Zaterdag 15 October 1910. No. 8780. 60e Jaargang. BIJVOEGSEL. Stadsnieuws. UITGAVE FIRMA A. H- VAJY CLEEFF; AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fl. franco per post f 1,15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Boolames 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een K ENNISGEVING. Verkieziug Kamer van Koophandel eu Fabrieken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 15 November 1910, des voor middags van 10 tot des namiddags éen ure, ten Raadhuize dezer Gemeente zal plaats hebben een verkiezing van drie leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, en zulks ter aanvulling van de plaatsen, ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren J. G. KLEBER, J. SINN1GE en H. van HASELEN. De stemming geschiedt bij ongeteekende brief jes, waartoe met het zegel der Gemeente ge waarmerkte stembriefjes ten minste acht dagen vóór den dag der verkiezing, door den Burge meester aan de kiesgerechtigden worden toege zonden. Den kiezer, die zijn stembriefje verloren of er geen ontvangen beeft, wordt gelegenheid verschaft, om er aan het stembureau een te be komen. Het openen der stembriefjes geschiedt dadelijk nü afloop der verkiezing. Van onwaarde zijn briefjes, welke niet zijn gewaarmerkt met het zegel der Gemeente, welke onderteekend zijn, welke niet duidelijk een per soon aanwijzen, of- waarbij of waaraan andere stembriefjes zijn ingesloten of vastgehecht. Amersfoort, 13 October 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WÜIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Een boeteling. Toen ik op den ochtend waarop de telegrammen ous kwamen meedeelen, dat er revolutie in Portugal was uitgebroken, dit bericht las, was mijn eerste gedach te, die alle andere verdrong, gewijd aan den Koning, aan den jongen man, die in de korte spanne tijds van zijn bestaan ien 15 November wordt hij pas 21 jaar zooueel ellende reeds moest ondervin den. Eerst, dat verlies van zijn vader en en zijn broer, die beiden vermoord wer den toen, al die teleurstellingen bij zijn pogingen om in verzoenenden geest op te tredeneu eindelijk dit voor hem zoo wreede, dat men in geen meuschen- leven ooit geheel te boven komt; ont troond en uit zyu land verjaagd. En dit alles op een leeityd, waarop het leven anderen van alle zijden tegen- jlacht. Op een leeftijd, waarop de gedachten nog geen twyfel geworden zijn, óok niet, al werden ze nu en dan, zooals onge twijfeld ook bij dezen jongen man wel het geval zal geweest zijn, somber b de droeve herinnering aan wat geschieaue. Op een leeftijd, waarop de hoop ein deloos en de vrees gering is. Op een leeftijd, waarop 's menschen dagen helder zijn, als een frisch opko mende morgenstond, waarop men 's nachts nog geniet van een gezonden, door geen booze droomen verontrusten slaap. Op een leeftijd, waarop het hart warm klopt voor al wat goed en edel is, voor wat liefelijk is en wel luidt. Op een leeftijd, waarop men iedere waarheid een op te lossen geheim vindt, ieder heil een rechtmatig goed acht. Op een leeftijd, waarop elke lach een recht, elke traan een onrecht is, tegen 's menschen schoonste dagen gepleegd. En daarom al kon het niet anders is, op zichzelf beschouwd, het wreed te noemen, dat deze jonge Koning al de wanhoop nu-reeds moet leeren kennen, die het leven aau enkelen brengt en dan nog zelden alvorens men 's levens middag hoogte bereikt heeft. Toen het moordend lood hem zijn vader en broer ontroofde en Manoel ge roepen werd tot de taak waarin hij nooit lust had, maar die door de plicht der traditie hem werd opgelegd, heeft hjj zijn werk moedig aanvaard, en op den voorlaatsten verjaardag van den Konings moord te Lissabon sprak hij de woorden „ik ben de Koniug van geen enkele party; ik wil vóór alles de eenheid en verzoening van allen, allen zonder uit zondering". En groot waren zijn plannen met de marine, die hij herstellen wilde in den ouden luister van voorheen, en ook wat betreft hervormingen van allerlei aard. Het