Stadsnieuws De kopbalken liggen in ryen van twee neven elkaar; ook de kattekoppen zijn op dubbele ryen geplaatst. De 280 kattekoppen nu moeten de stellages, de poutrelles en den toren oplichten. Een tiental kattekoppen wordt in horizontale richting tusschen kerk en toren geplaatst en deze moeten het geheele getimmerte met den toren over de rollen op de spoorweg staven doen voortrollen. Hoogst waarschijnlijk, ja, bijna zeker, zal de toren van de fundamenten worden losge scheurd en opgelicht aanstaanden Maandag 25 Juli, des ochtends omtrent 11 uur. Daarna zullen een paar dagen noodig zijn om hier en daar nog metselwerk los te kappen en afbraak weg te ruimen en vervolgens zal uien het gevaarte verrollen, hetgeen een dag of acht zal vorderen. Men verwacht een grooten toevloed van belangstellenden, vooral bouwkundigen, en om dien stroom van menschen eenigszins te stuiten, maar óok om de schuld der kerk, die nog een 20 000 franc bedraagt, eeniger- mate te delgen, wordt een toegangsprijs geheven van slechts éen franc. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER vau AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden dat schietoefeningen zullen plaats hebben van 22 Juli tot en niet 13 Augustus a.s. van ver schillende verdedigingswerken in de stelling van Den Helder. a. van het fort Kijkduin, waarbij de zee onveilig is tusschen de ware richtingen Z.W. en N.W. tot op S00O M. van het fort b. van het werk Kaaphoofd, waarbij onveilig wordt gemaakt een 9ector tusschen de ware richtingen N.W. en N.N.O. of tusschen de ware richtingen West en Noord, tot op 4500 M. van het werk c. van het fort Erfprins, waarbij het onvei lige terrein ligt tusschen de ware richtingen West en N.N.O. tot op hoogstens 9000 M. van het fort dat de onveilige sector vóór elk fort zal wor den aangegeven door bakens, op het fort of op de zeewering geplaatst en welvoor Kijkduin door een stel bakens, voorzien van een ronde schijf; voor Kaaphoofd door oen stel bakens, voorzien van een driehoek voor Erfprins door 2 stel bakens, waarvan éen stel, voorzien van 2 dwarslatten, de O.-iijke gren9 en éen titel, voorzien van 1 dwarslat, de W.-lijkt grens aan geeft dat op de dagen waarop gevuurd wordt, van den lichttoren van Kijkduin of het fort Kijk- duiu en van de betr ikken forten cene roode vlag zal waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt; dut bovendien op den avond vóór en op de dagen waarop gevuurd wordt, een waarschu wingsbord zal geplaatst worden op het terrein van den gemeentelijken vïschafslag te Nieuwe- diep; dat, indien een stoomvaartuig tot waar schuwen of sleepen aanwezig is, zal, indien de oefeningen zulk9 toelaten, aan kleinere vaartui gen desgewenscht bulp worden verleend om uit den onveiligeu sector te komen dat op 26 en zoonoodig ook op 27 Juli a. s. van het fort Pampus zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbii onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen N.W. door Noord tot Z.O.t.Z. (191°) tot op 4500 M. van het fort; dal op :'S en zoonoodig ook op 29 Juli a.s. gelijksoortige oefeningen zullen worden gehou den. waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door «Ie ware lichtingen O.N.O. door Oost tot Z.O.t.Z. (79°) tot op 4500 M. vau het fort; dat op de dagen, waarop gevuurd wordt, van het fort Pampus ten roode vlag zal waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt dat bovendien tegelijkertijd en op de zelfde wijze roode vlaggen zullen waaien van de bat terijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbat- terij nabij Muiden en den