Stadsnieuws. 't Is een som, die het moet kosten Twee honderd millioen gulden 't ls een kapitaal Zeker. Daar is eGhter dezer dagen door onze Ministers veertig millioen aangevraagd voor kustverdediging, voor forteo, kanonnen, enzoovoort. Als de Kamer toebijt, zullen die veertig millioen in acht jaar tijd door de natie moeten worden opgebracht. Dat is: vijf mil lioen per jaar. En wat koopen we er voor? Een stuk of wat dingen, die ons, evenals het fort Pampus en zoovele andere dito's, niets opbrengen. Onze Ministers blijken overtuigd te zijn, dat onze natie per jaar vijf millioen kan opbrengeo. Voor het droogleggen van de Zuiderzee rekent men 40 jaar noodig te hebben. Kan onze natie per jaar vijf millioen opbrengen en ze doet dit 40 jaar lang juist den Zuiderzee-werktyd -- dan hebben we twee honderd millioen bij elkaar. Juist het Zui- darzee-kapitaal I En dan besluit sScbuttevaei" De Zuideizee kennen wekustverdediging kennen we niet. Misschien bekijken we de zaken door een éenzijdigen bri'. Doch wij voor ons zouden wenschen, dat men, in plaats van vijf millioen per jaar voor kustverdediging, vijf millioen per jaar voor Zuiderzee-droogleggiog vroeg. Komt de Zuiderzee droog, dan maken we ons sterk, dat onze nazaten na 300 jaar dankbaar feest zullen vieren in de polders. Evenals men dat nu in de Wieringerwaard beeft gedaaD. Üf men na driehonderd jaar óok dankbaar feest zal vieren voor een door ons aange legde kustverdediging? Waarschijnlijk is dan die kustverdediging, als onbruikbaar, al aan den oud-roest ver kocht, terwijl de Zuiderzee-polders bun waarde blijven behouden. Intusschen zal er nog wel heel wat water door de Eem loopen eer de Zuiderzee ge dempt is. Althans juist wordt ruchtbaarheid gegeven aan het voornemen der F.egeering om, zoo mogelijk nog in dit jaar, in te stellen een Zuiderzee-visschersraa I. De kosten daarvan worden geraamd op f2000 per jaar, waarvan ten hoogste f1500 voor den Secretaris. Hopen we, dat dit duidt op een begin van uitvoering der demping van de groote plas. Ds. E. M. ten Cate hoopt aanstaanden Zondagochtend weer voor te gaan bij de godsdienstoefening van den Doopsgezinden kring. In de Luthersche kerk gaat voor dr. H. J. Toxopeus. Het verluidt, dat dezer dagen de Minister van BinnenlanJsche Zaken een conferentie heeft gehad met een der hoofd-ambtenaren van de Arasterdamsche Gemeente-belastingen, welk onderhoud in verband zou staan met de aanhangige wettelijke maatregelen tol verruiming van het belastinggebied der Ge meenten. De heer E. ten Kate, adspirant-commies der Posterijen en Telegrafie, is werkzaam gesteld ten Post- en telegraalkantore, hier. Menigeen betreurt het, dat, vooral met bet oog op de kermis, de nieuwe wijze van verlichting in de Langestraat en de Arnhera- scbestraat nog niet gereed is. Zijn we welingelicht dan zou het nog wel een poosje kuDnen duren eer bet zoover is. Men zou te rade/f zijn gegaan met ervarin gen, elder.', opgedaan en eerst eens willen nagaan of de toevoerbuizen ook veel te lijden hebben van vorst. De akte vrije- en orde-oefeningen der Gymnastiek is behaald door mejuffrouw S. G. G. van Kalken en de heeren D. C. Bak- kenes, A. C. Butselaar en F. Daniëls. Jbr. mr. dr. E. A. van Beresteyn is benoemd tot Burgemeester van Veendam. De stafmuziek-korpsen blijven gehand haafd, aldus besliste de Tweede Kamer Dinsd'g zonder hoofde jke stemming, met vervanging van het subsidie-stelsel door een soldij-regeling, welke aan de muzikanten een eenigs/ins behoorlijk bestaan verzekert en een einde maakt aan verschillende oDge- wenschte toestanden, voortspruitend uit de verdeeling der particuliere verdiensten, Nochtar s schijnt men aan le sturen op een vervanging der harmonie-korpsen door