Binnenland. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. beieekent, althans niet voor die plaatsen, welke niet to water met onze zeehavens verbonden zijn. En wanneer in Duitschland, door mobilisatie of groote vraag naar steenkolen, schaarscbte in steenkolen ont stond, dan had onze industrie daaronder in de eerste plaats te lijden. Onder alle omstandigheden is 't dus ge- wenscht, dat de koienproductie hier te lande normale kansen behoudt om zich zoo snel mogelijk uit te breiden, niet alleen voor de gebruikers der steenkolen, maar óok voor de leveranciers van de installaties der myuen en bijbehooren en al hetgoen daarmede in verband slaat. Hoewel over bet algemeen geen voorstan ders van StaHts-8Xploitatie, moeten wfl toch een lans breken voor de Directie der Staatsmij nen, die al wat zij hier te lande ten behoeve harer inrichtingen kan krijgen, ook hier te lande bestelt, hetgeen wij ten zeerste toe juichen. Dij de ontwikkeling onzer industrie kun nen de Hollandsche werklieden, die thans in het Westfaalscbe Roerdistrict in de mij nen werken, weder bun sHeimat» opzoeken en zich aansluiten bij de duizenden werk lieden, die thans in Zuid-Limburg reeds pro- fiteeren van de hooge loonen (ten minste in vergelijking met andere vakken), terwijl voor de verbetering van de sociale positie der mijnwerkers plannen beraamd worden. Het is wenschelyk, dat de Nederlandsche kolen hier in het land meer algemeen bur gerrecht verkrijgen. Onze Nederlandsche industrie moet gesteund worden. Ieder moet voor huis en fabriek zooveel moge lijk Limburgscbe kolen eischen. Wanneer ieder vraagt naar Limburgscbe koleD, zullen de bandelaren er ook belaiig bij krijgen om zich aan het verbod van het machtige Duitsche syndicaat te onttrekken. Wanneer van alle kanten de zeilen bijge zet worden, zullen lagere spoorwegtarieven, en zal een eventueele bevaarbaarmakiog van de Maas het hunne er toe bijdragen, ons vaderland van goedkoops kolen te voorzien, ten bate van onze industrie, den groot- en den kleinhandel en de huishoude lijke uitgaven. Het Kamerlid de heer Roessingh he<ftaan de Regeering schriftelijk gevraagd of zij niet oordeelt, dat na het jongste arrest van den Hoogen Raad inzake het afleggen van een eed of belofte, de regeling van de eeds- quaestie zoo urgent is gewordeD, dat wets wijziging te dier zake zeer dringend is. Daarop heeft de Minister van Binnen- landsche ZakeD, tot hedenochtend tevens waarnemend Minister van Justitie geantwoord, dat de Regeering ten aanzien van bedoelde aangelegenheid haar gedragslijn eerst zal kunnen bepalen na gezette overweging van het arrest van den Hoogen Raad, waai van zij lot hiertoe nog slechts door een bericht in de dagbladen beeft kunnen kenis nemen. Men wil weteD, dat de behandeling der üctrooiwet nog in deze zitting der Kamer zal plaats hebben. Daarentegen zou de Bak kerswet niet meer in behandeling komen. Bij Kon. besluit zijn in deTiendcomraissie in het 4e tienddistrict, standplaats Utrecht lo. op verzoek eervol ontslagen mr. J. B. L. C. Ch. baron De Wijckerslooth de Weer- destein, als lid en plaatsvervangend Voorzitter, en rar. D. Ragay Jr. alsplaatsvervangend Secre taris en 2e benoemd tot plaatsvervangend Voorzitter en lid jhr. mr. K. J. Schorertot lid mr. H. J. Doude van Troostwijk,te Nieu- wersluis, plaatsvervangend lid tot plaatsver vangend lid jhr. mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, adjunct-commies bij het Rijks ar chief te Utrecht, en tot plaatsvervangend Secretaris mr. O. Gezelle Meerburg, advo caat-procureur te Utrecht. Bij de jongste promotie