kerktoren te Mui dei berg dat op 27 cn 28 cn zoonoodig ook op 29 en 30 Juli a.s. van het we'k aan het IJ voor Die merdam gevuurd zal worden met geweerpatronen uit mitrailleurs, waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen N.W. door Noord tot Oost (135°) tot op 2500 M. van de kustbatterij aldaar; dat op de dagen, waarop gevuurd wordt, van de kustbatterij een roode vlag zal waaien, die 3 uur vóór het begin der schietproef halfstok cu éen uur vóór de schietproef geheel voorge heschen wordt dat bovendien tegelijkertijd en op de zelfde wijze roode vlaggen zullen waaien van de West- batterij nabij Muiden en van de kustbatterij van hei werk aan het IJ op het vuurtoreneiland. Amersfoort, 21 Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Ds. A. E. F. Junod, Evang. Luthersch predikant te 's-Gravenhage, gedurende de vacature-ds. De Meijere consulent van de Lutberschc gemeente bier, hoopt hier Zondag ochtend in de Lutbersehe kerk den doop te bedienen. In de Remonstrantsche kerk zal Zondag voorgaan prof. ds. II. IJ. Groenewegen, uit Leiden. De Minister van Financiën heeft aan de Gemeentebesturen meegedeeld, dat het be drag der Ryks-uitkeering aan de Gemeenten, ingevolge de Wet van 24 Mei 1897, zal wor den berekend naai het cijfer der bevolking volgens de uitkomsten der jongste volkstel ling en dus niet naar de opgaven van de statistiek. Waaruit volgt, dat bij die zyn telkaarten niet behoorlyk invulde de Gemeente een niet onbelangrijk geldelijk nadeel beeft be rokkend. In de jongste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken maakte de Voor zitter gewag van een correspondentie tus schen Burgemeester en Wethouders van Amersfoort en den Minister van Waterstaat over de verbetering van bet vaarwater der Eem. In verband hiermee kan het voor sommi gen van belang zyn, te weten, dat het voor Amersfoort zoo zeer brandend vraagstuk der verbetering van zijn oenigen waterweg bij lauge na niet dugteekent van den laatsten tijd al is bet door allerlei omstandigheden weder meer op den voorgrond geschoven. Immers in 1057 werd een baak gesteld aan den zeekant bewesteu den Eemmond omdat de schippers het gat slecht konden vin den. Later is die baak veranderd in een ton. Daar de Eem van tijd tot tijd aanmerkelijk was toegeloopon, werd in 1588 besloten haar te verdiepeu en te verbreeden en werden de Gemeenten langs de rivier aangeschreven om, zooals zij dit in 1555 en 1580 gewend waren, te verhelpen. Verschillende Gemeenten maakten bezwaar en 't liep uit op een weigering. De stad Amersfoort, die baar rechten wilde handhaveD, ontving toen van de Staten der Provincie op 1 Mei 1589 het volgende be sluit „Gedelibereert op 't aangeven van Peter van Dam, van weegen die stad Amersfoort gedaan, mitsgaders op de missive van de Regeeiders vaD deselve stad, in dato 19 April 1589, nopende 't verdiepen van de Eem, is geresolveert, dat men aan den Maar schalk en do gemeyne dorpen van Eemland schrijven sal, dat zij met die van Amersfoort de Eem helpen verdiepen naar oude gewoonte, opdat de schepen bekwamelijk aan de Melm en in de stad komen mogen". Waarop de Eem nog in dat zelfde jaar verdiept en wederom eenigszius verbreed is. !n 1613 verkreeg de rivier de wijdte en breedte zooals tegenwoordig. Vervolgens is door Haar Edele Mogende de Staten 's Lands van Utrecht in 1616 op gericht een Collegie van Watergraaf en zeven Heemraden met een Cameraar, welke het opzicht hebben over de voorschreve Rivier de Eem, oude Eem, Beeken en aankleven van dien, en gehouden zijo, de selie in goe den staat te onderhouden, te weten de