SPEELGOED NICOLAI LEBHET, KOOPT NIEUW PARIJS, bAyiift G. van Ommeren, W. LOGGEN, j Brillen en Pince-Nez in Goud, Zilveren Nikkel. Gemengd nieuws. Ingezonden. Advertentiën. Keukenmeid Langestraat 37. FLEHITE. THEE WAFELBAKKERIJ S0LLAÏÏBS0HE WAVHJ1, j Prima kwaliteit Scharen en Messen W. F. A. GROENHUIZEN, laag, dat de schippers voor deo mond dor Eem moeten blyvert liggen. Hoe lang nog zal het duren, dat die rivier wordt gekanaliseerd; hetgeen tóch inoet óok al wordt de Zuiderzee ingedijkt. Burgemeester en Wethouders van Zeist hebbeu aan den Raad dier Gemeente een voorstel ingediend tot stichting eener elec- trische centrale op het terrein der Gemeente- gasfabriek. Do kosten worden geraamd op twee ton. Julia Ward Howe, de bekende strijdster voor de neger-emancipatie en de vrouwen beweging ie, 91 jaar oud, te New-York over leden. Zij was de weduwe van den niet minder bekenden filantroop Samuel Howe. Een magneto-electrische fietslantaarn. De- sportredacteur van het „Hdbld." krees Dinsdag bezoek van den hoer W. Harcou, een eïectrotech- nicus uit Den Haag, die een door hem uitge vonden magneto-electrieche fietslantaan toonde. Door middel van frictie-overbrenging op de Telg van het voorwiel wordt het anker der mngneto-machine, die, om de wrijving tot een minimum te reduceeren, op kogellagers loopt, go- draaid, waardoor in do windingen van het anker inductie-stroomen worden opgewekt, die een kleine 4 volts metaaldraad-gloeilamp voeden. Deze gloeilamp is in het brandpunt van een parabolische» spiegel met lens aangebracht, waardoor het licht in een straalbundel veree- nigd wordt en tot ongeveer 50 M. vóór het rij wiel wordt geworpen. De lantaarn weegt 1 K.G. Dooy een handgreep wordt de rubber frictie schijf tegen de velg gebracht en door een veer in dien stand gehouden. Met kaarsen of acetyleen heef men dus niet meer te maken zoolang de fiets rijdt, produceert ze haar eigen licht. In Frankrjk, Duitschland en Engeland werd reeds pntent genomen op deze vinding, die nog Diet in exploitatie is genomen. De tijd zal echter moeten leeren of de lamp, waarvan de stroom 1/100 P.K. vergt en die duB wel een arbeids vermogen van 1/40 il 1/50 P.K. zal vergen, op den duur toch niet te veel als rem functioneert. Daar een wielrijder toch wel niet meer dan '/B paardekracht zal ontwikkelen, zou dit dan be- teekenen dat 20 pCt. van zijn arbeidskracht voor de opwekking van licht gebruikt wordt. Wordt in een motorrijwiel olie gebruikt oui kracht te besparen, hier gebruikt men kracht om olie te besparen! Ons werd echter verzekerd, dat een dergelijke lantaarn, reeds een half jaar in gebruik, goed voldoet. Wilt ge uw linoleum zoo lang mogelijk goed houden, kom er dan zöo min mogelijk met water opmank het schoon met een flanelion lap, in warm zeepwater gedoopt, en droog het goed af, opdat geen water doordringt naar den achterkant, want dan zal het gaan rotten, 't Moet gewreven worden met een flanellen lap met was en terpentijn of een weinig lijnolie, en daarna met een wollen lap goed worden opge poetst. Afwasschen met een in melk gedoopte lap houdt het linoleum zuiver, in goeden Btaat en voorkomt het slijten. De hoeveelheid gedestilleerd ad 50 pCt., in 1909 per hoofd der bevolking veraccijnsd, heeft, naar het Centrale Bureau van den „Volksbond" vernam, bedragen 6 982 Liter; als cijfer der be volking aangenomen, dat yan 1 Januari 1909, of 5 82519S. In verband met het feit, dat tengevolge der Wet van 4 December 1909 tot verhooginz van den accijns op het gedestilleerd in het laatst van dat jaar groote hoeveelheden gedestilleerd zijn veraccijnsd, die eerst in 1910 zijn geconsu meerd, worde hier er op gewezen, dat alle be schouwingen betreffende het verbruik van ge destilleerd per hootd der bevolking, uitgaande van het hierboven vermelde cijfer, in dit geval waardeloos zijn. In de eerste zes maanden van 1910 werden 150057 H.L. sterkedrank veraccijnsd, tegen 190 493 in het zelfde tijdvak van 1909. Toch vloeide door de verhooging anderhalf millioen meer in de schatkist. Dat leger ie, mount hn, niet groot genoeg om in een continentalen oorlog gewicht in de schaal te leggen, maar bovendien is de opleiding voor den grooten oorlog de onvoldoende Iaat de hoo- gere bevelvoering veel de wenschen over. Kolonel