Donderdag 25 Augustus 1910. i No. 7858. 59e Jaargang. OP REIS. FIRMA A H VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p ih Q Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ostous j. KORTEGRACHT9 Telefoon 19. Aan onze abonné's die tijdelijk elders binnen- dan wel buitenlands, vertoeven wordt op aanvrage, en met duidelyke opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook uiet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de Amersfoortscbe Courant" tijdens hun "uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezeteuen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 30 Augustus aanstaande, des namiddngs te l1/» ure. Amersfoort, 25 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd, CELOSSE, Wetb., loco-Burg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 87 der Drankwet brengen ter openbare kennis le dat bij hen is iug. diend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholooudenden drank, anderen dan sterkedrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door GIJSBERTUS MESLAND, in twee beneden voorlokaliteiten van bet perceel Kerkstraat no. 4, alhier; 2e dat binnen twee weken na deze bekendmaking ieder tegen het verleenen van het verlof sohrifie- ljjke bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort, 25 Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. CELOSSE, Wetb., loco-Burg. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van bet publiek, dat een door H. R. KRUL, Directeur der Naamlooze Venuootscbap „Patria", ingediend verzoek, met bijlagen, om ver gunning tot bet opriebt -n van eene snelpersdrukkerij, gedreven door een gasmotor vau 5 l'.K. in bet perceel alhier gelegen aan den Uirechtscheweg No. 30, bij bet Kadaster bekend onder Sectie C. No. 1133, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag den 8 September nan s' aande, des voormiddags te half elf uren, gelegen heid ten Rasdhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of vau een of meer z'gner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hiuderw.t, zijn volgons de bestaande jurisprudentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig mt kei 7 der Hinderwet Voor het Gemeentebestuur of éen of meer zijuer leden zijn verschenen, leneiude hunnt bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 25 Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, CELOSSE. Wetb., loco-Burg. Florence Nightingale. Met den dood van Florence Nightin gale, de door de geheele beschaafde wereld bekende vrouw, die 13 dezer in den ouderdom vau bijna 91 jaren te Lon den overleed, is een edele, zelfopofferende verschijning heengegaan, dit een groot- sche levenstaak heeft vervuld. Enkele bijzonderheden uit die aan op- offeriugen zoo rijke leven mogen hier een plaats vinden. Verplaatsen wij ons in de Krirn, waar in den winter van 1854 op 1855 ver- eenigde legerafdeelingen van Engeland, Frankrijk en Turkije tegen eeu groote krijgsmacht van Uuslaud vochten. De veldslagen waren moorddadig; nog moord dadiger echter waren de ziekten en ont beringen, die de troepen teisterden, de Engelsche het meest doordien er voor hen bijzonder slecht was gezorgd. De „Times" ontving hierover vreese- lijke berichten van ziju oorlogscorrespon dent-, William Howard Russell, deneeni gen vertegenwoordiger der Engelsche Pers bij het verbonden leger. Hij stond slecht aangeschreven bij de Engelsche bevelhebbers. Zij hadden hem gaarne verwijderd, omdat zyu mededeelingen in Engeland een storm van verontwaardi ging wekten, vooral tegen de Regeeriug, die, den oorlog blijkbaar niet ernstig genoeg opvattend, haar troepen onvol doende uitgerust teu strijde had gezon den. Een goede hospitaaldienst ontbrak, er was gebrek aan dokters, verplegers en verbandmiddelen. In Russell's boek over dien oorlog, waarin het staal en het vuur van den vyand nog niet het achtste deel bedroeg van het verlies veroorzaakt door de ont beringen der campagne, lezen wij over dien veldtocht: „In Juli 1854, toen het Engelsche le ger rond Warna was saamgetrokken en allerhanden kampziekteu aan de versprei ding der cholera vooraf gingen, steeg het aantal zieken tot 6937. In