fanfare-muziek. Althans de Kamer nam met 39 tegen 23 stemmen aan een mutie-Marchant, luidende: De Karr.er, van oordeel, dat de militaire muziek behoort te bestaan uit fanfare-korp sen, op eenvoudigen voet, gaat over tot de orde van den dag. De zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst is heden op de gebruikelijke plechtige wijze uitgereikt aan hoefsmid W. M. C. Volkers, van het le regiment veld-artillerie. Het examen voor vrijwilliger bij het reservr-kader van het le regiment huzaren zal worden gehouden op 23 November te Amersfoort, voor dat vau het le regiment veld-artillerie op 30 November te Utrecht. Aanmelding by de regiments-comman dant en vóór 9 November. Bijzonderheden in «Staatscourant" no. 245. Teneinde de miliciens der najaarsploeg die hun eerste-oefeningstijd nog niet h< bben volbracht, zooveel mogelijk de hoofloefening te doen bijwor.en, zijn, evenals het vorig jaar, voor het doen verrichten van sommige corveediensten door tijdelijke burgerwerk- lieden, eenige gelden beschikbaar gesteld. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat in vervanging van den kleerklopper van het sedert 1816 bestaande model, welke thans per man wordt verstrekt, een rieten kleerklopper wordt ingevoerd en dat van dat voorwerp 8 stuks per compagnie zullen worden verstrekt, betgeen een geldelijk voordeel geeft van een f7000 per jaar. De Wognummers komen waarscbynlijk in de Kerst-vacautie in «Amicitia". Dr. J. Nouwens, te Heeswijk, de krachtige figuur in de MiddenstaDdsbeweging, is be noemd tot Nederlandsch procurator en tot rector van de Hhogeschool der Norbertijnen te Rome, waarheen hij weldra zal vertrekken. Voor de plaatselijke afdeeling der Vereeniging voor vrouwenkiesrecht trad gisteravond als spreker op de heerP. J. Oud, uit 's-Gravenhage. Mejuffrouw De Holl opende even na achten deze tweede openbare vergadering der afdeeling met een kort woord, waarin zij meedeelde, dat de afdeeling in den korten tijd van haar be staan normaal eu gestadig is gegroeid, het geen zij een belofte voor de toeko mst achtte. Mevrouw KamerlingVan Vollenhoven en mejuffrouw H. Smit zongen nu twee duetten, begeleid door mejuffrouw A. C. Busquet. De heer Oud, alsnn het woord verkrijgend, zeide, dat als de strijd wordt aangebonden om vrouwenkiesrecht ia het Nederlundsche Staats recht te brengen, het noodig is, te weten hoe de leden der beide Kamers van de Staten-Gene- raal denken over dit vraagstuk. Tot juist begrip herinnerde spr. in het kort hoe het kiesrecht'hier te lande is geworden en in de laatste jaren gegroeid. Het kiesrecht dan, zooals w« dat tegenwoodig bennen, is eerst na do Frans-he revolutie, gekomen, hier te lande pas na 1795; vóórdien tijd had de groole massa geen medezeggenschap. Eerst in de 18e eeuw is waar te neuien een streven tot uitbreiding van den volksinvloed echter alleen van de man nen en wel opmerkelijk is, dal reeds Condor- eet wees op het daarbij achterstellen van de vrouw. Als vrucht dan van de Fransche revolu tie werd na 1795 het kiesrecht voor de mannen uitgebreid, terwijl dit nog meer plaats had in 1811 bij onze eerste Grondwet. De tijd van 1814 tot 1848 is voor vrouwenkiesrecht absoluut onbelangrijk. In 1848 bracht de Grondwetswijzigingde rechts- streeksche verkiezing voor de Tweede kamer en de Provinciale Staten; het was echter uitsluitend een cemus-kiesrecht. Evenwel kon hel kiesrecht bemachtigen „ieder Nederlander". Mevrouw dr. Alleita Jacob trachtte, hoewel te vergeefs, als „Nede: lander" het actief stemrecht te verwerven. In 1887 werden voor den kiesgerechtigde ook andere voorwaarden gesteld dan het betalen van belasting; doch tegelijk werd in de wet opge nomen „ieder mannel ij k Nederlander". Wil men