Stadsnieuws. Correspondentie. Gemengd nieuws. aan de N.-zijde door cene )\jn vanaf bet fort in de ware richting N.N.W. en aan de Z.-*y<1e door het Noorderhoofdeu eeno lijn iu de ware ricütiug W.Z.W. van bet einde daarvan. Be Noordelijke grens van dijen sector zal op bet fort aangegeven worden door een stol palen met rooden driehoek als top- teeken. Bp 14 en zoo noodig ook op 15 Oct. a. s. xal ge vuurd worden met kanonnen van iwaar en mid delbaar kaliber (24 cu 15 c.M.), waarbij onveilig wordt gemiAkt ten sector tot op 9000 Meier van bet fort met de telfde greuzeu en op deselfde vtyie aangegeven. Op den dsg, waarop gevuurd wordt, sal van het fort eeue roode vlag waaien, die drie uur vóór bet begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefeLiog geheel voorgehescben wordt, Bovendien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, ceu waarschuwingsbord worden geplaatst op bet terrein van den Rijksviscbafslag. Amersfoort, 4 Ootober 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8. De tariefsherziening. De „Nieuwe Crt." wil weten, dat de Mi nister de opbrengst der herziening van bet tarief van invoerrechten op 10 a 12 millioen gulden schatdat wil zeggenhet oude ta rief brengt 13 millioen op, het üieuwe zal 10 a 12 millioen meer geven; alzoo wordt in totaal van liet nieuwe tarief een 23 a 25 millioen verwacht. Volgens bet „Hbld." verwacht men, dat het nieuwe tarief zelfs méér dan25 millioen zal opbrengen. Maar we zijn nog zóo ver niet. Het nieuwe tarief moet. ^aar aan de „N. Rt. Ci t." wordt meegeleeld, nog om advies naar den Raad vau State en zelfs nog naar de Com missie voor de handelspolitiek worden ver zonden. Er kan «lus nog verandering in aan gebracht worden en het zal nog een tijd «luren eer het wordt ingediend. Nu Minister Kolkman hier te lande de tabak belasten wil, wijst de „N. Rt. Crt." waarschuwend op Üuitschland, waar de ta baksbelasting op een fiasco is uilgeloopen. De rookeude Duitscher is zuinig gewor den. Hij heelt de dure sigaar vervangen door een minder dure pijp tabak en velen vergenoegen zich met een tweede soort, ofrouken veel minder. Het gevolg is, dat de tabaksuijverheid in Duitschland kwijnt, zoodat reeds bijna heel hit daarvoor bestemde fonds van 4% millioen mark is uitgekeerd aati werkloos geworden tibaks- bewerkers. Nu de ka«iseu op vermindering van de werkloosheid ongunstig blijven en de uitbetaling van de uilkeering zal ophou den, ziet het er voor de tabaksbewerkers en sigarenmakers somber uit. Het is alweer een bewijs, zegt het blad, dat men belastingen op verbruiksartikelen maar niet willekeurig kan opschroeven. Dij de verhooging van de Duitsebe tabaksbelas- ïing heelt de schatkist bij slot van rekening weinig baat, en een bloeiende nijverheid heelt er een knak door gekregen. Wijziging der Woningwet. Verleden week heeft in het Departement van Binnenlandsche Zaken een conferentie plaats gehad met eeuige Bestuursleden van den Boud van huiseigenaren over een wijzi ging van de Woningwet, waaraan op het Departement alle aandacht schijnt gewijd te woiden. Dat deze zaak ernstig onder de oogen gezien wordt, is te danken aan de actie van genoemden Bood, die over het grbeeleland reeds moer dan 14000 leden telt. Hel stre ven is, het ledental zoo spoedig raogelyk tot 20 000 en hooier op te voeren om door middel van het stembiljet nog grooteren in vloed dan lot dusver te kunnen uitoefenen. Naar verluidt, moet de Regeeriug reeds lang overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van wetswijziging öd van de billijkheid der uilkeering van schadevergoeding bij onbe- wooubaarvi