Dinsdag 22 Maart 1910. No. 7792. 59e Jaargang. KOSTELOOS. AMERSFOORTSCHE COURANT. UITGAVE: FIRMA A H VAM CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /"l. franco per post /"1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofiiciaële- en onteigenings- advertentiën Der regel 15 cent. Reclames 1—5 regels, 1.25 elke regel meer /"0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus y. Telefoon 19, W ie zich met ingang van 1 April opgeeft als nieuwe abonné ontvangt de nog in Maart verschijnende nummers KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet cp artikel 37 der Drankwet Brengen ter openbare kennis: 1. dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door de Naamlooze Vennootechap Bullet Maatschappij „E PLURI- BUS UNUM", pachtster der Stationsbuffetteo te Amersfoort, gevestigd en kantoor houdeDde te Amsterdam Huddeetraat no. 8, in de wacht kamers en het abri van het Stationsgebouw, Vlasakkerweg no. 1 alhier 2. dat binnen twee weken na deze bekend making ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders kan inbrengen. Amersfoort, 21 Maart 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Zondagsrust. Art. 1 der Statuten van de „Neder- landsche Vereeniging tot Bevordering van Zondagsrust" omschrijft haar doel als volgt a. de volksovertuiging te versterken aangaande het hoog belaug van Zondags rust voor ieder in het bijzonder, voor het huisgezin eu voor de maatschappij b. te bewerken, dat de Zondag voor zoo velen mogelijk een rustdag kan zijn. Dat een vereeniging met zóo nuttig en noodig doel nog bestaansreden heeft, klinkt eigenlijk absurd. Maar waar ze nu wèl noodig is gebleken, daar rust op ieder weldenkende de plicht om haar, zooveel in ieders vermogen ligt, te steu nen in haar menschlievend en onbaat zuchtig streven om een iegelijk Zondags rust te doen genieten. En is dit voor het individu gewenscht, ja noodzakelijk óok het belang van het huisgezin is er mede gemoeid en daarom ook van het huisgezin der huisgezinnende maat- Er staan dus hooge dingen op 'tspel, die te veronachtzamen een gruwel is, een onverantwoordelijke daad, strijdig met alle menscbelijkheidsgevoel en de rechts orde met voeten tredende. Werken is goed voor den mensch, maar werken zonder rust is bet tegenoverge stelde daarvan. Daarom moet de mensch, in aansluiting aan de natuurlijke tyds- verdeeling, ten minste éen dag in de week rust hebben en in aansluiting aan onze historische Zondagsviering achten wij daarvoor weuschelijk den Zondag. Voor dien dag pleiten religieuse rede nen, die echter hier buiten bespreking dienen gelaten, omdat dit verband houdt met Zondagsh e i 1 i g i n g en er hier Bprake is van Zondags rust. Gelukkig kan er reeds sedert eeuwen gesproken worden van een Zondagsrust en heeft de viering van dezen slechts te waken voor de bevestiging dier rust en invoering daar, waar de uitwassen der samenleving den groei der Zondags rust hebben verstikt. En dat is, helaas, niet zeldzaam, want er ontbreekt nog veel aan algeheele Zondagsrust, voor zoover zij niet tot de onmogelijkheden behoort. Gaan we eens na welken invloed het gemis aan telkens terugkeerende onder breking van arbeid, zooals we de Zon dagsrust hier tot goed begrip noemen, op den mensch kan hebben, dan ontdek ken we zoowel physische als psychische schade. Het lichaam wordt ondermijnd en verzwakt, doordat het niet geregeld voldoende herademing kan vinden en opleving van krachten, en de geest ver stompt of wordt overspannen, al naar de aard van den arbeid is. Wat is de mensch wiens geest is ver stompt door aanhoudenden of niet vol- doeud onderbroken geestdoodenden ar beid 1 Hy mist de gedachte en de stem ming om zich te bewegen in hooger richting. En de mensch wiens geest is over spannen 1 Moeten we daarvan nog een definitie trachten te geven? Kennen we niet al len de ongelukkigen, die .overspannen" zijn Hebben we ze allen niet eenmaal ontmoet of van hen gehoord De schade, door te veel werk berok kend aan het individu, en in en door het individu ook weer aan bet gezinsleven, grijpt diep en machtig in aard en toon, in richting en strekking van heel het volksleven in. Stel daartegenover het leven van een mensch, wien hel groote voorrecht ver gund is, periodiek zijn werkkracht te kunnen ververschen, zijn