Gemengd nieuws. Maar niet alleen voor militaire doeleinden is dit voeituig geschikt. Meer nog kan het uitnemende diensten bewyzen in kleine Ge meenten. die xieb de weelde van een kost baren ziekenwagen niet kunnen veroorloven en soms toch wel in de treurige verplichting geraken, eeu patiënt me: spoed naar het ziekenhuis in een naburige Gemeente te moeten vervoeren. Daartoe is het voldoende, dat zulk een Gemeente zich aauschatTe de stangen en de zeiltjes waarmede de brandcard wordt saam- gesteld. Wie ééns hoeft genen boe de ver schillende deelen in elkaa. worden bevestigd, kan dit nadoen. Er zijn geen schroeven of tie- men of bandjes aan. De lange zijden van de draagbaar bestaan ieder uit twee buizen, die iu elkaar worden gestokende korte zijden sluiten daarop aan, om 't even hoe men ze ter hand neemt Pt zelfde is het geval met i1e stukken zetldoi-k, die men evengoed voor dekzeil kan gebruiken als voor ligplaats. De rywielen worden aan elkaar bevestigd door twee stangen, die worden vastgehouden door vier schroeven, welke alle gelyk zijn en tevens dienen om alle onderdeelen by elkaar te boudeo. Ten slotte worden de beide stuursiaogen verbonden, opdat ook beide rywielen kunnen worden beheerd door éen maD. De zóo gekoppelde rijwielen, zyn samen niet breeder dan een gewone kar, zoodat zij op alle wegen en byna alle straten kun nen worden gebezigd. Even eenvoudig als de samenstelling is de ontkoppeling, zoodat als de patiënt veilig en wel is overgebracht, de eigenlyke draagbaar afgenoroeu en, dichtgeslagen, meegevoerd kan worden aan de los op de bovenstangen der rijwielen liggende haken. Het is uit den aard der zaak heel moeilijk, zonder afbeelding een goed denkbeeld te geven van deze vinding. Mocht echter eenig Gemeentebestuur er belang in stellen, dan zal Foogers' rywielfabriek, te Groningen, gaarne een g»illustreerde beschrijving zenden. Bovendien is de rywielen brancard-Nord thans iu alle bijzonderheden te bezichtigen op ile Groene Kruis-tentooostelling te Utrecht, welke gehoudt o wordt tot 22 September. Luitenant-generaal W. A. T. de Meester, commaudant van het veldleger, komt Maan dag weder te Amersfoort en zal andermaal iutrek nemen in hotel Smulders van üscb. an luitenant-kolonel G.A.Jong, provinciaal adjudant in Utrecht, is, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst met ingang van 1 October eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, onder toekenoing van pen- sioeD, terwijl tot zijn opvolger is b.-noemd de luitenant-kolonel W. A. E. Mansleldt, van het 9e regiment infanterie. Luitenant 0. C. Pels Kijeken, van het 2e regiment veM-artillerie gedetacheerd bij de instructie-batteiy. is overgeplaatst bij het korps rijdende artillerie. Ook thans zyn door den Voorzitter der Oranje-vereeoigiug ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin telegram men van gelukwenscb gezonden aan de leden van het Vorstelijk huis, die H.D. dank daar voor deden beluuen. Men vraagt ons een plaatsje voor het vol gende. In verband met de in dit nummer voor komende advertentie, waarin ouders en ver zorgers vau kinderen gewezen worden op de gelegenheid tot inschrijving van leerlingen aac de Muziekschool, verzoekt men ons nog het volgende mede te deelen. Voor jeugdige leerlingen, die nog geen muziekouderriebt hebben genoten, beslaat gelegenheid, zich eerst in de sollège-klasse te laten inschrij ven, om aldus iets van de eerste grondeu der muziek te leeren, alvorens zij beginnen een instrument te b spelen. Degenen, die een der instrumeolaalklassen of den cursus in solozang