Stadsnieuws. te engageeren, al verstond hij ook niet de kunst om in verschillende vreemde talen te kunnen correspondeeren. Gelukkig gaat het meer en meer dien kant uit. Het vroeger zoo geminachte ambacht wordt merkbaar gerehabiliteerd. Dat komt doordat de kunst als 't ware beslag legt op eiken tak van nijverheid. En het kunstam bacht vraagt naar ontwikkelde werk lui. Daarom doen ouders dan ook veel beter hun zoons te leeren, dat handenarbeid even goed adelt als geestesarbeid. Het zit 'm niet in boord en manchet. Üok de blauwe kiel kun achting afdwingen, mits de persoon die hem draagt hem weet te eeren. Precies het zelfde geldt voor den toekom stige» handelsman. Dat vele ouders hierin dan een vinger wijzing mogen zien. Laten ze van hun zoon naar zijn lust en aanlog een bekwaam vak man maken. Handenarbeid van iemand, met een goed denkend hoofd zal steeds worden gewaardeerd en goede vaklui zijn er nooit te veel. K K X N I S G E V I N G. Ter-visie-ligging opgave van candidate». De BURGEMEESTER dor Gemeeute AMERS FOORT maukt bekond, dat de bij hem ingeleverde opgaven van candiduten voor de op heden ge houden verkieziug. ter vervulling var éene plaats in den Gemeenteraad (Kiesdistrict III) evenals het door hem opgemankte proces-verbaal van sluiting der candidatenlijst, ter Gemeente-secre tarie voor een ieder ter inzage liggen dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Amersfoort, 28 Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. In de Luthersche kerk bier hoopt aan staanden Zoudagochtend voor te gaan ds. H. Makkink, Evaug. Luthersch predikant te 's-Hertogenbosch. In de Remonstrantscbe kerk is, met af wijking van den rooster, aanstaanden Zon dag geen dienst. Voor deu Doopsgezinden kring hoopt voor te gaan ds. P. üosterbaan, uit Hilversum mede met afwijking van het spreekbeurten- lystje. De indeeling der lotelingen van de lichting 1010 der Nationale militie, bestemd voor volledige oefening, Z3l plaats bebben op 23 September in het Militair logement aan de Lauge Nieuwstraat te Utrecht, beginnende des ochtends half negen met de lotelingen uit de Gemeente Utrecht, en daarna die van de overige Gemeenten der Provincie. Het aantal brieveu, handelende over dienst zaken, geadresseerd aan den Directeur der Rijks Postspaarbank, met b ij voeging v a 'i diens familienaam, neamt der mate toe, dat deze zich, in het belang der schrijvers, genoopt ziet, voor zoodanige adres seering te waarschuwen. Alleen brieven gericht »aan den Directeur der Rijks Postspaarbank te Amsterdam" zonder meer zijn vrij van port. Voegt men echter aan het adres diens familienaam toe, dan wordt de brief als van persoonlijken aard beschouwd en uit dien hooide niet alleen met port bezwaard, doch loopt "men uok kans, dat het schrijven bij diens afwezigheid, inzonderheid bij verlof, ecnigeu tijd oubebaudeld blijft. Op 15 Januari 1910 bedroeg het aantal' scholen in de Provincie Utrecht 250, waar aan waren verbonden 1373 onderwijzers van bijstand eo 200 kwcekelingen. Leze scholen werden bezocht door 22907 jongens en 22 034 meisjus. Van dit leerlingtal ontvingen openh.-iar onderwijs 12 574 jongens en 10363 raei:-;es en bijzonder onderwijs 10333 jonger.s en 11071 meisjes. Kosteloos onderwijs ontvin gen 5788 jongens en 5606 meisjes, waar van 7131 leerlingen behoorden tot het open baar en 4263 tot het bijzonder onderwijs. By de heden gehouden verkiezing voor den Gemeenteraad ter vrrjiening in de vacature, ontstaan door het bedanken door den heer Th. Sanders, werden candidaten- lysten ingeleverd voor de heer enM. van Heluma, J. Hofland en W, H. Kam. De stemmiDg heeft plaats op 9 Augustus. De leerlingen der hoogste twee klassen van de openbare Lagere scholen Beekstraat en Koniogsstraat gingen hedenochtend naar Amsterdam en onder meer sArtis" bezoeken. Hut gaoscbe jaar hebben zij biervoor ge spaard en wat er aan de verblijfkosten ontbrak, is weder door kindervrienden bijgepast. De beer M. A. Klein, sedert 1873 boek handelaar aan den Hof bier, is na korte on gesteldheid Dinsdag in deu ouderdom van 69 jaar overleden. Ds. G. W. C. Vunderink is benoemd tot afgevaardigde van *!3oaz", de Cbr. patroons- i vereeniging in Nederland, naar de van 6 tot 8 September te 's-Gravenhage