Dinsdag 3 Mei 1910. BLOOKERS No. 7810. 59e Jaargany. VERHUIZING FIRMA A H VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per :l maand, n f\.— franco per post f 1.15! Advertentiën 16 regels CO cent; elke regel meer 10 cent. Rij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosieloos. Legale, otlicieëie- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames i5 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosteu evenals af/.onderlijke nummers 10 cent. I Bij advertentiën van buiten de stad worden de inrasseerko«ten in rekening gebranh'. KORTEGRACHT Beleefd verzoek aan abon- ne's om bij het nieuwe adres schriftelijk op te geven. I)it toch is het beste mid del om klachten over nict- bezorging te voorkomen. KENNIS O E VINOEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT irmkcn bekend, dal het bureau van den Bur gerlijken Stand op HEMELVAARTSDAG voor bet publiek geopend zal zyn des voorm-ddags van 8'/i tot 9 uur uitsluitend lot het doen van aangiften van geboort n of overlijden. De hiervoor noodige aanvrage moet geschie den aan het Gemeentehuis, mondeling of schrif telijk, uiterlijk tusschcn 8 en 8'/» ure des voor- middags van dien dag. Amersfoort, 2 Mei 11)10. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester WUIJTIERS. De Secretaris, j. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT Brengen ter algemcene kennis, dat de gewone jnarlijksche collecte ten behoeve van het Fonds ter aanmoediging1 en ondersteuning van den Ge- wapenden dienst in de Nederlanden langs de huizen der ingezetenen zal plaat* hebben op Maandag, den 9den Mei 1910 des voormiddags ten 9'/i uur. Zij wenschen deze ton dringendste in de be langstelling der ingezetenen van allen rang en stand aan te bevelen. Men vergete niet, dat, al moge ook het getal der overgeblevenen uil de veldtochten van 1830 en 1881 jaarlijks verminderen, daarentegen, ten gevolge der Expedition in onze Oost-Indische Bezittingen, bet getal van hen, die op onder scheidene wijze aansprnuk hebben op ondersteu ning, steeds weder toeneemt en vermoedelijk zal blijven toenemen. Bij het op zich zelf verblijdend verschijnsel, in de laatste jaren alom in den lande waarge nomen, eener toenemende belangstelling in ulïes wat do verdediging des Vaderlands betreft, ver trouwen Burgemeester en Wethouders, dat de opbrengst dezer collecte tul bewijzen, dat men ook meer dun tot dusverre belang stilt in het lot van den verminkten en hulpbehoevenden oud soldaat! Moge toch hun, die nun leven veil hebben voor het Vaderland, de overtuiging wor den geschonken, dat het Vaderland niet ondank baar is, en nlzoo de in tc zamelen giften ertoe bijdragen, om aan meerdere oud-sirijders, die daarop aanspraak hebben, enne tegemoetkoming te verstrekken ter verlichting der zorgen vun den ouden dng. Amersfoort, 2 Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien ariikel 33 der Kieswet Brengt ter openbare kennis, dat de docr het Gemeentebestuur genomen beslissingen op de ingekomen verzoekse.hriften om verbetering der Kiezerslijst 1910/1911 voor deze Gemeente, voor een ieder ter Secretarie zijn nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Amersfoort, 2 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. no. 1921/1310, ter kennis van belanghebbenden, dat in do Gemeente Utrecht een geval van MILTVUUR is voorgekomen. Amersfoort, 3 Mei 1910. De Burgemeest-r voornoemd, WUIJTIERS. NALATIGHEID. