November 1910. No. 7889. 60e Jaargang. Stadsnieuws. BLOOKER's CACAO; J. H. W. Auf flem Bike, M FIRMA A. H VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnem3Ht per 3 maanden fi. franco per post f 1.45, Advertentïën 46 regels 60 centelke regel meer 40 cent. Bjj regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 45 cent. Reclames 4—5 regels f 4.25, elke regel meer f 0.25. Qroote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkoHen in rekening gebracht. KGRTEGRACHT9 Telefoon 49. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEE8TER van AMERSFOORT, geiien artikel 41 der Gemeeniewel, brengt ter kennis van de ingexetenen. dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 8 November aanstaande, des namiddags te VI, ure. Amersfoort, 4 November 1910. De Burgemeester voornoemd. WUIJTIERS. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIE KEN te AMERSFOORT heeft de eer ter kenoisse van belanghebbenden te brengen, dat zij van we<e het Ministerie van Land bouw, Nijverheid en Handel de volgende mededee- lini ag ontving: Onder verwijzing n B desbetreffende kenuis- Seving in .Handelsberichten" No. 187. blz. 506, dealt e Mini-ter van Landbouw, Nijverheid en Handel mede, dat NederlamUche handelsreizigers voor het vervolg in Oostenrjjk-Hongarye hun bedrijf kunnen uitoefenen zonder verplicht te zijn tot betaling van eenige belasting of andere reouten en zonder aan formaliteiten onderworpen te zijn, mits zij in het bezit zijn van eene legitimatiekaart, door de bevoegde Nederlandeche overheid uitgereikt. Zoodanige kanten worden thans van wege zijn Deparlemet t afgegeven. Aanvragen daarloe dienen tot de afdeeling „Han del" van het Departement, Lange Houtstraat 86 te 's Gravenbage, wot den gericht. Voor verdere bijzondHrheden zij verwezen naar de bovengenoemde kennisgeving in „Handelsberichten". Amersfoort 5 November 1910. Namens de Kamer voornoemd, De Secretaris, Herms. P. van HA8ELEN. Liefdadigheid. Do intrede van het koude jiargetijde, dat zich deze week met storm en regen heeft aangemeld, maakt het noodig dat de win- terkleeren worden voor deu dag gehaald en de bruikbaarheid er van beoordeeld wordt. Hoe gelukkig, als men een goedgevulde kleerkast beeft en men zich geen zorgen be hoeft te maken, hoe zich tegen de koude te wapenen. Hoe ongelukkig, als men weinig ot niets meer heeft en geen geld, om warme wit'terkleeren te koo- p e n. En er zijn toch zoovelen, die iu de laatste omstandigheden verkeerenzoovelen uie zich niet beschutten kunnen tegen den kouden regen of den guren wind, omdat ze niets anders hebben dan wat hopeloos versleten goed. Wat zouden deze alle heer lik geholpen zijn roet wat afgedankte klee- ren, die om mode-verandering of slijtage op geruimd worden door hen wier kleerkast meer voorraad opleveit; zij zouden een stap verder geleid zijn op den weg naar tevredenheid, want kan men daaraan den ken als men bibbert van de kou of ver kleumt door regen of sneeuw. Doch het geven aan hen die het verdienen, is een moeilijke zaak; er valt helaas tecou- stateeien, dat van veler weldadigheid schan delijk misbruik wordt gemaakt, dat d >or lieden, die in hooge mate het medelijden weten op te wekken, de weggeschonken kleeren worden verkocht voor drank of snoepei ij. Het is zoo verkeerd, zonder grondig onderzoek steun te verleenen, omdat men dan veeleer de ondeugd bevc rdert en andei en op den zelfden weg van leugen en bedrog brengt. Want het kwade plant zich voort, indien het niet krachtig gestuit wordt als de kriogen om een iu 't water gaworpen steeD. Omdat bet zoo weinig bekend schijnt, kan het zijn nut hebben nogmaals te herin neren a»n het Kieedingfonds van «Liefdadig heid", ten doel hebben de klieren ter ver schaffen aan hen die ze werkeljjk behoeven en die tevens verdeniea geholpen te worden- De Departementshoofden der vereeniging, die zich van de noodzakelijkheid der hulp persoonlijk overtuigen, zyn hun winterwerk reeds aangevangen en zonden al verscheiden aanvragen bij het fondsin. Om daaraan !en gebeelen winter te kunnen voldoen, is heel wat noodig en de vo irraad van kleeren en ondergoed eisebt geregelde aanvulling. Mogen zij, die daartoe in slaat zyn, een en ander willen afzonderen voor het fonds; zy kunnen zeker zijn, dat