Stadsnieuws. :>au aan don vooravond der vastlegging van alle arbeidsvoorwaarden. Spr. moest wel een enkel woord teggen over dit doen, te rueer otudat deze spelbrekers zoo zeer openbaarheid vreezen en do leden der Ned. vereeniging uitsohelden voor verderfzaaiers, die de Christelijke harten willen doen verBteenen cn het Christendom willen bestrijden. Niets is minder waarde Ned. vereeniging strijdt slechts op maatschappelijk gebied. En zij strijdt in het opei.baar; zij geeft ge legenheid tot debat, doch dit durven de duister- lingen niet aan. In de Chr. organisaties is geen plaats voor alle arbeiders in Gemeentedienst J zij sluiten allen uit, die niet staan op een Cnristelyk standpunt en ook hen, die meenen, dat men niet moet spreken over godsdienst als het geldt de vakbelabgen te bespreken. De Ned. vereeniging stelt zich nopens den gods dienst op een neutraal standpunt; zij duldt geen strijd tegen of vóór eenigen godsdienst om de eenvoudige redeu, dat zy niemands gevoelen wil kwetsen. In de vereeniging is dus plaats voor alleu, die willen meewerken tot verbete ring wan de positie der arbeiders. De zoogenaamde Christenen zeggen, dat zij vierkant staan tegenover de revolutie. Masr is hot dan He moderne arbeiders-beweging, die het strijdvuur aanblaast? Neen, de patroons- klasse dringt ons dien strijd op en wij zijn ver plicht dien strijd te aanvaarden omdat wij an dera ten onder gaan. Ik stem toe, dat er ook in do burgerklasse velen zijn, die een zwaren strijd hebben te voe ren doch het algemeen belang van de patroons klasse is, zooveel mogelijk winst te maken o.a. door lage loouen uit te keeren. De Ned. vereening is geen sociaal-democrati sche organisatie geen sprake van. Onza vak vereniging tracht slechts betere arbeidsvoor waarden te verkrijgen, zulke, die passen in het raam van onzen tijd. Wijs éen artikel in onze Statuten, éen van onze daden aan, die oik maar verraden het streven naar sociaal-democratie. Ais er van Chr. zijde tegen ons wordt opge treden, dan beschuldigt men ons, dat wy het geloof trachten tc rooven. Dat is een formida bele onwaarheid. Wij strijden slechts om een betere boterham. Wordt niet veel meer het geloof aangerand in de fabrieken, waar de arbeider veel te lang moet werken? Maar, roepen de Chr., gij opent uw vergade ringen niet met gebed en Psalmgezang. Wordt dan, als een fabriek aangaat, het werk geopend met gebed of Psalmgezang? Waarom is dan wel geoorloofd, dat Christe- lijken samenwerken voor de patroons en niet- goorloo!d, dat zij samenwerken voor hun eigen belangen Zijn de patroons dan óok niet georganiseerd, dechristelijken en de onehristelijken broederlijk naast elkaar Hebben de Regouts en de Storks niet eendrachtig samen de Ongevallenwet ver knoeid En spannen de patroons niet samen als de arbeiders teu einde raad overgaan tol staking? Eilermark en Glinerbrug bewijzen dit thans weerde sigarenmakers-staking te Eindhoven, nu twee jaargeleden, bewees het vroeger. De patroons-vereeniging sloot toen 3000 siga renmakers uit eu een R. K. patroon deelde toen onomwonden mee aan een redacteur van „Het Volk", dat hij lid was van de neutrale patroons organisatie omdat hij anders gsen macht z<>u hebben om de werknemers terug te dringen en don pastoor, die hem aanried in een R. K. organisatie te gaan, had geantwoord: blijft gij baas in uw kerkik wil het blijven in mijn fabriek. Welnu, werklieden, zorgt ook gij, baas te blijven. Als onze jongens 18 jaar zijn, moeten de Chr. met de onchristelijke loten uit éen bus en moe ten zij naar éen kazerne, krib aan krib. En waar wordt eerder het geloof aangerand, in onze or ganisatie dan wel in de kazerne? Reeds bij de reveille knetteren daar de vloeken door do ka- uier bij het proprieteitsappèl rollen zij op de maat der rijzweep; na tractementsdag tusscheu hel gezwets over beleefde avonturen. We hebben al lang een Chr. regeering en töeh zijn de Chr. met de onchristeliiken op éen kamer odat het leger, onverdeeld, kunne ge bruikt desnoods tegen dc eigen landskinderen. Maar zóo moet er ook éen