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoenin0 aan do aanschrijving von den Commissaris der Koningin in do pro vincie Utrecht, dd. 30 April 1910, 4e ufdeeling In dit artikel wenschen we te wjjzen op eenige nalatigheden, waaraan velen i zich te goeder trouw schuldig maken en die soms kuttuen uitloopen J op groote schade of althans een stroom van onaangenaamheden. Het komt niet zelden voor, dat een huur - overeenkomst enkel mondeling, dikwjjls zonder tegenwoordigheid van getuigen, gesloten wordt. Zulk een over eenkomst heeft natuurlijk weinig kracht ■en kan aanleiding geven tot de grootste moeilijkheden. Hoewel het eigenlijk ge heel overbodig is, hierover in détails te treden, willen we er toch met een voor beeld by stilstaan. We veronderstellen iemand, die een huis gehuurd heelt. Huisheer en huurder zijn met elkaar overeer gekomen, dat de huur zal loopen van Mei tot Mei, dat het huis uiet anders dan drie maanden voor 1 Mei door den huurder opgezegd kan worden, tenzy de betaling der huurpenningeu, die iedere week moet plaats hebben, opgeschort wordt. Zoo is er dus wel een onderhandsche overeenkomst, doch van een contract, dat wettelyk bindt, is geeu sprake. De huurder betrekt de woning en be taalt eenige weken trouw dt> huishuur en is ook voornemens, dat stipt te bljj- ven doen. Die „eenige weken" zeggeu aan de wereld, dat de bewoner eerljjk huurder is en de wetenschap, dat de huisheer getrouw zijn penningen beurt, bevestigt dit nog meer. Daar vervoegt zich iemand by den huisheer met het verzoek, hein de boven besproken woning te verhurenhjj ver klaart zich bereid, de huur met meer dan de helft te verhoogett. Den eigenaar lacht dit voordeel toe en voorzien als hij is met een ruim geweten neemt hij het aan. Hij zegt den tegenwoordi- geu bewoner de huuT op. en hoe deze al bij hoog en bij laag beweert, dat er overeengekomen is het huurjaar te doen loopen vau Mei tot Mei, het baat uiets. „Bewijs wat ge zegt" voegt de huisheer hem toe. Er is geen contract eu de ei genaar kan den huurder noodzakeu tot heengaan. Ware er behoorlyk, door be- middeltug van volgens de wet bevoegde personen, een contract opgemaakt, waarin alle bepalingen, de huur betreffende, waren opgenomen, dan waren onaange naamheden- als die van den huurder, zoo even genoemd, niet denkbaar. Het laten opmakeu van een wettig contract kost zóo weinig, dat het de waarde, be staande in zekerheid, verre overtreft èn voor huisheer bn voor huurder. Mondelinge overeenkomsten hebben niets te beduiden en geven iemand, die 't niet zoo nauw neeuit, gereedelyk aau- leidiug om op de meest onrechtmatige wijze in zjjtt eigenbelang te handelen. Zoo slecht als de huisheer daarstraks was, zoo gemeen kan ook de huurder zijn, door bijvoorbeeld te beweren zytt huis gehuurd te hebben tegen een veel lager huur dan die welke de huisheer volgens de gemaakte afspraak vergt. I Nog eensby verhuren donke men MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN DAALDERS CACAO; CE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. aan schriftelijke contracten, want zonder die hebben de rechten aan beide kanten zoo goed als niets te beteekenen. Eu nu zjjn die coutracten juist uiet gewenscht met het oog op veler boos heid, neen, óok en vooral met het oog op de gevolgen van sterfgevallen. Twee menschen, zoo eerlyk en zoo braaf als het maar kan, sluiten mondeling een overeenkomst en jaar op jaar komen bei den hun verplichtiugen getrouwelijk na. Daar komt de verhuurder te overlyden de erfgenamen krjjgeu de rechten van den overledene en waar blyft nu de huurder, die geen contract kan overleg gen, dat hem thans even vast zou doen staan als toen de overledene nog leefde 1 Zulk een contract had hem, ten opzichte van het gehuurde, doen hlyven van wie hij was. en nu nu hangt hjj geheel af van de genade der erven. Dat niet in het bezit zyu van een contract is weliswaar dikwyls een ge volg van vertrouwen, maar toch in hoofdzaak komt het voort uit ualatig- heid, die zeer afkeurenswaardig is. Het spreekwoord „weest vertnuwden vertrouwt niemand'' wordt door zeer velen uiet als een waar woord beschouwd en dat is niet zelden de oorzuuk van onvergeeflijke nalatigheid. Itt de tweede plaats wjjzeu we op een nalatigheid, waaraan velen zich schuldig maken, ittzake boedelscheidingen. De juiste weg die gevolgd moet worden wan neer kindereu als de erfgenamen optre den by overlyden van éen ot van beide ouders isuit te maken wat ieder hunner toekomt. Deze weg wordt ge woonlijk uauwkeurig bewandeld wan neer éeu of ineer der kinderen