Stadsnieuws. varen, die door deze handeliogen aan zaken berokkend worden, zal afweren door het personeel financieel bij de zaak te betrekken. Zjj worden op die manier, volgens hen die deze methode voorstaan, allen betrokken bij het goedgaan der zaken. In deze regeling kan wel iets gezonds en goeds liggen, indien men het perso neel, waar het zelfstandig optreedt, in de gelegenheid stelt, van dat zelfstandig optreden te doen blijken, zooals o.a. bij het opruimen van overgebleven en uit de mode geraakte goederen, en daarvoor premiën uitlooft. Doch dit laatste is toch aan zekere bedenking onderhevig, als men weet, dat in zaken, waar het gewoonte was, aan het personeel een provisie toe te staan voor den verkoop van uit de mode ge raakte goederen, nieuwe goederen niet verkocht, doch stelselmatig weggeborgen werden om ze daarna later als incourant, dus met provisie te eigen bate, ie ver- koopen. Een der aangeprezen middelen wil ik bier ten slotte vermelden, omdat ik bij ervaring weet van hoeveel belang voor een goeden gang van zaken deze methode is. De omgang van den patroon (chef) met zyn personeel vooropgezet, dat beide partijen voldoen aan de eischen zooals wij boven ontwikkeld hebben behoort in zekeren zin van kameraad- schappelijken aard te zijnnatuurlijk in zooverre, dat de afstand en het respect bewaard blyven. Doch de patroon zal zich als plicht stellen, en dit in zijn eigen belang, om met zyn personeel alles te bespreken wat de zaken betreft. Zoo zal bet nuttig kunnen zijn, als de patroon met zijn personeel bespreekt de wijze waarop een nieuw artikel ge- etaleerd zal worden Menigen goeden wenk van een ervaren winkelbediende zal den patroon in staat stellen, door onderlinge gedachten wisseling over de te nemen maatregelen, het beste te kunnen uitkiezen. Evenzoo over de wijze waarop bijv. in de couranten geadverteerd zal worden. Is het personeel daarvan niet op de hoogte gesteld, dan kan het gebeuren, dat artikelen, die in annonces der firma worden aanbevolen, niet voor de hand liggen als het publiek er naar komt vragen. Zoo zouden wij nog kolommen aan kolommen kunnen vullen met opmerkin gen, gesproten uit de ervaring. Voorloo- pig zullen wij het hierbij laten, en alleen er nogmaals ernstig op wijzen, dat de groote zoowel als de kleine winkelier in de eeuw waarin wij leven, verplicht is zichzelf te hierzien, te breken met ouden sleur, en zijn zaken op moderne wijze in te richten en te beheeren. Bij Kod. besluit van 30 Augustus zijn benoemd tot Voorzitters en burgerlijke leden van den Militieraad in dc Provincie Utrecht en tot hun plaatsvervangers voor de lichting der Nationale militie van 1911 tot voorzittermr. W. H. J. Royaards, lid van de Provinciale Staten; tot zijn plaatsvervangerJ. H. Tb. O. Kettlitz, lid van de Provinciale Staten; tol lidmr. Cb. de Wilde, lid van den Gemeenteraad van Utrecht tot zyn plaatsvervangerG. Witteveen, lid van den Gemeenteraad van Utrecht. De meeste treinen hadden gisteren, door het terugkeeren van hen die met vacantie zijn geweest, groote vertraging. Vooral op de kleine stations was 't tot tegen den namiddag ongewoon druk. Volgens het „Hdbld." zal in de tweede helft van September een vergadering plaats hebben van de Commissie van voorbereiding in zake bet ontwerp van wet ter verruiming van bet belastinggebied der Gemeenten met de Ministers van Biunenlandscbe Zaken en van Financiën. De voorbereiding heeft reeds de zekerheid gebracht, dat met het ingediende wetsontwerp de materie der Gemeente-finan- ciën Diet naar den eisch te regelen valt. Het voornemen ten