volgen, ontvangen gratis een uur per week onderwijs in de solfège-klasse. Ver der is aan de Muziekschool verhouden een orkest-klasse, waar de eenigszins gevorderde leerlingen zich kunnen orfenen in het en semble-spel, eD ten slotte sinds korten tijd een cursus in ryibmiscbe gymnastiek (zoo wel voor kinderen als oudere persooen). Zooals velen bekend is, beslaat ook aao de Muziekschool gelegenheid om opgeleid te worden tot het geven van muziekonder- richt; verscheidene leerlingen der school bebbeo reeds bet diploma mogen verwerven. In November zal hier worden gehouden een bazar ten bate van de vereeDigiog »Kin- derzorg" en van de bewaarschool in hel Wijkhuis in het Soesterwegk war tier. Morgenmiddag weer water-polo in de zwemschool hiereerst tusschen twee zeven tallen van de zweoi-vereeniging «Het Y", daarna tusschen een zevental van die ver- eeoigiDg en de Amersfoorlsche Zwem- eo Polo Club. De A. Z. P. C. zal een harden dobber hebben omdat van »het Y" meekomen Sti uyi, Cortlc ven co Los, drie internationale speler», en dne, die deelnamen aan dea tocht door België. Een jonge man, Maandag te voet uit Gro ningen vertrokken en die heden van Har derwijk naar Amersfoort wandelde om aan stonds door te tippelen naar Utrecht, kwam hedenmiddag zyn boekje laten afieekenen. Zyn doel is een reis om de wereld te maken, al maar te voet. 't ls weer om een weddenschap en prent kaarten zyn de hoofdbron van bestanD. Hoe hy 't iu het buitenland zal maken Want van vreemde talen verstaat hy geen woord. Aan de markt werd gister weer aange voerd 900 Kilo boerenboter, aan do Centrale botermyn 7725 Kilo ongezouten en 4173 gezouten faoriekeboter ouder Ryks-conlrole. De prys aan de markt wasf 1.30af 1.40; die aan de inyn f 1. lb a ft. 29. De lantaarns van auto's en rywielen moe ten volgende week uit 'ilyk om zeven uur, die van de overige voertuigen niet later dan te half acht worden aangestoken. Aan het Commissariaat van politie zyn als gevonden gedeponeerd een splinternieuwe perforeer-machine, eeu witmetalen lepeltje, een koperen roedje en een portemonnaie me' eenig geld. Door de politie is hier aangehouden een in het Algemeen politieblad gesignaleerde man, dip, blijkens de aquitintirs" welke hij by zich had, al heel wat straf heeft ouder gaan. Het verstand is een edelgesteente, dat het schoonst schittert, wanneer het is gevat in ootmoed. Wegens de Beursvacantie-dagen wordt het Beursoverzicht van deze week met dat der volgende gecombineerd. Uit den omtrek. Vorst Wolrad Fredeiik van Waldeck Pyrmont komt hedenavoud ten paleize »Soest- dijk" logeeren. Uit Barneveld wordt gemeld, dat de tol gaarder Groeneveld in het bezit is van een kuiken, datvooral tegen den avond zingt als een lijster en dan 'ook geweldig veel bekijks hetfi. Niet kwaad is het volgende, dat volgeos een der officieren, die gister de manoeuvre bijwoonde, in het Noorden des lands moet gebeurd zijn bij de jongste indeeling der lotelingen. De militie-commissaris deed de gebruike lijke vraag of er ook redenen van vrysiel- ling waren, gebreken of broederdienst. De loteling begreep 't niet. De overste herhaalde de vraag: Of je ook een broer hebt, die dient. De loteling: Ja, Hendrik je. De oversteEeu broer De loteÜDgNee, een zuster. De overste: En dient die? De lotelingJawel. De overstePatent, hoorga dan maar onder de maat. Hoe van zoo'n snuggere bol een beetje soldaat te maken. Vogelkooien aan den zolder op te hangen, zoo lezen we in het weekblad „De Dierenvriend", ie een gewoonte, die niet genoeg afgekeurd kan worden. Eigenaren van vogels moeten er aan