Donderdag 31 Maart 1910. //.SV No. 7796. 59e Jaargang. UITGAVE: FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- ert Zaterdagmiddag. Abonnement per .'t maanden f 1. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontoigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 15 regels) 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KOF.TEGR ACHT 9 KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT. brengen ter kennis, dat door CORNELIA vad KOOTEN. weduwe van WILLEM VASTENBURG, tapster, wonende te Amersfoort, een verzoekschrift is ingezonden, houdende verzoek om voortzetting der vergunning voor den verkoop van sterkedrank in bet klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop of elders, voor de beneden voorlokaliteit van het perceel, stsando aan de Utrechtschcstraat no. 19, alhier, te bekomen. Binnen twee weken na de dsgteekoning dezer bekendmaking kan ieder togen liet vorleenen van de vergunn ng schriftelijke bezwaren inbrengen. Amersfoort, 30 Maart 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. 8TKNFKRT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dor Ge meente AMERSFOORT, brpngen ter konnis, tint floor HERMANNA JO HANNA KLEIN-SCHERPENZEEL, weduwe van JOSEPHUS BENJAMIN BOS, tapster, wonende te Amersfoort, ten verzoekschrift is ingezonden, hou- dende verzoek om voortzetting der vergunning voor den verkoop van sterkedrank in het klein, voor gebruik ter plaatje van verzoop of elders, voor de beoedt n-voorlokaliluil van het perceel staande aan den Hof no. 23 alhier, te bekomen. Binnen twee weken na dagteekoning dezer bekend making kan ieder tegen het vorleenen van do ver gunning schriftelijk bezwaren inbreugen. Amersfoort, 80 Maait 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Bureemepgtor, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFEUT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis vuu de iugozetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal verga.luron op Dinsdag den 5 April aanstaande, des namiddags te 1ure. Amersfoort, 31 Maart 1910. De Burgemeester voornoemd. WUIJTIERS. Het wielrijdcn voor kinderen. Nu de tjjd nadert, waarop het rijwiel weer kilometers gaat verslinden, meent het „Medisch Weekblad" wel eens weer te mogen zeggen, wat de ervaring is der Duitschc schoolartsen aangaande het fiet sen. Trouwens, iedere arts weet, dat de onmatig eu onverstandig beoefende wieler sport velerlei nadeelen voor het lichaam, met name voor het hart, tengevolge heb ben kan. Het hart is het bij het wiel- rijden 't sterkst ingespannen orgaan, en het zijn dan ook hypertrophieüu van het linker hart, onregelmatigheid der hart- werking, versnelde pols, en andere functi- oneele stoornissen, die, als gevolgen van het fietsen, door de schoolartseu in Sak- sen-Meiningen (waar men niet alleen Staats-schoolartsen heeft, maar het school artsenstelsel zich ook uitstrekt tot reaal scholen en gymnasia) en elders veelvuldig worden gesignaleerd. Zoo heeft prof. Leubuscher, te Meinin- gen, in het groote percentage gymnasi asten, dat blijkens sehoolgeneeskundig onderzoek aan de vorengenoemde hart- stoornissen ljjdt, aanleiding gevonden om in de klassen op de gevaren van het overmatig wielrjjden te wijzen en in „Mittheiluugen an die Eltern" op krach tige wyze er tegen te waarschuwen. Steeds luider en talrijker worden de stemmen, die zich tegen het wielrjjden van knapen en meisjes beneden de 14 (ja, zelfs heneden de 17 en 18) jaarver- heffen, daar deze sport aan het zich nog in wasdom bevindende hart te hooge eischen stelt. In dezen zin uit zich SanitAtsrat Alt- schul, te Praag, en dr. Reek, te Brunswijk, zegt, op grond van een rjjke ervaring I als schoolarts, datr zoo men al aan kin deren beneden de 16 jaar toestaat te fietsen, dit dient te geschieden