Giidke erkent de groote waarde der Engelsche troepen voor den kolonialen oorlog, voor dien tegen onbeschaafde volken, en hij prijst hun groote moreele eigenschappen, koel bloedigheid en dapperheid; maar in den groo ten oorlog, t bleek reeds in den Boerenoorlog, Btuan zij, ondanks de verbeteringen in de orga- nisatie aangebracht, ten achter. De manoeuvres hebben een Duitschen krijgskundige in die meening versterkt. De hooge aanvoerders van het leger missen alle bekwaamheid om met troepen in groot verband op te treden. Daarenboven laat ook de opleiding en de oefening der verschillende wapens nog veel te wenschen over. De oorlogsopleiding wordt ge schaad door werktuiglijke oefening en parade dienst. Voor een groot deel vindt ait hierin zjjn oorzaak, dat het Éngelsche leger een leger van huurlingen is. Men hecht een overdreven waarde aan uiterlijkheden en om de noodige aanvulling te vinden, worden de soldaten wel wat al te veel verwend. Sedert lange jaren werden ditmaal eens weder manoeuvres op groote schaal gehoudenniet minder dan 50 000 man nam er aan deel. Maar de generaals wislen met al die mannetjes niets aan te vangen. Elke troep streed zijn eigen klein gevecht; men ondersteunde elkaar niet, handelde geheel zelfstandig; elk verbnnd ont brak en de vorkenningsdienst bleek onvoldoende. „In het algemeen gesproken, vertoonden zich de zelfde verschijnselen nis bij het Russische leger tijdens den veldtocht in Mandsjoerije", maar ook de gevechtswaarde van de afzonderlijke bataljons was niet in overeenstemming met de eischen. Een ideaalstaat. De inwoners van den Amerikaanschen Staat Minneapolis behooren tot de gelukkigste menschen op deze aardeze behoeven het volgende jaar geen belasting te betalen. De schatkist heeft in het laatste jaar door den verkoop van laud en bosch 10 mil lioen gulden gewonnen en eiken dag komt er nog meer bij. Niemand weet wat er met het geld gedaan moet worden. Het kost den Gou verneur de grootste moeite ter wereld om den ambtenaren te beletten, de schatten van den Staat te verdonkeremanen. peranto trekken door advertenties in Espc- ranto-'ydschriften kon rnen een werelddebiet verkregen. Blinden hebben zich vereDigd en geven een Esperanto-tydschrift uit; op elk terrein van politiek, sociaal en eKonomies belang bewyst Esperanto goede diensten. U allen, lezers van dit blad, w> k ik op tot de studie van de even welluidende alsprak- tiese weroldhulptaalHet Esperanto, L. BLANCO—HoEVEns. Den Haag, Oktober 1910. Hit volgende gebeurde dezer dagen in een wagen van do gemeentetram te Amsterdam. Op het Leidscheplein, waar do wagen reeds tamelijk bezet was, stapte o.rn. ook een dame in, chic gekleed en met zeer weelderige vormen. Het was een lust voor de oogen. De tram zette zich in beweging, doch moest, terwijl zij juist in volle vaart was, plotseling stoppen, zoodat de inzittenden flink door elkaar geschud werden. Even een kleine consternatie, doch weldra was alles weer rustig, behalve dat men in deu wagen een zacht fluitend geluid hoorde, zonder dat men wist waar het vandaan kwam. Alleen de dame met den weelderigen boezem wist de oorzaak. De kleur op haar gelaat nam al meer en meer toe, terwijl in evenredigheid hot volume van haar buste afnam, totdat ten slotte de mantel, die eerst nauwelijks dicht kon, nu in plooien over haar borst hing. Het „ventiel" van haar buste was door den schok losgeraakt. Dame bij de eerstvolgende halte met spoed af. Het opnenveu van Ingezonden Btukken bewijst niet, dal de Redactie Bteeds onvoorwaardelijk instemt mot den inhoud en zijn buiten baar ver antwoordelijkheid. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet ge plaatst, wordt niet teruggegeven. Esperanto. Stotteren. Men heett opgemerkt,_dat stot teraars maar zelden met hun hinderlijk spraak gebrek te kampen hebben, zoolang zij fluisterend spreken. Daarop hoeft men nu een nieuwe methode opgebouwd om stotteraars te genezen, die op het volgende neerkomt. De eerste tien dagen van de behandeling mag de stotteraar in 't geheel niet sprekendat is om de stem en de spreekorganen rust te geven. Dan volgen tien dagen, waarin slechts fluiste rend gesproken wordt, maar slechts zeer weinig langzamerhand mag het ieiS meer worden. In de volgende vijftien dagen wordt het