werden o.a. be vorderd tot dirigeei-end officier van gezond heid le klasse (kolonel) die der 2e klasse A. Butner, die tevens kolonel L. van Lier zal vervangen als hoofd van bet 2e genees kundig district, te Utrecht; en tot airigce- rend officier 2e klasse (luitenant-kolonel) dr. H. Zeehuisen. Aan de overgangs-examens van het le naar het 2e studiejaar der Kon. Militaire Academie te Breda hebben o.a. voldaan de cadetten W. F. Bischoff, van de iofanterie O. I. L, en jbr. A. van der Goes, van de cavalerie b. t. I. Majoor jhr. E. W. vou Wrangel auf Lin- denberg vertrok gister naar zijn nieuw gar nizoen, Deventer; ritmeester jhr. W. H. J. van do Poll, die hem hier zal vervangen, komt Oonderdsg hier in garnizoen terug. Ritmeester jbr. V/V. H. J. van de Poll is benoemd tot lid der jury voor het concours- bippique ie Zeist waarbij, voor de ringryderij. als eereprys een gouden zweep van f150 wordt uitgeloofd. De talpa dei veld-artillerie wordt afge schaft en vervangen door de kepi. Reeds dit jaar krygt het 3e regiment veld artillerie het nieuwe hoofddeksel.dat in 1911 algemeen zal worden ingevoerd. Do Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de sergeanten of wachtmeesters le klasse in alle opzichten de meerderen zijn van de gewone sorgeauton of wachtmeesters. Van gister tot 13 Augustus zyn 86 onder officieren van verschillende regimenten infan terie hier gedetacheerd tot het volgen van oen gymnastiek- en schermcursus onder lei ding van luitenant J. G. vsn der Veen, van het 10e regiment infanterie. Zondag van 11 tot 4 uur, hoe warm 't ook was, is in de schermzial der infanterie- kazerne gekampt om den wisselbeker, door den Prins der Nederlanden geschonken aan den Kon. Officieren Scherm Bond. In 1907 werd die beker gewonnen door luitenant A. E. W. de Jong, van het 1ste regiment vesting-artillerie te Utrecht; in 1908 door kapitein H. Bierman, van de Nor maal-schietschool te 's-Gravenhagein 1909 door luitenant J. Doorman, van het le regi ment veld-artillerie te Ulivcht; en Zondag door luitenant H. J. van der Grinteu, van het 3e regiment veld-artillerie, gedetacheerd bij de Rijschool. Men moet hem driemaal achtereen of viermalen io 't geheel veroveren om bem te kunnen behouden. Negen officieren namen deel aan den zeer interressaoten wedstrijdvan hier de luite nants H. D. ScherpenhuyzeD, R. J. Hoffmann, Van der Grinten en G. Van Rossem, van het regiment grenadiers en jagers, de laatste gedetacheerd bij de veld-artillerie. Den lsten prijs won luitenant Van der Grintenden 2den, een groote zilveren me daille van den K. O. S. B., lui'euant J. Door man; en den 3den prijs, een kleine zilveren medaille, luiten int Van Rossem. De wedstrijd werd hier gehouden om te vens propaganda te maken voor den scherm- bond. Het schijnt echter, dat er niet voldoende bekendheid aan werd gegevende belang stelling was althans slechts gering. De officieele uitslag van den Nationalen schietwedstrijd, uitgeschreven door «Piet Cronjé" te Ermeloo en daar van 2 tot 30 Mei gehouden, is thans bekend gemaakt. De vereenigingen en de beoefenaars der schietpost te Amersfoort maakten daarin een zeer goed figuur. Voorzoover Amersfoort betreft, is de uit slag deze korpswedstryd 200 M., maximum 250 punten4e prijs, zilveren medaille, de schielvereeniging Wilhelmina", van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren, met 185 p.7e prijs de burger-schietver- eeuiging nPrins Hendrik" met 155 p.; vaste b a a n, maximum 2 X 30 punten; le prijs H. J. van der Vlugt met 57; 7e pr. D. van Buuren met 55, benevens rozenprijs voor vijf