Zaterdag 21 Mei 1910. No. 7817. 59e Jaargang. UITGAVE FIRMA A- H VAN CLEEFF AMERSFOORT. keunisqethgir Nationale Militie. Onderzoek van Verlofgangers. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT maken bekend, dat het onderzoek van de verlofgangers der Militie te land voor dozo Ge meente zal worden gehouden op het terrein vóór de infanterie-kazernea te Amersfoort, op Donderdag den 7den Juni aanstaande, des voormiddags tun 9'/» uur, over de verlofgangers behooreude tot de lichting 1902 en vroegere hangen, alsmede voor de lichting 1903 en op Woensdag den 8sten Juni aanstaande, des voormiddags te 9'/» uur, over de verlofgangers behoorende tot do lichtingen 1905 en 1906, op Donderdag don 9den Juni aanstaande, de3 voor middags to 9'/, uur, over do verlofgangers behoorende tot do lichtingon 1907, 1908 en 1009. Aan hot onderzoek wordt niet deelgenomen door de verlofgangers, die in dit jaar vóór het voor het onderzoek bepaalde tijdstip uit anderen hoofde dan krachlens art. 124 of art. 131 der Militiewet 1901 oDder de wapenen zyn geweest, ■of dio bestemd zijn om in dit jaar krachtens artt. 108, 109 of 111 der wet onder do wapenen of in werkelykon dienst te worden geroepen. Deze vrijstelling is niot van toepassing ten aan zien van do verlofgangers, aan wie door den Minister van Oorlog is vergnn l, eerst in een volgend jaar tot bedoeld einde onder de wape nen of in werkelijken dienst te komen door de verlofgangers, die in dit jaar beslomd zijn om ingevolge art. 134 der Militiewet 1001 vaar de landweer over te gaan door iugelijfden bij de militie, die krachtens art. 113 der wet van den werkelijken dienst zijn ontheven, of aan wie krachtens art. 111 der wet uitstel van eerste oefening of van verblijf ouder de wapenen is verleend, gedurende den tyd, dat zij in het genot zyn van de ontheffing oi van het uitstel door miliciens, aan wie ingevolge de regeling van den dienst van bet blijvend g<-dv Ito tydelyk verlof is verleend en die tijdens dit verlot geacht worden in werkelijken dienst te zijn, zoo lat het hun later verleend groot-verlof gerekend moet worden eerst een aanvang te hebben genomen op den dag, waarop het tydelyk verlof is ver anderd in groot-verlof; door militieplichtigen, die dadelijk na de inlijving met vei lof lot nadere oproeping huis waarts zyn gezonden en ingeschreven zijn in het register van verlofgangers, tijdens don duur van dat verlof; door verlofgangers aan wie toestemming is verleend om het onderzoek eerst in November of December n. s. te ondergaan, die bij de hun verleende toestemming tot vorblijf in het bui tenland van deelneming aan het onderzoek zijn vrijgesteld, of die een vry willige verbintenis vol gens art. 9 der wet hebben aangegaan bij het regiment Genietroepen met bestemming voor de exploitatie-compagnie der spoorwegafdeeling van dat regiment. De verlofgangers zijn verplicht, by hét onder zoek te verschijnen in uniform gekleed en voor zien van de kleeding- en uitrustingstukken hun bij vertrek met verlof medegeven en van hun zakboekjes. Een arrest van twee tot zes dagen, te onder gaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, kan door den Militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofpanger 1. die zonder geldige redenen niet bij het onderzoek verschijnt; 2. die, daarby verschenen zijnde, zonder gel dige redenen niet voorzien is van de hierboven vermelde voorwerpen 3. wiens kleeding- of uitrustingstukken by het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. Gedurende het onderzoek en in het algemeen, wanneer de verlofgangers in uniform zijn ge kleed, worden de manschappen der militie te land geacht onder de wapenen te zijn en zijn dus op hen van toepassing het Crimineel Wet- boek en het Reglement van Krijgstucht. Zij, die door ziekte buiten staat mochten zijn om op te komen, zullen, zoodra mogelijk, ter Secretarie moeten overleggen een op ongezegold papier geschreven en behoorlijk gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Den verlofgangers wordt uitdrukkelijk bekend gemaakt, dat zij zich in geen geval kunnen be Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 4.15. Advertontiën 46 regels CO centelke regel meer 10 cent. Bij regel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigeninge- advertentiën Der regel 45 cent. Reolames 4—5 regels ƒ4.25, elke regel meer ƒ0.25. Oroote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT9 Postbus 9. Telefoon 19. roepen op het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping, maar dat deze kennisgeving, welke uitsluitend dient als rechtsgeldig bewijs, dat de oproeping behoorlijk is geschied, hen bij niet- verscnijning in verzuim stelt. Amersfoort, 