heeft niet zoo mogen zijn. Koning Manoel heeft moeten boeten voor de zonden van die vóór hem het roer van het schip van Staat in handen hadden en voor alle misbruiken van zyu om geving- Politieke schandalen waren het dage- lyksch brood in de Portugeesche politiek. Zoowel de Uegeueradores, de conserva tieven, als de Progressistas, de liberalen, kenden slechts éen lenzezooveel moge lijk verdienen aan op touw te zetten groote oudernemingen. De politiek was zooveel als een zaak op aaudeelen. Met beginselen en moraliteit hield niemand rekening. De revolutie kón niet uitblijven, al is het een groote fout om aan de Kroon te wijten het bederf, dat overal opeu- baar werd en dat door een Republiek niet kan vernietigd worden, tenzij dege nen, die aan het hoofd staan, zich tot taak willen stelien om dat bederf met wortel en tak uit te roeien. En zoo dit het geval is, dan maar ook alleen dhu zal het blijken, dat deze omverwerping van bestaande toe standen iets goeds heeft gewrocht, dat zij, die vóór de Republiek zich verklaar den de broederschap, de eendracht, de dageraad beoogden en dat een vaas vol geluk geworden is, wat een vat vol jam mer en ellende was. Dan zal de toekomst het leed vergeven, dat men dezen sympa thieken Koning, met dat vriendelijk jongensgezicht heeft aangedaan en hij zelf, de nu beleedigde, zal het woord van verzoening spreken, als het resultaat vun dit drama tot betere toestanden geleid zal hebben, als uit de slagen van het heden eeu liefkozing zal zijn voort gekomen. 't Is wel vreeselyk, dat er altijd zulke harde, ruwe schokken noodig zijn om een enkele schrede voorwaarts te karnen doch dat mag nog geen reden zijn om de revolutie te veroordeelen, zoo deze althans uit noodwendigheid geboren is. Want dan is ze een recht, eeu gaan uit het schijnbare tot het wezenlijke, uit duisternis tot licht. Daarom, niemand mag haar oordeelen dat mag en kan alleen de toekomst doen. Verschillende krachtige beginselen be sturen de menschelijke handelingen en brengen ze alle na verloop van tijd tot den logischen staat; dat is in evenwicht, dat is tot rechtvaardigheid. De kracht, die de menschheid regeert, is uit hemel en aarde samengesteld wonderbare ontknoopingen zijn baar niet vreemder dan buitengewone gebeurtenis sen. Moge de onttroonde Manoel dat in zien. Moge hij vrede vinden bij de ge dachte, dat men geen Koning behoeft te zyti om koninklijk te handelen, cn moge hij een levenstaak vinden, schoo ner dan hem nu ontrukt werd. Worde de arme Koning een gelukkig mcnscli. En mogen zij, die thans in Portugal geroepen zijn, den vooruitgaug te leiden, dit doen langs zachte hellingen, in den geest van liefde en verdraagzaamheid, opdat niet het despotisme van gisteren door een schrikbewind van morgen ver vangen worde. J. A. C. N. Een oplossing. Door een dier allerellendigste toevallen, welke slechts een blad als „De Telegraaf' kunnen treffen aldus de Amsterdammer, die af en toe in „De Telegraaf" een gedeelte van zijn dagboek tot gemeen gted maakt vind ik hedenochtend op mijn tafel de allergeheimste gedeelten uit het zeer ge heime rapport der commissie tot samenwer king van land- en zeemacht. Laat ik van deze allergeheimste gedeelten der extra-ultra- allervervaarlijkste geheime punten het lezend publiek meedeelen. Ik stel me natuurlijk bloot aan een vervolging wegens landvel raad zes jaar gevangenisstraf doch ik kaD niet anders. Mijn lezers vóór alles! Op blz. 134,derde alinea, staat het volgende De co iimissi'-, overtuigd, dat alleen een allerinnigste samenwerking tusschen land en zeemacht ous vaderland in tijden van nood kan redden, heeft daarom de eer voor te stellen: Sub. 1. Dat er zooveel mogelijk naar ge streefd moet worden, het daarheen te leiden, dat onze vloot geschikt gemaakt worde, zoo noodig op de Veluwe te opereeren, ten einde het opmarcheereud Duitsche leger tegen te houden, terwijl onze cavalerie bij den eer sten oproep gereed moet staan om in het Goereesche gat te spri 'gen eu de Engelschi vloot in den