Stadsnieuws. gaan, dat da oprichters wenschen op te tre den. Wetenschappelijk en theoretisch beeft men op dit gebied waarlijk reeds niet te weinig verhandeld en geconcludeerd. De tyd is daarom gekomen, tot toepassingen te ge raken en het is gelukkig, dat daartoe thans de hand oan den ploeg wordt geslagen. 'De uitnoodiging ging uit van mr. C. Bake, Referendaris bij den Raad van State, te 's-Gravenhageds. P. E. Barbas, predikant te Haarlemjhr. mr. P. A. J. van den Bran- deler, Procureur-generaal b\j het Gerechts hof te Leeuwardendr, C. J. C. Burkens, geneesheer aan de inlichting «Meer en Bosch", te Heemstedejhr. mr. D. O. Enge len, President der Arrondissements-rechtbauk, te Zutphen; prof. dr. K. Heilbronner, hoog- leercar in de psychiatrie te Utrecht; ds. H. Pierson, President-Directeur der Heldring- gestichten te Zettenmej. J. P. ReynvaaD, Üud-adjunct-directrice van het Buiten-gast huis te Amsterdamprof. mr. J. Simon van der Aa, hoogleeraar in het Strafrecht te Groningen; prof. mr. I).Simons,hoogleeraar in het Strafrecht te Utrecht; dr. J. H. Schuurmans Stekhoven, Inspecteur van het Staatstoezicht op krankzinnigen te Utrecht mr. A. Tak, Advocaat-generaal bij bet Ge rechtshof te 's-Her togen bosch dr. C. T. van Valkenburg, Onder-directeur van bet insti tuut voor hersen-onderzoek te Amsterdam mr. B. P. baron Van Verschuer, te Arnhem ds. W. L. Wel ter. predikant te 's-Graven- hage; prof. dr. E. Wiersma, boogleeraar in de psychiatrie te Groningen, en prof. dr. C. Winkler, hoogleeraar in de psychiatrie te Amsterdam. Het voorloopig bestuur bestaat uitprof. dr. L. Bouman, te Amsterdam; dr. J. Lara- merts van Buereo, te Amsterdamdr. J. Caspari, te 's-Hertogenboschmr. J. Everts, Keizersgracht 180 te Amsterdam,Secretaris; mr. G. T. J. de Joogb, te AmsterdamE. René van Ouwenailer, te Amsterdam ba ronesse L. de la Bassecour Caan, te 's-Gra- venhage; mej. M. C. Van Eeghen, te Am sterdam; en mej. A. J. Huidekoper, te Am sterdam. Het Bestuur der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk vergadert morgen in de St. Joriskerk om te voorzien in de vacatures, ontstaande door het periodiek altreden van de beereodr. H. H. Menlen- belt, pred. te Baarnsec. ds. D. P. Brans, pred. te Soest; ds. A. Gelderman, pred. te Bun schoten sec. d«. E. Postma, pred. te Blauw kapel; ds. H. Th. Barbas, pred. te Vreeland sec. ds. G. B. Fijnvandraat, prei. te Tien hoven H. Schoenmakers, ouderl. te Acht tienhoven; H. A. van Baak, ouderling te Zeist. De tijdelijke leening der Gemeente Amers foort ten bedrage van f71784.33 is afgeslo ten met de firma Metborst van Lutter- veld alhier. Belangbebbeuden nemen kennis van de publicatie aan het hoofd dezer nopens de inschrijving van leerlingen voor de JoDgens- en de Meisjesschool. Een brandweer-oefening, gisteravond ge houden, deed de jeugd te hoop loopen, die 't in haar onmeedoogendheid maar balf goed vond dat het slechts een oefening gold. De heer H. S. Valkenburg is beooemd tot boekhouder der N.V. aAmersfoortsche Tram weg Maatschappij^ De beer I. van Spiegel, sedert 188U onder wijzer aan de Jongensschool le soort, staat op ds voordracht ter benoeming tot onder wijzer aan school no. I te Apeldoorn. Majoor R. W. Wynmaleu, van het 2e re giment huzaren, is bevorderd tot luitenant kolonel by zyn tegenwoordig korps. De beer C. Spijkerboer heelt aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd bet doctoraal examen Geneeskunde, tweede gedeelte. De olTicieren der landmacht zullen met ingang van heden gedurende vyf dagen rouw dragen voor H. K. H. Prinses Marie der Nederlanden, Vorstin-weduwe van Wied. Ter gelegenheid van haar