De nikkelen stuivers, de beruchte oacht- kwartjea, zullen worden vervangen door een vierkant nikkeltje met afgeronde hoeken.. We krygen dus vierkante rolletjes. Geluk kig maar, dat de officieele naam ispatroon. '8 Rijks Munt doet, vooral iD den laatsten tyd, wel aan buitenissigheden; doch aan de quadratuur van den cirkel waagt ze zich nog niet. Het laatste toe-huis aan de Langestraat tusschen Varkenmarkt en Oude vischmarkt, laatstelijk bewoond door den heer W. Kleber, zal weldra een winkelhuis zijn. Er wordt een bazar iu gevestigd. De heer A. NyhofF is weder benoemd tot Voorzitter van de commissie, belast met het afnemen van het examen voor adspirant- inspecteurs van politie. Het zal op 2 en 3 December weder te Amsterdam worden gehouden. De heer W. Louis Morsink is benoemd tot technisch directeur der N.V. vPuralimen- tum", Maatschappij tot bereiding van ver duurzaamde levensmiddelen, te Amsterdam. De heer W. Kraan staat op de voordracht ter benoeming tot onderwijzer aan de school Havikstraat te Utrecht. J. Eek, assistent bij de controle der H.IJ. S. M., hoopt 1 Novomber den dag te herden ken waarop hy 25 jaar geleden bij die Maat schappij to dienst trad. Van de hand van den kupitein der Kon. marechaussee H. A. Mos, te Nijmegen, zal binnenkort verschijnen een Beknopte handlei ding voor de opleiding van den hond voor politie- en justitie-doeleioden. Voorzien van talrijke foto's, wordt dit boekje als het ware een bloemlezing uit verschillende werkeneu voornamelijk uit het zooveel opgang makende geschrift van den Polizei-Commissar Most, te Saarbrücken. Kapitein A. S. de Jongh, thans van het lOs regiment iufinterie, is benoemd tot kapitein-adjud int van dat regiment. Mejuffrouw J. M. vau Helsdingen legdo aan de Rijks-universiteit te Leideomet gun stig gevolg af bet theoretisch geneeskundig exameo. Tot kornet by het le regiment huzaren zijn bevorderd dereserve-wachtmeesters jhr. M. van Asch van Wijck en W. C. C. van Romondt Viscb, van bet korps. Te elfder ure heeft de heer Jaumart wij ziging moeten brengen in de operettes, welke zyo gezelschap hier vou opvoeren. In plaats vin „De graaf van Luxemburg'' en „De ge scheiden vrouw" werd gister een reprise gegeven van „Het oolijke weeuwtje" en zal hedenavond gaan „De klokken van Corneville". Het plotseling overlijden op 66-jarigen leefiyd van den beeldhouwer Charles van der Stappen, den vader van een der hoofd personen in de beide eerstgedacbte opereites, die, hoeveel moeite daarvoor ook werd ge daan, niet kun worden vervangen, is de oor zaak van dit tegenvallertje voor uitgaand Amersfoort, doch vooral voor den heer Janmart. De eerste rang was maar matig bezet voor de tweede en de derde was rneer animo. Maar het was ook niet aanlokkelijk dezelfde operette met de zelfde bezetting van ver leden jaar te zien. Het eenige nieuwe was een klein, maar heel goed orkest. Hopen we voor den heer Janmart, dat Planquette's „Klokken" hedenavond beter trekkenanders kon het nog wel eens ge beuren, dat ditmaal zijn operette-voorstellin gen niet zjjn „het grootste en beslist meeste succes van de kermis". Ter Hall geeft ditmaalgeen variété-nummers, doch alleen de revue fiHebftniets vergeten een revue in drie bedrijven trouwens, die overal waar ze werd vertoond 52 maal te Amsterdam, 31 keeren te Rotterdam en 45 maal in Den Haag, dat toch óok niet weinig verwend is geweldig insloeg, zoo wel om de buitengewoon fraaie decors als wegens de prachtige costumes, deu goeden zang, de leuke zetten. De »Hofstad", die