dus komeD tot vrouwenkiesrecht dan moet het woord „mannelijk" weer nit de wet verwijderd. Na 1837 is in het Parlement zoo goed als niet gesproken over kiesrechtdes te meer echter daar buiten. Practisch begonnen de radicalen, die in 1901 in de Liberale unie urgentie vroegen voor vrou wenkiesrecht. Het gevolg was hun uittreden en de vorming van den VrijzinDig-Democratischen Bond; de eerste stap, het voorstel tot Grondwets wijziging in 1903. Zij bedoelden aan te sturen op algemeen kiesrecht, zoowel voor viouwenals voor mannen. Na de V. D. deden de Sociaal-Democraten een voorstel tot Grondawetaherziening dat evenzeer algemeen kiesrecht beoogde, voor vrouwen zoo wel als mannen. Toen ter tijd wierp men de voorstanders van vrouwenkiesrecht tegen, dat de vrouw in hel gezin en niet daar buiten behoorde en beschouwde men de weinige, vrouwen, die ijverden voor kiesrecht doch wier stem was als die des roe pende in de woestijn, als abnormale uitzonderin gen. Thans echter is de beweging steeds wassende onder de vrouwen, die telkens weer toonen niet minder geschikt te zijn voor het openbare leven dan de mannen, die vroeger als 't ware het monopolie hadden van al deze dingen. Men denke aan het Wereld-congres voer vrouwt-kiesrecht, te Amsterdam gehouden, waarvan slechts éen roop uitging over de uitstekende organisatie. De Liberale unie was wat minder vlug en gaf eerst in 1903 haar eerste rapport, in 1908 gevolgd door de kiesrecht-motie en het zooge naamd blanco artikel. Haar commissie van rapporteurs onderscheidde de gehuwde en de ongehuwde vrouwen en wilde aan eerstbedoelden getn kiesrecht toekennen omdat zij reeds door den echtgenoot werden vertegenwoordigd aan de stembus. En dc mannelijke dienstboden dan en de zoons boven 25 jaar in dat zelfde huis? De commissie vreesde gezins-oneenigheid. Toch stelde zij den eisch van onafhankelijkheid niet voor den man, maar wel voor de vrouw. En word' dan de gezins-eenheid verstoord door de enkelvoudige daad van het uitbrpngen der slem Blijft dan niet het gevaar van rustverstoring even gfoot; sprekeu dan man en vrouw niet over den candidaat; tracht de vrouw dan niet hunr candidaat gekozen te krijgen En hoeveel vrouwen zyn thans in Rijks- of Gemeente-betrekking? Toch wilde de commissie dezen het kiesrecht niet toekennen omdatzij de goede formule niet kon vinden. Dit, ondanks Thorbecke reeds in 1850 heeft gewaarschuwd tegen uitsluiting van geschikte kiezers. Het rapport bevat nog tal van argumenten voor algemeen mannenkiesrecht, welke echter hij consequent doorredeneeren alle toepasselijk zijn voor vrouwenkiesrechtzóo het helpen tot stand brengen van wetten voor economisch zwakken, opdat de zedelijke waarde dier wetten verhoogd worde. Het Kabinet-De Meester, opgetreden na don stembusstrijd van 1905, diende in 1907 in een voorstel tot Grondwetsherziening met het veel besproken blanco-artikel, dat echter reeds voor komt in de Schets voor een Grondwetsherziening van Kappeyne van 1878 en niet zoo revolutionnair is als de tegenstanders wel beweren. Immers de Grondwet heeft tal van blanco artikelen. In het voorjaar van 1908 moc9t het Kabinet- De Meester aftreden, hetgeen te betreuren is voor het vrouwenkiesrecht, want het had wellicht gebracht het passief kiesrecht der vrouw. Althans werd dit door de commissie van rapporteurs aangenomen met 6 stemmen tegen J, die van den heer Ruysch, die zijn bezwaar grondde op de huiselijke taak der vrouw. En de vele onge huwde vrouwen dan? En de vele wetten, die zóo diep ingrijpen in het gezinsleven (leerplicht, arbeidsverbod tot zekeren leeftijd, vrouwenarbeid, ontzetting ouderlijke macht, enz). De Bond van R.K. kies-vereenigingen bracht mede een rapport uit, evenwel zonder