te houden conferentie voor sociale verzekering. De heer D. F. vau der Pant is benoemd tot lid der Redactie van het »Bataviaasch Nieuwsblad". Yan de derdegroep leerlingen der Hoogere Burgerschool te Amersfoort, die van Maandag tot gister deeluameu aan hel mondeling eind examen zijn allen geslaagd, to weten: It. N. Bar vou Hemmersweil, Óh. W. F. Paine Strieker, C. J. Holst van Ingen, W. Strick van Linschoten, G. A. Schone en O. G. J. Gorter. Van de 19 leerlingen der scholen in de Provincie Utrecht, die gister examen deden, werden er 4 afgewezen, benevens de 2 extranei. L. A. A. van Hamers veld legde met gun stig gevolg af bet examen Meer uitgebreid Lager onderwijs. De heer A. M. Welers Bettink, candidaat tot den H. dienst, thans te Utrecht, heeft aangenomen het beroep naar de Ned. Her vormde gemeente te Veldhoven, bij Eind hoven. Luitenant-kolonel C. M. A. Douglas is met ingang van 1 Augustus hersteld in actieven dienst en benoemd tot provinciaal-adjudant in Limburg. Evenals onlaDgsop «Het Loo» is Dinsdag ook de voorgenomen luin-partij op «Soestdijk» binnenshuis gegeven moeten worden. Er waren een goede 300 genoodigden H. M. de Koninpin-Moeder vertoefde van goed 3 tot bij 5 uur te midden van haar gasten. Ook dezen winter zal, bij voldoende be langstelling van den kant der miliciens, weder een landbouwcursus voor het garnizoen wor den gegeven. Generaal-majoor G. A. Buhlman, comman dant der 4e divisie, vei trok hedenochtend met kolonel F. H. W. H. Spieringhs, com mandant van het 5e regiment infanierie, naar de Legerplaats bij Harskamp om daar tot morgen de schietoefeningen bij te wonen. De stafmuziek van het 5e regiment, die daar thans ook kampeert, keert hier Maan dagavond terug om .deel te nemen aan de parade voor H. M. de Koningin-Moeder op 2 Augustus, Het daar vertoevende detachement .van het 5e regiment infanterie marcheert 3 Au gustus naar Amersfoort terug. Dinsdagavond bracht mgr. H. van de Wete ring, aartsbisschop van Utrecht, met den Vicaris-generaal en den Deken van Utrecht een bezoek aan het thans voltooide St. Al- phonsus-retraitenhuis bij Birkhovenen betuig- ile zijn tevredenheid over de zeer practische inrichting van het gebouw. Na het vertrek der bezoekers werden de kapel en de lokalen ingezegend door den Pator-provinciaal. De heer H. S. Valkenburg heelt in de Dinsdagavond gehouden vergadering der plaatselijke afdeeling van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren meegedeeld, dat hij om drukke bezigheden uiterlijk in September wenscht af ie treden als Voor zitter dier afdeeling. Een besluit, dat met groot leedwezen werd vernomen. In een gisteravond gehouden vergadering van de R.K. coöperatieve vereeniging »De Voorzorg"' is deze omgezet in een spaarkas- vereeniginp, wel verwant aan. doch geheel afgescheiden van den R.K. Volksbond. De Statuten dezer >R.K. spaarkas" wer den vastgesteld en zullen ter goedkeuring worden opgezonden. Tot leden der commissie van toezicht wer den gekozen de heerenrar. H. W. J. M. de Jong, J. VY. Jorissen, Tb. C. V. ter Maat en P. J. Hamers. Hel Bestuur werd saamgesteld als volgt: A. A. van Ooijen, Voorzitter; J. Beus, On der-voorzitter J. van Noorden Penningmees ter; Tb. Verhaar, M. van Groenestein, S. Kraan, C. J. van den Heuvel, C. van Bar- len en W. van Koelen. Een woord van bijzonderen dank werd gebracht aan rar. De Jong voor het zeer vele, dat bij heeft gedaan voor het stand brengen van deze vooral voor den werkman nuttige instelling. De ruiterclub, die bij Oranje-feesten dik wijls goede diensten bewees, heeft Dinsdag avond het lot gedeeld van zoo menige vereeni ging te Amersfoortzij is ontbonden. Enkele leden zyu sedert de oprichting ge trouwd, andere geëngageerd, weer andere ven rokken en zoo bleven er slechts zeer enkelen over. En dit vlak voor de ringryderij. Van verschillende zyden komen blijken van belangstelling om in het seizoen een inza meling te houden in zomerhotels en pensions ter dekking van het tekort van 16600 gut- den van het 28 Juli te openen zomer- en win terverblijf, het koloniehuis sZwartendyk" van het Centraal-geriootscliap van kiuder-herstel- lings- en vacantie-kolonies te Egraond-aan- zee. In de 7 koloniehuizen van het Centraal- genootschap is plaats besproken of zijn ver pleegd gedurende 4 weken 1500 kinderen. Alleen voor de Septembergroepen zijD nog bedden beschikbaar. Tot heden is reeds, tegen het vorig jaar, een vermeerdering aan te wijzen vau 244 kinderen. Een H. V. C.