denken, dat bij verwarming van een kamer de heetste en slechtste Incht zich aan de zoldering verzamelt, voorai 'e avonds, als ook de lampen branden. De artne diertjes zijn dan gedwongen, in een onverdraaglijke atmospheer te verblijven. Een misgreep is het, de kooien in de onmiddel lijke nabijheid van de vensters te plaatsen en dan bovendien te hoog. Wordt zoo'n venster geopend om frissche lucht binnen te laten, dan zijn de daar hangende vo gels plotseling en voortdurend aan een hevigen tocht blootgesteld, waardoor ze niet zelden ziek worden en sterven. Wie zich een kamervogel aangeschaft heeft, bange de kooi ongeveer op l1/, M hoogte aan den muur en nooit te dicht by een kachel, gasvlam of venster. Wil men den vogel in het koude jaargetijde laten genieten van de zon en het licht, hetgeen zeer te loven is, dan zette men de kooi op een tafeltje voor de gesloten ruiten, maar niet op de vensterbank, daar in dit laatste geval bet ge- vnar voor rhenmatiek by het diertje niet gering Het middel hielp. Onder de soldzten eener kleine garnizoensplaats bevonden er zich twee, die door hun twistziek en opvliegend karakter een kapitein herhaaldelijk zorg en moeite veroor zaakten. Zonder dat er een bepaalde aanleiding voor scheen te beslaan, leefden zij met elkander in voortdurende vijandschap en menigmaal hadden hevige vechtpartijen plaats, die ban telkens ernstige berispingen, maar ook strenge straffen hadden bezorgd. Reeds een en ander maal hadden zij zelfs enkele dagen celstraf ondergaan, maar nauwelijks waren zij weder in vrijheid, of bij de eerste ontmoeting vielen zij opnieuw op elkander aao, zoodat de kapitein ten einde raad was en langen tijd vruchteloos op een middel peinsde om aan dien toestand een einde te maken. Op zekeren dag werden de beide onruststokers weder voor hem gebracht en iedereen was nieuwsgierig om te vernemen, boe de uitspraak sou luiden, daar men moest ver wachten, dat ditmaal een zeer gestreng vonnis zon worden geveld. Men stelle zich de verbazing van alle aan wezigen, en uiot hel minst van de beide beschul digden, voor, toen dezen veroordeeld werden om den volgenden dag al de ruiten van de kazerne schoon te maken, de eene aan de buiten-, en de andere aan de binnenzijde, met de bepaling, dat geen van beiden aan een volgende ruit mocht beginnen, vóór zijn makker aan de andere zijde gereed was. Den volgenden ochtend togen zij aan den ar beid, maar nadat zij elkander door drie of vier ruiten hadden moeten aankijken, werd hun de toestand toch ül te vermakelijk; beiden barstten in een hartelijk lachen uit, en sedert dien tyd waren zij de beste vrienden Kostbare slaapvertrekken. Buitengewone weelde spreiden de Amerikaansche geldkoningen en geldkoninginnen ook ten toon bij de inrich ting hunner slaapvertrekken. Zoo heeft de tnil- lionnair Marchand in zijn paleis te New-iork een slaapkamer, waarvan de inrichting 2'/» m1'" Hoen gulden gekost heeft. Het van ebbenhout en ivoor vervaardigde en met goud ingelegde ledikant heeft alleen f600000 gekost. De rxjk gebeeldhouwde en met email en goud versierde paneeleD en wanden kostten f 150000, de versierin gen der plafonds f 40 000. Tien gordijnen veroor zaakten een uitgaaf van f 3600 per stel. De klee- renka9t kwam op f 300 000, de toilettafel op f108000 en de waschtafel op f90000. Voorden toegang tot dit meer dan vorste ijk ingericht vertrek heeft men een trap geplaatst, die com modore Kerry, een andere Amerikaan, had laten maken. Zij is van het fijnste marmer, schijnbaar uit éen blok gehouwen en zells de leuning is ingelegd met