meerderheid in de commissie. Eén lil wenschte huismanskiesrechf doch alleen voor den man, niet voor de vrouw, zelfs niet voor de weduwe, omdat deze zou kunnen hertrouwen en dan toch haar kiesrecht weer verloor. Oók om geen abnorinalen toestand te scheppen. Alsof de dood zóo abnormaal is. De tweede minderheid wenschte een zeer ge compliceerde kiesbevoegdheid (o. a. academische examens) doch geen vrouwenkiesrecht. De derde minderheid steunde op de leer van den H. Thomas van Aquino, welke vrijwel algemeen kiesrecht voorstaat, óok vrouwenkiesrecht. De Anti-revolutionnaire partij uitte zich niet zoo uitvoerig over het kiesrecht, doch schijnt van lieverlede over te hellen naar het gezins hoofdenkiesrecht, hetzij dan voorman of vrouw. Men beseffe vooral, zoo besloot spr. ongeveer, dat vrouwenkiesrecht niet is in het belang der vrouw alleen, dat de vrouw het niet vraagt voor zichzelve, doch in het belang der gemeenschap. Waarom wordt der wouw niet de gelegenheid gf geven, mee te werken in de Volksvertegenwoor diging waar zij zulk een warm hart heeft voor den maatschappilijken vooruitgang en zij haar uitstekende krachten daaraan even goed en gaarne zal geven als voor congressen, vacantie-koloDiën, bestrijding der tuberculose, enz. Waarom wordt voor haar gesloten gehouden juist deze zaal, waar zij het meest en het best kan doen voor de maatschappij De ontwikke ling der maatschappij wordt tegen gehouden door deze uitnemende krachten ongebruikt te laten. Als aan de vrouw zoowel het actief als het passief kiesrecht zal zijn verleend, zal een daad zijn verricht van groot belang voor de maat schappij zoowel als voor de vrouw zelve. Na de pauze, in welke niemand der 45 aan wezigen zich had aangemeld voor gedachten- wisseling, dankte mej. De Koll den spreker en de jongedames diedror hun muzikaal talent ten beste te geven weder een zoo aangename afwis seling hndden verschaft. Twee van de solo-zangnummers werden zelfs gebisseerd. Het Amersfoortscb Draukweer Comité is weer op zijn post. Niet all. en zal het tijdens de kermis weer zijn wagen met transparant laten rijden, maar het is óok op de goede gedachte geko men een reeks meer blyvende en tevens meer langdurige waarschuwingen tegen drankmisbruik onder de menschen te brengen. üp den achterkant van vijftigduizend tram kaartjes heeft het kernspreuken in vyfsoor- ten doen drukkeD, welke alle iets te zeggen hebben tot hen die van do tram gebruik zul len maken. We zullen die spreuken hier niet meedee- lenmen moet ze zelf maar lezen. En overwegen. Het Officieel orgaan van den Nationalen bond voor vreemdelingenverkeer in Neder land is thans uitgekomen in vergroot for maat. Ook daarin is opgenomen een oproep, met fraaie afbeeldingen, tot behoud van het Leuvenumsche boscb, welks lot over een maand is beslist. De R. K. vereeniging van spoor- en tratnweg-personeel «St. Alfried" is, ook door giften van vermogende ingezetenen, in staat gesteld een zeer fraaie banier zich aan te schaffen. In een feestelyke vergadering,20November te houden, zal de banier aan de vereeniging worden overgedragen. De Chr. Jongelings-vereeniging Ps. 119:9 zal de geheide volgende week in »De Arend" weer volkshijeenkomsten houden; Woensdag middag ook voor kinderen. In haar orgaan, dat bet veelbelovende programma bevat, wordt meegedeeld, dat het concert in de St. Joriskerk gegeven door do hoeren Van Aaken, W. Petri 0n Curo een bate van f142 hoeft opgebr«cht voor den bouw van het eigen huis aan de Blankenheymstraat. De afbeelding er vao, naar een teekening van den heer G. van Hoogevest, doet zieo, dat het een heel mooi en zeer practisch inge richt gebouw zal worden. Een anderen steen voor dien bouw, welke f 15 000 vordert, hopen de bloemisten