Septem ber waren er al 11 613, in November 16 846, in December 18693 en in Janu ari 1855 wat het outzettende aantal van 23076 bereikt. Er stierven 390 offi cierenen 20 707 manschappen; 1407 of ficieren en 14 901 manschappen werden invalide naar het huis gezouden. Eeu totale vermindering van 35 598 krijgs lieden. Er stierven 2755 in het gevecht en 1619 bezweken aan hekomen wonden; in het geheel 4374. „De toestand van ons leger was in derdaad ellendig, deerniswekkend, hart brekend. Het had geen schoenen en geen kapotj.issen. Officieren gingen in vodden en konijnenvellen; manschappen gingen in broodzakken en lompen. Geen medi cijnen, geen beschutting. Week aau week zwoegen in modder en sneeuw. In ver scheurde tenten blootgesteld aau de meedoogenlooze stormen van een Russi- schen winter. In open loopgraven over geleverd aan het vuur vau eeu vastbe sloten en ondernetnenden vijand, nacht eu dag bestookt door de slapelooze ko zakken. Gekampeerd op een doorweekten grond, bedektmet sneeuw of bezaaid met plassen vuil water, verontreinigd door lijken van paarden. Eu deze dagelijksche ellenden en verschrikkingen had ik te beschrijven om de waarheid te vertellen en geen vrees te toonen". De slag van Alma, 20 September 185 4 geleverd, was het eerste bloedig samen treffen der legermachten. De beschrijving daarvan, door Russell in de „Times" gegeven, opende den En gelsehen de oogeu voor de nalatigheid der Regeeriug. Na dien slag was bet veld bezaaid met dooden eu gewonden. De laatste lagen, zouder hulp, te kreu nen van de pijn. De dokters konden het verbinden en verzorgen niet af. „De ge wonden waren er slecht aan toe", schreef Russell. „Het was ontzettend, te zien, hoe zij in de brandende zon lagen, zon der iemand om naar hem om te zien". Toen de Eugelschen dat lazen, trilden hun harten van deernis en verontwaar diging. De „Times" opeude een geldin- zamtding om de gewonden te helpen, de strijdenden van schoeisel eu kleeding te voorzien. Het hart eeuer 32-jarige Engel sche dame werd door die verhalen innig bewogen. In haar gemoed vereeuigde zij de smart der natie, op het slagveld ver wekt. Men kende haar niet. Door som migen aangezien voor een mistress, (ge huwde dame) door anderen voor eeu (miss jongedame) vroeg iedereen „Wie is zij toch 1" Spoedig genoeg bleek, dat men te doen had met een dame, nobel van hart, edel moedig van karakter, groot van moed, eeu sieraad van haar geslacht. Zij ver zocht neen zij 3meekte de Engel sche Regeering (volgens eeu andere lezing vroeg de Regeering het haar) met een staf liefdezusters naar het slagveld te mogen gaan om er de strydendeu gerust te stellen, den gewonden hulp te verlee nen, den dooden de oogleden te sluiten. Er was gevaar aan verbonden, doch dat woog niet in haar schaal van liet le. Zij hoorde hier het kreunen van de hulp- looze lijdenden ginds. De Engelsche Re geering had nog bezwaren, doch zij over won die en ging. Spoedig was zij op het slagveld bezig en ziehier een beschrijving van haar no bel, onvermoeid werken „Waar de ziekte zich in haar gevaar lij ksten vorm vertoont en de hand des verwoesters nabij is, daar kan men deze onvergelijkelijke vrouw zeker vinden. Haar weldadige tegenwoordigheid is een invloed van groot gemak, zelfs temidden der worstelingen van een zinkende na tuur. Zij is in deze hospitalen een zegen uitdeelende engel. En als haar tengere figuur rustig door de gangen glijdt, krijgt het gelaat van iederen armen man, die op de lijdenssponde ligt, een zachte uit drukking van dankbaarheid. Wanneer alle medische ambtenareu zich vcor den nacht ter ruste begeveu en rust en duis ternis over de mijlen lange rijen van ter neder geworpen zieken heerschen, kan men de dame met eeu lampje iu haar hand eenzaam zieu roudgaau. Het popu laire instinct zag in haar terecht een heldin, toen zij Engeland verliet voor haar zending van menschenliefde. Wie haar teedere figuur en zwakke gezond heid zag, kou niet nalaten, zich over haar bezorgd te maken, Aan het hart van een waarachtige vrouw,de mauieren eener dame en buiteugewoue begaafdheid, paart zij een verbazend kalm oordeel, vaardigheid en beslistheid van karakter". Zij