Stadsnieuws. Gemengd nieuws. oogeublik als het geheele werk or op wacht of nog liever wat over tijd, zoodat daardoor de directie, die wat erg nauwlettend wil zijn, voor het feit gesteld wordt om het prutswerk of de slechte materialen (zij het dan ook na wat been en weer sorleeren 01 bijwerken) !e slikken, of hel geheele werk op te bonden. Voor het laatste deinst zelfs menige, overi gens flinke directie terug. Want van het gereed komen van het werk hangen dikwijls zeer hooge belangen af, als daar bijvoorbeeld zijn overeen komsten met openbare lichamen, werken die in verband staan met jaargetijden, rente-ver liezen voor aandeelhouders, en vele andere; en zeker zal een directie zich nog wel tweemaal bedenken eer zy tegenover den besteder (wie dal dun ook moge zijn, openbaar lichaam, maatschappij, of particulier) openlijk verklaart het werk komt zoo en zooveel over tjjd, waDt ik heb dit of dat onderdeel afgekeurd, als zijnde niet volgens bpstek. Bovendien is er tegenwoor dig ook nog arbitrage. En hoe zal die uitvallen als het geleveide te slecht is om te gebruiken, maar te goed om af te keuren? Verder dient niet uit het oog verloren, dat in vele gevallen de directie, tegen haar advies in, een aannemer wordt opgedrongen, van wien zij de volle overtuiging heeft, dat zijn inschrijvings cijfer veel te laag is. Zoo wordt dus tot toege vendheid gedwongenof men vindt naar op treden lastig en plagerig, indien zij, trots ae wetenschap, dat de aannemer te min gerekend heeft, blijft eischen wat zij redelijkerwijs mag eischen waar goed werk bedoeld is. Dat de minste inschrijving bij het einde van het werk bleek toch niet de voordeeligste aan bieding geweest te zijn. heeft reeds menig be steder hier worden óok de aannemers zelf bedoeld tot zijn schade moeten ondervinden en toch wordt meer en meer in dien geest ge werkt. Zelfs soliede en degelijke aannemers moeten, door deze concurrentie gedwongen, van hun oude vertrouwde leveranciers afstand doen, en (zij het dan ook met een onaangenaam ge voel) overgaan tot minderwaardige, omdat zij verlokt worden door lage pry zen en het weinige respect, dat de besteder toont voor eersterangs werk, waar het er op aankomt, dat dit ook beter betaald moet worden. Dat het tegenwoordige maar steeds gehuldigde systeem om de laagste inschryving maar steedB te gunnen (tenzij er buitengewoon overwegende bezwaren zijn) zeer onverantwoordelijk is en voor een groole schare van leveranciers nood lottig kan zijn, heeft men dezer dagen te Utrecht weer gezien bij de werken voor 's Rijks Munt. Dit werk werd op 28 Januari 1909 besteed en toen bleek, dut de laagste inecbrijver op een bedrag van pl.m. 4 ton omstreeks f 37 500 (zeven en dertig duizend vijfhonderd gulden) beneden den opvolgenden was. Trots dit groote verschil en het feit, dat de directie toch zeker óok een begrooting hei ft gemaakt, werd dit werk aan den laageten inschrijver gegund. Draagt de besteder in deze hier het Rijk nu niet een groote moreele verantwoordelijk heid voor de verliezen, die de verschillende leveranciers in het faillissement van den aan nemer lijden, al gaat die besteder volgens de wet, het bestek en de Algemeene voorwaarden vrij uit? Zou hit geen tijd worden, dat de verschillende patroonsvereenigingen, met den Aannemcrsbond aan bet hoofd, eens probeeerden maatregelen te nemen om aau dergelijke wanverhoudingen een einde te maken Ligt het ook niet op den weg van besteders, meer op adviezen van hun deskundigen, architecten, ingenieurs en opzich ters, te letten bij de gunniDg van werken en niet door dik en dun de laagste inschrijving aan te nemen, zelfs op halfslachtige informatièn? Zou het ook geen aanbeveling verdienen, het stelsel vau aanbesteding in dien zin te wijzigen, dat de aanbesteder in het bestek aanwijst dis onderdeelen, welke als hoofdonder