Dcpartemente om het bekende ontwerp in te trekken en door een ander wetsontwerp ie vervangen, is biervan een gevolg. By bet tweede admissie-examen zijn nog toegelaten tot liet Gymnasium t(t klasse I: H. A. J. Hotz, en tot klasse 111: H. van Dam VAD Isselt. Aan ritmeester G. J. A. A. baron Van Heemstra, thans van het 4e regiment huzaren, is vergunning verleend tot het as noemen en dragen van de onderscheidingsteekenen van eere-ridder der Johanniter-orde, hem door den Koniüg van Pruisen verleend. Luitenant-ter-zee R. L. E. de Bruyn is met ingang van Rister geplaatst in de directie der Marine te Willemsoord. De firma Vetter Co., wier distillaten hier ter stede worden verkocht in »'t Kapel- buys", mocht op de Brusselsche tentoon stelling met haar inzendiog een gouden medaille verwerven. De heer J. Roetert Frederikse is benoemd tot leeraar in het Nederlandsch aan de bijzondere Hoogere Burgerschool met 5-jari- gen cursus van den heer F. de Munnik te Utrecht. Mejuffrouw Joh, M. van Achterbergh is benoemd tot onderwijzeres te Den Burg, op Texelde heer F. van Spiegel, thans onderwijzer te Ommen, is in gelyke betrek king benoemd te Boertange. H. O., die van bier naar de mijnen ging en laatstelijk in Duitschland werkte en daar 7 November 11. een jachtopziener, die hem op stroopen betrapte, doodschoot, isZaterdag- ochtend te Kleef op de binnenplaats der gevangenis ter dood gebracht. Sedert 1867 werd daar ter plaatse geen doodvonnis voltrokken. Luitenant A. P. Erzey, van de cavalerie O. 1. leger, is eervol ontheven van zijn detacheering bij de Rijschool en keert 17 September naar lndië terug. De* eskadrons van het le regiment huzaren, die van 9 tot 14 September deelnemen aan de cavalerie-manoeuvres in Oostelijk Noord- Brabant, marebeeren aanstaanden Donderdag naar het manoeuvre-terrein en keeren hier 15 September per extra-treinen terug. De poststukken, bestemd vour hen, die aan deze manoeuvres deelnemen, moeten, behalve naam, rang en regiment, dragen het opschrift »üp cavalerie-manoeuvres in Noord-Brabant". En vooral geen plaatsnaam. Anders wordt de veldpost slechts noodeloos bemoeilijkt en ondervinden de poststukken groote vertra ging- Luitenant A. Spree, van het 4e regiment huzaren, te Zutfen, is met ingang van 1 October overgeplaatst naar hot le regimeDt, hier. De ïStaatscourant" voor Maandag bevat de Statuten der vereeniging »De Amersfoort- sc-he Kunstkring". Gelijk bekend, houdt zij een doorloopende tentoonstelling in hotel-Reichmann. Mr. W. H. A. Elink Schuurman, hier welbekend, geeft in het Orgaan van den Middenstandsbond een zeer lezenswaardig ariikel over polis-voorwaarden. Hoe jammer tjeb, dat dit vakblad hier ter stede zoo weinig wordt gelezen. Het jongste Jaarverslag van sZandbergen", de Maatschappij tot opvoeding in het huis gezin van weezen en andere mindei jarigen, ademt een gansch anderen geest dan zijn voorgangers, die weinig meer gaven dan een dorre opsomming van feiten en cijfers. Omtrent den nieuwen Directeur, jhr. W. A. Ortt, die in Juni 1909 zijn functiën aan vaardde, wordt geschreven, dat hij zijn zware taak met liefde opvat en dat zijn groote werkkracht en warme toewijding er reeds veel toe hebben bijgedragen om ge zonde verandering te brengen in eenige on- gewenschte toestanden en vele te dure ver plegingen, terwijl bij by vele volwassenen het besef heeft weten te wekken, dat zy zelf de handen uit de mouwen moeten steken. Uit het verslag blijkt, dat na den stryd de vrede is gekomen, al is er nog een na- deelig saldo van rond 13 mille. Uit de verzorging gingen 32 verpleegden 