rklaring, maar heelt zij nog steeds opgezien tegen de groote kosten, welke l et stelsel van schadeloosstelling zou ver oorzaken. De noodzakelijkheid van voorziening kan intusschen niet wel ontkend worden. Niet alleen te Amsterdam rijzen ernstige klachten over de harde toepassiug der wet, maar cveuzoo haast overal elders, met name te 's-Graveubage, waar de wet een zoodanige toepassing vindt (onder Wethouder Lely, die als Minister fungeerde ten tyde van het ontslaan der wet) dat tal van menschen geruïneerd worden. Beweerd wordt, dat de wet niet alleen veel te streng eu daardoor op onbillijke wyze wordt uitgevoerd, maarzells,datonbe- wooubaarverklariugen wel geschieden zonder dat de betrokken autoi iteiien de door hen afgekeurde panden gezien hebben. Dit lykt echter zóo ongelooflijk, dat het, niet zonder bewys aangenomen kan worden. Aldus de Haagscbe correspondent van De Standaard". Hein-leven-beweging. Door de Centrale commissie der Rein- leven-beweging is aan H. M. d« Koningin een adres gericht, waarin zij baar standpunt, ingenomen in het adres van 28 September under preciseert. De commissie zegt geen buwelyks verbod te wenscben, zooals de Minister van Justitie veronderstelt, maar alléénoverlegging van een geneeskundig onderzoek, het verder aan het wijs beleid en helder inzicht der betrokkenen overlatend of die, trots een duidelijke medische waar schuwing, töcb tot de gewichtige stap van een echtvereeniging zouden wenschen over te gaan. Waar zij den nadruk op meende te moeten leggen, is het wakker roepen en bot verhoogen van bet verautwoordelyks- heidsgevoel by personeD, wanneer zij eeü der meest gewichtige stappen (zoo Biet d e meest gewichtige stap) in hun leven zullen volbrengen. De maatregel zou volgens het adres, moe- ton bestaan in het voorschrift, dat geen buwe- lyk voltrokken mag wordeD, zonder dat beide partijen overleggen een verklaring van een geneeskundig onderzoek hoogstens 14 dagen vóór het huwelijk verricht. Elke verklaring zou voor „gezien" geteekend moe ten zijn door de andere partij en door beo, die krachlens het Burgerlijk Wetboek toe stemming hebben te verleeuen, en eindelijk door een anderen geneesheer dan door den- gene, die het onderzoek heeft gedaan. In de Lutbersche kerk hoopt aanstaanden Zondacbochtend voor te gaan ds. G. F. Lagers, emeritus alhier. Volgende week wordt dr. H. J. Toxopeus, de nieuwe leeraar, door zyn voorganger ds. J. L. F. do Meyere, bij de gemeente ingeleid en bevestigd. Voor den Doopsgezinden kring hoopt Zon dag voor ie gaan dr. C. B. Hijlkema, uit Haarlem. Aau bet boold van dit nummer is thans opgenomen de kennisgeving omtrent het schoolgeld voor de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool. M«-j'ifflTrouw G. Claes is toegelaten lot de lessen der Kod. Academie van beeldende kunsten, te Amsterdam. Luitenant W. A. van den Wall Bake, van het 4e regiment huzaren te Zutfen, wordt 1 November gedetacheerd bij de Rijschool, hier. In nStaatscourani" 231 is opgenomen een Kon. besluit tot vaststelling van een nieuwe regeling nopens de bevordering, het ontslag en het op non-activiteit stellen van de Euro- peesche officieren, b-hoorende tot de Ned.