a Stadsnieuws. En nu moge contante betaling in zjjn oogen eeu .fantasieloos systeem" zijn, voor velen blijft .geld uitgeven" een soort van bekoorlijkheid behouden. Bui tendien, „fantasieloos" is al hetgeen gaat volgens de rechte lijn van orde en plicht en zoo zouden er in onze maatscbappü meer tantasielooze systemen aangeduid kunnen worden, die echter de verdienste hebben, de maatschappij in haar voegen te houden. En juist daartoe wil de beweging, die van de ltotterdamsche Handelsvereni ging" uitgaat, meehelpen. Het spreekt van zelf, dat er in den handel altijd cre- diet noodig zal zijn en dat in het dage- lijksch leven contante betaling niet altijd doorgevoerd kan worden doch waar het mogelijk is contante betaling in te voe ren (een mogelijkheid door de warenhui zen aangetoond) is het o.i. hoogst noo dig, er toe over te gaan. Het, Schrijf 't maar op-systeem is, blijkens de jarenlange ervaring van den winkelstand, tot een tweede natuur ge worden bij koopkrachtigen en niet-koop- kraclitigen. Het maakt drie soorten van slachtoffers le de winkeliers, die maar voor een deel hun leverantie betaald krijgen of die veel te laat betaald krijgen, 2e de gezinnen der koopers, die bij het verschijnen der rekeningen dikwijls voor het feit komen te staan, dat zjj niet aan hun verplichtingen kunnen voldoen, en 3e de goede betalers, die in verhoogde prijzen voor de slechte betalers moeten boeten. Daarin kan verandering gebracht wor den door de winkeliers mits dezen elkaar de hand reiken en samenwerken. Het is voor hen altijd nog beter, wat minder te verkoopen doch voor het verkochte betaald te worden, dan een boek vol openstaande posten te hebben en de win- kelkasten leeg. En voor het publiek is het beter, wat minder snuisterijen of niet- noodzakelijke luxe-artikelen te koopen doch te weten, dat die, welke het heeft, betaald zijn. Contante betaling en dat is haar groot voordeel doet bij iedere uitgave in tastbaren vorm zien, wat het gekochte kostzij leert uitrekenen en berekenen en maakt den kooper voorzichtig, waar door weer de verkooper gewaarborgd wordt tegen geldelijke tegenvallers Des heereu Van Waasdijk's redeneering stuit toch altijd op het „te veel", dat gekocht wordt, op het „boven zijn kracht" koopen van den kooper. Wie werkelijk kooplustig is, blijft het, al is hij dan ook door tijdelijk geldgebrek verhinderd te koopen. De keuze van het voorwerp is bijzaakkoopen is hoofdzaak. Dit voor deel zal den winkelier dus niet ontgaan. Dat echter hij, die beperkte middelen heeft, gedwongen wordt niet meer te koopen dan hij betalen kan, is, hoe men het wende of keere, toch altijd een zaak die niet nadeelig kan zijn voor den win kelstand. „Ten slotte wordt dan toch betaald, zegt de heer Van Waasdijk. Neen, ten slotte wordt dikwijls niet betaald, of betaald na zoo langen termjjn, dat het voordeel van den verkoop is veranderd in nadeel. En wordt er betaald, dan is het alweer de winkelier zij het ook een ander die er onder lijdt, want de kooper bezuinigt op andere zaken en brengt, door den nood gedwongen, minder geld onder de menschen. Contante betaling is een krachtige ge zondheidsmaatregel voor onze in sommige opzichten zieke maatschappij. Het zoo gemakkelijk verleend en door de winke liers als opgedrongen crediet want de winkelstand is in deze niet zonder schuld is een gevaarlijk euvel, door het publiek gecajoleerd, doch dat zjjn kracht ondermijnt. Het te bestrijden, is een toe te juichen daad. De thans in dien geest over