Donderdag 27 October 1910. No. 7885. 60e Jaargang. Stadsnieuws. UITGAVE: FIRMA A. H- VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. so per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- mement reductie, waarvan tarief on ftftnvraacr lmstnlnnq T .pernio nffioioölo- on nntoio-onincra. franco Kc» Fuoi. i.iu. Auvertennen 1t> regels centelke regel meer 1 abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gobracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseer kosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. Inkwartiering. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter algemeene kennis, dat in ver band met de groote manoeuvres, welke zullen gehouden worden in de laatste helft der maand 1 September 1911 de mogelijkheid bestaat, dat do ingezetenen zullen worden belast met inkwar- I tiering. In verband met de regeling, gemaakt door de militaire autoriteit, zal waarschijnlijk slechts I enkele uren vóór de inkwartiering definitief kun- nen worden vastgesteld in welke perceelen I inkwartiering zal worden gegeven, hetgeen zal afhangen van de sterkte der te Amersfoort ver schijnende troepen. Met het oog op de onzekerheid van het getal I dier troepen, is het van belang, vooruit te weten, welk maximum aantal manschappen en paar- I den hier ter stede kan worden ingekwartierd. In verband hiermede noodigt de Burgemeester, voornoemd, de ingezetenen, die tegen de gewono wettelijke vergoeding méér militairen en paar den willen inkwartieren, dan de aantallen, waar toe de Inkwartieringslij6t verplicht, uit, hiervan opgave te doen ten Gemeentehuize (kamer no. 3) vóór 5 November a.s. Amersfoort, 21 October 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoening san de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, dd. 24 October 1910, 4e Afdeelin? no. 584 V3928, ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Harmeien een geval van schurft bü sohnpeu ia voorgekomen. Amersfoort 27 October 1910. Verruiming Gemeente-inanciën, De commissie van voorbereiding van het aanhangig wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet (verruiming van het belastinggebied der Gemeenten) heeft, zooals we meedeelden, onlangs met den Minister van Binnenlandsche ^aken ver gaderd, ter bespreking van het ontwerp. Omtrent de resultaten van dit overleg meldt de „Tel" thans: De Minister was niet bereid, aan de bezwaren van hen, die de voorgestelde maatregelen onvoldoende achten, ter leniging van den fiuancieelen nood der groote Gemeenten, tegemoet te komen, door aan het ontwerp een wetsontwerp tot verhoogiug der Rijks-uitkeeringen aan de Gemeenten toe te voegen. Ook bleek bij weinig geneigd, terug te komen op bet stelsel, dat ten aanzien van de foren senbelasting in het ontwerp gevolgd is. Volgens dat stelsel zyn, naar men weet, de inkomsten voor 3/4 belastbaar ter plaatse, waar zij gekweekt worden en voor de helft ter plaatse, waar het hoofdverblijf gevestigd is, terwijl voor de personen, wier bedrijven iu ver schillende Gemeenten worden uitgeoefend, de belastbaarheid voor elk dier Ge meenten geregeld wordt naar verhouding van de daar ter plaatse uitbetaalde loonen, en voor hen, wier inkomsten uit vaste goederen bestaan, naar de kadastrale opbrengst. De Minister wilde echter in overweging nemen, of eenige wjjziging gewenscht is, in het bijzonder of de regeling, voor zoo ver zij de inkomsten uit vaste goederen (landerijen) betreft, te vervangen is door een andere, die niet zoo zonder noodzaak het platteland bevoordeelt ten koste van de groote steden. Een bezwaar, tegen het ontwerp inge bracht, was ook, dat van de personen die in de Gemeente, waar ze geen hoofd verblijf hebben, een beroep of bedrjjt uitoefenen, alleen degenen belastbaar zou den zijn, die zulks in een kantoor, win kel, werkplaats of andere vaste inrichting uitoefenen. De bedoeling bleek echter te zyn, dat deze belasting een ruimere categorie van personen zal omvatten dan de bepaling schynt te noemen. De redac tie van dit artikel zal dus waarschijnlijk eenige wijziging ondergaan. Voorts toonde de Minister zich bereid, te overwegen of tegemoet gekomen kan worden aan den wensch, in de commissie geuit, dat in de wet de grondslugen zullen worden vastgelegd, waarop bedrijven eventueel in de Gemeentebelasting zullen worden aangeslagen. Ook bleek hij zich goed rekenschap te geven van de moei lijkheden, waarmee de Gemeenten te kam pen zouden hebben bij een belasting van de Naamlooze Vennootschappen, waarvan vele naar kleine Gemeenten zouden uit wijken om de belasting te ontgaan. In verband hiermede zegde .hij alsnog overweging toe van het denkbeeld