BAZAAR_KINDERZORG. Advertentiën. NICDLAI LBBEET, ECHTSCHEIDING. Keukenmeid Immers de ambtenaar van het openbaar ministerie by bet kantongerecht is in booger beroep gegaan van bet vonnis van den kan tonrechter, die beide heeren veroordeelde tot een gulden of een daggeheel volgens den eisch van eerstgenoemden ambtenaar. Moge van Amersfoort de victorie begin nen en daardoor aan de apothekers en hun per soneel in heel het lend de ook voor hen zoo zeer noodige Zondagsrust worden toegekend zij het ook bij toerbeurt. Het zal aanstaanden Maandag 25 jaar gele den zijn. dat de heer Hs. P. van Haselen werd benoemd tot Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort Zijn ambtsvoorganger was nu wijlen mr. J. van der Leeuw. Plannen zijn in voorber. iding om officieren voortaan te laten reizen in de tweede klasse, hetgeen onder de betrokken personen een storm van verontwaardiging heeft gewekt. iieel begrijpelijk, meent de Av.pt."nie mand wordt gaarne op zeker oogenblik plot seling achteruit geplaats', En bmdat dit zoo begrijpelijk is niet, volstrekt niet, omdat een eerste-klas-reiziger een booger wezen zou zijD dan iemand, die tweede of derde klasse reis» daarom is de maatregel verkeerd uit een oogpunt van legerorgamsatie. Alles wat den beroepsofficier terugzet, wat zijn prestige schaadt in hoe geringe mate ook is verkeerd. Men wil de weermacht populariseeren, doch daarvoor is noodig allereerst een goede geest onder de militairen van beroep, die zich in alle opzichten zoowel naar binnen als naar buiten uitspreekt. Men wil de beroepskaders inkrimpen, boi- geen noodig en goed is, èn uit het oogpunt van legervorming èn uit dat vau kosten. Dao echter is eiscb, dat de beroepsofficieren uit stekend zijn, dat zij uit de besten des volks worden aangeyuld. K'eine maatregelen gelijk deze reisbepaling zijn uaarom onjuist, zoo besluit genoemd blad. Dat was gisteravond een heele verrassing toen juist tijdens de pantoffel-parade opeens in de Langestraat een vroolijke marsch weer klonk. Een scboone gelegenheid om xóorde muziek uit te stappen en" de plots ingevallen koude wat te vergeten. 't Was het detachement van het 5e regi ment infanterie, dat sedert Donder lagocntend op de Veluwe met mannenmoed vocht tegen het 9e uit Harderwijk en dat nu werd in gehaald door de stalmuziek, èn burgeressen en burgers voor wie zoo'n intocht een te zeldzaam voorkomende gebeurtelijkbeid is om niet ten volle te worden geapprecieerd. Tot leeraar bij de Militaire school-com- pagnie is benoemd de le luitenant E. P. H. de Haan, van het 10 regiment infanteiie. Tot militie-le luitenant bij het 5e regiment infanterie is bevorderd de militie-2o luitenant H. Bos, van het korps. Van 17 October tot 31 Januari zal, onder leiding van luitenant D. J. Gorter, bij het 5e regiment infanteiie een extra-gymnastiek-en scherm-cursus worden gegeven aati ongeveer 30 onderofficieren der infanterie. Het legerbestuur zou bet voornemen het- beD, de sergeanten-majoor- en de opperwacht meesters-administrateur evenals de admini strateurs der hospitaleu en andereverplegings- inrichtingen to maken tot rekenplicbtige ambtenaren. Het Rijkssubsidie voor bet Fonds tot onder steuning van weduwen en weezen van vrij willig dienende militairen beneden den rang van officier is voor 1910 van f 10 000 tot f25 000 verhoogd. Voor velen was het een blijde verrassing toen zij hierdoor boven hun gewoon pensioea een bijslag van f 60 ontvin gen. Ten bewijze, dat de kort geleden opge richte Ameisfoortsche R. K. Spaarbank in onze Gemeente bij veie Amersfoortsche Roomsch Katholieken bijval vindt en reeds veler vertrouwen geniet, deelt men aan De Eembode" mede, dat 4 October, dus in slecbts ruim een maand lijds, werd ingelegd een bedrag van f3264.35, verdeeld over 106 inlagen. Ook heeft het Hoofdbestuur van bet Kruis- verboad in het Aartsbisdom besloten, de gelden, die de Penningmeester onder zijn beheer heeft, te deponeeren bij de spaarbank, overtuigd als bet is, hierdoor een goede Ka tholieke stichting