nogal lastig is in 't be- oordeelen, schrijft er vanZij is een van de beste en meest verzorgde, die in de laatste jareu het publiek werd aangeboden, Voor aangename afwisseling, nette costuums, goede tooneelkrachten en niet minder door zeer goed gevonden pakkende intermezzo's of groe- peeringeu is gezorgd, waardoor een geheel verkregen werd, dat werkelijk de belang stelling waard is. Geestig in elkaar gezet, komt telkens de groote gave van Ter Hall om uit omdraaiïog van woorden en rijm- kanken aardige moppeu te tappen, voor den dag. Dd hoofdpersonen spelen hun rollen uit stekend. De revue heeft zóo veel leuks en zooveel goeds, dat niemand, die ze gezien heeft, een oogenblik zijn gang nacr Scala zal durven betreuren; 't is een aangename opwekking die revue, die een ieder pakt. De inhoud te vertellen, is zoo niet on moge- /ijk, dan toch onnood/g, want niemand van hen die uitgaan, zal zeker verzuimen deze revue te guaa zien. Wie er nog niet over dacht er heen te gaan kuunen we gerust vragen: Hebt U niets vergeten? 't Zal zaak wezen, ook hier plaatsen te bespreken. Y'-ydag geven de Hagespelers »Joy", van Johu Galsworthy, een fijn, teer stuk met eeo mooi gegeveneen om en de by zeven tienjarig meisje, dat hartstochtelijk veel van haar moeder houdt en moet ervaren, dat de liefde voor een man, die niet baar vader is, in die moeder sterker is dan do liefde voor haar kind. Geen stuk voor een Zondagavond- publiek, doch eeo ftjn9 genieting voor ont wikkelden en beschaafden, Joy" schetst niet het leed van de ouders, die gevoelen dat zij tunerlijk verliezen hun kind, dat volwassen wordt; hier is 't bet kiiid, dat niet bij machte is, haar moeder vast to houden. Doch het schetst dit op een wijze, die ook maar niet éeu iogenblik doet deuken aan een drama. De critieken over de vertolking zijn onver deeld gunstig. Zaterdagavond gaat „De rivaleu", een zeer goed blijspel van Sheridanprachtig aange kleed met buitengewoon mooie decors van Isselman Zn. mar ontwerpen van Verkade, die juist het stuk in 1790 laat spelen om de fraaiere costumesvanCatoNeeb te doen zien. Donderdag gaat de première er van te Amsterdam, zoodat de ocbtenbladen van Vrijdag wel alle nog gewenschte ïulichiingen zullen geven. Aan muziek ir» deze dagen almede geen gebrekdoch wel de beste is die van bet Oosleoryksch muziek- en zang-gezelschap „Edelweis", dat op de eiectrische tentoon stelling te Nijmegen zoo'n furore maakte eu thaus in „Die Pl'orte von Cleve" weer danig zich weert. De afdeeling van den Bond en die van de Vereeuigiug voor vrouwenkiesrecht zullen in de volgende maand gezamenlijk vier cursus-vergaderingen doen houden, in welke mi. M. W. H. Werker, uit Utrecht, zal spreken over „Onze politieke parttjeu''. De Amersfoortscheladustrie- en Huishoud school houdt aanstaan len Maandag haar najaarsvergadering. De belangrijkste voetbalwetstrijd van jongst leden Zondag was die tusschen H. V. C. en Quick, vau de leerlingen van deu Hoofd-cur- sus uit Kampen, die met 4 cudjes en 7 van het jongste jrar uitkwamen en van het ba- gin tot bet einde mooi spel te zien gaven. Het einde was 42 in het voordeel der tbuis-club. Hel eerste eftal van Quick werd te Doetin- chera door d« D. V. C. geslagen met 05. Het had le kampen met bijna atgekeurd terrein ea niet steeds fair spel. Haar tweede sloeg bier bet derde van Kampong met 71. De C. B. W. had een barden dobber aan Hei vijlde, doch na de rust wisten de cava leristen toch nog het wiunendepuutje te maken, zoodai het einde kwam met 