19 Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESS. Van kracht geworden Kiezerslijst. Do BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, Brengt ter openbare kennis, dat de op den 22 Maart j.l. door het Gemeentebestuur vast gestelde Kiezerslijst, zooals die door zijne be slissingen van dan 28 April 1.1. gewijzigd is, van 15 Mei van dit jaar tot 15 Mei van het vol gende jaar van kracht blijft, behoudens de wij zigingen, daarin tengevolge van rechterlijke uitspraken te brengen en de aanteekeningen om trent schorsing, daarin te maken overeenkomstig do bepalingen der wet. De Kiezerslijst blijft voor een ieder op de Secretarie ter inzage nodergelegd on in afJruk tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Amersfoort, 19 Mui 1910. Do Burgemeester v lornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, volgens raededeeling van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht d.d. 17 Mei 1910, 4e afdeeling no. 2248/1530, op den 7 Juni a.s. en enkele volgende dagen iuet scherp zal worden geschoten uit kanonnen en mortieren geplaatst op de Zeisterheide. n.I. op het Ryks- terrein nabij Kampoord, in de richting der Py ramids van Auiterlitz dat het vurun zai worden kenbaar gemaakt o.a. door eene roodo vlag van den waarnemings- toren op bedoeld terrein, alsmede door waar schuwingsborden op de wegen; dat in het bijzonder wordt gewaarschuwd tegen het oprapen van niet-gesprongen projectielen, daar deze niet alleen zeer gevaarlijk zijn in de behandeling, doch het wegnemen daarvan straf baar is. Amersfoort, 19 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 261 der Gemeentewet, Doen te weten, dut het Ge aanvullingsko- hier der Inkomstenbelasting over het jaar 1909, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Utrecht, in afschrift gedu rende vyf maanden op de Secretarie der Ge meente voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, 20 Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het 2e aanvullingsko hier der Striuithola8ting over het dienstjaar 1909, goedgekeurd door Ge deputeerde Staten van Utrecht, in afschrift go- durende vyf maanden op de Secretarie der Ge meente voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, 20 Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Burgemeester, WUIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT Gelet op art. 26 der HINDERWET. Brengen ter kennis van het publiek, dat het Departement van Oorlog voornemens is in deze Gemeente eene smederij op te richten op het parkeerterrein, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie A. no. 1952 Do stukken, hierop bolrekkolyk, liggen op de Secretirie deur Gemeente ter visie, terwijl op Vrijdag 10 Juni 1910 Van des namidJags 12 uur tot 12'/, uur in het Gemeentehuis alhier ten overstaan van eene commissie uit de Gedepu teerde Staten dezer Provincie g-lezenheid tal bestaan tegen hut oprichton dier inrichting be swaren in te brengen. Amersfoort, 20 Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. COQUETTEIilE. Een der aardigste hoofdstukken in «De Vrouw", van Paola Lorabroso, is daf, gewyd aan do coquetterie. De schrijfster, die aan toont hoo de coquetterie voor de zwakke vrouw door de eeuwen het eenige wapen is geweekt om de minnun te beheerschen en zich geleidelijk moer rechten of voorrechten te verschaffen, keurt niet onvoorwaardelijk deze behaagzucht af, spreekt zelfs van «wet telijke en beschavende coquetterie", getuigt van de offers welke vrouwen brengen op bet altaar der behaagzucht en heeft het zelfs over „de discipline der coquetterie". De dwang, welke de vrouw zich moet op leggen om te schijnen Wat zjj niet is, hot vrijwillig verdragen van pijnen in dienst dor schoonheid, het luchen waar /.jj zou willen schreien, is haar tot tweede natuur geworden. De schrijfster vervolgt dan ook: »Die ge duldige vastberadenheid, die zachte manieren, die onveistoorbare houding in al de kleine, verschillende gevallen van het dagelijksch leven, welke de vrouw kenmerken, zou zij die niet verkregen hebben in den langen leertijd der coqneiteiie lang omdat zy van geslachlop geslacht is overgegaan, eeuwen achtereen". Zij ontkent, dat er bier sprake is van veinzerij of huichelarij. Heigeen de vrouw vroeger met bedoeling, met opzet deed, werd haar een tweede natuur. De coquet terie kan daarom in zeker.