LIJNZAADKOEKEN. 3 pCt. Tijdpesl Polissen Herverzekering gratis. 3 pCt. Tijdgeest Loten laaiscfi. tapitaal: Een ilwplta, Methorst Van Lutterveld. fF. A. Uroenlimzeii, UUEWESEEW. FLEHITE A1IEHSF00RTSCIIE BANK Feuilleton. Wy vragen geen bescherming, geen stenn, maar verzoeken kwaliteit en prijzen te verge lijken met buitenlandsche fabrikaten. Koopt steeds uw RIJWIEL bij een der on derstnande Hollandse he fabrieken. GAZELLE BIJWIELFABRIEK «rol» ARENTSEN Sc KÖLL1NG, Dieren. Ami'rsloortschft Rijwiel-, Automobielen- Machinefabriek, voorbeen D. H. EYSINK. HIJ WIELFAIUIIEK »DE VIERKLEUR", 's-Oravenhage. lilJWIFLENFABRIËK »GHUNO", WinschoteD. Eerste Nederlandsche Rywiel- Machinefabriek, voorheen H. BURGERS, Devent'T, SIMPLEX RIJ WIELFABRIEK, Amsterdam. WESSANEN LAAN, W O R M E R V E E R. Opgericht 1765. Koninklijke Fabrieken. Voedert uw vee met de solvere murwe merk de „Ster" en W. L. uitmuntende door hoog eiwit- en vetgehalte en voedingswaarde EERE-DIPLOMA Parijs 1900. NEGEN GOLDEN MEDAILLES Amer$forti«. FABRIEKEN van MELKPRODUCTEN AmersfoortHarderwijk Controle den hoor W. A. van den Bovenkamp Uitsluitend prima Melkproducten. Ziektekiemvrjje Melk uitsluitend in flesschon Koffie en Slagroom. Karnemelk. Boter onder Rijks-controle f 1.60. De bekende distillaten, wijnen en likeuren, van de firma VETTER Co., distill. Ie klasse, zijn alhier ver krijgbaar in de oude Slytery op het Lieve Vrouwe-plein, naast het Kapelhuis, Tele foon 131. f II.'Per maand f 1. Geven drio achtereenvolgende loterijen precies de zelfde kansen als 1/20 Staatslot. 1/10 lot f3.-. 1/*0 lot >1.50. Klassikaal f0.60. Klassikaal >0.30. Zegelkosten f0.10. Verkrijgbaar te Rotterdam aan het Hoofd kantoor der N. V. >DE TIJDGEEbT", Wijn straat 16, en te Amersfoort bij J. G. PRINS, Nieuw- straat 5, G. BOEKENOOGEN, Langestraat4, A. de ZWART, bcbimmelpeuoinckstraat 20, J. SETTEUR, Utrechtscheweg 48. Noord- en Zaid-Nederlaodscbe Levensverzekering-Bank gevestigd te 's-GRAVENHAGE. Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men de vol gende renten van zijn kapitaal: Op 50 jarigen leefiijd pl.m, 7.5 pCt. 55 it 8.5 60 9.5 <>5 11.25 7° 13.25 Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar by den Hoofd-inspectuur G. 0. A. VUNDERINK, te SANTPOORT. Kassiers en Commissionairs in Effeeten (Commanditaire Yennooten H. nvDl"! 7nN,,N Hmsffritonr AMERSFOORT Muurhuizen 15, (naast de Nederl. Bank). Telephoon 49. Verschaffen wissel- en credietbrieven op Binnen- r» Buitenland. Assurantie, Administratie. BAARN Molleru88traat, Telephoon 15. LAMAISON BOUWER Co. Munrhuizen 89 Belatten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongation Safe-inrichting. Horloger, LANGESTRAAT 42. Grootste sorteering 1© klas artikelen. billijk, vlug en goed. Van der ZOO de JONG Van OTHOVEN Amersfoort. Westslnsel 43. Telefoon 93 Zetten gelden uit op prolongatie, inet bewaring van het onderpand bij de Twent- sche Trust-Maatschappij te Amsterdam. Oredlet-vereeniging te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort uir. H. J. M. van den BERGH, WILHELMINASTRAAT 5. Zij stelt zich ten doel het vcrleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blauco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden a déposito en kening-courant. Oudheidkundig Museum, is dagelijks te bezichtigen voor niet-lcden ii 10 cent. Kosteloos des Dinsdags van 10 tot 12 en van l1/, tot 3 nur. Kortegracht 20 (naast het Postkantoor) Telefoon 80. Effecten - coupons - wissels - vreemd geld - prolon- gatiën - beleening - assurantiën - credietbrieven verhuurt safe-loketten - voert administratiën beheert vermogens - opent cheque en deposito rekening - verleent handelseredieten tegen nader te bepalen voorwaarden. De bruid vau Kandanos i.) Het voorjaar van 1897 bracht voor Kreta, waar de Christenbevolking zich reeds meermalen tegen deTurksche