leger zijn van ge organiseerde arbeiders (applaus). En nu denkt ge, dat ik als sociaal-democraat hier deze dingen zóo voorstelmaar straks, in het debat, zal ik U een reeks uitspraken doen hooren van Lobman,-Talma en Kuyper en nog vele anderen. Hebben zij, die verdeeldheid brachten, U de zaak op deze wijze voorgesteld Ik heb steeds tegen Christenen opgezien als tegen menschen van een beginsel, maar nu moet ik dan toch vragen of hun zwart zal verkleuren omdat het een beetje in aanraking komt met ons rood. Verkleurt het, dan moet het er niet erg dik op zittenmijn rood zal niet verkleu ren. niet zwartachtig worden. En hoe dwaas de Christehjken het soms in pikken. Verledt-n jaar hielden wij een openlucht- meeting te Tilburg voor vak-organisatie. Van Chr. zijde werd toen uitgegeven een manifest, waarbovenGodsdienst, Vaderland, Oranje, Vrede, en waarin sprake was van een aanval op onze stad en do goe-gemeent werd aangera den luiken en gordijnen te sluiten. Toch lagen zo uit de bovenramen t" kyken. Dat het mot de Oanje-lietdo der R. K. uiat zóo erg gi-steld is, blijkt thans uit den strijd der ooenbare onderwijzers, die een boekje open doen over de R. K. geschiedenisboekjes. Maar hoe dan ook, het Gemeentebestuur zal thans reeds steunen op de Chr. organisatie en deze zal worden uitgespeeld tegen de onze; zij xai ons tusschen de beenen loopen, juist nu we Al onze krachten noodig hebben, juist nu we rmd" zóo mooi waren gevorderd. Ik heb slechts éen wensch en wel, dat het Gemeentebestuur niet Al te veel zal luisteren naar de nieuwe organisatie, die geen goed ge luid kAn voortbrengen, omdat haar ledeu niet strijden voor het algemeen, doch voor zichzel- vsn. En is een werklieden-reglement dan zoo n ge vaarlijke zaak? Immers neen; er zal veel in voorkomen, dat goed is voor de arbeiders, maar óok zal het zijn in het belang der Gemeente. Ik moet nu (8.55) optreden als porder. Voor een niet gering deel moet door dit re glement worden voorzien in sen zeer belangryke zaak. De Raad heeft reeds in beginsel besloten, het miuimum-wtekloou der Gemeente-arbeiders te brengen op f10. De loon-quaestie is een der gewichtigste. Zij toch maakt een einde aan het eeuwigdurend tekort eu aan het eeuwigdurend getob der huis vrouw, die moet weten rond te rekenen van een karig weekloon van f8 of f9; zooveel voor huishuur, zooveel ziekenbus, zooveel kruidenier, z oveel bakker, zooveel voor kleeren hol 't is op; elke week weer is er tekort. En de yse- lyke gevolg-m van dit tekort werken ongunstig op htt gezin, op de kinderen die niet stevig kunnen worden en in slechte conditie verkeeren omdat zij geen weerstandsvermogen hebben daar I zij slecht gevoed, slecht gekleed, slecht gehuis- I vest zijn. Dr. Moquette heeft dit in zijn proefschrift „De invloed van den arbeid op de armoede" voor de Universiteit te Utrecht aangetoond Hij zegt, dat een arbeidersgezin te Utrecht ten minste f 14 per week noodig heeft; laat ons dit aan nemen, maar dan moet een arbeidsgezin te Amers foort ten minste f 13.50 hebben en aan de Ge meente-werklieden wordt hier betaald f9; dat scheelt net de helft. Dr. Moquette stolde een onderzoek in bij 888 kinderen, 430 van rijke en 458 van armenscho len. Die van de rijke scholen waren op hun 7de jaar 10 c. M. langer en wogen 4.9 Kilo meer dan de arme, welk verschil steeds toenam en op 13-jarigen leeftyd was 13 c. M. langer en 8 Kilo zwaarder. Dit is een zware beschuldiging tegen de kapi talistenklasse, dat de kinderen van arme geloo- vigen en van ongeloovigen vroeger sterven door onvoldoende voediug en verpleging. Moet ge dan, óok ter wille van uw vrouwen uw kinderen, niet vereend strijden, een vasten dijk, een overwinbare burcht vormen Want nu ziet ge het, dat het mede üw schuld is als uw kinderen ziek worden en te vroeg sterven. Zorgt daarom, dat het Gemeentebestuur van Amersfoort wat voortgang maakt. Roept de Raadsleden op, dit te bedenken en wekt hun geweten door er hen op te wijzen, dat zij mede oorzaak zijn van een te vroegen dood van het liefste, dat de werkman heeft. Ik