Zaterdag 30 April 1910. No. 7809. 59e Jaargang. VERHUIZING Binnenland. Stadsnieuws. FIRMA A H VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels CO centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reol&mes 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. j Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTE6RACHTS Beleefd verzoek aan abon- ne's om bij het nieuwe adres schriftelijk op te geven. Dit toch is het beste mid del om klachten over niet- bezorging te voorkomen. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der HINDER (VET, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door G. J. van AMERONGEN, handelende onder de firma Van der WANT Co., ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot bel oprichten van eene drukkerij, gedreven door een gasmotor van ten hoogste 10 P.K. dienende tot drijlkracbt van 1 snelpers en 2 degelpersen, in de perceelen alhier gelegen aan de Van Persyn- straat, bij het Kadaster bekend onder Sectie D. No. 2889/2120, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag den 12 Mei aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raudhuizc wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner It Jen, bezwaren tegen bet oprichten van de inrichting in te brengen. Tot hel beroep, bedoe d iu art. 15, le lid der Hinderwet zjjn, volgens de bestaandejurisprudeutie, alleen ijj gerechtigd, die overeenkomstig «rtikel 7 der Hinderwet voor bet Gemeentebestuur of étn of meer zijner ledeu z|ju verschenen, tineiude hunue bezwaren mondeling toe te licht n. Amersfoort, 28 April 1910. Burgemeester en Weihouders voornoemd, De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, volgens mededeeling van den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecbt dd. 26 April 1910, 4e afdeeling no. 1833/1259, op 6 en zoo noodig ook op 7 Mei 1910 eene schietoefening zal worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware rich tingen N.W.en Z.W. t.Z. (191#) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het genoemde fort en van het fort Pampus een ronde vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefe ning geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wjjze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgsrdura, de West batterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Amersfoort, 28 April 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Prinsessedag. Prinsesje is jarigHoezee I Hoezee 1 Komt jongens en meisjes juicht allen mee I Doet aan je oranje, rolt uit nu je vlag I En laat 'm wapp'ren En lustig klapp'ren In 't lentewindje Voor 't Koningskindje Op haren eersten verjaringsdag. Wat leven we toch snel. Alsof 't nog maar heel kort geleden is, staan ons de spannende uren der laatste helft van April nu vóór een jaar, de onvergetelijke oogenblikken van 30 April 1909 weer voor den geest. Toen, dat telkens reikhalzend uitzien naar de tjjding, die heel Neder land in geweldige spanning hielden daarna de ontspanning zoodra de eerste bulletins er waren, kort nadat het .mes sieurs, c'est une princesse" den in Den Haag toevenden journalisten uit alle oorden der wereld in de ooren had ge klonken die blijde, echte vreugde, dat weer bewaarheid was het zoo heel veel zeggende „l'orange fleurira". Hoe schitterde de echte Oranjezon dien ochtend en hoe waren de straten huis aan huis bevlagdwat afgedaan moest worden, werd afgedaan en aan werken werd na het middaguur niet meer gedacht. Hoe jcelde men rond de herauten der Oranje-vereeniging en in hoe echt-bljjde stemming vierde men het feest tot laat in den nacht. Een onvergetelijke uitbarsting was het van verknochtheid aan het Oranjehuis een heerlijk logenstraffen van de bewe ring, dat de Nederlanders zoo koudbloe dig zjjneen bly meeleven in de groote vreugde der moeder. Gister, een kleine herleving. Toen op eens het bekend werd, dat de parade niet zou doorgaan en van koogerhand deze in alle garnizoensplaatsen waren afgecommaudeerd, rinkelde al vroeg in den ochtend de telefoonschel weer, niet zóo druk als heden een jaar geleden, maar toch van alle zijden vroeg men het waarom aan de courant, die immers