jaarvergadering hield de in November 1891 opgerichte ver- eenigiDg „Noe jungunt rosse" (de roxen vere mi- gen ons) Zondag v*n 11 tot 9 uur ir de groote zaal van „Amicitia" een roxendag, een vrije tentoonstelling, zonder programma ot prijzen, waarbij ieder, die op rozeoge- biea iets moois bad te laten zien, kon inzenden. Al aanstonds kan gezegd, dat de quaestie van het op tentoonstellingen gebruikelijke najagen van onderscheidingen geheel op den achtergrond is geraakt en dat de beroeps- kweekers en de liefhebber? desondanks, wel licht juist daarom, bijzonder hebben meege werkt om dezen eei-sten rozendag in bet stedeke aan de Eem volkomen te doen slagen. In xjjn oeningswoord herinnerde de Voor zitter, jhr. J. L Mock, uit Santpoort, dat dit maal niet de gebruikelijke tentoonstelling is uilgeschreven èn in verband roet den toe stand van de kas der vereeniging èn omdat door de wel wat groote en vroege warmte het feitelijk te laat was, op den gewonen ty 1 eea rozen-tentoonstelling te houden. In weerwil van deze tegenheden waren er vele honderden rozen, de eene al fraaier dan de andere, vooral in den voormiddag; want later had menige Koningin der bloe men sterk geleden onder het overdrukke bezoek. Vooral 's avonds was aan bijna alle bewaarheid het woord van den dichter, dat de roos »ne peut vivre ce que vivent les roses, l'espace d'un matin". De inzendingen waren te verdeelen in twee hooldgroependie van de liefhebbers en die van de beroepskweekers. Bij de eerste muntte én door het groote aantal èn door de schier eindelooze variëtei ten uit die van baroo J. M. van Pallandt van Muntenberg, te Arnhem, den gelukki gen eigenaar van 2 Hectaren rozenbedden, welke inzending, in alle gelijkvormige vaas jes op versche klaverzoden, op tafels over de geheele lengte der zaal was geëxposeerd. Als curiosa mogen zeker wel genoemd een blauwe roos, volgens het aangehechte kaar tje nVeilchenblau", en de Zéphyrine Drou- chio. een roos zonder doornen. Zeer trokken ook de aandacht de inzen ding van den heer Jac. Hackenberg, te Mid delburg, met de afgesneden rozen ia hoogst fractische verzend-doosvan barones Van ttersum, te Bennebrot-kvan lreule Sand- berg van den Essenburg, te Harderwyk van den heer N. G. Francken, te Eistvan jhr. Mock, te Santpoort; en van kapiteia- adjudant A. Hogervorsf, den yverigen mede werker in „Rosarium", die een prachl-col- lectie van 35 zijner schoonste variëteiten bad ten toon gesteld, van welke vooral Ma dame Abel Cbatenay door baar hoogen kleur veler aandacht trok. De beroepskweekers, waren mede bijzonder goed vertegenwoordigd. Zoo de Kon. rozen- kweekerij van Gebrs.Gratima. te Hoogeveen, met een gansche tafel vol. Haar catalogus met over de 1000 variëteiten was voor menigeen een zeer gewilde herinnering aan deze verrassend fraaie tentoonstelling; baar mededeeling, dat zij in October de thee- hybride «Prinses Juliana", een bij uitstek mooie stam- en perkroos, in den handel zal brengen, een aangename tijding. De beer J. G. Versteeg, te Arnhem, zond een zeer uitgebreide verzameling klimrozen in, die de zaal wonderfraai decoreerden. De inzending van den kweeker H. W. Teeuwseo, te Oosterbeek, trok bijzonder de aandacht door den fraaien vorm, de zeer mooie kleuren en den bijzonder fijnen geur vooral diens mrs. David Jardine en zyu George C. Waud, die in de zon niet verkleurt De kweekers L. H. Pollaert, te Meersen; P. J. Theunis, te Bergeyk M. Leendertz Co., te Steijl bij Tegelen, en firma H. A. Verschure, te Haps (N. Br.) exposeerden vooral nieuwe kruisingen. Om twee uur werd in de leeszaal de jaar vergadering gehouden, welke werd bijge woond door 