4—3. Aan den heer T. L. Blok is onderbandsch opgedragen het uitvoeren der schildei werken van de Bouwmaatschappij „Het Amers- loortsche landhuis", architect de heer J. C. vau Epen. Er scbijaen weer ageaten rond te dolen, die werklieden naar Duitscbland trachten te lokken. Alvorens in te gaan op hun zoet gefluit is het zeer aan le raden hetzjj zelf, heizij door tusscheukomst van den Burgemeester, zich te wenden lotdeuNederlandschen consul om iulichtiugen omtrent loon, levensstandaard enz. Eerst dan voorkomt men teleurstelling en som3 groote schade. Zegt het voort Een minderjarige jongen, te Amsterdam zwervend aangetroffen, werd door de politie hier overgeoomeu en doorgeleid in de rich ting Oldemarkt Hier werd aangehouden een gesignaleerde, die nog drie vonnissen tegoed had, doch de voorkeur gat aau bet betalen der f9 boete in stede vau driemaal drie dagen te worden ingesloten. Onler de negen, die gisteravond nacht verblijf vroegen, bleek óok een gesignaleerde, die heden naar Utrecht werd geleid om zyu vier dagen uit te zitteü. Vier beschonkenen kregen gelegenheid, wat tot kalmte te '{omendrie in de voor malige Beurs. Iemand, die nogal druk kermis vierde, kwam opeens tot de minder ajogename ont dekking, dat zyu portefeuille, met nogal wat bankpapier er iu, van t-iiienaar was veranderd. Do Rechtbank te Utivcht eischte tegen een jongen, die peren stal uit een tuin acht dagen gevangenisstraftegen iemand, die zich legen de politie verzette, twee maanden; tegen twee recidivisten, wegens diefstal vag Bonden eu kippen, onderscheidenlijk acht maanden en een jaar en vier maanden, Zy veroordeelde den »koopmao die kamers ging zien en dan meteen een ry wiel stal en dat bewijsbaar vijf raaien deed, tot drie jaar gevangenisstraf. Na ommekomst van deze straf moet hy voor het zelfde feit terecht staan, doch nu te Rotterdam en in Den Haag gepleegd. Ten nadeele van een bewoner van de Gas- laan is gisterochtend de Zondagsche jas en een rijksdaalder gestolen. De deur stond opeu. Streeft er naar het goede te denken, het goede te spreken en het goede te doen. XJit den omtrek. Den 22 Juli j.l. gebeurde op een herstellings werk aan de Bihscbe sluizen, onder de Gemeente De Bilt, een ongeluk, dat aau een jong werkman uit Zeist het leven kootte. Naar aanleiding van dat ongeval zal de uitvoerder van het bedoel! werk, eeii aan nemer uit Zeist, vervolgd worden wegens bet veroorzaken van dood door schuld. Te Bunschoten worden van Gemeente wege pogingen aangewend öm in het bezit te geraken vau een lijkwagen. Nog altyd wordt daar gedragen. De Vereeniging „Gooische Iloogare Bur gerschool met 5-jarigen cursus te Bussum" is bij Kon. besluit van 15 October als rechts persoon erkend. De aanbesteding van het gebouw zal plaats hebben op 5 November en men hoopt de school in September volgend jaar te kunnen openen. Tot Hoofd der Chr. school te Oud-Leus- deu, die begin Januari wordt geopend, is benoemd de heer D. Kuit, te Zeist. Ook in „De Levende Natuur" wordt een welsprekend pleidooi gevoerd voor de red ding van het Leuvenumsche bosch, door den heer Jac. P. Thijsse, Secretaris der „Vereeni ging tot Behoud van Natuurmonumenten". Kinderen groeien flirk op, wanneer ge hun regelmatig Quaker Oats geeft, zomer en winter. 