Eem op zulke breedte als die voor twee jaren bevonden wierdt, en de diepte op zes en een halve voet onder de klotsen, doe reets geslagen of namaals noch te slaan". De plaatselijke afdeeliug der S. D. A. P. heeft tot candidaat gesteld voor het lidmaat schap van den Gemeenteraad in district 111 (vacature-Sanders) den heer J. Hofland. De overige kies-vereeuigingen vergaderen heden- of morgenavond. De candidaats-stelliog, de zoogenaamde verkiezing, heeft ten Raadbuize plaats op Donderdag 28 Juli. De stemming en de herstemming, zoo noodig, zullen geschieden op 9 en 19 Augustus. Uil den regenmeter hier is Maandagoch tend afgetapt 3.6 m.M. neerslag. Hoe ongelijk de regenval bij dat zware weer was, blijkt uit bet volgende. Er viel van Zondag jl. te Groningen 2, te Helder 16, te Amsterdam 33 (waarvan 3'2 in twee uur tijds), te Utrecht 4, te Vlissitigeu 5, te Maas tricht 24 en te Zulfen 30 m.M. Meldden we in een vong nummer, dat de aanslag-biljetten voor de plaatselijke Inkom sten-belasting niet op tijd konden verzonden, thans zijn ze bezorgd aan de aangeslagenen. In verband met dit later verzenden, ver valt de eerste termijn in Augustus, moet de helft zijn betaald uiterlijk 15 November, en moet bet geheele aanslag op zijn laatst 31 Januari voldaan zyn. Gedurende het verlof aan den heer A. NijbofF verleend van 23 Juli tol 4 Augustus is de heer S. Posthuma belast met de waar neming der functiën van Commissaris van politie. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt Zaterdagavond 8 uur een buitengewone opeubare vergadedering ten Raadbuize. Mr. C. M. van Voorst Vader, advocaat en procureur hier, is met ingaDg van 25 Juli benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger te Amersfoort. De heer R. Groenveld, Commies ter Ge meente-secretarie en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand hier, is benoemd tot leeraar aan den cursus tot opleiding in de Gemeente-administratie, ingesteld door de. provinciale afdeeling Utrecht van den Ned Bond van Gemeente-ambtenaren, welke cur sus thans 30 leerlingen telt. Mejuffrouw M. Jansen is uit 22 sollicitan ten benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school van de Ned.-Hervormde kerk te Bun schoten. Mejuffrouw A. C. Busquet behaalde het diploma voor piano-leerares van de Ned. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Zij is reeds in het bezit van het diploma piano van de Ned. Toonkunstenaars-vereeui- g'ng- Mej. Agatha M. Beumée is gekozen tot 2e Secretares van den Ned. Gymnasiasten- bond. Van de eerste ploeg welke deelnam aan het eind-examen van Boogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in d9 provincie Utrecht zijn j. a. geslaagd G. Th. Bruyn, Cornelia H. (Sacha) Kroese, H. W. van der Toom, J. Ypes en F. J. van Holthe, allen van de ge meentelijke Hoogere Burgerschool te Amers foort. Van do 20 candidaten der drie scholen in de Provincie slaagden er 15. De heeren J. Stuurop en J. van der Vlugt behaalden de akte Boekhoudeu van «Mercu- rius», de Federatie van handels- en kautoor- hediendeti in Nederland. Van de 399 candidaten voor die akte wer den er 196 afgewezen. Te Amsterdam is Dinsdag in den ouder dom van 81 jaar overleden de beer R. H. F. Ronte, oud-inspecteur der H..1J S. M. Langer dan 40 jaren heeft hij de Maat schappij op voorbeeldige wijze gediend, o.a. als Inspecteur te Amersfoort, laatstelijk als afdeelingschef aan bet Hoofdbestuur te Am sterdam. Een toonbeeld van ijver en plichtsbetrach ting, stond bij bij het Hoofdbestuur der Maatschappij en bij bet personeel in hoog aanzien. