Stadsnieuws. Gemengd nieuws. als dit te 's-Graveubage, te Arnhem en te Breda, de andere drie standplaatseu van divisie-commandanteD, reeds geschiedt te Amersfoort óok te maken een zieken-inrichting van minstens 20 bedden en zoo veel geld bjjeen te brengeu, dat deze zieken-inrichting gedurende de eerste drie maanden na het uitbreken van een oorlog in stand kan worden gehouden. Het comité i9 dus eigeulyk gezegd, een commissie van voorbereiding, hande lend namens het Hoofd-comité in het belang van de Vereeniging „Het Neder- landsche Roode Kruis". Hoe deze voorbereiding moet geschie den, wordt aangegeven in de brochure, welke in den boekhandel voor den luttelen prijs van slechts 40 cent verkrijgbaar is en die ten bate van Roode Kruis wordt verkocht. Bovendien zijn leden van het Hoofd-comité bereid, nadere bijzonderhe den ook hier te komen meedeelen. En nu denke men niet «alweer een vereeniging", of dat door het Roode Kruis hot Groene Kruis of andere vereenigingen van gelijke strekking in de verdrukking zullen komen. Evenals het Groene Kruis in tijd van oorlog zijn verplegings-mate- riaal en zijn personeel ter beschikking zal stellen van het Roode Kruis de eenige vereeniging wier personeel en ma terieel door het Tractaat van Genóve, dus internationaal, door de oorlogvoe renden worden beschermd even goed kunnen zij in vredestijd samenwerken. En dit is het groote voordeel van die samenwerking, dat de buitengewone (dat zijn de werkende) leden van het Roode Kruis een uitstekende oefening vinden in vredestijd, zoodat mettertijd ook hier te lande Roode Kruis-posten zullen komen, die de overal zeer gewaardeerde hulp verleenen van de »Sanitatswache" aan gene zijde dor grenzen. 'tls werkelijk zaak. dat burgerij en garnizoen do handen ineenslaan en daar door een comité ook te Amersfoort wordt opgericht, opdat men te allen tijde gereed zal kunnen zijn, óok bij eventueele epide mieën. Zal bij deze reeds gerekend moeten worden op een groot aantal zieken zegt generaal Do Waal zij zijn zeker te verwachten, wanneer een oorlogstoe stand intreedt en deze gedurende langen tijd aanhoudt; in hooge male zelfs, indien de krijg op ons grondgebied wordt over gebracht en de militaire eischen het nood zakelijk maken, tot het stellen van inun- datiën over te gaan. D4n zal voornamelijk de ziekenv erspreiding (d.i. versprei ding der zieken over een zoo groot moge lijk gedeelte van hot beschikbare grond gebied) ter vermijding van de nadeelige gevolgen eener overvulling der zieken- inrichtingen, toegepast moeten worden en derhalve de aanwezigheid van vele kleine ziekeninrichtingen tot, heil van de lijders kunnen strekken. Deze gelegenheid tot ziekenv e r p 1 e- g i n g tot stand te helpen brengen, zoo mogelijk reeds in vredestijd voor dat doel te kunnen doen dienen, is mede het streven van het «Nederlandsche Roode Kruis". Het zal echter dit doel -lechts kunnen bereiken indien het beschikt over het daar voor benoodigde personeel, materieel en vooral geld. Dit alles is alleen te ver krijgen door werkzaamheid en samen werking met andere vereenigingen en instellingen, die zich evenzeer wijden aan het verleenen van hulp aan zieken en gekwetsten, reeds in vredestijd. Voorzeker een inspannende, veel tact vereischende maar ook loonende taak, en bovendien een schoone en edele, om dat het hier niet alleen geldt een natio nale zaak, doch bovenal een internationale, namelijk de humaniteit. Frbderiks. Ds. J. A. F. A. Stellweg, uit Utrecht, hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan by de godsdienstoefening in de Luthersche kerk, hier. De