hoop, dat het Gemeentebestuur hetgroote gewicht van deze zaak zal gevoelen. Doet het dit niet, dun zullen wij het aautee- kenen met een zwarte kool. Hel kan de oorzaak zijn van uitbarstingen van groote woede indien het te lang en te veel speelt met de belangen der Gemeente-arbeiders. De gi beurtenisse van 1903 zijn toch niet verge ten In 1901 werd een weerstandskasje gevormd voor het spoor- en tramwegpersoneel en Oude- geest, die zijn mannetjes toch wel kende, vond dut kusje volstrekt niet noodig omdat de spoor- manncn toch in geen '25 jaar zouden staken. Toch kwam nog geen twee jaar later de staking. De Gemeente arbeiders zijn nog mak doch ook hun geduld kan te veel op de proef worden gesteld. De schuld komt dan op hen, die zóo lang hebben gewacht met het indienen van het wei k- lieden-reglement. Kort geleden schreef ik een Ingezonden stuk in de plaatselijke bladen en toen reeds was ik er vast van overtuigd, dat liet reglement gereed is, doch bij een der Directeuren of mogelijk ook wel bij den Gemeente-secretaris ligt Welnu, de heer Gerritsen moet dien Directeur of dien Secretaris maar eecs de zelfde por geven, die ik thsns in 't algemeen aan de Raads-com- missie toedien. Ik hoop, dat het spoedig gebeurt. Als we maar eenmaal weten wat er in staat, kunnen we pogingen doen om verbeteringen er in aan te brengen. We zijn beste jongens, tevreden jongens; dat hebben we nu twee jaren getoondmaar we zullen er op hebben te letten of er iets njet naar onzen zin is. In het reglement moeten geregeld: de quaestie der aanstelling, het minimum-loon van f 10, met terugwer kende kracht tot 1 Januari 1910, wat bijvoor beeld Delit óok deed periodieke loonsrerhooging, óok om billijk heidsredenen, daar men door langer in het vak tc zyn, bekwamer is. Daarom moet per jaar 50 cent per week opslag worden gegeten, gedurende 5 jaar. Dat is niet zooveel. De Burgemeester van Amsterdam werd gebracht van f6000 op f20000; die van Rotterdam begon met f8000 en kreeg na vier maanden f 4000 meer, d.i. f 80 per week Een stem: En hy valt nog niet eens mee. De heer VanHinten: Voor de bourgeoisie valt hij zeer mee. Maar we hebben het nu over Amersfoort, waar de Secretaris f 600 opslag kreeg, of f 12 per week. Maar ook voor den Gemeente-arbeider moet het loon zóo zyn, dat hij met zijn gezin be- hoorlyk kan leven. In mijn Ingezonden stuk heb ik er al op ge wezen, dat de levensmiddelen verbazend stijgen in prijs, en het is te verwachten, dat dit zal aanhouden. Meer en meer verdwijnt de concur rentie tusschen de patroons, die een soort trust vor men, door Naumlooze Venootschap, cartels, en- zoovoort, in éen woord door te komen tot een monopolistisch karakter. Ook deze hoogere prijzen zijn een reden om aan te dringe v op periodieke loonsverhooging, opdat een gezin niet terugvalle in ongelukkiger omstandigheden. Met het vastleggen der periodieke verhooging wordt óok voorkomen willekeur. Wie in een goed blaadje staat bij de Directie, ferm met de honigkwMt ml C ®aani,Ul», ,£ri,!ltWlion^ tredeu, of een mooie .roll. heeft, krijgt loon» vehoogingdie al de» goede .,gon«h»pp»o misC krijet ze uiet. Er moet dus recht zon op loonsverhooging. Wanneer deze dani word.ge weigerd, moet tevens het waarom worden mee gedeeld en kan de benadeelde »chverded'gen. Dan komt er ook fierheid en vrede onder de arbeiders, die uu elkaar trachten te verdringen dan zal het bedrijf er bij winnen. In het reglement moeten óok opgsnomen loonklassen of loon-tabellen, maar voor» de rechten der arbeiders moeten er in vastgelegd, onder toezicht van den Raad. Er wordt wel gezegd, dat de Geineente-finan cien het niet toelaten, doch laat dit argument toch niet te zwaar meespreken. Laat het grootste deel niet drukken op de werklieden, doch her ziet het belastingstelsel. Ik bun het volkomen eens met de oud-Ube- ralen, wel te verstaan met die van lSbb, die schreveu„Geen land kau bloeien, waar de loonen laag zijnhet is een eisoh, dat het loon toereikend moet wezen otu zich wel te kleeuen, goed te voeden, behoorlijk gehuisvest te zyn