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Ronte genoot sinds een twaalftal jaren de welverdiende rust. Het dubbele zilveren feest aandeAmers- foortscbe Broodfabriek, dat van den Directeur den heer W. H. Meursing en dat van den machinist P. Tulen, is gister met groote opgewektheid gevierd. In hel feestelijk versierde brood-magazijn werd de heer Meursing omtrent 10 uur bin nengeleid en in tegenwoordigheid van het geheele personeel, thans een 70 man tegen 4 in 1885, door den boekhouder, den heer H. S. Valkenburg, hartelijk toegesproken. Als bewys van waardeering van het aandeel, dat de heer Meursing heeft gehad in de uitbreiding der fabriek en van de sympathie welke hij van ziju personeel mag ondervinden, werd den Directeur aangeboden de »Scboven- binder" van Aug. Falise, bet prachtige beeld, dat op de jongste tentoonstelling te Utrecht werd bekroond en hier ter stede geëtaleerd is geweest. Up het notenhouten voetstuk, een mooi stuk werk van den meubelmaker C. W. Holl, is een koperen plaat aangebracht, waarop: «18851910. Aangeboden door het personeel van Meursing's machinale fabriek van gebak, te Amersfoort, aan huunen hoog- geaebten patroon, den WelEdelGeb. heer W. H. Meursing". De jubilaris, blijkbaar verrast, dankte voor dit geschenk, dat een waardige plaats zal krijgen in zijn privé-kantoor. Naar g<*lang van den diensttijd ontving ieder een gratificatie, terwijl allen werden onthaald en ook bun gezinnen niet werden vergeten. Uok een extra vrije dag wacht allen. Hierna begaven allen zich naar ds even eens keurig versierde macbiue-kamer, waar Tulen en zijn vrouw werden geluk gewenscht. De heer Meursing stelde hem ten voor beeld aan het overige personeel en bood hem als herinnering een gouden burloge met ins criptie aan, waarna de meesterknecht E. van den Broek bem namens het personeel ver raste roet een keurig schoorsteen-garnituur, bestaande uit pendule met kaudelabres. De Burger weesjes, die ieder jaar éen dagje uit de stad gaan, zullen Maandag een bezoek brengen aan Nijmegen. Generaal-majoor J. A. Roeloffs, bevelheb ber in de tweede militaire afdeeling, kwam hedenochtend hier, ter inspectie van de mi litaire gebouwen. Kapitein V. Noest, van den Generalen staf, begaf zich gisteren met majoor F. Dell en majoor jhr. G. A. A. Alting von Geusau van dien staf, naai' de Legerplaats by Oldebroek om als loden der verwapeningscommissie te coufereeren met den Directeur der artille rie-schietschool, majoor E. J. de Bock. De plaatselijke afdeeling van de Ned. ver- eeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken vergaderde Maandagavond o. a. ter benoeming van afgevaardigden naar het con gres te Zwolle, waartoe werden benoemd de heer P. van der Gerde en Th. W. Eggink. Een langdurige, soms heftige discussie, ontspon zich over al dan niet vrije colportage van andere lectuur dan die over geheelont houding tijdens de jongste meeting op »Het Stort", welk verschil van inzicht ten gevolge had het uittreden van vijf leden. jBlonde duinen" is de titel van den nieu wen album welke de firma Verkade Co, van de bakkerij »De ruiter", fe Zaandam, heelt doen vervaardigen voor de verzame laars harer overbekende, leerzame plaatjes. De plaatjes voor „Blonde Duinen" zijn in hoofdzaak geteekend door den beer Wencke bach alleen de vogels werden weder door Jan van Oort verzorgd. Jan Voermau Jr. werkte aan dezen album niet mee, daar by druk bezig is met de voorbereidende studiën voor een volgenden album, die grootendeels door hem zal worden geïllustreerd. Dank zij den stevigon stempelband, door Wenckebach outworpen, is