dwinglandij had verzet, weder een bewogen en Moedigen tijd. Tengevolge van een onbeduidende twist tusschen eeDige Turksche soldaten en Cbrislenboeren kwam bet tot een heftige botsing, die een steeds grooler omvang kreeg. Met bliksemsnelheid verbreidde zich de brand van het oproer over het geheele eiland. liet ergst verging het hierbij de in het binnen land wonende Turksche bewoners, die zich niet d«or een tijdige vlucht konden reddenzij wer den zonder erbarmen neergesabeld. De Europuesche Mogendheden besloten, de orde op Kreta te hirstellen en zonden naar alle grooto havens van het eiland" hun oorlogssche pen uiet troepen, welke laatsien de kust en de daar liggende hoogten bezetten. Het was in de eerste dagen van Maart toen twee Mohaminedaansche boeren te Kanea aan kwamen en duar het bericht verspreidden, dat hot in het Zuidwesten van Kreta gelegen stadje Kundanos met zijn Turksche inwoners en zijn klein garnizoen door een oppermachtige schaar opstandelingen was ingesloten en er groot go- vaar was, dat de plaats door de belegsraars werd ingenomen. Het lot der inwoners zou dun vree- se lijk zijn. Kr werd besloten, terstond een expeditie tot redding van Kaudano3 uit te zenden. Nog den zelfden dag kregen verscheidene Fransche en O istenrijksche oorlogsschepen het bevel, onmid dellijk het bevrijdingswerk te beginnen. Ik bevond mij destijds als adelborst op de „Stephanie". Den 7den Maart begon de landing der troepen. De Engelscbe kapitein Rainer voerde bet opperbevel. Bij de expeditie was ook ik gecommundeerd. Voormiddag» tien uur zette de troep zich in beweging. Des avonds sloegen wij onze voor posten op bij het dorp Sjaniabos. Ik ging eens op verkenning uit in de heuvels en bemerkte bij een boom, waar ik langs kwam, plotseling een menscbelijke gestalte. Ik trok mijn revol ver; de gestalte kwam nader, hy droeg de klee ding van een opstandeling. „Robert" klonk het toen in het zuiverste Duitsch uit zijn mond. „ben je het dan werkelijk" Ik vond van verbazing geen woorden. Ken je mij niet mebr" ging bij voort. „Mijn naam is Emii Gt-rhopulos". „Emil" riep ik. „Jij? Is het mogelijk"? Inderdaad, hij was het, de zoon van een rijken Grieksihen koopman uit Korinthe, door zyn vader twee jaar geleden naar diens filiaal te Fiume gezonden. Daar bad ik hem leeren kenuen en vriendschap met hem gesloten en nu stond de rijke patriciërszoon voor mij in de wildernis als insurgent, het geweer in de hand. „Nu, wat is daar voor vreemds aan?" ant woordde hij. „Vóór drie weken verliet ik Korinthe en liet my by een opstandelingentroep inlijven om de Kretensische stambroeders in hun heiligen I strijd voor de vrijheid by te staan". Ik keek onafgewend in het gelaat van mijn vriend en meende, trots zijn woorden, de scha duw van Bombere zwaarmoedigheid opzijn voor hoofd te zien liggen. Ik uitte mijn gedachten. De Griek antwoordde eerst niets, toen zei hij „Robert, je hebt goed gezien. Luister. Acht dagen geleden, toen ik vroeg in den morgen op verkenning uitging in de bosschen, zag ik in het gras een met bloed bedekt lichaam liggen, waarschijnlijk een Muzelman en over hem been boog zich snikkend een jong meisje, eveneons in Turksche kleeding. Haar sluier was teruggi slagen en toonde mii eon hou»isib- J het EP b«?eging ono te vluchten. Ik greep haar echter by de hand en had haar wel- T* 8ek*lmeerd, dat ze my haar leed klaagde. Den vorigen dag was Deldi, haar lie- veiingsgeu, weggelocpen. Haar vader, een rijk zilversmid, Ah Hamdis, was 's avonds uit huis gegaan om het dier op te soeken. Hij keerde met terug. Desen morgan was zy uitgegaan om haar vader te zoeken. „En daar- daar", zü wees onder nieuw heftig weenen naar het Ink 'k h,m «iodolljk - docül- „Het ritselde in het boschje en in het volgend oogenblik stond de aanvoerder van de insurgen- ten-afdeeling, waarby ik diende, kapitein