Stadsnieuws. Maar als liet Gemeentebestuur eenvoudig zegt: het is in de toekomst wellicht ge- wenscht, dat we uw grond ter verbreeding van een straat of tot het maken van een plein noodig hebben eu daarom leggen we er nu al vast een bouwverbod op. En als de Gemeenteraad dan een tien „f twin tig. of vijftig jaar wacht, eer hij die straat of dat plein aanlegt, dan heeft de eigenaar al dien tij d niets aan zijn grond. Zijn geld zit er in en hij krygt het er niet uit, vóór het Ge meentebestuur eens belieft over te gaan tot ont eigening. Eq stond het nu maar vast, dat de lijd toch eenmaal zeker kwam, dat zijn perceel werd ont eigend. Doch dat hangt iu de lucht. De Gemeen teraad kan na afloop der jaren van inzicht ver anderen. AU hot Gemeentebestuur het dan beter oordeelt om dien weg niet te verbreeden, of dat plein niet aan te leggen, noemt het eenvou dig een besluit om dat bouwverboil op te heffen. En dan mag de eigenaar het wel gaan bebouwen. Maar al heeft dan zijn grond ook jaren lang waardeloos gelegen, hij krijgt geen cent vergoeding. Is zoo iets niet een belangrijke beperking van het eigendomsrecht? En is het wonder, dat er tqgen die artikelen van de Woningwet nogal wat bezwaren worden geopperd In hot Voorloopig verslag, dat de Eerste Kamer uitbracht, werd die zaak ook besproken. Er staat o. m. het volgende van: „Opnieuw kwam het verbod tor sprake van bouwen of her bouwen op gronden, die volgons artt. 27 en 28 der wet bestemd worden tot aanleg van straten, grachten of pleiuen. „Sommigen zagen daarin een beperking van het eigendomsrecht, die gelijk kon gesteld wor den aan onteigening; dat vei bod toch kan tien, twir'.ig jaren duren, alleen met het oog op de stelselmatige bebouwing. Hier wordt het ge bruik van eens anders eigendom aangewend ten bate van de Gemeente en een recht ontnomen ten nadeele van eigenuars en ten voordeele'van anderen. Op wjjziging van de wet werd alge meen aangedrongen". Men lette vooral op deze laatste woorden, dat algemeen op wijziging werd aangedrongen. De Minister beeft deze woorden niet oube- nntwoord gelaten. In zijn Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer staat het volgende „De uitvoering vun de Woningwet berust in de eerste plaats bij de Gemeentebesturen. Het ligt voor do hand, dat een dergelijke wet, al thans in de eerste jaren na haar tot stand ko men, hier en daar op minder oordeelkundige wijze is toegepast. Het vraagstuk van de onbe woonbaar verklaring wordt overwogen bij de voorbereiding van de herziening der Woning wet. Daarbij zal worden acht geslagen op het geen in het Verslag wordt aangevoerd over dit onderwerp, alsmede over do artt. 27 en 28 van de wet". Uit dit antwoord blijkt tweeërlei. Ten eerste, dat men ia Den Haag bezig is met de Woningwet te herzien en er dus wel spoedig con wetsontwerp zal worden ingediend om de Woningwet te wijzigen. En ten tweede, dat de Minister ni t ontkent, dat inderdaad de gewraakte artikelen 27 en 28 wijziging moeten ondergaan. Dat is 'net artikel, dat aan den Raad van Gemeenten met meer dan tienduizend ingezete nen voorschrift, een plan van uitbreiding vast te stellen en het artikel, dat ien Gemeenteraad de bevoegdheid verleent, bouwverbod te leggen op iemands grond. Er Komt zeer waarschijnlijk wijziging en, zoo we hopen, verbetering van die artikelen. Doch het is bekend, dat de molen in Den Haag zeer langzaam maalt. Het kan jaren duren oer zoo'n wetswijziging tot stand is gebracht. Eerst moet de Minister zoo'n wijziging ont werpei, dan komt die in den Ministerraad, vervolgens gaat ze naar den Raad van State. Meestal moet het ontwerp dan veranderd. Eindelijk komt het in de Tweede Kamer. Het kan soms lang duren eer die het aanneemt. Dan 8nat het naar de Eerste Kamer en is het ook aar aangenomen en door de Koningin bekrach tigd, dan verschijnt het in het Siaatblad en is dan als Wet van kracht. Er zal dus nog wel wat tijd verloopen eer de verlangde