te steunen en zichzelf te bevoordeelen. De afdeeling Amersfoort en omstreken van het Utrechtach Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde hield giBter te Amersfoort haar najaarsvergadering, welke werd bijgewoond door den 2e Secretaris van het Hoofdbestuur, den heer H. Tromp van Holst. In verband met de notulen van 20 Mei, welke onveranderd werden vastgesteld, deelde de Voorzitter, de heir A. M. Tromp van Holst mede, dat blijkens bericht van den zuivel- consulent deze door vele bezigheden verhinderd is, den kaas-cursus te leiden zoodat deze moet uitgesteld tot Manrt 1911. Uitvoering is gegeven aan het besluit der vorige algemeene vergadering om de gouden medaille van het genootschap en het eere-lid- mautschap der afdeeling aan te bieden aan den vorigen Secretaris, den heer H. Tromp van Holst. Ingekomen waren het plan voor de landbouw- proefvelden in 1911 in de Provincie Utrecht aan te leggen wie lust heeft, wende zich tot den R jks-landbouwleeraaren het rapport van de Provinciale commissie voor de vee-keuringen, dat reeds is toegezonden aan do inzenders, doch voor overige belangstellenden kosteloos te bekomen is aan het Landbouwhuis, Rijnkade, te Utrecht. De wijzigingen en aanvullingen van het Reglement van het Genootschap, laatstelijk gewijzigd in 1905, werden na enkele opmerkingen aangenomen. Een geheel nieuwe bepaling is, dat inwonende zoons van leden beneden 25 jaar óok lid kunnen worden tegen betaling van f 1.50 zij hebben dan alle rechten vin een gewoon lid. Aangenomen werd een voorstel om een subsidie van f100 te verleenen voor de Groote nationale en provinciale landbouw-tentoon- stelling, welke door het Genootschap ter her denking van zijn 70-jarig bestaan einde Juli 1911 zal worden gehouden op het tentoon- slellings-terrein „Birkhoven". In hoofdzaak zal zij dragen een provinciaal karakter, terwijl het landbouwbedrijf in zijn geheelen omvang zal worden geëxposeerd. Het afdeelingsbestuur wekte de leden op, ook daadwerkelijken steun te verleenen opdat de indruk der bezoekers uit andere gewesten een goede zij. Het vraag-pro- gramma zal weldra verschijnen. De afdeeling beschikte afwijzend op een ver zoek van bewoners der Gemeente Leusden om fokstieren aan te koopen. De ervaringen bij een vroeger genomen proef waren zóo ongunstig, dat het Bestuur huiverig was, die te herhalen. Aan adressanten werd in overweging gegeven, zich te wenden tot de Provinciale commissie, welke over een deel van het Rijks-subsidie kan beschikken voor verbetering van den veestapel en dut subsidie niét uitsluitend ontvangt om daarvan premiëu toe te kennen bij vee-keurin gen. De afdeel ings-8ecretaris, de heer F. Laméris, zal zich hierover in verbinding stellen met de Provinciale commissie. Leusden wordt zeer ver moedelijk dus toch geholpen. Tot Bestuursleden werden herkozen de heeren F. Lamóris, te Amersfoort, en A. van den Hen gel Thz, te Hamersveld. De Voorzitter deelde ten slotte mede, dat de landbouw-wintercur8us is hervat en zich mag verheugen in zeer groote belangstelling, terwijl het voornemen bestaat voor lü a 15 deelnemers weder een cursus in paarden- of in veekennis te houden van 8 theoretische en 4 practische lessen. Aanmeldingen daarvoor worden tot uiter lijk 21 October ingewacht bij den afdeelings- secretaris, Lange Bergstraat 31 te Amersfoort. Hierna werd de vergadering gesloten. Da leden der sociëteit «Vereeniging" waren gisteravond byeen geroepen in bui tengewone algemeene vergadering. Een der punten van behandeling de overige waren van huishoud.