de uitvoering van het werkje solieder dan van de vorige al bums, terwijl ook het papier veel zwaarder is, ten einde de teekeningen beter te doen uitkomen. »Nu wij, zoo zegt Jac. P. Thijsse, aan een tweede reeks van onze Natuur-albums begin nen, mag ik wel eenige woorden zeggen om trent de bedoeling en de beteekenis van bet werk. Wij mogen wel zeggen, dat do oor- sproukelijke bedoeling, de be' u'dering van den bloei der industrie-inrichting van myn vrienden Verkade, langzamerhand op den achtergrond is geraakt. Wie de Jaargetijden- albums kant en klaar voor zich heeft, zal allerminst den indruk krijgen, van te doen te hebben met een reclame-uitgave. Wan neer Wenckebach, Voerman, Van Oort eo ik aao 't werk zijn, dan denken wij ook in 't geheel niet aan de oevers van de Zaan, maar wei aau de vriendeiijke eigenaars, die den gelukkigeD inval hebben gehad, alles zóo in te richten, dat tienduizenden jongelui op gemakkelijke en weinig kostbare manier in 't bezit kunnen komen van goede gekleurde afbeeldingen van onze Nederlandscbe planten en dieren. En wij hopen, 'lat hierdoor be vorderd zal worden de omgang met de natuur." Dat de bewerkers in hun hoop zullen teleur gesteld worden, behoeft men niet te vreezen. Maakten we reeds melding van de groote belaogstelling in de lootjes der 39iste Staats loterij, we kunnen thans nog meedeelen, dat bij den collecteur hier Maandag van 8 tot 2 uur het éen vraag was naar de pa piertjes. in even 6 uur tijds was alles schoon uit verkocht. De nakomelingen der oude Flehiters heb ben zich waardige afstammelingen betoond van de speelzieke Batavieren. Aan de Centrale botermyn werd Dinsdag aangevoerd 13 725 Kilo ongezouten en 1200 Kilo gezouten fabrieksboter onder Ryks-con- trole. De prys was f 1.10 a f 1.19. Voor de rechthebbenden zyn aan het Com missariaat van politie terug te bekomen een rozenkrans, een pef, een ceiutuur en een horloge-ketting. Goede raad is als regen. Hoe zachter hij valt, des te dieper dringt hij door. "Uit den omtrek Het Koninklijk gezin wordt Zaterdag 30 Juli voor een tiendaagsch verblyf op «Soestdijk" verwacht. Door de Inspecteurs der afdeeling Gooi-en Eemland van de Ned. vereeniging tot be scherming van dieren zijn in de eerste zes maanden van dit jaar ruim 130 processen-ver baal opgemaakt wegens dierenmishandeling, het gebruiken van gewonde trekdieren, of van trekdieren onder de maat, enz. terwijl nog in een groot aantal gevallen gewaar schuwd en hulp verleend werd. Ook op het vervoer van vep, het uithalen van vogelnesten, enz. bleef zooveel mogelijk bun aandacht gevestigd. In de jongste vergadering van de onder afdeling Baarn der V. P. N. deelde een der leden mede, dat hij van 6 kippen van 11 Augustus 1909 tot 19 Juli 894 eieren gehad heeft en de diereu aan voeder gekost hebben f 40.90, zoodat ieder ei kwam op 4y2 cent. Waaruit blijkt, dat kippenbouden geen dure liefhebberij is als men ze maar met oordeel voert en juist behandelt. En dit leert de V. P. N. baar leden wel. De heer J. H. de Vidal de Saint Germain, Gemeente-Secretaris van Harderwijk, heeft tegen 1 Januari ontslag gevraagd. Burgemeester en Wethouders stelden den Raad voor, dit ontslag eervol te verleenen met toekenning van pensioen. Voor de Dinsdag te Utrecht door het Pro vinciaal Bestuur namens het Ministerie van Waterstaat gehouden aanbesteding voor het uitvoeren van bapgerwerk in het Merwede- kanaal, raming f45 000, is geen enkel biljet Ingekomen. Ztiudag werd gehouden de circuit auto-ra ce Ostende—Brugge—Blankenberg enterug.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2