wijziging in werking treedt. Intus- schen zijn zij, op wier grond bouwverbod is ge legd, soms het slachtoffer van die wet. Zij lijden vaak schade, die op niemand te verhalen is en die ook, wanneer hun grond of huis wordt ont eigend, toch niet geheel wordt vergoed. De leden van de Eerste Kamer, die zoo a 1- ge race n op wijziging der Wet aandrongen, liubbtm zich dan ooit met het antwoord van den Minister niet tevreden gesteld. Zoo heeft de heer Van den Biesen op zeer aanschouwelijke manier de eigenaardige toepas sing der Woningwet voorgesteld (vergadering Eerste Kamer 3 Februari 1910) •Maar ik wil nog een ander onderwerp be spreken, dat ik verleden jaar ten gevolge van v-rkoudhoid niet heb kunnen afwerken met den Minister vun Binneolftndscho Zaken. Dit onder werp betreft do artt. 27 en 28 van de Woning wet, de uitbreiding van de bebouwde kom der Gemeente. Om de verschrikkelijke werking van die beide artikelen aan te toonen en aan de vergadering de aanhaling van allerlei artikelen te besparen, zal ik oon gefingeerd verhaal geven van do werking deze artikelen, naar waarheid en vol- genB de wet. In de nabijhoid van een grooto stad het kan mij niot schelen welke men daarvoor nemen wil, maar het moet natuurlyk een stad zijn van mcor dan ÏOOOO inwoners, welke plaatsen vol gens de Woningwat verplicht worden een Uit breidingsplan to maken en dit ten minste eens in do t on jaren te horden in den omtrek van die stad woont zek- re bcr, ik zal hem voor bet gemak Janmaat boeten, die een hofstede heeft, dicht bij de stad gelegen. Die boer kreeg op zekeren dog een brief van het Gemeentebestuur, waarin stond, dat het Gemeentebestuur eeu straat geprojecteerd had over zij o land. Hij zeide toen tot zijn vrouw: „dat zal zoo erg niet wezenmijn koeien zullen niet minder gras eten omdat men in het Ge meentehuis strepen over mijn land trektdat zal wel loslooponik begrijp er inderdaad niets Toen Janmaat eeu paar jaar later van plan was een nieuw huis te bouwen ('t oude stoud op invallen) en daartoe steenen liet aanvoeren, word hij bij den Burgemeester geroepen, waar zich het volgend gesprek ontspon„Janmaat, gij nioogt geou nieuw huis bouwendat gaat niet, want dat huis zou komeu te staau op een geprojecteerde straat eu dat is door de Woning wet verboden". Jaumaat begrijpt er niets van en zegt: «Mijn overgrootvader ueeft dat land al gekocht, mag ik nu r.iet bouwen op mijn land wat ik wil?" „Neen dat mag niet, waut stel, dat die straat er later komen zou, dau zou de Gemeente die straat moeten onteigenen met een nieuw ge bouw er op eu dus meer moeten betalen dau wanneer er een oul gebouw op etaat". Dat was eeu groote slag voor deu boer; hij mocht dus met zijn eigen huis niet doen wat hij wilde. Enfin, hij ging naar huis, was er een dag of wat ziek van on dacht verderhet is eenmaal zoomet groote heeren is het slecht kersen eten. Een jaar later wenschte Janmaat zijn koestal te vernieuwen. Zoodra uien echter met het ver nieuwen begint, wordt Janmaat weer bij den Burgemeester geroepen eu krygt de boodschap, dat dit óok niet mag. „Ja, zegt Janmaat, maar de schuur is zoo bouwvallig, dat de balken het vee bijna op den nek vallen". „Dat kan ik niet helpen, antwoordt de Burge meester, de schuur staat op eeu stuk grond, dat aangewezen is voor straat, en als er nu eeu stal verbouwd wordt, moeten wij later, bij ont eigening, meer betalen". De boer begrijpt er hoe langer zoo minder van, komt thuis, begint te peinzen en zegt te gen zijn vrouw „och, ze zoeken mij". Zijn vrouw troost hem, gaat eens met hem naar het paardenspel, maar niets helpt en 't eind is, dat Janmaat in een krankzinni gengesticht terecht komt. Daar moet men nu niet zoo over verbaasd zijn. Ik heb het bij ondervinding, d it menschen van mindere ontwikkeling over dergelijke zaken gaan denken en peinzen. Zy meenen, dat hun onrecht wordt aangedaan. Ik heb zelf in mijn praktijk een paar voor beelden gehad van