onder voortdurend toezicht van een met de gevaren vertrouwd volwassene. Vooral dient er op gelet, dat groote tochten vermeden, eu kleine alleen lang- J zaam bij goede ademhaling en in opge- richte houding ondernomen worden. Weduweazorg. Don '20 September 1908 word to Amersfoort opgericht do „Vereeniging vnti beneden den rang vntt ollioiur gupensiontieerde Europeesche mili tairen vuu leger, marine en koloniën tot liet verkrijgen van Rijks-pensioen voor- en tot hot inmiddels verleunen van steun aan hunne wedu wen cn weezen". Die lange naam is thans ver anderd in „Weduwenzorg". Tweeden Pauschdag hield zij hiér haar eerste Algemeetie vergadering; van do 80 afdeelingen ontbrak slechts Delft. Te 51.15 opende do Voorzitter, de heer li. C. Maas, uit Zwolle, du bijeenkomst en he tte allen welkom, 6 »k hen, die min of meer zich stelden tegenover het Hoofdbestuur, want allen hebben door hun werkzaamheid in de afdeelin- gen geloond, dat zij bezield zijn met de beste wenschen voor do vereeniging. Daarvan geven óok bewijs de vele tegen-voorstellingen op den beschrijvingsbrief. Deze Algomeene vergadering vond tegenstand, vooral om de hooge kosten doch als ernstige mannen heeft het Hoofdbestuur weloverwogen, dat dit geld verre van nutteloos zal worden outtrokkeii aan de weduwen eu do weezen. liet was wel verplicht, de afgevaardigden bijeen te j roepen, óok omdat de Eere-commissie aanried, uit de Statuten te lichten al hetgeen duidt op terugwerkende kracht. Toen de verecniging in het najaar van 1908 j word geslicht en de Siatuton werden vastgesteld, was nog niet van kracht du wet, die zorgt voor de weduwen en de weczen van actief dienendenj doch eer op de Statuten werd verkregen de Koninklijke bewilliging, hetgeen geschiedde 17 Mei 1909, werd ons reeds van gezaghebbende zijde meegedeeld, dat er geen schijn bestond om terugwerkende kracht te kunnen maken tot een voldongen feit. Niettemin hebben wij gepetitioneerd en zelfs nadat de wet was aangenomen door de Tweede Kamer hebben wij ons gewend tot li, M, de Koningin. Immers onze Statuten legden ons dien plicht op. En eerst zeer lang daarna heb ben de betrokken Ministers ons namens II. M. bericht, dat ons verzoek niet vatbaar was voor inwilliging. Bovendien werd ons van gezaghebbende zijde er op gewezen, dat de woorden „terugwerkende kracht" sommigen onaangenaam aandeden, dat i een eventueel Rijks-subsidie daarvan af hankelyk was en dat sommige afdeelitig.'n geen bescher mers konden krijgen, die zij toch zoo noodig j hebben èn om uioreelen dn om iiuaneieelen steun. Bij sommige nfdeelingen bestaat de meetiing, dat geen Algemeene vergadering behoefde ge- houden en de wijzigingen wel bij rondvraag j konden aangebracht; doch dit is onjuist, want de Statuten wijzen uit, dat wijziging m o et ge- schieden door een Algemeene vergadering. Bo vendien heeft een dor Ministers ons daarop na drukkelijk gcWbzon. De eere-commissie heeft ons er op gewezen, dat vooral een jonge voreoniging als de onze niet te snel haar Statuten moet herzien, wil zij haar stabiliteit niet verliezendoch óok heeft zij erkend, dat de thans voorgestelde wijzigiu gen dringend noodig zijn. Daarnaast wil ik oen niededoeling doen en wel deze, dat tiaar hot givoelen der Éero-coni- inissie niet to reel veranderingen moeten gebracht in het Hoofdbestuur omdat dit nu reeds zoo dikwijls 8amen3prekingen had met de autoritei ten e:i opdit beide partijen niet weer vreemd tegenover elkaar zullen staan en dus weer van voren aan moeten beginnen. De Algemeene vergadering moest, volgens art. 20, toch uitorlijk volgend jaar gehouden. We gens de urgentie, met het oog op een mogelijk Rijks-subsidie, is zij reeds thar.s belegd. De wijzigingen in het Huishoudelijk reglement waren wellicht aan te brengen geweest per