De oud-liberalen van thans spreken niet meer zóo, doch ik hoop, dat de Raadsleden van Amersfoort deze leuze weer willen aanhefien tot bloei der Gemeente, tot voordeel óok van de kleiu-burgerij, die dan waren van betere qualiteit zal kunneu verkoopen. Gemeente-werklieden van Amersfoort, tracht de eensgezindheid te herstellen. Ik doe een b-roep op u allen of gij het met uw geweten kunt overeen brengen, dat uw strijdmacht wordt verzwakt. Vrienden, met ons op de bres voor hooger loon. (AppUus)- Q|Q 9 3- geiegenheici tot gedachtenwisseling. Hy deed dit driemaal, op dat later niet zou worden gezegd, dat er geen tijd was om het woord te vragen en ook omdat in hel kantoor der gastfabriek hem werd mee gedeeld, dat debat zou volgen. Niemand verlangde het woord, Spr. vervolgde, dat niets meer de positie van den arbeider kan verbeteren dan eendrachtig samenwerken, niets meer haar beuadeelen dun het werk der duisterlmgei.. Bekkering, die ook hier de Chr. organisatie stichtte, en strak» Pee toom. Die laten ons eerst het werk opknappen en als wij dan bijaa ons doel hebben bereikt, duiktn zij op met hun wig. Wat daarvan komt, bewijst het Zuiden, waar zij de eendracht verstoor den en men nu S4 uur stookt voor f 8.40, dus voor tien cent per uur. Den leden den Chr. organisatie riep spr.toe: gedoogt het hoor en wederhoordurft een open baar debat aan. Daar niemand het woord verlangde, sloot spr. om 9.45 de bijeenkomst met dank aan den ia- leider. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien artikel 28 der Kieswet; Brengen ter kennis vaa belanghebbenden, di t heden ia vastgesteld en van heden tot en met 21 April a.s. ter Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen en in druk tegen betaling der kosten verkrijgbaar is de Kiezerslijst voor 1910-1911. Een ieder is bevoegd tot eu met den 15dea April a.s. bij het Gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde Kiezerslijst te vragen, op ongezegeld papier, ingevolge art. 50 der Kieswet op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, duarop voorkomt, niet-voorkomt, of uiet behoorlijk voorkomt. De ingezetenen worden met nadruk gewezen op de wenschelijkheid, zich ter Secretarie te komen vergewissen of zij op de Kiezerslijst zijn geplaatst, daar, mocht dit verzuimd zijn, alsdan herstel nog mogelijk is door coiddel van reclame. Tevens liggen ter Secretarie ter inzage de alphabetischo lystea, bevattende de namen en voornamen vun hen, die voor het eerst op de Kiezerslijst zyn gebracht en hen die daarvan zijn afgevoerd. Amersfoort, den 22 Maart 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Seoretaris. J. G. STENFERT KROESE Aan het Jaarverslag der Reruonstrantsch- Gereformeerde gemeente te Amersfoort zij het volgende ontleend Op 1 Januari 11)10 bedroeg het aantal lidmaten 127, tegen 129 een jaar tt voren, het aantal aigemeene leden 47 tegen 38, het aantal catechisanten 79 tegen 70. Do Zondagsschool mocht zich bij voortdu ring verheugen in een voldoend aantal leer lingen en de kinderkerk was in den regel goed bezet. In de Aigemeene vergadering der Broe derschap werd het besluit genomen, dat vrouwen, die £in het bezit zijn van het ge- tuischrifl voor de faculteit der Godgeleerd heid, der Rechtsgeleerdheid, der Letteren en Wijsbegeerte, en die tot de Broederschap behooren ol verklaren zich aan deze te zul len verbinden, aan het Seminarium kunnen worden toegelaten tot het verkrijgen van een opleiding tot Godsdienstlerares cn het verwerven, v.