opgewektheid te kunnen verfrisschen, zjjn geesteswie- ken te kuunen ontdoen van het stof der aarde vaak de modder der aarde en het werkpak zijner ziel door het Zon dagskleed te kunnen vervangen. Wat kan die een heilzaam en levenwekkend element zjjn in net familieleven en wat kan zóo dat familieleven weer een heilzaam en zeker ook levenwekkend element zijn in den kring der groote familie, waarin hoofden en harten leven het groote gezin der maatschappij. En is het niet vooral de huidige maat schappij, die behoefte -heeft aan die rust 1 Welaan dan werke een iegelijk mede tot de bevordering van Zondags rust, en bedenke, dat hoe meer leden de ver eeniging telt, die zich zulks heeft tot taak gesteld, haar actie des te succes voller zal wezen. De Algemeene vergadering der Ver eeniging tot bevordering van Zondags rust zal dit jaar worden gehouden te Zutfen en wel op Maandag 11 April. Trouw aan haar leuze legt zij althans geen beslag op den vrijen Zondag der verslaggevers. Staatspensioen. Door de commissie van voorbereiding voor het volksspetionnement van den Bond voor Staatspensioneering is bet volgende adres ontworpen aan H. M. de Koningin. Blijkens een door de commissie aan de afdeelingen gerichte circulaire verwacht zij van dit adres succes, indien de afdeelingen zorg dragen, dat het een groot aantal ad- haesie-betuigingen verwerft Mevrouw Als Koningin der Nederlanden staat U aan 't hoofd van een land met meer dan 5 millioen iowoners. Het wel en wee dier menschen gaat U ter harte; U verh-ugt zich wanneer 't hun goed gaat, en U treurt met hen in nood en verdriet. Wjj weten ook, dat U niet door eigen aanschouwing op de hoogte kaD zij a van Al hetgeen onder Uw volk omgaat, eo vooral niet in die lagen der maatschappij, die, niet door gebrek aan trouw aan hunne maat schappelijke verplichtingen, maar door hun economische positie bet verst van den troon staan. Want ware dit niet zoo, wij twijfelen er niet aan, of U zou het uwen raadslieden tot teak stellen om zoo spoedig mogelijk mid delen te beramen, die den nood of het ver driet van de oogeiukkigen onder die inwo ners zouden kunnen voorkomen, verminde ren of lenigen. Onder Uw volk zijn er velen, mannen en vrouwen, die, na een leven van trouw en gehoorzaamheid aan de geschreven en de ongeschreven wetten van het land en nadat zij met bun arbeid de maatschappij in stand hebben helpen houden en de nationale wel vaart hebben doen vermeerderen, np een leeityd zijn gekomen waarin bun werkkracht is opgebruikt of dat zij aanspraak kunnen doen gelden op rust. Volgens de rneening van ondergeteekenden, opkomende voor zich zelf of als vertegen woordigers van vereenigingen van den meest uiteeuloopenden aard, maar uitmakende dui zenden en duizeodon uit allo standen en rangen, ontleenen deze lieden aun bet feit, dat zij door hun arbeid aaa den opbouw en instandhouding der maatschappij bun deel heblen geleverd een rechtsgrond, die er hun aanspraak op geeft, dat de Staat hen zonder meer als contra-praestatie in het bezit stelt van een pensioen, tot een bedrag en op een leefiijd, bij de wet te bepalen. Mevrouw, wij hopen, dat de stem van deze duizenden tot U moge doordringende nood van mannen en vrouwen, die, in hun ouderdom, rust en minder zorg zoeken in Uw land, neemt met den dag toe; ook hun aantal stijgt. En d-'ze allen zien naar U op, wachtend op het woont, dat aan Uw raads lieden de taak zd opdragen om aan Uw oordeel maatregelen te onderwerpen, welke aan d- zen maatschappelijken misstand e n bevredigend einde zullen ku inen maken, en die door aan de Volks vertegen wooidiging zuilen worden voorgelegd. En wij richten dit v.-rzoek tot U, Mevrouw, omdat wij in de overtuiging leven.dat U het al? het hoogste geluk van Uw leven zal be schouwen eenmaal te kunnen getuigen, dat U over een volk regeert, bij hetwelk de diep- droeve samenkoppeling van oud en tegelyk arm niet meer bestaat. De verhoogde drankaccijns. De opbrengst van den verhoogden drank accijns over Februari dezes jaurs overtreft blijkens den staat der Rijksmiddelen dien van de zelfde maand van het vorige jaar met niet minder dan f732000. Hieruit blijkt, dot de uiterst geringe ver meerdering van opbrengst over Januari van dit jaar (t'12 000) geheel op rekening gescho ven moet worden van de zoogenaamde