delen te beschouwen zijn, bijv. timmerwerk, constructiewerk, smeedwerk, glas en verfwerk, enz., voor welke onderdeelen de namen dei onderaannemers in het inschrijvingsbiljet ge noemd moeten worden Deze opsomming zou, zonder in kleingeestig heden te vervalleD, zóo kunnen geregeld worden, dat een zeker percentage als norm werd aange nomen om zulk onderdeel als hoofdonderdeel te beschouwen (een middel om te voorkomen, dat gefingeerde namen op het inschrijvingsbiljet komen, is niet moeilijk te vinden), Hierdoor zouden in het belang van deugdelijk werk twee dingen bereikt worden. Ten eerste heeft de besteder, ter overweging van de gunniDg met ryn technische raadslieden, direct ien overzicht over de onder-aannemers en kan bij dus beter de waarborgen voor deug- delijk we. k beoordeelen. Ten tweede zou het gescharrel en gevent na de besteding, waardoor het dikwijls een quaestie wordt van loven en bieden, een einde nemen en veel tijdverspillen vermeden worden, welke veel nuttiger besteed zou kunnen worden aan de deugdelijke afwerking van het werk zelf. De fiets. Het wielrijdeu, is een der belangrijkste economische verscbynsel.-n gewordenniets kan zóo snel in bet volksieven hebben ioge- grepeo, als de popul uisatie van bet rjjwiel. Het bleek, in de allereerste plaat-, de krachtigste bestrijder van de kroeg. Aan de fiets, meer dan iels anders, schrijf ik bet afnemen van bet drankmisbruik toe. De boer of de werkman begint, om een fiets te kunueu koopen en te onderhouden, met het zich ontzeggen vau den borrel. Hij koopt de fiets meestal op afbetaling en is dan wel gedwongen tot verdere ontzegging, bij valt hem niet zwaar, want alras merkt Zy, dat het beter en prettiger is de longen te vullen met verscho lucht, dan de maag met Schiedammer. De fiets houdt onze jonge mannen echter niet alleen uit de kroeg; ze laat hen ook wat van de wereld zien. De werkman uit de stad rijdt 's Zondags naar buiten en de plat telander gaat de stad zienen beiden sterken niet alleen bun gestel maar verruimen ook bun blik. Iedereen, die gedurende de laatste 20 of 30 jaar met onze plattelandsbevolking in contact is geweest, zal constateeren, dat ons volk een ruimer blik beeft gekregen en het zou verkeerd zyn, dit alleen aan de onder wijswetten toe te schrijven. De oorzaak ligt grootendeels in de vervanging van kroeg- lucht door frisscbe lucht en het veelvuldig contact met andere menschenen met de na tuur, dat wjj aan de fiets danken. Dan heeft ook de fiets dén kring, waar binnen de arbeider werk kan zoeken, enorm vergroot, en zij bespaart hem, vooral in groote steden en op het platteland, veel tijd met het van en naar zyn werk gaan. Daar komt nog iets bij. Hoe eenvoudig baar mechaniek ook moge zijn, elke fiets brengt den eigenaar in contact met de grondbeginselen der werktuigkunde en dwingt hem, door te dringen iu de geheimen van kamwiel, hefboom, schroef, wrijving, enz. dingen, die hnoger staan dan de ploeg, de spade en de hamer, en die onmo gelijk kunnen nalaten, invloed te oefenen op de algemeene verstandelijke ontwikkeliog. Aldus een medewerker van de «Nieuwe Financier en Kapitalist". Aanstaanden Zondagochtend zal in de Luthersche kei k dn nieuwe predikant dr. H. J. Toxopeus worden bevestigd door zyn ambts voorganger ds. J. L. F. de Meijere Joh. Cz„ thans te Haarlem, terwijl hij na den midden- zang zijn intree-rede zal houden. Hi t Bestuur der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk heeft besloten een vergadering over armenzorg te houden op Donderdag 3 November in de St. Joris-kerk, hier. üp die vergadering boopt dr. Vellenga, van Nieuw-Loosdrecht, te spreken over de vraag: »Wat eischt de Schrift voor de arm verzorging aan de huisgenooten des geloofs". De diaken Van Ekris, van Maartensdijk, zal de vraag behandelen: Wat eischt de armverzorging in kleine plaatsen". Ds. Tnomson, van Hoogland, zal de vraag beantwoordenHoe kan de armenzorg ver beterd worden". Zaterdag en Zondag zijn in de kapel van bet O. K. seminarium de diaken- eD de pries terwijding toegediend aan de heeren P. J. van Buuren en A. H. Guddoe. De wijdingen werden verricht door mgr. G. Gul, Aartsbis schop van Utrecht, geassisteerd door prof. F. Kenninck, President van het Seminarium, en pastoor W. J. de Vrij, van Nordstrand. De heer A. H. Guddee is benoemd tot pas toor te Schoonhoven. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard het beschermheerschap van de groote Nationale en Provinciale landbouw tentoonstelling, welke in Juli 1911 op „Bok hoven" zal gehouden worden door het Utrechtsch Genootschap voor landbouw en kruidkunde ter gelegenheid der herdenking van zyn 70-jarig bestaan. Wellicht nog deze week komt de Bakkers wet in behandeliug bij de Tweede Kamer. Door de Gedeputeerde Maten van Utrecht zijn voor den dienst ongeschikt verklaard en door den Provinciaal-adjudant daaruit ont slagen 35 lotelingen van de lichting 1910, van welke 2 uit Amersfoort, 3 uit Baarn, 2 uit Zeist, 1 uit Leusden, enz. Het wiskundig rapport betreffende de pen- sio.ineeriug van Gemeente-ambtenaren en van hunne weduwen en weezen is bij de Landsdrukkerij ter perse en zal begin De cember in ongeveer 4000 exemplaren het licht zien. Het ligt in de bedoeling, aan alle Gemeente besturen in ons land een exemplaar toe te zenden. Aan het slot der Dinsdag gehouden ver gadering van den Gemeenteraad van Schie dam heeft de Burgemeester meegedeeld, dat weldra een wetsontwerp te wachten is, rege lende de gemeentelijke bijdrage voor het bezoeken van scholen door leerlingen van buiten-gemeen ten. Mejuffrouw P. Vlaanderen, thans te Vier- verlaten, staat op de voordracht ter benoe ming tot onderwijzeres aan de openbare Lagere school te Nijkeik. Onder leiding van majoor H. F. C. baroD Van Omphal Mulert houdt het 5e regiment infant ene, onder bevel van kapitein J. W. von Henning, beden en morgen-een oefening tegen het 9e regiment ui» Harderwijk. Het detachement z tl, evenals dit in oorlogs tijd regel is, zelf voorzien in zijn verpleging. Het detachement van het la regiment huzaren, dat onder commands van luite nant H. G. van Everdiogen heden naar Assen marcheerde om daar rijlessen te geven aan de omstreeks 40 onbereden officieren uit dat garnizoen, werd uitgeleide gedaan door den regiraents-cummandant eu til van officiereu. De korpsmuziek hief, toen afscheid was §enomen van de officieren en het detachement eo rit alleen zou vervolgen, de welbekende marsch «Kobusje" aan. Luitenant .J. J. M. de Waal, van het Se regiment huzaren gedetacheerd bij de Rij school, wordt werkz tam gesteld aan de Kon. Militaire Academie te Breda, ter vervanging van luitenant J. O. l'.iost, die t November wordt gededacheeul bij do Bijschool. Luitenant F. E. Everwiju Lange, van het 3e regiment h. zaren, wordt 1 November gedetacheerd by tie Rijschool. Van het herinoei'ings-werk «Hei historisch museum van het korps Rijdende artillerie", geschreven door kapitein N. J. A. P. H. van Es eu geïil istraerd door Hoynck van Papou- drecht, Staring, Krabbé, Colenbrander, e. a., is thans verschenen het. eerste stuk van het 8ste deel, omvattende onder meer den eersten tijd waarin het regiment to Amersloort garnizoen hiel i. Een zeer fraai geteekend gedicht op Amers foort versiert dit gedeelte van bet kostbare doch niet in den handel zijnde werk, waarvan ook een exemplaar berust in bel Museum van «Flebite". Een detachement militaire wielrijder?, uit Nieuwersluis, in de biauw-gryze uniform, kwam gister op een vierdaagschen tocht door de stad. Blijkens advertentie in dit nummer zal «Thalia" aanstaanden Zondagavond weer een uitvoering geven in «Amicitia". Aangaande de Volkszangschool van «Toon kunst", welke volgende week Donderdag weer een zoogenaamd openbare les geefl, lezen we in het jongste nummer van „Tuon- kunstnieuws", dat zij baar belangrijke en hoogst nuttige werkz tamheid ook iu het af- gelo-'peu jaar bleef voortzetten. Aau het onderwijs werd deelgenomen 8i leei linger, vau welke 49 meisjes, van de school aan de Beekstraat en 02 leerlingen, van welke 41 meisjes, van de school aan de Koningstraat. In beide scholen wordt het zangonderwijs gegeven aan twee klassen, welke ieder twee maal per week gedurende een half uur on derricht ontvangen en wel, na afloop van den gewonen schooltijd, van 11.30 tot 12 uur 's middags. Ouderwijzer in de school aan de Beekstraat is de heer H. C. den Hartog, aan die aan de Koningsslraat was tot 30 No vember 1909 onderwijzer de heer A. A. Verburg. Deze zag zich echter, in verband met zijn benoeming tot Hoofd der openbare Lagere school te Leusbroek, verplicht met ingang van 1 December 1909 eervol ontslag te vragen, dat bem onder dankbetuiging voor de aan het zangonderwijs bewezen diensten verleend werd. Met leedwezen zag het afdeelingsbestuur den heer Verburg heengaan. Ju zijn plaats werd, voorloopig tot 30 November 1910, benoemd de heer A. C. Heunks, onderwijzer aan de school aan de Koningsstraat. Het ouderwijs, dat gericht is op zacht en zuiver zingen, zonder steuu van eeuig in strument, staat onder toezicht van den heer M. W. Petri, directeur vau de zangvereeni- giug der afdeeling. Het wordt door de on derwijzers met groote toewijdi ig gegeven en door de leerlingen geregeld en met groote opgewektheid gevolgd. Verzuim kwam op beide scholen zoo goed als niet voor. Zelfs volgen enkele leerlingen van vorige cursussen, die de school reeds verlieten, nog steeds het zangonderricht, wat wel bewijst, hoezeer het op prijs wordt gesteld. Het Utrecbtsche Tooneel Onderwijzers- gezelschap heeft het voornemen einde Novem ber hier weer een voorstelliug te geven, waarvan de opbrengst voor twee derden ten goede zal komen aan hulpbehoevende onder wijzers en voor éen derde aan de plaatselijke afdeeling van het Centraal-genootscbap voor kiuder-berstellings- en vacanclie-kolonies. Opgevoerd wordt «Een groote nul", een allergrappigst blyspel. Een stadgenoot heeft ter gelegenheid van zijn huwelyk aan alle gezinnen die onder steuning genieten van de Vincentius-vereeni- ging een extra-gift van twee pond spek doen uitreiken. Aan de Centrale botermyn werd Dinsdag aangevoerd 7290 Kilo ongezouten en 4025 Kilo gezouten fabrieksboter onder Ryks-cou- trole. De prys was f 1.26 a 1.38. In de „N. R. Cl." waarschuwt een oog arts tegen een soort vliegertje met blikken vleugels. In den loop van 10 dagen zijn 5 jongens by hem gekomen, die door deze instrumeuijes waren getroffen. By drie hun ner is het oog waarschijnlijk verloren, by éen geschaad, bij den laatste alleen gered door bet brilleglas. Ouders en verzorgers 't is dra kermis. Zorgt er voor, dal de kinderen dit gevaarlijke speeltuig niet koopen. Een jongen van nog geen 15 jaar, die tol- kens dagen achtereen gaat passagieren, is door de politie thans voor de vyide maal in dit jaar opgevangen en naar zijn vader terug gebracht, die hoopt, dat de deugniet, die te lui is om te werken, nu maar in een opvoe- dings-gesticht wordt opgenomen. Aangeloopen een gestroomde herdershond, reu. Inlichtingen aan het Commissariaat van politie. Daar zijn tevens als gevonden gedeponeerd een paar dames-handschoenen, een mes met scheede, en een porteraonnaie met eeoig geld. Hoeveel zorg heeft ons gebaard het kwade, dat nooit is gebeurd. Uit den omtrek. Het 5-jarig zoontje van den brugwachter aan de Eembrug vond in het begin der week op den Baarnschen dijk, waar men bezig was het riet-n dak van de herberg naast de brugwachterswoning te herstellen, tusschen door de rietdekkers op d--n