Zaterdag 24 September 1910. No. 8771. 59e Jaargang. KOSTELOOS. BLOOKERS DAALDERS CACAO Stadsnieuws. UITGAVE: FIRMA A. H VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi.— franco per post ƒ4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de inoasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telefoon 19. f |ie zich mot ingang van 1 OCTOBER opgeeft als nieuwe abonné, ontvangt de nog in September verschij nende nummers KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetene», dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Diusdag den 27 September aanstaande, des namiddags te l1/, ure. Amersfoort, 22 September 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat volgens mededeeling van den Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht dd. 20 September 1910, 4e afdeeling no. 5032/3360, de volgende schietoefeningen zullen worden gehouden. Op 27 en zoo noodig ook op 28 September n.8. van het fort Harsens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kal'ber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het lort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt, als mede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord geplaatst worden bij het gebouw van den visch- afslag aan de buitenhaven, vermeldende in welke richting dien dag zal worden gevuurd, terwijl bij het torpedo-magazijn en aan den ingang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlag gen, als volgt: rood-witte vlag beleekentNoord, wit-zwarte vlag N.O., zwarte vlag Oost. Op 24 September a.s. van het fort IJmuideu. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort en .begrensd aan de N.zijde door eene lijn van af het fort in de ware richting N.N.W. en aan de Z.zijde door het Noorderhoofd en eene lijn in de ware richting W.Z.W. van het uiteinde daarvan. De N.lijke greus van dezen sector zal- op het fort worden aangegeven door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en éen nar voor de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord worden geplaatst op het terrein van den Rijks- vischafslag. Op 27 en zoo noodig ook op 28 September a.s. van het fort Hoek van Holland. Er zul gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waartyj onveilig wordt gemaakt een driehoek gevormd door het fort, een roode vlag bi-N. en een beZ. het zeegat tot op 3100 Meter van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het forti eene ïoode vlag waaien, die 3 uur vóór het^egin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Amersfoort, 22 September 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Een oordeel over ons leger. Waar Jan Salie en zijn kornuiten steeds, als er van ons leger sprake i*, beweren, dat het löch nergens voor deugt, töch niets kan, mag het volgende oordeel over het Neder landsche leger wel eens gelezen en overwo gen worden. Het is opgenomen in de »Viertaljahrshefte für Truppenführuiig uml Heeieskuucle", eeu rgaan, dat wordt uitgegeven onder toe- icht van den Pruisischeu Generalen staf. Een medewerker van de »N. Rott. Crt.' schrijft dienaangaande: Zonder ophef doch met vaste hand, heet het 'laarin, wordt in Nederland voortgearbeid aan de ontwikkeling van het leger en met waardeering wordt gewag gemaakt van de jongste wijzigingen in het verband en de bevelvoering van het veldleger, als mede van de voorschriften, die in korten militairen stijl zijn vervat. De geveebtsvor- men zijn eenvoudig en krijgsmaligde grond slagen voor de gevechtsleiding zijn door en door modern cn leggen getuigenis af van een geschoold oordeel. De laaiste manoeu vres (vau 190:') hebben daarbij doen zi n, hoe de voorecht ijlen geenszins zuiver pa pieren arbeid zyn gebleven. Aanvoerders en troepen hebben zich gedu rende die oefeningen berekend getoond, voor de wel is waar eenvoudige opdrachten. De infanterie hield goede marschorde en wist van het terrein gebruik te makenda artil lerie heeft zich bijzonder onderscheiden, ter wijl de cavalerie door den aard van bet terrein weinig gelegenheid tot ingrijpen vond. In weerwil van haar lofwaardige verrich tingen moet toch het definitief oordeel over de waarde der Nederlandsche infanterie nog worden voorbehouden, totdat zij door ma noeuvres in grooler verband voor de nood- z