boereu, die belrokKen waren bij het dempen van slooten en die terecht zijn gekomen in een krankzinnigengesticht. Janmaat was dus weg, en door een minder goed tiezicht komt er brand, waardoor de ge ilede boerenhofstede afbrandt. Da vrouw gaat naar de assurantie-maatschappij en vraagt om het geld. „Neen, wordt geantwoord, dat krijgt ge niet do boerderij was geassureerd in herbouw, zooals de meeste boerenwoningen. Zoodra de hofstede herbouwd is, krijgt ge uw geld". „Maar ik mag niet bouwen", zegt de vrouw. „Ja, dan krijgt ge ook geen geld!" Ér was niets aan te doen. De vrouw kreeg er toen genoeg van, verkocht haar land en ging stil leven. Boer Krelis, de overbuur, kocht het land vau zijn buurvrouw en op zijn beurt wilde hij nu zijn eigen boerderij afbreken en vernieuwen. Doch nu kreeg ook bij de boodschap, dat dit niet mocht, omdat de Gemeenteraad later het uitbreidingsplan hud veranderd en de groud, waarop zijn boerderij stond, uls straat had aan gewezen, en de groud van Janmaat niet meer. „Wees maar bly, zeide de Burgemeester, dat ge nu op het laud van uw overbuur moogt bouwen". „Ja, zegt Krelis, maar dan kan de Raud over eenige jaren wel weer hot plan wijzigen". „Zeker", antwoordt de Burgemeester, „dat moet bij ook volgens de wet moet minstens eens in" de tien jaar het plan worden herzien. Dag Krelis". De wedergroet van Krelis, die hij binnens monds a ui den Burgemeester bracht, zal ik maar niet meedeelen. Krelis kreeg er ook ge noeg van, verkocht zij a boel en ging naar Canada. Men zal zeggen, dat dit overdreven is. Neeu, het i8 de waarheid. En nu is het de vraag of een Gemeentebestuur, omdat het later goedkoop wil onteigenen, een dergelijk zwaar bouwverbod mag opleggen. Inderdaad het kan zoo gebeuren, als de heer Vau den Biesen het hier voorstelde. Een Gemeenteraad kan een bouwverbod leggen op iemunds grond, jaren laten liggen op zijn per ceel en dan op een goeden dag zeggenneen het is toch boter, dat we het bouwverbod opheffen. De eigenaar krijgt dan echter geen cent schadevergoeding, al heeft het bouwverbod ook 50 jaar lang hem belet, eenige rente te trek ken van het geld, dat in zyn grond is gesto ken Inderdaad, een niet geringe beperking van het eigendomsrecht. Ds. J. L. F. de Meijere Joh. Cz. nam Zon dagavond afscheid van de Evan,?. Luthersche gemeente wier leeraar en herder hij sedert 17 Mei 1903 is geweest. De kerk was overvol en ook uit den kring Haam, waar de scheidende predikant meer malen voorging, waren velen gekomen om diens afscheidsrede aan te hooren, welke ge houden werd naar aanleiding van 1 Ttiirno- teus 112. Na afloop van de godsdienstoefening sprak in de cousistorie, bij het overhandigen vau den ontslag-brief, «'e l»vl J- }V,??.£frvhe bergh, Pr. sident-rentineeder der Luih rj he I sremoeute, den vertrekken Ie toe 1,1 a-1.' daarbij nogmaals uitkomen hoe zeer o viienden deze zich ook te Amorslooit heelt mogen verwervem Mejuffrouw de weduwe L. van Aken-Van VVanroy is haar echtgenoot, den ver,ll; o liiken concierge der T-»yober-vet eeiiigmg ÜK? Hui*. die 24 October 1909 overleed, al heel spoedig in den dood gevo gd. Gister is zij ui den ouderdom van 63jtat plotseling overleden. na Ook zij z tl lang in goe.le herinnenng blijven van do bezoekers der leeszaal. Tot substituut-grilli -r by deu Centralen raad van beroep voor de Ongevallen-ver ze kering te Utrecht is benoemd mr. G. J. «ie Kempenaar, advocaat en kantonrechter plaats- vervan-er te Leeuwarden, th .ns tijdelijk griffier by den Raad van beroep te Leeu warden. la pluts van mr. J. R. van Schaik, die verzocht heeft, van do waarneming van het ambt van plaatsvervangend auditeur-militair in het 3j militaire arrondissement, standplaats Arnhem, te worden ontheven, is als zoodanig benoem 1 mr.dr.G. L. van Oosten Mir.geland, advoc laten procureur bij bet Gerecntshoi te Arnhem. De heer H. Tromp van Holst, Directeur- administrutour vau de N. V. „Amersfoortsche