grond te boren. Te dien einde moe ten bij Krupp Co. onderstellen op wielen ge bouwd worden, die, onder onze paritsersche- pen geschroefd, bet de „Heemskerck" c.s. mogelijk zullen maken, zich over land te bewegen. Mm verkiijgt aldus een aantal snel beweegbare forten, die, plotseling van achter een dennenboscbje of een schaaps kooi verschijnend, niet zulhn nalaten, schrik, dood en ontsteltenis te verspreiden in de gelederen van den vyand. Ten einde de cavalerie zeewaardig te ma ken, zullen de cavaleristen stevig worden vetgemest, zoodat hun drijfvermogen toe neemt, en zal ieder der manschappen uit gerust worden met zes varkensblazen, terwijl de paarden voorzien worden van zwemvliezen, lu het Rijks-remonte-de.pot te Bergen-op- Zoom worden thans reeds proeven genomen met een kruising van paard met eendvogel; tot dusver m'-t zeer gelukkige resultaten. Sub. 2. Dat, aangezien de samenwerking tusscben land- en zeemacht, op elke behoor lijke wijze dient bevorderd te worden, het zaak zal zijn, dat zooveel mogelijk zonen van zeeofficieren met dochters van laodofficieren en omgekeerd trouweD. Het voordeel van dergelijke gemengde huwelijken ligt voor de hand. Volgens de theorie der Darwinistische teeltkeuze zal na twee geslachten een officier- amphibie geboren worden, die zoowel op het land als te water leven kan en waaiui', na zorgvuldige kruising, de langbegeerde Mi nister van Algemeene defensie te kweeken is. Wjj stellen aldus beslist de commis sie deze maatregelen met des te meer gerustheid voor, omdat de kosten zoowel van het sub 1 als van het sub 2 vermelde uiterst gering zijn. Eert de vronwen niet. Een paar jaar geleden reden een jongedame en eeu beer in tegengestelde richting op een rijwielpad, dat ten opzichte van eerstgenoemde links van den rijweg gelegen was. De heer, die dus niet behoefde uit te wijkon, dacht aan het eh ret die Fraueu", eu haalde met een sierlijken zwaai links uit, kort vóór de ontmoeting met de jongedame, opdat zijn daad als een uiting van hoffelijkheid tot de vrouwelijke ziel moest doordringen. Maar de dame, juist van plan zijnde het rijwielpad te verlaten, om den rechthebbende te laten passeeren, haalde rechts uit. Gevolgbotsing, met ernstig beschadigde rijwielen. Enfin, 't liep goed af, want geen van beiden bad zich noemenswaard bezeerd, èn ze kregen elkaar Maar dat is de manier natuurlijk niet om aan een man of aan een vrouw te komen. Recht is recht. Rechts is niet links en links is niet rechts. Een toerist moet gedisciplineerd zijn en mag ten opzichte va.i de regels voor den weg geen verschil maken tusschen dames en heeren. Wie hetzij man of vrouw het rijwielpad moet verlaten bij 't ontmoeten van een anderen wielrijder, doe het zonder aarzelen en bijtyds. Met het »ehret die Frauen" heeft het ver keer niets of weinig uit te staan. De mannelijke toeristen eeren de vrouwen meer, wanneer zij het verkeer zoo veilig mogelijk helpen maken. Met een botsing eert man de vrouw niet. Een andere fout van wielrijders is, dat zij een r ij w i e 1 p a d verlaten vqpr wande laars, menschen met kruiwagens of spelende kinderen, die zich daarop bevinden en er niet bebooren- In dergelijke gevallen rijde men langzaam, geve door bellen of roepen te kennen, dat men passeeren wil en wijze de niet-reeht- hebbenden op het misbruik, dat zij van het rijwielpad maken. Met een dergelijk opvoedingswerk helpt men mee aan de bevordering van de ve - keersveiligheid voor alle categorii ën van toeristen. Aldus »De Kampioen". Zegt het voort. Herinnerd zij, dat morgen hier alleen ge opend is de apotheek van den heer J. J. P. van Wisselingh, Langestraat 118bijdeKara- perbinnenpoort. Schreven we Dinsdag, dat de vervolging tegen de heeren Iitmann en Van Wisselingh, die op Zondag 5 Juni in overtreding waren, waarschijnlijk was ingesteld met het doel een beslissing iu hoogste instantie te verkrij gen, het heeft er thans veel van of dit ver- i moeden reeds wordt bewaarheid.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1