aan te brengen door een chrysanten-tentoon stelling, m December te houden. Van kermis gesproken, tu «Araicitia" komt Maandag en Dinsdag het operette-gezelschap van Janmart, vermoedelijk met „De graaf van Luxemburg"; Woensdag en Donderdag Henri ter Hall, o.a. met de revue «Heb je niets vergeten", waarin zeer bijzondere cou pletten op Amersfoorten zullen Vrydagen Zaterdag de Hagespelers optreden. De Militaire Sport-vereeniging zal haar zilveren feest vieren door een terreinrit op »Het Loo" ip 21 April, en belaugryke wed strijden op «Birkhoven" den 22 en 23 April. Dat de sociëteiten nun groole zaleD pro ductief maken, is ook hier gewoonte. Maar toch zal het den ouderen Amers- foorters nieuw wezen, dat ook «Concordia" zalen gaat verhuren. Aan de Centrale botermyn werd Dinsdag aangevoerd 6175 Kilo ongezouten en 2500 Kilo gezouten fabneksboter onder Rijks controle. De prijs was f 1.28 a f1.39. Aan het Commissariaat van politie is voor den rechthebbende terug te bekomen een bril in étui. Een minderjarig meisje, dat te Amsterdam rondzwierf, is van jaar naar Amersfoort ge leid en door de politie op transport gesteld naar Groningen. De politie verzoekt ons, nogmaals er op te wijzen, «lat met de eigenlijke kermisreizigers ditmaal zeer veel vreemd volk is mee gekomen en dat het geraden is, voordeur eu ramen aan de straatzijde gesluten te boudeD. Door de politie is hier gistermiddag in een der kleine logementje aangehouden K. P., een zwerver, verdacht van diefstal ten nadeele van een in de haven te Arnhem liggend schip van een caroussel-houder. Het gostolene, dat eveneens is aangehou den, vertegenwoordigt een aanzienlijke waarde aan gouden en zilveren werken, diamanten, lijfgoederen, enz. Na verhoor is de man overgebracht Daar Arnhem. Een stomme laodlooper, die met oen briefje in de hand, waarop zijn ongeluk vermeld staaf, Twente afreist, stal dezer dagen bij Diepenheim eeu mand. De eigenaar, die den diefstal bemerkte, zette hem achterna en haalde hem te Goor in. Om zijn vervolger in den waan te brengen, dat hij zich in den persoon vergiste, wierp de «stomme" het brielje weg enbe gon eeu praatje. Heel stom. Maar alweer brengt dit in herinnering de waarschuwing: geeft toch niet aan bedelaars. Het succes boekt ieder op zijn eigen reke- niug; voor tegenslag pleegt men bijna altijd een ander te willen debiteereo. Uit den omtrek. Door den Commissaris der Koningin inde Provincie Utrecht zijn benoemd tot Zeilers voor 's Rijks directe belastingen te Baarn de heeren J. P. F. van der Veen enT. Ver vat, en te Soest de heeren F. C. Kuijper en J. Fokken. De twee auto's, die het verkeer zullen onderhouden tusscben de vliegterreinen van de firma Verwey Lugard bij Ede en bij Soesterberg met de naastbij gelegen spoor weg-stations zijn gereed en werden in zeer korte étappes uit Den Haag naar Ede gezon den. Gisteravond waren ze te Amersfoort, gister ochtend te Soesten ook hier werden aan dezen echten reclame-rit allerlei verhalen ver bonden. Zóo, dat volgende week by Ede zal worden gevlogen; zelfs, dat Wynmalen daar met zijn Farman-tweedekker zou vliegeD. Van meer gezaghebbenden kant wordt echter gemeld, dat Wynmalen, die Zondag van Parijs naar Brussel, en vandaar naar Parijs terugvloog, in '27 uur 50 minuten 2.8 seconde en met aftrek der gedwongen rusten in 11 uur 26 minuten, voorloopig te Parijs blijft nu er bezwaar wordt gemaakt om zijn vliegtocht geldig te verklaren. Als zeldzaamheid wordt uit Eenines ge meld, dat alle negen jongelieden uit die Gemeente, die deelnamen aan de loting voor de Nationale militie, voor den krygsdienst zijn afgekeurd. 't Kan schikken. De waterstand op de Eem is weer zóo

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2