Burgemeester is gister teruggekeerd van verlof en beeft zijn ambtsfunctiën her vat. Het eenige punt, in de Raadsvergade ring van Dinsdagmiddag hetwelk discussie lokte, was het adres der plaatselijke afdee- ling van de Ned. vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, dat, zooals onze lezers weten uit het iudertijd opgeno men verzoekschrift en de adhaesie-betuigin- gen en tegenadressen, strekte om aan H. M. de Koningin te verzoeken, dat te Amers foort door Burgemeester en Wethouders in de eerste vijf jaren geen vergunningen meer verleend mogen worden. Er mogen volgens de wet ten hoogste 03 vergunningen wezen, terwijl er 90 zijn. ft. en W. adviseerden, afwijzend te beschik ken op bet verzoek umdat het dan mogelijk zal blyven naar bevind van zaken te beslis sen op een verzoek om vergunning dat steunt op twee afstands-verklaringen, terwijl zij dan nog altyd ongewenschte nieuwe vergunnin gen kunnan weren. De heer Gerritsen: De afdeeiing ver dient een pluimpje, omdat zij er zóo vlug bij is geweest, deze goede zaak voor te staan en ik vereenig me volkomen met baar mo tieven geheel in afwijking dus met bet ad vies van B. en W. Op de eerste plaats mogen B. en W. de burgerij niet in verzoeking brengen op de tweede plaats is er groote kans, dut vergun ningen uitsterven in vjjf jaarop de derde plaats ben ik tegen iedere nieuwe vergun- ning. M. i. is het goed, een proef te nemen met betgeen de veroeuiging voorsteltblijkt die proef niet goed te werken dan kunnen we nog altijd later zien. Ik heb my te Amsterdam laten inlichten, waar drank-paleizen zijn verrezen en zou het zeer betreuren als we ook hier derge lijke resultaten kregen. Als hier in do ar beiderswijken zulke drank-paleizen zouden komen, zou ik dat een ramp vindon voor de arbeiders en voor het algemeen. Voor de meergegoeden zal verdere ver gunning niet noodig zijn. Bovendien moeten wij, meergegoeden, het voorbeeld geven om de drankgewoonte te bestrijden. Ik zal mij dan ook vereeuigen met het voorstel om aan de Koningin bet verzoek te doen. Het kwaad der drank-paleizen moet men goed onder de oogen zien. De kleine krotjes moeten weg, zegt menmaar deze sterven tóch wel uit. Ik zou wenschon, dat men een proef nam met hetgeen de wet toelaat. De heer Hamers: Ik kan mij zeer goed vereenigen met het voorstel van B. en W. Drank-paleizen zullen hier niet verrijzen. Ik heb althans daar Diet de geringste ver wachting op. Ik acht heel noodzakelijk, dat te gelegener tijd B. en W. vergunning kunnen verleenen. De V oo r z i 11 e rHet Dagelijksch Be stuur wenscht niet in te gaau op de ver zoeken omdat het geval zich kan voordoen, dat een nieuwe vergunning moet verleend tegen behoorlijken afstand van tweo ver- gunningen. Ook ik zie zulke drank-paleizen hier nog niet. Bovendien zijn dat geen gelegenheden waar zooveel sterkedrank wordt gebruikt; sterkedrank is in die inrichtingen juist bijzaak. De wet wil meer treffen gelegenheden waar uitsluitend sterkedrank wordt gebruikt. Te Amsterdam is de toestand heel anders dan hierdaar is het wettelijk maximum 1000, terwijl er 1100 vergunningen zijn. Bovendien is daar pas een voorstel, dat door den Raad nog niet is behandeld. Óok hier zijn er wel meer vergunningen dan het wettelijk maxi mum, doch de toestand is toch heel anders. De heer Gerritsen: Ik hoor daar uit den mond van den Voorzitter juist hetgeen ik bang was te zullen vernemen. Als de Voorzitter spreekt van een cognagje dan ver oordeelt hij daaimee reeds zijn systeem. Wij moeten het voorbeeld geven om het drankgebruik te temperen en geen winkels openen