deed nog meer. De Krira was nog maar een begin. Toen na haar terugkomst, alwaar zij tot het vertrek der laatste Engelsche soldaten bleef, een nationale geldinza meling werd gehouden als herinnering aan haar werelberoemd geworden ver- plegingswerk, weigerde zij iets van dat geld voor zich persoonlijk te aanvaarden. Er wtrd f 540 000 hijeen gebracht en op haar uitdrukkelijk verlaugeu werden de renten van dat fouds aangewend voor de opleiding van verpleegsters. De opleidingsschool van het St. Tho mas-hospitaal en vau het King's college hospitaal danken daaraan haar ontstaan. Méér dan 50 jaar was de verpleging haar alles; maar de edele vrouw was haar gezondheid kwijt. De vermoeienissen, in den Krimoorlog doorgestaan, hadden haar toch al zwakke gezondheid onher stelbaar geknakt. Het helpen en genezen vau lijdende soldaten maakte haar zelf tot'invalide. Zij werd daardoor aan haar kamer gekluisterd eu kon jaren lang niet van haar bed opstaan. Doch, hoe zwak haar lichaam ook was, haar stalen geest behield haar tot in haar 91ste jaar in het leven. De deelneming in haar dood was alge meen. Het Engelsche Koningspaar zond de nabestaanden een hartelyk telegram van deelneming. Men wilde het stoffelijk hulsel van deze heidia bijzetten iu de St. Pauls-kathedraal, doch op haar uitdrukkelijk verlangen moesten haar nabestaanden dit weigeren. Zonder eenig vertoon, even eenvoudig als zy had geleefd, werd Zaterdagmiddag den 20steu, het stoffelijk overschot van „de dame met het lampje" ter aarde besteld te Romsey, een dorpje in Wiltshire. Aldaar had miss Forence Nightingale een familiegraf laten oprichten voor haar ouders, bij wie zij kwam te rusten. Zou der voorafgaaude mededeeling eu daar door schier onopgemerkt werd 's ochtends haar lijk uit haar woning te Londen naar Waterloo-station vervoerd. Bij het passeeren vau Buckingham-paleis en de greuadierskazerne kwam de wacht in het geweer en presenteerde de wapens voor het lyk, dat per spoor naar Romsey werd vervoerd en, na een plechtigen dienst in het kerkje aldaar, in haar laatste rustplaats gelegd. Inmiddels werd te Londen in de St. Paul's kathedraal eveneens een plechtige lijkdienst gehouden, uitgaande van het Ministerie van Oorlog. Die plechtigheid werd bijgewoond door Hof en Regeeriug, een 500 ziekenver pleegsters in kostuum, veteranen uit den Krimoorlog, officieren van de regimenten die deelnameu aau dien oorlog, verte genwoordigers vau den Koning, lands- en stadsbestuur, vau deu Aartsbisschop van Canterbury, van allerlei ziekenhuizen, enz. Van alle kanten waren bloemen en kransen gezonden als laatste hulde aan de overleden „heldin der ziekenverple ging". Daaronder was ook een bloemstuk in den vorm van een lamp, dat herin nerde aan den bijnaam „de vrouw met de lamp", welke luar werd gegeven door de gewondeu, die zij geregeld 's avonds kwam troosten en opbeuren De opsom ming van de bloemen en huldeblijken vult een geheele kleingedrukte kolom in de groote Engelsche bladen. Bovenaan staat vermeld een krans van Koningin Alexandra, met het opschrift: „Aan Florence Nightingale, de groote weldoen ster der lijdende meusehheid". Naar Engelsche gewooute werd geen preek gehouden, eukel gebeden en ge zongen, Aangrijpend voerden orgel, ka pel eu tamboers der Coldstream-guards gezamenlijk den doodeumarsch uit. En de schare zong ten slotte„The king of love my shepherd is". Alles ter «ere van de „Koniugin der liefdezusters". Aanbestedingen. Is het stelsel van aanbesteden, zonals dat hier te lande gebruikelijk is, wel het meest aanbevelenswaardige Ziedaar een vraag, die zoowel aanbeste- dors als uitvoerders van werken, naar men in het dagelijksch leven bij herhaling boo- ren kan, zeer dikwijls stellen. Zulks te recht of ten onrechte Laten wij, schrijft de »Utr. Crt.", ter be antwoording van die vraag eens nagaan hoe men elders te werk gaat. Immers de wijze van aanbesteding, die in Frankrijk wordt gevolgd en in Helgië, wijkt nogal sterk af van ons stelsel. Bij ons verbindt de aannemer zich om een bepaald werk voor een voorat vastge stelde som uit te voeren, behoudens verre-

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1