No. 7847. 59e Jaargang. OP REIS. Stadsnieuws. FIRMA A H V*N CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsda Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per II maand,-n f franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 00 centelke regel meer 10 cent. Rij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kos eloos. Legale, olïicieëlo- en onteigenings- advertebtiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht on kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de ineasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telefoon 19 Aan onze abonné's die tijdelijk elders binnen- dan wel buitenlands, vertoeven wordt op aanvrage, en met duidelijk© opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de Araersfoortscbe Courant" tjjdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. 219 der Gemeentewei, Doen te weten, dat de Rekening van ontvang sten en uitgaven der Gemeente over het jaar 1909, door hen aan deu Gemeenteraad aange boden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddag?, op de plaatselijke Secre tarie voor eenieder ler lezing zal liggen, en dat men van voorzegde rekening afschrift kan be komen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, 28 Juli 1910. De Secretaris, J. K. H. DE BEAUFORT. loco-Secretaris. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetene dat «Ie Raad (tez'r Gemeente z.il vergaderen op Woensdag don 8 Augustus aanstaande, des namiddags te l'/i ure. Amersfoort, 29 Ju'i 1910. De Bu'geiupp ter voornoemd, WUIJT1ERS. De zogen der beschaving. Wie het te doen is om een totaal indruk van een berglandschap zal zich niet tevreden stellen met hier en daar een kjjkje te nemen, maar zal trachten om op een zoodanige hoogte komen, dat hg zooveel mogelijk het ganse he landschap overzien kan. Dat is evenzeer noodig, als men een overzicht wil hebben van den loop der beschaving in verschillende tijdperkeu en landen. Dat moet men zich Ook op een hoog standpunt plaatsen, vanwaar men een ruim en onbelemmerd uitzicht heeft, wil raeu geen gevaar loopen oin in het zelfde euvel te vervallen als de menschen, die voor hand liggende feiten en plaatselijke gebeurtenissen tot hun maatstaf nemen. Die menschen zullen, om eens een voorbeeld te noemen, als ge over din zegen der beschaving uitweidt, u tegen voeren„ja, 't is wat moois, dat de beschaving ons gebracht heeft. De arbeiders zjjn machines geworden, die in groote fabrieken hun eentonigen arbeid verrichten moeten. De rondtrekkende Nomaden uit vroeger tijden hadden het heel wat beter". Zulke menschen voeren als tegenbe wijzen afzonderljjke verschijnselen aan, die door andere wetten beheerscht wor den en het behoeft geen betoog, dat zjj daardoor de juiste beoordeeling eener algemeene wet in den weg staan. O zeker, er is veel leelijks, veel kwaads waar te nemen, dag aan dag, op het pla neetje dat wjj bewonen, maar daardoor is hst bewjjs nog niet geleverd, dat schoonheid, goedheid en geluk, die lang zaam op aarde ontstonden, niet voort durend in wasdom zouden toenemen. Een in steen gekrast dierenfiguur was het kleine begin, waaruit de prachtige schilderijen ouzer groote «meesters zijn ontstaan, welker beschouwing ons zoo veel genot bezorgd. De hut van leem is iü den loop der eeuwen gemetamor- phoseerd in de prachtige gebouwen, die allerwege onze aandacht trekken, en uit het eenvoudige, eentonige herderslied, begeleid op een Pansfluit, is geworden de heerlijke, instrumentale en vocale muziek onzer dagen, waaruit een stem van een betere wereld ons tegenkliukt. Daar is niemand, die dit zal tegen spreken maar als men tot de menschen zegt, dat naast de. schoonheid ook de goed heid en het geluk voor volmaking vatbaar zijn, dan trekken de meesten dit in twij fel. Eu toch is slechts een terugblik op onze historische en natuurwetenschappe lijke ervaring noodig om ons te doen inzien, dat de ontwikkeling dezer dingen geleidelijk is voortgegaan. De ruwe en eenvoudige toestand levert nog een bewijs hiervoor. Eerst de boo- gero ontwikkeling bracht bet betere voort. Let eens op, boe ons woord „ruwheid" nog een dubbele beteekenis heeft. Bjj levenlooze dingen beduidt het onbehaag lijke vorujoosbeid bij menscheljjke we zens boosheid, wreedheid, kortom slecht heid. Omgekeerd gebruikt men het woord „veredeling" zoowel voor de vermeerde ring van de bladereu der roos, voor de toenemende sappigheid van de vrucht, als voor