om van de Naamlooze Vennootschap een Rijksbelasting te heffen, waarvan de opbrengst aan de Gemeenten zou worden uitgekeerd. Onze munteenheid. ling, mits dan van vijftig of zestig cent, als eenheid, zou voor een land midden tus- schen Engeland en Duitschland in, in meer dan éen opzicht aanbevelenswaard zyn. Vermakelijk. Op Rusland na zijn wij in heel Europa het eenige land, dat een zóo hooge munteenheid handhaaft als in onzen gulden gebezigd wordt, meent »De Standaard". Nog niet zoo lang geleden had Pruisen een nog hoogere munteenheid in den thalerin Beieren on do overige Zuid-Duitsche Staten in den gulden. Ook Oostenrijk had een munt eenheid, die in waai do met f 1.25 gelijk stond. Sinds echter hebben alle deze Staten een veel kleinere munteenheid ir.gevoerd. Duitsch- lan 1 in den mark en Oostenrijk in de kroon van iets meer dan 50 cent. In heel Zuid- Europa, en met name in Frankrijk, Zwitser land en België en evenzoo in Griekenland en in de Balkan Staten, heeft men den frank, zy het ook onder zeer verschillende naam, geen grooter waarde vertegen woordigend dan 48 cent Nederlandse!). Engeland heeft de shilling, die met de maik gelijk staat en de drie Scandinavische Staten hebben de kroon. Zoo we Rusland met zijn roebel uitzonderen' zijn wij alzoo het eenige land van Europa, dat nog niet tot de aanneming van een lagere munteenheid is overgegaan. Wij hebben nog altoos den gulden, die meer dan de helft ver schilt van de munteenheid in de Latijnsche Uuie, en 40 pCt. in waarde staat boven wat men in Engeland en Duitschland in gebruik vindt. Natuurlijk is mon elders niet zonder goede beweegreden en tot deze muntverandering overgegaan, want zulk een verandering kost een boog bedrag. Al lag de beweegreden voor deze verandering ten deele ook in den buitenlandschen handel en het motief om de duurte van het leven tegemoet te komen. Wij leven dan ook duur en zoo men, de zeer groote steden uitgezonderd, den gewo nen levensstandaard ia Zwitserland, België, enz. vergelijkt met dien te onzen», dan is het niet te loocheD, dat wij in onze burger maatschappij duur huishouden. In Oostenrijk geven dan ook zelfs de vroegere tegenstan ders van do kroon thans toe, dat do hal- veeriog van den gulden baat gaf voor het burgerleven. Dr. Lueger bijv., aie onder de felste tegenstanders van dezen maatregel was, verklaarde later aaD ieder die het hoo- ren wilde, dat hy door de uitkomst iu het practische leren te eenen male was be schaamd. Zou het dan niet tijd worden, nu de klacht over de duurte van hei leven ook onder ons steeds meer algemeen wordt, soortgelijken maatregel in overweging te nemsn 1 De schei- De Rekenkamer verdedigt met hand en tand 's lands penningen tegen de Departe menten van algemeen bestuur. Zoo ruim en vlot als deze laatste met het gold omspringen, zoo strak wil de eerste de financieele teugels houden. De verslagen der Rekenkamer leveren dan ook tot op zekere hoogte soms zeer amusante lectuur. Ze geven de argumenten pro en contra van de beide partijenvan het Departement, dut tracht de hooge uitgaven te rechtvaardigen, al het niet anders kan te verontschuldigenvan de Rekenkamer die aantooDt bet oanoodige, on gemotiveerde van die uitgaven. De Reken kamer geeft niet kamp en, meent »Het Huis gezin", we moeten zeggeD, dat het gelijk ons moestal aan haar zijde schijnt. Grappig is het dispuut over de hooge ver- goediog vau verblijfkosten bij reizeu in bet buitenland aan een referendaris bij Koloniën, die f 15 per dag in rekening bracht. Daar dit cijfer hooger was dan is vast gesteld voor de klasse, waarin de ambtenaar is gerangschikt, maakte de Rekenkamer bezwaar. Het Departement nam hat warm voor zijn ambtenaar op. Na veel over en weer schrijven, deelde het mee, dat de ver goeding eerst op f 15 per etmaal was vast gesteld nadat een lagere vergoeding onvol doende was gebleken. „Dit was reeds geschied, toen de betrokken referendaris de reizeu nog niet zelfstandig deed zooals in den laatsten tijd doch als toegevoegd aan een gepensionneerd generaal-majoor". Daar schuilt wel eenige humor in dit kanselarij-zinnetje. Te verstlan wordt gege ven, dat de gepensionneerde generaal-majoor de verblijfkosten erg opjoeg en dat de toe gevoegde referendaris uit den aard der zaak mee moest doen. Dat lijkt aanneemlijk. Maar waren er dan ook geen termen om, sedert de referendaris van het gezelschap van den duren geleider ontslagen was en dus goed- koopar kon verblijven, het gewone tarief weer toe te passen. De Rekenkamer heeft blijkbaar deze op merking niet willen maken maar ze ligt toch voor de hand, dunkt ons. Wordt de petroleum goedkooper Men zegt, dat