om cognacjes te kunnen drinken. Niet juist is het, dat in de drank-paleizen te Amsterdam geen sterkedrank wordt gedron ken ook daar en in Engeland wordt voor vijf cent een glas jenever gekocht aan de toonbank en ook hier zullen iu de arbeiders wijken dergelijke gelegenheden komen. ik ben dan ook niet overtuigd, dat hel systeem van B. en W. goed is. De Voorzitter: Het Dagelijksch Be stuur is niet verplicht, een vergunning toe te staan. Dreigt er bezwaar, dan zullen B. en W. weigerendoch wij moeten de gelegen heid behouden om vergunning te kunnen verleenen, bijvoorbeeld voor een groot restau rant, waar, na het diner, iets kan worden gebruikt. De heer Ruys: Ik kan in veel meegaan met den heer Gerritsen en zal dan ook zijn voorstel steunen. Deze geheelonthouders verlossen ons door bun verzoek van herhaling van bet gebeurde met de vergunning voor »Birkhoven". Het tegen-adres van de vergunninghouders begrijp ik niet. Zij klaagden indertijd bij de Reclame-commissie over hun te hooge belas ting. Welnu, als wij het aantal vergunnin gen beperken, dan ontvangen de houders der overblijvende vergunningen meer en kunnen zij dus beter belasting betalen. De heer Jorissen: Ik begrijp niets van hetgeen de heer Ruys zegt. Het afwijzend voorstel van B. en W. werd hierop aangenomen met 12 tegen 4 stemmen die van de heeren Ruys, Rolandus Hagedoorn, Tromp rau Holst en Gerritsen. Hetgeen overigens werd besproken en be sloten, deelden we bereids mee in het vorige nummer, Morgen hoopt P. Butselaar den dag te her denken waarop hij 2b jaar onafgebroken werkzaam is in de vleeschhouwerij van den heer G. P. Ittmann. Mr. dr. L. E. Visser, thans rechter in de Rechtbank te Rotterdam, is op de nominatie gebracht voor de vacature van Raadsheer in den (ioogon Raan, ontstaan door het overlijden van jhr. mr. D. G. van Teylingen. Het le regiment huzaren is hier heden per extra-treinen teruggekeerd van decava- ferie-manoeuvres in Norml-Brabant. Van delolelingen uit de Provincie Utrecht, die 23 September worden ingedeeld voor volledige oef-;ning, zijn er 26 bestemd voor het 5e regiment infanterie en 11 voor het le regiment huzaren, hier. Op de Statuten van Woduwenzorg", ver eeniging van beneden den rang van officier gepensionneerde Europeesche militairen van leger, marine en koloniën, zooals die laat stelijk gewijzigd zijn door de Algemeene vergadering van 21 Augustus j.l., is do Konink lijke bewilliging verleend. Gelyk bekend, is zij opgericht te Amers foort den 26 September 1908. Zij telt thans 81 afdeelingeD, behalve de zgn. verspreide, met ongeveer 4500 leden. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft in overleg met zijn ambtgenoot van Oorlog, aan de Commissarissen der Koningin medegedeeld, dat voortaan de verlofgangers, aan wie vóór 1 Juni uit del van herhalings oefening wordt verleend tot in het volgende jaar, bet loopende jaar wel aan de inspectie moeten deelnemen, tenzij ze uit anderen hooide daarvan alsnog zijn of worden vrij gesteld. Voorts, dat die verlofgangers, in verband met het hun verleend uitstel, het volgende jaar niet aan de inspectie behoe"en deel te Demeu. Uitstel van herhalingsoefeningen tot in het volgende jaar, verleend op 1 Juni of later, gaat echter nimmer gepaaid met her leving van de verplichting tot deelneming aan de inspectie in het loopende jaar. De circulaire vau 11 Juni 19U9 wordt in verband hiermee ingetrokken. In ValkhoIT's kunsthandel is geëtaleerd nVaartje te Veenendaal", een mooio schilderij van den hser A. van Weezel Errens. De heeren A. M. Tromp van Holst en F. Laméris, Voorzitter en