gecenseerd is, alles te weten. En 't bleet zóo aanhouden, dat we de reden ge brek aan geoefende manschappen per bulletin bekend maakten. Want alge meen werd de vrees uitgesproken, dat er ten Paleize iets gebeurd zou zijn. Neen, ziekte is gelukkig niet de oor zaak het geheele jaar door waren de berichten steeds gunstigde zorgen en de voorzorgen zijn vergolden tot vreugde van de Koninklijke ouders, van Groot moeder en niet minder van het Nederland- sche volk. Welk een verrassing bracht het eerste portret, juist in de Siuterklaasweek het zoo veelzeggende portret van de geluk kige moeder met het kraaiend kindeke op Haar armeen groepje van werke lijk aandoenlijke teederheid, een dat populair is geworden in den besten zin des woords. Wel een zeer goede gedachte is het geweest, dezen feestdag te bestemmen tot dag van barmhartigheid, waarop de dankbaarheid voor het bezit van dit kin deke zich kan uiten door geven voor het behoud van tal van kindertjes, die anders wellicht ten offer zouden vallen aan de tuberculose, de gevreesde volksziekte, die echter kan worden genezen, als maar vroeg en goed wordt ie gegrepen. Welnu, de verkoop der Juliana -bloempje3 zal dit mogelijk maken. En treffend is het na te gaan hoe door dien verkoop wordt gevolgd het heerlijk voorbeeld, gegeven door grootmoeder en vader, maar óok door de moeder, die in stilte meer wel doet dan menigeen weet. Weer wappert blijde de vlag, weer is heel het land in feestelijke stemming in paleis en hut worden zegebeden ge vormd voor dit ionge leven, voor heel ons volk van zoo onschatbare waarde. Moge het een lang en gelukkig leven wezea. Vereeniging tan hniseigenaren. In een te 's-Gravenbage gehoudjn verga dering van een commissie uit de vereeni- giugeti van huiseigenaren is vastgesteld de circulaire, welke zal worden gezonden aan alle vereenigingen van buiseigenaren in Ne derland, met verzoek om adhesie voor haar grieven tegen de Woningwet. Iu de meeste Gemeenten van eenige be- teekenis in ons land w <rden, zegt de circu laire, door de uitvoering der Woningwet en de toepassing van dientengevolge ontstane nieuwe Bouw- en woningverordeningen, de belangen van zeer vele huiseigenaars in die mate geschaad, dat er onder hen, zeer be grijpelijk, een groote drang is ontstaan om te trachten, door het treflen van gezamen- lijke maatregelen, die belangen te verdedi gen en die schade lot een zoo gering mo gelijken omvang te beperken. Het optieden van Gezoudbeids-commissiën en Gemeentelijk woningtoezicht is naar veler meening onrechtvaardig, omdat daarvoor in zeer vile gevallen de gronden der noodza kelijkheid worden gemist tn daardoor vele burgers noodeloos in hun bestaan worden bedreigd. En de invloed van de hierbedoelde colle- giëa op de Gemeentebesturen is daarom zoo groot, omdat zy e?nerzyds rechtstreeks hun macht outleenen aan de bepalingen der Wet en anderzijds gesteund en bevorderd worden door zekere, hier en daar invloedrijke, poli tieke partijen, welke iedere gelegenheid gaarne aangrijpen om het privaat-bezit, het recht van den eigendom, onder allerlei vor men en allerlei voorwendsels tan te vallen, en den particulieren ondernemingsgeest te vernietigenalle3 onder de leuze van avoor 't rlgemeen belang!" en tot heil van de gemeenschap Zóo heeft zich de Woningwet, in de uit voering en toepassing van haar voorschriften door de autoriteiten, doen kennen als een tirannieke wet en heeft zij voor een groot aantal burgers een groote storing gebracht in de zekerheid van hun bezit. En hoewel die zekerheid in 't algemeen den burger bij de Grondwet is gewaarborgd, is bij aanran ding van dat bezit door sociale wetten als de Woningwet, door 't gemis eener admini stratieve rechtspraak, de macht tot verweer, voor ieder in 't bijzonder zeer beperkt, zoo niet uitgesloten. Het is eeu dringende eisch, dat alle huis eigenaars in den lande opkomen om hun gemeenschappelijk belang ts verdedigen, en dat zij de middelen daartoe beramen. Het comité van voorbereiding zal op een nader te bepalen datum te Utrecht een ver gadering beleggeu van afgevaardigden uit alle bekende organisaties van huiseigenaars in ons land om daar