3 overleden, 4 werden aangenomen als eigen kind, 6 gingen naar hun verwanten terug en 19 werden meerderjarig, In verzorging kwamen er 20, te weten 3 Ned. Hervormde en 17 Roomsch Katholieke kinderen. In 't geheel worden er 533 verpleegd, van welke 54 zichzelf geheel dan wel gedeeltelijk onder houden. Op de verzorging wordt jaarlyks 7 mille toegelegd. De mededeelingen over het arbeidsveld der Maatscbappy, door den Directeur g«. schreven, worden aardig, in het beeld ge bracht door drie plaatjes. Volgt het verslag van den Penningmeester, den beer L. S. Gerard van Sijsen, wien door het Bestuur groote lof wordt gebracht voor de wyze waarop hy de administratie heeft weten te ordenen en in een half jaar tijds daarin reeds licht wist te brengen. In de naamlijst der leden en begunstigers missen we menigeD naam van hen, die vroe ger daarin voorkwamen, Zouden dan toch werkelijk ir. de strubbe lingen, welke ook deze Maatscbappy door maakte, sommigen een gereede aanleiding hebben gevonden om haar niet langer te steunen? 't Wil ons voorkomen, dat, als zij dit Jaarverslag en het bijgevoegde goed geschre ven en aardig geïllustreerde boekje »Een goed werk" lezen, zij hun steun weer zullen verleenenaan dit nobele werk. In >Het Gehoor" officieel orgaan van den Bond, van hardhoorenden, die gister middag in bet Zuid-Hollandsch Koffijbuis te 's-Gravcnhage zyn eerste Algemeene vergade ring hield is opgenomen een korte geschie denis van het ontstaan en de ontwikkeling van den Bond, tegelijk met het verslag over het afgeloopen jaar. Voorts o.m. be hartigenswaardige wenken voor slechthooren- den, door A. J. Servaas van Rooijen „Het audito-apparaat, van Emil Loest", Keuring op gehoorscherpte", en eenige nadere by- dragen. Het blad wordt geredigeerd door den heer Ott Bultman, Deu Haag, en wordt aan belangstellenden gaarne kosteloos ter kennis making toegezonden. Men vraagt ons een plaatsje voor het vol gende. Hot blijkt telkenmale, dat velen hier ter stede niet er mede bekend zijn, dat door bet Nederlandsch Joogelings Verbond een arbeid onder emigranten in Amerika wordt verricht, die vun zeer veel gewicht is voor heD, die ons vaderland gaan verlaten om in de Nieuwe wereld een werkkring te gaan zoeken. Ook uit Amersfoort gaan herhaalde lijk menschen naar Amerika, die dikwijls zonder voorlichting de groote reis aanvaar den. Echter niet alleen voor hen, doch ook voor degenen, die voldoende ingelicht raee- nentezijn, of die in Amerika aanknoopings- punten hebben, is bet van grootste gewicht, dat ze zich eens wenden tot de Christelijke Jongelings Vereeniging, die hun introductie brieven wil medegeven. Ze vinden dan in Amerika een Algemeen secretaris, onzen landgenoot Ds. Van Burk, die speciaal voor het werk onder de emigranten is aangewezen en gaarne en belangloos alle gewenschte inlichtingen verstrekt. De verschillende gebouwen der Chr. J. V. aldaar staan te allen lyde voor de vreem delingen openzij vindeu er een tehuis en alle mogelijke gerieflijkheden, die zij zich anders misschien zouden moeten ontzeggen, terwijl er gratis cursussen in de Eügelsche taal worden gegeven. Ook zijn er zeer goede bureau's tot plaatsing, waarbij men al zeer licht een betrekking vindt en die eveneens gratis zijn, terwijl de particuliere bureau's er nogal eens op uit zijn om de vreemdelin gen flink te plukken, We raden ieder, die van plan is, na korter of langer tijd te e.migreeren, dringend aaü, eerst eens inlichtingen te vragen, Tot het geven daarvan stelt zich ook gaarne bereid de heer J. B. Grootendorst, Hof 38, Voorzitter der Christelijke