizendste hulpkist is geplaatst. Dit is t,u alleen root' leden van den A.N. W. B. Kant-leden hebben hier het toekijken al hebben ze nog zoo noodig iets te herstellen. Bondslid 19S0 vraagt; hoe moet men han delen om het Bondsinsigne weer bet aan zien van nieuw te geven Het antwoord luidde: Afborstelen met liju krijt en ammoniak. Het tweede elftal van Quick ontvangt bier morgen het tweede van A. YV. Het eerste der II. V. C. speelt hier tegen het eerste d-r B. V. C.het tweede te Utrecht tegen het derde van D. U. S. Het eerste elftal der C. B. YV., uit de ka zerne voor bereden wapens, speelt hier mor gen tegen het 5e tegiment infanterie; haar tweede gaat op bezoek bij S. S. S., te Doorn. Altijd terreineu en weder dienende. De Raad van State h-elt Donderdag o.m- behandeld het beroep van dno beer C. Mruy- nis tegen de weigering van vergunning voor een smederij voor herstellen en vervaardi gen van electrische verlichtings- en andere toestellen, aau de Korte Bergstraat bier ter stede. De Provinciale hoofdingenieur adviseerde tot bet alsnog verleenen van de gevraagde vergunning. Namens eenige belanghebben den werden bezwaren daartegen ontwikkeld. De Koniuklyke beslissing volgt later. Aan de markt werd gister aangevoerd 700 Kilo boertnboteraan de Centrale bo- lermijn 2o00 Kilo ongezouten en 75J Kilo gezouten boter. De prijs aan de markt was 11.50 af 1.70. die aan de mijn f 1.50 a f 1.63 vooi de on gezouten eu f 1.53 a f 1.04 voor degezouten boter. De lantaarns van autu's en rijwielen moeten volgende week uiterlyk om half zeven, die der aodore voertuigen om zeven uur worden aangestoken. Een met stroo volgeladen wagen kantelde gisterochtend vlak voor bel p.duie-bureau. De tramraiL bleven vrij en dus werd het -erkeer met gestremd. Donderdagavond werd i.rand gesignaleerd in de lichting van Hoogland. Alras bleek, dat een mutsaard van 4000 takkebossen by de spoorbaan aan den Hoog- landscheweg in brand stond. lie snuiten waren zeer vlug tor pluutae, doch men bepaalde er zich loiy1Ier» '"ujttri, din vooral van binnen brandde, uit to hal«n. Tegen tien uur was hot blusschtogswoi k 'Trtonlt KOitach'. un kwaadwillWiciij. Hot brandje bracht tevens aan het licht, dat in de Schimmelpeniiinckstraat slechts éen brandkrua» i-» en wol aan de Koppelzydo. Rijksveldwachter A. Polman wordt van hier overgeplaatst naar Monnik. Een verpleegde, uit Hoonderloo gedrost, werd hier aangehouden en daarheen terug 8tn jongen uil 7,»i.l!e, dio t» Utrecht rondzwiert, word door do pullij» hier n»or- genomen en vorder geleid. De Hoof I-commissaris van politie te's-Gra- venliage waarschuwt voor liet do tl van han delszaken met L Hoefnagel?, wonenlo te VGraveiigage, Geest 42. I).z» l'-gt er zich in hoofdzaak op toe, te schrijven op a.lverten- tiën in aller l-i bladen, waarin honden Ie koop worden aangeboden. Mij toezending va" het gekochte volgt nimmer betaling. Naarmate we do dingen om ons heen vlugger en heter begrijpen, worden we lang zamer en voorzichtiger in het veroordeelon. BEURS0VERZIC1IT van 5 tot 1 2 Maart. Het verloop der Amerikaansche markt in de ufgeloopen week is geheel anders geweest dan het zich in den aanvung liet aanzien. Aanvan kelijk toch was de markt willig gestemd, breid den de omzetten zich uit en heersclue er een opgewekte toon zooals de laatste weken niet was voorkomen. Y7oornamelijk was deze gunstige stemming te danken aan het feit, dat de uit- spraak in zake de bekende processen nog steeds riet had plaats gehad en net veld winnen der meening, dat deze uitspraak wel niet vóór den herfst zou vallen. Ook de betere berichten om trent