20 leden. In zyn openingswoord bracht jhr. Mock dank aan de in^nders, die, ondanks de min der guustige weergesteldheid, toch zoo veel en zulke fraaie rozen hadden ingezonden. De notulen der vergadering, 1 September 1909 in het gebouw der groote tuinbouw tentoonstelling te Zeist gehouden, werden nu gelezen en met een kleine wijziging vastgesteld. De Voorzitter deelde hierna mede, dal de plannen voor het rosarium, door de ver eeniging te Utrecht te stichten, guostig ont haal uebv.en gevonden by Burgemeester en Wethouders dier Gemeente. De stukken cir- culeeren thans by het Bestuur, dat weldra in „Rosarium", het tijdschrift der vereeni- ging, nadere mededeeling hierover hoopt te doen. Vervolgens werd het jaarverslag gelezen en ongewjjzigd vastgesteld. Daarin wordt dankgebracht aan mr. P. L Baudet, den vader der vereeniging, die in bet afgeloopen ianr aftrad als Secretaris, doch als Bestuurslid behouden bleef; en aan den heer E. E. M. J. Kromme, die wegens vertrek naar Indië ophield Bestuurslid te zyn en da vereeniging vooral verplichtte door zyn keurige photographiscbe opnamen van nieuwe rozensoorieu. Herinnerd wordt aan het financieel mis lukken der landbouw-tentoonstelling te Zeist, waarbij de vereeniging haar geheele waar borgsom van f 250 io boette. Ten slotte wordt geconstateerd, dat de liefhebberij voor bet kweeken van rozen hier te lande merkbaar vooruitgaat, al bleef het ledental ook stationair op 294. De rekening en verantwoording van den Penningmeester beeft, bij een ontvangst van f 1041.45, een goed saldo van f 136.05, doch sluit feitelijk mit een tekort van f487.16 omdat eenige rekeningen nog betaald moe ten worden. De commissie, slaande de ver gadering aangewez n oir» haar na te zien, zal in bet vereenigings-orgaan rapport uit brengen. De Voorzitter deed namens het Bestuur toezegging, dat bet met wys beleid al het geoorloofde zal doen om den fioancieelen toestand te verbeteren en goeden moed heeft, nog dit jaar wper k flot te geraken. De heeren A. Hoger vorst, jhr. J. L. Mock en M. J. baron Van PalUndt, die periodiek aftraden, werden alsnu by acclamatie her benoemd als Bestuurslid. De heer E. E. M. J. Kromme, sedert de oplichting lid en tot zyn vertrek naar Oost- Indië Bestuurslid der vereeniging, werd ver volgens benoemd tot Eerelid. Vrij geruimen tijd werd hierna besteed aan het behandelen van Statuten en Huis houdelijk reglement, die nagenoeg ongewij zigd werden vastgesteld. Zy hebben wel be staan sedert de oprichting Ier vereeniging, doch zijn door de vredelievendheid oironv-r noodig geweest. Ook in verband met de op- richiing van rosaria is het echter gewenscht, rechtspersoonlijkheid te vragen en daartoe zyn Statuten noodig. By de nu volgende rondvraag werd ver zocht te bewerken, dat de spoorweg-maat schappijen steeds bloemen voor tentoonstel lingen of keuringen verzenden als passagiers- goed. Tot dusver is het een goedheid als zij dit doende beambten mogen echter zeggen,,'t zijn bloemendus dubbele vracht". Door gewone verzending Ijjden de bloemen te veel. Het Bestuur zal het verzoek overbrengen aan de spoorweg- maatschappijen cn hoop» den gunstigen uilslag weldra van de leden te kunnen melden. Hierna deelde de Voorzitter mede, dal de jury, bestaande uit de heeren jhr. J. L. Mock, G. A. van Kossum en J. G. Versteeg, de nieuw-gewonnen rozen heeft gekeurd, doch niet heeft kunnen besluiteii.de gouden medaille der vereeniging toe te kennen aan eey der variëteiten. Zij stelde echter voor, in het nsjaar te herkeurenvan de firma H. A. Verschure Zn., te Haps, de thee hybride «La Hiillande", kruising van Marchi oness of Londonderry