grond geworpen liet een boschi umelde portefeuille, waarin een bedrag van f2009 aan bankpapier bleek te zitten. Vermoedelijk is die sim onder het rieten dak verstapt. Het jongst9 der bankbiljetten draagt het jaartal 1901 De vondst is gedeponeerd ten Gemeente- huize van Baarn. De fietsclub «De drankbestrijder'", van de afdeeling Baarn der Ned. vereniging tot afschaffing van alcoholhoudende drauken, zal aanstaanden Zondag haar eerste prop tganda- tocht houden naar Eemnes, Laren en Hil versum. In de laatste zitting van het Internationaal tuberculose-congres, te Brussel gehouden, werden een reeks rapporten voorgelezen be trekking hebbende op de vorderingen, welke de strijd tegen tuberculose maakt in de ver schillende landen. Dr. Pijnappel bracht ver slag uit voor Nederland. De slotrede werd gehouden door Léon Bourgeois, dia constateerde, dat er al meer en meer overeenstemming blijkt te komen in zake de voorzorgen, welke te nemen zijn en dat deze voor een niet gering deel be staan iu de zorg vcor het kind. Men moet den mensch behouden door het kind te be schermen het is aan de moeders vooral, dit te doen. De verslagen en statistieken toonen aan zeide bij dat de sterfte aan tuberculose bijna overal afneemtdat bewijst, dat reeds de eerste pogingen met succes bekroond zijn en tevens, dat men moet volharden ia in den strijd. Het komt zeker niet alle dagen voor, dat een inwoner van een Gemeente aan den Raad ver zoekt, nieuwe ruiten en een nieuwen deurknop te willen doen aanbrengen, omdat de oude door de jeugd zijn vernield. De eer, een dergelijk adres te mogen behan delen, valt thans te beurt aan het Gemeente bestuur van Harlingen. Couranten op den Oceaan. Niet de minst belangwekkende ontwikkeling der draadlooze telepgraphie is de wijze, waarop die uitvinding dienstbaar is gemaakt aan bet uitgeven van nieuwsbladen aan boord der schepen. Een zee reis wil thans niet meer zeggen, dat men den gebeelen tijd afgesneden is van alle berichten aangaande hetgeen aan land gebeurt. Bijna al de groole transatlantische salonbooteD geven aan boord couranten uit, en iederen morgen worden de passagiers aan de ontbijttafel op het laatste nieuws onthaald, juist zooals aan den wal zou geschieden. Tijdens de jongste algemeene ver kiezingen in Engeland werden op den overtocht der „Lusitania" in 't „Daily Bulletin" iederen morgen volledige berichten afgedrukt van deu uitslag der verkiezingen, die fe Londen den vorigen avond verspreid was. De oplaag van bet bulletin bedraagt meer dan 2000 exemplaren per dag en heeft wel eens bet cijfer 2500 bereikt. Het bestaat uit 32 bladzijden, is uitstekend op fraai papier gedrukt en wordt voor 5 cent per exemplaar verkocht. Het gaat om 1 uur 's nachts op de pers en kan evenals de couranten te lande aan de ontbyttafel ge lezen worden. De meeste der reusachtige Cunarders zijn thans van een miniatuurdrukkerij voorzien, zoo dat de passagiers aan boord zich verzekeren kunnnen van een dagblad, dat het jongste door draadlooze telegraphic overgebrachte wereld nieuws bevat. Feitelijk verschijnt alles, wat op dit gebied in welk gedeelte der wereld ook van waarde is, in de oceaansche dagbladen even spoedig als het in de couranten aan den wal gedrukt wordt. Beursnoteeringen, Kamerverslagen, bijzondere gebeurtenissen en berichten over vermaarde personen worden alle naar behooren vermeld. Bovendien bevat de „Ocean Daily" dikwijls Dieuws, dat de bladen te land niet hebben kun nen, want men moet in bet oog houden, dat de stoomschepen zoowel met elkander als met bet land in aanraking komen, en aldus in staat zijn, nu en dan bijzondere nieuwtjes te brengen. Eeu zeer artistieke uitgave is het „Journal de 1' Atlantique", dat aan boord van het stoomschip „La Provence" van de Compagnie générale

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2