-combinalie speelde Zondag te Harderwijk een oefenspel tegen de voetbal club van «Het negende" aldaar, welke laatste won met 3—1. Er werd heel mooi spel te zien gegeven De jeugdige Amersfoortsche zwem- en polo-club kan nog iets anders dan goed geor ganiseerde feestjes geveu. Aan deu grooten Nalionalen zwemwedstrijd, Zondag te Amsterdam gehouden, namen vier barer leden deel. En twee verwierven een prijs; H.J.Smit een derden voor den afstand over 80 Meter, en C, Makker den eersten voor den afstand over 240 Meter, met voorgift. Hun tijden waren 1 minuut 1375 seconde en 3 minuten 51 seconden. Gelyk we reeds meedeelden, worden aan staanden Zondagmiddag door den Nederland- schen Wieier Bond niet de A. N. W. B. wegwedstrijden gehouden. Vertrek van „De Hertekop" om 1.10 voor de 50 K.M. (Hertekop tot Ede); om 1.20 voor de 25 K.M. Voor den langen afstand zijn er 47 deel nemers voor den korten 75. De wedstrijden gaan door, hoe slecht weer en weg ook zijn mogen. Ter voorkoming vau verdere ongelukken houde men deu weg zooveel mogelijk vry en rijde zelf rechtshoude men kinderen zonder geleide binnenshuis; late men geen honden los loopenen verwijdere men ge vaarlijke voorwerpen, zoomede glas en spij kers, van den weg. Zegt bet voort! Het vliegterrein van do firma Verwey Lugard op de Soesterheide zal weldra voor het publiek definitief worden afgezet. Dit zal worden kenbaar gemaakt door ijzeren borden in den vorm van vliegmachines, waarop het bekende artikel 461 van het Wetboek van Strafrecht. Het Wrigbt-toestel is bijna gereed. Verder zal nog gevlogen worden met een Blériot en een vliegmachine volgens het systeem Hilgers, een anderhalfdekker, welk toestel ook spoedig gereed zal zijn. Weldra zal op hel terrein te Ede meteen Bléiiot-machine gevlogen worden en wel des ochtends vroeg of bij het vallen van den avond. Aan de Centrale botermijo werd Dinsdag aangevoerd 10300 Kilo ongezouten en 1775 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks-keur. De prys was f 1.13 a fl.24. Men zij er aan herinnerd, dat, ook in eigen belaug, moet gelet op het broeien van het hooi en er zoo spoedig mogelijk dient ge waarschuwd als er gevaar dreigi. Een man en een vrouw, die ook verleden week wegens openbare dronkenschap moesten opgeborgen, kregen gister weer logis sans déjeüner in 't groene huis naast den Kei. Een minderjarig meisje uit Finsterwolde, dat te Utrecht rondzwieif, is gister door de politie hier overgenomen en in de richting Zwolle geloid. Aan het Commissariaat vau politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een biandkastsleutel, in de tram gevonden; een zeer mooi zilveren lepeltje, door den Reinigingsdienst in het huisvuil aangetroffen een parapluie, een Teddy-beer, een sportgor- del en een ledige portemonnaie, op den open baren weg gevonden. In den afgeloopen nacht is een poging tot inbraak gedaan in het Bergkwartier. Een ruit werd naar alle regelen der kunst aan den buitenkant los gesneden, doch barstte toen zy zou worden uitgenomen omdat zij ook aan de binnenzijde was vastgemaakt. De poging is bierby gestaakt oradut do dader ontdekking vreesde. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde den 57-jarigen man, die 26 Juni J. van de Pol, aan den Woestijgerweg, zoo ernstig met een mes verwondde en o. a. diens Imker long raakte, tot acht maanden gevangenis straf. Geld is een goede dienaar, maar een slecht meester als het ons de baas is. TJlt den omtrok H. M. de Koningin-Moeder liet gisteroch tend weer een krans hechten aan het graf- teeken van ChristoiTel Pullman. Aan de Gemeente Bunschoten is een voor schot van f30509 gegeven uit 's Rijks kas ten behoeve van den bouw van arbeiders woningen. Men schrijft uit Eemnes: RegeD, regen, regen, alle dagen regen 't Is voor den boer verdrietig volop werk te hebben en niet te kunnen werken Die nu in de lage hooilanden aan 't hooien zijn of nog moeten, treffen het slecht. De rogge staat grootendeels gebonden op 't veld en wordt er natuurlyk niet beter