rozen10o pr. C. van Oorschot met 53; vrije baan,maximum 3 X 30 punten: 20e prijs J. C. Eek met 83 p. korps buks en cylinder, maximum 500 puntenle prijs, verguld zilveren medaille, »Pfins Hendrik" met 460 p.3e pr., zilveren medaille Voor Koningin en Vaderland" met 457 p.hoogste korpsschutter R. J. van Eimeren met 99 punten Tot den laatsten dag stond «Prins Hendrik" van begin wed strijd éen voor den eereprijs, die toen ech ter gewonnen werd door een vereeniging uit Deltt met slechts drie punten meer. Vrije baan buks en cylinder, 12 M., maximum 300 puntenle prijs R. J. van Eimeren met 297 p.7e pr. B. Meijer 293 9e pr. R. J. van Ruyven 29210e pr. J. W. van Eist '29213e pr. H. J. van der VJugt 29117e pr. A. Wildeman 29018a pr. D. van Buuren 289. Hoogste op driescbiet- dagen R. J. van Eimeren met 490; Vrye baan Marga-patronen, 15 M., maximum CO puntenle prys L. Tb. van Zwol 59 p.2e pr. R. J. van Eimeren 59 7e pr. M. vaD Hoogevest 58; 10e pr. L. B. J. Serré 5713a pr. T. Ruitenberg 56 p. 26e pr. M. D. van Bemmel 55 p35e pr. B. Schoolemao 52 p. Prijsuitreiking 10 Juni. Nog in deze maand wordt, weer op de baan van de sociëteit «Vereeniging", hier een stedelyk kegel-concours gehouden. De voorbereidende werkzaamheden, ook wat medewerking betreft, zijn reeds zoover gevorderd, dat deze aanvankelijke mededee- ling kan gedaan. A travers Paris, hadden we bijna geschre ven, denkend aan het prachtige figuur, dat de heer L. Ptfiie ondanks de verre van loyale behandeling bij zijn zwemtocht door Parys maakte. Doch volgende maand zai bier, als alle plannen tot uitvoering kunnen komen, een zwemwedstrijd dwars door Amersfoort wor den gehouden. Er wordt reeds duchtig voor geoefend. Het Lege.- des Hells heeft een Nedcrhindsch staf-muziekkorps gevormd, dat bestaat uit een aantal Heilsleger-muzikanlen, die al hun tijd zullen besteden om gezamonlyk Neder land af te reizen tot het houden van muzi kale samenkomsten om op die wijze sym pathie te wekken voor den Leger des Heils- arbeid. Het muziekkorps staat onder leiding van ensign Rawio, dio er in gesliagd is, iü be trekkelijk korten tijd uit deze verschillendo krachten een werkelijk goed geheel te vormen. De verzilverde instrumenten zijn gemaakt in de Leger des Heils-fabriek te St. Albans en munten uit door zuiverheid van toon en sierlijkheid van bouw. Onder de muzikanten zya ook eenigo goede zangers en het zal een genot zijn, te luisteren naar de mooie liederen, die meerstemmig door hen worden gezongen tot afwisseling van het instrumentale gedeelto van hun program. Dit muziekkorps bezoekt Amersfoort op Zateidag 11 en Zondag 12 Juni en zal inde zaal aan de Kraukeledenstraat 's ochtends, 'smiddags en 's avonds samenkomsten hou den. De groote thermometer van den heer Groenhuizen toekende gistermiddag om twee uur 88 graden Fahrenheit en hedenmiddag 86 wel te verstaan aan de Langeslraat en onder den terugslag vau de warmte der straatsteenen. De temperatuur van het water in de zwemschool was gisterochtend 70 en heden ochtend 72 graden F. Wie een gehaakt kleedje mist, kan dat terugbekomen aan het Commissariaat van politie, waar het als gevonden werd gedepo neerd. De politie heeft zoowel op Utrechtschoweg als Soesterweg de snelheid der auto's doen ccntroleeren en is tot de ervaring gekomen, dat binnen do kom der Gemeente de auto bestuurders wel degelijk rekening houden met de waarschuwingsborden. De coutroleurs waren in politiek. Niet zeer aangenaam verrast werd Zondag avond een man die bij Amicitia naar de muziek stond te luisteren en onverwacht werd uitgenoodigd, even moe te gaan. De recherche had in hem een gesigna leerde herkend, die nog zestien dagen tegoed had en gisterochtend dan ook naar Utrecht werd geleid. De Arrondissements-rechtbank te Utrecht veroordeelde gister den maD, die hier een portemonnaie vond waarin een beleenbriefje van een rijwiel, waarop hij het karretje loste en daarna verduisterde, tut zes wekeu. De Geschiedenis is een bestendig hof van cassatie. Uit den omtrek. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer goedkeuring gevraagd van den aaukoop voor f40 000 van een huis met tuin te Utrecht tot uitbreiding van het gebouw voor het Provinciaal gou vernement aldaar. De Diaconie der Ned. Hervormde gemeente te Utrecht heeft, naar aanleiding van de toenemende klachten over stoornis, veroor zaakt door het collecteeren, vooral in volle beurteD, een commissie benoemd om haar in deze van advies te dienen. Deze commis sie heeft zich thans met een vragenlijst ge wend tot de Diaconieën in een aantal ste den, ook tot die van andere kerkgenoot schappen, om te vernemen of men daar ook bezwaren ondervond, en of men deze heeft weten te overwinnen. Aan den Minister van Waterstaat heeft onder dagteekening van 4 Juni in een adres te kennen gegeven de heer A. J. Krieger, ingenieur te Amersfoort; dat hy met de grootste belangstelling weder de vorderingen heeft gadegeslagen, die uwe Regeering maakt met betrekking tot het wetsvoorstel aau de Staten-Generaal voor het afwerken en in exploitatie brengen van den spoorweg GoudaSchoonhoven. In het byzonder is het hem een genoeg doening, dat uwe Regeering, voor zoover dit ook naar zijn bescheiden meening aanbeve lenswaardig kan worden geacht, terug komt op de inrichting van den onderwerpelijken spoorweg volgens den in der tijd door adres sant aangevraagden locaalspoorweg Gouda Schoonhoven met welken hij zich zonder posi tief resultaat van 1887 tot 1900 heelt bezig gehouden. Adressant gelooft, dat nu het tydstip na dert, waarop door hem een stoomtramweg van Schoonhoven naar Utrecht kan worden opgenomen, geheel ontworpen on begroot, waartoe bij moeilijk meent te kunnen over gaan zonder aan den vorm te hebben vol daan, en daarom neemt hij de vrijheid Uw Excellentie by dit adres concessie te ver zoeken tot aanleg en exploitatie van een stoomtramweg van Schoonhoven naar Utrecht die als een doortrekking van den aanhangigen spoorweg Gouda—Schoonhoven is te beschou wen en welk ontwerp hij in overeenstem ming hoopt to brongen met het bouwpro gramma, dat voor de lyn Gouda—Schoon hoven wel zal zyn opgemaakt. Bij hot adres gevoegde topografische kaarten, enz. geven do voorloopig alléén in overleg met de betrokken platlelandsche gemeentebesturen vastgestelde richting dezer doortrekking aan. De «Nieuwe Baarnscho Crt." heeft opge houden te bestaan en is sedert Maandag vervangen door het «Baarnsch Nieuwsblad". Ook in do Gemeente Ede zal een vliegter rein komen. De Raad dier Gemeente heelt naraeljjk besloten tot aankoop van een terrein op de Doesburgsche heide, groot 33 H.A., om dit voor 15 jaar te verhuren aan de firma Vor- weij Lugard te 's-Gravenhage, die het zal inrichten voor vliegterrein pn er loodsen en fabrieken voor vliegwerktuigen zal bouwen. Bepaald is, dat er op Zondagen niet mag gevlogen worden. Uit Barnoveld wordt aan het «Hdbld.» geschreven De prijzen der boerderijen zijn bier in de omstreken den laatsten ttjd kolossaal gestegen. Deze waardevermeerdering is hoofdzakelijk te danken aan het feit, dat heel wat boer derijen door zoogenaamde Hollandsche boeren voor eigen exploitatie worden aangekocht. Niet zelden gftoourt