Tramw.'g-Maatschappü" en Secretins der plaatselijke afdeeling van het Utrechtsch Genootschap voor laudbouw en kruidkunde, zal in verband met zijn benoeming tot Se cretins van het Hoofdbestuur van liatstge- noemd Genootschap zich metterwoon vesti gen te Utrecht. De heer H. J. Hart, Directeur van den ook hier zeer bekenden Sch.iuwburg-Hart, te Groningen, mocht Zaterdag zijn vijftigja rige loopbaan als artist herdenken. Opmerkelijk, dat de tentoonstelling in de Ambachtsschoul zoowel Vrijdag- als Zater dagavond zóo uitermate slecht werd bez >cht, dat de proef om ook bij kunstlicht eu voor hen die overdig geen gelegenheid hebben huar te bezoeken, wel als geheel mislukt mag worden beschouwd. Buitengewoon druk echter was het bezoek gedurende de vier dagen. Ook de Ëere-voorzit ter, mr. F. D. graaf Schiminelpenninck, braebt een langdurig bezoek, terwijl Directeuren en onderwijzend personeel van bijna alle Ambachtsscholen in den lande, zelfs uit het zoo ver afgelegen Uostrarg, de resultaten van het onderwijs kwamen gadeslaan. Voor de Iluisvlijtientooustelling, van 13 lot 16 April, dus reeds over veertien dagen, in AAmicitia" te houden, is een aantal prijzen beschikbaarprijzen iu geld, maar ook ver scheiden medailles; de laatste zullen van Zaterdag 2 April ter bezichtiging liggen bij den-heer J. G. Fontein, Langestraat 28. Men zal daar vinden een zilveren medaille, geschonken door H. M. de Koningin-Moeder twee zilveren medailles, geschonken door de Gemeente Amersfoort; eeu verguld zilveren medaille, geschonken door jhr. J. VV. A. Barchman Wuijiiers, Burgemeester van Amersfoort, Eere-Voorzitter van het leutoon- stellings-comitéeen verguld zilveren me daille, geschonken door den heer en mevrouw Tromp van Holst-Hartogh Heijs; eeu zilvereu medaille, geschonken door tiet Matigheids genootschap »Het Kruisverbond"; een groote bronzen medaille, geschonken door de Maria- vereeniging", drankbestrijding van R. K. vrouwen en meisjes, to Amersloorteen zilveren en twee groote bronzen medailles, ter beschikking gesteld door het Hootdbe- stuur van den «Volksbond" tegen drankmis bruik eindelijk nog vier groote en twee kleine bronzen medailles, uitgeloofd door de aldeehng Amersfoort van genoemden 8Volks bond", van welke de tentoonstelling uitgaat; in alles een collectie van niet minder dan zestien medailles De II. IJ. 8. M. heeft bepaald, dat aan wielrijders, op vertoon van hun bagage-ref.ii, waarop het rijwiel is ingeschreven, enkele reis-kaarleu voor do drie klassen worden afgegeven tegen bet ding van den huiven prijs van retourkaurteu, geldig voor éon maand. Deze plaat3kaarten geven geen recht om de reis te onderbreken en worden niet uit gegeven voor een reis, uitsluitend tusschen twee stations gelegen aan een der gemeen- schappedijke lynen Roosendaal—Rotterdam Utrecht—De BiltAmersfoortAlm loo— Hengeloo—Salzbergen of Enschede; Eist— Arnhem—Zevenaar—Winterswijk of Emme rik Ressen—Bemmel—Nijmegen—Venlo. Bij de herziening en wijziging van do vrachtprijzen en plaatskaarton bij de Staats spoor zullen de ijlgoed-tarieven voor do te verzenden bagage van houders van abonne mentskaarten wanrschiinlijk vervallen. Het zeer uitge red v. isiagdrr Algemeene vergadering van «Weduwenzorg", hier gister van 9 tot 5 uur gehouden en bijgewoond door afgevaardigden en belangstellende leden van iu iitiiooiiiiguo iu «iu.. ...un «or den uitgesteld tot het volgende nummer. 