DVoorverzor^ing", namelijk den vóór den datum van invoering der accijnsverhooging (10 December) en met oog daarop plaats gehad hebbenden inslag van groote hoeveel heden gedistilleerd. De Minister voorzag een achteruitgang in het verbruik van gedistilleerd van ongeveer 121/2 pCt. Het cijfer van de opbrengst over Febi u-iri, f 2 647 630, wjjst op een verbruik 29518 H.L., d. i. per jur 351016 H.L, of een achteruitgang bij 1908 (400000 H.L.) van 53000 H.L. of 13pCt. Houdt meu iu het oog, dat Februari de kortste maand van het jaar is, dan komt bet door den Minister geschatte cijfer van daling der consumptie viywel uit. Een distilleerder van sterkedranken schrijft aan de „N. R. C." dat de afneming van het gebruik van gedistilleerd ten gevolge van den verhoogden accijns nu reeds opruim30pCt geschat wordt. Is het de bedoeling van do wet geweest, het drankgebruik te beperken, dan zal dat doel wel in vervulling komen. Maar wat nu weer, ter versterking van 's lands geldmid delen, vraagt by. Daar tegenover wordt aangevoerd, dat de ervaring bij vroegere gelegenheden heeft geleerd, dat de eerste maanden na het in werking treden eener uccijnsv erhoogingwel is waar schijnbaar verminderd verbruik plaats heefi, maar later herstelt zich dat. Zoo zou het ook met de in vakkundige kringen ge schatte 30 pCt. afneming van bet verbruik kunnen gaan. Aangenomen echter, dat de schatting juist is, dan behoeft dit de Regeering geen te leurstelling te baren. Minister Kolkman zeide immers 25 November 1909 in de Tweede Kamer «Bij gestadigde afneming van het drank gebruik zal de welvaart toenemen en zullen verschillende lasten, die thans de Begrooting drukken, verminderd kunnen worden, als daar zijn gevangeniswezen, politie, justitie, enz. Om nog te zwijgen van vermindering van het naamloos lijden in het gezin". Zulke moreele voordeelen moeten toch voor wijze RegeeriDgsmannen teleurstelling over een financieel nadeeltje onmogelijk maken De drankbestrijders, wier streven het al gemeen belang zoekt, zullen een afnemiDg van verbruik begroeien met een hartelijk «bravo''. Het Reglement voor Gemeente-werklieden te Amersfoort. Omstreeks kwart na achten gisteravond opende de heer Wessels, uit Utrecht, de vergadering, belegd door de plaatselijke afdeeling van den Ned. Bond van Gemeente-werklieden in welke bovenstaand onderwerp wederom zou vrorden besproken en die door slechts twee Raadsleden, later een derde, en een vijftigtal belangstellen den werd bijgewoond. De heer VV ess els, Voorzitter der afdeeling, kou niet nalaten zijn teleurstelling uit te spre ken over de verbazend slechte opkomst eu moest tot zijn leedwezen constateeren, dat de zaal veel te groot was. Ruim twee en een half jaar ge leden werd benoemd de Raads-cominissie voor het werklieden-reglement en zij heeft nog niets van zich doen hooren. Daarom achtte de afdeeling het plicht, eenigen aandrang te oefe nen en thans een tweede openbare vergadering over dit ernstig vraagpunt te beleggen. Inmiddels is in het leven geroepen een zoo genaamd Christelijke organisatie van Gemeente werklieden en al moge het een teleurstelling wezen, dat zij ook hier haar breekijzer tracht te steken in het hecht gebouw der Ned. vereeni ging, toch zal deze door deze breek-tactiek zich niet laten weerhouden en niet schromen of dralen haar doel te bereikeD. De heer N. van H i n t e, uit Rotterdam, Al gemeen Secretaris der Ned. vereeniging van Gemeente-werkl-eden, alsnu het woord verkrij gend, zeide, dat hij eenerzijds als aanklager, anderzyds als porder zou optreden. Als aanklager tegenover hen, die de met zoo veel moeite verkregen eenheid tusschen de Ge meente-arbeiders trachten te verbrekenals por der, tegenover de Raads-commissie. Zooals de toestanden bij de Gemeente-werk lieden zijn, mag waarlijk gewezen op het recht óp een menschwaardig bestaan en om dit te verkrijgen voor de dienaren der gemeenschap moet een beroep gedaan op de vertegenwoordi gers dier gemeenschap, d. i. op de Raadsleden, en deze drang moet eerder krachtigtr zijn dan slapper. Daarom te meer is het betreurenswaardig, dat er menschen worden gevonden, die de stuwkracht verdeelen en dus de organisatie in zwakker con ditie brengen, hetgeen te erger is omdat we

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1