het, dat een enkele jaren geleden aangekochte boerderij thans het dubbele van den aunkoopsprys, of nog meer, opbrengst. Dezer dagen had een boertje zelfs het geluk zijn hofstede, nog slechts kort ge leden voor f 5000 gekocht, voor P20ÖC0 van do hand te doen. We zouden hierby willen vragen of de Utrechtsche boer dan zooveel minder ener gie beeft dan zijn Hollandsche collega, die wat meer dan hy het oor le luisteren legt naar den goeden raad der Landbouw-gonool- schappen. By de aanbesteding voor hot permanente feestgebouw aau de Groest to Hilversum waren 7 gegadigden. De minste beson.de f28700. Men vraagt ons een plaatsje voor het vol gende. Vorige week vergaderde op Hees, Gemeente Soest, het Bestuur der afdeeling Amersfoort en omstreken van het Utrechtsch genootschap voor landbouw en kruidkunde met twee afgevaar digden van de Regeerings-commissie voor de gtitenfokkerij in da provincie Utrecht en meer dun 100 belangstellenden. De Voorzitter, de heer A. M. Tromp van Holst, spruk in zijn openingswoord zijn vol doening er over uit, dm de belangstelling zóo groot was, en gaf daarna het woord aan den Secretaris der Itegeerings-commissie, den hoer H. Tromp van Holst, uit Utrecht, die het groote nut van een geitenfokvereeniging aan toonde. Geede voeding en stalling van de geit, maar vooral goede fokdieren kunnen de voor deden, aan het houden van geiten verbonden, belangrijk vergrooten. Tevens werd de onder linge verzekering der dieren besproken. Besloten werd een vereeniging te Soest op te richten en reeds hebben zich een 50-tal belang hebbenden voorloopig als lid opgegeven. Staande de vergadering werden bij acclamatie tot leden van het voorloopig Bc.-luur gekozen do heertn D. Wouters, te Hees, Voorzitter; R. Schuuring Secretaris; Th. van den Brink, H. Dooyewecrt D. Ernsten, K. Janseri, en C. van Nimwegen. De heer H. Tromp van Holst gaf lezing van een reglement, waaruit den aanwezigen onder meer bleek, dat de vereeniging zoo'n wijd arbeidsveld zal hebben, dat dit in onderscheidene wijken met aan het hoofdwijkmeesters zal kunnen worden verdeeld. Voor het aanschaffen van een fokbok van prima kwaliteit kan van de Re- geuring subsidie verkregen worden, die den heslen aankoopsprijs dekt, wanneer het ledental minstens 50 bedruagt. Door het voorloopig bestuur werd bepaald wie lid wil worden, een entreegeld te betalen heeft van 10 cent, mits vóór 1 Juli zich aanmeldend bij een der genoemde leden van het voorloopig bestuur. Na 1 Juli wordt dit 25 cent. De jaarlijksche contributie zal waarschijnlijk 10 cent zijn. Wij wekken al onze geilenhouders op, zich bij deze jonge fokvereeniging aan te sluiten. Dit 'och is van groot direct belang voor hen zeiven. Door verbetering vun het ras krijgt men betere melk, vee dat greote geldelijke waarde heeft en, wat nog wel het belangrijkste is, een grooter melkopbrengst (G Liter per dag). Brood der 20ste eeuw. In Duitschland heeft een vakman op een soort van gistings methode patent genomen, waardoor de eiwit stoffen, die thans, door verwijdering van de zemelen, aan hot brood worden onttrokken, voor hel brood behouden blijven, ontdaan van de cellulose, die zemelenhoudend brood zoo moeilijk verteerbaar maakt. Men berekent, dat het verlies door verwijdering der zemelen, voor Duitschland jaarlijks op 4G8 millioen gulden kan worden geschat. Het naar den uitvinder genoemde Schlütor- brood verdient, zoo heet het, in allo opzichten de voorkeur boven brood, waarin de zemelen niet voorkomen; daarenboven zou het lager in prys kunnen zijn.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2