't Was gister wel een heel drukke dag hier. Ook de ring «Geldersclie vallei" van de Cbr. Jongelings-vereenigingen vergaderde hier in het gebouw «Eben Haezer", Het heelt maar een haartje gescheeld of gistermiddag is het pompstation bij Soester- berg opgeblazen. De vijand, goed voorzien van picrine-zuur, was al tot 200 M. van de gebouwen genaderd toon kapitein W. E. van Dam van lsselt, van den Generalen staf, den snooden toeleg ontdekte eu de uitvoering er van voorkwam. De Oostpartij, welke gister deelnam aan de weerbaarheids-oefening, bestond uit de afdeelingen Nijmegen, Arnhem, Nijverdal, Tiel, Ziandam, Bloemendaal, Bussum, Hilver sum', Huizen en Naarden en werd aangevoerd door den le luitenant J. Mateman, van het 3e regiment infanterie. De Westpai tij stond onder bevel van den le luitenant H. O. van der Bijl, van het 7e regiment infanterie, en was saamgesteld uit de afdeelingen Amsterdam, Utrecht, Vrees wijk, Schiedam, Rotterdam, Gouda en Zeist. Tegen 11 uur marcheerde de Oostpartij van het station te Amersfoort in de richting Oud-Leusden, waar zij werd gesplitst in drie deelen na een mursch van een dikke twee uur stootte de hoofdtroep op den vijand, die ten slotte moest wijken. De oefening, die dank zy het byzonder fraaie weder en het zeer geregeld oprukken een uitstekend verloop had, werd om buif vier geëindigd. Alle afdeelingen, nu weer broederlijk ver eend, marcheerden van Kampoord, waar de bespreking werd gehouden, naar Amersfoort, waar de propagaudu-tocht met muziek en vaandels zeer veel belangstelling wekte. De manschappen hudden een gezamenlij- ken maaltijd in »De Keizerskroon" de offi cieren en de leiders vereenigden zich in de «Place royale". Het volgende telegram werd gezonden aan H. M. de Koningin De 600 leden van de vereeniging «Volks weerbaarheid" bijeengekomen nabij Amers foort tot het houden van een veld liensoefe- ning onder leiding van officieren van het leger, brengen Uwe Majesteit eerbiedige hulde eu do veizekeiing v.in onkreukbare trouw en hopen, dat deze d .g moge bij dragen tot het verspreiden van het doel der vereeniging, tot verhooging van het nationaal zelfbewustzijn en tot het besrf van de nood zakelijkheid, dat alle Nederlanders weerbaar belmoren te zij o Het zeggen is, dat de A. F. C. «Quick" haar terrein aan den Leusderweg zal verlaten en weldra haar voetbalwedstrijden zal hou den op het sportterrein «Birkhoven". Het ons toegezegde verslag der serie-wed strijden van de 11. V. C. hebben we niet ont vangen, zoodat we daarover geen meedeeling doen. De j-mdige voetbal-vereeniging C(ombinatie) R(eieden) W(ipuns) blijkt at moer en meer eer; zeer geduchte tegenstandster te zijn. Gister nam zij deel aan de serie-wedstrij den, uitgeschreven door de Doomsche Voet bal Vereeniging „Sport Staalt Spieren". Het eerst kwam zij daarin uit tegen de Z. V. V. «Zeist", die zij sloeg met '21 ten slotte moest zij den strijd aanbinden tegen de gastvrouw, dien zij klopte met 3I, waardoor zij den eersten prijs, een mooie zilveren mcduillc, won, die in triurat' werd meegevoerd. De wedstrijden hadden een hoogst aange naam verloop en de ontvangst was in éen woord schitterend. De ijverige codsuI van den A. N. W. B. voor de stid aan gene zijde der Beek, de heer H. Meursing, is doende om ook aan den viersprong van den Utrechtscbeweg bij de Korte Bergstraat een Bunds-handwijzer geplaatst te krijgen. Wel zijn die reedslang aangebracht op het Jnliana-plein en bij de Utrechtschepoortsbrug, doch wielrijders die van den kant van Utrecht of van het station komen, weten bij de Korte Bergstraat niet waarheen. Ook zal 't noodig wezen, op de Wuytiers- laan bij het Stationsplein een waarschuwings bord te stellen voor auto's en motorrijwielen. A. van der K., uit Rhenen, brak Zoudag bij den voetbalwedstrijd achter Rustoord.een been, bijna op de zelfde plaats waar hij het in het einhe van verleden jaar had gebroken. Di\ Snell legdo een noodverband en deed den knaap per politie-brancard overbrengen naar diens familie hier, waar dr. Groneman het been zette en een gipsverband legde, waarop de patiënt, op zijn dringend verzoek, naar het huis zijner ouders te Rhenen werd getransporteerd. Als gevonden zijn bij do politie gedepo neerd een haarnaald, een ceintuur en oen nieuwe portemunnaie waarin, behalve eenig geld, een half relourkaaitje. Twee rustdagen achtereen, men weit het, zijn wel wat veel voor hen die zich niet

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2