dikke gouden platen. Mevrouw Ogdan Wills bezit een slaapkamer, die een koningin waardig zon zijn. Wat deze kamer gekost heeft, is niet bekend geworden. Het is een trouwe nabootsing van een elaapkamer in een Fransch adellijk kasteel. Aan het hoofd einde van het bed staan twee vergulde Cupido's die ieder een fakkel vasthouden. Langs den rand van het bed is een groot aantal electrische drukknoppen aangebracht. Als men op een er van drukt, komt het kamermeisjede volgende brengt een alarmtoestel in bewegingde derde sluit een electrischen stroom, die het bed ver warmt, en zoo voort Inhoud «Wereldkroniek" 3 September Het historisch kanon van bet Hollandsche oorlogsschip „Brederode". Kunstbeschou wing op bet atelier van Alb. Roelufs. Het geheim der volksgezondheid in Engeland. In het Berner Oberland, Grindelwald. Jan 01ieslaeg'»rs te Utrecht. Concours bippiq te Woerden. Internationale athleiiscbe wedstrijden te Botterdam. De dood van den eersten NedeilanJschen lucbtmaD, Cl3- ment vau Maasdijk. Kroniek van de week. De openlucht-schouwburg te Hilversum* Oaricaturen uit het buitenland. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, Wijkbezoe- kersen Belangstellenden zil het Centrraal-bnreau a. s. DINSDAG 6 SEPT. des namiddags te vier uur, ten Raadhuize ziting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zicb tusschen!ij'ls tot den Boekhouder der vereeniging, den heer n. g. van deSTADT Zuidsingel 12. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van bet Postkan toor te Amersfoort gedurende de 2e helft der maand Augustus 1910. Brieven (Binnenland). Mej. A. de Jager, Amersfoort. W. Kuk, Amsterdam. C. van Bommel, Dussen. Mej. A. Visser, Den Haag. Koster der kerk, Den Haag. Mevr. J. Versteegb, Heemstede. J. Sonnenberg, Utrecht, W. van Ravenhorst, Zutphen. Briefkaarten (Binnenland), Korkeles, Amersfoort. Mej. A. van Loon, Mej. M. van Buuren, Amsterdam. Mej. B. Lu wé, Artog Soeplip, M. Letzer, Broekhuizen, D. S. Bootnzaayer, Aruhem. J. Soeepch, Baarn. Gander Herfst, Nieuwersluis. Dora Drieman, Utrecht. B. W. Heenik, Briefkaarten (Buitenland). Karl Richard, Hannover. Bumedel, RUSsie. Herinnerd wordt aan het verzoek, dat de afzender zijn naam op de achterzyde der poststukken vermeldt, opdat zij, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. PREDIKBEURTEN. Zondag 4 September. Evang. Luthersche kerk, Voorm. 10 uur, ds. A. E. F. Junod, uit 's-Gravenhage. Remonstrantsche kerk. Voorm. IOl/2 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Geen dienst. Gereformeerde kérk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5*,a uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5»/2 uur, ds. Teerink. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9tya uur, godsdienstoefening. Vvond 5 uur, godsdienstoefening. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. O3/, uur, godsdienstoefening. Avond 5'/* uur, godsdienstoefening. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" Tan pnrsonen die zich in de Gemeente hebben Gevestigd, of daaruit xgn vertrokken naar andere gemeenten, met vermelding v*u woonplaats v*n den 24 Augustus tot eu met 30 Augustus 1910. GEVESTIGD. T. Spies, van Lobith naar Puutenburgerlaan 28. J. O. Tettero, vau Kaarden naar Lindestraat 90. P. van Pluuren, van Zwolle naar Weverssingel _86. B. Putman, v.in V enh iizen naar Hellestraat 35. H. Minlce, van Uir-chi n. Job. v. Oldebarneveldl. 