Secretaris der plaatselijke afdeeiing vaD het Utrecbtsch ge nootschap voor landbouw en kruidkunde, vertrokken hedenochtend met leden en zoons van leden naar de Landbouw-tentoonstellmg te Hoorn, welke gistermiddag werd geopend en die volgens de vaklieden zeer beiangrijk is. Op de Groene Kruis-tentoonstelling, welke nog tot 22 dezer in »'fivoli" te Utrecht wordt gehouden, zijn o.a. bekroond met een zilve ren medaille de rijwiel-brancard van dr. J. Nord en met een bronzen medaille de ver- bed-brancard van de Amersfoortsche hout- waren-fabriek, van de firma Lagerwey Wesselmun. De buisvlijt-lentoonstelling te Scbevenin- gen blijft wegens de groote belangstelling geopend tot 30 dezer. Hoewel het programma voor de in Juli 1911 op jBirklioveu" ter herdenking van het 70-jarig bestaan van het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde nog niet in zyn geheel is vastgesteld, kunneu wij toch reeds mededeeleo, dat de kaasbe- reiders uit de Provincie er een goede kans zullen hebben, nog meer bekendheid te geven aan hun product. Voor de afdeeiing kaas was het noodig, op éen bepaald onderdeel vooruit te loopen op de defiuitieve vaststelling van het ge- heöle programma voorzooveel betreft de zg. Octoberkuas. Er wordt n.l. gevraagd Goud- sche kaas, bereid uit volle melk in October 1910, in verschillende rubrieken wat betreft het gewicht, en in elke lubriek worden uit geloofd éen prijs van f25, éen van f 15 en éen vau f10. Ook wordt Edammerkaas gevraagd in par tyen van 10 stuks, gemaakt binnen de Pro vincie Utrecht, waarvoor een prys van (20 worden uitgeloofd. Wie inzenden wil, dient zich vóór 1 Octo- ter 1910 aan te melden bij den Zuivel-consu- lent, den heer H. B. Hijlkema, Trompstraat te Utrecht, door wien ook nadere inlichtin gen worden verstrekt. Behalve den in het vorige nummer ver melden voetbal-wedstrijd is bier Zondag, op het IJ. V. C.-terrein, achter »Rustoord», nog een oefenspel gespeeld en wel tusscheu H. V. C. en de H. V. V., uit Harderwijk. De rust ging in met 2—1 voorde thuis club; het einde was echter 52 in het voor deel der Harderwijkers. Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 6900 Kilo ongezouten en 5475 Kilo gezouten (abrieksboter ouder Rijks-con trole. De prijs was 11.17 a fl.32. Naar het Militair hospitaal hier is over gebracht een korporaal van het 3o regiment vesting-artillerie, die in de Legerplaats bij Oldebioek bij een oefening in butlerijbouw door grondschuiviog was bedolven. Hij werd door de andere werkers spoedig uitgegraven, doch is vermoedelijk inwendig gekneusd. Hel korps is beden teruggekeerd naar zijn garnizoenen. Aan het Commissariaat van politie zijn voor do rechthebbonden terug te bekomen een zilveren pijpekrabber, een zakmesje, een witmetalen handvat van een vouwbeen, on een moersleutel. De politie nam van die uit Apeldoorn een jongen over, dio door ha ir naur Utrecht werd geleid en zoo naar zjjn ouders te Rotterdam. Wie smart kent, is op weg naar het geluk. De lentestorm, die de wouden doet sidderen, is immers de heraut van den zomer. TJit den omtrek. De Prins en de Prinses van Wied brachten gistermiddag een bezoek aan H. M. de Konipgin-Moeder op Soestdijk. Morgen omstreeks kwart na twaalven komt het Belgische Koningspaar met Koningin Wilhelminu en Prins Hendrik uit Amsterdam op Soestdijk, vanwaar Zij om 4.19 terugkeeren naar de Hoofdstad. De hooge gasten maken ook een auto tocht door het Gooi. Er is toch nog kans, dat do Leuvenurnscho bosschen voor vernietiging gespaard zullen blijven. De Vereeniging tot instandhouding van natuurmonumenten in Nederland