de Amerikaansche petro leum belangrijk goedkooper wordt. Ervaren waarnemers van de markt beweren, dat de eenige oorzaak is de reusachtige ophooping der petroleum- voorraden in Amerika. Het is bekend, dat in de laatste vyf jaar de productie in Amerika meer dan verdubbeld is en er zijn op het oogenblik in de Vereenigde Staten meer dan 100 millioen barrels ruwe olie opgeslagen. Dit reusachtig te veel, dat op verbruik ligt te wachten, en daarnevens het feit van de ontwikkeling der nieuwe Russische olievelden van Maikop en het vooruitzicht op de aanvoeren van nieuwe terreinen, o.a. die, welke de Burmah Oil Company iu Perzië exploiteert, alsmede de ont dekking van olievelden in hetnoordelyk gedeelte van het eiland Sachalin, hebben een toestand in het leven geroepen, welke de Standard Oil er als het ware toe dwong, haar prijzen te verlagen ten einde het verbruik te bevorder n. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de stroom van olie en de gestadige uitbreiding, die er aan de productie wordt gegeven, per saldo nog voor de industrie, als geheel genomen, deze gunstige zyde zullen hebben, dat het verbruik van olie als brandstof en voor andere doeleinden over de geheele wereld zal toenemen. De Amerikaansche petroleum [de Stan dard Oil Cy) wil het in Turkije ernstig opnemen tegen de Russische petroleum, welke er tot dusver nagenoeg een mono polie bezat. Smyrna zal gemaakt worden tot een voorname stapelplaats voor Ame rikaansche petroleum. De eerste zending van 100 000 kisten is kort geleden uit New-York te Smyrna aangekomen. De Standard Oil is van plan, in alle groote steden van Turkije, met name in Klein- Aziê, petroleum-tanks te bouwende twee van Smyrna uitgaande spoorweg maatschappijen zullen eigen tankschepen in dienst stellen en de Maatschappy zal voor het bedienen der eilanden en der havenplaatsen van het vasteland eigen tankschepen bestellen. In de Remoostraotbche kerk hoopt aan staanden Zondagochtend voor te gaan ds. 1. L. la Gro, uit Zwammerdam. Het verluidt, dat de Regeering thans be zig aan de samenstelling van een «Codex allimeutarius" en een «Codex commercialis", welke reeds sinds geruimen tyd in voor bereiding was. Deze beide reeksen voorschriften de eer ste van de eischeo, welke aan de verscbilende levensmiddelen gesteld moeten worden, de tweede van de voorwaarden, waaraan de overige handelswaren moeten voldoen zul len tot grondslag dienen van een ontwerp van wet tegen de vervalsching van levens middelen en andere handelswaren, welk: bij de Departementen in voorbereiding is. Een eerste stap naar Rijks-keuring? Dat de tweede dan toch heel spoedig volge. Herinnerd wordt, dat de laatste helft der Personoele belasting en der Grondbelasting en de eerste helft der Bedrijfsbelasting vóór 1 November moeten worden betaald. De Dinsdagavond onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber gehouden 164ste opeDbare vergadering der Kamer van Koophandel en Fa brieken werd bijgewoond door alle leden en den Secretaris, den heer Hs. P. van Haselen. I)e notulen der vergadering van 1 October werden gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Behalve de gewone periodieken, die weder ter leziDg liggen aan het Secretariaat der Kamer, Muurhuizen 13, was ingekomen een missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid ca Handel houdeud bericht, dat zijn ambtgenoot van Waterstaat heeft afgezien van de beperking der nachtvaart op de kanalen voor kennis geving. Van de Kamer te Rotterdam was ingekomen een afdruk van haar adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal in zike het wets ontwerp op de Naamlooze Vennootschappen godeponeerd aan het Secretariaat ter inzage voor belanghebbenden. Vau de Maatschappij tot bevordering der nij verheid was ingekomen een missive, begeleidend het rapport omtrent maatregelen tegen hand- stopperij in bedrijven. De heer Van Vollenhoven: Wat is handstopperij De Voorzitter: Fooienstelsel, kaplaken. De Secretaris leest het schrijven, waaruit onder meer blijkt, dat de Maatschappij het ad- vieB vroeg van verschillende Patroons-vereeni- gingeu. Besloten wordt, ook dit rapport ter lezing te leggen aan het Secretariaat aer Kamer. Aan de orde is het schrijven der Kamer te Velzen omtrent de verrekenings-pakketten. De Voorzitter: Dit is, dunkt mij, vooral in het belang van liefhebbers van versche visch. De Secretaris doet voorlezing, waaruit o.a. blijkt, dat een geheel i.nder tarief wordt gevraagd door de Posterijen dan door de spoor weg-maatschappijen en de eerste 10 cent aan- teekenrecht heft boven de port. De Kamer te

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1