op. Men meende met den roggebouw zoo vroeg klaar te zul len zyn, en nu is het weer mis. Door de zware regens is ook de boekweit op vele velden neergeslagen, en ze stond zoo mooi. Dit gewas iionigde zoo goed dit jaar en nu zitten de arme bijijes gansch werkeloos in den korf. Met een enkel woord konden we in de stads-editie van het vorig nummer melding maken van het ontzettende ongeluk, dat de familie Kolfschoten, te Oud-Leusden, Dins dagmiddag trof door den plotseling dood van het 10 jarig dochtertje. Hoe het eigenlijk is gebeurd, is niet vol komen juist bekend. Het justitiieel onderzoek is nog niet afgeloopen. Maar volgens oogentuigen passeerden, juist toen de school' uitging, twee auto's uit Zeist den Leusderweg. Vooral de eerst-', de L 442, bestuurd door den heer E., J. E. B., uit Over- veen, joeg ontzettend hard. Het meisje sprong, om van de speelplaats der school op den weg te komen, over een plas en werd op het zeilde oogenblik door de linker lantaarn der auto aau het hoofd geraakt, zóo, dat de dood oumiddellijk intrad. Gewond aan hoofd, hals en beenen werd de kleine Mina binnengedragen bij den heer Keete, waar al spoedig ook kwam een dokter, door de andere auto, en twee pleegzusters door den heer Nefkens met zijn auto gehaald. De dokter kou slechts de dood constatee- ren. De bestuurder der auto deed zelf aangifte van bet ongeval bij de politis hier, welke hem echter verwees naar die te Leusden. Te Nijkerk is een candidaten-lijst voor deu Raad ten huize van hem, dte naarstig de handteekeningen had verzameld en die de lijst zorgvuldig in een koffiezak had opgebor gen, weggeraakt. Er zijn dan ook maar drie candidaten voor de éene vacature; de vierde blyft voorloo- pig buiten spel. Een wel zeer actueel boekje is verschenen bij do Ned. Kiosken-maatschappij, te Rotter dam; eeD Gids voor Brussel en de Wereld tentoonstelling, diedaar thans wordtgehouden. Een boek van 96 bladzijden druks, in fliuken letter, zoodat het al wandelend kan worden geraadpleegd, en voorzien van heel goede afbeeldingen van de hooldinonumenten van België's prachtige hoofdstad. Eeu goede, uitvoerige en gemakkelijk te raadplegen gids, die in hoofdzaak is bedacht voor ééa verblijf van een paar dagen, dus het voordeel heeft, niet te veel te geven. Eu een gids, die niets kost dan eeu brief- kaart Daar tiet kantoor van do Ned. Kiosken maatschappij, Wijnhaven 85 te Rotterdam; want dit zendt eiken belangstellende den Gids kosteloos toe. Van den tekst, die geschreven werd door iemand die Brussel door eu duor kent, zijn een 30 pagina's gewijd aan de stad Brussel en de overige aan de tentoonstelling, aan afbeeldingen en natuurlijk aan reclames, zonder welke immers de Guls niet kosteloos zou kunnen worden aangeboden reclames die bovendien het boekje geenzins ontsieren. Eenige zeer goede raadgevingen en uit stekende wenschen aan het slot maken het gebruik van bet boekje tot een heel zekeren wegwyzer. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat hier te lande niets zoozeer de oprichting van electriciteits-fabrieken heelt tegen ge houden als de ongunstige financieele resul taten, welke eenige centrales hebben opge leverd. Men vreesde het voorbeeld te volgen, maar al te vaak uit het oog verliezend, dat die ongunstige resultaten bijna steeds bet logisch gevolg waren van fouten in den op zet, die op zichzelf gereede verklaring vin den in de omstandigheid, dat de ontwerpers omtrent tal van factoren in den bliude rondtastteu omdat men voor Nederlandsche toestanden bruikbaar vergelijkings-materiaal miste. Daarom is het een goede gedachte ge weest van het Bureau van electrotechnisclie adviezen, te 's-Gravenhage, het licht te doen zien «Eenige opmerkingen over den bouw en het beheer van de Nederlandsche elec triciteits-fabrieken in verband met Jaarver slagen eu rapporten van den laalston tyd». De bundel, 30 pagina's groot-kwarto met goede afbeeldingen en leerrijke graphische voorstellingen eu tabellen, zal eenvraagbaak zijn voor Gemeentebesturen die de mogelijk heid eener electrische centrale willen over wegen. De rijksdaalder, daaraan besteed,zal onge twijfeld welbesteed zijn. Voor dien luttelen prys is het boek te

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2