fluis terend spreken voortgezet, maar zóo, dat lang zamerhand tot den gewonen spreektoon wordt overgegaan. Men zegt, dat zoo genezing te vinden is. In elk geval heeft deze methode nu werkelijk bet „baat het niet, het schaadt niet" vóór zich. Men behoeft geen spreekleeraar te hulp te roe pen, maar een volwassene of in 't algemeen iemand, die zichzelf weet te beheerschen, kan zelf de methode toepassen. Een maand afzondering en vrijwillig opgelegde dwang is geen te hooge prijs voor het genezen van een gebrek, dat menigeen een groot aeei van zijn levtUBvreugde beneemt. Kolonel Glu'ke, de bekende militaire mede werker van het „Berliner Tageblatt" heeft de jongste groote manoeuvres van het Éngelsche leger bijgewoond. t f Tot onze diepe droefheid t overleed in Indië, door een noodlottig ongeval, onze zeer geliefde Zoon en Broeder DIRK, Chemiker oj) de Suikerfabriek Pradjekan Java in den jeugdigen leeftyd van 21 jaar. Namens de familie, JACQ. REUTEN. Roermond, 18 Octuber 1910. Algemeene kennisgeving. Mevrouw Van REEDE - Van ilor Boes OHenbarneveidlaaa 40, vraagt mat 1 Novom- ber een P.G., van goede getuigen voorzien. Cxediat-voraesltlnc te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort mr. H. J M. van den BERUH, WILHELMINASTRAAT 6. Zy stelt zich ten doel het vcrloenen van Credieton onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blauco het incasseeren van handelspapier hot ontvangen van gelden it deposito reke ning-courant. Er zullen misschien nog maar weinig men sen gevonden worden, die bij 't horen of lezen van het woord .Esperanto" vragenIs dat een nieuw merk van sigaren of boter? Neen, ik mag wel veronderstellen, dat het aan de moeste lezers van dit blad bekend is, dat het Esperanto is de wereldhulptaal, waar van zich in alle landen der wereld reeds velen bedienen om hun medemensen in andere landen te bereiken op geestelik gebied. Is het niet een eis van onze tijd geworden, zich verstaanbaar te kuunen maken aan ben die tot een ander volk behoren, die een andere taal hebben dan do natie, waartoe men zelf behoort? Dat dit een eis is, zien we heel (luidelik in ons land, waar men zich beijvert Frans, Engels, Duits of nog andere vreemde talen aan te leren. Na heel veel moeite en studie brengen velen het tot kennis van éen dier talon, enkelen tot het gebruik van twee of meer. Even vertel ik u, dat er in't Frans meer dan 20Ü0 uitgangen zijn voor de werk woorden hot Esperanto kent er slechts 12 niet meer. Eu wat hebben we aan Esperanto-, vraagt ge Wat ge aan Frans, Duits, Engels, Spaans, enz. tezamen kunt hebbenge kunt er op allerlei gebied nut en voordeel van hebben. Zij, die zich vereenigen willen op godsdien stig, op wetenschappelik gebied met gelijk- denkenden, met studerenden on geleerden vinden reeds tal van internationale verbonden als: Christelijke Jongelings-Vereniging, do Katholieke Vereniging, do Internationale i Vereniging voor onderwyzers, de Vereni ging voor Geneeskundigen, enz. Ook de handel kan veel nut vau het Es- Electrisclie Installation Domplein, UTRECHT. IN UMAISON BOUWER Co. Moorbiiizen 39 Belasten zich met aan- en verkoop van Elfeoten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongation Safe-inrichting. VOEDINGS MIDDEL tEL'NCEN Fw VAN HASELEN «.BOOM AMERSFOORT Oudheidkundig Museum, is dagelijks te bezichtigen voor niet-lcdon a 10 cent. Kosteloos «los Dinsdags van 10 tot 12 e» vuil 1V2 tot 3 nur. van M, Rayenswaay Zonen Gorinchkm. verkrijgbaar by Lanoustraat 18, AMERSFOORT. Standplaats VARKENMARKT. voorheen P. B O U K A M P, bericht aan het geëerde publiek van Amersfoort en omstrekeu, dat hij, evenals vorige jaren, is geplaatst met zjjn van ouds bekende en beroemde op de VARKENMARKT en beveelt zicb wederom aan voor bet leveren vau de FIJNSTE die nog steeds zijn gemerkt met P. Aanbevelend, UEd. dw. dr., W. LOGGEN. Loupeu, Leesglnzen, Compassen, Curvimeters, Windkussens, IJszakken, 2 alle soorten Spuiten, Ouderstecken, Hospitaaldoek, Duik- en Breuk- •g banden en meer Optische-, Geneeskundige-, Verband- en \4 Zieken verplegi ngs-artikelen. en bybehoorende zaken. 2 le klas Artikelen. Billyke pryzen. 0 Eigen reparatie- en slypinrickting by 1 INSTRUMENTMAKER I.ANQESTBAAT 42.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 3