ons land begonnen actie moge door velen gevoerd en tot een goed resultaat gebracht worden. Het ware inderdaad te wenschen, dat beide partijen, kooper en verkooper, steeds dachten aan het slotwoord van het uithangbord, door Jan ter Gouw ayn de vergetelheid ontrukt, waarop stond Wie hier wil borgen, Kome morgen. Vandaag is 't een dag, Dat ik niet borgen mag. Om niet te herinneren aan het Pom- pejaansche „eme et fhabebis*',dat, vrjj vertaald, zou kunnen luiden Kom vry halen Maar betalen. Is met grooten spoed Zaterdag een der slaguurwerken van den Lieve Vrouwe-toren nog geheel op gang gebracht, morgen zullen ook de beide andere wjjzerbordea weer den juisten tijd aangeven. Zooals we reeds meedeelden, zal Zaterdag ook het carillon de groote schoonmaakbeurt hebben gehad en dan by heel uur ten ge- hoore brecgeu het «Prinsesselied» van J. KooimaD, waarvan de tekst, van J. E. Ris, luidt Hoezee't is feest in Nederland, Voor oud en jong, voor stad en land, En allen roepen, blij te moe, 't Prinsesje 't welkom toe. En ook blijde kinderschaar Stemt vroolijk 't feestlied in Ter eer van 't dierbaar Vorstenkind Ter eer van de Prinses. Lang leve zij Lang leev' de Prins En lang de Koningin. De tekst voor het speelwerk bij halfslag is Trouwe liefde, wat moog' wanken, Zweer ik u met harten hand U, wien 'k alles heb te danken, O gezegend vaderland. In de opgave omtrent de Gemeente-tram te Oudewater, in het vorige nummer opge nomen, is een misstelling geslopen, die ver betering behoeft. Niet f 1000 rente en aflossing denkt men daar dit jaar ter zijde te kunnen leggen, doch men stelt zich voor de rente èn f 1000 aflossing van de f32000, die de tram aan de Gemeente heeft gekort, dit jaar geheel uit de netto-opbrengst le vinden. Van algemeene bekendheid kan het hier worden geacht, dat de ontwerper van de tram te Amersfoort verleden jaar door zyn becijferingen onder de aandacht van het publiek heeft gebracht, dat onze tram een goede fioancieele toekomst kon te gemoet gaan door haar te verlengen, te doen aan sluiten aan de Soestei tram en een doorgaan den tramdienst Amersfoort station Baarn (H. IJ. 8. M.) in het leven le roepeD. Ver andering van tractie zal volgens zijn bere keningen nog in lengte vim jaren niet mo gelijk blijken. De centrale der antirevolutionaire kiesver- eenigingen in het hoofdkiesdistrict Amers foort stelde als candidaat voor de Provinci ale aftredend lid den heer K. van der Burg, terwijl werd besloten de candidaten van B. Katholieken en de Chr. Historischen te zul len overnemen, wanneer deze ook den A. R. candidaat steunen. Een jongedame van hier, die verleden week te Utrecht vertoefde, heeft door haar tegen woordigheid van geest een man het leven gered. De man geraakte onder een electrische tram en een zijner beenen werd hem nage noeg geheel afgereten. Onze stadgenoote deed niet als de vele anderen, die weekla gend en het geval besprekend, den ongeluk kige lieten liggen, doch zij waagde er haar mantel aan en legde fluks met behulp van eeu handdoek een noodverband en wist van een der omstanders een wandelstok te kry- gen, die als knevel dienst deed, met zóo goed gevolg, dat de gewonde niet doodbloedd-*. Zij weigerde haar naam op te geven, die slechts aan zeer enkelen bekend is. Maar ten volle heeft zij een loffelijke ver melding verdiend voor haar vlug ingrypen en kranig optreden, dat terecht bewondering heeft gewekt. In de lijst van hoogstaangeslagenen in de Rijks directie belastingen in de Provincie Utrecht