gehuwd en buiten de ouderljjke woning gehuis vest zyn. Ieder krygt dau zyn rechtmatig deel en daarmede is de zaak gezond. Het komt echter vaak voor dat, zooals inen dat noemt, „de boel in elkander bljjft", hetzy omdat er nog minderjarige kin deren zijn eu de meerderjarigen ook allen nog thuis zyu, waardoor het gezin blyft zooals het was, hetzy ovndut allen meer derjarig en ongehuwd zyn ett voorloopig nog geeu trouwplunneu hebbetf. De waarde vau de nalatenschap wordt ge taxeerd, teneinde te kunuen vc Idoen aan de successie-rechten, en voorts blyft de geheéle huishouding precies zooals ze was, toen de ouders nog leefden. Dat kan goed blyven gaan zoolang alleu by het celibaat bljjvett en het ouderling overeengekomen zyn, dat de laatst over- bljjvende in het bezit zal kotueu vau alles wat er is, in. a. vv. dat ieder zyn broeders en zusters als zyn eenige erfge namen erkent en niemand in een andere richting legateert. Doet zich echter het geval voor, dat er éen huwelijksplannen oppert, dan moet er scheiding plaats hebben, die, zooals voor de hand ligt, dan veel moeilijker is dau wanneer er onmiddellijk na het overlyden der ouders uitgemaakt ware wat ieders rechtmatig deel was. Het zal wel overbodig zjjn, verder aan te toonen, dat een nalatigheid met be trekking tot boedelscheidingen in een geval als boven is beschreven, zeer be denkelijk is. Er zyn houderden gevallen alle verschillend van aard, waarin duide- lyk uitkomt, dat, niet om het „hebben", maar om bet recht van het spel" en dus ook om des lieven vredes wille, na latigheid ten deze hoogst onaangename gevolgen kan hebben. Ten plaitelaude, vooral, bjj de min der ontwikkelde menschen, waar echter óok ieder kind recht heeft op een deel der bezittingen van de ouders, óok al zyn die betrekkelijk van weinig waarde, maakt men zich vaak schuldig aan die nalatigheid en we zyn er meermalen ge tuige van geweest, dat iemand er door in de grootste moeilijkheden gebracht werd eu dat juist door zulke nalatigheid tusschen broeders en zusters, die voor heen in den volmaaksten vrede leefden, groote verwijdering outstond. Vele menschen maken zich schuldig aan nalatigheden, misschien allen wel. de oeD op dit, de ander op dat gebied, Deze begaat nalatigheid, die betrekkeljjk weinig te beteekenen heeft, maar uiette- miu afkeurenswaardig is, gene maakt er zich schuldig aan opeen wijze die hem en anderen leed veroorzaakt of nadeel be rokkent. De nalatigheden, waarop we in ons artikel wezeu, zyu al mede van de ergste soort, behooren tot die, welke de meest onaangename gevolgen kunnen hebben, omdat zebetrekking hebben op de fiuauciön. In de samenleving i3 geen teerder punt dan de dubbeltjesniets kan daar zoo licht moeiljjkheden veroorzaken als het geld, u.l. daar, waar kwestie over „het rayn en het dyn" op het tapjjt kan komen. Doe daarom ieder zyn best om zich te wachten voor nalatigheid als boven be- schreveu. Hy scheukt zich zei ven rust, hjj kwaad,beneemt kwaden de gelegenheid tot en hjj reduceert het gevaar, dat door samenloop van omstandigheden boven zjjtt hoold kun samenpakken tot nul. Rechtstoestand tan Gemeente-ambtenaren. j Hel Bestuur van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren zd bij den Minis- j ter van Justitie een audiëntie aanvragen om I nogmaals krachtig aan te dringen op oover- wijlde regeling van dun rechtstoestand der Gemeente-ambtenaren. I Het Bestuur is van oordeel, dat de toe- stand voor do Gemeente-ambtennreu eon onhnudliare is geworden. Arbeiders in het vrije bedrjjf vinuen thans bescherming hun ner rachlen in het Arbeidscontractvoor de Gemcenle-a nbtenaren is nog ultjjil niets ge- 1 rogeid. Het aantal Gemeente-ambtenaren ver- eischt, wegens de steeds toenemende over heidsbemoeiing, voortdurend en in steeds grootee mate uitbreiding. Daartegenover staat t» vroesen, dat al ra er gevallen zich zullen voordoen, waarin genoegzaam bekwame krachten huiverig blyken, den Gemeente-

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1