JoDgelings Vereeniging. alhier. De plaatselijke afdeeling van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren zal hedenavond den verjaardag van H. M. de Koningin vieren, doch eerst bet verslag aanhooren van den afgevaardigde naar de Bondsvergadering eD vervolgens een Voorzitter kiezen iu de plaats van den heer H. S. Valkenburg, die om te drukke bezigheden bedankte. De afdeeling Amersfoort vanhetUtrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde stelt leden en zoons van leden in de gelegen heid, gezamelijk en onder deskundige leidiog op 15 September een bezoek te brengen aan de Landbouwtentoonstelling te Hoorn. Men moet zich vóór aanstaanden Zaterdag aanmelden bij den Secretaris, den heer F. Laméris, Bergstraat 31. De waterpolo-wedstrijden, Zondagmiddag in de zwemschool hier gehoudeD, hebben niet die belangstelling gehad, welke zy zoo zeer verdienden. De twee zeventallen van de Amslerdam- sche club »Het Y", welke deze propaganda- wedstrijden omstreeks kwart voor drie open den, bleken volkomen aan elkaar gewaagd en muntten beide uit door mooi samenspel, regelmatig drijven en juist dekken. Na eenige malen den bal tegen de wederzydsche latten of in de banden der doelverdedigers gewerkt te hebben, eindigde dit spel met 3—1. Daarna de wedstrijd tusschen de Amers- foot tscbe Z. P. C. en een zeer sterk zeven tal van »Het Y", waarin drie internationals spelers en drie die den toer door België meemaakten, voor Amsterdam uitkwameD. Doch K. Beem verdedigde bet Amersfoort- sche doel en zoo was het einde slechts een 4—0 voor de Y-menschen. Het Bestuur der H. V. C. is thans saam- gesteld als volgtC. Brits, VoorzitterG. i>chreuder (Breestraat 33) SecretarisJ. van Dykhuizeo, Penningmeester; G. Oorschoten J. van Doom, Commissarissen. De elftal-commissie bestaat uit: J. van Eist, W. van Zuilen en A. H. de Metter, De terrein-commissie, uitO. Brits, VV. Yan Zuilen en J. van Dijkhuizen. De kas-commisste, uit: A. H. de Metter, G. de Kort en J. van Doorn. De Nationale schietwedstrijd van „De Utrecht", onderafdecling van Volksweerba&r- heid, zal worden gehouden te Utrecht op de Rijks-banen van het fort aan de Biltstraat op 17, 18, 19, 24, 25, 26 September en 1,2, 3 October aanstaande. Ook hier liep gister het gerucht, dat Jan Oli'cslaegers Zaterdag te Ostende een ernstig ongeluk zou zyn overkomen. Velen, die hem te Utrecht zageD vliegen, telefoneerden om inlichliogen. Het blijkt een valsch gerucht te zijn. De kranige Antwerpenaar is Zondag in goeden welstand te Zwolle aangekomen, doch heeft om den sty ven wind daar nog niet kuunen vliegen. Indien onze ruimte het gedoogde, zouden we boven dit verhaal schrijven „het drama aan den Hoogeweg", of iels van dien aard. Zaterdagmiddag, net in een drooge bui. In deu vijver vóór het Militair hospitaal ligt een heugel, die wel betooverd schijnt, want tel- kens beweegt bij. Een wielrijder kijkt er even naar, schudt be denkelijk het peper en zoutkleurige.hoofd, doch spurt stadwaarts; bij is reeds nat genoeg gere gend om de weer dreigende bui óok te willen afwachten. Doch zijn turen heeft de aandacht gewekt van een meisje, dat met een hoofdelooze pop komt aangezeuld. 