komen voor 107 namen. Hel laagste gezamenlijk bedrag van aanslagen, dat heelt gel -id tot plaatsing op de lijst, is 11335.55. Uit Amersfoort komen op de lyst voor de hee-en: P. van Acbterbergh, M. J. Bois- sevain, D. Gerritsen, A. M. Tromp van Holst, mr. P. J. F. van Voorst Vader en W. H. E. Vrijdag. De jongedames G. J. H. Lobry en A. M. J. van Maaoen behaalden de akte voor on derwijzeres. De heer H. Tromp van Holst, thans te Utrecht, is benoemd tot Eerelid van de Ver- eeniging van model-gczondheids-melkstallen in Nederlaud. Kapitein L. Noest, van het 5e regiment infanterie, wordt tot 1 October gedetacheerd bij hel le regiment veld-arlillerie, hier. Te Amersfoort zal 19 Juli het toelatings examen worden gehouden voor ben, die de verbintenis als kader-reservist wenschen aan te gaan. Zij, die aan het examen wenschen deel te nemen, moeten zich daartoe vóór 5 Juli hebben aangemeld bij den Hoofdofficier voor bet reservekader (bureel Wiliemstraat 4, te 's-Gravenhage) bij welke autoriteit tevens verder inlichtingen betreffende het reserve kader zjjn in te winnen. Donderdag of Vrijdag zal een patrouille der compagnie wielrijder?, uit Assen, onder commando van luitenant Vun Gennep en ter sterkte van 2 onderofficieren en 8 min deren, hier aankomen. De collecte voor het Fonds voor den gewa- penden dienst, hier gister gehouden, heeft opgebracht f95.93, iets meer dus dan verle den jaar. Het St. Alfonsius-huis, aan de Wuytiers- laan bij Birkhoven, zal reeds balf Juli dooi de eerste retraitanten worden betrokken. Tot Directeur is benoemd pater Bomaar?, uit Den Bosch. Het 21ste Jaarverslag van de vereeniging «Rcisbelastiog" deelt mee, dat in het afge- loopen jaar 468 personen een poosje naar buiten konden gezonder, van welke 3 uit Amersfoort en het voegt er bijhun toe stand verbeterde in het algemen byzonder; velen herstelden door hun verblijf buiten gebeel. Het comité Amersfoo t droeg bijf 15?.99. We vinden ditmaal niet vermeld hoeveel, of hoe weinig, het stations-busje opbracht. Zou di: geheel vergeten zijn door hen die voor hun genoegen op reis gaan? Als ieder maar een vierduitstuk gif, zou den er nog heel wat meer kuunen uitgezon den, eens io een andere omgeving gebracht, ver vau du dagelijksche beslommeringen, in andere lucht, met het beter voedsel om, daar door gesterkt, bij hun terugkeer den levens strijd met te meer moed en te grooter veer kracht weer te kunnen opnemen. Denkt er eens over na, gij, die met Pink steren op reis gaat. Een vriendelijk hand schrijft ona: Zondag 8 Mei werd te Almeloo de derde Al gemeene jaarvergadering gehouden van den Bond voor Vrouwenkiesrecht, waarheen 26 »f- deelingen hun afgevaardigden hadden gezonden. De vergadering was voorafgegaan door een schit terend geslaagden feestavond door de afgevaar digden en een groot aantal belangstellenden bijgewoond. Bij de opening wees de presidente op het be moedigende van den toestand, op de noodza kelijkheid van hel tweeledig doel, dat de Bond voorstaat, n. 1. het inlichten van de vrouw over maatschappelijke zaken, en het streven naar vrouwenkiesrecht, op het gematigde van dat streven tegenover tegenstanders en onbe- keerden. De politiek geeft geen richtsnoer voor de leden van dezen Bond, die een gematigd femi nisme voorstaat en ook zachtheid en schoonheid wil stellen in dienst van land en volk. Toch wil de Bond geen gematigheid in het werk en den ijver der leden; integendeel, zonder heel veel ijver voor deze goede, rechtvaaidige zaak zal het