Pape- nision, voor mij. Aigya zoo heette het meisje beefde bij den aanblik van den ruwen, woes- ten man en snel verborg zij haar gelaat met haar sluier. Maar een blik uil het oog van Papension verried, dat hij haar schoenheid reeds bemerkt had. „Kapitein," zeide ik, dit meisje is de dochter van den doode daar, den zilversmid. Ali Hum- dis, uit Kandanos." „Al wel", viel mij Papenision in de rede, en wendde zich tot het meisje „kom met mij mee!" „Excuseer, kapitein," zeide ik tegelijkertijd, „bet meisje zal onder mijn geleide, ongedeerd naar Kandanos terugkeeren." „Hobo," stoof Papenision op, „dat willen wij toch eens zien." En hij vloog op Aigya af. „Weg daar," riep ik thans, „raak het meisje niet aan of „Hond," schreeuwde de kapitein en hief zijn geweer in de hoogte, „daar 1" Het Bchot knalde, maar ik bleef ongedeerd. Hut volgenden oogenblik vuurde ik mijn pistool af en getroffen zonk de rechterarm van myn tegenstander neer. „Vooruit", beval ik. Hij sloop tandeknarsend weg.- „Thans vlug", vermaande ik, „eer hij ons zijn lui achterna stuurt." Ik greep den doode onder de armen. Aigya hief hem bij de voeten omhoog en nu ging het zoo snel mogelijk in de richting van Kandanos. In de nabijheid der plaats gekomen, legde ik het lijk neer. Het meisje dankte mij nog in warme bewoordingen ea toen wy eindelijk scheidden, waren onze har ten het eens. „Wat verder gebeurde", ging Emil na een pauze voort, „is spoedig verteld. De terugweg naar myn broeders was mij versperd, want ik had tegen myn kapitein de wapens opgenomen, en zoo wu mijn leven, naar onze krijgswetten, verloren. „Wel had ik gelegenheid gehad, naar myn vaderland terug te keeren, maar het gloeiende verlaugen naar het meisje boeide mij aan deze Fiüvi U J -en B*e»p smeekend mijn rechterhand ,je moet my helpen IHoe weet- ,k nog met, maar je behoort tot de expeditie- troepen; het kan je niet al te zwaar vallen, Aigya aan Papenision te ontrukken en naar de kust te brengen. Vun daar breng ik dan mijn meisje naar mijn vaderlund. Help mij dus; help mij Ik gal hem de meest gerustellende verzeke ringen, hoewel ik voorloopig nog geen raad wist. Het was reeds middernacht toen wij scheidden. Vroeg in den ochtend kreeg ik bevel van mijn kapitein, naar Kakodiki te rijden, waar met de opstandelingen zou worden onderhandeld. Ken der afgevaardigden dezer lieden was Papenis'on. die den arm in het verband droeg. De onderhandelingen hadden eerst geen suc ces. De opstandelingen waren niet te bewegen, het beleg voor Kandanos op te breken. Ten slot te eindelijk begonnen zij meer toegeeflijk te worden rapenision trad naar voren en ver klaarde zich bereid, allen inwoners vrijen aftocht toe te staan, onder voorwaarde echter, dat de dochter van den gedooden zilversmid Ali Ham dis hem ten deel zou vallen. De kapiteins bespraken het geval. Ten slotto kwam men - .-.-en, dat men er zich niet legen zou veizetten, als Papenision het meisje uit Kandanos wegvoerde om haar tot zijn vrouw te I maken, voor het geval dat het meisje hem be- 1 reidwillig volgde. Men ging bevredigd uiteen. Tegen den middag kwamen we weer te Sja- niakos aan. Een sterke afdeeling, waartoe ik ook behoorde, werd naar Kandanos gezonden om bij het ontzet nanwezig te zijn. Onder weg zon ik op de redding van Aigya, maar geen geschikt plan kwum my in den zin. „Eh bien mon ami I" klonk naast mij een vroolijke stem, „zoo in gedachten Wat scheelt je vandaag Uc zag in het lachend gelaat van een piep jongen adelborst van den Franschen kruiser „G'hanzy", genaamd Alphonse Charpet; hij was een knappe, baardelooze jongeling, slank en rijzig, daarbij een guit van top tot teen, driest en dol >n het gevaar. Nauwelijks zag ik zijn Bchelmsch gezicht of ik dacht „Charpet zul hel pen". (Slot volgt.) Snelpersdruk, Firm» A. H. ven CLEEFF, Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 4