-lijken aard was een voo'Stel tot het ten verkoop aanbieden der societeits-gebouwen aan de Gemeente. Het zeer onverwachte voorstel is een ge volg van een zeer voorloopige onderhande ling van de Mirltt-commissie der vereeni- giug „Handel en Nijverheid" met het Bestuur der sociëteit. Immers tnen liet het oog vallen op de terreinen der sociëteit, die een oppervlak hebben van rond 110M2.veel grooter dus dan de markthal, welke het Dagi-lijksch Bestuur der Gemeente voorstelde van de Appelmarkt en iiet voormalig Waaggebouw te maken. Bovendien zou in de huidige lo- kalit. ilen zelfs in een verre toekomst ruimte zijn vooreier- en botermarkt, een botermijn, een vischmarkt (in den tegenwoordigen tuin) en een pakplaats voor de eieren (in de ke gelbaan). De ligging aan twee straten en in het centrum der stad achtte mon hoogst gunstig v< or een marktplaats, terwijl dan niet een van de openbare pleinen der stad daarvoor behoeft te werden opgeofferd. Nadat het ampel besproken en vau alle zijden bekeken was, nam in de leden, bijna alien middenstanders, mot nagenoeg alge meene stemmen het Bestuursvoorstel aan om tegen den kostenden prijs, rond 129000, terrein en gebouwen te koop aan te bieden aan de Gemeente. Gelijk men weet, werden de kosten voor het plan-Appelmarkt begmot op rond 127 000, bij een oppervlakte van 000 M2. Zij werden daarbij vooral geleid voor de overweging, dat zij, als middenstanders en belanghebbenden by een goed ingericht markt wezen, een dienst bebooren te bewijzen aan de Gemeente. Onderhandelingen met het Gemeentebe stuur zullen nu worden geopend. Gaarne voldoen we aan het verzoek, nog maals te herinneren aan de voorstelling, welke «Thalia" morgenavond geeft in de Buiten-societeit. Aanstaanden Woensdagavond zal de heer P. J. Oud, u,t 's-Gravenhage, in de piaatse- lijke afdeeling van de Yereeuiging voor vrouwen-kiesrecht spreken over de houding der politieke partijen tegeuover het vrouwen kiesrecht. Morgen speelt hier „Het vijfde" tegen D. G. S., int Deventer, voor de 2e klasse van den Ned. Voetbal-Hond. De Combinatie Bereden Wapens zal te Harderwijk zich melen met «Het negende voor den U. P. V. B. Het tweede elftal der H. V. C. krijgt bet eerste der G. V. V. uit Utrecht te gast. De kegclclub «Val Om" staat in den wed strijd te Barneveld met 119 punten aan den tweeden prijs in den korpswedstnjdaan den eersten prijs staat »Alle negen", uit Barneveld, met 136 houten. Tevens heeft zij groote kans op den poedel prijs; immers zij fokte zes poedels. Dikwijls komt het voor, dat houders van prijsloten in de Staats-lotei y bij de uitbe taling vau prijzen of premiën een bedrag van den uitgeluiden prijs zoogenaamd laten liggen voor deu collecteur, voor diens kantoor, voor diens dienstbode, voor den debitant ol voor diens k uitoor, welk bedrag dan door sommige collecteurs en debilanten wordt aangenomen. Aan de collecteurs en debitanten is thans het aannemen vau deze fooien uitdrukkelyk verboden. Algemeen valt het dezen herfst op, dat de meikevers bijzonder diep in den grond zitten. Worden deze dier jes in dezen tijd van hot jaar gewoonlijk ter diepte van 20 a 25 c.M. gevonden, thans trefi men ze eerst aan op 1 M. 1.25 M. beneden de aardoppervlakte. Zou hieruit misschien een strenge winter voorspeld moeten worden, vraagt de «Bar- nev. Crt.". Een herhaalde waarschuwing tegen de blikken vlieg-machinetjes schijnt niet over bodig. Te De Bilt landde er een ip den wang van een jongmenscb, dat heelkundige hulp moest inroepen voor een lange en diepe wond. In he.' Ooglijdersgesticht. te Utrecht zijn ook reeds ',rie jongens behandeld, die door dit gevaarlijk speeltuig werden verwond. De Burgemeester van Utrecht laat dan ook de «vliegertjes" in beslag nemen en heeft ze verboden op den openbaren weg. Aan de maikl werd gister weer 800 Kilo boerenboter aangevoerdaan de Centrale botermijn 5800 Kilo ongezouten en 2725 Kilo gezouten t'abrieksboter onder Rijks-con- trule. De prijs aan de markt, was fl.'iO a f 1.50; die aan de mijn f 1.26 a f 1.38. De lautaarns van uut .'s on rijwielen moeten volgende week uiterlijk om h ilf zes, die ven de overige voertuigen niet later dan om zes uur worden aangestoken."3 Op den Arnhemscbeweg twee rijwiel-bot singende eerste, bij do brug, bepaalde zicb tot ontvelling van gelaat en handen van den eenen wielrijder, terwijl het andere karretje geheel stuk was; de tweede, bij het Juliana- plein, bad tot gevolg, dat een der wielrijders bewusteloos bleef liggen en ten