met Weisse Mamzn Cocbet; van de firma Leenders Co., te Steil, no. 24C8, rose d'Eiran, en no. 2346, crimson rambler lutea; en van den heer W. Lourens, le Arnhem, no. 71. een zaailing zonder nadere aanduiding. Ten slotte dankte spr. zeer in 't bijzonder de heeren Baudet en Hogervorst voor bet zeer vple, dat zy gedaan hebben om deze eerste rozen-tentoonstelling te Amersfoort mogelijk te maken en voor den velen arbeid. Zaterdag en den halven nacht daarvoor be steed om een zóo fraaie expositie te verkrijgen (daverend applaus). Hierna werd de vergadering gesloten. Tot vyf uur werd de tentoonstelling be zocht door by na 400 betalende bezoekers in den avond, toen de algemeene toegangsprijs 25 cent was, door ruim 105 personen. Ook in financieel opzicht is zy dus boven ieders verwachting geslaagd. liet Bestuur van N. J. 11. had de zeer ge waardeerde welwillendheid de rozen, welke bet best waren gebleven, ter beschikking te stellen van het St. Elisabeths gast- of zie kenhuis. Zeer opmerkelijk was wel dat de Amers- foortsche bloemisten, zelfs de zeer goede, die, elders inzendend telkens de mooiste prijzen verwerven, geen van allen hebben ingezonden. Mogen we een der Bestuursle den gelooven dan zou een hunner zelfs heb ben beweerd, dat deze tentoonstelling was in het nadeel der bloemisten te Amersfoort. Dat is toch wol hoogst kortzichtig. En wat nog erger is, dit optreden heelt zeer de aandacht getrokken van menigeen, vooral van hen, die goede afnemers pleegden te 2yn van de bier gevestigde bloemisten. Omstreeks kwart na achtpn opende de beer L. M. Houbaer als Voorzitter der re- gelings-commissie het stedelijk kegel-concours, dat tot 25 Juli wordt gehouden op de gladde baan der sociëteit «Vereeniging". Spr. noemde het een uitstekend denk beeld, dat deze wedstrijd wederom daar werd gehouden, een aangename ontspanning na voor menig deelnemer ingespannen dag taak, en bracht dank aan het Sociteits-be- stuur, dat zijn go>*de zorgen weer wydde aan de sniegelgla Idebaan, aan de commisrie, welke de fraaie pryzen, alle hier ter stede gekocht, uitzocht en aan hen die medailles en pryzen beschikbaar stelden voor de korps- wedstryden voor welke oók bestemd is de wisselbeker. Nadat op zijn verzoek de heeren W. van den Donker en A. Nelkens de baan hadden geïnspecteerd, zyn «lang leven de Amers- loortsche k^gelaars" door het stryk-orkestje was beantwoord met een fanfare en Van Aaken's «Kegelmarsch" wis aangeheven, opende de Voorzitter den wedstryd met een kosteljjken poedel. Vóór half negen echter werd de eerste „alle negen" geworpen. 't Spel is begonnen en tot b\j eenen voort gezet om Zondag met niet minder animo te worden vooitgezet en gisier te worden vervolgd. Zoo zal het de ganscbe maand doorgaan. De UtrechUche voetbal-clubs blyven in de Westelijke competitie van den N. V. B. Zondagmiddag had op H. V. C.'a terrein een zeer interessante wedstrijd plaats. H. V. C. zou den strijd aanbinden tegen een sterk elftal uit Amsterdam, samengesteld uit speleis van drie tweede klas-clubs van den Neder- landsche voetbal-bond. Ais om drie uur de scheidsrechter begin nen fluit, stelt H. V. C. zich volledig op, waartegen de Trekvogels het volgende elftal in het veil brengen: Drees (A. F. C. IV) doel; Brugman (V. V. A. I) achter; Pelser (Aj.ix I), SchoefTiart (Ajax I) Vis (A. F. O. I) midden; Smit (A. F. C. III) Grazeels (\jax II) Jjbst (V. V. A. I) lzaaks (A. F.G II) en Heinert (A. F. C. Ill) voor. De Trek vogels speelden dus met tien man. Na een wederzydsche terreinverkenning nempn de Trekvogels het spel in handen en laten dikwijls zeer mooi voetbal in het veld zien, maar vóór doel mist altijd het Juist* sclio'. terwyl de H. V. C.