handel en industrie, gevoegd bij het pu- bliceereu van gunstige ontvangsten der spoor wegen en het met succes onderbrengen vun verschillende leeningen droegen tot do optimis tische stemming bij. Liet het zich dus aanzien alsof opnieuw een tijdpeik van vaste markt'n was ingetreden en spraken sommigen ul tan het begin der bijna elk jaar wederkeerende lente- rijzing, al spoedig bleek, dat wij nog niet zoo ver waren en opuieuw kreeg de zucht tot likwi* deeren de overhand, zonder dat speciale oorzaken voor deze neiging werden aangewezen. Het ge volg daarvan was, dat de koersen afbrokkelden, en in het laatste gedeelie der week bet avans, dat in den aanvang was behaald, weer geheel verloren ging. Slechts voor Harrimari-waarden kou een gedeelte van het avans behouden blij ven, zoodm deze eeu tweetal proeenten hooger noteeren dan een week geleden. Geruchten, dat het proces tot opheffing der controle voor de Union Pacific over de Southern Pacific niet verder zou worden voortgezet en opnieuw op duikende beweringen, dut het dividend Op de, aandeelen Southern Pacific zou worden verhoogd' lagen hieraan ten grondslag. YY'anneer wij nagaan hoe het verloop der Amerikaansche markt de laatste weken geweest is, dan is het uog steeds moeilijk, in de grillige afwisseling van willigle en lluuwte bepaalde tendenz te ontdekken. Wel heeft de markt zich vrij spoedig hersteld van het laagst bereikt niveau, doch van een bepaalde neiging om ge leidelijk aan terug te koeren tot de vroegi-r l>e- raikte koersen kan men nog niet spreken. Mocht men het al enkele keeren ineenen, zooals ook nu weer in het begin der ufgeloopen week, tel kens is hierop teleurstelling gevolgd. Aan den anderen kant is echter evenzeer gebleken, dat zoodra de flauwe stemming al te zeer de over hand kreeg, het gevaar voor een déroute werd afgewend door het verleenen van Hinken steun. Hel geheele verloop duid; opeen markt, die zijn evenwicht nog niet geheel hervonden heeft, t De markt der STAATFONDSEN was rustig. Ned. Werkelijk Schuldsoorten een fractie hoo ger voor 3 pCt Obligatiën en vast voor Inte gralen. Russen en Zuid-Amerikanen met weinig handel vaat gestemd en zonder veel koersvuria- ticn I ND US TRIEELE WAARDEN onregelmatig gestemd. In den aanvang waren de meeste willig. Amalgamated liepen op tot 83'/a, op be richten oralieut opname der shares in de olli- cieele noteering te New York. Car and Foun dry's waren gevraagd op berichten tan groote bestellingen door de sporen, daartoe in staat gesteld door het welslagen vun verschillende bonds-emissies, terwijl Steels werden beïnvloed door berichten omtrent dividend-verhooging eu gunstige resultaten, behaald in het loopend kwartaal. In het midden der Week trad echter reactie in, die voor verschillende soorien niet alleen het geheele behaalde avans deed verloren gaan, miiar dit zelfs nog tot beneden het niveau dervonge week terugbrucht. Op ongunstige statistieken der American Copper Producers As- Tia,l'°"'w,flaru'tef belangiijkc vermeerdering ?„rni i10-. vwlen Am»lsamated sterk Car 3, A T 7<J l#«en 81',. vorige week. fifl 2"\ten' ";l ree,|s koers v„n W pCt. te lubben bereikt, tut 65'/, in, terwijl biton" HP,TK*V?er gel'Jken ko"B de Wwk ver- n en Het bericht dat bet dividend op Ameri can Sme.ting R.fining verhoogd tot »«n j op .een te berusten, hetgeen goede kwam'01'1^ Vü0r dil fon,lB 6ük ftI »>«t ten OULTUURONDERNEMItfGEN waren de ge- neele week vast geetemd en konden voor enkele n. n.°8 ®eni8 «vans behalen, vooral voor de aandeelen der diverse Suikerondernemingen

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2