's Avonds gegeten, veroorzaakt het een rustigen, gezonden slaap. Het versterkt zoowel lichaam als her senen. Bovendien lusten de kinderen het gaarne, omdat het zoo sma kelijk is. De Geschiedenis van den reiger, in zeven photo's naar het leven geuomen. Aldus de titel van een keurig albumpje, bevattende zeven afdrukken naar photo's van A. H. E. Mattingly, lui van den Aus- traliscben Vogelbond. Deze photo's zijn niet vergezeld van een tekst, omdat ze geheel voor zichzelve spreken en helder in bet licht stellen de afschuwelijke wreedheid, welke wordt bedreven om een zoogenaamd sieraad te verkrijgen, niet voor eeo hoofdman van den eeuen of auderen stam van wilden, doch voor een vrouw. De beer Mattingly bezocht ee i reiger- kolonie in Nieuw-Zuid- Wales, met het plan photo's te maken van deze vogels in hun natuurstaat. Doch de reigerjagers waren hem vóór geweest; de lijken der vogel-ouders lagen overal verspreid en de jongen lagen dood of stervend in hun nesten of vielen uitgeput vaD honger op den grond. Elke moeder, die deze afbeeldingen ziet en bedank' wat er van haar kiaderen zou terecht komen als dezen even hulpeloos achter bleven als deze jonge dieren, zal uooit weer zich tooien met een aigrette. Nu het vleesch zoo duur wordt en er voor alsnog niet veel kans is, dat het goedkooper zal worden; om de zeer eenvoudige raden, dat, wegens gebrek aan voeder, verleden jaar zoo geweldig veel kalveren zijn geslacht, mag het volgende een plaatsje vinden. Hat is ontleend aan het »Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde". In de jaarlijkscbe vergadering der Britsche gezondheids-inspecteurs heeft Sir J. Crichton de beteekenis der viscbvoeding besproken en de wenscheltjkbeid betoogd, dat de visch, gelijk de melk, onder geregeld gezondheids toezicht worde geplaatst, en ook, dat visch niet langer als by voedsel worde beschouwd, doch als een der boofdvoedingsmiddelen. De voedingswaarde per K.G. is gewoonlyk ge ringer dan die van vleesch, maar men krygt voor het z«lfde geld meestal veel meer voe- dingswaarde aan visch dan aan vleesch. De duurste visch is niet altyd de voedzaamste; tong bijv. is niet voedzamer dan schel visch! Een pond rundvleesch beeft ongeveer even! veel voedingswaarde als anderhalf pond ka beljauw. Het is wenschelijk, dat de armere klassen worden bekend gemaakt met de groote beteekenis van visch als voedings- middel. Dit zou ook een raiddel zijn ter be strijding van de tuberculose, welke zoo vaak een teeken is van stikstoflionger, doch tevens de visscherij tot grootoren bloei brengen. Bargelyke Stand van Amersfoort van 14 tot 21 October 1910, GEBOREN Gerriije Maria, <1. van Gerardus ten Hoove en Metje van den Hoek. Veronica Maria, d. van Joliann Matthias Gorhardus Hermanus Schwitzner en Veronica Cornelia Maassen. Jan Adriaan, z. van Antonie Kreuger en Aaltje van de Biezen. Rey-ar Peter, z. van Hendrik Peter van Burgsteden en Willemina Bouwman. Headrika, d. van Gerrit van de Kraats en Ilendrika van Beekhoven. Theodora Berdiua, d. van Pieter de Winter en Adriana Kraaijkainp. Gerritje, d. van Evert Malestein en Martha van de Pol. Maria Johanna, d. van Arie Koppen en Antje van de Belt. Johanna, d. van Wiemar Bijlsma en Elske Sehipar. Jan, z. van Wilhelm Cornelis Oosterman en Willemina Albertine Fortuin. ONDERTROUWD: Mijndert Bottenburg en Geertje van Vulpen. Carl Friedrich August Fiekert en Maria Genovova Sleeking. Herman Gerard de Greef en Steventje Hazeleger. Johannes van Schagen en Jacoba Hendrika Adolfina Martens. Heodrikus Johannes van der Veer en Anna Ttieresia Martens.