'i Kind ziet den hengel en dienB stuiptrek kende bewegingen. Roept er de speelnootjes bjj, kijkt, tuort, over legt, gooit met een steen. De hengel beweegt zich angstjagend. Waarop het kind met de pop„Moedèr I" „Wat mot je nou weerla-me toch met rust" roept een vrouwestem terug. „Der leit een hengel in de gracht" brult het kind terug naar haar eigenares. „Pas maar op, dat je der zelf niet in valt", komt moeder weer. Maar ze moet toch even kijken, holt de deur uit en roept rechts en links tegen de buur vrouwen, dat er een hengel in de gracht ligt. „Een hengel?" vraagt een der geburen „Wat voor hengel". Op 't zelfde oogenblik is heel de buurt uit- geloopen. Een der vrouwen schiet op 'tkind met de pop af, rammelt dit door elkaar en vraagt „Waar is Jaapie?" Het kind, door de klemmende vraag verschrikt, barst in huilen uit en snikt iets, waaruit het moederlijk hart opmaakt, dat Jaapie er niet is. Een buurvrouw komt met de geruststellende mededeeling, dat ze Jaapie heel den middag al aan den waterkant heeft gezien en om nog meer rust in de gemoederen te brengen, vertelt ze, zoo langs haar neus weg, hoe diep de gracht wel is en hoe een paar jaar geleden die lange kanonuier, je weet wel, aie van de 6e batterij, die uit het hospitaal wilde gaan passagieren, daar staande verdronken is. Volgt een onbeschrijfelijk tumult, zóo, dat er steeds meer wandelende zieken op 't gepraat afkomen en óok een duit in 't zakje doen. Aan goeden raad geen gebrekwat de een niet weet, meent de ander te weten. En terwijl moeder haar Jaapie, dat bij 't vischjesvangen stellig verdronken is. al vast gaat betreuren, schreeuwt en loopt alles dooreen. Een wil naar de stad om een dregeen ander komt aandragen met een laddertje; een derde, Bneller besloten, gooit met steenen naar den bengel, die na eiken plons weer begint te stuiptrekken en beang stigend raar doet. Bij eiken ruk des hengels, Blaakt het vrou welijk auditorium gilletjes en brommen de soldaatjes aan den overkant teekeneu van onverholen verbazing. Net komt Jaapie zich bij de groep mengen, niet al te zachtzinnig door moeder verwelkomd. Daar komt er een op een limineus idee en vraagt of er iemand altemet een ragebol heeft. Alle vrouwen, op zeer weinige na, doen of ze naar huis willen vliegen om den redder in den nood te halendoch allen op éen na bedenken, dat de stok met het anderhalve haartje die ze hun eigendom mogen noemen toch niet coram publico kan worden vertoond. Maar de éene de pas getrouwde, kennelijk komt aandragen met een nog vry goed behaarden ragebol.! Na eenig geroep van ,;laat mijn 't doen" wordt eerst de behaarde zijde, daarna het eind van de steel in de richting gebracht van den hengel. Eenige malen er naast, maar eindelijk toch is 't raak. Maar de hengel weer bibberend vooruit. „Der zit 'n snoek an". „Goed voor den kok" klinkt het van den hospitaalkant. Aan deze zijde echter een heftig betoog, dat er geen visch in de gracht zit. Kan je begrijpen, met die wellen. Weer hevig gescharmaai met den ragebol. Doch geduld overwint alles en eindelijk, na ontzaglyk langen tijd en veel geprobeer, komt de hengel toch meer binnen 't bereik van den kluwen belangstellenden. Ten slotte krygt een dappere buurman, vast gehouden door eenige jongetjes en meisjes deo hengel te pakken, aan 't uiterste puntje. „Nu voorzichtig. Niet ophalen. Aan de Bnoer inhalen", wordt in koor geadviseerd. En voorzichtig palmt hij den hengel in, met een allen overtuigend „Laat mijn maar begaan". De menschenkluwen popert en de soldaatjes in 't hospitaal reikhalzen in pleohtige stilte naar de dingen die komen zullen. De mensohen op den weg maken een opening alsof er een koets met vier paarden door moet en de man met den bengel stapt voorzichtig- lijk achterwaarts. Dan, tegen een buurman„Gerrit, gao Jie daor Doe links etaon. Zóo. En als ie komt, pak 'm dan. Maor lnot ie je niet bieten". Gerrit zet zich in postuur om den walvisch,

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2