- lndische landmacht. Aan de Kon. Militaire Academie te Breda is al3oog bevorderd tot het 2e studiejaar de cadet jhr. A. van der Goes, van de cava lerie b. t. 1., en lot het oudste studiejaar de cadet J. L. Raub, van de artillerie h. 1.1. De Dinsdagavond in „Ue Arend" gehouden vergadering der afdeeling Amersfoort van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren was uitstekend bezocht. De aftredende Voorzitter, de heer H. S. Valkenburg, opende de bijeenkomst en sprak Jan ook ztjn voldoening uit over dit flinke bezoek. Na het lezen der notulen, welke werden goedgekeurd, memoreerde hij, dat hij reeds ruim 15 jaren zitting had in dit Bestuur, in verschillende functiëu, voor welk blijk van vertrouwen hij dank bracht aan de leden en aan bet Bestuur, inzonderheid aan de welwillende medewerking, welke hij van Secretaris en Penningmeester mocht ondervinden. Ook het afdeelingsleven werd aan de leden duidelijk onder de oogen gebracht, waaruit evenwel óok bleek, dat 1e kameraadschap nog wel te wenschen overlaat en dat er nog veel te doen valt voor hulpbehoevenden, zoowel oud-onderofficieren als hun weduwen en wezen. Ook verschillende iugeslopen gebreken en fouten van mede-kameraden werden onder de aandacht der aanwezigen gebracht, hoofdzakelijk om door waarheid tot klaar heid te komen en om den nieuwgekozen Voorzitter, den beer A. Hassing. te doen voelen, dat het veel van zyn beleid zal af hangen, of daarin verbetering zal worden gebracht. Hierna bad de installatie van den heer Hassing plaats. Bij het overhandigen van den voorzitters hamer sprak de beer Valkenburg den hart- grondigen wensch uit. dat deze nimmer zal behoeven gebruikt te worden tot het hand haven der orde. De beer Hassing ODtvouwde nu een soort program, dat z. i. zal kunnen strekken tot verbetering der verhouding van leden en donateurs, welke punten aanleiding gaven tot vele discussiën, waarna ten slotte bepaald werd, dat in November een buitengewone bijeenkomst met dames, huisgenooten en geïntroduceerdeo, zal worden gehouden, ter wijl ook het St. Nicolaasfeest voor de kin deren weder evenals vorige jaren zal worden gevierd. In de commissie daarvoor zyn weder benoemd de hoeren Hassing, G. van Ede, Scbickondantz en Van Beuren. Bij de rondvruag werd den Onder-voor zitter, den heer Van Buuren, als oudst-aan- wezig Bestuurslid het woord gegeven, die op welsprekende wijze de verdiensten her dacht van den afgetreden Voorzitter, welke reeds eerder daarvoor beloond is geworden door diens benoeming tot „Lid van ver dienste". Door een krachtig applaus toonde de vergadering daarmede in te stemmen. Een volle kerk, een prachtig concert en toch geen groote recette. Het overgroote meerendcel van hen, die Dinsdagavond het orgelconcert in de St. Joris-kerk bijwoonden, waren leden van de Cor. Jongeliugs-veree- niging. We hadden zoo stellig gedacht en om kunstlievend Amersfoortzelf gehoopt, dat de guldensplaatsen alle bezet zouden zijn en do leden der vereeniging zich hadden moe ten tevreden stellen met een staan plaatsje. Wil men dan nóg meer hebben dan Van Aaken, den Flrechtscheu organist W. Petri en zijn stadgenoot Jac. Caro, voor wiens medewerken bij bet jongste Toonkunst-con cert we den heer M. W. Petri zoo zeer dank baar mogen zijn. En een programma zooals alleen Van Aaken en Petri dat kunnen samen stellen en dat in de Gioote kerk zóo volko men tot zijn recht kwam. Geheel belangloos gaveu ze hun kunst en dit reeds ware reden te over geweest o;n het concert bij te wonen. In adeuilooze stilte zijn ze aangeboord en een anderhalf uur achtereen hebben zy de aanwezigen volop doen genieten. Er was climax in hetgeen gegeven werd; 't was alsof de heer Petri begrepen heeft, dat Amersfoort slechts hoogst zelden een orgel-concert mag genieten en hij het dus bad voor te bereiden. Hij begon met een preludium van Rheiuberger, gaf daarna een koraal en een fuga van Bach en tot slot een koraal van César Franck, 'teen al mooier dan het ander. De heer Van Aaken deed, bij de meester lijke begeleiding