correspondentie, doch de vloed van tegen voorstellen der afdeelingen maakt noodig, dat zij thans óok in deze vergadering worden be handeld. Het Hoofdbestuur, vereerd met h'-t vertrou wen iler afdeelingen, in connectie met de Mi nisters, de Eere-commissie en vele Kamerleden, meent eenig meer gezag te mogen doen gelden geen arrogantie, doch liet belang der ver- eeniging doet dit zeggen en hoopt gewaar deerd te zien de moeite, welke liet zich gaf en vertrouwt, dut do nfdeelingen niet hun zin zullen doordrijven, hetgeen werkelijk niet zou zijn in het^ belang der vereeni-ing. En men vrngo niet te vee). Enkele zaken zijn nog óf confidentieel óf kunnen nog niet beant woord in zeer duidelijke termen. Zó bijvoor beeld het mogolyk Rijks-subsidie, waarvan alléén kan gezegd „do kansen daarvan zijn niet ongun stig". Waar uw Hoofdbestuur meent, enkelo voor stellen der afdetlingen to moeten bestrijden, is dit niet om die nfleelingen t-gen t i werken of uit betwet rij, maar omdat de verecniging nog niet heeft kunnen verkrijgen haar juiste stabiliteit, omdat haar Statuten nog niet vol loende bezon ken zijn. Er zijn nog een 30 afdeelingen inden dop, met 73 tot 25 leden, wier toelating is verdaagd tot na deze vergadering omdat zij niet voldoende onzo vereeniging kennen om lo kun nen deelnemen aan deze Grondwetsherziening. Veel afdeelingen, die groote werkkracht ont wikkelden en tul van donaties wisten te ver krijgen, zijn ons een flinke ruggesteun andere echter vragen alles, doch geven niets en zouden wel willen, dut de vereeniging voor de f2 con tributie aanstonds maar allo weduwen in liet goud besloeg en dan zouden ze wellicht nóg niet tevreden zijn. Nogmaals on andormatl moet ik aandringen, met alle ernst en klotu ie werk' n het kiin niet komen vuil de f 2 het moet komen van de donaties. Eén 'ling bid ik U laat do discussion zake lijk en kort zijn; wij zijn hier om te werken en niet om twistgesprekken te voeren of elkaar vliegen af to vangen en ons te verdiepen in allerlei bijzaken. Tot de hoofdzaken moeten we ons bepalen en daar gij allen vrij mandaat hebt, behoort ge toe t' pissen liet hoor en wederhoor. Nog wd ik wijzen op de afdeellngs-vergade- ringen, die in sommige eens per maand worden gehoudenhot hoofdbestuur heeft daarop niet tegen, mits dit geen te hooge kost ui brengt en dus te veel onttrekt aan do weduwen en de weozen. Wij zijn geen vakvereeniging waar nieuwe gezichtspunten kunnen besproken in liet belang van het vak; wij zijn oen humanitaire vereeniging, wier stroven nut wordt gediend door liet bepraten van allerlei bijzakenhet cenig nut is, uit te wisselen de resultaten die zijn bereikt en dat kun best eens por kwartaal, hetgeen dan ook niet geefi zooveel verlies van tijd en van geld. Dien tijd kunt go beter besteden, én door donateurs te werven én door te letten op uw leden. Want zia, ik weet, dut iemand bijna een donateur had gewonnen, doch dat op den eigen oogonblik een man, wiens borst vol me dailles hing, stomdronken voirhij bet huis zwaaide en do aangezochte dan ook feestelijk bedankte, voor zoo'n individu of diens gezin ook maar iets te doen. Hoe sterk ware de ver zoeker geweest uls hij onmiddoüjk had kunnen zeggen, dat die dronkaard reeds lang geroyeerd was. Ik dank da afdeelingen en hun Besturen voor hun arbeid, ik dank ook mijn medeleden van het Hoofdbestuur, en voorul de hoeren I'. van Hemmen, uit Zwolle, onzen ijvrigen propagan dist, eu de heeren Knijf en Nelissen, die zoo trouw ons hielpen, do gepensionneerden te be reiken. Namens U allen dunk ik ook het Eere- comité voor zyn onschatbare adviezen. Ik open deze vergadering, die, naar ik hoop, tot wolzijn mogo strekken van do vereeniging met een „Leve de Koningin en het Vorstelijk Iluis" (hoerah'-). De le Secretaris, de heer L. .1. Krook, las nu