kelijkheid zal zijn gesteld, grooter vermoeie nis te verduren. Slechts onder omstandigheden die de werkelijkheid nabij komen, kan worden beoordeeld iu hoeverre grondige en doeltreffende oefening de nadeelen van den korten oefeningstijd der Nederlandsche infan terie zal kunnen veronzijdigen. De schrijver, die met de verkorte oefening, zooals van hem moeilijk anders verwacht kon worden, niet ingenomen is, sluit echter kennelijk de, mogelijkheid niet uit, dat daarmede goede resul taten te verkrijgen zijn. De door hem ter beoor- deeliDg van de slagvaardigheid der inf auterie aangelegde maatstaf is volkomen juist. infanterie, die door zware marschonlbe- ringen en vermoeienis in vredestijd niet geleerd heeft, hetgeen haar in oorlogstijd kan wachten, is voor haar taak niet berekend. Niet zoozeer gaat het bier om een lichamelijke training, die na het verlaten van den dienst toch weldra weder verloren gaat, als wel om eeu oefening der moreele krachten. Ook hier vinden wy om met den buitenland-chen schrijver ie spreken de Nederlandsche logerautoriteiteu op »zielbewusste" wijze aan den arbeid, om de meening terug te dringen, die ons allengs dreigde te wennen, in zware marscheu een nutteloos afbeulen te zien. Als de Pers en de Volksvertegenwoordiging het belang der zaak een quaestie van to be or not to be voor ons legerDuóok willen begrijpen, dan lijkt het voor ons geen twyfil, of net fabeltje, dat de Nederlander vau huis uit een slecht marcheerder is, zal weldra «ot het verleden behooren. Aan de regeling van den verplegingsdienst, de met de marschverrichtingen in onver brekelijk verband staat, ontbreekt echter nog heel wat. De hulpmiddelen zijn hier bepaaldelijk ontoereikend en invoer van keukenwagens voor leger en landweer is een dringende eisch destijds. Zeer terecht wij>t de Pruisische schrijver erop, hoe het «milizartige" karakter van het hoofdwapen (de infanterie) en de bijzondere geographische toestanden te onzent in de verleiding zouden kunnen brengen, bij de landsverdediging ons meer delensit-f te ge dragen. aEs verdient deshalb besondere Anerkennung dasz sowohl Gliederung wie Ausbiidung der Armee in erster Linie auf eine Verwendung im freien Felde zugeschnit- ten sind". De bedoeling van ons streven wordt blijkbaar in den vreerode begrepen. De geest van Von MoltkP.die van de Nederlan ders slechts lat «verkriecheu hinter den Utrechter Linien, bis irgend Jemand sie erret- tet" verwachtte, schijnt in de Duitsche staf- bureeien niet meer rond te waren. De pre- KOFF1E is duurder geworden, doch kost nog a^eeds 1,50 per bus van 1 Kilo (a pond). Kleinere bussen naar verhouding. ventieve kracht van onze weermacht wordt hierdoor ten zeerste gebaat. De waardeerende critiek over ODZe leger- instellingen, welke de Pruisische Generale stuf hier voor een grooteren kring vari be langstellenden in het eigen leger toegankelijk maakt, verdient onze bijzondere aandacht. Niet omdat wy ons bij de regeling onzer weerkracht van het oordeel in het buitenland afhankelijk willen stellendoch omdat het doel van ons strevende neutraliteit van ons land bij uitbrekende conflicten erkend te zien, eerst <lan zal worden vervuld, als het buitenland die neutraliteit afdoende be schermd weet. Wellicht is het oordeel van den buitent lander in staat, den vreesachtigen een har- onder den riem te steken en hun aanhang nog meer te verzwakken dan gelukkig reeds het geval blijkt te zijn. Herinnerd zij, dat hier morgen alleen ge opend is de apotheek van denT heer G. M. M. Vermolen, Langestraat 2 bij de Varken markt. 14. Vaststelling van hel 2e aanvullingskohier der Inkomstenbelasting, dienst 1910. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van afschrijving van Inkom- 8tenhela8tin>: wgens vertrek en overlijden, dienst l'J09 en 1910. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een verzoek van de onder wijzeres J. M. de Bruijn tot vrijstelling van het geven van onderwijs in de handwerken. Volgens de ont.werp-Begrooting voor 1911 van deze Gemeente zijn de ontvangsten evenals de uitgaven geraamd op f 1105 510.74. Het eeiaamd bedrag voor de uitgaven ie: I. Algemeen bestuur der Ge meente f 30028.40* II. Toezicht en invordering plaat selijke belastingen 5 270.00 III. Openbare veiligheid en Brand weer 45 344.99' IV. Volksgezondheid en huisves ting 2 263.60» V. Openbare werken 79 208.25 VI. Inrichtingen van nijverheid en bedrijf „163 534,90 VII. Onderwijs „182 463.35 VIII. Armwezen 38 024.68 IX. Landbouw, handel en nijver heid 895.00 X. Beheer en onderhond der bezittingen 2 335.00 XI. Rente en aflossing 79 087.87* XII. Pensioenen en wachtgelden 4 44Ï00 XIII. Andere uitgaven 12 26S.51 XIV. Onvoorzien 4 689.16' XV. Uitgaven, welke, zoo noodig, door buitengewone ontvang sten mogen worden gedekt „454 675.00 Onder dezen laaisten post zijn o.a. vermeld de verbouw der Huogere Burgerschool, de aanleg der drinkwaterleiding, de bouw der eier- en botermarkt, en het herstellen van den L. V. toren. Verwacht wordt, dat in 1912 de Gemeenten rekening kunnen houden met de alsdan ge wijzigde Gemeentewet wat betreft de uitbrei ding van het belastinggebied. Agenda voor de openbare vergadering van den. Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 27 September 1910, des middags half twee. 1. Voorloopige vuststelling van de Gemeente rekening over 1909. 2. Vaststelling van de rekening van het Sfcra- tenfonds over 1909. 3. Vaststelling van de rekening van het Burger lijk armbestuur over 1909. 4. Vaststelling van de rekening van het Bur gerweeshuis over 1909. 5. Benoeming van tijdelijke leeraren aan de Burgeravondschool. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaarwedden en pensioens grondslagen voor het personeel, verbonden aan het Hooger- en het Middelbaar onderwijs. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken mej. M. Buijtenhuijs-Mooy. 8. Benoeming van 2 leden van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs. 9. Nader rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van de VereenigiDg „Johan van Oldenbarneveld"- 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een verzoek van de Naam- looze Vennootschap „Amersfoortsche Rijwiel en Automobielenfabriek, voorheen D. H. Eysink" tot ruiling van gronden. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen van een rooilyn aan den Leusderweg. 12. Vaststelling van eene opgave voor de be noeming van 3 leden van het College van Zetters voor 'b Rijks directe belastingen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot heffing van vuur-, haven- en tougeld. Hedenmiddag omtrent 1 uur werd op de Nieuwe algemeene begraafplaats der aarde nesteld bet stoffelyk overschot van P. Cbrisf, die Dinsdag door het ongeval opeen motor schip aan den Koppel het leven moest laten. De ^Amersfoortsche Muziek-vereeniging", die in hem een zeer gewaardeerd werkend lid verliest, was met omfloerst vaandel op den doodenakker, terwyl haar Directeur, de heer J. A. Jochems, aan de geopende groeve eenige hartelijke woorden sprak. Daar Christ niet in loondienst was, kan zyn gezin geen uitkeering ontvangen van de Rijks-Verzekeringsbank en daarom tracht de Amersfoortsche Muziek-vereeniging" iets te werk te stellen om althans den eersten nood eenigszins te lenigen. Vermoedelijk zal zij daarvoor eeu uitvoering geven. Ds. G. W. C. Vunderink is gekozen tot Bestuurslid der Donderdag te Utrecht opge richte vereeniging voor het stichten van een Cbr. rust- en herstellingsoord voor den burgerstand. Ook hier za! weldra een afdeeling vao die vereeniging worden gesticht. De brieven- en telegrambestellers B. Both en G. Wiggeman, die slaagden by het toe- latings-examen voor den post-cursus worden 1 October overgeplaatst naar den cursus te Utrecht ter opleiding tot assistent, conduc teur of hoofd besteller. Luitenant H. A. Luppes, van het 5e regi ment infanterie overgegaan naar het O. I. leger, wordt 1 October gedetacheerd bij de Koloniale reserve.' De beëediglng der nieuwbenoemde officie ren herkomstig van den Hoofdcursus is uit gesteld van heden tot 1 October. Het onaangenaamste is, dat velen hunner nog niet weten in welk garnizoen zij komen en dus ook geen kamers kunnen huren, By den cursus by het 5e regiment infan terie worden 1 October gedetacheerd de sergeanten Giseels, Van Hemert en Sormani, van het le regiment, Bode, Steenstra, Gits en Koppenol van het 9e regiment, eu Böbm, van het 10e regiment infanterie. De sergeanten Grimbergen en Van Wer-

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1