— Wilhelmus Johannes van den Berg en Maria Catbarina Schuiten. GETROUWD: Hendrik Pampus en Johanna Mertz. Aalbert Veenendaal en Gysberta Maria Daatzelaar. Gerardus Hendrikus Sloeken- broek en Geertruida Veenendaal. Petrus Johanues Landman en Johanna Willemina Jacoba Janse. OVERLEDEN Hendrikus Pas, 21 m. Mietje Buddingb, 46 j., echtg. v .n Roelof Johannes Schoenman. Jetla Bendix, 87j., wed. van Hijraan Vecht. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die rich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere, Gemeenten, met vermeldiog van woonplaat! van den 12 October tot en met den 18 October 1910 GEVESTIGD. H. van Harpen, van Baarn naar Hoogeweg 37. A. C. Beijer, van Leusden naar Krommestr<>at 48. E. H. Koning, wed. H. C. Knipscheer, van Blaricum. naar Schimmelpenninokstrai.t 44. Th. E. Kampers, van Breda n. Schimmelp.straat 27. D. van den Broek, v. Amsterdam n. Utrechtscbew. 110. C. de Froe, van Utrecht naar Soes'.erweg 161. J. van den Berg, van Utrecht naar P. Pypersstr. 21. A. G. J. L. Wezenberg, van Gorssel n. Kampsir. 39. R. Veldhoen, van Deventer d. Arnhemscheweg 68. P. Isine, van Willemeoord naar Wolfertstraat 20. D. E. Kortbof, van Baarn naar Kroipmeatraat 32. J. W. de Koff, van Dordiecht n. Langestraat 119. dr. H. jToxopeus, v. Harlingen d. Arnhemscbew. 51'. H. Oosting, van Harlingen n. Arnhemscheweg 51'. J. E. Stumpfi, v. Amsterdam d. Hooglandschew. 20. A. J. Welkzijn, van Veenendaal n. ZuidsÏDgel 44. D. 8noek, van Utrecht naar Oude Dievenweg 11. J. Spier, van Ede naar St. Agathastraat 26. H. A. Huitink, van Ruurlo naar Kruiskamp 47. T. 8chrikkema, van Harliagen n. Aldegondestr. 10. M. Burgij, van Harlingen naar Aldegondestraat 10. D. C. Burgij, van Harlingen n. Aldegondestraat 10. H. Eek, van 's-Gravenhage naar Bisschopsweg 68. J. Croon, van Baarn naar Ari hemscheweg 192. G. Bakker, wed. C. de Jager, van Weesp naar Arnhemscheweg 51'. J. C. Keuier, v. Amsterdan n. Aldegondestraat 28, VERTROKKEN. J. B. Kerkhof!, van Arnhemscheweg 188 n. Soest. A. M. Bezaan, v. Parallelweg 26 n. 's-Gravenbage. G. van Valkenhoef, van Langestraat 65 n. Utrecht. H. N. Spit, van Muurhuiten 76 naar Hilversum. A. H. Guddée, van Muurhuizen 76 n. Schoonhoven. L. Venhof, van Stellingwerfstraat 21 naar Renkutn. J. van Hoorn, v. Regentesselaan 7 n. 's-Gravenhage. J. G. Fijnvandraat, van Aldegondestraat 85 naar Homburg (Duitschland). W. Priem, van Kleine Koppel 25 naar Utrecht. W. C. Priem, van Kleine Koppel 25 naar Utrecht. C. W. de Groot, yan Kleine Spui 62 uaar Haarlem. R. C. de Lange, v. 8chimmelp.str.64 n. Amsterdam. W. J. H. de Heus, v. Utreobtschew. 97 n. Apeldoorn. W. J. Ciel, v. Lange Beekstraat 17 n. Amsterdam. G. vau Bekkum, van Kruiskamp 17 n. Hoogland. F. J. Wouda, van Langestraat 83a nasr Nijmegen. J. IJpes, van Hooglandscheweg 20 naar Delft. J. A. Lo^tenberg, eohtgeuoote van Q.Kiogma, v*n Zuidsingel 71 naar Paterson (U. 8. of A.). M. C. de Boer, van Zuidsingel 44 n. Bovenoarspel. J. C. Janssen, van Koningstraat 2 naar Hilversum. W. G. van den Berg, v. Hoogl.weg 20 n. Groningen. J. M. Schoonderwoerd, v. Aldeg.str. 22 n. Nijmegen. L. Rodermout, v. H. v. Viandenetr. 8 n. Harlingen. B. van der Hoef, v. Ambemschew. 156 n. Voorthuixen. W. H. de Heus, v. Vau Persüostr. 2 n. Zwitserland. B. Bone, van Soesterdw-str. 8 n. Ermelo-Veldwijk. J. Potlingt, van 8tationdwjjtr. 10 n. 's-Gravenbage. W. van Bogerijen, v. Laaglandschew. 8 d. Leusden. 8. P. Caarls, van 8obimmelp.st'aat 21 n. H»arlem. D. ten Brink, v. O. Vlasakkerw. 38 n. Amsterdam, jhr. E. J. van Holthe, van Joban van Oldebarne- veldlaan 2 naar Delft. I. Gray Munro, van Soesterweg 6 naar Londen.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2