vooral van de melodie van Glück, zijn viool in heerlijk warmen toon zingen en vergastte zijn gehoor nog op een aria van Tariini en de romance in g-dur van Beethoven. Eu beiden begeleidden op hoogst muzikale wijze den zang van den beer Caro, die in den aauvaDg lichtelijk te kampen had met vibreeren, doch weldra zijn bijzonder mooie stem weer volkomen in zijn macht had en vooral het sAgntis Dei" buitengewoon fraai voordroeg. Als dit drietal audermaal in deze kerk, die zich zoo volkomen daartoe leent, een concert geeft, verzuime toch niemand, er van te genieteD. Weldra zal ook van R. K. zyde herhaliDgs- onderwys worden gegeven. De korfbalclub A. V. O. G. is thans ge plaatst in de Noordelijke 3e klasse van den Ned. Korfbal Bond, met S. D. O. uit Utrecht en D. T. V2., D. V. D. 2 en LV. 2,allen uit Amsterdam. Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 0950 Kilo ongezouten en 2525 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks-con trole. De prijs was fl.25 a fl. 37. Aan het Commissariaat v.tn politie zyn, als op den openbaren weg gevonden, gedepo neerd eenige dameshoeden en een bonden halsband met belastingpenning. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen twee verloftiouders wegens over treding der D«'ankwet. Iedere terugweg scbijDt sneller en korter dan de heenweg. Zoo is het ook met het ouder worden, flet gaat zoo snel als we over de helft zijn, maar daar we nooit weteo, wanneer we op de helft zijn, kuDnen we onszei ven nog een tijdlang om den tuin lei den door te meenen, dat we nog altijd op de heenweg zijo. TJit den omtrek. Te Apeldoorn zal nog in deze maand oen school voor meubelmakers en decoratieve beeldhouwers worden geopend. Doel is, jongelieden, die de Ambachtsschool habben verlaten of reeds op het ambacht het vak leerden, tot alleszins bekwame vak lieden op te leiden, volkomen op de hoogte met de vervaardiging van eenvoudige zoowel als luxe-meubeleo. Daarom zal vooral de prnctijk beoefend worden. De cursus duurt éen jaar. Nadere inlichtingen omtrent les-uren, schoolgeld, enz. geven gaarne de heeron J. van Heerden, gediplomeerd meubelmaker, en P. Puype, decoratief beeldbouwer, beiden te Apeldoorn. Voor de vacante betrekking van aflleelings- chef ter Gemeente-secretarie van Baarn heb ben zich 03 sollicitant-n aangemeld. Het tijdelijk post-en telegraafkantoor bij »Soestdijk" wordt Zaterdagavond weer ee- sloten. B Mejuffrouw U. J. A. Ruys, uit Bunschoten, weid aau dn Ryk-universiteit te Utrecht be vorderd tot doctor in de Nederlundscbe let teren na verdediging van een proefschrifj naar aanleiding van «Duyfkens en Willemyn. kens pelgrimagie". ftHet in het vorig nummer als gerucht meegedeelde bericht, dat er dit jaar bij Eje niet meer zou worden gevlogen, is ihaQS zekerheid. Tot het voorjaar van 1911 zal men geduld moeten hebben. De Staatsinkomsten zijn in da I ratste twin- tig jaren met groote snelheid gestegen. 1D ronde cijfers bedroegen ze 124 millioen in 1898, 147 millioen in 1899 en 190 millioen iu 1909. Maarde uitgaven hebben nóg sneller spong gemaakt. Ze bedroegen 124 millioen in 1889, 149 millioen in 1899 en 197 millj. oen in 1939. In 1889 hielden inkomsten en uitgaven nog gi-Iijken tred, later niet meer; in de laatste jaren moester gewerkt worden met tekorten. Oorlog en Marine hebben er goeddeel- schuld aaD. Oorlog is de laastste tien ja8P omhoog gegaan van bijna 23 millioen tot bijna 30 millioen; Marine van nog geen 10 millioen tot ruim 20 millioen. Thansis uitgevonden eenrailophoon.een toe stel, dat reizigers in een t'-ein ia staatstelt draadloos te telefoneeren en telefonische