doel niet bereikt worden. De vergadering gaf een goed beeld van dien ijver, door direkt na het min gunstig verslag van den Penning meester. nagenoeg het geheele tekoit bij intee- keniog te dekken. Door de groote uitbreiding nemen de werkz lamheden en kosten steeds toe en is steun dringend noodig. Er zijn nu 3058 leden, 136 voorstanders in 42 afdeelingen63 personen boden zich aan tol het houden van cursussen en voordrachten, die bijna overal goed bezocht werden verscheidene debatingclubs werden opgericht met goedresul taat en nog op vele andere wijzen is voor pro paganda gezorgd. Aan mevrouw Wijnaendta Franken werd, nu zij zich uit de practiBche vrouwenbeweging gaat terug trekken, dank ge bracht voor het vele, dat zij voor den Bond heeft gedaan. Nog eenige mondelinge verslagen werden uit gebracht en alle punten van de werklyst afge handeld. Tot plaats van samenkomst van de volgende Jaarvergadering werd Breda gekozen. Het voorstel van het Hoofdbestuur om elk jaar een onderwerp, de vrouwen-quaestie rakende, in bespreking te nemen, werd aangenomen. De aangename en hartelijke wijze waarop de afdeeling Almeloo haar gasten heeft ontvangen zal zeker by allen in dankbare herinnering blijven' Du 11 October 1909 opgerichte Zangver- eeniging »l)e Lofstem", Directeur de heerN. W. van Meggelen, is gisteravond ontbonden. Do gewone maandvergadering van «Handel en Nijverheid" wordt aanstaanden Donder dagavond gehouden. Voor het nieuwe tehuis van hdCoutraal- genootschap voor kinder-hurstellings- en va- cantie-kolonies is tot 3 Mei ontvaDgen f63 509.15. Do 70 mille voor den bouw zijn er dus bjjna en de inrichting vau het gebouw zal ei ook wel komenimmers 9 nieuwe sub- comiié's zijn weer opgericht en 3 in voor bereiding, terwijl ook speelgoed en kinder boeken werden gezonden. In de Algemeene vergadering van de Ned, vereeniging voor volks- en schoolbaden, 14 Mei te Amsterdam te houden, komt onder meer aan do orde de herziening der St., tulen. Voorgesteld wordt, na art. 7 emi nieuw artikel in te voegen, luidende: «De contri- butiëu van do leden eener afdeeling worden jaarlijks voor de helft uan bet Hoofdbestuur afgedragen eu blijven voor de andere helft •er beschikking van de afdeeling zelve". Dit vraagpunt zal dus vermoedelijk weldra zjjn opgelost. Aan do gebroeders E. J. en C. Ruitenberg is door architect J. C. van Epen, te Baarn, opgedragen het bouwen eener villa aan de Prinses Marie-laan te Amersfoort. Het voetbal-elftal der Hoogere Burger school te Amersfoort sloeg Zaterdag, in de eind wedstrijden dor sch mlwedstryd.-n, te Utrecht gespeeld, het elftal dor Ryks-Hoogere Burgerschool aldaar met 6— Het eerste elftal der H. V. C. noteerde Zondag een papieren 7 omdat het tweede van Kampong niet wilde spelen huur tweede sloeg het vierde van Kampong met 1—U beide voor den U. P. V. B. In den laalsten tijd, waarschuwt «De Kampioen", kon.t bij enkelp, vooral jeugdige, wielrijders een geluidsignaal in zwang, dat geheel in strijd is met do bepalingen van het Meter- en Rijwielreglement. Dit geluid- signaal is een soort siren», die. evenals de vroeger wel gebruikte bandbei, door middel van een (naad tegen den band van het voorwiel getrokken wordt en dan een af schuwelijk gillend geluid voortbrengt. Waar nu alinea 3 van art. 19 van het Mo toren rywielregl- meot uitdrukkelijk het ge bruik van eenig and r geluidsignaal dan de hoogd is, daarvi ontleend aan ei maakte statistici 1903 steeg d0 geen een styRin| Hoe het a«n men uit de Vo| LI. bedroeg (|0 steden nn„ 29 000. tegen ty het vorige j4«r leruggatig Vl,n jaar op 6000 i0i Naar prof. N«' ten" mededeelt Halley niet and< Ook al wacht einde der heider zal dit maanlich 24 Mei sprake donkeren naclitji komt de maan ondergegaan. van half tien to heeft, kan de kon last van schemei lutusschen mi verloren, dat de helderheid af nee maanlicht niet of 22 Mei den Door de langdurif wijze van roosten in de Quakerfabrieken verkrijgt Quak den heerlijken, nootachtigen smaak, aan andere soorten ontbreekt. Ieder pak Quaker Oats de volle waarde voor Uw bel V e r b i e >11, meent het Bondsorgaan nog eens de aandacht, zoowel van de wielrijders zelf als van de bevoegde autoriteiten er op te vestigen, opdat die bepaling ook worde na geleefd. De recherche vond Zaterdag een rijwiel iu een der volkslogementen, dat in het Po litieblad was gesignaleerd als ontvreemd. Zij waarschuwde de recherche te Utrecht, welke Zaterdagavond met den eigenaar hier kwam, die zijn karretje herkende. De dader zal nu ook wel spoedig geknipt zyn. Aan het Commissariaat van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen twee witmetalen lepeltjes, een tasch met boeken, een ceintuur, eeu brochje n.et por tretje?, twee beenstukken voor een fiets en ten postkantore een cape. Tusschen het verleden, waarover wij gepn macht hebben, en de toekomst waarvan wij niets weten, is bet bedeD, waarin wij onze plichten hebben te vervullen. Uit den omtrek. Do onlangs te Baarn opgerichte vereeni ging tot bestrijding der tuberculose lelt reeds 250 leden. Tusschen 20 Mei en 20 Juni zul vanwege het Ministerie van Landbouw, Nyveiheideu Handel een telling plaats hebben betreffende het grondgeoruik en den veestapel ten be hoeve van de landbouw-stutistiek. Men schrijft, uit Eemnes In geen jareu waren de varkens zoo duur als thans en hat is geen wonder, dat men zich met kracht op het telen dezer dieren toelegt. Voor biggen vun zes weken wordt on evenveel betaald, als men vroeger voor flinke schrammen kon bedingen. Uit de Graafschap komt het volgende be richt dienaangaande. Waren de varkenspryzen sedert Mei 19i 9 abnormaal hoog en hadden de spekslagers veel schade vau den genasseerdeu zwakken winter, thans zijn de pujze., dermulo opga- loopen, dat dooi den degelykon, eerlyktn Slager op do beslaande prijzen niet dan met vei lies kan gew erkt worden, waardoor een verhooging van pry zen hoog uoodzakelyk is. De oorzuuk der huoge pry/.en wordt ge weten aan een tekort van varkens over de geheele wereld, een lokoit, waarin niet spoedig Zul zyn te voorzien. Hoo de prys van het varkensvleesch ver- De bedemrit den Rurgemeest Wuytiers, van I bare vergadering bijgewoond dom mr. dr. J. G. St Afwezig melk Kroes en Gerrtt De notulen di 5 April werden Van 1.50 tot i gehouden. Na ht desgevraagd, de ting van 22 Feb vastgesteld. De belangrijk! waren een adre3 vao mar, houdend deelneming aan derlinge brand- om pi ae-advies a een adres va technische ingenieurs en a het gebruik van adressen van nopens verlicht! aansluiting aan I gasfabriek een adres ploiteeren vun voren een adres voor 1910 eon s te stellen. Begrooting bief dit subsidie z. d Om 2.25 kw 1. Benoeming openbare Lagere (vncature-mej. 1> Benoemd rttpj 2. Voorstel van tot uitbreiding bare Lagere ach straat. Het voorstel noemen éen en do andere z< het personeel 9 onderwijzeres Aangenomen 3. Benoeming nuttige handwtr Benoemd nn'j Amersfoort. 4. Benoeming nuttige handffo»

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2