het goed wordt besteed en dat zij tot de dankbaarheid van een medemensch hebben medegewerkt. Door mevrouw Fortuyn Drooglever, Paulus Buijslaan 12, worden gaarne dagelijks, behalve op Zon en feestdagen, voor «Liefdadigheid" bestemde goederen in ontvangst genomen. Herinnerd zjj, dat morgen bier alleen is geopend de apotheek van deu heer I). H.G. Ittmann, firma Van der Zoo de Jong, Lange- straat bij de Varkenmarkt. In afwijking van den rooster zal, in plaats van ds. I'. Oosterbaan, uit Hilversum, morgen voorgaan in de godsdienstoefening van den Doopsgezinden ring hier ter slede ds. J. W. van Stuijvenberg, uit Westzaao. Dr. H. J. Toxopeus zal morgenochtend voorgaan by do godsdisnstoefening der Lutherschen te Baarn. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft het volgende schrijven doen toezenden aan de Kamers van Arbeid en andere colleges. Door den Minister van Waterstaat wordt mijn aandacht erop gevestigd, dat het ter post bezorgen van dienststukken des Zaterdags in den ntmiddig <f avond voor de post ambtenaren niet onomvangrijke werkzaam heden op Zondag tengevolge beeft. Ten einde te bandelen in deu geest van het algemeen streven om de Zondagsrust van het personeel in Staatsdienst zooveel mogelijk te bevorderen, vei zoekt genoemde Minister mijn medewerking om ertoe te geraken, dat des Zaterdags na 42 uur 's mid dags dienststukken, welke geen spi-ed ver- eischen, niet ter post zullen worden bezorgd. Aangezien ik mij met de strekking van dit verzoek geheel kan vereenigen, heb ik de eer U uit te noodigen, voor bet vervolg te handelen overeenkomstig den wensch van den Minister van Waterstaat. In trouwe, er wordt zeer veel nog 's Zater dags ter post bezorgd (prentkaarten als drukwerk, en dergelijke) dut volstrekt niet op Zondag behoeft besteld te worden en best tot Maandag kan wachten. 't Geschiedt veelal uit onnadenkendheid men denkt er eenvoudig niet aan, dat hetgeen de postkantoren bereikt, ook onmiddellijk wordt gesorteerd en dat daardoor onnoodig ambtenaren en beambten iu dienst worden gehouden, die zoo den rustdag missen. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 8 November 1910, des middags half twee. Vorstellen vun Burgemeester en Wethouders en motie van de leden H. W. van Esveld e.a. be t-effende de Handelsschool. Burgemeester en Wethouders schreven onder dagteekening van 3 November aan den Raad Naar aanleiding van de motie betreffende de Handelsschool, die door uwe leden H. W. van Esveld, C. J. Plomp, D. Gerritsen, N. Veis Heyn en M. R. N. Oosterveen in uwe ver gadering van 1 November j.l. is ingediend, hebben wy heden eene bespreking gehad mebet Bestuur van do Vereniging «Handels school voor Amersfoort en omstreken". Het Bestuur heeft ons megedeeld, dat, zoodra de beschikking over de noodige sub sidies verkregen zal zijn, hetBesiuur onver wijld zal beginnen met de noodige voorbe reidingen en de exploitatie der school gaarne zal ter hand nemen. Aanneming van de raolia zal dus, indien ook de Provincie medewerkt, stellig exploi- t itie van een dergelijke school in de Gemeente tengevolge hebben. Bezwaar tegeu aanneming van de motie bestaat bij ons college nieL VRAAG, in plaats van losse cacao of poederchocolade, BUSSEN DAALDERS gij betaalt minder en krijgt betere kwaliteit, vierkante bussen van '/s ons 10 ets. 1 ons 18 ii ii i» V« P°nd 421/, ii ii i> 1 pond 80 I. ,i 2 pond 150 Laugestraat 48, Amersfoort. Dames- en Kinderhoeden, Chapollerie en Fournituren. Hoogst vermoedelijk zal bet gezelschap van Jac. Sluyiers aanstaanden Zaterdagavond 12 November in „Amicitia" opvoeren dl klucht „Hotel de poes". De concei t-directie Stoker Reddingiun stelt zich voor, ook dezen winter weder een drietal kunstavonden in «Amicitia" te doen geven. In December door mevrouw Vogel-Vat Vluderarke», sopraan, Niel Vogel, viool, en Anton Tierrie, piano; in Januari door deu beroemden piauist Percy Grainger in Maa -t door den hier zoo zeer gewaanleerden violitt Aldo Antonietti. ValkbolPa kunsthandel belastte zich weor met de exploitatie. Moge de belangstelling weer heel groot In het weekblad „De Prins" van gister is opgenomen een fraaie afbeelding van het borstbeeld van Juhat» van Oidenbarneveldr, veivaardigd door August Falise. Indertijd werd hier