12. M. C. Kollen, vau Borger mar Langegracht 28. C. Ames, van Leerdam naar Muurhuizen 11. Lokhorst, van E'iuelo ntar Zuidsingel 65. M. Kloek, van Utrecht naar MuurDuizen 117. C. A. Raub, wed. W. H. Görlach, van Ermelo naar Scbimmelpenninckstraat 44. E. D. de Kruijff, van Ara-terdamnaarSoesterwegS. W. Letter, van Ngmegen asar Hellestraat 31. A. M. van Genderen, van Kampen d. Korie Bergstr. 24. D. G. Gerrilema, van Ede naar Aldegondestrast 58. J. F. Broekhuisen, van Amsterdam naar Bloemen- d-tLeliestraat 25. A. J. M. van Gelder, van Amsterdam naar Hendrik van Viandensiraat 20. O. H. Sick, van Alkmaar naar Utrechts bestraat 30. R. Vergoed, van Bussum naar Weverssingel 39. A. M. G. Oite, van Bussum naar Heiligenberg rw. 2. T. W. J. en J. G. J. Groenhuizen, van Oss naar Lmgestraai 92. A. Cornelisse, wed. Van den Berg, van Leusden naar Achter de wal 43. M. F. J. baron Van Boecop, van Voorachoten naar Funtenburgeriaan 43. VERTROKKEN. P. Tigchelaar, van Lmgertrast 90 naar Purmerend. Cb. J. G. Dufour, van Hendrik van Viandensiraat 34 naar Oost-ludië. A. Voskugleu, van Groote Koppel 13 n. Apeldoorn. H. M. Seeking, van Woest jgerweg 37 naar Bussum. H. Mulder, van Muurbu zen 13 uaar Arnhem, P. F. Scboonderwoerd, van Aldegondeatraat 22 naar GroniogeD. G. vau Hoegen, van Arub.weg 113 naar Botterdam. X. Schaap, van Uirecbtecheweg 84 naar De Bilt. A. van Main en, van Kampsiriat 66 nair De Bilt. A. C. C. J. Spee, van Kroontjesmolsa II. n. Auisterd. H. van Lugo, vau Arnh.weg 55 naar Utrecut. H. G. Oelp, van Br-«edeateeg 64 naar IJsselstein. J. Sikkers, van Valkestraat 16 naar Am-terdim. C. Jacobs, van Puntenburgerlaan 27 naar Den Haag. W. J. de Bruin, vau Weverssiogel 17 naar Soest. H. G. F. Huisman, van Nicasiusdwarsstraat 7 niar Amsterdam. H. Pannekoek, van Kleine Koppel 27 n. Amsterdam. H. en W. van Maanen, van HeDdrik vau Vianden siraat 20 naar Ams:er.iam. J. P. Treub, van Puntenburgerl. 3 naar Amsterdam. J. Zaal. van Langestrant 98 mar Aarlandervoen. M. H. Baulan.1, van Wea singel 87 naar Hilversum. Burgerlijke Stand van Amersfoort vau 25 Aug. tot 1 Sept. 1910. GEBOREN Antonetta Pelronella, d. van Everardus Roelof van de Kamp en Everdina Schimmel. Cornelis, z. van Alexander Cornelis van Oven cn Cornelia van Leeuwen ka-np. Tij?, z. van Aalbert van Deventer en Teur.tje Cornelia Achierkamp. Alijda, d. van Gerardus Driesman en Johanna Wilhelmina de Gooyer. Martinus Gijsbertus, z. van Johannes Pypeis en Cornelia Agatha de Goede. Maria Regina, d. van Hendrik Anton Cornelis Fabius en Jonkvrou we Pauline Wilhelmina Louise van den Brandeler. Gerrit Jan, z. van Evert Buis eo Willemina van de Veenbrink. Johannes Pieter, van Pieter Johannes de Groot en Johanna Hoogendijk. Anua Maria Louise, d. van Thomas Theophil Thriphon Calon en Gerarda Maria van Bunningen. Jan, z. van Evert van den Broek en Gerrigje Bieshaar. Heo- ricus Gerardus Antonius, z. van Johannes Antonius Josephus Lohmann en Cornelia Gouha. Adriaan, z. van Hendrik Willem Groeneveld en Berendina Gezina Meulman. Herman, z. van Hendrik Jacob de Vries en Paulina den Enting. Tryntje, d. van Everhardus Huibertus Buijtenhuijs en Metje Mooij. Theodora, d. van Gidion Boeken- oogen en Johanna Maria Poort. Gerrit Willem Teunis, z. van Gerrit de Ruiter en Gerritdiena Smit. Sikke Krijn Johannes, z. van Krijn Johannes van den Helm en Sieuwke Lijcklama Nijeholt. ONDERTROUWD Arie van Diggele en Rigje van der Werf, Maarten Audries Witsenhurg en Elizabeth Johanna Briët. Theodorus Antonius Smul ders en Anna Hendrika Rensing.Marinus Brons eo Alyda Mulder. Theodorus Marinus Oostinjen on Lambertha Maria van der Heijdeo. Gerardus Philippus van Moorselaar en Gerritje Kommer.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2