du notulen van 23 September 1908, dio ongewijzigd werden vastgesteld. Spr. zeule hierna, dat do algevaardigden zich niet behoefden te vermoeien met hot makeD van uunteckeninRen. Een uitgebreid verslag wordt hun toegezonden (applaus). De 2e Secretaris, de beer VV. G. Land man, deelde vervolgens mede, dat het ledental op 1 Maart bedroeg 3701, doch 15 Maart reeds was geklommen tot 8890. Als gezegd, zijn 30 afdeelingen met 75 tot 25 leden in wording. Een en ander zonder do donateurs of beschermers. Vi rder zijn er 2 Eere-voorzitters, 21 bescher mers, 250 donateurs, 42 begunstigers en 45 dio voor eens een sohenking deden. Do Penningmeester, do heer A. J. van Thiel, 'deed nu rekening en verantwoording en herinnerde, dat de uitgaveu groot waren door du oprichtingskosten. Toch was op 1 Januari bij een ontvangst van f9535 op een batig saldo van f 110.00 benevens f8 XX) belegd op du Rijks Postspaarbank. Toch is reeds aun 153 weduwen f73 uitvelceerd kunnen worden. De afdeeling Alkmaar, die zeer zorgvuldig het financieel beheer naging, bracht schriftelijk rapport uit en dankte den Algrmeenen penning meester voor zijn uitstekond beheer en stolde voor, hem to dcohurgeeron. Zij moest echter aandringen op een zuiniger beheer door de afdee lingen, dio betrekkelijk hooge sommen besteed den, terwijl het in het belang der weduwen en weczen is, zich te beperken tot de hoogstnood zakelijke uitgaven. De Commissaris Jansen deed uitkomen, dat deze rekening en verantwoording ia een combinatie van het financieel bchoer van het cer.traal-beêtuur met dat van de afdeelingen. Zij werd goedgekeurd by acclamatie. Hierna bracht de le Secretaris het Jaar verslag uit, waarin wordt herinnerd aan de voorloopige bespreking 1 Februari 1908 te Arn hem gehouden om Iiijks-ponsioon te vorkrijgon voor de weduwen en weczen van gepensionneerde millitairen, evenals die van actief dienenden dit zouden krijgen. Toen 2 Maart d. n. v. t en tweede voorloopige bijeenkomst werd gehouden, was men metis bezig, afdeelingen tc slichten on 12 Maart werd tic eerste afdeeling opgericht te 's Ilurtogenbosch. Den 15 Augustun kwamen afgevaardigden bijeen te Breda, waar werd beslo ten een Algemeene vergadering bijeen te roepen, die 26 Septcmbe'r te Amersfoort werd gehouder. Dun 1 Januari 1909 word do contributie vast gesteld op f2 por jaar. Kort daarop werd het Eeie-comité gevormd uit zeer aanzienlijken in den landeer werden bezoeken afgelegd bij de betrokken Ministers en by Kamerleden en 4 Mei 1909 bleek uit bet ver-lag der Tweede Kamc, dat reeds een poging was gedaan om Rijks-subsidie te krijgen. liet verslag, waarin ook dank wordt gebracht aan de Pers, werd vastgesteld onder applaus. l)e p r o pa g a n d i s t, do hour P. van Hem men, deed hierop niodedueling van zijn ervarin gen sedert 18 September 1903. Iiouwel er 29 September reeds 20 afdeelingen waren, zyn de eerste 40 zeer langzaam tot stand gekomen,óok als govolg van de Pensioenwet voor de nagela ten betrekkingen van actief-dienende militairen. Op dit oogenblik oohtor zijn er feitelijk 120. Maar ook de verspreide leden moeten bewerkt. 8j t. dankte evenzeer de l'ers voor baar me dewerking en ook de Ontvangers dor directe belastingen en dc Burgemeesters, die opgaaf verstrekten van do narntm der gepensionneerden in hun ressort. De Voorzitter spoorde do afdeelingen aan, ieder in eigen kring te prooagferenveel ge pensionneerden zyn nog niot Wrikt. Maar óok de Kamerleden moot -n aangezocht, als Eore- voorzitter op te treden in hun district. Het Hoofdbestuur hoopt een zeer hoogge plaatst persoon als Beschermheer to winnen. Spr. vraagt machtiging, thans af te wyker van do agenda en wel om de aanvulling van het Hoofdbestuur uit te stollen tot nadebeslio-

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1