berich ten te ontvangen natuurlijk in een beweger. - den trein evengoed als in een stilstaauden. De uitvinding komt in 't kort hierop neer. Om de wagens loopt een buis met draden van bijzondere constructie, wier einden uit komen in een telefooncel in den trein. De electriscbe impulsie voor die draden wordt geleverd door een draad, aangebracht tus- schen de rails, waarop de trein loopt; éen draad voor «heen" en éen draad voor »terug" Deze vaste draden staan in verbinding met een toestel in het spoorwegkantoor. De be richten, uit den trein outvangen, worden voor de spoorwegmaatschappij naar de plaats van hun bestemming verder getelefoneerd of getelegrafeerd, terwijl de door de Directie ontvangen berichten aan de passagiers worden meegedeeld. Een paar spoorwegdirecties in Engeland zullen den railophoon invoeren. In Amerika bestaat hij reeds op enkele lijneD. Inhoud „Wereldkroniek" 1 October: Het ss. »Prinses Juliana" bij IJmuiden De wedstrijden om den zilveren voetbal fa het Benner Oberland; het Briënzer meer Jan Olieslaegers te Rotterdam Uit Schouw burg en Concertzaal Kroniek van de week Tentoonstelling van werk van de Gooische schildersclub »De Tien", te Amsterdam Courses te Bussura en te Duindigt Carica- turen uit het buitenland. Toe meneer »een vriend" wees nu eens zoo flink, uw naam te noemen. Aan ons wel te verstaan; een ander krijgt die niet te booren. Geen enkel stuk wordt in onze courant geplaatst waarvan de schrijver niet by de Redactie bekend is. De zon als warmtebron in de chemische in dustrie. Wanneer men de zonnestralen concen treert, kan men zeer hooge temperaturen krijgen Twee Duitschers, de heeren Stock en Heyne- mann, zijn op de gedachte gekomen, van deze warmte gebruik te maken ten behoeve van de chemische industrie. Door de zonnestralen te concentreeren door middel van een gewone lens van 40 c.M. diameter bij 50 ra. M. brandpuntsaf stand, lieten zij ze gaan door de wanden van een luchtledig glazen ballonnetje. Midden iu den ballon en in het brandpunt vau de lens was een kleine smeltkroes van magnesia geplaatst, waarin de te onderzoeken stof werd gedaan. Op deze wijze smolten kiezelkristallen in eenige se conden, waardoor men een temperatuur van 1450" kon constateeren eveneens smolten cal cium eD gietijzer. Het is van belang, gebruik te maken van het luchtledig, om een hooge tempatuur te bereiken; want bij éen van de proeven, toen een thermo element in het brandpunt van de lens een tem peratuur van 1030° uarwees in het luchtledig, daalde deze temperiuur tot 675#, zoodra lucht was toegelaten. In deze proeven ligt de aanwijzing van een oorspronkelijke warmtebron, van genoegzaam belang om er de aandacht op te vestigen. De noodrem. Het „Berliner Zeitschrift" van 1847 doet eenige thans uit antiquarisch oogpunt wel merkwaardige mededeelingen over de noodrem. Woordelijk heet het: Kapitein Addison, to-Londen, heeft spoorwegsignalen uit gevonden, door welke de reiziger in eiken wag gon in staat wordt gesteld, den machinist een teek en tot stoppen te geven, indien iets minder wenschelijks in zyn coupee mocht plaats hebben. Door een veer, voor ieder toegankelijk, wordt de conducteur gewaarschuwd. Bij nacht drukt de veer op een percussiepatroon- 'jo, waardoor een signaalvlam op het dak van den waggon ontstoken wordt: De vlam is w«l op 2 myl afstand te zien en hij kan onmogelijk den conducteur ontgaan, De opmerking, dut uit signaal uit overmoed misbruikt zou kunnen worden vervalt, als men bedenkt, dat de reizi ger, die zich zoo'n scherts veroorlooft, ook iu

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2