het zeer verkleind model tentoongesteldde afbeelding in »De Prins" doet zien, dat het beeld meer dan levensgroot is. Het is thans naar Brussel verzonden om te worden afgegoten. Kapitein J. L. H. van Holk, thans te Arnhem, zol 15 November te Amersfoort komen en de fuDCtiën van eerstaanwezend ingenieur aanvaarden. Luitenant F. A. van Hays», thans van het 9e regiment inftnterie te Leeuwarden, verwierf het brevet als ballon-commandant van de Ned. vereeniging voir de luchtvaart. De bazar ten bate van Kinderzorg en van de bewaarschool aan de Puutonburgeilaan, in „Amicitia" gehouden, heeft een bate op geleverd van f1230. Een waarlyk heel mooi bedrag, het hoogst ongunstige weder in aanmerking genomen; een dat hen, die voorwerpen ten verkoop afstonden, de jongedames-verkoopstertjes en hen die bun muzikale talenten ten beste gaven, tot groote vreugde moet stemmen. Vau dit bedrag wordt een vijfde bestemd voor de bewaarschoolhet overige voor Kinderzorg. Het concert door de „Amersfoortsche Muziek-vereeniging" met medewei king van het vocaal-kwartet „Euterpe" gisteravond gegeven ten bate van bet aoor den plotse- fiugen dood van den vader in zoo droevige omstandigheden achtergebleven gezin van een barer medeleden was buitengewoon goed bezocht. Morgenavond wordt liet herhaald. Enkele muzieknummers worden dun vervangen door voordrachten. Muziek, zang, voordrachten en het uitne mende doelde zaal van ..Amicitia" zul wel weer mudvol wezen. De aandacht van muziekliefhebbers zy gevestigd op de adverteutie in dit nummer nopens het zeer vpel belovende corcert, aan- stianden Woensdag in „Amicitia" te geveu door leden van het Concertgebouw-orkest, Weder dienende, zal de Amsterdamse he vereeniging voor jacht- en terreinryden morgen onder leiding van luitenant J.J. van Santen een jachtrit houden bij Amersfoort. Tegen éen uur komt de cavalcade by Biikboven, waar wordt geluncht. Het eerste elftal van Quick ontvangt Liar morgen de Z. A. C., uit Zwolle. Het eerste elltal der H. V. C. gaat taar Den Haag om in de beker-competitie te spelen tegen het Haugscbe Quick. Een kwade portuur. Haar tweede is hier gastvrouw van het eerste elftal der C. B. W., dat er óok wel alles op zal zetten om te winnen. De vriendschappelijke korfbalwedstryd tus- schen het Amersfoortsche A. V. O. (f. en #ln 't kort je", uit Blaricum, zal mergen geen voortgang hebben. De Singer-maatschuppij, die nu wear te Brussel een Grand prix behaalde, de hoogst- onderscheiding, komt, nu bet St. Nicclaase feest weer nadert, er eens aan herim eren welk een hoogst practisch geschenk een uchte Singer-n laimachine ie. Haar depothouder hier ter stede, de heer Kamp, heeft er te kust en te keur; van heel eenvoudige tot zeer kostbare, doch alle even soliede. Bij het verlaten van den bazar, in «Ami citia" gehoulen, zijn bij vergissing twee dames-parapluies meegenomen. Een advertentie in dit nummer zegt, waar men ze kan inruilen-, waarop ook gioote prjjs wordt gesteld. Aan de markt werd gister aangevoer: 700 Kilo boerenboter nog grasboter, hoewel we reeds November hebben aan de Cen trale botermiju 5550 Kdo ongezouten en 3175 Kilo gezouteo fabneksboter onder Rijks-controle. De prijs nan de markt was f 1.40 af 1.50; die aan de myn f 1.23 a 11.29. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk kwait voor vijven, die van de overige voertuigen niet latei dan kwart over vyveu worden aangestoken. Even vóór mi Idernacbt werd brand ont dekt in het achtergedeelte der kofierfutiielc van den heer J. van Duinen, aan de Kumpst'-aat. De buren trachtten nog wel iets te doen, doch zagen alras in, dat er geen liotdeu aan was. De nacht-telefoondienst gaf gele genheid de politie te waarschuwen het geen omstreeks kwart na twaalven gesel ied- deen deze liet nu de brandklok kleppen. Spuit 3 was het eerst ter plaatse, op d.-n voet gevolgd doorspuit 4 en om 42.36 werd het eerste water gegeven, alleen aan de zijde van Achter de Kamp. I De wind, die juist opstak, wakkerdi tie I vuurzee erg aan en dreef ze, door het ge- heele zeer diepe perceel heen, naar den I ant der Kampstraat. Omstreeks kwart voor eeu»o i was het vuur dau ook doorgedrongeu tot de I beneden-voorkamer en werd het in winkel

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1