de verfijning van het gemoed. Tientallen eeuweu zjjn noodig geweest, om ook op dit gebied bot edele te doen rjjpeu. Eveuiniu als er rozen bloeiden ten dage, waarop de aardkorst nog niet was afgekoeld, kon uien fijngevoeligheid verwachten onder barbaarsclie volkstam men. Goedheid en geluk hebben een gelijke ontwikkeliuggeschiedenis achter zich als de schoonheid. Het aantal goede men schen neemt onophoudelijk toe en de zin dezer goede menschen gaat voort met zich te veredelen. Voorbeen was er slechts éeu deugd, de moedig gebruikte kracht, iu tal van vormeu openbaart de goed heid zich in onze dagen al meer en meer neigt onze gezindheid naar zachtmoedig heid en liefderijkheid. Hiervan getuigen onze nieuwere wet boeken, hiervan spreken onze schrijvers, zingen onze dichters; onze schilders ma len geen bloedige tooneelen meer, of het moest wezen ik denk aan Wierz om ons van afschuw ervoor te vervullen. Woorden als het „alles begrijpen, is al les vergeven" getuigen niet alleen van goedheid des baiteu, maar ook van een boogere wijsbegeerte. Niet een verloren paradijs beklagen wij, maar hoopvol zien wij uit uaar een, dat verworven kan worden en dat het geslacht der toekomst wenkt. Door het toenemen van het goede op aarde, 'zal de smart afnemen, evenals de ziekten afnemen door het toenemen der geneeskuudige keunis en door verminde- riug der ellende, die de kweekster van ziekten is. De misdaad, de haat, de onwetend heid zullen minder worden, omdat raen- schenliefde en kennis vermeerderen. De zefde barmhartigheid, die eens het lloode Kruis in aauzjjn riep, zal straks de gan- sehe wereld in een band des vredes be sluiten. Het schietmasker bespaart het slacht vee angst en ljjdenchloroform en an dere verdooveude middelen heffen de pjjn der heelkundige operaties op. Zóo vindt de liefde, die de hoogste uitdrukking van het goede is, nu dit, dan weer iets anders uit, waardoor de 9om vun het geluk in onze samenleving voor tnensch en dier grootor wordt. Overal verdrijft, voor wie ogeu heeft om te zien, het licht de schaduw, zien wij het ruwe zich veredelen, de waarheid zege vieren over de dwaling. En dat gaat zoo voort in de eeuwen, die nog moeten ziju. Op den grooten dag der toekomst zal liet menschdom, na eeuwen lang gezocht te hebben, bij de vlammenbron der liefde zich rustig neer zetten en aanschouwen, wat nu nog geen oog heelt gezien en toch het hart der menschen heeft voorgevoeld, van het oogenblik, waarop de eerste vraag naar het vanwaar en waarheen stamelend van menschenlippeu vernomen werd. Dit geeft te denken. De «Mïuichencr neueste Ndchrichten'" wijst op een studie van Henri Labron, getiteld «L'expansion jjponaise au Siam et a Java" en voorkomende in de «Revue politique et parlementaire''. Ten aanzien van onze Oost-I'.dische be zittingen zegt de schrijver, dat de Japanners er niet aau denker, Java rechtstreeks binnen te dringen, omdat het klimaat hun te tropi-ch ismaar zegt b|j de tot Japanners genaturaliseerde Chiueezen vin Formosa nemen in aantal toe, en al betuekeuen zij met. hun 56'i000 k"ppen nie^veel egenovcr de 30000Ut>0 Muleiers van het eiland, zij zijn toch altijd negoiim ml t.-;liijker dan de op Java wonende 05001) Europeanen. Nu komt een io Japan sedert vele jaren door den Volksvertegenwoordiger Takekochi Jos-iboero gevoerde levendige agitatie er op neer, dat de Soenda-eilanden bestemd zyo, Japansche koloniën te worden. Gemakkelijker dan de Fransche, de Eogelsehe of de I Amerikaansche bezittingen kunnen de Neder- landsehe genomen worden. Nederland, zegt deze stokebrand, is een land van den tienden rang, klein, zwak, algelegen. Het dankt zijn bestaan aan d<-n naijver der mogendhedenslechts op de ondei linge Ijverzucht van de Eompeesche Staten berust de veiligheid van Nelei lundsch-Indië. De internationale toestand zal echter niet altyd de zelfde blijven on komt het eens tot een verdeeling, dan mag Japan wel aanspraak m-iken op het leeuwenaandeel. Japan wordt byzonder aangetrokken door In t strategisch belang van Straat Soenda, tusschen Java en Sumatra. «Het is tijd vervolgthy #dil Japan een einde maakt aan de ongeremdheid, dat een klein land als Nederiand zulke reusachtige en zulke vruchtbare gebieden bezit als de Soenda-eilanden". Hot is wel boud gezegd en geeft reden tot nadenken. Herinnerd zij, dat morgen hier alleen geopend is de apotheok van den heer Th. C. V. ter Maat, firma Kok Zn., Hof '2. De «Staatscourant" van gister bevat de Wet van 14 Juli 1910 houdende bepalingen ter bescherming van trekhonden. Zy treedt in werking op een nader dooi de Koningin te bepalen dag. Ry de Tweede Kamer der Stat en-generaal is ing'-komen een wetsontwerp tot wgziging der Gezondheidswet, teneinde een goede leiding der inspectie, zoowel uit technisch als administratief oogpunt, to waarborgen. De Centrale Raad kiijgt een adviseerende taak en ingesteld worden vak-hoofdinspecteui s voor het Kijk en territoriulo vak-inspecteurs. Do Staatscommissie voor den middenstand heeft Donderdag behandeld een concept wetsontwerp, houdende maatregelen ter bevordering van contante betaling. Aangezien hiermede de verschillende on derwerpen, welke by de commhsie aanhan gig waren, zyn afgehandeld, besloot zy haar verdere werkzaamheden op te schorten tot na de verschijning van het rapport der Enquóte-commissie. In verband mot den jaardag van H. M. de Koningin-Moeder zal de Gemeenteraad nit t Dinsdag- doch Woensdagmiddag ver gaderen. Agenda voor de openbare vergadering van den Itnad der UeiiKonte Amersfoort op Woens- d'g 3 Augustus 1910 drr. middiigs half twee 1. Bi-nueuiing van onderwijzeressen in de Nuttge handwerken uun de openbnre Lagere school 2e Boort in de Ilellesiruut, en ito open bare I.ngere scholen 3e soort in de Koiiingsalraai, de Püiitonburgi rli.ttii en de Beekstraat. 2. Voorstel vun Burgemeester en Wethouders lot verlcenen vun eervol ontslag uan den onder wijzer A. Gaasbeek (ondi rwyzeropenbtue Lugere school Beekstraat.) 8. Aanbeveling van Burgemeester en Wet houders voor de benoeming van een lid der Commissie vnn toezicht op het Lager onderwys (vacature-Du M>-yere). 4. Voorstel vun Uurgcmocster en Wethouders iot_ splitsing vun de Ce kiusse der Jongensschool. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende de loonen van werklieden, werkzaam aau de Gnsfubriok, bij de Reiniging en de Fabricage. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende de jaarwedden van bet perso neel van puliiie. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders b< treffende de splitsing van de klussen der iioogcre Burgerschool en tol verst-rking vun het personeel der Uoogero Burgerschool door do aanstelling van lydilyke leerkrachten voor den cursus 1910/1911. 8. Voorstel vun Burgemeester en Wethou- derc tot benoeming van een tijdelijk Leraar in do Nederltindscho taai en letterkunde en de Geschiedenis, en van ecu tydelijk buitengewoon Lear es iu de Gymnastiek aan du Hoogere Bur- guisehool voor den cursus 1910/1911. 9. Voorsul van Burgemeester en Wethou- dvrs lot machtiging van hun college lot onder- ha ndsche verhuring vun een perceel weiland te Hoogland, 10. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tut machtiging van hun college tot verkoop v.ur een purtij veldkuien. 11. Voorstel vun Burgemoister en Wethou ders tot verharding van den weg vuu du Kleiuo Koppel naar het urrein der Gemeente reiniging. 12. Voorstel vun Burgemeester en Wethou- houders tot vaststelling van deu nuurn voor de nieuw uangolegde laan vf>or het huis van den heer De Groot. 18. Voorstul van Burgemooater en Wethou- deis tot vastutulling van de ruoilynen voor de Ringluan en voor de nieuw uungeteg io tuun (I'.iulus Buyslaun). 11. Oubevvooubiiurverklaring van do perceelen Hellestraat nos. 82, 80, 38 en -10 en St.-Juas- korkhof nos. 19 en 21. 15. Voorstel vun Burgemeester en Wethou ders betr- ffeudele. een beroep, ingesteld door R. de Hurts tegen de afwijzende beschikking door Burgumeoslei en Wethouders op een bouwnanvruge gegeven, en 2e. een verzoek tot wijziging van de rooilyn voor hot perceel Langestrua 88. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende een beroep, ingesteld door A. Builenbos tegen eeno afwijzende beschikking door Burgemeester en Wethouders op een bouw- uanvruge gegeven. 17. Benoeming van een stembureau ter ver kiezing van éen lid vun den Gemeenteraad in het derde kiesdistrict. 18. Vaststelling van het 4e en het 5egedeelte van het primitief kohier der Inkomstenbelasting dienst 1910. Onder dagtiekeniug vnn 28 Juli hebben Bur gemeester on Wethouders uan den Raad over gelegd de Rekening der Gemeente over het dienstjaar 1909, met alle daarbij behooroude bescheiden en met vermelding van hetgeen zij te hunner verantwoording dienstig achten. Zij sluit met een bedrag f 83b 735.29 in oat-

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1