-n zin worden beschouwd als een inwijding Ier vrouwelijke natuur in oprechte ztcbtheuTen lieftalligheid. Zy gaat echter nog verder. «Do coquetterie heeft om andere redenen en uit ander oogpunt aanspraak op onzi dankbaarheidwant aan haar danken wy het comfort en het materieel genot, die den aangenaamsten kant van het leven uitmaken. «Wanneer wy in een lekker verwarmden, goed gemeubelden, wel verlichten Siloo in een gemikkelyken leunstoel zitten, terwyi muziek ons oor en lekkernyen ons verhe melte streeleo, en ons oog zich verluatigt in den aanblik van dames in groot toilet wanneer wy erkennen, dat dit alles interes sant, mooi en aangenaam is dan zou de coquetterie, indien zy ooit als een denkend en sprekend persoon kan optreden, zich ver heugen en er zich, als een porsoonlyk succes op beruemend, met zekeren trots zeggen «Dit alles is eon beetje myn werk". Laten wy van den beginne al de ge schiedenis van deze, een barer grootste ver diensten, nagaan. De coquetterie heeft geen ander oogmerk, hebben wy gezegd, dan bewondering en hulde op te wekkende vrouw heeft niets ontzien om zóo mooi te zyn als de mannen haar wenschen. Na stoïcynsch allerhande martelingen te hebben doorstaan, beeft zy andere middelen gevonden om haar kunst van bekoren uit te oefenen. Een fraai, buigzaam lichaam, eou mooi, bckoorlyk gelat', een ryke, zachte haardos, kwynendo, sprekende oogen, een frissche gelaatskleur zyn uitstekende middelen om te behagenmaar niet allen kunnen die van den schepper deelachtig worden! (let toilet daarentegen, étegaoce, sieraden, ornamenten, bieden onfeilbare, oneindige hulpmiddelen voor ieder, die ze wil bezigen en ze ook weet te gebruiken en de vrouw beeft er rjjkeiyk party van weten te trekken. Sedert de vroegste tQden beeft zy ditgo- hcim instinct bezeten, voor de eigen schoon heid de hulp van kleeding en versiering te zoeken." In by/ondeiheden gaat de schryfcter dan na hoe de coquetterie by de vorschillende volkeren en verschillende ftyden boeit ge- werk', alle modegrillen, alle mode-uitspat tingen en dwaasheden om daarna aan te toonen, «dat die zelfde vlndmgrykheid oo pracht, welke de vrouw eerst voor haar eigen tooisel had gespitst en aangewend, heel spoedig door haar op het ruimere veld, haar huis werden ovei bracht." De schrnfster concludeert dan ook «Een palazzo, eou huis, laat zich Diet den ken zonder een vrouw, evenals een vogel kooi geen reden van beslaan heeft zonder een vogel er inzonder een vrouw, die de kunstgrepen en Je voorschriften der vrou- weiyktieid kent, hetg-en op stuk van zaken is de behaagzucht". Zij deukt in verband hiermee aan dan invloed van de coquetterie op de nyverheid, aan de verfyning, waartoe de behaagzucht Kilde. Eeu sprekende bladzijde wijdt Paolo Lombroso nog aan do hulpmiddelen der gr- vangeneu. Zij geeft hiervan de volgende staaltjes «Een gevangene, vertelde my een dokter uit de gevangenissen, verdroeg den dorsten bewaarde h.<ar driuk water om zich er in te spiegelen. Zy legde op den bodem van het glus een stuk donkerblauw papier, waarop bot water een spiegel vormde". Een ander merkwaardig geval is dut van eeu gevangene, die middelen vond om oen corset te makeneen corset schijnt de gul den droom te syo van alle gevangenen. Wmhopig over hel plompe van de gevan- geuis-uniform, vond deze vrouw een middel om het toezicht te ontduiken en een corset to vervaardigen van het ijzerdraad, dat zij van de tralies van het venster rukte denk eens, wat een ingewikkelde zaak het was. Zy maakte een zóo nauwsluitend corset, dat zy op een ochtend onder den kerkdienst fliuw viel; zóo werd het geheim van die ongeloollyke lichte ceintuur ontdekt. Urn al het ijzerdraad, dat zy noodig had, te bo rn ichtigen, liet zy zich meermalen straffen om zoo in de cel te belanden, die voor de ramen de kostbare tralies had. Nooit werd een corset zóo duur betaald 1" Ook io de gevangenissen zyn er koningio nen der mode, die can haar gezellinnen haar eigen stnaik opleggen en de beoyde, geviei de, nagevolgde modellen zyn. In een verbete- ringshuis voor vrouwen nam men drie ver schillende modellen van kleeding aan, die overeenstemden met drie categorieën van .gevangenen naar gelang van haar good ge drag. liet eerste mo lel was van gr(js wollen slof en had in zyn eenvoudigen tailleur-vorm iets, dat het oog aangenaam aandeed. Het werd alleen gedragen door degenen, die een onberispeiyk gedrag haddenhet tweede wae een wollen kleed van grys en blauw geruite stof; het derde was van heel grove stof en snit en bad een afschuweiyke gele kleur. Naar gelang haar gedrag meer of minder goed was, koudon de gevangenen achtereen- vilgens een dezer kleeduren dragen. Het systeem werkte uitstekendin korten ttyd hadden al de vrouwen het recht om het giUie kleed te dragen. Do proefneming is even eenvoudig als lo gisch en men wil haar op grooter schaal herhalendan zou men de paradox beleven, dat de behaagaucht werd aangewend tot wederoprichting der vrouw.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1