huize van d.Kamerling moest worden bijgebracht. Een schooljongen, die, trots de herbaalde ernstige vermaning van zijn klasse-onderwij zer, weer kermiskoeken op een pas schoon gemaakte schutting had gekrast, mocht he den zijn vrijen middag doorbrengen in het Commissariaat van politie. Tranen met tuiten en geen krokodillen- tuiten. Hij zal zijn teekenkuust niet licht weer botvieren op nnderer eigendom. Door de politie werd hier overgenomen een minderjarige, die te B iarn rondzwierf, en naar ziju oudi-rs te Zwollo terug geleid. YVaardoering is warme, belangstellende liefde. Zij wil begrijpen, tracht zich in an- derer toestanden te verplaatsen, wil met die anderen denken of ten minste medegevoelen. Uit den omtrek. In„ De Werelkroniek" en »De Week"zijn opgenomen eenige der fraaiste kiekjes van het Leuvenumsche bosch, ten einde mee te werken tot het samenbrengen vóór 17 November aanstaande van de goede ton, welke nog ontbreekt om dit natuur-monumeut te bewaren. Volgens «The Field" verdwijnt het gevogelte overal waar vliegtuigen en luchtschepen zich vertoonen. Dat is de keerzijde der medaille. En het is te hopen en ook wel te verwachten, dat de vogels even vertrouwd zullen raken met deze nieuwigheid ais de koeien en de paar den 'met trein en auto. Eer men lampekatoen gebruikt, moet men de nieuwe pit 24 uur in sterken azijn leggen, daarna drogen en dan in of om den pitbou- der doen. Men voorkomt bierdoor walmen en het verspreiden van een onaangename lucht en verkrijgt tevens helderder licht. Inhoud „Wereldkroniek" 15 OctoberHet bezoek van de vloot aan Roiterdam. Om het behoud van het Leuvenumsche bosch. Oud-Hollaridsche kunst te Rome. Per.uga in opstand. Personalia. In het Burner Oberland, M dringen en omgeving. Courses te Woest duin. Kroniek van do week, PREDIKBEURTEN. Zondag 9 October. Evang. Luthersche kerk, Voorm. 1'" uur, de. J. L. F. de Meyere Joh. Cz., uit Haarlem, Bevestiging van den nieuwen predikant, dr. H. J. Toxopeus. Uemonstrantsche kerk. Voorm. 103/a uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5i/2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 53/2 uur, ds. Teerink Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 93/2 uur, de heer D. Barth, uit 's-Gravendeel. Avond 5 uur, de heer Barth. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm./4 93 uur, godsdienstoefening. Avond 51/* uur, godsdienstoefening. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen 'aan D e- partem eutsboofden, Wijkbezoe- 'kersen Belangstellenden zal het Centraal-bureau a. s. DINSDAG 18 OCT. des namiddags te vier uur, ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. van de STADT Zuidsingel 12. Voor de bewijzen van deelne ming, ontvangen bij het overlijden van onze geliefde moeder, betuigen wij onzen dank. F. KENNINCK, M. C. KENNINCK. Amersfoort 15 October 1910. Electrische Installation Domplein, UTRECHT. Bij vonnis der Arrondissemeuts Recht bank te Utrecht van den zevenden Sep tember 1900 tieu is het huwelijk van JACOB van DAM, zonder beroep, wonende te Soest, en JANNETJE KOOPS, zonder beroep, wonende te Baarn, door echt scheiding OlltbOlldCII verklaard, met alle wettelijke gevolgen daarvan. De procureur van de eischeresse mr. H. W. J. M. dk JONG. Allen die voorwerpen hebben, beschik baar voor dezen Bazaar, worden beleefd verzocht, die liefst voor 20 October of uiterlijk 25 October, te zenden aan een der Dames van het Comité. MEVR. BARCHMAN WUYTIERS Eere-Presidente. J0NKVR. E. J. van HOLTHE MEVROUW Van HELOMA g BARONESSE Van DEDEM 3 MEVROUW VUNDERINK MEJ. D. van APELDOORN S MEJ. H. van VOORST VADER Naamlooze Vennootschap „VOLKSHUISVESTING". AANDEELHOUDERSVERGADERING op Donderdag 20 October 1910, des namiddags ten 83/2 ure, in Ons Huis. Punten van behandeling Machtiging tot bet sluiten van een hypo theek. De Secretaris, I. HOOYKAAS. Mevrouw Van REEDE Van der Goes, Oldetibarneveldlaan 46, vraagt met 1 Novem ber een P.G., van goede getuigen voorzien.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2