de quaestie te bespreken, De feestelijke opening van de Nederlandsche afdeeling op de Brnsselsche tentoonstelling, die zelve 23 April werd geopend, is bepaald op 17 Mei. Volgens het „Hdbld." zal binnen kort de telefonische verbinding van Nederland met Frankrijk tot stand komen. In België, waarover de lijnen zullen loopen, zijn de bezwaren opge heven. In een reeds lang gevoelde behoefte zal door deze nieuwe verbinding worden voorzien. De lieer P. L. M. de Bruyn Prince, oud- vicepresident van den Raad van Nederlandscb Iudië, heeft by den heer G. J. Slothouwer het licht doen zien een wel hoogst belangrijke bijdrage voor de eerlang te houden Multatuli- herdenkiog en wel een bundel «Officieele bescheiden betreffende den dienst van Multatuli als Oost-Indisch ambtenaar". Het boekwerk, dat 37Ü pagina's compressen druk beslaat, bevat, behoudens een korte voorrede en toelichtende aanteekeuingen, een schat van archivalia, die stellig menigeen zullen interresseereD. De heer P. J. F. van Voorst Vader Jr. is door het provinciaal kerkbestuur van Friesland toegelaten tol de Evangelie-be diening in de Ned. Hervormde kerk. De jongedames M. van Slooten en C. H. Wieiioga, legden aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het theoretisch apotbekers-examen. Heden herdenkt J. Peeman den dag waarop hij 25 jaar geleden in betrekking trad in de wagenmakerij van W. Ipenburg, aan de Kampstraat. De beer W. van Maanen behaalde de akte voor onderwijzer. Nog even willen we herinneren, dat mor gen alleen de apotheek van den heer W. A. van den Bovenkamp, Utrecktschestraat 10, Naar de voorloopige uitkomsten der tienjaarlijksche volkstelling op 31 December 1909 heeft Nederland thans 5 853 037 inwoners, 2 896 154 mannen en 2 956 883 vrouwen. De bevolking was op het einde van 1829 2 613 487 1839 2 860559 of 247000 meer 1849 3 056 879 196000 1859 3 309128 253000 1869 3 679 529 270000 1879 4012693 433000 1889 4 611415 500000 1899 5104107 593 000 terwijl de toeneming 795 000 was in de laatste tien jaar. Het verluidt, dat de samenstelling van d nieuwe Visscherijwet voorgeschreven algemeene maatregelen van bestuur zóo veel moeilijkheden ondervindt, dat van het in werking treden der wet nog in de e6rste maanden geen sprake zal kan nen zijn. Gelijk men weet, is eenigen tijd geleden 1 Juli als datum van in werking treden der wet genoemd. Het heeft er alles vaii, dat deze datum belangrijk overschreden zal worden. Dat er heden geen parade was, moge een bcele tegenvaller zijn geweest voor de zestig jongedames, die Juliana-bloempjes wilden ver- koopen immers waar veel menschen bijeen zijn, hadden zij een te betere kans toch nebben zij zich niet laten ontmoedigen en met te meer ijver zich gewyd aan hun sym pathiek liefdewerk. Reeds vóór twaalven werd er geklaagd, dat er geen bloempje meer te verkrijgen was. De 2500 zijn hier dus al heel spoedig verkocht. Velen der ijverige verkoopstertjes wisten nu met gewone oranjestrikjes bun toch al groote ontvangst nog merkelijk te vermeerderen. De matinee van bet stafmuziekkorps van het 5e regiment op het terras van >Amicitia" werd om het gure weder slechts matig be zocht. De H. V. C. heeft voor hedenmiddag een voetbalwedstrijd georganiseerd tegen »Het vyfde" op haar terrein achter Rustoord, waarvan de bate al mede ten goede zal ko men aan de Tuberculose-vereeniging. De leerlingen der Hoogere Burgerschool hielden omtrent tien uur een geimproviseer- den optocht, met oranje parasols en aller hande blaasinstrumenten. De kindertjes der Gabrie Mehen-scbool werden onthaald op krentenbrood en choco lade en gingen huiswaarts met een zakje bruidssuiker, een oranjeappel en een portret van het prinsesje. Van avond geeft, als reeds meegedeeld, de Amersfoortsche Muzink-vereeniging, onder directie van den heer J. A. Jochems, een uitvoering op het Plantsoen. De aüirnje-vereeniging" was al m9de vroeg io de weer en deed op alle kostelooze scholen portretjes van het prinsesje aan de kinderen .Ier laagste klassen uitreiken. En vol, dat het vanmiddag was in »De Arend» waar zy voor de kinderen barer leden

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1