-backs door mooie, verre schoten zorgen, dat hun doelman niet behoeft te visschen. Na eenige mooie rennen van de H. V. C. buitenspelers treedt de rust puntloos in. Direct na de thee komt H. V. C., wind en zon mede hrbbende, geducht opzetten en doelpunt alras onhoudbaar door haar links uiterst. Na tien minuten spelen, is de stand opgevoerd tot 2—0. Als eenigan tyd later de Trekvogel-doelman te vroeg uitloopt, heeft de H. V. C, middenvoor geen moeite om het derde doelpunt in de leege goal te zettrn. Nu vinden de Trekvogels het echter welletjes en overstelpend komen ze opzetten, doch doelpunteu blyft ui', hoewel een keihard schot tegen de paal beter lot verdiend hid. Even later is het tijd en heeft H. V. C. ver diend, alhoewel eeuigszina geflatteerd, ge wonnen. H. V. C. bood daarop haar gasten een rijtoer door de stad aan. H. V. C. geluk gewenscht met deze over winning, temeer daar dit de eerste nederlaag is dien deze zomer-combinatie in twee jaar geleden heeft. De eerste wedrennen op de baan van „Blrkhoven" zullen worden gehouden op Zondagen 17 en 24 Juli. Uit den verkoop der Joliana-bloempjea hier ter stede kan do plaatselijke Vereeniging tot bestrijding der tuberculose tien kinderen uitzenden met vacantie-kolonies. De eerste twee gaan 4 Juli vier weken lang naar de R. K. vacantie-kolonie te Egmond aan den Hoef. De Burgemeester he«ft vergunning gewei gerd voor don optocht mot vaandels en muziek, op 3 Juli hier te houden door het Uirechtsch propaganda-coraité voor afschaf fing van het gebruik van sterkedrank. Met ingang van 9 Juli zullen de stoom schepen van de Maatschappij «Nederland" niet meer vertrekken van de Handelskade, doch van de Ykade te Amsterdam. By de gister door architect W. H. Kam gehouden aanbesteding voor het verbouwen der israëlietische godsdienstschool aan de Drieringensteeg werd ing -schreven als volgt J. van Keulen f1720. E. J. Kuntz. f1700, J. G. van der Geest flTW), N. Wolfswinkel f 1690, G. Mostertman f 1670, J. Lablans f 1G31, A. van der Velde I 1GÜ0, en J. Roe- huizen f 1579.90. Het wei k werd gegund aan den minsten inschrijver. De zaak van L. van D. tegen A. V. L. M.S. heeft thans ook gediend voor bet Hof te Amsterdam, da», evenals de Rechtbank te Utrecht, den klager in het ongelijk stelde. Aan den Woestijcerweg leidde de reeds lang bestaan hebbende veete tusschen H. en Van der P. tot een twist, die alras oversloeg in een handgemeen, waarbij ten slo:te H. oen bijtwood en Van der P. een steekwond opliep, die door arts Kamerling worden ver zorgd. De justitie zal wel het laatste woord spreken. Een reeds bejaarde dame uil RarneveM, die Vrijdig een fietstochtje naar Amersfoort had gemaakt, kwam op den terugweg in bot sing met een zwaar beladen wagen van de firma Van V. Ernstig aan het hoofd gewond, werd de wielrydster door een in de buurt wonenden landbouwer per rijtuig naar een geneesheer te Rarneveld overgebracht. Verleden Woensdagmiddag wist een man gebruik te maken van dn alwezigheid der geestelijkheid van de 8t. Henricus-kerk aan de Bor-straat om io die kerk eenige koperen voorwerpen ter waarde van nog geen rijks daalder te stelen. Onwaar is, dat gestolen zouden zyn een gouden waschschaalijp, een zilveren beker on twee gouden altaarschellen en even onjuist, dat de dader te Hilversum zou zyn aange houden. Het signalement van don vermoedeiyken dader is onmiddellijk bekend gemaakt io een Buitengewoon politieblad. Wees nederig als tot Wijsheid gij wilt geraken. Wees nederiger nog, wanneer gjj Wysheid veroverd hebt.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2