>n Broederschapswege, van een acte als zoodanig. Zy volgen de lessen van het Seminarium eu de Rijksuniversiteit en worden tot het examen ter verkrijging van de acte als Godsdienstlerares slechts toege laten na met goed gevolg tan de Ryksunl- versiteit het Theologisch candidaats-exahsen te hebben afgelegd. Do acte geelt geenerlt i recht op een benoeming bij een gemeente of ondersteuning uit de kas der Broeder- leeraressen kunnen de predikanten voor een gedeelte van hun taak in de ge meente vervangen, doch niet wat betreft den predikdienst. Hierdoor is dus de weg geopend vuor begaafde en ontwikkelde vrouwen oin in enkele onzer gemeenten weikzaam te kunnen zijn. Dank wordt gebracht aan den heer J. van der Horst üruijn, die. na moor dan tien jaren als Boekhouder in het Bestuur zitting te hebben gehad, aftrad en werd vervangen door den heer W. J. Fortui)a Droogleever. Burgemeester eu vVetuouders hebben doen uitgaan de kennisgeving waarbij de militie onder de wapenen wordt geroepen voor her halingsoefeningen in 1910. We zullen haar opnemen in het volgende nummer. Ter vervanging van Rqas-ve'dwachter A. Polman, die met ingang van 19 Maart van hier werd overgeplaatst naar Bunnik, is uit Nederhorst den Berg overgeplaatst naar Amersfoort de brigadier-titulair E. Bosch. Het wandelpad ui net plantsoen bij Arai- ciiia wordt aanzienlijk verbreed door het hek van de Lhrechtschepoortsbrug achteruit te plaatsen in de richting van het bestaande hekje onderlangs de muziektent. De heer P. oarou Lowe van MidJelstum, leider der Middenstands-enquête te Amers- ioort, heefl zijn rapport iugedieud. Een zeer lijvig rapport met lal van zeer belangrijke raededeelingen, dal te zijner ujd stellig met belangstelling zal worden gelezen. Minister Talma doet een enquête instellen naar de arbeidsvoorwaarden yuu vrouwelijke bedienden in het winkelbedrijf. Dit onderzoek, dat zeer uitgebreid en landelijk wordt ingesteld, heeft te Amsterdam reeds een aanvaog genomen. Een dame bezoekt daartoe de verschillende winkels. De heer J. Stamperius, nieuwbenoemd schoolopziener in het arrondissement Amers foort, heeft in de serie «Paedagogiscbe vlug schriften", welke worden uitgegeven door de hollandia-drukkerij te Baaru, bet licht doen zien een opstel »Over kinderlectuur". Uit zijn rijke, bijkans dertigjarige ervaring, geeft hij menigen zeer ernstigen wenk «n doet hy voor de zooveelste maal, doch weer in gansch nieuwen vorm, in helder licht komen den invloed der lectuur op de zede lijke vorming van het kind. Elk boekhandelaar bezorgt U het boekje van 32 pagina's voor eveuveei centen. Leest en herleest het, ouders en opvoeders leest Vooral bladzijde 1(3, dat haudelt over tucht. Mej. F. J. Liet boliaaldo de akte Nuttige handwerken. ln het jongste uuunner van het sPharma- ceutisch Weekblad" wijdt prof. P. van der Wielen, te Amsterdam, een woord van warme buide eu nagedachten dr. K. W. van Gorkom, vooral als kinoloog, met wien »eeu der uitnemendsten onzer vakgenooten heen gegaan" is, did er tmede voor heeft gezorgd, dat de Nederlandsche apotheker ook in het buitenland in noog aanzien Staat''. De beer E. G. van bisselick slaagde aan de Rijks-universiteit te Leiden bij het cau- didaats-examen rechten. Het bezoek van H. M. de Koningin aan Amsterdam zal op nader vast te stellen da gen worden gebracht tusschen 25 Mei en 5 Juni. Het toelatings-examen tot de Hoogere Krijgsschool wordt gehi uden van 4 tot 9 April. De velddienstoefening die Tweeden Paasch- dag gehouden zal worden in de omstreken van Amersfoort en uitgeschreven is door de vereeniging Volksweerbaarheid, zal ouder leiding staan van den kapitein van den Ge- neralen stal W. E. van Dam van Isselt. Na atluop der oefening za! een propugandatocht door Amersfoort w irden gehouden. Party-commandanten zijn van de West partij, de Ie luitenant H. C. van den Byl, van het 7e regiment infanterie; en van de Oostpartij de Ie luitenant J. Mateman, van het 3e regiment. De Maria-vereeniging, de R. K. matig- heids-vereeniging voor vrouwen en meisjes, heeft een bronzen medaille geschonken voor de hiervan 13 tot 16 April te houden Huis- vlij itentoonsteiling. Wat hooreu we weinig spreken over die tentoonstelling. De feestavond, door de plaatselijke afdee- ling van de Ned. vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken haar leden en begunstigers Zaterdagavond aangeboden, is uitstekend geslaagd. Rond 250 personen vulden de zaal van het vereeuigingshuis en werden hoogst aan genaam bezig geh mden met voordrachten, muziek en zang, terwijl eeu geanimeerd bal

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2