beeft de zaak tot primo October in handen en zal wellicht haar overeenkomst verlengen een drietil hoeren te Nunspeet hebben zich bereid verklaard, het benoodigde geld te verschaffen tot redding van het boscb ten behoeve van de toeristen. Als vervolg op de modedeeling omtrent lectuur voor de oude kolonialen te Putten bericht de heer G. Arnsing, Secretaris der afdeeiing Putten van den Volksbond tegen drankmisbruik, ons, dat ook Frarische en Duilsehe boeken èn tijdschriften hoogst wel kom zyn. Wie van hieruit dit goede werk zou wil len steunen vooral in de wintermaanden vervelen deze menschep zich deerlijk zendo iets mee met een van de vrachtrijders. Hot zoo juist verschenen extra nummer van het „Maandbericht van het Nederlaudscb Zendelinggenootschap" is éen noodkreet. Het in 171 i opgericht genootschap staat voor groote uitgaven en er is geld noodig. In het maandbericht wordt gezegd nWij hebben onze zendelingen aangeschre ven hunne uitgeven met 20 pCt. te vermin deren. Zij hebben ons geantwooid, dat dit onmogelijk is. Enkelen zullen trachten eonig geld te besparen door bijvooi beeld een ki er minder n.et hun personeel te vergaderen een op zich zelf reeds bedenkelijke maat regel. Maar het blijft bij dergelijke kleine bezuinigingen. »Wij zullen dus de door hen aangevraagde sommen ruoeten zenden, of... ons werk mi t eigen handen afbreken. »Zal het zoover komen?" En verder »Wij vragen dringend ons te helpen zoo veel mogelijk is. Laat vooral ook ieder in eigen kring de hand aan den ploeg slaan. In 1909 was 110 000 meer noodig dan thans. En met vereende krachten kwam het geld bijeen. Wat toen mogelijk bleek, zal, als ieder doet wat bij kan, ook nu zekerlijk gelukken". Zendings-director is ds. J. W. Gunning, Rechter Rottekade 63 te Rotterdam. Inhoud Wereldkroniek" 10 September: OO ontwikkeling van het verkeer in de groote steden in de 20ste eeuw; Holborn te Lon den in 1900 en Piccadilly-circus in 1910.— Tentoonstelling van werken van A. de la Riviere. Moderne groenlencultuur in het Westland. Ehrlich-Hata en hun genees middel 606. De weistrijden om den zil veren voetbal. Personalia. Kroniek van de week. In het Berner Oberlandliet Thuner meer. Courses te Duindigt en te Bussum Caricaturen uit het buitenland* De geheelonthouding mag er zich in ver kneuteren, dat niemand minder dan Keizer Wilhelm II optreedt als haar propagandist. Hij heeft n.l. order gegeven, bij de Keizer-manoeuvres voor zijn persoonlijk gebruik geen andere dan alcoholvrije dranken mee te nemen. De Keizer zekert uldus de vermoeienissen van het leven te velde beter te kunnen doorstaan. Eigenaardig. Vijf en tachtig duizend Ja- panache vrouwen hebben een eigenaardig offer gebracht voor de duizenden Japansche soldaten, die in den oorlog met Rusland voor het vaderland sneuvelden. Een priester te Osaka was op het denkbeeld gekomen, de vrouwen uit te noodigen, vijf of zes van heur langste en schoonste haren af te staan, opdat uit die haren een beeltenis van Buddha vervaardigd zou kunnen worden. De uitnoodiging had een alle verwachtingen over treffend succes. Niet minder dan 500 000 haren werden toegezonden en in langen, uioeizamen arbeid tot een Buddha-beeltenis verwerkt. De beeltenis moet zeer fraai zijn uitgevoerd. Uit alle deelen van het Mikado-iijk komen de geloovigen opzetten. Ook de Keizerlijke familie ging te Tokio hol beeld bezichtigen. Weldra zal do beeltenis door het geheole land worden gevoerd. Dat is heel wat anders dun de droeve histo rie van den Russischen invalide, die te Peters-

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2